Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Echipa națională 31.08.2018 - 16:12

Cosmin Contra a convocat 25 de jucători pentru partidele cu Muntenegru şi Serbia din Liga Naţiunilor

Cosmin Contra a convocat 25 de jucători pentru partidele cu Muntenegru şi Serbia din Liga Naţiunilor
Selecţionerul echipei naţionale a României, Cosmin Contra, a convocat 25 de fotbalişti pentru partidele primei reprezentative cu Muntenegru (7 septembrie) şi Serbia (10 septembrie) din debutul Liga Naţiunilor, informează site-ul oficial al FRF.
 
Lotul naţionalei României este următorul: portari - Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes, 51/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0); fundaşi - Romario Benzar (FCSB, 12/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 3/1), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 27/0), Vlad Chiricheş (Napoli, 53/0), Mihai Bălaşa (FCSB, 4/0), Alin Toşca (PAOK Salonic, 13/0), Nicuşor Bancu (U Craiova, 3/0); mijlocaşi - Răzvan Marin (Standard Liege, 11/1), Mihai Pintilii (FCSB, 42/1), Tudor Băluţă (FC Viitorul, 1/0), Adrian Stoian (Crotone, 2/0), Paul Anton (Krylia Sovetov, 3/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 35/4), Dorin Rotariu (AZ Alkmaar, 6/1), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 22/8), Eric Bicfalvi (FC Ural, 4/0), Constantin Budescu (Al-Shabab, 11/5), Alexandru Maxim (Mainz, 29/2), Alexandru Mitriţă (U Craiova, 3/0); atacanţi - Claudiu Keşeru (Ludogoreţ, 23/6), George Ţucudean (CFR Cluj, 5/1), Denis Drăguş (FC Viitorul, 0/0).
 
Echipa naţională de fotbal a României întâlneşte, la 7 septembrie, de la ora 21,45, la Ploieşti, selecţionata Muntenegrului, în prima partidă din cadrul Grupei a 4-a Ligii Naţiunilor, care se va disputa fără spectatori. La 10 septembrie, de la ora 21,45, România va întâlni pe stadionul Partizan din Belgrad, selecţionata Serbiei în aceeaşi competiţie.
 
Programul complet al partidelor din Grupa a 4-a, Seria C, a Ligii Naţiunilor este următorul:
 
7 septembrie: România - Muntenegru (Ploieşti), Lituania - Serbia (ora 21,45)
10 septembrie: Serbia - România, Muntenegru - Lituania (ora 21,45)
11 octombrie: Lituania - România, Muntenegru - Serbia (ora 21,45)
14 octombrie: România - Serbia (ora 16,00, Bucureşti), Lituania - Muntenegru (ora 21,45)
17 noiembrie: Serbia - Muntenegru (ora 16,00), România - Lituania (ora 21,45, Ploieşti)
20 noiembrie: Serbia - Lituania, Muntenegru - România (ora 21,45)
 
Câştigătoarele grupelor din Liga Naţiunilor vor promova în seria superioară a ediţiei următoare, ultimele clasate retrogradând în seria inferioară. Pe 2 decembrie 2018 are loc tragerea la sorţi pentru preliminariile Euro 2020. Cele şase urne valorice vor fi stabilite exclusiv pe baza performanţelor din grupele Ligii Naţiunilor. În seria României, câştigătoarele celor patru grupe alături de cele mai bune două ocupante ale locurilor secunde vor fi în a treia urnă valorică pentru tragerea la sorţi a preliminariilor Euro 2020. Celelalte echipe vor fi în urna a patra valorică.
 
Preliminariile Euro 2020 se desfăşoară în perioada martie-noiembrie 2019. Cel mai bine clasate echipe în cele patru grupe din Seria C a Ligii Naţiunilor, care nu s-au calificat deja la Euro 2020 prin intermediul preliminariilor, merg în play-off-ul Ligii Naţiunilor (martie 2020).
 
Cele 4 echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Naţiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manşă (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea se califică la Euro 2020.






Taguri: Cosmin Contra    România    Muntenegru    Serbia    Liga Naţiunilor   

» Echipa nationala a Romaniei - Istorie si statistica
Comenteaza

Ultimele stiri - Echipa națională

Cosmin Contra a făcut apel la suporteri pentru a nu mai avea parte de meciuri cu porţile închise

Selecţionerul echipei naţionale de fotbal a României, Cosmin Contra, a făcut, vineri, un apel la suporterii tricolorilor pentru ca aceştia să fie mai responsabili şi astfel echipa...

Alexandru Mitriţă, incert pentru meciul România - Lituania

Golgheterul echipei Universitatea Craiova, Alexandru Mitriţă, a devenit incert pentru meciul pe care echipa naţională de fotbal îl va susţine sâmbătă cu Lituania,...

Ciprian Tătăruşanu: Lituania nu e un adversar aşa de slab cum crede lumea

Portarul titular al naţionalei de fotbal a României, Ciprian Tătăruşanu, a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă susţinută la Mogoşoaia, că Lituania, pe care...

Liga Naţiunilor: Italianul Marco Guida va arbitra meciul România - Lituania

Arbitrul italian Marco Guida va conduce la centru meciul România - Lituania, care se va disputa, sâmbătă, de la ora 21:45, în etapa a 5-a a Grupei a 4-a a Diviziei C...

Ianis Hagi, convocat în premieră la echipa naţională a României

Fotbalistul Ianis Hagi (20 de ani), fiul fostului internaţional şi selecţioner Gheorghe Hagi, a fost convocat în premieră la echipa naţională de seniori, el aflându-se în lotul...

Răzvan Burleanu: E o pierdere uriaşă faptul că jucăm al doilea meci din Liga Naţiunilor fără sprijinul spectatorilor

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a declarat, într-o conferinţă de presă, că absenţa spectatorilor la meciul de pe teren propriu cu Lituania din...

Cosmin Contra a convocat 20 de stranieri pentru meciurile naţionalei cu Lituania şi Muntenegru din Liga Naţiunilor

Selecţionerul echipei naţionale de fotbal a României, Cosmin Contra, a convocat 20 de stranieri pentru ultimele două partide din Liga Naţiunilor, cea cu Lituania (17 noiembrie) de pe...

Meciul România - Lituania se va disputa cu porţile închise

Federaţia Română de Fotbal (FRF) a anunţat că a fost informată cu privire la decizia luată de Comisia de Disciplină a UEFA în urma raportului întocmit la...

România a urcat pe locul 26 în clasamentul FIFA

Selecţionata României a urcat o poziţie în clasamentul echipelor naţionale de fotbal stabilit de FIFA şi se află luna aceasta pe locul 26, cu 1.491 puncte, conform...

Mladen Krstajic: Am dominat, jucătorii s-au străduit

Selecţionerul Serbiei, Mladen Krstajic, a declarat, duminică, după meciul cu echipa României, scor 0-0, că este mulţumit de prestaţia elevilor săi şi nu este supărat pe Dusan...

Gabriel Tamaş: Eu am atacat mingea şi trebuia să primesc doar galben

Fotbalistul echipei naţionale a României, Gabriel Tamaş, a declarat, duminică seara, că la faza eliminării sale din minutul 44 al partidei cu Serbia trebuia să primească doar...




Top News

-Serbia a învins cu 2-1 Muntenegru în Liga Naţiunilor

-Biletul zilei "sigur" din fotbal pentru aceasta saptamana

-Costel Enache s-a despărţit de FC Botoşani. Ciobotariu a fost prezentat gruparea botoşăneană

-Cosmin Contra a făcut apel la suporteri pentru a nu mai avea parte de meciuri cu porţile închise

-Alexandru Mitriţă, incert pentru meciul România - Lituania

-Ciprian Tătăruşanu: Lituania nu e un adversar aşa de slab cum crede lumea

-Croaţia şi-a luat revanşa în faţa Spaniei (3-2), în Liga Naţiunilor




Care este cel mai mare jucător român al tuturor timpurilor?
Gheorghe HAGI
Nicolae DOBRIN
Adrian MUTU
Ilie BALACI
Gheorghe POPESCU
Cristian CHIVU
Iuliu BODOLA
Ladislau BÖLÖNI
Ștefan DOBAY
Mircea LUCESCU
Cornel DINU
Adrian ILIE
Dan PETRESCU
Florin RĂDUCIOIU
Florea DUMITRACHE
Dorinel MUNTEANU
Iuliu BARÁTKY
Marius LĂCATUȘ
Ion DUMITRU
Dudu GEORGESCU
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Adrián Colunga
Spania
34 ani

Aguiar Burgos
Uruguay
33 ani

Bernd Schneider
Germania
45 ani

Dondu Avaa
Nigeria
40 ani

Eric Lichaj
SUA
30 ani

Ervin Skela
Albania
42 ani

FLAMENGO RIO DE JANEIRO
Brazilia
123 ani

Florin Croitoru
România
40 ani

Giovanni Rosso
Croația
46 ani

Gomo Onduku
Nigeria
25 ani

Luís Alberto
Brazilia
35 ani

Milan Gajić
Serbia
32 ani

Mimoun Azaouagh
Germania
36 ani

Nani
Portugalia
32 ani

Roman Zozulya
Ucraina
29 ani

Thomas Libiih
Camerun
52 ani

Titi Camara
Guineea
46 ani

Virgil Dridea
România
78 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
09.11.2018 CS Universitatea Craiova Sepsi Sfântu Gheorghe C
10.11.2018 Astra Giurgiu CSM Politehnica Iaşi C
10.11.2018 FC Viitorul Concordia Chiajna C
10.11.2018 CFR 1907 Cluj Dunărea Călărași C
11.11.2018 Dinamo București Fotbal Club FCSB C
12.11.2018 FC Hermannstadt FC Botoșani C
12.11.2018 Gaz Metan Mediaș FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 30
2. Fotbal Club FCSB 28
3. CS Universitatea Craiova 26
4. FC Viitorul 26
5. Gaz Metan Mediaș 25
6. Astra Giurgiu 20
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
8. Dunărea Călărași 17
9. Dinamo București 17
10. Concordia Chiajna 17
11. CSM Politehnica Iaşi 17
12. FC Botoșani 16
13. FC Hermannstadt 15
14. FC Voluntari 8
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
17.11.2018 SSC Farul Constanţa Luceafărul Oradea C
17.11.2018 Dacia Unirea Brăila ASC Daco-Getica Bucureşti C
17.11.2018 Ripensia Timișoara CS Mioveni C
17.11.2018 Academica Clinceni Aerostar Bacău C
17.11.2018 CS Balotești ASU Politehnica Timişoara C
17.11.2018 Pandurii Târgu-Jiu ACS Energeticianul Petroșani C
17.11.2018 Metaloglobus București Chindia Târgoviște C
17.11.2018 ACS Poli Timișoara Petrolul Ploiești C
18.11.2018 FC Snagov
11:00
Universitatea Cluj   C
18.11.2018 UTA Arad
13:00
FC Argeș Pitești   C


1. Chindia Târgoviște 39
2. Petrolul Ploiești 38
3. Academica Clinceni 36
4. Universitatea Cluj 33
5. FC Snagov 33
6. FC Argeș Pitești 32
7. CS Mioveni 31
8. Pandurii Târgu-Jiu 24
9. ACS Energeticianul Petroșani 24
10. UTA Arad 23
11. ASC Daco-Getica Bucureşti 21
12. ASU Politehnica Timişoara 21
13. Metaloglobus București 21
14. Aerostar Bacău 18
15. Luceafărul Oradea 18
16. SSC Farul Constanţa 17
17. CS Balotești 14
18. Ripensia Timișoara 13
19. Dacia Unirea Brăila 8
20. ACS Poli Timișoara 5
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro