Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Liga Naţiunilor 08.09.2018 - 01:00

Liga Naţiunilor: Serbia, victorioasă în Lituania

Liga Naţiunilor: Serbia, victorioasă în Lituania
Selecţionata Serbiei a învins reprezentativa Lituaniei cu scorul de 1-0, vineri seara, în deplasare, într-un meci din Grupa a 4-a a Seriei C din Liga Naţiunilor la fotbal, din care face parte şi România.
 
Dusan Tadic (31) a marcat singurul gol al partidei, din penalty, tot el ratând o lovitură de pedeapsă pe final (83).
 
Turcia, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă acasă de Rusia, cu scorul de 2-1.
 
Italia, echipă care a ratat calificarea la CM 2018, a fost ţinută în şah de Polonia, 1-1.
 
Liga Naţiunilor, un proiect al fostului preşedinte UEFA Michel Platini, aliniază 55 de echipe la start, împărţite în patru eşaloane valorice, care se vor bate şi pentru calificarea la EURO 2020.
 
Competiţia este menită să înlocuiască meciurile amicale lipsite de popularitate şi se va desfăşura conform unui sistem complicat, cu promovare şi retrogradare.
 
Câştigătoarele grupelor din seriile B, C şi D vor promova în eşaloanele valorice superioare, în timp ce echipele clasate pe ultimele locuri în seriile A, B şi C vor retrograda în eşalonul imediat inferior.
 
Câştigătoarele celor patru grupe din Seria A se vor bate pentru trofeul Ligii Naţiunilor, într-un miniturneu care va avea loc în iunie 2019.
 
În plus, cele mai bune patru echipe din fiecare serie valorică vor intra într-un baraj de calificare la EURO 2020, dacă nu vor reuşi acest lucru în urma preliminariilor Campionatului European, în martie 2020, pentru fiecare serie fiind disponibil un loc. Cele patru echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Naţiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manşă (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea se califică la EURO 2020. Acest lucru înseamnă că şi echipele din ultima serie valorică (D) vor avea sigur o reprezentantă la EURO 2020.
 
România se află în a treia serie valorică (C), în Grupa a 4-a, alături de Serbia, Muntenegru şi Lituania.
  • Programul şi rezultatele meciurilor din prima etapă a Ligii Naţiunilor:
Seria A
Grupa 1: Germania, Franţa, Olanda
Joi 6 septembrie
Germania - Franţa 0-0
 
Grupa 2: Belgia, Elveţia, Islanda
Sâmbătă 8 septembrie
Elveţia - Islanda (19,00)
 
Grupa 3: Portugalia, Italia, Polonia
Vineri 7 septembrie
Italia - Polonia 1-1
Au marcat: Jorginho 78 - penalty, respectiv Piotr Zielinski 40.
 
Grupa 4: Spania, Anglia, Croaţia
Sâmbătă 8 septembrie
Anglia - Spania (21,45)
 
Seria B
Grupa 1: Slovacia, Ucraina, Cehia
Joi 6 septembrie
Cehia - Ucraina 1-2
Au marcat: Patrik Schick 4, respectiv Evgheni Konoplianka 45+1, Aleksandr Zincenko 90+3.
 
Grupa 2: Rusia, Suedia, Turcia
Vineri 7 septembrie
Turcia - Rusia 1-2
Au marcat: Serdar Aziz 41, respectiv Denis Cerîşev 13, Artem Dziuba 49.
 
Grupa 3: Austria, Bosnia-Herţegovina, Irlanda de Nord
Sâmbătă 8 septembrie
Irlanda de Nord - Bosnia-Herţegovina (16,00)
 
Grupa 4: Ţara Galilor, Irlanda, Danemarca
Joi 6 septembrie
Ţara Galilor - Irlanda 4-1
Au marcat: Tom Lawrence 6, Gareth Bale 18, Aaron Ramsey 37, Connor Roberts 55, respectiv Shaun Williams 66.
 
Seria C
Grupa 1: Scoţia, Albania, Israel
Vineri 7 septembrie
Albania - Israel 1-0
A marcat: Taulant Xhaka 55.
 
Grupa 2: Ungaria, Grecia, Finlanda, Estonia
Sâmbătă 8 septembrie
Finlanda - Ungaria (19,00)
Estonia - Grecia (21,45)
 
Grupa 3: Slovenia, Norvegia, Bulgaria, Cipru
Joi 6 septembrie
Norvegia - Cipru 2-0
A marcat: Stefan Johansen 21, 43.
 
Slovenia - Bulgaria 1-2
Au marcat: Miha Zajc 40, respectiv Bojidar Kraev 3, 59.
 
Grupa 4: România, Serbia, Muntenegru, Lituania
Vineri 7 septembrie
Lituania - Serbia 0-1
Au marcat: Dusan Tadic 38 - penalty.
Dusan Tadic a ratat un penalty în min. 83.
 
România - Muntenegru 0-0
 
Seria D
Grupa 1: Georgia, Letonia, Kazahstan, Andorra
Joi 6 septembrie
Kazahstan - Georgia 0-2
Au marcat: Ghiorghi Ceakvetadze 69, Serghei Malîi 74.
 
Letonia - Andorra 0-0
 
Grupa 2: Belarus, Luxemburg, R. Moldova, San Marino
Sâmbătă 8 septembrie
Belarus - San Marino (19,00)
Luxemburg - R. Moldova (21,45)
 
Grupa 3: Azerbaidjan, Insulele Feroe, Malta, Kosovo
Vineri 7 septembrie
Azerbaidjan - Kosovo 0-0
Vineri 7 septembrie
Insulele Feroe - Malta 3-1
Au marcat: Joan Simun Edmundsson 31, Rene Joensen 38, Hallur Hansson 51, respectiv Michael Mifsud 42.
 
Grupa 4: Macedonia, Armenia, Liechtenstein, Gibraltar
Joi 6 septembrie
Armenia - Liechtenstein 2-1
Au marcat: Marcos Pineiro Pizzelli 30, Tigran Barseghian 76, respectiv Sandro Wolfinger 33.
Henrih Mhitarian (Armenia) a ratat un penalty în min. 69.
Cartonaş roşu: Michele Polverino (Liechtenstein, 74).
 
Gibraltar - Macedonia 0-2
Au marcat: Ivan Trickovski 19, Ezgjan Alioski 35.






Taguri: Liga Naţiunilor    Lituania    Serbia   

Comenteaza

Ultimele stiri - Liga Naţiunilor

Serbia a învins cu 2-1 Muntenegru în Liga Naţiunilor

Echipa de fotbal a Serbiei a învins-o cu scorul de 2-1 (2-0) pe cea a Muntenegrului, sâmbătă, la Belgrad, în Grupa a 4-a din Seria a treia a Ligii Naţiunilor, din...

Croaţia şi-a luat revanşa în faţa Spaniei (3-2), în Liga Naţiunilor

Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a învins formaţia Spaniei cu scorul de 3-2, joi, la Zagreb, într-un meci din Liga Naţiunilor la fotbal, graţie unui gol...

István Kovács va arbitra meciul Turcia - Suedia, din Liga Naţiunilor

István Kovács va arbitra partida dintre reprezentativa Turciei, antrenată de Mircea Lucescu, şi selecţionata Suediei, programată sâmbătă, la Konya, la ora...

Liga Naţiunilor: Croaţia - Anglia, scor 0-0; Belgia - Elveţia 2-1

Reprezentativa Croaţiei a remizat, vineri seară, pe teren propriu, scor 0-0, cu naţionala Angliei, într-un meci din grupa a patra a seriei A din Liga Naţiunilor.   Tot...

UEFA a mărit cu 50% primele de participare la Liga Naţiunilor

Uniunea Europeană de Fotbal (UEFA) a decis să mărească cu 50% plăţile de solidaritate şi primele acordate celor 55 de selecţionate care participă la prima ediţie a Ligii Naţiunilor,...

Joachim Löw, îl contrazice pe Juergen Klopp în privinţa importanţei Ligii Naţiunilor

Selecţionerul Germaniei, Joachim Löw îl contrazice pe antrenorul echipei engleze Liverpool, conaţionalul său Jürgen Klopp, care a criticat înfiinţarea...

Jürgen Klopp: Liga Naţiunilor este competiţia cea mai lipsită de sens din lumea fotbalului

"Liga Naţiunilor este competiţia cea mai lipsită de sens din lumea fotbalului", a declarat antrenorul lui Liverpool, Jürgen Klopp, furios din cauza...

Spania a surclasat vicecampioana mondială Croaţia cu 6-0, în Liga Naţiunilor

Selecţionata Spaniei a surclasat Croaţia, vicecampioana mondială, cu neverosimilul scor de 6-0, marţi seara, la Elche, într-un meci din Grupa a 4-a a Seriei A, în Liga...

Germania şi Franţa au terminat la egalitate, 0-0, la debutul în Liga Naţiunilor

Ultimele două campioane mondiale la fotbal, Germania şi Franţa, au terminat la egalitate, 0-0, joi seara, la debutul lor în Liga Naţiunilor.   ''Les Bleus'' nu au confirmat...

Liga Naţiunilor, în pragul debutului

Competiţia de fotbal Liga Naţiunilor, un proiect al fostului preşedinte UEFA Michel Platini, va debuta joi, cu 55 de echipe la start, împărţite în patru eşaloane valorice, care se vor bate...

România va debuta în Liga Naţiunilor la 7 septembrie, acasă, cu Muntenegru

Reprezentativa României va debuta în Liga Naţiunilor, în data de 7 septembrie, pe teren propriu, cu naţionala Muntenegrului, conform programului anunţat de UEFA şi...




Top News

-Serbia a învins cu 2-1 Muntenegru în Liga Naţiunilor

-Biletul zilei "sigur" din fotbal pentru aceasta saptamana

-Costel Enache s-a despărţit de FC Botoşani. Ciobotariu a fost prezentat gruparea botoşăneană

-Cosmin Contra a făcut apel la suporteri pentru a nu mai avea parte de meciuri cu porţile închise

-Alexandru Mitriţă, incert pentru meciul România - Lituania

-Ciprian Tătăruşanu: Lituania nu e un adversar aşa de slab cum crede lumea

-Croaţia şi-a luat revanşa în faţa Spaniei (3-2), în Liga Naţiunilor




S-au nascut azi

Altin Lala
Albania
43 ani

Andrei Rohețki
România
33 ani

Damien Johnson
Irlanda de Nord
40 ani

Darko Kovačević
Serbia
45 ani

Davydas Arlauskis
Lituania
32 ani

Eladio Silvestre
Spania
78 ani

Guy Feutchine
Camerun
42 ani

Harald Konopka
Germania
66 ani

IRLANDA DE NORD
Irlanda de Nord
138 ani

Jacek Ziober
Polonia
53 ani

Jimmy Quinn
Irlanda de Nord
59 ani

Júlio César
Brazilia
40 ani

Liviu Goian
România
53 ani

Lucian Popescu
România
45 ani

Marc Albrighton
Anglia
29 ani

Martin Černoch
Cehia
41 ani

Max Tonetto
Italia
44 ani

Michael Dawson
Anglia
35 ani

Noel Brotherston
Irlanda de Nord
62 ani

Omar Larrosa
Argentina
71 ani

Peter Schmeichel
Danemarca
55 ani

Rafael Pereira
Brazilia
34 ani

Robert Bălăeț
România
44 ani

Sergei Gorlukovich
URSS
57 ani

Valentin Lupașcu
Moldova
43 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
09.11.2018 CS Universitatea Craiova Sepsi Sfântu Gheorghe C
10.11.2018 Astra Giurgiu CSM Politehnica Iaşi C
10.11.2018 FC Viitorul Concordia Chiajna C
10.11.2018 CFR 1907 Cluj Dunărea Călărași C
11.11.2018 Dinamo București Fotbal Club FCSB C
12.11.2018 FC Hermannstadt FC Botoșani C
12.11.2018 Gaz Metan Mediaș FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 30
2. Fotbal Club FCSB 28
3. CS Universitatea Craiova 26
4. FC Viitorul 26
5. Gaz Metan Mediaș 25
6. Astra Giurgiu 20
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
8. Dunărea Călărași 17
9. Dinamo București 17
10. Concordia Chiajna 17
11. CSM Politehnica Iaşi 17
12. FC Botoșani 16
13. FC Hermannstadt 15
14. FC Voluntari 8
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
17.11.2018 SSC Farul Constanţa Luceafărul Oradea C
17.11.2018 Dacia Unirea Brăila ASC Daco-Getica Bucureşti C
17.11.2018 Ripensia Timișoara CS Mioveni C
17.11.2018 Academica Clinceni Aerostar Bacău C
17.11.2018 CS Balotești ASU Politehnica Timişoara C
17.11.2018 Pandurii Târgu-Jiu ACS Energeticianul Petroșani C
17.11.2018 Metaloglobus București Chindia Târgoviște C
17.11.2018 ACS Poli Timișoara Petrolul Ploiești C
18.11.2018 FC Snagov
11:00
Universitatea Cluj   C
18.11.2018 UTA Arad
13:00
FC Argeș Pitești   C


1. Chindia Târgoviște 39
2. Petrolul Ploiești 38
3. Academica Clinceni 36
4. Universitatea Cluj 33
5. FC Snagov 33
6. FC Argeș Pitești 32
7. CS Mioveni 31
8. Pandurii Târgu-Jiu 24
9. ACS Energeticianul Petroșani 24
10. UTA Arad 23
11. ASC Daco-Getica Bucureşti 21
12. ASU Politehnica Timişoara 21
13. Metaloglobus București 21
14. Aerostar Bacău 18
15. Luceafărul Oradea 18
16. SSC Farul Constanţa 17
17. CS Balotești 14
18. Ripensia Timișoara 13
19. Dacia Unirea Brăila 8
20. ACS Poli Timișoara 5
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro