Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Vaslui
09-09-2009, 04:34 PM
Mesaj: #31
RE: Ştiri FC Vaslui
Cânu a revenit în lot

Unul dintre oamenii de bazã ai defensivei vasluiene, fundasul Gabriel Cânu a revenit din Germania si se recupereazã la Vaslui, alãturi de ceilalti colegi ai sãi.

Dupã accidentarea suferitã la meciul cu Pandurii si care a recidivat chiar înaintea partidei tur din play-off-ul Europe League, cu AEK Atena, fundasul Gabriel Cânu a revenit din Germania si se antreneazã alãturi de colegii sãi.

Asearã, jucãtorul a fãcut câteva alergãri usoare, nefiind inclus în programul de antrenament al antrenorului, dupã care a privit meciul scoalã al "galben-verzilor" de pe marginea terenului, alãturi de Hugo Luz si Gângioveanu, nerefãcuti dupã accidentãrile suferite.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 07:40 PM
Mesaj: #32
RE: Ştiri FC Vaslui
Nemanja Milisavljevici: "Putem bate Rapidul"

Mijlocaşului sper să-şi recâştige repede locul în primul unsprezece al celor de la FC Vaslui. Antrenorul moldovenilor, Cristi Dulca, se va putea baza de acum pe serviciile lui Nemanja Milisavljevici

Nemanja Milisavljevic este apt sută la sută după accidentarea la ligamentele încrucişate şi speră să intre din nou pe teren la partida de duminică cu Rapid.

Lui Milisavljevic nu îi este teamă de concurenţă, chiar dacă în această vară au fost aduşi la Vsalui doi jucători de bandă stânga, brazilianul Gerlem şi craioveanul Gângioveanu. "Nu îmi este frică de concurenţă. Asta ar fi culmea! Vin după o pauză destul de mare, dar nu sunt nici primul şi nici ultimul jucător care a trecut printr-o accidentare. Îi respect pe toţi jucători din echipă, deci şi pe noii veniţi, Gerlem şi Gângioveanu. Mă voi lupta pentru locul de titular şi asta e benefic pentru întreaga echipă. Cel mai bun să joace", a spus Milisavljevic.

Mijlocaşul sârb de la Vaslui spune că munca şi viaţa sportivă îl vor treaduce în prim-planul ligii I: "La niciuna dintre echipele la care am jucat nu mi-am câştigat locul de titular doar pentru că mă prezentam la antrenamente şi jocuri. Am muncit mult pentru a ajunge aici. Ştiu că Vasluiul ae un lot valoros, dar voi face tot ceea ce îmi stă în putinţă pentru arăta că îmi merit din nou locul în formaţia de bază".

Milisavljevic spune că poate juca şi pe banda dreaptă. "Randamentul cel mai bun îl dau atunci când evoluez ca mijlocaş stânga, dar am evoluat de multe ori şi în banda dreaptă, aşa că nu cred că voi avea probleme. Sunt un jucător de viteză şi pe benzile laterale mă simt în largul meu", a completat mijlocaşul.

Nemanja Milisavljevic este sigur că Vasluiul va da lovitura în Giuleşti în faţa Rapidului. Sârbul nu ştie dacă antrenorul Dulca îl va folosi în echipa de bază. "Mă simt foarte bine, sunt refãcut 100%, din toate punctele de vedere. Dacã antrenorul va conta pe mine, voi fi în teren la meciul de duminicã, o partidã foarte dificilã pentru noi. dar cred că vom câştiga. Dacã m-am accidentat tot la un meci cu Rapidul, vreau sã uit de accidentare si sã revin cu bine tot la acest meci. FC Vaslui a avut o perioadã mai grea în acest debut de sezon, din cauza meciurilor multe, dar si din cauzã cã o serie de jucãtori au lipsit din diferite motive", a subliniat "stranierul" din lotul moldovenilor.

"Să jucăm în grupele Europa League"
Nemanja Milisavljevic a câştigat de-a lungul carierei sale mai multe titluri de campion în Macedonia şi îşi doreşte să repete performanţele şi cu Vasluiul.

"Am cîştigat titlul de campion şi cupa Macedoniei cu Rabotnicki, dar şi trofeul pentru cel mai bun jucător din acest campionat. M-au votat cei din presă, dar şi suporterii. Cu Vasluiul vreau în primuş rând să joc în cupele europene, în grupele Europa League. m fost foarte aproape în ultimii ndoi ani să realizăm aces obiectiv, dar am ratat la mustaţă, cum zice. La anul sigur vom juca şi noi în elită. Nu trebuie însă să facem paşi greşiţi pentru a ne îndeplini aceste obiective", a declarat mijlocaşul Vasluiul.

Nemanja Milisavljevic crede că Vasluiul poate profita în acest an de oboseala pe care o vor acumula echipele în cupele europene şi vor încheia sezonul pe un loc pe podium: "Ne dorim mult să luăm Cupa României. Să vedem dacă şi putem să facem asta. Sper ca în cei trei anai şi jumătare de contract la Vaslui să am posibilitatea să câştig cât mai multe trofee. De ce nu şi campionatul! Ar fi, într-adevăr, nemaipomenit!"

"Nu sunt un tip răzbunător"
Aflat în litigiu cu echipa pe care a antrenat-o de douã ori în ultimii patru ani, antrenorul Rapidului, Viorel Hizo, spune cã pregãteşte partida de duminicã, cu FC Vaslui, ca pe oricare alta, fãrã sã se gândeascã la rãzbunare. "Nu mã gândesc cã joc cu Vasluiul, pregãtesc meciul ca pe oricare altul. Nu sunt un tip rãzbunãtor, as vrea doar sã câstig jocul si atât. Avem Şapte puncte, suntem pe zero la adevãr, suntem nemulţumiţi cu toţii, atât eu şi echipa, cât şi conducerea şi suporterii. Avem destule probleme, avem şase jucãtori la lot, dar asta ne bucurã, e bine cã rapidiştii au revenit în atenţia primelor reprezentative", a declarat Viorel Hizo, antrenorul giuleştenilor.

7 goluri a marcat Nemanja Milisavljevic pentru fosta sa echipă Rabotnicki în sezonul 2007-2008, după care s-a transferat la FC Vaslui

100.000 de euro este salariul anual al mijlocaşului sârb, Nemanja Milisavljevic, la FC Vaslui


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 04:59 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2009 04:34 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #33
RE: Ştiri FC Vaslui
Porumboiu spune că Augustus Constantin este ca un talisman pentru Rapid

Finanţatorul echipei FC Vaslui, Adrian Porumboiu, a declarat, joi, că Augustus Constantin este un arbitru corect cu care Rapid nu a pierdut niciun meci la centru, dar speră ca în jocul de duminică să schimbe statistica.

"Nu am nimic cu Augustus Constantin, pentru că e un arbitru corect. Noi am vrut arbitri străni, dar nu s-a putut. În ceea ce îl priveşte pe Augustus, e un port bonheur pentru Rapid. Ei nu au pierdut niciun meci cu el la centru, iar noi nu avem decât o victorie. Au 28 de meciuri fără înfrângere, caz aproape unic în fotbal. Nu am nimic cu el, dar statistica nu e de partea noastră. În acelaşi timp însă, statistica este făcută să fie schimbată, deci poate vom avea mai mult noroc acum", a spus Porumboiu.

În replică, preşedintele CCA, Vasile Avram, a afirmat, că nu putea începe demersurile pentru a aduce o brigadă din străinătate doarece a primit o adresă doar din partea vasluienilor. "Am primit o cerere din partea clubului FC Vaslui, dar cei de la Rapid nu au făcut niciun demers. Că au fost ei de acord verbal sau prin telefon e altceva. Eu trebuia să am două înscrisuri oficiale pentru a putea demara procedura de a aduce o brigadă străină", a explicat oficialul CCA.

Centralul Augustus Constantin a arbitrat Rapidul de 28 de ori, iar giuleştenii nu au pierdut niciun meci cu el pe teren, înregistrând 21 de victorii şi 7 egaluri. De cealaltă parte, FC Vaslui a disputat 8 jocuri cu Augustus la centru şi au înregistrat o victorie, 4 egaluri şi 3 înfrângeri.

Partida dintre Rapid şi FC Vaslui, din etapa a 6-a a Ligii I, se va disputa duminică, de la ora 18:00 şi va fi condusă de o brigadă care îl va avea la centru pe Augustus Constantin, acesta urmând să fie ajutat de asistenţii Cristian Nica şi Ionel Popa.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 08:49 PM
Mesaj: #34
RE: Ştiri FC Vaslui
Zmeu prinde aripi

Mijlocasul moldovean al "galben-verzilor" vrea sã arate cã este un jucãtor de bazã în echipã si se pregãteste cu constiinciozitate pentru a da totul pe teren atunci când va fi solicitat.

Dupã ce a jucat sãptãmâna trecutã la echipa a doua a clubului, în confruntarea cu CS Gura Humorului, mijlocasul Denis Zmeu spune cã i-a prins bine acea partidã, pentru a fi în formã. Mai mult, moldoveanul însusi i-a cerut lui Dulca sã joace la satelit, pentru a nu-si pierde din ritm dupã o sãptãmânã de pauzã. "Mã simt foarte bine dupã ce am jucat la echipa a doua. Eu i-am spus antrenorului cã vreau sã joc, pentru a nu-mi pierde din ritm si pentru a fi cât mai în formã. Într-adevãr, e greu cu atâtia jucãtori buni în echipã, dar accept concurenta, îmi va veni si mie rândul. Antrenorul stie cel mai bine când trebuie sã joc si când nu. Pânã atunci, eu îmi vãd de treabã si dau totul la antrenamente, pentru a nu dezamãgi pe nimeni atunci când voi fi solicitat" a declarat Denis Zmeu.

Adus în urmã cu doi ani la Vaslui, de la Zimbru Chisinãu, de cãtre Viorel Hizo, moldoveanul îi multumeste "Dulãului", dar, dacã va fi în teren la meciul cu Rapid nu va avea niciun resentiment dacã va înscrie. "Îi multumesc domnului Hizo cã m-a adus aici, dar asta e treaba acum. Dumnealui stie ce înseamnã profesionalismul si nu cred cã s-ar supãra pe mine dacã as înscrie, mai degrabã s-ar bucura", a conchis moldoveanul.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:50 PM
Mesaj: #35
RE: Ştiri FC Vaslui
S-a rupt şi Genchev

Unul dintre cei mai buni jucãtori ai Vasluiului, mijlocasul bulgar Stanislav Genchev, va fi indisponibil pentru cel putin douã meciuri, din cauza unei accidentãri suferite la partida cu Gloria Bistrita si care a recidivat la meciul cu Politehnica Iasi.

Veste proastã pentru fanii "galben-verzilor". Unul dintre cei mai buni jucãtori ai grupãrii de pe "Municipal", bulgarul Stanislav Genchev, s-a accidentat si va trebui sa ia o pauza de cel putin o saptamâna.

Mijlocasul s-a accidentat la partida cu Gloria Bistrita, din urma cu doua saptamâni, fiind incert pentru partida retur din Europe League, cu grecii de la AEK Atena. Cum durerile erau prea mari, antrenorii nu au vrut sa riste cu el si l-au lasat pe banca, fiind la acel meci doar rezerva. Genchev a revenit în teren la partida din campionat cu Politehnica Iasi, însa nu a avut noroc.

Accidentarea a recidivat, fiind nevoit sa paraseasca terenul de joc înca din prima repriza. Dupa câteva teste efectuate, medicii echipei au hotarât ca bulgarul sa ia o pauza de câteva zile pentru a-si reveni. Astfel, Stanislav Genchev se afla în aceste zile în Bulgaria, urmând a reveni la lot pe parcursul saptamânii viitoare.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:58 PM
Mesaj: #36
RE: Ştiri FC Vaslui
Pregătiţi pentru victorie!

Fotbaliştii vasluieni speră să obţină un rezultat bun în Giuleşti, penrtu a-şi păstra poziţia din plutonul fruntaş al ligii întâi.

Cristi Dulca este bucuros că în pauza competiţională a reuşit să readucă echipa la cea mai bună formă fizică.

"A fost ca o gură de oxigen această minivacanţă competiţională. Am reuşit să ne refacem din punct de vedere fizic, astfel încât echipa să fie capabilă să ducă la capăt un meci întreg", a spus Dulca.

Tehnicianul vasluian este convins că înfruntarea cu Rapid, de duminică, este foarte grea, dar speră ca echipa să câştige: "Dorim să nu ne îndepărtăm de plutonul fruntaş, iar asta înseamnă să ne impunem în faţa Rapidului. Este o echipă puternică din campionatul intern, însă avem forţa să facem diferenţa în acest meci".

Fost campion cu Rapidul, Dulca spune că nu va avea emoţii în Giuleşti: "Nu pot spune că e un meci sentimental pentru mine, acum sunt antrenor la Vaslui. Tot ce-mi doresc e ca noi să demonstrăm că suntem o echipă în formă, cu pretenţii în campionat. Nu ne va fi deloc uşor în acest meci. Rapidul a avut un start mai ezitant, dar are un lot valoros, cu jucători puternici".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 03:01 PM
Mesaj: #37
RE: Ştiri FC Vaslui
Care pe care?

Fostii elevi ai lui Viorel Hizo aflati acum pe banca Vasluiului merg în Giulesti pentru a-l învinge pe cel care i-a propulsat în cariera de antrenori. Cristi Dulca are la activ o victorie împotriva lui Hizo, scor 1-0, în penultima etapã a sezonului trecut.

În afara duelului fotbalistic dintre cele douã echipe, meciul de mâine oferã un alt duel interesant, cel al antrenorilor. Viorel Hizo primeste astfel vizita lui Cristi Dulca si Dorin Zotincã, principalul si secundul echipei vasluiene, pe care "Dulãul" i-a propulsat în cariera de antrenori. În primul sãu mandat la Vaslui, Hizo l-a adus ca secund la acea datã pe Dorin Zotincã, copilul sãu de suflet, pe care l-a avut ca elev la Inter Sibiu. Odatã cu plecarea lui Hizo de la Vaslui, a plecat si Zotincã, cuplul reunindu-se la Piatra Neamt, acolo unde Hizo a fost numit principal. La al doilea mandat al lui Hizo, în sezonul trecut, acesta si-a adus ca secund un alt fost secund, pe Cristian Dulca.

Rezultatele slabe l-au determinat pe Hizo sã plece a doua oarã de pe "Municipal", odatã cu el si Zotincã, secundul Dulca preferând sã rãmânã cu Viorel Moldovan, înlocuitorul de atunci al "Dulãului". Dulca a avut noroc si a rãmas în locul lui Moldovan, învingându-l pe Hizo la chiar primul sãu meci ca principal pe banca Vasluiului.

În varã, Cristi Dulca l-a readus ca secund la Vaslui pe Dorin Zotincã, cei doi fiind la un pas de a califica echipa vasluianã în grupele Europe League.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 03:03 PM
Mesaj: #38
RE: Ştiri FC Vaslui
"Deraiati" Rapidul!

Neînvinsi de patru etape, elevii lui Cristi Dulca merg în Giulesti pentru a obtine prima victorie pe stadionul "Valentin Stãnescu". Cu o singurã victorie împotriva "alb-visiniilor", FC Vaslui trebuie sã profite de situatia mai putin bunã de la Rapid.

Mâine, de la ora 18.00 FC Vaslui joacã în Giulesti, împotriva Rapidului, echipã pe care a reusit-o sã o învingã o singurã datã în opt partide. Dupã victoria împotriva rivalilor de la Politehnica Iasi (2-1) a urmat o pauzã de douã sãptãmâni, pentru cele douã jocuri ale echipei nationale împotriva Frantei si Austriei, antrenorul "galben-verzilor" a declarat cã va încerca sã punã la punct anumite lucruri.

Dupã cinci etape, "galben-verzii" se aflã pe locul patru al clasamentului cu 10 puncte, acumulate în urma a trei victorii, un rezultat de egalitate si o înfrângere. De partea cealaltã, echipa pregãtitã de fostul antrenor al Vasluiului, Viorel Hizo trece printr-o perioadã mai putin bunã, ocupând locul 10 al clasamentului cu sase puncte, douã victorii si trei înfrângeri. Pentru jocul de mâine, tehnicianul Vasluiului nu va putea conta pe bulgarul Stanislav Genchev, Gabriel Cânu si Hugo Luz, toti accidentati, în timp ce Gângioveanu este incert. Si rapidistii au probleme de efectiv, Cesinha, Pãun si Rãdutã au sanse foarte mici de a juca în partida de mâine.

Din cele opt întâlniri directe, "galben-verzii" nu au reusit sã se impunã decât o singurã datã, chiar în ultima partidã dintre cele douã formatii, în returul sezonului trecut si prima etapã pe banca tehnicã a "galben-verzilor" a lui Cristi Dulca. FC Vaslui s-a impus datoritã golului marcat de Lucian Burdujan, în prima reprizã a jocului.

Rapidistii s-au impus în patru meciuri, în timp ce alte trei întâlniri s-au încheiat la egalitate. Din cele patru jocuri disputate pe Giulesti, "alb-visinii" au obtinut douã victorii, iar douã meciuri s-au încheiat la egalitate. Centralul acestei partide va fi Augustus Constantin din Râmnicu Vâlcea, ajutat la cele douã margini de Ionel Popa din Pascani si Cristian Nica din Ploiesti, în timp ce rezervã va fi Victor Berbecaru, din Râmnicu Vâlcea.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 03:21 PM
Mesaj: #39
RE: Ştiri FC Vaslui
"Am lăsat Rapidul acasă anul trecut şi asta nu se poate uita!"

Antrenorul echipei FC Vaslui, Cristi Dulca, a declarat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă, că se mulţumeşte şi cu un rezultat de egalitate în meciul cu Rapid, programat duminică, în etapa a VI-a a Ligii I.

"Important este să nu pierdem mâine şi să ne menţinem în cursa pentru ocuparea unui loc pe podium la finalul campionatului. Sunt convins că cei de la Rapid nu ne vor aştepta cu pâine şi sare. Va fi un meci al orgoliilor, ţinând cont că în penultima etapă din sezonul trecut i-am învins cu 1-0, ceea ce în proporţie de 99% ne ducea în Liga Europa. După meciul câştigat de noi la Craiova, Rapid a rămas acasă şi asta nu se poate uita", este convins Cristi Dulca.

Tehnicianul vasluienilor susţine că meciul din Giuleşti nu are o încărcătură aparte pentru el, cu toate că la Rapid, susţine Dulca, a trăit cele mai frumoase clipe ca jucător. "Acum lucrez la Vaslui, sunt antrenor, aşa că nu are nicio încărcătură mai specială acest meci. Într-adevăr, am trăit cele mai frumoase clipe ca jucător la Rapid, am câştigat o cupă şi un campionat, dar totul a rămas în urmă, ca amintiri plăcute", a conchis Dulca.

Partida Rapid-FC Vaslui se va disputa duminică, de la ora 18.00, pe stadionul "Giuleşti -Valentin Stănescu", în cadrul etapei a VI-a a Ligii I.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 05:30 PM
Mesaj: #40
RE: Ştiri FC Vaslui
Adrian Porumboiu: "Nu spun că Augustus Constantin nu e un arbitru corect, ci constat că Rapid nu a pierdut cu el la centru"

Finanţatorul vasluian Adrian Porumboiu susţine că, deşi statistica meciurilor Rapidului cu Augustus Constantin la centru le este net favorabil giuleştenilor, nu-l suspectează de lucruri necurate pe arbitrul vîlcean.

"Oricine poate observa statistic faptul că în 28 de meciuri ale Rapidului pe care le-a condus Augustus Constantin, giuleştenii au cîştigat 21 şi nu au pierdut nici unul. Nu l-am numit arbitrul lor de casă, ci a fost doar o constatare. Noi, în schimb, nu am cîştigat nici un meci cu Augustus la centru. Nu spun că nu este un arbitru corect, mai greşeşte şi el, că e om. Dacă vroiam arbitrii străini, am fi putut să-i aducem, chiar dacă Rapid nu dorea acest lucru. Diferenţa dintre baremul unei brigăzi româneşti şi cea a unui străin o plăteam noi, am dat în scris acest lucru", a spus Adrian Porumboiu la GSPTV.

"Îi cade mustaţa lui Dinu Gheorghe dacă mă apuc eu să fac dezvăluiri despre el"
Finanţatorul vasluian Adrian Porumboiu i-a răspuns lui Dinu Gheorghe, cel care îi reproşase faptul că îi apără pe cei de la Ceahlăul în urma partidei pierdute de nemţeni sub Tîmpa (0-1).

"Să nu mă facă pe mine acuzatorul de serviciu al Braşovului, el este angajatul cuiva, nu eu. El e un slujbaş la Ioan Neculaie, să nu uite asta. Îi cade mustaţa în altă parte dacă încep eu cu alte dezvăluiri. Este prea mărunt Dinu Gheorghe pentru mine ca să polemizez cu el. Venim din medii diferite, s-a insinuat pe lîngă fotbal ca să mai cîştige şi el nişte bani. Dacă îl atac eu, atunci chiar va ieşi scandal", a spus Adrian Porumboiu la GSPTV.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut