Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Avancronici si pronosticuri 14.07.2018 - 19:14

CM 2018: Avancronica finalei Franţa - Croaţia

CM 2018: Avancronica finalei Franţa - Croaţia
Finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia opune, duminică, de la ora 18,00 (ora României), pe Stadionul Lujniki din Moscova (TVR 1, TVR HD), echipele Franţei, campioană mondială în 1998, şi Croaţiei, care deja a reuşit cea mai mare perfomanţă din scurta sa istorie.
 
Franţa, care va juca a treia sa finală, după cea pierdută în 2006, în faţa Italiei, ţinteşte consacrarea actualei generaţii, care a ratat titlul european în urmă cu doi ani, pe teren propriu, după o finală cu Portugalia.
 
Croaţia, a 13-a echipă care joacă finala Cupei Mondiale, reprezintă o ţară de doar patru milioane de locuitori şi intenţionează să ajungă printre cele doar opt ţări care au cucerit trofeul.
 
Croaţia are de luat şi o revanşă în faţa Franţei, cea care i-a oprit drumul către finală în urmă cu 20 de ani, învingând-o în penultimul act (1-2), după care "les Bleus" au cucerit titlul, iar "Vatreni" s-au mulţumit cu medaliile de bronz. După acea performanţă, croaţii nu au mai reuşit să depăşească faza grupelor la niciun turneu final de Cupă Mondială, până în Rusia.
 
Toate cele trei partide eliminatorii ale Croaţiei la ediţia din acest an a competiţiei s-au au avut prelungiri, iar echipa Franţei le-a terminat pe ale sale în timpul regulamentar şi a beneficiat şi de o zi în plus de odihnă.
 
Croaţia a reuşit să treacă de cele trei partide eliminatorii după ce a fost condusă de fiecare dată, în timp ce Franţa a fost condusă o singură dată în tot turneul, de Argentina, în optimi.
 
"Inima" echipei croate este mijlocaşul Luka Modric, care va bifa în finală selecţia cu numărul 112. Anihilarea jucătorului de la Real Madrid ar putea fi cheia câştigării trofeului, iar omul potrivit pentru acest lucru pare a fi Ngolo Kante (Chelsea), care îndeplineşte rolul pe care actualul selecţioner al Franţei, Didier Deschamps, l-a avut în echipa care cucerea trofeul în 1998.
 
Şi Franţa are armele sale, una dintre ele fiind tânărul Kylian Mbappe (19 ani), care a impresionat prin viteza şi talentul său la turneul final din Rusia.
 
Echipa antrenată de Zlatko Dalic are o medie de două goluri pe meci la CM 2018, reuşit să înscrie de 12 ori în şase partide, golgheterii săi fiind Luka Modric, Mario Mandzukic şi Ivan Perisic, cu două reuşite fiecare.
 
Modric (32 ani) va stabili un nou record pentru Croaţia la meciuri jucate la Cupa Mondială, 12, el fiind şi jucătorul care a alergat cel mai mult în Rusia, cu 63 de km parcurşi, potrivit FIFA.
 
Antoine Griezmann şi Kylian Mbappe sunt cei mai buni marcatori ai Franţei, cu trei goluri fiecare, selecţionata din Hexagon având 10 goluri marcate în Rusia.
 
Singurul jucător croat care va rata finala este atacantul Nikola Kalinic, trimis acasă după ce a refuzat să intre pe finalul primei partide de la CM 2018, cu Nigeria.
 
Cele două echipe s-au confruntate de cinci ori, Croaţia nereuşind nicio victorie, doar două partide de egalitate, printre care şi una la EURO 2004, 2-2. Deschamps s-a aflat pe teren la toate cele trei victorii ale Franţei.
 
Finala de la Moscova va fi meciul cu numărul 900 din istoria Cupei Mondiale. Franţa a jucat şi primul meci al competiţiei, învingând Mexicul cu 4-1 la ediţia inaugurală, din 1930. De asemenea, va fi a noua finală europeană a competiţiei. Croaţia este a doua echipă care joacă finala după ce a trecut de un baraj de calificare, prima fiind Germania în 2002.
 
Deschamps poate deveni al treilea om care câştigă Cupa Mondială atât ca jucător, cât şi ca antrenor. Brazilianul Mario Lobo Zagallo a câştigat, ca jucător, titlul mondial cu Selecao în Suedia 1958 şi Chile 1962, iar apoi a condus naţionala "Canarinha" la victorie în Mexic 1970, având şi o finală pierdută în 1998. Germanul Beckenbauer a participat la două finale ca jucător, în Anglia 1966; pierdută în faţa echipei gazdă, şi Germania 1974, pe care a câştigat-o. Ca selecţioner, el a condus Nationalmannschaft în finalele din Mexic 1986, pierdută în faţa Argentinei lui Maradona, şi Italia 1990, câştigată în faţa aceloraşi adversari.

Click mai jos pentru recomandarile de la
 
Echipele probabile pentru meciul de pe Stadionul Lujniki (capacitate 80.000 locuri):

Franţa: Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez - Paul Pogba, Ngolo Kante - Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, Blaise Matuidi - Olivier Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps.
 
Croaţia: Danijel Subasic - Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic - Ante Rebic, Luka Modric, Ivan Perisic - Mario Mandzukic. Selecţioner: Zlatko Dalic.

Arbitru: Nestor Pitana (Argentina).






Taguri: CM 2018    avancronică    finala    Franţa    Croaţia   

» Clasament Liga 1
Comenteaza

Ultimele stiri - Avancronici si pronosticuri

CM 2018: Avancronica finalei mici, Belgia - Anglia

Selecţionatele Belgiei şi Angliei, care s-au mai întâlnit la Cupa Mondială de fotbal din Rusia, vor juca sâmbătă pentru medaliile de bronz, la Sankt Petersburg, într-un meci care se...

CM 2018: Avancronica semifinalei Croaţia - Anglia

Două selecţionate care aşteaptă de mulţi ani un rezultat mare la Cupa Mondială de fotbal se vor înfrunta, miercuri, de la ora 21:00 (ora României), în a doua semifinală a turneului final...

CM 2018: Avancronica semifinalei Franţa - Belgia

Confruntarea dintre echipele Franţei şi Belgiei, care va avea loc marţi, de la ora 21:00 (ora României), pe stadionul "Krestovsky" din Sankt Petersburg, în...

Avancronica meciului FC Botoşani - CFR Cluj

FC Botoşani vs CFR Cluj în Liga 1: 10 jocuri - trei victorii FC Botoşani - o remiză - șase succese CFR. - Întâia dispută a avut loc pe 21 iulie 2013, 0-0 pe...

Avancronica meciului FC Viitorul - Gaz Metan Mediaş

FC Viitorul şi Gaz Metan s-au mai întâlnit de opt ori în Liga 1, de cinci ori s-au impus ardelenii, un joc a fost câştigat de dobrogeni, iar alte două...

Avancronica meciului FCSB - FC Voluntari

"Roş-albaştrii" pornesc în cel de-al 70-lea sezon pe prima scenă cu gândul la un nou titlu, iar achiziţiile din această vară măresc speranţe suporterilor. De partea cealaltă,...

Avancronica meciului Astra Giurgiu - Sepsi Sf. Gheorghe

După doi ani în care au realizat cele mai mari performanţe din istoria clubului, giurgiuvenii încep cel de-al 14-lea sezon pe prima scenă cu speranţa că vor reconstrui rapid o echipă...

Avancronica meciului Concordia Chiajna - Poli Timişoara

Câştigătoarele luptei pentru salvarea de la retrogradare din finalul sezonului trecut, Concordia şi Poli Timişoara, se vor afla faţă în faţă pe arena din Chiajna, într-o partidă care se...

Avancronica meciului ASA Târgu-Mureş - CSM Politehnica Iaşi

România - Liga 1 - Etapa 14 (play-out) Data:        05.06.2017 Ora:         15:00 Live:        Digi, Dolce, Look Stadion:     "Trans-Sil" Oraş:      ...

Avancronica meciului Gaz Metan Mediaş - ACS Poli Timişoara

România - Liga 1 - Etapa 14 (play-out) Data:        04.06.2017 Ora:         21:00 Live:        Digi, Dolce, Look Stadion:     "Gaz Metan" Oraş:        Mediaş  ...

Avancronica meciului FC Voluntari - Concordia Chiajna

România - Liga 1 - Etapa 14 (play-out) Data:        04.06.2017 Ora:         21:00 Live:        Digi, Dolce, Look Stadion:     "Nicolae Dobrin" Oraş:      ...




Top News

-Costel Enache s-a despărţit de FC Botoşani. Ciobotariu a fost prezentat gruparea botoşăneană

-Cosmin Contra a făcut apel la suporteri pentru a nu mai avea parte de meciuri cu porţile închise

-Alexandru Mitriţă, incert pentru meciul România - Lituania

-Ciprian Tătăruşanu: Lituania nu e un adversar aşa de slab cum crede lumea

-Biletul zilei "sigur" din fotbal pentru aceasta saptamana

-Croaţia şi-a luat revanşa în faţa Spaniei (3-2), în Liga Naţiunilor

-Anglia a învins Statele Unite (3-0), în meciul de retragere al lui Wayne Rooney




S-au nascut azi

Adrián Colunga
Spania
34 ani

Aguiar Burgos
Uruguay
33 ani

Bernd Schneider
Germania
45 ani

Dondu Avaa
Nigeria
40 ani

Eric Lichaj
SUA
30 ani

Ervin Skela
Albania
42 ani

FLAMENGO RIO DE JANEIRO
Brazilia
123 ani

Florin Croitoru
România
40 ani

Giovanni Rosso
Croația
46 ani

Gomo Onduku
Nigeria
25 ani

Luís Alberto
Brazilia
35 ani

Milan Gajić
Serbia
32 ani

Mimoun Azaouagh
Germania
36 ani

Nani
Portugalia
32 ani

Roman Zozulya
Ucraina
29 ani

Thomas Libiih
Camerun
52 ani

Titi Camara
Guineea
46 ani

Virgil Dridea
România
78 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
09.11.2018 CS Universitatea Craiova Sepsi Sfântu Gheorghe C
10.11.2018 Astra Giurgiu CSM Politehnica Iaşi C
10.11.2018 FC Viitorul Concordia Chiajna C
10.11.2018 CFR 1907 Cluj Dunărea Călărași C
11.11.2018 Dinamo București Fotbal Club FCSB C
12.11.2018 FC Hermannstadt FC Botoșani C
12.11.2018 Gaz Metan Mediaș FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 30
2. Fotbal Club FCSB 28
3. CS Universitatea Craiova 26
4. FC Viitorul 26
5. Gaz Metan Mediaș 25
6. Astra Giurgiu 20
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
8. Dunărea Călărași 17
9. Dinamo București 17
10. Concordia Chiajna 17
11. CSM Politehnica Iaşi 17
12. FC Botoșani 16
13. FC Hermannstadt 15
14. FC Voluntari 8
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
09.11.2018 CS Mioveni Dacia Unirea Brăila C
09.11.2018 Petrolul Ploiești Ripensia Timișoara C
10.11.2018 Luceafărul Oradea Metaloglobus București C
10.11.2018 ACS Energeticianul Petroșani CS Balotești C
10.11.2018 Aerostar Bacău UTA Arad C
10.11.2018 FC Argeș Pitești ACS Poli Timișoara C
10.11.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti SSC Farul Constanţa C
10.11.2018 Chindia Târgoviște Pandurii Târgu-Jiu C
11.11.2018 Universitatea Cluj Academica Clinceni C
12.11.2018 ASU Politehnica Timişoara
18:00
FC Snagov   C


1. Chindia Târgoviște 38
2. Petrolul Ploiești 35
3. Universitatea Cluj 33
4. Academica Clinceni 33
5. FC Snagov 33
6. FC Argeș Pitești 32
7. CS Mioveni 30
8. ACS Energeticianul Petroșani 24
9. UTA Arad 23
10. Pandurii Târgu-Jiu 21
11. ASC Daco-Getica Bucureşti 21
12. ASU Politehnica Timişoara 21
13. Metaloglobus București 20
14. Luceafărul Oradea 18
15. Aerostar Bacău 18
16. SSC Farul Constanţa 14
17. Ripensia Timișoara 12
18. CS Balotești 11
19. ACS Poli Timișoara 5
20. Dacia Unirea Brăila 5
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro