Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
10-05-2009, 03:40 PM
Mesaj: #131
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Bogdan Mara: "Suntem foarte supăraţi pentru că nu am reuşit să închidem meciul în prima repriză"

Mijlocaşul Bogdan Mara a declarat că formaţia ardeleană era obligată să câştige jocul, dar egalul înregistrat nu trebuie considerat un rezultat tragic: "Suntem foarte supăraţi pentru că nu am reuşit să închidem meciul în prima repriză. Trebuia neapărat să câştigăm jocul, oricum acest egal nu este un capăt de ţară, nu s-a pierdut un campionat acum".

CFR Cluj a remizat, duminică, pe teren propriu, cu Politehnica Iaşi, scor 1-1. În urma acestui rezultat, ardelenii au acumulat 17 puncte şi au ratat ocazia de a urca pe primul loc în clasament, ocupat de Rapid, în timp ce Politehnica Iaşi a adunat 14 puncte şi se află pe locul 8. CFR se află pe poziţiile 2-3, la egalitate perfectă cu Unirea Urziceni.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 06:17 PM
Mesaj: #132
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Atac la CFR

Aseară, la Fanatik Show, emisiune difuzată pe Digisport, Marian Iancu şi-a reluat atacul la adresa feroviarilor. "Îmi menţin afirmaţiile că principala beneficiară a arbitrajelor e CFR Cluj", a spus preşedintele lui Poli Timişoara. Ieri, Cadu a punctat dintr-o lovitură de la 11 metri contestată de ieşeni. "Penalty şi cartonaş galben. Haţegan a procedat corect", a comentat fostul şef al CCA, Aron Huzu.

Tony, doar rezervă!
Antonio Conceicao a decis să-l lase pe banca de rezerve pe fundaşul Tony, în urma evoluţiei slabe din meciul cu PSV Eindhoven (0-1) din Europa League. Locul francezului a fost luat de brazilianul Edimar, în timp ce Panin a fost trecut pe postul de fundaş dreapta. Tony a explicat că traversează o perioadă dificilă, tatăl său fiind grav bolnav, şi şi-a cerut scuze pentru evoluţia din Olanda: "Cam toate ocaziile lor au venit de pe partea mea şi puteam încasa mai multe goluri. Cer doar răbdare şi înţelegere".

Kone la palton
Vedeta clujenilor, Yssouf Kone, a urmărit partida, îmbrăcat într-un palton gros, de la masa presei. Aseară la Cluj erau 10 grade. Deşi preşedintele Iuliu Mureşan a anunţat că ivorianul este recuperat complet după accidentarea la coapsă din meciul cu FC Copenhaga, antrenorul a preferat să nu mizeze în acest meci pe Kone.

I-au cerut demisia!
La final, fanii CFR-ului au scandat împotriva antrenorului Conceicao, căruia i-au cerut să demisioneze. "Jucătorii sînt de vină pentru acest rezultat, au ratat inexplicabil. Ei vor suporta consecinţele", a declarat apoi preşedintele Iuliu Mureşan. Şi atacantul Nei a fost huiduit de suporteri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 06:17 PM
Mesaj: #133
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Marian Iancu: "CFR Cluj este principala beneficiară a arbitrajelor"

Preşedintele CA al Poli Timişoara, Marian Iancu, spune că Vasile Avram, actualul şef al CCA, face jocurile în arbitraj pentru CFR Cluj.

"Se încearcă resuscitarea unor arbitri pentru a-i avea la mînă noul preşedinte, Vasile Avram. Arbitrul de la meciul lui Dinamo nu ar mai fi trebuit să arbitreze niciodată după greşelile din Supercupă. Îmi menţin afirmaţiile, cum că CFR Cluj e principala beneficiară a arbitrajelor", a spus Marian Iancu la Fanatik Show, pe Digisport.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 06:19 PM
Mesaj: #134
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Iuliu Mureşan: "Jucătorii sînt de vină pentru remiză, irosesc ocazii cu nonşalanţă"

Preşedintele CFR-ului, Iuliu Mureşan, s-a arătat deranjat de remiza obţinută de echipa sa în faţa lui Poli Iaşi.

"Sînt supărat, am fi putut să învingem în acest meci dacă marcam din ocaziile avute. Nici nu m-am uitat la reluări de nervi. Este păcat că jucătorii noştri ratează cu nonşalanţă ocaziile. Este frustrant că jucăm bine doar o repriză în toate meciurile. Este doar vina fotbaliştilor pentru rezultatul de azi, este problema noastră ce consecinţe vor suporta", a spus Iuliu Mureşan la Fanatik Show, pe Digisport.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 06:20 PM
Mesaj: #135
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mureşan: "Trebuia să profităm de rezultatele de egalitate şi să urcăm pe locul 1"

Iuliu Mureşan este de părere că CFR ar fi putut profita de meciul cu Poli Iaşi şi să devină lider în Liga 1. El l-a scuzat pe atacantul Traore care a fost schimbat în repriza secunda.

"Probabil că Traore era obosit. Este tînăr, are abia 19 ani şi poate rezistă mai greu într-un astfel de ritm cu jocuri multe. Problema este a întregii echipe, nu a unui jucător şi nici a antrenorului. A fost o seară a egalurilor şi e păcat că am intrat şi noi în aceeaşi ecuaţie. Trebuia să fim pe locul întîi să fim liniştiţi şi să ne pregătim de meciul cu Rapid. Dar n-a fost să fie, şi aceasta, din cauza jucătorilor", a declarat oficialul din Gruia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-06-2009, 04:40 PM
Mesaj: #136
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Furia vişinie

Preşedintele Iuliu Mureşan i-a desfiinţat pe jucători în vestiar după remiza cu Iaşiul şi le-a anulat o zi liberă.

La CFR Cluj, fiecare înfrîngere sau semieşec aruncă în aer echilibrul emoţional al conducerii şi al suporterilor.

Preşedintele Iuliu Mureşan, recunoscut pentru cerbicia cu care îşi apără jucătorii, a descins în vestiar după remiza cu Poli Iaşi (1-1). "Murinio" a renunţat la diplomaţie. "Sînteţi nişte nesimţiţi. E incalificabil să aveţi o asemenea atitudine, să rataţi atît de mult", a răbufnit oficialul, după care şi-a anunţat jucătorii că nu vor mai beneficia de cele două zile libere anunţate înainte de meciul cu moldovenii. "Gata cu liberele. Vă prezentaţi la antrenamente", a tunat Mureşan, spunîndu-le apoi celor din staff-ul tehnic că vrea exerciţii de finalizare la şedinţele de pregătire din această săptămînă. Ieri, preşedintele s-a răzgîndit şi le-a oferit totuşi o zi liberă jucătorilor.

De altfel, Mureşan a venit în faţa presei păstrînd linia discursului din vestiar, dar schimbîndu-i ţinuta. "Sînt foarte dezamăgit. Am avut o discuţie cu jucătorii cărora le-am spus cît sînt de dezamăgit şi de supărat. Le-am reproşat lipsa de determinare. E incredibil, incalificabill, ca într-o partidă în care ai 5-6 ocazii clare, singur cu portarul, să nu poţi să bagi mingea în poartă", a spus preşedintele "vişiniilor".

4 situaţii singur cu portarul Brăneţ au avut clujenii duminică
Iuliu Mureşan

12 goluri în 9 etape a reuşit trupa lui Conceicao, faţă de 22 cît are liderul Rapid


"Părerea mea este că mai vinovaţi sînt jucătorii decît antrenorul, din păcate" - Iuliu Mureşan, preşedinte CFR Cluj

"Ce zile libere? Nu le merită. Eu am zile libere?" - Iuliu Mureşan, preşedinte CFR Cluj

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-06-2009, 04:40 PM
Mesaj: #137
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Improvizaţii

Cabrera şi Gabi Mureşan vor juca împreună pentru prima oară în centrul defensivei împotriva Rapidului, Alcantara şi Cadu fiind suspendaţi.

Criza din atacul lui CFR Cluj va fi dublată, în Giuleşti, pe 17 octombrie, de una în defensivă. Cadu şi Alcantara sînt suspendaţi, primul pentru cumul de "galbene", iar brazilianul din cauza eliminării cu Iaşiul. În aceste condiţii, Conceicao are la dispoziţie un singur fundaş central de meserie, în lot, paraguayanul Nelson Cabrera, împrumutat în vară de la Colo Colo. Lui i se adaugă Gabi Mureşan şi Dario Flores, doi jucători ale căror calităţi îi recomandă mai degrabă pentru linia mediană.

Astfel, în faţa Rapidului, echipa cu cea mai prolifică ofensivă din Liga 1, Conceicao va miza în centrul apărării pe cuplul Gabi Mureşan - Cabrera, unul folosit în premieră în actualul sezon. De altfel, Cabrera are un singur meci la activ, cel cu Dunărea Galaţi, din Cupa României.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-06-2009, 06:09 PM
Mesaj: #138
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Amendaţi cu un milion de euro

După ce i-au ameninţat cu înjumătăţirea contractelor dacă nu câştigă titlul, conducătorii CFR-ului au trecut din nou la măsuri drastice împotriva fotbaliştilor.

Semieşecul în faţa moldovenilor de la Poli Iaşi l-a scos din sărite pe preşedintele Iuliu Mureşan, care a "şters" pe jos cu fotbaliștii imediat după meci. "Sunt dezamăgit şi supărat. Jucătorii sunt de vină pentru acest eşec, pentru că nu se concentrează suficient. I-am certat în vestiar", a mărturisit şeful lui CFR Cluj. Fotbaliştii "feroviari" nu au scăpat doar cu atât.

Furios, patronul Arpad Paszkany l-a chemat la ordin pe Iuliu Mureşan imediat după ultimul fluier al meciului cu Iaşi şi i-a comunicat acestuia pedepsele pentru jucători. Astfel, bossul din Gruia a blocat salariile pe ultimele două luni în valoare de un milion de euro, a anulat plata primei pentru calificarea în Europa League, de 11.000 de euro de jucător, şi a anulat şi zilele libere ce urmau a fi acordate în această săptămână.

Echipele din Europa nu au învins în Liga I
Ultimul weekend a fost unul de coşmar pentru formaţiile româneşti care la mijlocul săptămânii au evoluat în Europa. Unirea a scos doar o remiză la Mediaş, în timp ce Dinamo, Steaua şi CFR Cluj s-au împotmolit pe teren propriu. Deşi cele trei formaţii care joacă în Europa League erau considerate favorite certe în faţa unor adversari mult mai slab cotaţi, acestea nu au reuşit decât să se facă de râs în faţa propriilor fani. Lucru de care a profitat din plin Rapid, care e lipsită de grija meciurilor în Europa şi care s-a instalat pe primul loc în Liga I. Doar Timișoara a învins ieri la Curtea de Argeș cu 3-0

3 puncte au reuşit să adune în această etapă Steaua, Dinamo şi CFR Cluj

"Noi jucăm în primul rând pentru club, nu evoluăm pentru bani. Banii sunt pe planul secund pentru noi, jucătorii", Ricardo Cadu, fundaş CFR Cluj

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-07-2009, 09:06 PM
Mesaj: #139
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Batem Rapidul!"

Brazilianul nu înţelege huiduielile fanilor de la finalul meciului cu Poli Iaşi, în condiţiile în care CFR este la un punct de lider şi are şanse să ajungă în primăvara europeană. Alcantara crede că o victorie cu Rapid ar aduce împăcarea cu suporterii.

Hugo, ce s-a întâmplat cu Poli Iaşi de nu aţi reuşit să câştigaţi, deşi aţi avut o mulţime de ocazii de a marca?
În fotbal se întâmplă astfel de lucruri. Nu se poate să câştigăm tot timpul. Am fost şi puţin obosiţi după partida de la Eindhoven, pentru că nu am avut timp să ne odihnim. Nu este uşor să joci la trei zile. Şi echipele mari precum Barcelona sau Real Madrid pierd meciuri şi nu se face atâta caz. Din păcate, la noi există această mentalitate că trebuie să câştigăm tot timpul, că nu avem voie să pierdem sau să facem egal.

Totuşi, o victorie v-ar fi adus pe primul loc?
Într-adevăr, trebuia să câştigăm cu Iaşiul, mai ales că am jucat acasă. Să nu facem însă o tragedie din asta, fiindcă nu am pierdut. Este trist că am fost aşa de aspru criticaţi, mai ales că suntem numai la un punct de Rapid şi suntem în cărţi pentru titlu. În plus, avem şanse mari să ajungem şi în primăvara Europa League.

Cum a fost la faza penalty-ului?
Eu am vrut să îi iau mingea adversarului pentru a nu-i permite să se apropie de poartă şi l-am lovit puţin. Eu zic că nu a fost o fază clară de penalty, dar dacă arbitrul aşa a decis eu ce puteam să fac? Mi-am cerut scuze suporterilor, colegilor, antrenorului şi conducerii pentru că am provocat acea fază. Îmi pare rău, dar nu am făcut-o intenţionat.

Marile rivale Dinamo şi Steaua au remizat şi ele în etapa trecută. Tot oboseala e de vină?
Cum am mai spus, nimeni nu se gândeşte că nu este uşor să joci o dată la trei zile. Este normal ca echipele care au evoluat în Europa League să nu fie în formă maximă, dar aici mentalitatea este greşită. Toată lumea îţi sare în cap dacă faci vreun pas greşit.

Urmează meciul cu Rapid, va fi presiunea mai mare pentru obţinerea victoriei?
Cu siguranţă da. Rapid este acum pe primul loc şi de aceea trebuie să îi batem. În această pauză competiţională ne vom odihni şi cu siguranţă vom fi mult mai în formă decât am fost la meciul de duminică. Mergem la Rapid să luăm toate punctele. Este altfel când jucăm cu echipe mai puternice ca Rapid, Dinamo sau Timişoara, miza este mai mare.

Aveţi probleme în defensivă. Va găsi Conceicao soluţii să vă înlocuiască pe tine şi pe Cadu?
Normal, pentru că avem suficienţi jucători în lot care pot face faţă. Nu cred că aceasta este o mare problemă. Cei care vor intra în locul nostru se vor descurca foarte bine, sunt sigur de asta.

Este postul lui Conceicao în pericol după ultimele rezultate mai slabe?
Nu ştiu de ce mereu se vorbeşte de demiterea antrenorului după eşec. Nu este normal. Nu el e de vină pentru că noi nu reuşim să câştigăm mereu. Noi suntem pe teren, nu el. Conceicao îşi face treaba foarte bine, să nu uităm că am luat două trofee cu el şi până acum am reuşit să ne facem treaba pe toate planurile. Ar fi o greşeală să îl schimbe tocmai acum, pentru că jucătorii sunt foarte ataşaţi de el. Conceicao ne motivează, ne dă şansa tuturor să ne arătăm valoarea. Nu trebuie demis.

"Este normal ca preşedintele Mureşan să fie supărat şi să ne critice pentru că el vrea binele clubului" - Hugo Alcantara, fundaş CFR Cluj

1 gol a marcat Hugo Alcantara pentru CFR Cluj în acest sezon

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-07-2009, 09:08 PM
Mesaj: #140
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Cadu îndeamnă la unitate!

Ricardo Cadu spune că semi-şeşecul cu Poli Iaşi a fost un accident şi crede că derby-ul cu Rapid din etapa viitoare a căpătat o importanţă deosebită.

Pasul greşit făcut de "feroviari" pe teren propiu în faţa moldovenilor de la Iaşi a făcut ca CFR să arateze şansa să urce pe primul loc, însă Cadu spune că important este că faptul că au rămas la doar o lungime distanţă de prima poziţie. "Suntem foarte supăraţi după egalul cu Poli Iaşi, dar e greu când joci de două ori pe săptămână. Nu căutăm scuze, dar se acumulează oboseală şi din păcate se mai întâmplă astfel de accidente. Puteam să avem două sau trei goluri avantaj la pauză, însă din păcate am ratat mult", a spus Cadu, care ştie şi care este rezolvarea micii crize din Gruia.

"Trebuie să rămânem uniţi, să avem linişte la echipă, pentru că suntem la doar un punct de primul loc şi până la urmă doar acest lucru contează. În România se vorbeşte prea des şi prea repede despre înlocuirea antrenorului. Conceicao merită să rămână la echipă", mărturiseşte Cadu. Lusitanul este convins că o victorie în Giuleşti ar readuce lucrurile la normal. "Neapărat trebuie să recuperăm punctele pierdute duminică cu Iaşiul etapa viitoare, contra Rapidului. Este obligatoriu să învingem şi să trecem pe primul loc în Liga I", spune fundaşul lusitan.

"Fanii vor să batem meci de meci, însă nu se poate totdeauna acest lucru. Ei trebuie să fie alături de noi şi în momentele grele, nu să ne fluiere" - Ricardo Cadu, fundaş CFR Cluj

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut