Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Avancronici si pronosticuri 13.07.2018 - 19:59

CM 2018: Avancronica finalei mici, Belgia - Anglia

CM 2018: Avancronica finalei mici, Belgia - Anglia
Selecţionatele Belgiei şi Angliei, care s-au mai întâlnit la Cupa Mondială de fotbal din Rusia, vor juca sâmbătă pentru medaliile de bronz, la Sankt Petersburg, într-un meci care se doreşte o consolare după dezamăgirea ratării calificării în finală.
 
Pentru Belgia un loc trei ar însemna cea mai bună performanţă a sa la Cupa Mondială, după ce în 1986 a pierdut finala mică disputată cu Franţa şi s-a clasat pe patru.
 
Anglia, campioană mondială în 1966, a mai jucat o finală mică în 1990, dar a pierdut cu 1-2 în faţa Italiei, echipa gazdă.
 
Ambele echipe trebuie să se regrupeze, să încerce să uite eşecurile din semifinale, într-un meci ce va fi diferit faţă de confruntarea din grupă, câştigată de Belgia cu 1-0, în care cele două reprezentative au aliniat garnituri de rezervă şi au părut mulţumite cu rezultatul. Selecţionerul Belgiei, spaniolul Roberto Martinez, a schimbat atunci nouă jucători faţă de partida anterioară, iar antrenorul Gareth Southgate a înlocuit opt.
 
La EURO s-a renunţat la meciul pentru locul al treilea după ediţia din 1980, dar a fost păstrat în formatul Cupei Mondiale, în ciuda părerilor că este unul fără miză.
 
În general finalele mici tind să fie meciuri în care se marchează multe goluri, fiecare din ultimele trei câştigătoare înscriind trei goluri, Turcia în 2002, Germania în 2006 şi 2010, Olanda în 2014.
 
Belgia este în continuare echipa cu cel mai bun atac de la CM 2018, cu 14 goluri, singurul meci în care nu a marcat în Rusia fiind semifinala pierdută în faţa Franţei. Belgia a stabilit un nou record de victorii consecutive, cinci, pentru ''Diavolii Roşii'' la o Cupă Mondială.
 
Căpitanul echipei Angliei, Harry Kane, este golgheterul la zi al competiţiei, cu şase goluri, egalându-l pe compatriotul său Gary Lineker (1990) ca număr de goluri înscrise la o ediţie a Cupei Mondiale.
 
Belgia are nouă marcatori diferiţi la CM 2018, la doar unul de recordul de 10 stabilit de Franţa în 1982 şi egalat de Italia în 2006.
 
Anglia a marcat 9 din cele 12 goluri ale sale în Rusia din faze fixe, inclusiv penalty-uri. Totodată şi-a depăşit recordul său de goluri marcate la o Cupă Mondială, 11, în 1966, când a cucerit trofeul.
 
Mijlocaşul Jordan Henderson a pierdut primul său meci cu naţionala în ultimele 31 disputate, punând capăt celei mai lungi serii de invincibilitate a unui fotbalist englez la naţională.
 
Belgia are în lot nu mai puţin de 11 jucători care evoluează la echipe din Anglia.
 
Belgia a obţinut în Rusia doar a doua sa victorie în faţa englezilor, în 22 de partide, precedenta având loc în 1936, într-un meci amical. La Cupa Mondială, cele două echipe s-au mai înfruntat de două ori, în 1954 (4-4) şi în 1990 (1-0 pentru Anglia).
 
Belgienii îl vor recupera pentru meciul de sâmbătă pe Thomas Meunier, care a fost suspendat la partida cu Franţa.
 
Selecţionata Albionului va putea conta şi pe jucătorul de bandă dreaptă Kieran Trippier, care nu a mai jucat în ultimele minute ale meciului cu Croaţia din cauza unei accidentări la inghinali.

Click mai jos pentru recomandarile de la
 
Echipele probabile pentru meciul care va avea loc pe stadionul din Sankt Petersburg (capacitate 68.134 locuri):

Belgia:
Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Vincent Kompany, Jan Vertonghen - Thomas Meunier, Marouane Fellaini, Axel Witsel, Nacer Chadli - Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku, Eden Hazard. Selecţioner: Roberto Martinez.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier, Dele Alli, Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ashley Young - Raheem Sterling, Harry Kane. Selecţioner: Gareth Southgate.
 
Arbitru: Alireza Faghani (Iran).






Taguri: CM 2018    avancronică    finala mică    Belgia    Anglia   

» Clasament Liga 1
Comenteaza

Ultimele stiri - Avancronici si pronosticuri

CM 2018: Avancronica finalei Franţa - Croaţia

Finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia opune, duminică, de la ora 18,00 (ora României), pe Stadionul Lujniki din Moscova (TVR 1, TVR HD), echipele Franţei, campioană mondială în 1998, şi...

CM 2018: Avancronica semifinalei Croaţia - Anglia

Două selecţionate care aşteaptă de mulţi ani un rezultat mare la Cupa Mondială de fotbal se vor înfrunta, miercuri, de la ora 21:00 (ora României), în a doua semifinală a turneului final...

CM 2018: Avancronica semifinalei Franţa - Belgia

Confruntarea dintre echipele Franţei şi Belgiei, care va avea loc marţi, de la ora 21:00 (ora României), pe stadionul "Krestovsky" din Sankt Petersburg, în...

Avancronica meciului FC Botoşani - CFR Cluj

FC Botoşani vs CFR Cluj în Liga 1: 10 jocuri - trei victorii FC Botoşani - o remiză - șase succese CFR. - Întâia dispută a avut loc pe 21 iulie 2013, 0-0 pe...

Avancronica meciului FC Viitorul - Gaz Metan Mediaş

FC Viitorul şi Gaz Metan s-au mai întâlnit de opt ori în Liga 1, de cinci ori s-au impus ardelenii, un joc a fost câştigat de dobrogeni, iar alte două...

Avancronica meciului FCSB - FC Voluntari

"Roş-albaştrii" pornesc în cel de-al 70-lea sezon pe prima scenă cu gândul la un nou titlu, iar achiziţiile din această vară măresc speranţe suporterilor. De partea cealaltă,...

Avancronica meciului Astra Giurgiu - Sepsi Sf. Gheorghe

După doi ani în care au realizat cele mai mari performanţe din istoria clubului, giurgiuvenii încep cel de-al 14-lea sezon pe prima scenă cu speranţa că vor reconstrui rapid o echipă...

Avancronica meciului Concordia Chiajna - Poli Timişoara

Câştigătoarele luptei pentru salvarea de la retrogradare din finalul sezonului trecut, Concordia şi Poli Timişoara, se vor afla faţă în faţă pe arena din Chiajna, într-o partidă care se...

Avancronica meciului ASA Târgu-Mureş - CSM Politehnica Iaşi

România - Liga 1 - Etapa 14 (play-out) Data:        05.06.2017 Ora:         15:00 Live:        Digi, Dolce, Look Stadion:     "Trans-Sil" Oraş:      ...

Avancronica meciului Gaz Metan Mediaş - ACS Poli Timişoara

România - Liga 1 - Etapa 14 (play-out) Data:        04.06.2017 Ora:         21:00 Live:        Digi, Dolce, Look Stadion:     "Gaz Metan" Oraş:        Mediaş  ...

Avancronica meciului FC Voluntari - Concordia Chiajna

România - Liga 1 - Etapa 14 (play-out) Data:        04.06.2017 Ora:         21:00 Live:        Digi, Dolce, Look Stadion:     "Nicolae Dobrin" Oraş:      ...




Top News

-Liga 1 - Etapa 10: Rezultate şi marcatori

-Anglia: Premier League - Etapa 6

-Spania: Primera Division - Etapa 5

-Italia: Seria A - Etapa 4

-Germania: Bundesliga - Etapa 5

-Franta: Ligue 1 - Etapa 6

-Europa League - Grupa E: CFR Cluj - Lazio 2-1




S-au nascut azi

Alexandru Guzun
Moldova
53 ani

Daniel Barna
România
33 ani

Davi Rancan
Brazilia
38 ani

Davor Jozić
Yugoslavia
59 ani

Emmanuel Petit
Franța
49 ani

FIDELIS ANDRIA
Italia
48 ani

Harry Kewell
Australia
41 ani

Ilija Petković
Serbia
74 ani

Ivan Santos
Portugalia
31 ani

Javier López Vallejo
Spania
44 ani

Jean-Alain Fanchone
Franţa
31 ani

Jens Grahl
Germania
31 ani

Jürgen Prutsch
Austria
30 ani

Leonardo Rodriguez
Brazilia
33 ani

Maarten Stekelenburg
Olanda
37 ani

Marius Țucudean
România
52 ani

Mihai Teja
România
41 ani

Milan Jeremić
Serbia
31 ani

Miquel Nelom
Olanda
29 ani

Nelson Tapia
Chile
53 ani

Nicky Featherstone
Anglia
31 ani

Romeo Dochia
România
52 ani

Ronaldo
Brazilia
43 ani

Stefan Rehn
Suedia
53 ani

Stelian Stancu
România
38 ani

Thiago Silva
Brazilia
35 ani

VITÓRIA GUIMARÃES
Portugalia
97 ani

Vladimír Weiss
Slovacia
55 ani

Vojislav Stanković
Serbia
32 ani

Zdravko Kuzmanović
Serbia
32 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            


2019-2020


Liga 1 2019-2020
20.09.2019 Gaz Metan Mediaş Universitatea Craiova C
21.09.2019 FC Voluntari Academica Clinceni C
21.09.2019 Sepsi Sfântu Gheorghe FC Hermannstadt C
21.09.2019 Astra Giurgiu Dinamo București C
22.09.2019 FC Botoșani
17:30
Chindia Târgoviște Telekom Sport 1 C
22.09.2019 Fotbal Club FCSB
20:30
CFR 1907 Cluj Telekom Sport 1 C
23.09.2019 FC Viitorul
20:30
CSM Politehnica Iaşi Telekom Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 20
2. Universitatea Craiova 19
3. FC Viitorul 18
4. Gaz Metan Mediaş 18
5. CSM Politehnica Iaşi 16
6. Astra Giurgiu 15
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 13
8. FC Botoșani 12
9. Dinamo București 10
10. Fotbal Club FCSB 10
11. FC Hermannstadt 10
12. Academica Clinceni 9
13. Chindia Târgoviște 6
14. FC Voluntari 5
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
20.09.2019 Universitatea Cluj Petrolul Ploiești C
21.09.2019 Daco-Getica București Metaloglobus București C
21.09.2019 CS Mioveni Dunărea Călărași C
21.09.2019 Pandurii Târgu-Jiu UTA Arad C
21.09.2019 Sportul Snagov AFK Csíkszereda C
21.09.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele Viitorul Târgu-Jiu C
21.09.2019 Concordia Chiajna FC Argeș Pitești C
21.09.2019 ASU Poli Timişoara CSM Reșița C
22.09.2019 Rapid București
12:30
Gloria Buzău   C
23.09.2019 SSC Farul Constanţa
17:00
Ripensia Timișoara   C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 22
2. UTA Arad 16
3. Gloria Buzău 16
4. CS Mioveni 16
5. Metaloglobus București 13
6. Rapid București 13
7. FC Argeș Pitești 13
8. Concordia Chiajna 12
9. Viitorul Târgu-Jiu 11
10. Petrolul Ploiești 11
11. CSM Reșița 9
12. SSC Farul Constanţa 9
13. Dunărea Călărași 9
14. AFK Csíkszereda 8
15. Ripensia Timișoara 8
16. Universitatea Cluj 6
17. ASU Poli Timişoara 6
18. Daco-Getica București 6
19. Pandurii Târgu-Jiu 5
20. Sportul Snagov 1
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
20.09.2019 CSM Bacău Oțelul Galați C
21.09.2019 CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ
17:00
Aerostar Bacău   C
21.09.2019 CSM Pașcani
17:00
FC Ozana Târgu-Neamţ   C
21.09.2019 CSU Galați
17:00
FC Botoşani II   C
21.09.2019 Foresta Suceava
17:00
CSM Foșcani   C
21.09.2019 Huşana Huşi
17:00
Știința Miroslava   C
21.09.2019 Şomuz Fălticeni
17:00
KSE Târgu-Secuiesc   C
21.09.2019 Bucovina Rădăuți
17:00
Sporting Liești   C


1. Aerostar Bacău 12
2. Oțelul Galați 12
3. Foresta Suceava 10
4. Bucovina Rădăuți 9
5. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 9
6. CSM Foșcani 9
7. KSE Târgu-Secuiesc 4
8. Știința Miroslava 4
9. FC Ozana Târgu-Neamţ 4
10. Sporting Liești 4
11. CSM Bacău 4
12. FC Botoşani II 4
13. Şomuz Fălticeni 4
14. CSU Galați 2
15. Huşana Huşi 1
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
20.09.2019 Fotbal Club FCSB II Metalul Buzău C
20.09.2019 Înainte Modelu CSM Medgidia C
21.09.2019 Recolta Gheorghe Doja
17:00
CS Tunari   C
21.09.2019 Mostiştea Ulmu
17:00
Viitorul Ianca   C
21.09.2019 Poseidon Limanu 2 Mai
17:00
Dacia Unirea Brăila   C
21.09.2019 SC Popeşti Leordeni
17:00
Agricola Borcea   C
21.09.2019 CS Făurei
17:00
CS Afumați   C
21.09.2019 Axiopolis Sport Cernavodă
17:00
Unirea Slobozia   C


1. Metalul Buzău 10
2. Unirea Slobozia 10
3. CS Afumați 10
4. CS Tunari 9
5. Viitorul Ianca 9
6. Înainte Modelu 8
7. SC Popeşti Leordeni 7
8. Mostiştea Ulmu 7
9. Fotbal Club FCSB II 6
10. CSM Medgidia 5
11. CS Făurei 3
12. Dacia Unirea Brăila 3
13. Agricola Borcea 2
14. Poseidon Limanu 2 Mai 1
15. Axiopolis Sport Cernavodă 1
16. Recolta Gheorghe Doja 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
20.09.2019 CSM Slatina FC Brașov C
20.09.2019 Flacăra Moreni CSM Alexandria C
20.09.2019 FC Voluntari II Astra Giurgiu II C
20.09.2019 CS Universitatea Craiova II Tractorul Cetate C
20.09.2019 CS Balotești Sporting Roșiori-de-Vede C
20.09.2019 Unirea Bascov Olimpic Cetate Râşnov C
21.09.2019 CS Blejoi
17:00
Progresul Spartac București   C
21.09.2019 Vediţa Coloneşti
17:00
FC Pucioasa   C


1. CSM Slatina 12
2. Flacăra Moreni 10
3. CSM Alexandria 10
4. Progresul Spartac București 8
5. Olimpic Cetate Râşnov 8
6. CS Universitatea Craiova II 8
7. CS Balotești 7
8. Vediţa Coloneşti 7
9. FC Voluntari II 7
10. FC Brașov 5
11. Astra Giurgiu II 4
12. FC Pucioasa 4
13. Unirea Bascov 4
14. CS Blejoi 3
15. Sporting Roșiori-de-Vede 3
16. Tractorul Cetate 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
20.09.2019 Comunal Dumbrăviţa ACS Poli Timișoara C
20.09.2019 Șoimii Lipova Cetate Deva C
20.09.2019 Universitatea Craiova Flacăra Horezu C
21.09.2019 CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
17:00
Progresul Pecica   C
21.09.2019 Viitorul Dăeşti
17:00
Fortuna Becicherecu-Mic   C
21.09.2019 CS Național Sebiș
17:00
Crișul Chișineu-Criș   C
21.09.2019 Gilortul Târgu-Cărbuneşti
17:00
Gloria Lunca Teuz Cernei   C
21.09.2019 ACSO Filiaşi
17:00
CS Hunedoara   C


1. Universitatea Craiova 15
2. Flacăra Horezu 10
3. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 9
4. Fortuna Becicherecu-Mic 8
5. Viitorul Dăeşti 7
6. CS Hunedoara 6
7. Comunal Dumbrăviţa 6
8. ACSO Filiaşi 6
9. Crișul Chișineu-Criș 5
10. Progresul Pecica 5
11. Șoimii Lipova 5
12. Cetate Deva 5
13. CS Național Sebiș 4
14. Gloria Lunca Teuz Cernei 2
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 1
16. ACS Poli Timișoara 1
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
20.09.2019 Avântul Reghin Viitorul Şelimbăr C
20.09.2019 CS Sânmartin SCM Zalău C
20.09.2019 CFR 1907 Cluj II Unirea Alba-Iulia C
20.09.2019 Arieșul Turda Sănătatea Cluj C
20.09.2019 ACS Comuna Recea AFC Odorheiu-Secuiesc C
20.09.2019 Metalurgistul Cugir Luceafărul Oradea C
21.09.2019 Gloria Bistrița
17:00
Unirea Dej   C
21.09.2019 Minaur Baia-Mare
17:00
Industria Galda de Jos   C


1. ACS Comuna Recea 13
2. Luceafărul Oradea 12
3. CFR 1907 Cluj II 10
4. Viitorul Şelimbăr 9
5. Arieșul Turda 7
6. Sănătatea Cluj 7
7. CS Sânmartin 7
8. Unirea Alba-Iulia 6
9. Avântul Reghin 6
10. Minaur Baia-Mare 5
11. Metalurgistul Cugir 5
12. Unirea Dej 4
13. SCM Zalău 4
14. AFC Odorheiu-Secuiesc 4
15. Gloria Bistrița 4
16. Industria Galda de Jos 0
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017