Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Europa League 15.05.2018 - 20:18

Finalele Cupei UEFA şi Europa League

Finalele Cupei UEFA şi Europa League
Olympique Marseille şi Atlético Madrid se vor înfrunta, miercuri seara, în finala Europa League la fotbal, la Lyon, de la ora 21,45, ora României.
 
Nicio echipă franceză nu a câştigat competiţia până acum, dar OM a jucat finala din 1999, fiind învinsă cu 3-0 de Parma, şi în 2004, eşec cu Valencia (0-2), în timp ce Atlético a cucerit trofeul Europa League de două ori, în 2010 şi 2012 (a doua oară la Bucureşti).
 
Pentru Atlético va fi a doua sa finală la Lyon, după ce a pierdut cu 0-3 în 1986 în faţa formaţiei Dinamo Kiev, în Cupa Cupelor, însă pe Stade Gerland, finala de miercuri având loc pe arena din Parc Olympique Lyonnais (Stade de Lyon).
 
Marseille a câştigat opt din cele nouă meciuri jucate acasă în acest sezon european, dar numai unul departe de Stade Velodrome, 2-1 cu Athletic Bilbao.
 
Marseille s-a impus în doar patru partide din cele 15 jucate în cupele europene contra formaţiilor spaniole, două venind în această stagiune, cu Bilbao (3-1 şi 2-1).
 
Atlético a jucat 12 partide cu echipele franceze în competiţii UEFA, singura înfrângere venind în 2000, 2-4 în Cupa UEFA cu Lens, madrilenii părăsind competiţia după 2-2 în prima manşă.
 
Atlético nu a mai învins o echipă în Hexagon din septembrie 1961, 3-2 pe terenul formaţiei Sedan, în primul tur din Cupa Cupelor, cucerind trofeul la finalul sezonului. Totuşi, madrilenii au cucerit Supercupele din 2010 şi 2012 la Monte Carlo, după 2-0 cu Internazionale Milano şi 4-1 cu Chelsea.
 
Sevilla este echipa cu cele mai multe trofee câştigate, cinci, dintre care ultimele trei consecutiv. Juventus, Inter Milano şi Liverpool au câştigat de câte trei ori competiţia.
 
Spania are cele mai multe trofee în această competiţie europeană intercluburi - 15 (inclusiv în Cupa Oraşelor Târguri), urmată de Anglia (12), Italia (10), Germania (6), Olanda (4), în vreme ce Portugalia are 2, la fel ca şi Rusia şi Suedia, iar Iugoslavia, Ungaria, Turcia, Belgia şi Ucraina (Şahtior Doneţk) au câte un trofeu.
 
Finalele Cupei Oraşelor Târguri:
1955-1958 Barcelona - Selecţionata Londrei 2-2, 6-0
1958-1960 FC Barcelona - Birmingham City 1-1, 4-1
1960-1961 AS Roma - Birmingham City 2-0, 2-2
1961-1962 Valencia - FC Barcelona 6-2, 1-1
1962-1963 Valencia - Dinamo Zagreb 2-0, 2-1
1963-1964 Real Zaragoza - Valencia 2-1
1964-1965 Ferencvaros Budapesta - Juventus Torino 1-0
1965-1966 FC Barcelona - Real Zaragoza 0-1, 4-2
1966-1967 Dinamo Zagreb - Leeds United 2-0, 0-0
1967-1968 Leeds United - Ferencvaros Budapesta 1-0, 0-0
1968-1969 Newcastle United - Ujpest Dozsa 3-0, 3-2
1969-1970 Arsenal Londra - Anderlecht Bruxelles 1-3, 3-0
1970-1971 Leeds United - Juventus Torino 2-2, 1-1
 
Finalele Cupei UEFA:
1971-1972 Tottenham Hotspur - Wolverhampton Wanderers 2-1, 1-1
1972-1973 Liverpool - Borussia Moenchengladbach 3-0, 0-2
1973-1974 Feyenoord Rotterdam - Tottenham Hotspur 2-2, 2-0
1974-1975 Borussia Moenchengladbach - Twente Enschede 0-0, 5-1
1975-1976 Liverpool - FC Bruges 3-2, 1-1
1976-1977 Juventus Torino - Athletic Bilbao 1-0, 1-2
1977-1978 PSV Eindhoven - Bastia 0-0, 3-0
1978-1979 Borussia Moenchengladbach - Steaua Roşie Belgrad 1-1, 1-0
1979-1980 Eintracht Frankfurt - Borussia Moenchengladbach 1-0, 2-3
1980-1981 Ipswich Town - AZ Alkmaar 3-0, 2-4
1981-1982 IFK Goeteborg - Hamburger SV 1-0, 3-0
1982-1983 Anderlecht Bruxelles - Benfica Lisabona 1-0, 1-1
1983-1984 Tottenham Hotspur - Anderlecht 1-1, 1-1; 4-3 la loviturile de departajare
1984-1985 Real Madrid - Videoton Szekesfehervar 3-0, 0-1
1985-1986 Real Madrid - FC Koln 5-1, 0-2
1986-1987 IFK Goeteborg - Dundee United 1-0, 1-1
1987-1988 Bayer Leverkusen - Espanyol Barcelona 0-3, 3-0, după prelungiri; 3-2 la loviturile de departajare
1988-1989 SSC Napoli - VfB Stuttgart 2-1, 3-3
1989-1990 Juventus Torino - Fiorentina 3-1, 0-0
1990-1991 Inter Milano - AS Roma 2-0, 0-1
1991-1992 Ajax Amsterdam - AC Torino 0-0, 2-2
1992-1993 Juventus Torino - Borussia Dortmund 3-0, 3-1
1993-1994 Inter Milano - SV Salzburg 1-0, 1-0
1994-1995 AC Parma - Juventus Torino 1-0, 1-1
1995-1996 Bayern Munchen - Bordeaux 2-0, 3-1
1996-1997 Schalke 04 - Inter Milano 1-0, 0-1, după prelungiri, 4-1 la loviturile de departajare
1997-1998 Inter Milano - Lazio Roma 3-0 (la Paris)
1998-1999 AC Parma - Olympique Marseille 3-0 (Moscova)
1999-2000 Galatasaray Istanbul - Arsenal Londra 0-0, după prelungiri, 4-1 la loviturile de departajare (Copenhaga)
2000-2001 Liverpool - Deportivo Alaves 5-4, după prelungiri (Dortmund)
2001-2002 Feyenoord Rotterdam - Borussia Dortmund 3-2 (Rotterdam)
2002-2003 FC Porto - Celtic Glasgow 3-2, după prelungiri (Sevilla)
2003-2004 Valencia - Olympique Marseille 2-0 (Goeteborg)
2004-2005 Sporting Lisabona - ŢSKA Moscova 1-3 (Lisabona)
2005-2006 Sevilla - Middlesbrough (Eindhoven) 4-0
2006-2007 Sevilla - Espanyol Barcelona (Glasgow) 2-2 după prelungiri, 3-1 după loviturile de departajare
2007-2008 Zenit St Petersburg - Glasgow Rangers (Manchester) 2-0
2008-2009 Şahtior Doneţk - Werder Bremen 2-1, după prelungiri (Istanbul)
 
Europa League:
2009-2010 Atlético Madrid - Fulham 2-1, după prelungiri (Hamburg)
2010-2011 FC Porto - Sporting Braga 1-0 (Dublin)
2011-2012 Atlético Madrid - Athletic Bilbao 3-0 (Bucureşti)
2012-2013 Chelsea Londra - Benfica Lisabona 2-1 (Londra - Wembley)
2013-2014 Sevilla - Benfica Lisabona 0-0, după prelungiri; 4-2 la loviturile de departajare (Torino)
2014-2015 Sevilla - Dnepr Dnepropetrovsk 3-2 (Varşovia)
2015-2016 Sevilla - Liverpool 3-1 (Basel)
2016-2017 Ajax Amsterdam - Manchester United 0-2 (Stockholm)
2017-2018 Olympique Marseille - Atlético Madrid (Lyon)






Taguri: Olympique Marseille    Atlético Madrid    Europa League   

» Europa League - rezultate meciuri, etape
Comenteaza

Ultimele stiri - Europa League

Europa League - PAOK Salonic, victorie la scor; Sevilla, învinsă în Rusia

PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, a învins-o pe FC BATE Borisov cu scorul de 4-1, joi, în deplasare, în etapa a doua a grupelor...

Europa League: Keşerü a marcat, dar Ludogoreţ Razgrad a pierdut acasă

Atacantul român Claudiu Keşerü a marcat un gol pentru Ludogoreţ Razgrad, învinsă acasă cu 3-2 de Bayer Leverkusen, joi seara, într-un meci din prima...

Europa League: PAOK Salonic, într-o grupă cu Chelsea, BATE Borisov şi Vidi

Vicecampioana Greciei la fotbal, PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, le va avea ca adversare pe Chelsea (Anglia), BATE Borisov (Belarus) şi Vidi (Ungaria) în Grupa L a...

Ludogoreţ Razgrad, Sevilla şi Spartak Trnava, singurele echipe învingătoare în deplasare în Europa League

Doar trei echipe, Ludogoreţ Razgrad, Sevilla şi Spartak Trnava, au obţinut victorii în deplasare, joi, în prima manşă a play-off-ului Europa League la fotbal.  ...

Europa League: RB Leipzig - Universitatea Craiova 3-1

 Echipa germană RB Leipzig a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 3-1 (1-0), joi seara, pe RB Arena din Leipzig, în prima manşă a turului al treilea...

Europa League: FC Alaşkert - CFR Cluj 0-2

 Campioana României, CFR Cluj, a învins în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa armeană FC Alaşkert Erevan, joi seara, într-o partidă din cadrul primei manşe a turului III preliminar...

Echipele româneşti şi-au aflat posibilele adversare dacă trec de turul 3 preliminar din Europa League

Campioana României la fotbal, CFR Cluj, în cazul în care va trece de campioana Armeniei, Alaşkert, în turul al treilea preliminar al Ligii Europa, va juca...

Marius Avram, delegat în preliminariile Europa League

Marius Avram va conduce manşa tur a partidei dintre KRC Genk şi Lech Poznan, din turul trei preliminar al Europa League, informează FRF.   El îi va avea ca asistenţi pe...

Sorții în UEFA Europa League

Un adversar facil pentru campionii României (care sperăm să nu dovedească contrariul), un adversar cu o istorie lungă în cupele europene pentru Steaua și o echipă germană...

Piunik Erevan, calificată în turul al treilea preliminar

Echipa armeană FC Piunik Erevan s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Tobol...

Sebastian Colţescu va arbitra partida Sparta Praga - Spartak Subotica din Europa League

Arbitrul român Sebastian Colţescu a fost delegat de UEFA să conducă meciul Sparta Praga - Spartak Subotica din manşa secundă a turul doi preliminar al Europa League, informează,...




Top News

-Reprezentativa Under 21 a României joacă meciul decisiv pentru calificarea la CE

-Mircea Rednic: Dinamo va juca în play-off

-Mircea Rednic, noul antrenor al echipei Dinamo Bucureşti

-Mladen Krstajic: Am dominat, jucătorii s-au străduit

-Gabriel Tamaş: Eu am atacat mingea şi trebuia să primesc doar galben

-Ciprian Tătăruşanu: Trebuia să avem mai mult curaj

-Cristian Săpunaru: A fost un meci greu, am jucat cu favorita grupei




Care echipă va câștiga Europa League în sezonul 2016-2017?
Manchester United
Olympique Lyon
Ajax Amsterdam
Celta Vigo
Beșiktaș İstanbul
KRC Genk
Anderlecht Bruxelles
Schalke 04
KAA Gent
FC Rostov
Olympiakos Pireu
Zenit Sankt Petersburg
FC Copenhaga
APOEL Nicosia
FC Krasnodar
AZ Alkmaar
ACF Fiorentina
AS Roma
Tottenham Hotspur
Borussia Mönchengladbach
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Aleksandr Filimonov
Rusia
45 ani

Andreas Ivanschitz
Austria
35 ani

Andrew Cole
Anglia
47 ani

Boško Balaban
Croația
40 ani

Cédric Bardon
Franța
42 ani

Christian
Spania
33 ani

Cristian Oros
România
34 ani

Dacian Varga
România
34 ani

David Trezeguet
România
41 ani

Didier Deschamps
Franța
50 ani

Felipe Mattioni
Brazilia
30 ani

Filippo Carobbio
Italia
39 ani

Francesco Benussi
Italia
37 ani

George Zaharia
România
29 ani

Jorge Campos
Mexic
52 ani

Mesut Özil
Germania
30 ani

Niko Kovač
Croația
47 ani

Ömer Çatkıç
Turcia
44 ani

Paul Robinson
Anglia
39 ani

Perlat Musta
Albania
60 ani

Serge Akakpo
Togo
31 ani

Stanley Menzo
Olanda
55 ani

Stoycho Stoilov
Bulgaria
47 ani

Tică Dănilescu
România
70 ani

Vahid Halilhodžić
Bosnia
66 ani

Vítor Baía
Portugalia
49 ani

Walter López
Uruguay
33 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2018-2019


Liga 1 2018-2019
05.10.2018 CSM Politehnica Iaşi FC Viitorul C
06.10.2018 CS Universitatea Craiova FC Hermannstadt C
06.10.2018 Astra Giurgiu CFR 1907 Cluj C
07.10.2018 Dunărea Călărași FC Voluntari C
07.10.2018 Sepsi Sfântu Gheorghe Gaz Metan Mediaș C
07.10.2018 Fotbal Club FCSB Concordia Chiajna C
08.10.2018 FC Botoșani Dinamo București C


1. Fotbal Club FCSB 21
2. CFR 1907 Cluj 20
3. Gaz Metan Mediaș 20
4. FC Viitorul 19
5. Astra Giurgiu 17
6. CS Universitatea Craiova 16
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 16
8. Dunărea Călărași 14
9. CSM Politehnica Iaşi 14
10. Concordia Chiajna 14
11. FC Botoșani 12
12. Dinamo București 11
13. FC Hermannstadt 8
14. FC Voluntari 5
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
13.10.2018 Luceafărul Oradea CS Balotești C
13.10.2018 Metaloglobus București Academica Clinceni C
13.10.2018 ACS Energeticianul Petroșani ACS Poli Timișoara C
13.10.2018 Aerostar Bacău SSC Farul Constanţa C
13.10.2018 FC Argeș Pitești ASC Daco-Getica Bucureşti C
13.10.2018 Pandurii Târgu-Jiu FC Snagov C
13.10.2018 Universitatea Cluj Dacia Unirea Brăila C
14.10.2018 Chindia Târgoviște UTA Arad C
14.10.2018 ASU Politehnica Timişoara
18:00
Ripensia Timișoara   C
17.10.2018 Petrolul Ploiești
19:30
CS Mioveni   C


1. Academica Clinceni 27
2. FC Snagov 27
3. Chindia Târgoviște 26
4. FC Argeș Pitești 25
5. Universitatea Cluj 23
6. Petrolul Ploiești 22
7. Pandurii Târgu-Jiu 21
8. ACS Energeticianul Petroșani 20
9. CS Mioveni 19
10. UTA Arad 19
11. ASU Politehnica Timişoara 17
12. ASC Daco-Getica Bucureşti 15
13. Metaloglobus București 14
14. Luceafărul Oradea 12
15. SSC Farul Constanţa 10
16. Ripensia Timișoara 9
17. Aerostar Bacău 8
18. CS Balotești 8
19. ACS Poli Timișoara 5
20. Dacia Unirea Brăila 4
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017