Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Vaslui
09-03-2009, 11:31 AM
Mesaj: #11
RE: Ştiri FC Vaslui
Vor trei puncte

FC Vaslui II va sustine, mâine, cel de-al doilea joc de pe teren propriu în aceastã editie de campionat. Elevii lui Costinel Botez vor primi vizita celor de la CS Gura Humorului, echipã care nu a marcat niciun gol în primele douã etape ale acestui campionat.

Mâine, de la ora 17.00, pe stadionul "FEPA" din Bârlad, FC Vaslui II va întâlni pe CS Gura Humorului, meci contând pentru etapa a III-a, a Diviziei C. Dupã primele douã etape, trupa pregãtitã de Costinel Botez se aflã pe locul 11 cu trei puncte, dupã victoria obtinutã în prima etapã, pe teren propriu, cu CSM Focsani (2-0), în timp ce în ultimul joc, satelitul a pierdut fãrã drept de apel la Bacãu, 0-5, cu Pambac. Adversara "galben-verzilor" de mâine, CS Gura Humorului se aflã pe locul 17, cu zero puncte. În prima etapã, acestia au pierdut, acasã, 0-1, cu Pambac Bacãu, iar în cel de-al doilea joc al acestui sezon au suferit o înfrângere usturãtoare, 5-0 la Roman, cu Petrotub. Pentru jocul de mâine este foarte probabil ca mai multi jucãtori de la prima echipã sã fie trimisi la satelit, mai ales cã în Liga I este pauzã competitionalã, datoritã jocurilor pe care echipa nationalã le va disputa cu Franta si Austria.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 11:32 AM
Mesaj: #12
RE: Ştiri FC Vaslui
Rapid - FC Vaslui s-ar putea disputa fara spectatori

Meciul dintre Rapid si FC Vaslui, care va avea loc în etapa urmãtoare, s-ar putea disputa cu portile închise, dupã ce suporterii giulesteni s-au încãierat cu fanii Astrei Ploiesti, la partida disputatã în etapa precedentã.

Elevii lui Cristian Dulca vor juca probabil fãrã spectatori în Giulesti, în meciul din etapa urmãtoare, pe care îl vor sãptãmâna viitoare, în deplasare la Rapid. Hotãrârea va fi luatã în urmãtoarele zile, de cãtre comisiile LPF, dupã ce acestea vor analiza incidentele petrecute în etapa precedentã, la meciul dintre Astra Ploiesti si Rapid, scor 3-1. La acest meci, profitând de proasta organizare a oficialilor ploiesteni, suporterii giulesteni s-au încãierat cu sustinãtorii Astrei, dupã ce acestia din urmã i-au provocat pe bucuresteni pe toatã durata partidei, ei fiind opriti de fortele de ordine.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 11:32 AM
Mesaj: #13
RE: Ştiri FC Vaslui
FC Vaslui a coborât în ierarhia mondialã

Echipa vasluianã se aflã pe locul 126 în ierharhia mondialã pe luna august, dupã ce în iulie se situa pe locul 98, fiind cea mai bine clasatã echipã din România.

Conform unui clasament întocmit de Federatia Internationalã de Istorie si Statisticã a Fotbalului (IFFHS) pe luna august, FC Vaslui se aflã pe locul 126, dupã o cãdere de pe locul 98, cu 107,5 puncte, aflându-se la egalitate cu austriecii de la Sturm Graz. Dacã în luna iulie trupa lui Dulca era cea mai bine clasatã echipã din România, de aceastã datã echipa de pe "Municipal" se aflã pe locul patru în topul formatiilor din prima ligã, dupã Steaua, CFR Cluj si Poli Timisoara, dar înaintea campioanei Unirea Urziceni si a lui Dinamo, aceasta din urmã înregistrând o urcare spectaculoasã, de 50 de locuri.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 11:37 PM
Mesaj: #14
RE: Ştiri FC Vaslui
Fără români!

Primul "11" de la Vaslui este alcătuit în totalitate din străini

Adrian Porumboiu a investit multe milioane de euro pentru a face la Vaslui o echipă puternică. Chiar dacă nu a reuşit să intre în grupele Europa League, Vasluiul nu s-a făcut de râs în meciurile din cupele europene. Porumboiu a promis că, în ciuda crizei financiare, nu se va opri aici cu investiţiile şi va mai aduce câţiva jucători străini pentru a intra în elita fotbalului european. De când este în fotbal, patronul moldovenilor a cheltuit peste 12 milioane de euro, obiectivul său pe termen scurt fiind câştigarea campionatului, a Cupei României şi calificarea în grupele Europa League: "Cu toţii ne înghesuim să fim în frunte, aşa că este normal să ne gândim la trofee. Altfel nu mai intram în fotbal. Nu-mi place mediocritatea".

Finanţatorul vasluienilor spune că este interesat şi de jucători români, dar preţul acestora este de cele mai multe ori neconform cu piaţa transferurilor. "Am vrut să luăm şi jucători români de perspectivă, dar nu ne-am înţeles cu cluburile respective. Vasluiul are puterea de a se impune pe propriile picioare, aşa cum a făcut-o şi până acum. Nu mai vreau să am surprize neplăcute. Am făcut la Vaslui o echipă puternică. Am mare încredere în Cristi Dulca şi în jucătorii pe care îi avem la ora asta în lot".

În primul sezon în Liga I, Vasluiul avea doar trei stranieri. Petar Jovanovic, Sylla şi Falemi. Acum, Vasluiul are în primul 11 numai jucători din străinătate. Câte doi din Slovacia, Brazilia, Portugalia, trei din Serbia, un bulgar şi un zimbabwean. Din lot mai fac parte alţi trei fotbalişti din Serbia, un fotbalist din Moldova şi unul din Macedonia. Nu trebuie uitat faptul că mai mulţi jucători extracomunitari de la Vaslui au dublă cetăţenie, lucru care îi ajută să nu aibă probleme cu cartea verde. Singurii români care mai intră în echipa de bază sunt Gabriel Cânu, Silviu Bălace şi Cosmin Gângioveanu. Lui Cristi Dulca nu îi este greu să lucreze cu aceşti jucători: "Am în pregătire un lot deosebit. Chiar dacă sunt mai mulţi străini în lot, să ştiţi că nu se simte asta. Ştiu toţi româneşte şi asta este foarte important. Au avut ambiţia să înveţe limba ţării unde joacă fotbal. Ei trebuie să se adapteze regulilor de aici, aşa cum fac şi românii plecaţi peste hotare.".

Peste 200 de stranieri în Liga I
Din anul 2000 până în prezent, numărul stranierilor a crescut de aproximativ 15 ori, în turul acestei ediţii de campionat fiind legitimaţi peste de 200 de jucători de altă naţionalitate decât cea română. Numărul acestora a crescut şi datorită celor de la Vaslui, care au transferat în acest an opt jucători din străinătate. În Liga I, cei mai mulţi dintre aceştia sunt din Portugalia (34), Brazilia (28), Serbia (23) şi Argentina (15), fiind adunaţi dintr-un total de 46 de ţări de pe cinci continente.

Vaslui cu 16 jucători stranieri. Moldovenii "au fost ţepuiţi" în câteva rânduri de jucătorii români aflaţi la acea oră în lot şi sunt hotărâţi să aducă primele trofee din istoria clubului doar cu "stranieri".

1. FC Vaslui tur 2009-2010
Kuciak (slovac) - Akakpo (francez), Farkaş (slovac), Zubar (francez), Hugo Luz (portughez) - Ljubinkovic (sârb), Genchev (bulgar), Pavlovic (sârb-portughez), Gerlem (brazilian) - Wesley (brazilian), Temwanjera (zimbabwean). Antrenor Cristi Dulca. Din loc mai fac parte: N. Jovanovic (sârb), Milisavljevic (sârb), Kirovski (macedonean), Zmeu (moldovean), Markovic (sârb).

2. FC Vaslui - 2008-2009:
Kuciak – Buhuş, Cânu, Munteanu, Luz – Ljubinkovic, Genchev, N Doye, Aliuţă – Burdujan, Temwanjera. Antrenor: Viorel Hizo şi Viorel Moldovan.

3. FC Vaslui - 2007-2008
Hăisan - Apostol, Buhuş, Mardare, Bălace - D. Munteanu, Ljubinkovic - Zmeu, Buhăescu, Gheorghiu - Temwanjera. Antrenor: Dorinel Munteanu

4. FC Vaslui - 2006-2007
Zolna – Buhuş, L. Ivan, Mardare, Apostol – S. Frunză, Doboş, Croitoru, Gheorghiu – V. Frunză, Bukvic. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

5. FC Vaslui 2005-2006
Hăisan - Buhuş, I. Badea, B. Panait, Baicu - P. Jovanovic, Sylla, Falemi, S. Frunză - Cl. Răducanu, Cursaru. Antrenor: Mircea Rednic.

TRANSFERURI VASLUI 2009
Serge Akakpo fundaş dreapta Auxerre
Nemanja Milisavljević mijlocaş Vardar Skoplje
Wesley Lopez atacant Leixoes
Milos Pavlovic mijlocaş Coimbra
Stephan Zubar fundaş central FC Caen
Hristijan Kirovski atacant FK Rabotnicki
Pavol Farkaş fundaş central Artmedia Bratislava
William Gerlem mijlocaş Farul Constanţa


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 03:27 PM
Mesaj: #15
RE: Ştiri FC Vaslui
"Nu au fost corecţi"

Petar Jovanovic nu înţelege de ce vasluienii s-au opus acum două sezoane transferului său la Rapid, pentru ca acum să-l pună pe liber fără nicio explicaţie. "Acum m-au pus pe liber, dar acum doi ani, când Mircea Rednic m-a vrut la Rapid, se cereau sume mari pe mine tocmai ca să nu pot pleca. Mircea Rednic m-a vrut şi la Dinamo, iar toată lumea de la Vaslui s-a opus din cauza preţului prea mic. Am avut şi eu şansa mea şi nu am fost lăsat să plec. Nu au fost corecţi cu mine. Puteam fi acum la una dintre echipele cu nume din România", a spus Jovanovic.

Acesta se află în continuare la Vaslui şi aşteaptă să îşi rezolve problemele pentru a-şi putea căuta un alt angajament. "Este o surpriză foarte mare pentru mine şi chiar nu mă aşteptam, mai ales că am evoluat patru ani şi jumătate la această echipă. Eu cred că am fost corect cu acest club atât cât am evoluat aici. În schimb, unii de pe la club sunt doar marionete, dar se dau mari cunoscători când vine vorba de fotbal. Treaba lor, dar eu cred că s-a greşit cu mine. Domnul Porumboiu m-a ajutat foarte mult, dar a fost influenţat negativ de unii oamenii din jurul său şi totul s-a rupt atunci", a precizat mijlocaşul sârb, care a recunoscut că ar putea rămâne tot în Liga I.

"Sunt în discuţii cu câteva echipe atât din România, cât şi din străinătate, dar deocamdată nu este nimic concret. Mai bine voi merge la o echipă la care voi avea şansa să joc. Nici nu vreau să mă antrenez la echipa a doua a Vasluiului. Eu cred că am valoare peste Liga a III-a", a conchis Jovanovic.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 03:28 PM
Mesaj: #16
RE: Ştiri FC Vaslui
Hizo, dator vândut!

Antrenorul Rapidului, Viorel Hizo, are probleme din ce în ce mai mari în acest debut de sezon. George Copos l-a băgat în şedinţă după înfrângerea de la Astra Ploieşti şi i-a spus că îl va demite dacă nu va bate Vasluiul în runda viitoare.

Veştile proaste pentru "Dulău" nu se opresc aici. Hizo a aflat ieri că trebuie să plătească suma de 8.587 de euro clubului FC Vaslui, echipa pe care a antrenat-o în sezonul trecut. Viorel Hizo a folosit maşina de serviciu ilegal după ce şi-a reziliat contractul cu echipa lui Adrian Porumboiu. Oficialii clubului vasluian spun că s-a făcut dreptate în acest caz pentru că Viorel Hizo a folosit maşina clubului, ilegal, timp de opt luni. Paradoxal, primul care a făcut plângere la LPF a fost chiar Viorel Hizo. După demiterea sa de la cârma echipei în turul sezonului trecut, Viorel Hizo a făcut plângere la Comisiile federale pentru a-şi recupera suma de 22.900 de euro, parte din contract. În afară de asta, Viorel Hizo a plecat cu maşina clubului fără ca acesta să anunţe însă conducerea clubului.

Pentru a-şi recupera autoturismul BMW X5, conducătorii clubului vasluian au făcut plângere la poliţie. După mai multe cercetări şi după ce au prezentat mai multe acte justificative, poliţia a adus maşina la club. "Viorel Hizo uită că în acea perioadă în care el a folosit abuziv maşina clubului, Vasluiul a plătit ratele lunare la maşină de câte 1.500 de euro. Mai mult, am fost obligaţi să cumpărăm o nouă maşină de servici pentru noul antrenor al echipei, iar domnul Hizo a uitat să pună la socoteală aceste cheltuieli. Hotărârea Comisiilor LPF este întemeiată", au precizat oficalii Vasluiului.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 03:29 PM
Mesaj: #17
RE: Ştiri FC Vaslui
Se goleşte infirmeria

Vasluiul va avea aproape tot lotul valid la partida cu Rapid, de sâmbătă, 12 septembrie, singurii indisponibili fiind Gabriel Cânu şi Adrian Gheorghiu.

Veşti bune pentru antrenorul Cristi Dulca. Milisavljevic, Temwanjera, Hugo Luz, Genchev şi Kirovski s-au refăcut după accidentări şi sunt apţi pentru partida următoare, cu Rapid, programată pe 12 septembrie.

"Sunt fericit că voi avea un lot aproape complet contra Rapidului. Cu Temwanjera nu a fost nimic grav, iar Genchev este mai bine faţă de ce mă aşteptam. Vor reveni în lot pentru partida cu Rapid. Milisavljevic şi-a reluat pregătirile cu echipa şi sunt şanse să intre. Vom vedea atunci cât de bine pregătit este", a spus antrenorul Cristi Dulca.

Milisavljevic nu a mai evoluat de la partida cu Rapid, din sezonul trecut, câştigată de vasluieni cu scorul de 1-0. El a fost diagnosticat cu ligamente încrucişate, ratând astfel pregătirea din vară şi prezenţa Vasluiului în Europa League. Gabriel Cânu este în continuare indisponibil, fiind trimis la o clinică medicală din Germania, unde urmează un program de recuperare. Nici Adrian Gheorghiu nu a revenit în pregătiri. Acesta a terminat perioada de recuperare de după operaţie, urmând a reveni pe gazon abia în luna octombrie.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 03:31 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri FC Vaslui
Iubiti si echipa satelit

FC Vaslui II întâlneste astãzi, în etapa a III-a, a Diviziei C, penultima clasatã, CS Gura Humorului. Meciul dintre cele douã echipe va avea loc de la ora 17.00, pe stadionul "FEPA" din Bârlad. Cu aceastã ocazie, antrenorul Costinel Botez invitã toti bârlãdenii la stadion pentru a sustine echipa care joacã în orasul lor.

Astãzi, de la ora 17.00, stadionul "FEPA" din Bârlad va gãzdui cel de-al doilea joc al satelitului pe teren propriu, în seria I a Ligii a III-a. Suporterii bârlãdeni sunt asteptati la stadion pentru a urmãri jocul dintre FC Vaslui II si CS Gura Humorului. În partida de astãzi, antrenorul Costinel Botez va putea folosi mai multi jucãtori de la prima echipã, mai ales cã Liga I este în pauzã competitionalã datoritã meciurilor pe care România le va sustine cu Franta si Austria. Dupã douã etape, echipa secundã se aflã pe locul 11 cu trei puncte, elevii lui Costinel Botez obtinând o victorie în prima etapã, 2-0 cu CSM Focsani. Meciul dintre cele douã formatii va fi arbitrat la centru de Alexandru Samoilã, care va fi ajutat la cele douã tuse de Lucian Stãnilã si Ionut Paraschiv, toti din Focsani.

Ajutor de la echipa mare
Pentru partida de astãzi, Costinel Botez va avea la dispozitie nu mai putin de nouã jucãtori de la echipa mare, care nu au jucat sau au evoluat prea putin pentru trupa antrenatã de Cristi Dulca. Astfel, Puia, Markovic, Andronic, Stefoi, Buhãescu, Neagu, Zmeu, Costin si Kirovski vor da o mânã de ajutor colegilor de la echipa a doua, în confruntarea cu echipa suceveanã.

Bârlãdenii sunt invitati la stadion
Dupã ce în prima etapã, la partida câstigatã de satelit cu scorul de 2-0 împotriva celor de la CSM Focsani, FC Vaslui II a fost sustinutã din tribune de aproximativ 200 de spectatori, antrenorul Costinel Botez s-a arãtat foarte multumit de atitudinea celor prezenti la meci, declarând cã si-ar dori ca echipa satelit sã fie sustinutã pe teren propriu de mai multi suporteri, lucru ce ar conta foarte mult pentru jucãtorii sãi. "Ne-am dori ca bârlãdenii sã vinã în numãr cât mai mare la stadion, pentru cã altfel nu are niciun rost echipa. Noi jucãm si pentru suporteri. Mi-a plãcut atitudinea celor prezenti pe stadion în prima etapã, când am jucat cu Focsaniul. Pentru noi înseamnã foarte mult acest lucru. Oamenii trebuie sã aibã rãbdare cu aceastã echipã. Este una tânãrã, în formare, iar campionatul este destul de greu, sunt multe echipe care se bat la promovare, iar noi trebuie sã ne mentinem, chiar dacã avem foarte multi juniori în echipã", declarã antrenorul "galben-verzilor" de la echipa a doua, Costinel Botez.

Învinsi cu 5-0, dar felicitati pentru atitudine
În etapa trecutã, cei de la FC Vaslui II au jucat în deplasare, cu Pambac Bacãu, pe terenul cãreia au pierdut cu 5-0. Costinel Botez spune cã rezultatul nu spune totul despre meci si cã, în conditiile în care avea jumãtate de echipã în teren formatã din jucãtori cu vârste cuprinse între 15 si 17 ani, acestia s-au descurcat foarte bine, fiind felicitati la final de cãtre mult mai experimentatii adversari, chiar si de cãtre arbitri. "Acel 5-0 de la Bacãu nu este deloc relevant cu ce s-a întâmplat pe teren. Am avut în teren o echipã din care mai mult de jumãtate aveau 15, 16 si 17 ani, acestia reusind sã-i încurce de multe ori pe adversari, care au destulã experientã la acest nivel. Au reusit sã deschidã scorul pe finalul primei reprize, din penalty, iar celelalte goluri le-au înscris din greseli personale. În concluzie, am luat cinci goluri, dar am jucat fotbal. La final, atât adversarii, cât si arbitrii i-au felicitat pe jucãtori pentru atitudine si dãruire", a mai spus Costinel Botez.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 03:32 PM
Mesaj: #19
RE: Ştiri FC Vaslui
Cristi Dulca îsi odihneste jucãtorii

Dupã ce elevii sãi au sustinut nouã meciuri oficiale într-o lunã, în campionat si cupele europene, Cristi Dulca nu a programat niciun amical în aceastã pauzã competitionalã.

În timp ce majoritatea echipelor din prima ligã îsi cautã un adversar pentru aceastã pauzã competitionalã, FC Vaslui pregãteste în liniste meciul cu Rapidul, care va avea loc sãptãmâna viitoare. Astfel, elevii lui Cristian Dulca se vor antrena normal, mai ales cã în ultima lunã au sustinut nu mai putin de nouã meciuri oficiale, atât în cupele europene, cât si în campionat. "Echipa nu va sustine niciun amical în aceastã perioadã, cei care au jucat meci de meci pânã acum nu au nevoie de asa ceva. Nouã jucãtori din cadrul lotului, care au evoluat mai putin în aceastã perioadã sau deloc, vor merge la echipa a doua, unde vor juca cu cei de la CS Gura Humorului", a declarat directorul sportiv al "galben-verzilor", Cãtãlin Popa.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 08:11 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri FC Vaslui
Lucian Burdujan este dorit de Neftci Baku

Neftchi Baku l-a dorit pe Lucian Burdujan şi anul trecut, dar vasluienii au refuzat oferta. La echipa din Azerbaidjan mai joacă trei fotbalişti români, Marian Aliuţă, Rică Neaga şi Leonard Naidin. Pus pe lista de transferări de FC Vaslui, Lucian Burdujan a primit câteva oferte şi din campionatul inter, dar şi din străinătate.

Primii care au vrut să-l ia pe Burdujan au fost cei de la Unirea Urziceni. Aceştia au încercat să-l ia din postura de jucător liber pe atacantul Vasluiului, dar nu au reuşit să facă acest pas pentru că acesta şi-a primit banii la zi. Craiova şi Rapid au fost şi ele interesate de serviciile atacantului de la Vaslui, dar au considerat că preţul de transfer este prea mare. Singura ofertă concretă a venit însă în urmă cu câteva zile de la Neftchi Baku, echipă pe care Vasluiul a întâlnit-o în Cupa UEFA Intertoto acum un an. Burdujan a marcat un gol împotriva azerilor, atacantul vasluienilor impresioninându-i pe cei din conducerea lui Neftchi. Oficialii clubului din Baku au oferit atunci 400.000 de euro pentru transferul definitiv al lui Burdujan, dar moldovenii s-au opus, cerând 800.000 de euro. Bun prieten cu Lucian Burdujan, fostul mijlocaş al Vasluiului, Marian Aliuţă, a pus şi el o vorbă bună la Baku pentru ca cei de la Nefchi să bage mâna în buzunar pentru a-l aduce pe atacant în capitala Azerbaidjanuluji. Patronul grupării azere, Akper Hadjiev, speră să facă o echipă de top în campionatul fostei Republici Sovietice. După transferurile lui Aliuţă Neaga şi Naidin, umătoarea ţintă a celor de la Nefchi este Lucian Burdujan. Finanţatorul celor de la Baku este dispus să ofere 600.000 de euro pentru transferl definitiv al atacantului vasluian. În zilele următoare urmează ca boss-ul de la Naku să vină la Vaslui pentru a se întâlni cu Adrian Porumboiu şi să bată palma pentru trecerea definitivă a lui Burdujan la Neftchi. Salariul lui Burdujan la Baku va fi de aproximativ 300.000 de dolari. Vizita în România a lui Hadjiev, cel care conduce una dintre cele mai mari companii petroliere din ţara sa natală, se pare că va fi extrem de reuşită nu numai din punct de vedere fotbalistic. Acesta urmând să semneze un contract destul de consistent şi cu o mare firmă petrolieră din România.

"Ne trebuie un jucător de profilul lui Burdujan, care să poată juca pe mai multe posturi. El poate juca şi vârf împins, dar şi în benzile laterale. L-am văzut jucând foarte bine chiar şi în spatele vârfurilor. Avem referinţe bune şi este pe lista noastră" - Akper Hadjiev - patron Nefchi Baku


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut