Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Dinamo Bucureşti
09-02-2009, 10:07 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-02-2009 10:08 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #11
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
N'Doye: "Mergem sa facem istorie in Europa League"

Senegalezul a anuntat: "Mergem sa facem istorie in grupele Europa League. Daca vom juca precum la Liberec, atunci cu siguranta vom trece de grupe si vom fi in primavara europeana. Desi ne va fi greu pe mai multe fronturi, pentru ca vom juca din 3 in 3 zile".

Ousmane N'Doye, 31 de ani, a spus ca nu este interesat de partea financiara atunci cind imbraca tricoul alb-rosu: "Capitanul echipei ne-a anuntat ca au intrat banii pentru victoria din Ghencea, dar nu mi-am verificat cardul. Pentru mine, banii sint doar hirtii, pot juca si gratis, nu conteaza!".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 10:09 PM
Mesaj: #12
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Tamas: "Am trecut de la agonie la extaz. Acum sintem in extaz!"

Capitanul dinamovist a marturisit azi, la revenirea la antrenamente, dupa doua zile si jumatate de pauza a echipei: "Este o atmosfera frumoasa dupa calificarea in Europa League. Am trecut in doar citeva zile de la agonie la extaz. Acum sintem in extaz!".

Fotbalistul ros-albilor a declarat ca el si colegii sai sint cu banii la zi: "La Dinamo nu avem probleme financiare, au venit banii. Ajuta mult aceasta chestiune". Tamas il regreta pe Danciulescu: "Vestiarul va fi mai pustiu fara el. Sper sa-i fie bine acolo unde a ajuns, la Alicante".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 10:45 PM
Mesaj: #13
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Cristi Borcea: "Dacă nu ne calificam în Europa League întineream echipa"

Preşedintele echipei Dinamo a vorbit despre plecarea Lui Ionel Dănciulescu în Spania şi la transferurile echipei sale. Oficialul din Ştefan cel Mare a spus că ar fi renunţat la o mare parte din jucători dacă echipa nu s-ar fi calificat în grupele Europa League.

"Dacă nu ne calificam, întineream echipa, făceam o formaţie competitivă pentru Europa League şi abia peste un an atacam titlul. Dănciulescu a vrut să plece, a văzut contractul din Spania şi a fost mulţumit. El de fapt ne-a cerut să plece, nu are rost să se mai dea acum mare patriot şi să spună că noi am renunţat la el. Contractul era semnat înainte de meciul cu Liberec. Indiferent de cum a fost situaţia, el şi Niculescu merită meciuri de retragere. Trebuie să se întoarcă, să depăşească cota de 200 de goluri şi abia apoi să îşi anunţe retragerea. Oricum, dacă nu aveam înlocuitori, nu i-am fi dat drumul", a spus Cristi Borcea la televiziunea Sportro.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 11:43 AM
Mesaj: #14
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
"Prinţul" deşertului

Suporterii din "Ştefan cel Mare" au un nou motiv de supărare. După o săptămână în care s-au despărţit de Ionel Dănciulescu şi de Bogdan Lobonţ, acum fanii se pregătesc să-i spună la revedere şi lui Adrian Cristea.
"Prinţul" este foarte aproape de un transfer în Emiratele Arabe Unite, chiar la formaţia lui Ioan Andone. Cei de la Al Ahli Dubai s-au hotărât, sau mai bine spus au fost convinşi de către "Fălcos" ,să-l aducă pe mijlocaşul "câinilor" şi sunt dispuşi să plătească aproximativ două milioane de dolari. Lui Cristi Borcea îi surâde ideea, mai ales că echipa din "Ştefan cel Mare" se confruntă cu mari probleme financiare. Arabii vor să facă afacerea cât mai repede, după ce au ratat aducerea lui Pavel Nedved. Zilele viitoare, în cazul în care nu va interveni nimic neprevăzut, cele două părţi vor bate palma.

Liber pentru "Săgeată"
Mai mult, acţionarii par decişi să nu se oprească aici cu vânzarea jucătorilor. De curând, Marius Niculae a primit o hârtie din partea clubului prin care poate pleca în schimbul sumei de 1,5 milioane de euro. Şi pentru "Săgeată" a existat interes din Orientul Mijlociu, însă se pare că transferul a picat, în acest moment aşteptându-se alte variante. Este posibil ca, în cazul în care va exista vreo solicitare din Europa, Niculae să semneze un precontract şi să se despartă de Dinamo în iarnă, mai ales că perioada de mercato pe continent s-a încheiat.

16 goluri a marcat Adrian Cristea pentru Dinamo în Liga I

3 goluri a înscris Cristea în cupele europene în 21 de partide

2 trofee a cucerit Adrian Cristea la Dinamo, un titlu şi o Cupă a României


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 12:00 PM
Mesaj: #15
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Cristi Borcea: "Dinamo, joga Bonetti"

Cristi Borcea a declarat ieri că îl satisface jocul actual al "cîinilor".

- Domnule Borcea, v-a revenit cheful de fotbal după rezultatele de săptămîna trecută?
- Chef? Hmm. Şi acum aş lăsa Dinamo dacă aş şti că are cine să aibă grijă de club, fiindcă nu pot uita vara de coşmar. Încă mă mai doare sufletul... Dar acum măcar bag bani, atîţi cîţi sînt, cu satisfacţie. Plătesc, dar ştiu pe ce se duc banii.

"Mi-a revenit cheful de fotbal"
- Deci nu mai urîţi fotbalul?

- Să zicem că mi-a revenit cheful de viaţă, de fotbal.

- După Liberec sau după victoria din Ghencea?
- După Liberec eram în al 9-lea cer. Pe Steaua ştiam că o batem, eu chiar am pronosticat 3-1. Le-am şi zis băieţilor că am fi putut să-i batem mai rău pe cei din Ghencea, fiindcă i-am prins slabi.

- Gigi Becali spunea că Dinamo nici n-a fost pe teren şi că Steaua trebuia să bată.
- Steaua care? Steaua Roşie? Încerca şi el să mascheze eşecul. Dinamo e joga Bonetti acum, da, parcă aşa aţi titrat în Gazetă, nu?

- Apropo, Bonetti are postul sigur acum?
- Nuuuu, îl dăm afară! (rîde) Nu aşa se zicea? Avem încredere deplină în el.

"Alexe va fi cel mai scump transfer"
- Speraţi din nou la titlu?

- Eee, lasă astea! E prea devreme acum. Nu mai cădem în capcana declaraţiilor. (rîde) Cel puţin deocamdată.

- De ce i-aţi dat numărul 10 lui Marius Alexe?
- Acest număr îl obligă, îl responsabilizează. Şi-l merită. Eu cred că Marius va fi cel mai scump transfer din România în străinătate! O să vedeţi, ştiţi că am «ochi».

- Aveţi resentimente faţă de Răzvan Lucescu de v-aţi luat aşa tare de el fiindcă a convocat doar un dinamovist la lot? Vă pare rău că v-a "furat" titlul anul trecut?
- N-am nimic cu el. Nu l-am acuzat de nimic. El e selecţionerul «naţionalei», eu sînt conducătorul unui club important din România care-şi spune o opinie. Nu fac presiuni, cînd fac, se simte.

"Mă voi întoarce, dacă voi mai fi dorit"
Ionel Dănciulescu a plecat ieri în Spania pentru a parafa actele cu echipa de ligă secundă Hercules Alicante: "E o nouă provocare, vreau să promovez în Primera Division! N-a încercat nimeni să mă convingă să rămîn la Dinamo, e dureros. Problema n-a fost că nu mă număram printre preferaţii lui Bonetti. Ce, trebuie să te placă antrenorul ca să joci? Nu, trebuie să fii profesionist! Eu nu am păcălit fotbalul niciodat ă. Poate, dacă voi fi dorit, mă voi întoarce şi voi mai da goluri pentru «cîinii» mei".

Alexe, nou "decar"
Într-un interviu acordat dinamovisti.ro, noul număr 10 din Ştefan cel Mare, Marius Alexe, s-a arătat încrezător că va reuşi să se impună în echipa "cîinilor": "Am prins gustul Ligii I, am dat şi primele mele goluri şi vreau să continuu. Dănciulescu e modelul meu, am învăţat multe de la el şi sînt fericit că i-am preluat tricoul, însă şi conştient că nu joacă numărul". Dănciulescu i-a urat succes urmaşului său: "Să joace bine, e talentat!". Weekend-ul trecut, Alexe a marcat două goluri pentru Astra în victoria cu Rapid (3-1), apoi a fost rechemat la Dinamo.

"Banii sînt hîrtii pentru mine"
N'Doye a declarat ieri: "Căpitanul ne-a zis că ne-au intrat banii pe card, dar n-am verificat. Pentru mine, banii sînt doar hîrtii, nu contează, joc la Dinamo şi gratis". Senegalezul a mai spus: "Ne-a trecut euforia, era normal să fie nebunie după Liberec şi Ghencea. Acum sperăm să facem istorie în Europa League. Dacă jucăm precum în Cehia, trecem sigur de grupe". (Ioana Mihalcea)

Ultimele noutăţi
- Dinamoviştii au fost chemaţi mai devreme cu o zi la antrenamente, pregătindu-se ieri după-amiază timp de o oră şi jumătate. Sub comanda secunzilor Ion Marin şi Costel Orac, Bonetti urmînd să revină azi din Italia.
- Tamaş: "Atmosfera a fost foarte frumoasă după calificarea în grupele Europa League. Am trecut într-o săptămînă de la agonie la extaz. La Dinamo au venit şi banii, nu avem probleme financiare".
- Ropotan, ex-dinamovistul de acum de la Moscova, a fost ieri şofer de lux pentru Pulhac şi Matache, aducîndu-i la stadion într-un elegant Crysler Coupe Cabrio.
- Ieri, la şedinţa de analiză a arbitrilor români, 90 la sută din cei aproape 70 de arbitri prezenţi s-au plîns că nu şi-au primit baremurile pentru meciurile din sezonul trecut. Şeful CCA, Vasile Avram, a declarat: "Am anunţat deja LPF şi FRF să someze cluburile care n-au plătit, printre care şi Dinamo, să achite urgent baremurile".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 09:42 PM
Mesaj: #16
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Ioan Becali: "Acum sunt prea bogat pentru a fi impresar"

Ionel Dănciulescu, cel care a semnat recent un contract cu echipa spaniolă Hercules Alicante, a fost însoţit în Spania de fostul său impresat, Ioan Becali, şi de fratele acestuia, Victor.

Vărul lui Gigi Becali nu a ratat ocazia de a se lăuda în faţa ziariştilor spanioli. "Am venit cu el (n.r. – cu Dănciulescu) la Alicante pentru că am fost reprezentantul lui timp de 14 ani. Acum sunt prea bogat pentru a fi impresar şi l-am lăsat pe mâna fratelui meu. Am auzit că duminică Hercules va juca împotriva echipei lui Lopera (principalul acţionar de la Betis) cu care am avut cele mai mari neplăceri în Spania (Becali l-a transferat pe fostul internaţional român Iulian Filipescu la Betis, însă jucătorul a plecat fără a fi plătit, în 2003)".

Becali şi-ar dori ca Hercules să învingă Betis: "Aş fi cel mai mulţumit dacă Dănciulescu ar juca duminică şi i-ar marca două goluri lui Manolo Lopera", a declarat fostul impresar pentru "La Verdad".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 10:52 PM
Mesaj: #17
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Ganea: "Aş vrea să-mi fac meciul de retragere la Dinamo"

Managerul sportiv al roş-albilor spune că s-a gîndit serios să organizeze o partidă amicală, care să marcheze retragerea sa din activitatea fotbalistică. Fostul internaţional a spus la GSPTV că ar vrea ca ultimul său meci să fie la Dinamo

"Voi vorbi cu Cristi Borcea şi, dacă se poate, aş vrea să îmi fac meciul de retragere aici, la Dinamo. O să invit doar jucători din România, foşti colegi de la echipa naţională şi de la echipa de club", a declarat Ionel Ganea la GSPTV. cu Franţa şi Austria.

"Marius Niculae merita să fie la echipa naţională! Cît a jucat Mazilu sezonul trecut?"
"Marius Niculae merita să fie la echipa naţională, e în formă, a fost constant şi în sezonul trecut, a jucat bine. Dacă mă gîndesc bine, Mazilu nu prea a jucat anul trecut. În schimb, Marius a jucat non-stop. Nu critic selecţia, doar spun că Marius merita să fie şi el în lot", a declarat managerul sportiv al roş-albilor la GSPTV.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 10:54 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
Marius Alexe: "Danciulescu e un model pentru mine!"

Noul decar din Stefan cel Mare spune ca nu se gandeste decat la cum sa confirme in echipa "cainilor" si sa obtina un loc de titular pe care si-l doreste pentru a continua munca inceputa in acest campionat

- Marius, ai mai fost in lotul mare al lui Dinamo, simti ca de data asta va fi altfel si vei ramane?
- Eu asta vreau, sa mi se dea cat mai multa incredere, iar eu voi lupta sa imi fac treaba si sa nu dezamagesc. Imi doresc foarte mult sa joc la Dinamo.

- Dario Bonetti te-a laudat, ai vorbit cu el de cand ai fost anuntat sa revii la Dinamo?
- Inca nu, nu am mai vorbit cu dansul din cantonamentul francez. Dar cu siguranta o voi face cand revin de la lot saptamana viitoare.

- Ti s-a dat o mare responsabilitate, numarul 10...
- Eu sunt tanar, se poate spune ca e o oarecare presiune, dar nu joaca numarul. Eu vreau sa ii multumesc pe cei care mi-au dat aceasta sansa si pe mine mai ales.

- Ce jucatori ai ca model?
- Danciulescu este un om si un fotbalist de la care am invatat foarte multe, ma bucur ca am preluat numarul lui. Si Adrian Mutu este un model pentru mine.

- Ce ti-ai propus pentru acest sezon?
- Sa fiu sanatos si sa joc cat mai mult, sa am continuitate.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 11:33 AM
Mesaj: #19
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
"E modelul meu!"

Pentru Marius Alexe a fost o vară fierbinte. A început pregătirile la Dinamo II, în divizia secundă, a continuat antrenamentele cu prima echipă în Franţa, apoi a fost împrumutat la Astra Ploieşti.

A învins cu o "dublă" Rapidul şi a fost chemat să îl înlocuiască pe cel mai prolific atacant român în activitate, Ionel Dănciulescu. La 19 ani, noul "Danciu-Gol" are şi un vis: să joace cât de puţin în Europa League, iar echipa să se califice mai departe. Este idealul unui dinamovist pur-sânge, care se află în curtea roş-albilor de la vârsta de 10 ani. Exact cifra pe care o va purta pe tricoul alb-roşu.

În câteva luni, ai ajuns de la Dinamo II tocmai în Europa League. Nu e un salt prea brusc?
A fost, de fapt, mai dificil. Am plecat de la Dinamo II, apoi am urcat valoric la Astra. Abia acum sunt la Dinamo şi da, sper din toată inima să joc în Europa.

Golurile cu Rapid crezi că au fost decisive?
Posibil. Eu m-am bucurat enorm de aceste reuşite. Doar au fost primele din Liga I.

"Avem stiluri asemănătoare"
Deja ai primit tricoul lui Ionel Dănciulescu. Vei reuşi să-i calci pe urme?

Sper, ar fi ceva extraordinar. Deşi Dănciulescu este un jucător mare, a făcut multe lucruri pentru Dinamo, nu va fi uşor. El este un model de urmat pentru mine. Ar fi minunat să am aceleaşi performanţe ca el.

De ce crezi că te compară lumea cu "Danciu-Gol"?
Cred că semăn un pic ca stil de joc cu el. Pot juca şi lateral, şi în centrul atacului, avem caracteristici asemănătoare. Ar fi extraordinar să ajung la nivelul lui, să fiu la fel de respectat.

"Minunea de la Liberec să ţină şi în grupe"
Dinamo a fost denumită, după meciul de la Liberec, "a opta minune a lumii"…

Sper să ţină şi în Europa! Avem o grupă dificilă, cea mai grea dintre echipele româneşti. Dar formăm un grup valoros, cred că ne putem califica.

Cu tine pe teren, cred că asta vrei...
Ar fi un vis îndeplinit. Sper să am şansa să joc şi eu acolo. Cât de puţin.

Poate Dario Bonetti să reuşească pe deplin la Dinamo?
Deşi a fost contestat încă de la început, a demonstrat contrariul. Că are valoare şi că o poate duce pe Dinamo acolo unde alţii nu au reuşit.

"Sper să îi poarte noroc numărul 10 şi să joace bine. E un fotbalist talentat" - Ionel Dănciulescu, atacant Hercules Alicante

"Alexe merită numărul 10. Îl va obliga, îl va responsabiliza. Eu cred că el va fi în scurt timp cel mai scump transfer din România în străinătate. Veţi vedea, ştiţi că am ochi" - Cristi Borcea, preşedinte executiv FC Dinamo

40 de mii de dolari este salariul anual al lui Marius Alexe la Dinamo

Contract doar pe cinci etape

Momentul ales de către Dinamo pentru "repatrierea" lui Marius Alexe nu a fost deloc întâmplător. Atacantul avea stipulat în contractul de împrumut la Astra o clauză care spunea că atacantul poate reveni în "Groapă" după meciul cu Rapid Bucureşti. Dănciulescu a plecat, iar tânărul "câine" a fost readus în baza acestei înţelegeri. O revenire cu medalii, pentru că Alexe a îngenunchiat rivala din Giuleşti reuşind să marcheze două goluri în poarta vişiniilor.

"Ştiam că voi reveni la Dinamo. Era vorbit încă de la început. A fost bine şi pentru mine că am jucat, acum că am înscris golurile acestea e bine şi pentru Dinamo", a explicat noul număr zece din "Ştefan cel Mare". Cât de important a fost pentru Alexe "dubla" reuşită cu Rapid? Explică chiar el: "Sunt cel mai fericit om! Au fost cele mai importante goluri din cariera mea, mai ales că sunt primele din Liga I".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
       

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 03:34 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri Dinamo Bucureşti
1,5 milioane euro!

Acesta este preţul cerut de Dinamo pentru împrumutul lui Adrian Cristea pe un an la Al-Ahli Dubai

Ioan Andone i-ar putea întinde o mînă de ajutor lui Dinamo. "Fălcosul" a făcut lobby pe lîngă şeicii de la Al-Ahli Dubai pentru Adrian Cristea, aşa cum GSP v-a informat încă de acum două săptămîni.

Conducerea "cîinilor" a dialogat cu unul dintre patronii arabilor. Aceştia au transmis că l-ar dori pe mijlocaşul de 25 de ani împrumut pînă în vara lui 2010, cu opţiune de cumpărare. Iar roş-albii au răspuns solicitării: "Vrem 1.250.000 de euro pentru transferul temporar, 350.000 de euro salariul jucătorului, plus alte 3 milioane de euro la eventuala trecere definitivă a lui Cristea la Dubai". Suma colosală cerută de "cîini" are acoperire. "Nu sîntem disperaţi să-l vindem pe «Hagi». Dacă arabii îl vor, facem o afacere foarte bună, dacă nu, rămîne aici. Joacă foarte bine, a prins şi echipa naţională, iar din iarnă ar putea prinde ceva mai bun din Occident", susţin şefii.

70.000 de euro este salariul anual al lui Adrian Cristea în Ştefan cel Mare. El a ajuns la Dinamo în ianuarie 2005

168 de meciuri şi 22 de goluri a strîns Adrian Cristea pentru Dinamo în toate competiţiile


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut