Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Europa League 15.05.2018 - 20:18

Finalele Cupei UEFA şi Europa League

Finalele Cupei UEFA şi Europa League
Olympique Marseille şi Atlético Madrid se vor înfrunta, miercuri seara, în finala Europa League la fotbal, la Lyon, de la ora 21,45, ora României.
 
Nicio echipă franceză nu a câştigat competiţia până acum, dar OM a jucat finala din 1999, fiind învinsă cu 3-0 de Parma, şi în 2004, eşec cu Valencia (0-2), în timp ce Atlético a cucerit trofeul Europa League de două ori, în 2010 şi 2012 (a doua oară la Bucureşti).
 
Pentru Atlético va fi a doua sa finală la Lyon, după ce a pierdut cu 0-3 în 1986 în faţa formaţiei Dinamo Kiev, în Cupa Cupelor, însă pe Stade Gerland, finala de miercuri având loc pe arena din Parc Olympique Lyonnais (Stade de Lyon).
 
Marseille a câştigat opt din cele nouă meciuri jucate acasă în acest sezon european, dar numai unul departe de Stade Velodrome, 2-1 cu Athletic Bilbao.
 
Marseille s-a impus în doar patru partide din cele 15 jucate în cupele europene contra formaţiilor spaniole, două venind în această stagiune, cu Bilbao (3-1 şi 2-1).
 
Atlético a jucat 12 partide cu echipele franceze în competiţii UEFA, singura înfrângere venind în 2000, 2-4 în Cupa UEFA cu Lens, madrilenii părăsind competiţia după 2-2 în prima manşă.
 
Atlético nu a mai învins o echipă în Hexagon din septembrie 1961, 3-2 pe terenul formaţiei Sedan, în primul tur din Cupa Cupelor, cucerind trofeul la finalul sezonului. Totuşi, madrilenii au cucerit Supercupele din 2010 şi 2012 la Monte Carlo, după 2-0 cu Internazionale Milano şi 4-1 cu Chelsea.
 
Sevilla este echipa cu cele mai multe trofee câştigate, cinci, dintre care ultimele trei consecutiv. Juventus, Inter Milano şi Liverpool au câştigat de câte trei ori competiţia.
 
Spania are cele mai multe trofee în această competiţie europeană intercluburi - 15 (inclusiv în Cupa Oraşelor Târguri), urmată de Anglia (12), Italia (10), Germania (6), Olanda (4), în vreme ce Portugalia are 2, la fel ca şi Rusia şi Suedia, iar Iugoslavia, Ungaria, Turcia, Belgia şi Ucraina (Şahtior Doneţk) au câte un trofeu.
 
Finalele Cupei Oraşelor Târguri:
1955-1958 Barcelona - Selecţionata Londrei 2-2, 6-0
1958-1960 FC Barcelona - Birmingham City 1-1, 4-1
1960-1961 AS Roma - Birmingham City 2-0, 2-2
1961-1962 Valencia - FC Barcelona 6-2, 1-1
1962-1963 Valencia - Dinamo Zagreb 2-0, 2-1
1963-1964 Real Zaragoza - Valencia 2-1
1964-1965 Ferencvaros Budapesta - Juventus Torino 1-0
1965-1966 FC Barcelona - Real Zaragoza 0-1, 4-2
1966-1967 Dinamo Zagreb - Leeds United 2-0, 0-0
1967-1968 Leeds United - Ferencvaros Budapesta 1-0, 0-0
1968-1969 Newcastle United - Ujpest Dozsa 3-0, 3-2
1969-1970 Arsenal Londra - Anderlecht Bruxelles 1-3, 3-0
1970-1971 Leeds United - Juventus Torino 2-2, 1-1
 
Finalele Cupei UEFA:
1971-1972 Tottenham Hotspur - Wolverhampton Wanderers 2-1, 1-1
1972-1973 Liverpool - Borussia Moenchengladbach 3-0, 0-2
1973-1974 Feyenoord Rotterdam - Tottenham Hotspur 2-2, 2-0
1974-1975 Borussia Moenchengladbach - Twente Enschede 0-0, 5-1
1975-1976 Liverpool - FC Bruges 3-2, 1-1
1976-1977 Juventus Torino - Athletic Bilbao 1-0, 1-2
1977-1978 PSV Eindhoven - Bastia 0-0, 3-0
1978-1979 Borussia Moenchengladbach - Steaua Roşie Belgrad 1-1, 1-0
1979-1980 Eintracht Frankfurt - Borussia Moenchengladbach 1-0, 2-3
1980-1981 Ipswich Town - AZ Alkmaar 3-0, 2-4
1981-1982 IFK Goeteborg - Hamburger SV 1-0, 3-0
1982-1983 Anderlecht Bruxelles - Benfica Lisabona 1-0, 1-1
1983-1984 Tottenham Hotspur - Anderlecht 1-1, 1-1; 4-3 la loviturile de departajare
1984-1985 Real Madrid - Videoton Szekesfehervar 3-0, 0-1
1985-1986 Real Madrid - FC Koln 5-1, 0-2
1986-1987 IFK Goeteborg - Dundee United 1-0, 1-1
1987-1988 Bayer Leverkusen - Espanyol Barcelona 0-3, 3-0, după prelungiri; 3-2 la loviturile de departajare
1988-1989 SSC Napoli - VfB Stuttgart 2-1, 3-3
1989-1990 Juventus Torino - Fiorentina 3-1, 0-0
1990-1991 Inter Milano - AS Roma 2-0, 0-1
1991-1992 Ajax Amsterdam - AC Torino 0-0, 2-2
1992-1993 Juventus Torino - Borussia Dortmund 3-0, 3-1
1993-1994 Inter Milano - SV Salzburg 1-0, 1-0
1994-1995 AC Parma - Juventus Torino 1-0, 1-1
1995-1996 Bayern Munchen - Bordeaux 2-0, 3-1
1996-1997 Schalke 04 - Inter Milano 1-0, 0-1, după prelungiri, 4-1 la loviturile de departajare
1997-1998 Inter Milano - Lazio Roma 3-0 (la Paris)
1998-1999 AC Parma - Olympique Marseille 3-0 (Moscova)
1999-2000 Galatasaray Istanbul - Arsenal Londra 0-0, după prelungiri, 4-1 la loviturile de departajare (Copenhaga)
2000-2001 Liverpool - Deportivo Alaves 5-4, după prelungiri (Dortmund)
2001-2002 Feyenoord Rotterdam - Borussia Dortmund 3-2 (Rotterdam)
2002-2003 FC Porto - Celtic Glasgow 3-2, după prelungiri (Sevilla)
2003-2004 Valencia - Olympique Marseille 2-0 (Goeteborg)
2004-2005 Sporting Lisabona - ŢSKA Moscova 1-3 (Lisabona)
2005-2006 Sevilla - Middlesbrough (Eindhoven) 4-0
2006-2007 Sevilla - Espanyol Barcelona (Glasgow) 2-2 după prelungiri, 3-1 după loviturile de departajare
2007-2008 Zenit St Petersburg - Glasgow Rangers (Manchester) 2-0
2008-2009 Şahtior Doneţk - Werder Bremen 2-1, după prelungiri (Istanbul)
 
Europa League:
2009-2010 Atlético Madrid - Fulham 2-1, după prelungiri (Hamburg)
2010-2011 FC Porto - Sporting Braga 1-0 (Dublin)
2011-2012 Atlético Madrid - Athletic Bilbao 3-0 (Bucureşti)
2012-2013 Chelsea Londra - Benfica Lisabona 2-1 (Londra - Wembley)
2013-2014 Sevilla - Benfica Lisabona 0-0, după prelungiri; 4-2 la loviturile de departajare (Torino)
2014-2015 Sevilla - Dnepr Dnepropetrovsk 3-2 (Varşovia)
2015-2016 Sevilla - Liverpool 3-1 (Basel)
2016-2017 Ajax Amsterdam - Manchester United 0-2 (Stockholm)
2017-2018 Olympique Marseille - Atlético Madrid (Lyon)






Taguri: Olympique Marseille    Atlético Madrid    Europa League   

» Europa League - rezultate meciuri, etape
Comenteaza

Ultimele stiri - Europa League

Valencia şi Napoli, cu un pas în optimile Europa League

Valencia şi Napoli au făcut paşi importanţi către optimile de finală ale Europa League la fotbal, după victoriile reuşite în deplasare, joi seara, în prima manşă a...

Ovidiu Haţegan va arbitra partida Celtic Glasgow - Valencia din Europa League

Arbitrul român Ovidiu Haţegan a fost delegat de UEFA să conducă partida dintre Celtic Glasgow şi Valencia CF, programată, joi, de la ora 22:00, în prima manşă a...

Lazio - Sevilla, capul de afiş al şaisprezecimilor Europa League

Duelul dintre Lazio Roma, echipa fundaşului român Ştefan Radu, şi Sevilla FC este capul de afiş al şaisprezecimilor de finală ale Europa League, potrivit tragerii la sorţi...

Slavia Praga, Celtic şi Olympiakos Pireu, calificate în şaisprezecimile Europa League; AC Milan, eliminată

Slavia Praga, formaţie la care joacă românul Alexandru Băluţă, Celtic Glasgow şi Olympiakos Pireu s-au calificat, joi, în şaisprezecimile de finală ale Europa League la...

Arbitrii români Radu Petrescu şi Istvan Kovacs, delegaţi la meciuri din Europa League

Arbitrii români Radu Petrescu şi Istvan Kovacs au fost delegaţi de Uniunea Europeană de Fotbal (UEFA) la meciuri din etapa a şasea, ultima, a grupelor Europa League, programate joi....

Zenit, Fenerbahce, Sporting, Betis şi Dinamo Kiev, calificate în 16-imile Europa League

Zenit Sankt Petersburg, Fenerbahce, Sporting Lisabona, Betis Sevilla şi Dinamo Kiev s-au calificat, joi, în şaisprezecimile de finală ale Europa League la fotbal, astfel că numărul echipelor...

Remiză pentru Ludogoreţ Razgrad în Europa League

Formaţia Ludogoreţ Razgrad, cu Cosmin Moţi integralist şi Claudiu Keşeru pe teren până în minutul 84, a remizat, joi seară, în deplasare, scor 1-1, cu echipa...

Europa League: Eşec pentru PAOK, 0-2 la Salonic cu MOL Vidi FC

Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu şi cu Alin Toşca în componenţă, a fost învinsă, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de echipa MOL Vidi FC,...

Europa League - PAOK Salonic, victorie la scor; Sevilla, învinsă în Rusia

PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, a învins-o pe FC BATE Borisov cu scorul de 4-1, joi, în deplasare, în etapa a doua a grupelor...

Europa League: Keşerü a marcat, dar Ludogoreţ Razgrad a pierdut acasă

Atacantul român Claudiu Keşerü a marcat un gol pentru Ludogoreţ Razgrad, învinsă acasă cu 3-2 de Bayer Leverkusen, joi seara, într-un meci din prima...

Europa League: PAOK Salonic, într-o grupă cu Chelsea, BATE Borisov şi Vidi

Vicecampioana Greciei la fotbal, PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, le va avea ca adversare pe Chelsea (Anglia), BATE Borisov (Belarus) şi Vidi (Ungaria) în Grupa L a...




Top News

-Biletul zilei la pariuri - 19.02.2019

-Biletul zilei la pariuri - 18.02.2019

-Liga 1 - Etapa 24: Rezultate şi marcatori

-Biletul zilei la pariuri - 17.02.2019

-Biletul zilei la pariuri - 16.02.2019

-Biletul zilei la pariuri - 15.02.2019

-António Conceição: Vom munci să îmbunătățim unele aspecte din jocul nostru




Care echipă va câștiga Europa League în sezonul 2016-2017?
Manchester United
Olympique Lyon
Ajax Amsterdam
Celta Vigo
Beșiktaș İstanbul
KRC Genk
Anderlecht Bruxelles
Schalke 04
KAA Gent
FC Rostov
Olympiakos Pireu
Zenit Sankt Petersburg
FC Copenhaga
APOEL Nicosia
FC Krasnodar
AZ Alkmaar
ACF Fiorentina
AS Roma
Tottenham Hotspur
Borussia Mönchengladbach
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Adrian Borza
România
34 ani

Aleksei Ionov
Rusia
30 ani

Alexandru Dragomir
România
34 ani

Anton Ferdinand
Anglia
34 ani

Bekir Ozan Has
Turcia
34 ani

Bibras Natkho
Israel
31 ani

Bobby Robson
Anglia
86 ani

Carlos Kameni
Camerun
35 ani

Claude Makélélé
Franța
46 ani

Claudiu Juncănaru
România
23 ani

Cristian Tănase
România
32 ani

Cristian Vlad
România
42 ani

Daniel Kenedy
Portugalia
45 ani

Gary Neville
Anglia
44 ani

Georgi Sichinava
URSS (Georgia)
75 ani

Jason Scotland
Trinidad Tobago
40 ani

Jean Paul Yontcha
Camerun
34 ani

Jermaine Jenas
Anglia
36 ani

Josip Šimunić
Croația
41 ani

Juan Martín
Spania
30 ani

Kal Naismith
Scoția
27 ani

Lucas Porcar
Spania
29 ani

Lucian Burdujan
România
35 ani

Marat Doyati
Rusia
27 ani

Marc Torrejón
Spania
33 ani

Marco Calderoni
Italia
30 ani

Marius Priseceanu
România
48 ani

Mark Davies
Anglia
31 ani

Maximiliano Giusti
Argentina
28 ani

Mihai Lasc
România
31 ani

Nathan Aké
Olanda
24 ani

Nicola Bellomo
Italia
28 ani

Ri Chol-Myon
Coreea de Nord
31 ani

Roberto Baggio
Italia
52 ani

Roman Neustädter
Germania
31 ani

Rüdiger Abramczik
Germania
63 ani

Sergio Martínez
Argentina
50 ani

Serhiy Fedorov
Ucraina
44 ani

Taner Yalçın
Germania
29 ani

Tyrone Mears
Jamaica
36 ani

Vasile Curileac
România
35 ani

Wilfried Puis
Belgia
76 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      


2018-2019


Liga 1 2018-2019
15.02.2019 FC Viitorul CSM Politehnica Iaşi C
16.02.2019 FC Hermannstadt CS Universitatea Craiova C
16.02.2019 CFR 1907 Cluj Astra Giurgiu C
17.02.2019 FC Voluntari Dunărea Călărași C
17.02.2019 Gaz Metan Mediaș Sepsi Sfântu Gheorghe C
17.02.2019 Dinamo București FC Botoșani C
18.02.2019 Concordia Chiajna
20:00
Fotbal Club FCSB Telekom Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 48
2. CS Universitatea Craiova 45
3. Fotbal Club FCSB 44
4. Astra Giurgiu 36
5. Sepsi Sfântu Gheorghe 36
6. FC Botoșani 35
7. FC Viitorul 34
8. CSM Politehnica Iaşi 34
9. FC Hermannstadt 29
10. Gaz Metan Mediaș 29
11. Dinamo București 28
12. Dunărea Călărași 22
13. FC Voluntari 17
14. Concordia Chiajna 17
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
07.12.2018 FC Argeș Pitești Pandurii Târgu-Jiu C
07.12.2018 Universitatea Cluj Chindia Târgoviște C
08.12.2018 Ripensia Timișoara Luceafărul Oradea C
08.12.2018 Dacia Unirea Brăila ACS Poli Timișoara C
08.12.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti Academica Clinceni C
08.12.2018 CS Mioveni FC Snagov C
08.12.2018 Aerostar Bacău Metaloglobus București C
08.12.2018 SSC Farul Constanţa UTA Arad C
08.12.2018 ASU Politehnica Timişoara ACS Energeticianul Petroșani C
09.12.2018 Petrolul Ploiești CS Balotești C


1. Academica Clinceni 45
2. Petrolul Ploiești 45
3. Universitatea Cluj 44
4. Chindia Târgoviște 44
5. FC Snagov 43
6. FC Argeș Pitești 41
7. CS Mioveni 32
8. ACS Energeticianul Petroșani 29
9. UTA Arad 29
10. Pandurii Târgu-Jiu 28
11. ASU Politehnica Timişoara 26
12. ASC Daco-Getica Bucureşti 24
13. Ripensia Timișoara 23
14. Luceafărul Oradea 23
15. Aerostar Bacău 22
16. SSC Farul Constanţa 21
17. Metaloglobus București 21
18. CS Balotești 19
19. Dacia Unirea Brăila 12
20. ACS Poli Timișoara 10
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro