Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Cetatea Suceava
01-20-2010, 07:14 PM
Mesaj: #41
RE: Ştiri Cetatea Suceava
Cetatea se înclină în faţa Rapidului


Rapid s-a impus cu 1-0 în faţa Cetăţii în meciul amical disputat ieri după amiază pe stadionul Iţcani. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat în repriza secundă de către Clicinschi, un fotbalist care în sezonul de toamnă a evoluat în liga a IV-a pentru Florconstruct Pătrăuţi.

Faţă de prima parte a sezonului, au apărut destule nume noi în garnitura Cetăţii, însă marea lor majoritate sunt lipsite de greutate. Noutatea de ultimă oră o reprezintă revenirea la Suceava a lui Vlad Cozma, un tânăr fotbalist în vârstă de 19 ani. Cozma şi-a pretrecut o parte a junioratului la Cetatea, după care a mai evoluat pentru formaţiile Juventus Fălticeni, Ştiinţa Bacău şi Delta Tulcea. Pentru că a dorit să vadă la lucru o serie de jucători susceptibili de a fi cooptaţi în lotul care va face astăzi deplasarea în cantonamentul de la Poiana Negri, Ioan Radu nu i-a utilizat ieri pe deja consacraţii Roheţki, Cososchi, Apetri şi Negru.

Cetatea a evoluat în prima repriză în formula Pascal – Plecanciuc, Ailenei, Răzlog – Leuciuc, Stănescu, Căinari, Sumanariu, Cozma – Lazăr, Păşcănuţ. În partea secundă, antrenorul Ioan Radu a trimis în teren următorul unsprezece: Luca – Corneanu, Breniuc, Craiu – Şuleru, Cernovschi, Zaremba, I. Plămadă, Bîgu – Jalbă, Azaharioaei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-20-2010, 07:16 PM
Mesaj: #42
RE: Ştiri Cetatea Suceava
Fostele glorii ies la atac


Lipsa acută a banilor, care a condus la o stare de incertitudine în cadrul lotului, iar mai apoi la pierderea mai multor fotbalişti de valoare, precum şi scandalul iscat în urma plecării pe furiş a juniorului Florin Plămadă la Petrolul Ploieşti, a inflamat serios atmosfera la FC Cetatea. Iar ca şi cum preşedintele Ciprian Anton nu avea destule pe cap, la gâtul său au sărit în ultimele zile şi o serie de foşti jucători importanţi şi antrenori ai grupării sucevene. La mai bine de jumătate de an după ce au fost forţaţi să demisioneze din funcţiile de antrenori de la centrul de copii şi juniori, Radu Caşuba, Victor Găluşcă şi Ilie Gafencu reclamă că gruparea suceveană nu şi-a respectat nici până azi în totalitate obligaţiile financiare faţă de ei.
În apărarea lui Caşuba, Găluşcă şi Gafencu a sărit şi fostul antrenor al Cetăţii, Ovidiu Murariu, care a declarat că s-a făcut o greşeală astă vară, când noua conducere pe Areni a decis să se debaraseze de aceşti fotbalişti legendari.

"Cred că ar trebui făcut totul ca fostele glorii să fie atrase către club, cel puţin aşa se întâmplă în fotbalul civilizat. Ei sunt adevărate embleme, iar tinerii care se apucă de acest sport ar avea numai de învăţat de la nişte oameni care au performat la viaţa lor. Dacă s-ar fi dorit cu adevărat, s-ar fi găsit o posibilitate ca cei trei să fie păstraţi în cadrul clubului", a precizat Ovidiu Murariu.

Dacă Radu Caşuba, Victor Găluşcă şi Ilie Gafencu au fost primii sacrificaţi de preşedintele Ciprian Anton, nu aceeaşi soartă a avut-o şeful lor direct, Silviu Stănescu, care a primit atribuţii sporite în cadrul clubului, ocupând concomitent funcţiile de şef al centrului de copii şi juniori, consilier personal al preşedintelui Ciprian Anton şi antrenor la grupa de juniori C.

Acest lucru nu este văzut cu ochi buni de Florin Cristescu, un alt fotbalist emblematic al Sucevei. "Unii vor să fie până la vârsta de 100 de ani consilieri de fotbal, însă mai sunt şi alţi tineri capabili care ştiu carte şi meserie. N-am nimic cu domnul Silviu Stănescu, dar cred că în primul rând ar trebui să fie corect cu el însuşi. Din punctul meu de vedere, nu a făcut nimic pentru oraşul acesta", a declarat fostul secund al lui Marian Pană.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-20-2010, 07:57 PM
Mesaj: #43
RE: Ştiri Cetatea Suceava
Păscănuţ a venit gratis la Cetatea


Marius Păşcănuţ va evolua din retur la Cetatea Suceava. Căpitanul Forestei Mălini, liderul la zi al Ligii a IV-a, s-a înţeles cu conducerea de pe Areni, el fiind cedat gratis de echipa din Mălini. Interesant este că antrenorul Forestei, Corneliu Anton nu a ştiut nimic despre mutarea unuia dintre cei mai buni fotbalişti ai săi.

"Am decis să mă transfer la Cetatea din două motive: în primul rând datorită unor probleme personale, al doilea motiv fiind acela că la echipa suceveană, chiar dacă probabil voi semna doar pe 6 luni cu ei, voi avea posibilitatea de a evolua la un alt nivel decât am făcut-o la Foresta Mălini. M-am înţeles cu conducerea Forestei foarte bine şi am fost lăsat să plec gratis, fără vreo pretenţie din partea clubului. Îmi pare rău că părăsesc Foresta Mălini, dar asigur suporterii că şi aşa, fără mine, Foresta îşi va îndeplini obiectivul. Voi fi prezent la reunirea lotului Forestei pe 31 ianuarie pentru a-mi lua la revedere oficial de la foştii colegi", a declarat Păşcănuţ pentru site-ul Forestei Mălini.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-21-2010, 06:49 PM
Mesaj: #44
RE: Ştiri Cetatea Suceava
Petiţie online pentru demiterea lui Anton


Scârbiţi de scandalurile din ultimul timp şi de lipsa de perspectivă a grupării fanion a judeţului, suporterii suceveni s-au decis să acţioneze prin metodele lor pentru a grăbi îndepărtarea preşedintelui Ciprian Anton din fruntea FC Cetatea. În acest sens, fanii grupării de pe Areni au formulat o petiţie online la care au început deja să adere tot mai multe persoane. Petiţia îşi propune să adune un număr semnificativ de semnături, după care va fi înaintată primarului Sucevei, Ion Lungu.

Titlul petiţiei este "Spune DA pentru DEMISIA preşedintelui FC Cetatea Suceava, Ciprian Anton" şi în textul acesteia sunt relatate pe scurt gafele făcute de boss-ul Cetăţii în cele 6 luni de când conduce destinele echipei fanion a judeţului. Conform legislaţiei în vigoare, respectiv Ordonanţa nr. 27/2002, după ce petiţia va fi înmânată primarului Ion Lungu, acesta va avea la dispoziţie 30 de zile pentru a o soluţiona.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-21-2010, 06:56 PM
Mesaj: #45
RE: Ştiri Cetatea Suceava
Anton: "Nu-mi dau demisia!"


Ciprian Anton a luat act de petitia initiata de suporterii suceveni prin care se solicita demiterea sa din postul de presedinte al clubului Cetatea. Desi recunoaste ca actiunea fanilor este o chestiune democratica, Anton a precizat ca nu intentioneaza sa renunte din proprie initiativa la sefia echipei locale de fotbal, intrucat nu are ce sa isi reproseze vis-a-vis de activitatea sa pe Areni.

"Dacă sunt demis plec cu plăcere, în rest pot spune că nu intenţionez să-mi dau demisia. Nu-mi reproşez foarte multe cât am fost în fruntea echipei Fotbal Club Cetatea, nu am nimic cu fostele glorii ale clubului şi cred că nu am făcut greşeli majore", a declarat Ciprian Anton pentru blogul personal al jurnalistului Sandrinio Neagu.

Promovata de siteurile de sport din Suceava, precum si de blogurile personale a mai multor ziaristi locali, petitia pentru demiterea presedintelui Anton a strans pana in acest moment 72 de semnaturi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-22-2010, 06:20 PM
Mesaj: #46
RE: Ştiri Cetatea Suceava
Ajutor de la Rapid


După mai multe runde de discuţii, oficialii Rapidului au fost în cele din urmă convinşi să-i împrumute gratis până la vară, la Cetatea, pe fotbaliştii Gabriel Şuleru şi Paul Bosancu. Şuleru se află deja cu Cetatea în cantonament la munte, în vreme ce Bosancu este aşteptat să intre sub comanda lui Ioan Radu în cursul zilei de astăzi. Revenind la stagiul de pregătire centralizată, sucevenii se declară mulţumiţi de condiţiile de cazare şi antrenament pe care le-au găsit la Poiana Negri.

"Principalul duşman al jucătorilor este, fără doar şi poate, frigul de afară, pentru că aici s-a aşternut un ger de crapă pietrele. Spre deosebire de alţi ani, nu mai sunt alte echipe la pregătire în zona Vatra Dornei, aşa că nu am găsit adversari pentru eventuale meciuri de pregătire. Cel mai probabil, înainte de întoarcerea acasă, vom juca totuşi un meci test cu formaţia de liga a IV-a Dorna Vatra Dornei, care între timp îşi va relua pregătirile", a declarat tehnicianul Cetăţii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-22-2010, 06:27 PM
Mesaj: #47
RE: Ştiri Cetatea Suceava
Andrei Duman, "dus cu zăhărelu" de Anton


Deşi la reunirea lotului i-a promis juniorului Andrei Duman că pe 25 ianuarie îl va duce la Bucureşti la un consult la doctorul echipei naţionale, Pompiliu Popescu, preşedintele Ciprian Anton continuă să rămână indolent faţă de situaţia acestuia.

Mai nou, Anton a avut o discuţie cu jucătorul în urma căreia i-a făcut o altă promisiune, cum că luni, când va participa la alegerile pentru şefia FRF, va purta o discuţie cu medicul Pompiliu Popescu şi îi va face o programare fortbalistului.

Anton însă trage de timp, pentru ca Duman, care de jumătate de an are probleme medicale în zona inghinală, intră ultimele 6 luni de contract cu Cetatea şi aşteaptă ca acesta să semneze un nou angajament şi abia după aceea să se ocupe de problemele medicale ale acestuia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-22-2010, 06:30 PM
Mesaj: #48
RE: Ştiri Cetatea Suceava
FC Cetatea, un fel de Auschwitz


Comparatia dintre clubul fanion al judetului nostru si lagarul de concentrare din regimul nazist pare tot mai aproape de realitate. In mod sigur, la aceasta s-au gandit cei care au asistat la amicalul dintre Cetatea si Rapid CFR, disputat luni in cartierul Itcani.

Putinii spectatori care s-au incumetat sa indure frigul patrunzator pentru a urmari primul amical din acest an dintre formatiile Cetatea si Rapid CFR au avut ocazia de a lua parte la o noua demonstratie de penibil din partea clubului din Areni.

Antrenorul ‘alb-albastrilor’, Ioan Radu, si-a grupat elevii in doua formatii, Cetatea I si Cetatea II, care au fost schimbate la pauza. Jucatorii s-au echipat in vestiarele stadionului Areni, iar la pauza au fost transportati. Modul in care s-a facut acest lucru candideaza la topul celor mai mari gafe ale lui Anton. Rand pe rand, jucatorii au intrat in lada unui camion destinat transportului de marfa. Fara scaune, banci si in absenta a unui macar singur petec de geam, jucatorii de la clubul fanion al judetului nostru au fost transportati catre vestiarele din Areni, intocmai ca si evreii catre lagarele de concentrare ale regimului nazist.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut