Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa Ligii 09.08.2016 - 23:55

Cupa Ligii - optimi: FC Botosani - CSM Politehnica Iasi 1-0

Cupa Ligii - optimi: FC Botosani - CSM Politehnica Iasi 1-0
Echipa FC Botoşani s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia CSM Politehnica Iaşi, în optimile competiţiei. Următorul adversar va fi Steaua, la începutul lunii septembrie, tot pe teren propriu.

Prima repriză a aparţinut în totalitate elevilor lui Leo Grozavu. Cu un Mihai Roman în mare poftă de joc, suceveanul demonstrând că nu şi-a spus încă ultimul cuvânt în fotbalul românesc şi cu fraţii Lorand şi István Fülöp, omniprezenţi pe teren, FC Botoşani a impus ritmul, iar golul a venit repede, după numai 10 minute de joc.

Lansat excelent de fratele său mai mare, Lorand Fülöp l-a taxat pe Alessandro Caparco, punctând cu un şut din interiorul careului de 16 metri. Fraţii Fülöp au reuşit să ridice din nou spectatorii în picioare şi să smulgă aplauzele acestora în minutul 33, la o fază de toată frumuseţea, rămasă însă fără rezultat pe tabela de marcaj.

De această dată a fost rândul lui Lorand să-l lanseze pe fratele său, István, care a reluat slab de la marginea careului de 16 metri, permiţându-i lui Caparco să reţină spre disperarea lui Leo Grozavu. La primul meci ca titular în tricoul FC Botoşani, Lorand Fülöp a avut şansa dublei în minutul 45, însă a ratat incredibil cu poarta goală, reuşita sa din minutul 10, rămânând astfel singura din primul mitan.

Nemulţumit de aportul ofensiv al formaţiei sale, Nicolo Napoli a făcut în minutul 57 o dublă schimbare, introducându-i pe teren pe Adrian Cristea şi Gianmarco Piccioni, însă aportul ofensiv al celor doi a întârziat să apară, cei mai periculoşi fiind în continuare elevi lui Grozavu. Alessandro Caparco a avut o intervenţie de mare portar în minutul 61, reuşind să scoată de la rădăcina stâlpului din dreapta porţii şutul de la 30 de metri trimis de Mihai Bordeianu.

Atacantul Deivydas Matulevičius a semnat în minutul 73 una dintre cele mai mari ratări ale carierei, mingea trimisă din plonjon cu capul trecând de puţin peste transversala porţii apărate de Caparco. De altfel, Leo Grozavu nu a tolerat ratarea şi l-a certat pe atacantul său imediat după ce l-a înlocuit cu Victoraş Astafei, în minutul 77, Matulevičius ducându-se spre vestiare pentru a evita un eventual conflict verbal cu principalul echipei.

S-a terminat 1-0 pentru gruparea locală, FC Botoşani asigurându-şi calificarea în sferturi, unde va întâlni Steaua. Calificarea în această fază asigură conform regulamentului şi un cec în valoare de 30.000 de euro, aceasta fiind reţeta financiară pentru echipele calificate în sferturi.

FC Botoşani - CSM Politehnica Iaşi 1-0 (1-0)
A marcat:
1-0 Lorand Fülöp (10)

FC Botoşani: Albuţ - Patache, Plămadă, G. Miron, Popovici - I. Fülöp (63 Greu), Vaşvari - Bordeianu, L. Fülöp, M. Roman (60 Golofca) - Matulevičius (80 Astafei). Antrenor: Leo Grozavu.

CSM Poli:
Caparco - Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănaşu - Mitić, Ştefănescu (57 Piccioni) - Ciucur (57 A. Cristea), V. Gheorghe, Bőle - D. Roman. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Popovici, Bordeianu (două), Astafei, Albuţ

Cartonaş roşu: Bordeianu (90+3)

Arbitri: Andrei Antonie - George Friedl, Ionel Dumitru.






Taguri: Cupa Ligii    optimi    FC Botosani    CSM Politehnica Iasi    Lorand Fulop   

» Cupa Ligii - Rezultate si clasament
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa Ligii

LPF a desființat Cupa Ligii

Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) a decis în unanimitate, în cadrul Adunării Generale Extraordinare care a avut loc joi, desființarea Cupei Ligii, competiție înființată în anul 2014.  ...

Cosmin Contra: Mă bucur enorm pentru jucători

Antrenorul echipei de fotbal Dinamo, Cosmin Contra, a declarat, într-o conferință de presă, că se bucură enorm pentru câștigarea Cupei Ligii, primul trofeu al grupării...

Ionuț Popa: Poate altul era jocul dacă aveam la dispoziție toți jucătorii

Antrenorul echipei de fotbal ACS Poli Timișoara, Ionuț Popa, a declarat sâmbătă seara, într-o conferință de presă, că probabil altul era jocul formației sale în finala Cupei Ligii cu...

Ionuț Negoiță: Este primul trofeu pe care îl câștig de când am venit la Dinamo

Finanțatorul clubului de fotbal Dinamo, Ionuț Negoiță, a declarat că se bucură foarte mult pentru câștigarea Cupei Ligii, primul său trofeu de la preluarea grupării alb-roșii, și a...

Ionuț Nedelcearu: Mă bucur că am reușit să câștigăm acest trofeu

Jucătorul echipei de fotbal Dinamo, Ionuț Nedelcearu, a declarat, după câștigarea Cupei Ligii, că formația sa merita acest trofeu după parcursul bun avut de la începutul acestui an.  ...

Steliano Filip: Ne bucurăm că am câștigat trofeul

Jucătorul echipei de fotbal Dinamo, Steliano Filip, a declarat, sâmbătă seara, că se bucură că a câștigat Cupa Ligii, precizând că a muncit mult alături de...

Alexandru Popovici: Pentru noi adevărata finală va fi marți, cu Pandurii

Fotbalistul echipei ACS Poli Timișoara, Alexandru Popovici, a declarat, după înfrângerea din ultimul act al Cupei Ligii în fața formației Dinamo, că adevărata finală pentru el va fi...

Dan Nistor: Am muncit din greu pentru acest trofeu

Fotbalistul dinamovist Dan Nistor a declarat, sâmbătă seară, după câştigarea Cupei Ligii, că speră ca în sezonul viitor Dinamo să facă o figură mai frumoasă şi să câştige toate...

Jucătorii dinamovişti au primit Cupa Ligii, primul lor trofeu după cinci ani. Fotbaliştii s-au bucurat alături de fanii de la PCH

Jucătorii echipei Dinamo au primit Cupa Ligii, primul lor trofeu după cinci ani, la ceremonia ce a avut loc după finala cu ACS Poli Timişoara, câştigată cu scorul de 2-0....

Dinamo București a câștigat în premieră Cupa Ligii

Dinamo București a câștigat în premieră Cupa Ligii la fotbal, după ce a învins-o în finală pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 2-0 (2-0), sâmbătă seara, pe Arena Națională din...

Steliano Filip: Mă bucur foarte mult că am șansa să joc o finală

Fotbalistul echipei Dinamo, Steliano Filip, a declarat, într-o conferință de presă, că este dezamăgit de faptul că selecționerul Christoph Daum nu l-a convocat pentru partidele...




Top News

-Liga 1 - Etapa 14 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 13 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38

-Liga 1 - Etapa 12 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 10 (play-off şi play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 11 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Andrei Radu şi Iulian Cristea, convocaţi de Cosmin Contra pentru meciurile cu Norvegia şi Malta




S-au nascut azi

AALESUNDS FK
Norvegia
105 ani

Adrian Popescu
România
44 ani

Aldo Serena
Italia
59 ani

Antun Palić
Croaţia
31 ani

Cristian
Brazilia
36 ani

Dan Matei
România
38 ani

Daniel Jensen
Danemarca
40 ani

Daniel Vădrariu
România
29 ani

DINAMO TIRANA
Albania
69 ani

Dorinel Munteanu
România
51 ani

Dragoș Mihalache
România
44 ani

Elis Bakaj
Albania
32 ani

Fernando Navarro
Spania
37 ani

Gabriel Stan
România
67 ani

Gigi Becali
România
61 ani

GUANGZHOU R&F
China
8 ani

Miguel Layún
Mexic
31 ani

Mihai Ianovschi
România
68 ani

Mihnea Nicorescu
România
22 ani

Piotr Celeban
Polonia
34 ani

RAPID BUCUREȘTI
România
96 ani

Rodrigo Bentancur
Uruguay
22 ani

Simone Zaza
Italia
28 ani

Sylvain N'Diaye
Senegal
43 ani

Vaios Karagiannis
Grecia
51 ani

Valentin Ștefan
România
52 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


2018-2019


Liga 1 2018-2019
01.03.2019 Dinamo București Concordia Chiajna C
02.03.2019 Gaz Metan Mediaș Dunărea Călărași C
02.03.2019 FC Voluntari Fotbal Club FCSB C
03.03.2019 FC Hermannstadt CSM Politehnica Iaşi C
03.03.2019 FC Viitorul FC Botoșani C
03.03.2019 CFR 1907 Cluj Sepsi Sfântu Gheorghe C
04.03.2019 CS Universitatea Craiova Astra Giurgiu C


1. CFR 1907 Cluj 54
2. Fotbal Club FCSB 49
3. CS Universitatea Craiova 45
4. Astra Giurgiu 42
5. FC Viitorul 38
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 37
7. FC Botoșani 36
8. CSM Politehnica Iaşi 34
9. Dinamo București 32
10. FC Hermannstadt 32
11. Gaz Metan Mediaș 31
12. Dunărea Călărași 24
13. FC Voluntari 21
14. Concordia Chiajna 18
Clasament 2018-2019

Baraj


Liga 1 Baraj
09.06.2019 Universitatea Cluj
0 - 2
FC Hermannstadt Telekom Sport 1 C


1. FC Hermannstadt 3
2. Universitatea Cluj 0
Clasament Baraj

Play-Off


Liga 1 Play-Off
18.05.2019 Universitatea Craiova FC Viitorul C
19.05.2019 Fotbal Club FCSB CFR 1907 Cluj C
20.05.2019 Astra Giurgiu Sepsi Sfântu Gheorghe C


1. CFR 1907 Cluj 50
2. Fotbal Club FCSB 48
3. FC Viitorul 39
4. Universitatea Craiova 36
5. Astra Giurgiu 28
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
Clasament Play-Off

Play-Out


Liga 1 Play-Out
31.05.2019 CSM Politehnica Iași FC Botoșani C
31.05.2019 Dinamo București FC Voluntari C
02.06.2019 FC Hermannstadt Dunărea Călărași C
02.06.2019 Gaz Metan Mediaș Concordia Chiajna C


1. Gaz Metan Mediaș 48
2. FC Botoșani 44
3. Dinamo București 43
4. FC Voluntari 31
5. CSM Politehnica Iași 31
6. FC Hermannstadt 27
7. Dunărea Călărași 25
8. Concordia Chiajna 19
Clasament Play-Out

Liga 2


Liga 2
31.05.2019 SSC Farul Constanţa Ripensia Timișoara C
31.05.2019 Aerostar Bacău CS Balotești C
31.05.2019 CS Mioveni UTA Arad C
01.06.2019 ASC Daco-Getica Bucureşti ACS Poli Timișoara C
01.06.2019 ASU Politehnica Timişoara Metaloglobus București C
01.06.2019 Luceafărul Oradea Dacia Unirea Brăila C
01.06.2019 FC Argeș Pitești FC Snagov C
01.06.2019 Petrolul Ploiești Academica Clinceni C
01.06.2019 Universitatea Cluj Pandurii Târgu-Jiu C
01.06.2019 Energeticianul Petroşani Chindia Târgoviște C


1. Chindia Târgoviște 88
2. Academica Clinceni 87
3. Universitatea Cluj 82
4. Petrolul Ploiești 77
5. FC Snagov 70
6. FC Argeș Pitești 68
7. CS Mioveni 59
8. Luceafărul Oradea 52
9. ASU Politehnica Timişoara 49
10. Metaloglobus București 49
11. SSC Farul Constanţa 48
12. ASC Daco-Getica Bucureşti 47
13. UTA Arad 47
14. Ripensia Timișoara 45
15. Pandurii Târgu-Jiu 44
16. Energeticianul Petroşani 39
17. Aerostar Bacău 38
18. ACS Poli Timișoara 29
19. CS Balotești 24
20. Dacia Unirea Brăila 19
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
25.05.2019 Gloria Buzău
-
CSM Roman   C
25.05.2019 CSM Râmnicu-Sărat Şomuz Fălticeni C
25.05.2019 FC Botoşani II CSM Foșcani C
25.05.2019 Bucovina Rădăuți Foresta Suceava C
25.05.2019 Ceahlăul Piatra-Neamț KSE Târgu-Secuiesc C
25.05.2019 Sănătatea Darabani Metalul Buzău C
25.05.2019 CSM Pașcani Sporting Liești C
25.05.2019 Știința Miroslava Oțelul Galați C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 57
3. Oțelul Galați 53
4. Știința Miroslava 50
5. CSM Foșcani 49
6. Foresta Suceava 49
7. Metalul Buzău 45
8. Sporting Liești 40
9. KSE Târgu-Secuiesc 37
10. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
11. Şomuz Fălticeni 29
12. FC Botoşani II 28
13. CSM Pașcani 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.05.2019 CSO Bragadiru
-
Delta Dobrogea Tulcea   C
24.05.2019 Rapid București
16:30
CS Axiopolis Cernavodă   C
24.05.2019 CS Tunari Înainte Modelu C
25.05.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
25.05.2019 CSM Olteniţa Unirea Slobozia C
25.05.2019 Agricola Borcea Progresul Spartac București C
25.05.2019 CSM Medgidia Fotbal Club FCSB II C
25.05.2019 CS Făurei Sportul Chiscani C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 64
3. Progresul Spartac București 60
4. Unirea Slobozia 60
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 43
7. Înainte Modelu 36
8. CS Făurei 35
9. CS Axiopolis Cernavodă 33
10. CSM Medgidia 32
11. Fotbal Club FCSB II 30
12. Agricola Borcea 30
13. Sportul Chiscani 28
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.05.2019 CSM Alexandria Sporting Roșiori-de-Vede C
24.05.2019 Universitatea Craiova Flacăra Moreni C
24.05.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele FC Hermannstadt II C
25.05.2019 FC Pucioasa Unirea Bascov C
25.05.2019 Astra Giurgiu II ACSO Filiaşi C
25.05.2019 Flacăra Horezu CS Universitatea Craiova II C
25.05.2019 FC Voluntari II Viitorul Domnești C
25.05.2019 FC Brașov Atletic Bradu C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 74
2. Universitatea Craiova 62
3. Flacăra Horezu 57
4. CSM Alexandria 50
5. ACSO Filiaşi 49
6. FC Pucioasa 45
7. FC Brașov 43
8. CS Universitatea Craiova II 43
9. Unirea Bascov 41
10. Astra Giurgiu II 40
11. FC Voluntari II 40
12. Flacăra Moreni 40
13. Atletic Bradu 33
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.05.2018 CSM Lugoj Milenium Giarmata C
24.05.2018 ACS Dumbrăviţa FC Avrig C
25.05.2019 Cetate Deva CS Hunedoara C
25.05.2019 Crișul Chișineu-Criș Unirea Alba-Iulia C
25.05.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Metalurgistul Cugir C
25.05.2019 Industria Galda de Jos FC Școlar Reșița C
25.05.2019 Șoimii Lipova CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
25.05.2019 CS Ocna-Mureș CS Național Sebiș C


1. FC Școlar Reșița 62
2. Șoimii Lipova 60
3. ACS Dumbrăviţa 58
4. Metalurgistul Cugir 53
5. Gloria Lunca Teuz Cernei 53
6. CS Național Sebiș 50
7. Crișul Chișineu-Criș 49
8. FC Avrig 43
9. CS Hunedoara 42
10. Industria Galda de Jos 41
11. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 39
12. Unirea Alba-Iulia 38
13. Cetate Deva 35
14. Milenium Giarmata 29
15. CSM Lugoj 12
16. CS Ocna-Mureș 10
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
22.05.2019 MSE Târgu-Mureş CFR 1907 Cluj II C
24.05.2019 Minaur Baia Mare AFC Odorheiu-Secuiesc C
24.05.2019 Gloria Bistrița CS Iernut C
24.05.2019 Arieșul Turda ACS Comuna Recea C
24.05.2019 Sănătatea Cluj Gaz Metan Mediaș II C
25.05.2019 Olimpic Cetate Râşnov Unirea Tășnad C
25.05.2019 AFK Csíkszereda Unirea Dej C
25.05.2019 Avântul Reghin AFC Hărman C


1. AFK Csíkszereda 71
2. ACS Comuna Recea 63
3. Minaur Baia Mare 57
4. Olimpic Cetate Râşnov 55
5. Sănătatea Cluj 53
6. Avântul Reghin 52
7. Arieșul Turda 50
8. CFR 1907 Cluj II 46
9. Gloria Bistrița 43
10. AFC Odorheiu-Secuiesc 38
11. Unirea Dej 36
12. AFC Hărman 35
13. Unirea Tășnad 30
14. MSE Târgu-Mureş 22
15. Gaz Metan Mediaș II 12
16. CS Iernut 11
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro