Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Echipa nationala U21 28.02.2018 - 15:51

Viața-i grea la juniori

Viața-i grea la juniori

Nivelul slab al fotbalului românesc înregistrat în ultimii ani, dar totuși nu foarte scăzut dacă FCSB anul acesta și Astra, anul trecut, au ajuns în faza celor 32 de echipe calificate în Europa League, este și o consecință a degringoladei echipei naționale de juniori, care nu a mai reușit o calificare la turneul final din 1993, exceptând anul 2011 când s-a calificat deoarece România a organizat turneul final.

FRF obligă toate echipele divizionare să participe la campionatele naționale de juniori U 19 și U17, în plus există și Liga Elitelor U 19 cu două grupe a câte 10 echipe. Deci juniori există, rezultatele internaționale bune sunt rare.

 Campionatul european pentru echipe de juniori s-a disputat începând cu anul 1948. Edițiile 1948-54 s-au numit Turneul de juniori FIFA. După înființarea UEFA (15 iunie 1954), ele s-au numit turneele de juniori UEFA (1955-80), Campionatul European U-18 (1981-2001), respectiv U-19 începând cu 2002.

România a participat la toate edițiile începând cu 1955, dar calificarea în faza finală a fost imposibilă începând cu 1994, creșterea numărului națiunilor înscrise urcând la 55, în timp ce în 1962 au fost prezente 20 de echipe, calificate direct în turneul final, sau 26 in 1974, cu o singură fază preliminară. În 1963 au avut loc primele meciuri preliminare, iar din 1986 pentru turneul final s-au calificat numai 8 echipe, fiind necesare două tururi preliminare începând cu 1993. Nu s-au disputat turnee în 1985, 1987, 1989 și 1991, după care s-a revenit la desfășurarea anuală.

În 1955 și 1956 turneele nu au avut o singură câștigătoare, cele 5, respectiv 4 echipe care au ocupat locul 1 în grupele fiind socotite câștigătoare, în ambele ediții România câștigând grupa. Din 1958 turneul a avut câte o câștigătoare în fiecare an, România câștigând turneul în 1962, care s-a disputat în România. Limita obișnuită de vârstă, 18 ani, a fost atunci depășită de majoritatea jucătorilor români, dar probabil și de jucătorii de la alte echipe. România a ajuns în finala pe care a pierdut-o în 1960 și a pierdut finala mică în 1958. Începând cu 1966 România ratează calificarea în turneele finale (1966, 1968, 1971, 1975-79, 1982, 1984, 1988, 1990, 1992, 1994-2010 și 2012-17). În 2011 România a participat la turneul final ca țară organizatoare, clasându-se pe locul 4 în grupă. Motive pentru satisfacție au fost pentru suporterii naționalei de juniori numai calificarea în faza intermediară (1995, 2004, 2007, 2009, 2010, 2012, 2014 și 2016), calificarea în primele 8 fiind imposibilă. Anglia a reușit 8 victorii până în 1980, Spania 8 și Franța 7 după 1980, deci titlurile mondiale câștigate de acestea au o susținere și în performanțele de la juniori.

Nivelul minim s-a realizat în 2015 în care România a fost eliminată în prima fază, ocupând locul 4 după Muntenegru, Georgia și Cipru.

Iată pe scurt performanțele României:
 

1955, 1956 câștigătoare de grupă

1957 locul 3 in grupă, egală cu Franța

1958 locul 4

1959 locul 2 in grupă după Italia

1960 finalistă cu Ungaria

1961 locul 2 în grupă, egali cu RFG

1962 câștigătoare

1963 locul 2 grupă după Anglia

1964 locul 3 grupă după Austria și North Irlanda

1965 locul 2 in grupă după Ungaria

1966 eliminată de URSS în preliminarii

1967 locul 4 in grupă, după URSS, RDG și Suedia

1968 eliminată de Ungaria

1969 locul 2 în grupă după URSS

1970 locul 3 în grupă după RDG și Belgia

1971 eliminată în preliminarii de Bulgaria

1972 locul 3 în grupă după Spania și Italia

1973 locul 2 in grupă după Italia

1974 locul 2 în grupă după Scoția

1975 eliminată de URSS

1976 eliminată de Cehoslovacia

1977 eliminată de Iugoslavia

1978 eliminată de Iugoslavia

1979 eliminată de Ungaria și URSS

1980 locul 2 în grupă după Polonia și calificată la camp mondial

1981 locul 3 in grupă după Polonia și Suedia, a eliminat Ungaria în preliminarii

1982 eliminata de Bulgaria

1983 locul 3 in grupă după Italia și Iugslavia

1984 eliminată de Ungaria

1986 eliminată de RFG in sferturi de finală, locul 1 in grupa cu Cehoslovacia, URSS și Turcia

1988 locul 2 in grupa preliminară după URSS, locul 3 Turcia, 4 Austria

1990 locul 3 in grupa preliminară după Spania, Danemarca, 4 Austria

1992 locul 3 in grupa preliminară după Ungaria, Cipru, 4 Bulgaria

1993 locul 4 in grupa finala după Turcia, Portugalia și Ungaria

1994 locul 2 in grupa preliminară după Franța, 3 Anglia

1995 locul 3 in faza intermediară după Spania si Ucraina

1996 locul 3 in grupa preliminară după Germania și Croatia

1997 locul 2 in gr pr după Israel

1998 locul 3 in gr pr după Grecia și Georgia, 4 Macedonia

1999 locul 2 in gr pr după Scoția, 3 Slovenia

2000 locul 2 in gr pr după Ucraina, 3 Bosnia, 4 Bulgaria, turneu jucat in România

2001 locul 2 in gr pr după Grecia (gazdă), 3 Estonia, 4 Luxemburg 

Începând cu 2002 se trece la U19

2002 locul 2 în gr pr după Belgia, 3 Iugoslavia, 4 Israel

2003 locul 3 in gr pr după Anglia și Macedonia, 4 Moldova

2004 locul 4 in faza a doua, după Turcia, Croatia, Rusia

2005 locul 3 in gr pr după Suedia și Croatia, 4 Liechtenstein

2006 locul 3 in gr pr după Turcia, Macedonia (golaveraj mai slab), 4 Albania

2007 locul 2 după Serbia in faza a doua

2008 locul 4 in gr pr după Anglia, Islanda și Belgia

2009 locul 3 in faza a doua, după Franța și Norvegia, 4 Letonia

2010 locul 4 in faza a doua, după Portugalia, Grecia și Ungaria

2011 locul 4 in grupă, după Cehia, Irlanda și Grecia, calificată ca țară organizatoare

2012 locul 3 in faza a doua, după Serbia și Germania, 4 Ungaria

2013 locul 3 in gr pr, după Scoția și Elveția, 4 Armenia

2014 locul 3 in faza a doua, după Austria și Rusia, 4 Norvegia

2015 locul 4 in gr pr după Muntenegru, Georgia și Cipru

2016 locul 4 in faza a doua, după Austria, Slovacia și Cehia

2017 locul 3 in gr pr după Olanda, Norvegia, 4 San Marino  









» Campionatul European de tineret U21
Comenteaza

Ultimele stiri - Echipa nationala U21

Meciul România - Ţara Galilor, din preliminariile CE Under 21, va avea loc la Cluj-Napoca

Meciul România - Ţara Galilor, din preliminariile Campionatului European Under 21 din 2019, va avea loc la Cluj-Napoca, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", a...

Naţionala de tineret a României a învins Portugalia, scor 2-1, în preliminariile Euro2019

Reprezentativa Under 21 a României a învins, vineri, în deplasare, selecţionata Portugaliei, într-un meci contând pentru calificarea la Euro 2019....

Mirel Rădoi a convocat patru stranieri la selecţionata Under 21 pentru meciurile cu Portugalia şi Bosnia

Selecţionerul reprezentativei de tineret a României, Mirel Rădoi, a convocat patru stranieri pentru meciurile cu Portugalia şi Bosnia-Herţegovina, din Grupa a 3-a a preliminariilor...

Mirel Rădoi este noul selecţioner al echipei naţionale de tineret a României

Fostul internaţional Mirel Rădoi (37 de ani) a fost numit în funcţia de selecţioner al echipei naţionale de tineret a României, el fiind votat în unanimitate de...

Daniel Isăilă renunţă la funcţia de selecţioner al naţionalei Under 21

Daniel Isăilă a decis să renunţe la funcţia de selecţioner al reprezentativei Under 21 a României şi să ''accepte o nouă provocare'', potrivit site-ului Federaţiei...

Amical: U21 Anglia - U21 România 2-1

Naţionala under 21 a României a fost învinsă, sâmbătă, la Wolverhampton, cu scorul de 2-1, de selecţionata similară a Angliei, într-un meci amical....

Mirel Rădoi este noul manager sportiv al echipei naţionale U21 a României

Fostul internaţional Mirel Rădoi este noul manager sportiv al echipei naţionale U21 a României, a anunţat miercuri site-ul oficial al Federaţiei Române de Fotbal....

Dragoş Nedelcu şi Marco Dulca, indisponibili pentru meciul cu Portugalia. Răzvan Marin, convocat la U21 de la seniori

Jucătorii reprezentativei Under 21 a României, Dragoş Nedelcu şi Marco Dulca, au devenit indisponibili pentru partida cu Portugalia, de vineri, din preliminariile Campionatului...

România - Elveția 1-1, în preliminariile Campionatului European Under-21

Nationala de tineret a României a terminat la egalitate cu echipa similară a Elveției, 1-1 (1-1), marți seara, la Ovidiu, într-un meci din Grupa a 8-a a preliminariilor...

Tricolorii U17 au jucat un amical cu CSA Steaua

Aflată în cantonament la Cheile Grădiștei, reprezentativa României formată din juniori născuți în anul 2001 a disputat duminică un joc de pregătire în fața CSA Steaua.   După...

Florin Bratu, noul selecționer al echipei Under 18 a României

Fostul internațional Florin Bratu este noul selecționer al echipei naționale U18 a României, formată din jucători născuți în anul 2000, a anunțat marți Federația...



Top News

-Ponturi pariuri din UEFA Champions League

-Victorie dramatică pentru Liverpool în derby-ul cu PSG, din Liga Campionilor

-Dorinel Munteanu, prezentat ca antrenor al echipei Concordia Chiajna

-Atacantul spaniol Alvaro Negredo, de la Beşiktaş la Al Nasr Dubai

-Concordia Chiajna - FC Viitorul şi FC Voluntari - FC Botoşani, cele mai interesante dueluri din şaisprezecimile Cupei României

-Salah este sigur că Liverpool poate câştiga Liga Campionilor

-Tottenham, fără Lloris şi Alli la meciul cu Inter Milano




S-au nascut azi

André Cruz
Brazilia
49 ani

Cristian Ansaldi
Argentina
32 ani

Daisuke Sato
Filipine
24 ani

David Stockdale
Anglia
33 ani

Erwin Koeman
Olanda
57 ani

Gert Verheyen
Belgia
48 ani

Godwin Okpara
Nigeria
46 ani

Henrik Larsson
Suedia
47 ani

İbrahim Kaș
Turcia
32 ani

Ion Zaharia
România
89 ani

Józef Młynarczyk
Polonia
65 ani

Lars Jacobsen
Danemarca
39 ani

Marian Alexandru
România
41 ani

MARÍTIMO FUNCHAL
Portugalia
108 ani

Marlos Moreno
Columbia
22 ani

Morten Jensen
Germania
31 ani

Pablo de Lucas
Spania
32 ani

Petre Sucitulescu
România
77 ani

Radiša Ilić
Serbia
41 ani

Richard Cresswell
Anglia
41 ani

Robert Koren
Slovenia
38 ani

Ronald Zubar
Franța
33 ani

Sean Davis
Anglia
39 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


2018-2019


Liga 1 2018-2019
14.09.2018 Concordia Chiajna Sepsi Sfântu Gheorghe C
14.09.2018 Dinamo București Astra Giurgiu C
15.09.2018 Dunărea Călărași FC Botoșani C
15.09.2018 Gaz Metan Mediaș CS Universitatea Craiova C
16.09.2018 FC Voluntari CSM Politehnica Iaşi C
16.09.2018 CFR 1907 Cluj Fotbal Club FCSB C
17.09.2018 FC Viitorul FC Hermannstadt C


1. Fotbal Club FCSB 15
2. Astra Giurgiu 14
3. Sepsi Sfântu Gheorghe 14
4. Gaz Metan Mediaș 14
5. CFR 1907 Cluj 13
6. FC Viitorul 13
7. Dunărea Călărași 12
8. CS Universitatea Craiova 11
9. CSM Politehnica Iaşi 11
10. Dinamo București 10
11. FC Botoșani 8
12. FC Hermannstadt 7
13. Concordia Chiajna 7
14. FC Voluntari 2
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
15.09.2018 CS Mioveni ACS Energeticianul Petroșani C
15.09.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti Chindia Târgoviște C
15.09.2018 SSC Farul Constanţa Metaloglobus București C
15.09.2018 Dacia Unirea Brăila Pandurii Târgu-Jiu C
15.09.2018 Ripensia Timișoara CS Balotești C
15.09.2018 UTA Arad Academica Clinceni C
16.09.2018 Aerostar Bacău Luceafărul Oradea C
16.09.2018 ACS Poli Timișoara FC Snagov C
16.09.2018 Petrolul Ploiești ASU Politehnica Timişoara C
17.09.2018 FC Argeș Pitești Universitatea Cluj C


1. Academica Clinceni 18
2. FC Snagov 17
3. Petrolul Ploiești 16
4. CS Mioveni 15
5. FC Argeș Pitești 15
6. Pandurii Târgu-Jiu 14
7. UTA Arad 13
8. Universitatea Cluj 12
9. Chindia Târgoviște 11
10. ACS Energeticianul Petroșani 10
11. ASC Daco-Getica Bucureşti 9
12. Ripensia Timișoara 8
13. ASU Politehnica Timişoara 7
14. Metaloglobus București 7
15. SSC Farul Constanţa 6
16. Luceafărul Oradea 5
17. Aerostar Bacău 4
18. ACS Poli Timișoara 4
19. Dacia Unirea Brăila 3
20. CS Balotești 2
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5