03.05.2012, Bucureşti, Stadion: "Steaua", ora: 19:30, live Dolce Sport
Steaua Bucureşti - Petrolul Ploieşti
Steaua Bucureşti
Deși a condus cu 1-0 în Giulești pe Rapid, prin golul lui Tănase, Steaua n-a reușit decât un 1-1, rezultat care o îndepărtează considerabil de titlu. La ora derby-ului cu Rapid, antrenorul Stoichiță știa că CFR a câștigat la Piatra-Neamț și că un egal ar fi ținut Steaua la 5p distanță de lider, dar inexplicabil n-a forțat deloc victoria. În cele 6 etape rămase pâna la finalul sezonului e greu de crezut că "roș-albaştrii" vor putea recupera distanța, mai ales că până la finalul sezonului vor mai jucă printre altele cu Dinamo și CFR, iar ultima a câştigat deja meciul din această etapă. În plus, și Rapid, Vaslui și Dinamo vor titlul, așa că din cele cinci candidate la locul 1, Steaua are cele mai mici șanse. Va urma un meci pe teren propriu cu Petrolul, pe care Steaua va încerca să-l câștige pentru a continua lupta pentru titlu și mai ales pentru a-și lua revanșă după întâlnirea din tur soldată cu grave incidente (un suporter a intrat pe teren și l-a lovit pe Galamaz, iar Steaua a câștigat la "masa verde" cu 3-0).
Vlad Chiricheș știe că a fost urmărit la meciul cu Rapid de emisari ai lui Olympique Lyon, însă susţine că nu este nerăbdător să plece. "Nu știu, deocamdată e prea devreme, sunt de patru luni aici, mi-e greu să vorbesc despre un transfer. Eu vreau să-mi fac datoria cât mai bine aici, la Steaua, și dacă vine vreo ofertă, cei de aici or să o ia în considerare și vor vedea dacă e OK", a spus Chiricheș. Internaționalul Stelei știe ce are de făcut în aceste ultime etape: "Sper să câștigăm fiecare meci care mai e de disputat și să câștigăm campionatul. Primul meci e cu Petrolul, o echipă bună, acum mă gândesc cum să luăm punctele, nu la Lyon. Mă simt foarte bine aici, am venit într-un grup de jucători tineri, valoroși și chiar m-am integrat foarte bine".
Finanţatorul Gigi Becali a negat faptul că l-a sunat pe antrenorul Mihai Stoichiţă în minutul 57 al partidei defăşurate pe Stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu. "Nu l-am sunat pe Stoichiţă în timpul meciului, pentru că nu am numărul lui. Dacă e ceva, îl sun pe MM. Dacă vreau, sun când vreau şi fac ce vreau. Nu l-am sunat, dar dacă vreau să sun, sun. Nu este nici penal, niciun regulament sportiv nu interzice şi în nicio lege nu spune că un patron nu are voie să se bage la societatea lui. Nu îmi interzice nimeni, aşa că fac ce vreau eu. Cui îi convine, lucrează cu mine, cui nu-i convine, la revedere, dar nu am telefonul... Nu l-am sunat, dar de acum încolo o să iau telefonul şi o să-l sun. Tu nu-l cunoşti pe Becali, când te angajezi la el? Dacă ai acceptat, ce mai vrei? Nu există niciun antrenor care nu face cum vrea patronul, dar le e frică să recunoască", a spus Becali.
Jucătorii impuşi de Becali în primul "11"
Mihai Costea - titular în atac
Leandro Tatu - titular în linia de mijloc
Alex Bourceanu - căpitanul numit din lojă, titular la închidere
Ciprian Tătăruşanu - titular datorită statutului de portar al echipei naţionale
Antrenorul Mihai Stoichiţă are doi jucători suspendaţi pentru meciul cu Petrolul Ploieşti, Iasmin Latovleci şi Eric Bicfalvi. Primul se află la al 4-lea cartonaş galben din acest sezon, iar al doilea la al 9-lea. Locul lui Latovleci va fi luat de Paul Pârvulescu, iar Bicfalvi va fi înlocuit cu Tiberiu Bălan.
Echipa probabilă: Tătăruşanu - Martinović, Chiricheş, Geraldo Alves, Pârvulescu - Chipciu, Bourceanu, Tatu - M.Costea, Rusescu, Cr.Tănase;
Antrenor: Mihai Stoichiţă; Accidentaţi: Prepeliţă, Machado, Dănănae, G.Matei;
Suspendaţi: Latovlevici, Bicfalvi
Echipa Steaua Bucureşti a coborât două poziţii şi ocupă locul 82 cu 131,5 puncte, în clasamentul pe luna aprilie al Federaţiei Internaţionale de Istorie şi Statistică a Fotbalului (IFFHS), fiind formaţia română cel mai bine clasată în această ierarhie.
Steaua ULTIMELE REZULTATE OFICIALE
31.03.2012: Pandurii Târgu-Jiu - Steaua 1-1 [Liga 1, Etapa 24]
08.04.2012: Steaua - Sportul Studenţesc 4-1 [Liga 1, Etapa 25]
14.04.2012: Oţelul Galaţi - Steaua 1-2 [Liga 1, Etapa 26]
20.04.2012: Steaua - FC Vaslui 0-1 [Liga 1, Etapa 27]
29.04.2012: Rapid - Steaua 1-1 [Liga 1, Etapa 28]
Petrolul Ploieşti
Petrolul a câștigat fără nicio emoție meciul de la Ploiești cu ultima clasată CS Mioveni, scor 3-1 și continuă lupta pentru menținerea în prima ligă. Echipa lui Mulţescu este încă pe un loc retrogradant, dar distanța față de următoarele clasate poate fi recuperată ușor fiind între unu și patru puncte. Ghinionul "lupilor galbeni" este că vor întâlni mâine un adversar puternic, Steaua, care n-a abandonat lupta pentru titlu, astfel că nu poate spera că în această etapă să câștige mai mult de un punct. O remiză ar fi un rezultat pozitiv pentru "găzari", care ar putea câștiga mai multe puncte în următoarele etape, ținând cont că nu vor mai juca cu echipele din "top 5".
Antrenorul Gheorghe Mulţescu face scandal înaintea partidei din Ghencea contra Stelei: "Cred că suntem discriminaţi înaintea jocurilor cu Steaua şi Astra. Steaua a jucat duminică, noi luni, vom juca în Ghencea joi, iar o zi în plus de refacere contează. Apoi, vom întâlni Astra duminică, în condiţiile în care ei joacă miercuri. Nu ştiu cine a avut interesul să facă asemenea programări pe final de campionat. PCR-ul n-a murit, funcţionează. Cine are pile, cunoştinţe şi relaţii o duce bine. Cu Steaua trebuie să jucăm şi cu inima pentru suporteri".
Vasili Hamutovski, portarul Petrolului, se întoarce în Ghencea, dar de data aceasta ca adversar. "Ar fi bine dacă vom obţine un rezultat bun în Ghencea. Este cadoul ideal pentru suporterii ploieşteni. Acum eu sunt jucătorul Petrolului până la sfârşitul campionatului şi mă gândesc doar la echipa mea. Nu mă interesează aşa mult ce se întâmplă la Steaua, pentru că toţi jucătorii alături de care am evoluat şi am avut rezultate bune s-au transferat, ori nu mai evoluează la echipă. Nu mai e nimeni la formaţia roş-albastră din perioada mea", a spus Vasili Hamutovski, care a evoluat pentru Steaua în perioada 2003-2006.
Mijlocaşul Damien Boudjemaa a reuşit o dublă în victoria cu CS Mioveni, 3-1, şi spune că abia aşteaptă să întâlnească echipa pe care o urmărea jucând în Liga Campionilor. "Ştiu despre Steaua că este o mare echipă a României. Am urmărit-o în Liga Campionilor şi acum voi juca împotriva lor. Încerc să înscriu în Ghencea, trebuie să fac asta! Am bătut-o pe Dinamo la ea acasă şi sper să reuşim acelaşi lucru şi cu Steaua. Deocamdată nu ne sunt suficiente punctele pe care le avem ca să scăpăm de la retrogradare, dar sperăm să aducem și alte puncte. Meciul din Ghencea poate fi o ocazie în acest sens", a spus franco-algerianul.
Atacantul tunisian Hamza Younes a spus că Petrolul poate da lovitura în Ghencea: "Știm că pentru suporteri e un meci special și eu sper să le putem oferi cadou o victorie, pentru că sunt magnifici. Chiar dacă lumea ne vede victime, pe teren vom demonstra că lucrurile nu stau deloc așa. Putem da lovitura în deplasarea cu Steaua".
Petrolul l-a "aruncat" în Liga 1 și pe Olivian Surugiu, antrenorul Gheorghe Mulţescu acorandu-i șansa debutului. Un debut cu ghinion, întâi prin prestație, care a fost modestă, cât și prin accidentarea suferită, olteanul cerând înlocuirea după 18 minute, în care a suferit o întindere. Pe lângă Surugiu, antrenorul Mulţescu l-a pierdut pentru meciul cu Steaua şi pe atacantul francez Monsef Zerka, care a fost suspendat o etapă de Comisia de Disciplină a FRF, în urma cartonaşului roşu primit cu CS Mioveni. Vestea bună pentu "lupii galbeni" este că titularii Străuţ, Bikana şi Opriţa, care au fost suspendaţi o etapă, vor reveni în în lot, fiind la dispoziţia antrenorului.
Echipa probabilă: Hamutovski - Străuţ, Melinte (Bikana), Álvaro Silva, Ben Djemia - Mustivar, Boudjemaa, Osiako, Maxim - Opriţa, Younes;
Antrenor: Gheorghe Mulţescu; Accidentaţi: Gritti, Zimmermann, Voican, Surugiu;
Suspendat: Zerka
ULTIMELE REZULTATE OFICIALE
31.03.2012: Petrolul Ploieşti - FC Braşov 2-0 [Liga 1, Etapa 24]
07.04.2012: Dinamo Bucureşti - Petrolul Ploieşti 1-3 [Liga 1, Etapa 25]
13.04.2012: Petrolul Ploieşti - CFR 1907 Cluj 1-1 [Liga 1, Etapa 26]
22.04.2012: Voinţa Sibiu - Petrolul Ploieşti 1-1 [Liga 1, Etapa 27]
30.04.2012: Petrolul Ploieşti - CS Mioveni 3-1 [Liga 1, Etapa 28]
Pronosticul RomanianSoccer.ro: Steaua București - Petrolul Ploiești este unul dintre cele mai atractive meciuri ale etapei a 29-a, în care se vor intâlni două echipe de tradiție, cu mulți suporteri. Gazdele sunt în plină luptă pentru câștigarea campionatului, în timp ce oaspeții doresc să se salveze de la retrogradare. După egalul din Giulești cu Rapid, echipa lui Stoichiță nu-și mai poate permite niciun pas greșit, pentru că un egal sau o înfrângere cu "lupii galbeni" ar însemna practic ieșirea definitivă din lupta pentru câștigarea campionatului. Atât Steaua, cât și Petrolul au schimbat în acest retur antrenorul, Stoichiță reușind în cele cinci etape să câștige 8p, iar Mulţescu 11p din 15 posibile. Cele trei puncte ar însemna foarte mult atât pentru "roș-albaştrii", cât și pentru "galben-albaștri", astfel că suporterii care vor veni pe stadionul din Ghencea vor asista cu siguranță la un meci de mare luptă. În plus, incidentele din tur (cazul Galamaz) vor amplifica tensiunea acestui meci, mai ales că mulți suporteri din Ploiești și-au anunțat prezența pe stadion. La prima vedere Steaua este favorită, joacă acasă și are un lot mai valoros, dar și Petrolul este neînvinsă cu Mulţescu pe bancă tehnică și n-ar fi exclus un rezultat de egalitate.
Steaua București - Petrolul Ploiești este meci de 1X.
Bilanţul Stelei la meciurile de acasă: 14 meciuri, 9 victorii, 3 egaluri, 2 înfrângeri, golaveraj 22-9, 30 puncte
Bilanţul Petrolului la meciurile din deplasare: 14 meciuri, 3 victorii, 6 egaluri, 5 înfrângeri, golaveraj 13-14, 15 puncte
În tur: Petrolul Ploieşti - Steaua a fost suspendat după mai multe incidente ce au avut loc în prima repriză, declanşate în urma intrării pe teren a unui suporter al echipei gazdă. Un suporter al echipei Petrolul Ploieşti a pătruns pe teren, în minutul 41 al partidei cu Steaua, l-a lovit cu pumnul în figură şi scuipat pe fundaşul central al "roş-albaştrilor", George Galamaz.
Comparaţie Steaua Bucureşti - Petrolul Ploieşti
Echipa Steaua Bucureşti se află pe locul 5 în
clasament Liga 1, cu 50, iar Petrolul Ploieşti pe 15, cu 30p