20.05.2013, Iaşi, Stadion: "Emil Alexandrescu", ora: 21:30, live Digi Sport 1
CSMS Iaşi - Gaz Metan Mediaş în
Etapa 32 Liga 1
CSMS Iaşi
CSMS Iasi a câştigat meciul de pe "Cluj Arena" cu Universitatea, cu scorul de 2-0 şi începe din nou să spere că va evita retrogradarea. Cu trei etape înainte de final, echipa lui Sorin Cârţu este la 4 puncte de primul loc salvator. Vineri seara, Concordia a obţinut un 1-1 cu CFR, iar ieşenii speră ca Viitorul să piardă cu Steaua, iar Severin să nu câştige la Bistriţa, pentru a se apropia de contracandidate. Moldovenii nu au decât variantă victoriei în meciul cu Gaz Metan, echipă pe care a reuşit să o învingă şi la Mediaş. În cazul în care ar lua cele 3 puncte cu "gaziştii", echipa din Copou ar putea spera la un miracol, mai ales că în etapa următoare ar juca meciul decisiv pentru evitarea retrogradării, la Piatra-Neamţ cu Ceahlăul.
Chiar dacă medieşenii nu par să aibă o motivaţie deosebită pentru meciurile rămase de susţinut din acest sezon, antrenorul Sorin Cârţu aminteşte că nici FC Braşov, spre exemplu, nu avea vreo miză pentru partida de acum trei săptămâni şi tot s-a impus cu scorul de 2-1. El se bazează însă pe o stare de spirit mai bună a lotului, survenită după achitarea unei jumătăţi a primei de victorie de la Cluj, ce a adus totodată şi o deblocare psihică a jucătorilor. "
Au mai primit nişte bani, iar ăsta este principalul factor de motivaţie a unui fotbalist profesionist, pentru care ce intră pe card contează, mai puţin imaginea şi gloria sportivă", a declarat tehnicianul formaţiei din Copou.
"
De când am venit la Iaşi fac calcule. Retrogradarea încă se joacă. Le-am spus şi jucătorilor că de acum toate meciurile sunt decisive, pe care nu avem voie să nu le câştigăm. După victoria de la Cluj, avem un moral bun şi suntem încrezători că ne vom impune luni, cu Gaz Metan. E clar că Mediaşul este scăpată de grijile retrogradării şi are altă stare de spirit. Sunt convins că vor veni să joace fotbal, dar eu sper ca motivarea noastră să ne aducă toate cele trei puncte", a adăugat Cârţu.
Mihălăchioaie a fost eliminat în meciul cu Universitatea Cluj (minutul 52), fiind suspendat o etapă de Comisia de Disciplină a Ligii Profesioniste de Fotbal.
Echipa probabilă: C.Lungu - Mitić, Al.Creţu, Tincu, Vladu - Ciucur, Milea, Semenenko, Ţigănaşu - Onofraş, Pătulea; Antrenor: Sorin Cârţu
ULTIMELE REZULTATE CSMS Iaşi
Gaz Metan Mediaş
Gaz Metan a pierdut meciul susţinut pe teren propriu cu Oţelul Galaţi, cu scorul de 2-1, după o evoluţie slabă. Echipa lui Gigi Mulţescu nu mai are nicio motivaţie după ce s-a salvat matematic de la retrogradare, astfel că jucătorii sunt mai mult cu gândul la vacanţă decât la meciurile rămase până la finalul sezonului. "Gaziştii" sunt pe locul 11 în clasament, fiind întrecuţi de Oţelul (care a învins în această etapă pe Ceahlăul), ambele echipe având 41 de puncte. Un egal sau o victorie la Iaşi ar face ca echipa medieşeană să rămână pe locul 10. În tur, ardelenii au pierdut dramatic, pe teren propriu, în minutul 90+3. Pentru ei meciul de mâine nu este foarte important, fiind cu gândul la meciurile următoare cu Rapid şi Petrolul.
Antrenorul Gheorghe Mulțescu a declarat că echipa sa va veni la Iaşi să-şi recupereze punctele pierdute cu Oţelul. "
Întâlnim un adversar care se află într-o situaţie disperată. E problema lor că au ajuns la retrogradare. Mi-ar părea rău ca un oraş ca Iaşi să rămână fără echipă în Liga 1. Dar eu nu pot să le zic jucătorilor să se lase bătuţi. Gaz Metan este un club profesionist, care nu este implicat în meciuri dubioase. Ne-am antrenat toată săptămâna ca să câştigăn, sau ca să salvăm Iaşiul? Fireşte jucătorii nu mai au nicio motivaţie, dar încă nu sunt în vacanţă şi vor trebui să trateze cu profesionalism ultimele trei jocuri. Mergem la Iaşi să recuperăm punctele pierdute cu Oţelul!", a spus Mulţescu.
Faţă de meciul cu Oţelul Galaţi, antrenorul Gheorghe Mulțescu nu are jucători accidentaţi sau suspendaţi. Vor lipsi în continuare Buchta, Fl.Dan şi Cojocnean, cu toţii accidentaţi.
Echipa probabilă: Pleşca - Radović, Frăsinescu, Z.Marković, Buzean - Todea, Breeveld - R.Avram, Eric, Cip.Petre - Bawab; Antrenor: Gheorghe Mulțescu
ULTIMELE REZULTATE Gaz Metan Mediaş
Pronosticul RomanianSoccer.ro: CSMS Iaşi - Gaz Metan Mediaş va fi un meci deosebit de important pentru echipa oaspete, care are doar varianta victoriei, pentru a reveni în lupta pentru evitarea retrogradării. Cu 3 puncte în plus, ieşenii s-ar putea apropia la un punct de Viitorul Constanţa, în cazul în care aceasta ar pierde în faţa Stelei. Pentru oaspeţi, nu mai este nicio miză, întrucât s-au salvat de la retrogradare şi probabil vor încheia sezonul pe locurile 10-11. Moldovenii îşi dau seama de importanţa acestui meci şi chiar dacă au trei înfrângeri consecutive pe teren propriu, acum nu mai au voie să rateze victoria. CSMS Iaşi - Gaz Metan Mediaş este meci de 1, oaspeţii nu au niciun motiv să vină şi să-şi îngroape adversara definitiv.
În tur: Gaz Metan Mediaş - CSMS Iaşi 0 - 1 (0-0)
A marcat: 0-1 Adrian Pătulea (90+3)
- Acesta a fost singurul meci din Liga 1
Comparaţie CSMS Iaşi - Gaz Metan Mediaş
Echipa CSMS Iaşi se află pe locul 17 în
clasament Liga 1, cu 26p, iar Gaz Metan Mediaş pe 10, cu 41p