Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gloria Buzău
09-07-2009, 11:49 AM
Mesaj: #11
RE: Ştiri Gloria Buzău
Contestaţie pentru mai mulţi jucători buzoieni

Deşi a câştigat meciul disputat sâmbătă la Bacău echipa din Crâng are emoţii în ceea ce priveşte rezultatul din teren. Motivul îl constituie contestaţia făcută de clubul gazdă înaintea partidei având ca obiect utilizarea de către formaţia adversă a unor jucători care nu ar avea legitimaţiile în regulă. Mai precis, oficialii băcăuani susţin că mai mulţi fotbalişti ai grupării buzoiene printre care Popa, Marincău şi Mândrean ar fi legitimaţi la alte cluburi!

Moldovenii solicită, astfel câştigarea meciului cu 3-0 la masa verde. Preşedintele Gloriei Buzău, Mihai Marin spune însă că vina aparţine celor de la F.R.F. care au omis să scrie pe carnetele de joc şi S.A. după F.C.Gloria făcându-se astfel o mare confuzie.

"Greşeala este a Federaţiei care nu a mai trecut la finalul denumirii clubului şi iniţialele de la Societate pe acţiuni unde sunt înregistraţi toţi jucătorii. Văd că toată lumea se leagă de Gloria şi vor să ne lovească. Sunt nişte făcături, iar unii scormonesc şi în lada cu gunoi. Ştiu că le stăm în gât multor echipe care ar fi vrut să nu ne înscriem în campionat şi nu mă feresc s-o spun chiar şi unor persoane din Buzău. Oricum, cred că informaţia le-a fost furnizată băcăuanilor de cineva care ştie foarte bine ce se întâmplă la club. Deocamdată este o supoziţie.", ne-a declarat Mihai Marin.

Oficialul clubului din Crâng este convins că rezultatul partidei de la Bacău va rămâne neschimbat.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 12:29 AM
Mesaj: #12
RE: Ştiri Gloria Buzău
"Nu m-a surprins victoria de la Bacău"

Preşedintele grupării din Crâng, Mihai Marin este de părere că Gloria poate continua parcursul bun de până acum. Una dintre condiţii o reprezintă evident şi stabilirea financiară. Oficialul clubului buzoian are mare încredere în jucători că vor lupta cu multă ardoare şi în partidele care urmează pentru a se afirma.

Reporter: Victoria Gloria pe terenul uneia dintre favoritele la promovare este considerată o mare surpriză.
Mihai Marin: Acest rezultat poate surprinde pe multă lume însă nu şi pe noi. Am plecat la Bacău să jucăm, iar băieţii au dovedit că sunt capabili de efort şi iată că după un meci exemplar am obţinut ce ne doream.

Rep.: După mulţi ani îi cântau prohodul, echipa buzoiană pare să fi renăscut precum pasărea Phoenix din propria cenuşă. Va reuşi să menţină acest ritm?
M.M.: Sigur, începutul este unul promiţător după cele trei victorii consecutive dintre care două în deplasare. Dacă lucrurile se aşează din toate punctele de vedere şi există o stabilitate atunci rezultatele vor fi şi ele pe măsura dorinţelor noastre.

Rep.: Cât de mult a cântărit faptul că jucătorii au încasat primele de joc chiar înaintea meciului de la Bacău?
M.M.: Aşa cum am mai zis este corect şi normal ca atunci când promiţi ceva să şi repecţi. Asta am făcut şi noi ca toată lumea să fie mulţumită şi zic că a contat pentru moralul jucătorilor.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 12:30 AM
Mesaj: #13
RE: Ştiri Gloria Buzău
"Nici dacă îi băteam nu jucau aşa de bine!"

Fostul finanţator al Gloriei Buzău, Costel Bucur, a rămas cu sufletul alături de echipa al cărui "tutore" a fost timp de doi ani. Omul de afaceri se interesează de fiecare dată cum joacă "glorioşii" bucurându-se că aceştia au reuşit atât de repede să anuleze acea penalizare de opt puncte din cauza neîndeplinirii baremului.

Bucur este optimist spunând că dacă merge în ritmul acesta şi sunt bani, Gloria chiar poate emite pretenţii mult mai mari. "Mă bucur enorm că au câştigat toate meciurile până acum. Buzăul are echipă bună, alcătuită din jucători care dau dovadă de multă ambiţie şi seriozitate, curaj şi pun suflet în teren. Înseamnă că sunt destul de motivaţi şi nu mă refer la partea financiară. Eu puteam să îi bat şi tot nu jucau aşa. Am încredere în băieţi că vor face totul pentru a scoate rezultate cât mai bune. Dacă noul patron se achită de obligaţii şi echipa mai câştigă următoarele meciuri şi se nai întăreşte cu nişte jucători experimentaţi, GLORIA chiar poate trage la promovare. Ştiu că mai sunt de achitat nişte datorii la jucători şi Federaţie. Vrea ca echipa să meargă mai departe. Parcă văd că până la urmă vine tot nea Costel să ajute", ne-a declarat fostul patron al Clubului din Crâng, Costel Bucur.

Acesta a precizat că va veni să vadă meciurile Gloriei, când formaţia lui Anton va ajunge în plutonul fruntaş al clasamentului.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 05:05 PM
Mesaj: #14
RE: Ştiri Gloria Buzău
"FCM Bacău şi-a retras memoriul"

"FCM Bacău şi-a retras memoriul" a anunţat preşedintele Marin. Gloria a scăpat basma curată de sub ameninţarea contestaţiei formulate de FCM Bacău împotriva folosirii a 8 jucători care n-aveau scris pe legitimaţiile de joc terminaţia SA din denumirea clubului.

"Cei de la Bacău şi-au retras memoriul, nu s-a mai judecat această speţă" a informat aseară preşedintele Mihai Marin, care anunţase, sigur pe sine, încă după meci că băcăuanii n-au nici o şansă şi că vina aparţine funcţionarilor federaţiei.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 05:06 PM
Mesaj: #15
RE: Ştiri Gloria Buzău
Anton a cîştigat lupta cu criticii săi: "Negativismul lor m-a făcut mai puternic "

Aproape nimeni nu i-a dat vreo şansă de reuşită la Gloria. Dar antrenorul Nicolae Anton şi-a văzut de treabă. Venit iniţial ca interimar, a cîştigat toate meciurile astfel că acum nimeni nu-i mai poate contesta scaunul.

După victoria de la Bacău, cea mai importantă, Anton a fost întrebat dacă le-a dat astfel o palmă contestatarilor. "Nu mă interesează pe mine aşa ceva. Vreau să-mi fac treaba în linişte, să fiu lăsat să muncesc. Nu mă interesează negativismul unora. Din contră mă întăreşte, mă face mai puternic".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 05:07 PM
Mesaj: #16
RE: Ştiri Gloria Buzău
Gloria trebuie să-i dea pînă joi 10 mii de euro lui Mincă, altfel, Gloria riscă excluderea din campionat

Datoriile către jucători şi ameninţă din nou Gloria. Clubul din Crîng are termen pînă joi pentru a plăti restanţele salariale către portarii Mincă şi Arcaba. Zece mii de euro către primul, patru mii la al doilea. "Trebuiau să-mi dea 14 mii, dar am lăsat de la mine patru. M-a sunat finanţatorul, am acceptat o amînare de o săptămînă, dar acum vreau banii, nu voi mai face nici o concesie" a avertizat ieri Mincă. Dacă nu dovedeşte stingerea litigiului, Gloria riscă a doua neprogramare şi implicit excluderea din campionat.

Preşedintele Marin: "Se va plăti"
Din fericire, preşedintele Mihai Marin a calmat spiritele. "Nu e nici o problemă. Am vorbit cu finanţatorul, m-a asigurat că banii vor fi plătiţi" ne-a spus aseară Marin.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 05:09 PM
Mesaj: #17
RE: Ştiri Gloria Buzău
Noul patron, zgîrcit cu Gloria

Ionel Turturică a confirmat că finanţatorul aduce bani cu ţîrîita la club.

Fie şi doar declarativ, faţă de presă, Ionel Turturică şi-a anunţat din nou depărtarea faţă de Gloria. "V-am spus de 2 săptămîni că mi-am dat demisia, nu mă mai ocup de Gloria" ne-a repetat ieri omul de afaceri buzoian.

Pe lîngă o mică supărare faţă de presă, Turturică e deranjat de un lucru cu adevărat important: noii proprietari ai Gloriei, fie întîrzie, fie aduc bani cu ţîrîita la club.

Chiar dacă n-a vrut să recunoască, Turturică a lăsat de înţeles că mare parte din cheltuielile clubului din ultima perioadă au fost suportate de el. Inclusiv primele de joc, plătite jucătorilor vineri înainte de plecarea la Bacău, pentru victoriile din campionat cu Suceava şi Dinamo II.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 04:56 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri Gloria Buzău
Un infractor, patron la Gloria Buzău?

Costel Bucur, fostul finanţator, confirmă că a fost sunat de acest personaj, care a recunoscut implicarea sa la echipa din Crâng.

Povestea cumpărării Gloriei Buzău de către un alt om de afaceri, după ce Costel Bucur a renunţat la acţiunile deţinute, rămâne în continuare cusută cu aţă albă. Încă de la început ceva părea putred, mai ales că noul patron a ţinut morţiş să nu îi fie declinată identitatea. Evident, că asta a dat naştere la tot felul de suspiciuni. Mulţi s-au prins de şmecherie, spunând că în spate se află un personaj dubios, fiindcă, dacă ar fi fost "curat", nu avea de ce să se ascundă. Mai ales că cei care investesc în fotbal sunt apreciaţi de microbişti.

Despre personajul respectiv, Ionel Turturică, nimeni altul decât cel care a tot dat din aripi să găsească un nou "tutore" pentru Gloria, avea numai cuvinte de laudă. Cică este "un om bazat cu afaceri şi "caşcaval" gras pe el. Stupoare, însă! Potrivit unor surse, care din motive lesne de înţeles au insistat să nu le dezvăluim identitatea, se pare că adevăratul patron al grupării din Crâng ar fi de fapt celebrul escroc de talie internaţională Sergiu Băhăian. Acestuia i se spune "Ţeparul", având la activ un "palmares" impresionant în ceea ce priveşte înşelăciunea. Aşadar, este de înţeles faptul că nu a vrut să îşi arate faţa.

"Licenţiatul" în escrocherii, susţin sursele noastre, ar fi băgat la înaintare o firmă pentru a cumpăra Clubul Gloria, aşa cum proceda şi când îşi înşela partenerii de afaceri. Sergiu Băhăian, care în 1995, ca patron al firmei "Sabina Product", printr-un joc piramidal tip Caritas, a păcălit aproape 5.000 de persoane cu zeci de milioane de euro, fugind apoi din ţară. A fost însă prins pe Aeroportul din Budapesta şi condamnat. Peste doi ani a fost eliberat condiţionat din Penitenciarul Jilava, continuându-şi însă activitatea infracţională.

Asta, în timp ce creditorii săi, în special reprezentanţi ai mafiei ţigăneşti, îl ameninţau chiar cu moartea. Un an mai târziu, l-ar fi "ţepuit" cu 130.000 de mărci şi 4.000 de dolari pe partenerul său german, fiind arestat şi din nou eliberat. În 2007, Băhaian a fost luat în colimator de către poliţiştii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ilfov, pentru o înşelăciune de peste 400.000 de euro.

Individul a cumpărat o firmă pe numele unui amic, după care a trecut la acţiune. A achiziţionat mai multe autoturisme, materiale de construcţii (cărămidă, fier beton, adezivi, uşi metalice şi parchet stratificat), folosind cecuri fără acoperire. Acestea sunt doar o parte dintre "ţepele" trase de cel despre care se spune că ar fi patronul din umbră al GlorieiI Buzău.

Aceleaşi surse ne-au informat că Băhăian caută disperat să facă rost de 70.000 de euro pentru achitarea unor datorii ale Clubului din Crâng, promiţând în schimb acţiuni.

Întrebat dacă ştie cine este noul patron al Gloriei Buzău, fostul finanţator Costel Bucur a menţionat numele lui Sergiu Băhăian.

"Acum două săptămâni, m-a sunat spunându-mi că el este adevăratul patron, dar a băgat pe altcineva în faţă. Chiar mi-a promis că îmi achită suma de 400.000 milioane lei pe care i-am dat-o lui Turturică pentru restanţele faţă de Nejneru, Vigariu, Barbu şi Stoicescu. De atunci nu mai răspunde la telefon. Am luat informaţii despre Băhăian, aflând că este un mare ţepar. Deja mi-am luat gândul de la bani, dar îmi este teamă că Gloria va retrograda în Liga a III-a. A fost o strategie a celor de la Buzău care au adus acest escroc să scape de mine şi să distrugă echipa", ne-a declarat Bucur.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 07:38 PM
Mesaj: #19
RE: Ştiri Gloria Buzău
"Unii s-ar bucura dacă Gloria s-ar desfiinţa!"

Dacă până acum câtva timp oferea declaraţii presei ori de câte ori era solicitat, preşedintele clubului Gloria, Mihai Marin, a devenit acum tare zgârcit la vorbă. De fapt, oficialul buzoian a decis să intre în silenzio stampa imediat după meciul cu Dunărea Galaţi.

Un lucru surprinzător şi care pe moment părea o glumă, cel menţionat fiind o personă şi cu simţul umorului. Atunci, însă, când situaţia o impune este cât se poate de sobru adoptând stilul nemţesc.

Preşedintele Marin a ţinut să precizeze că există mai multe motive care l-au determinat să îşi pună fermoar la gură în faţa ziariştilor.

"În primul rând, sunt deranjat de faptul că oamenii de bine din Buzău, inclusiv cei care au tangenţă cu fotbalul ne împroaşcă mereu cu noroi. Unii ne-au considerat gropari şi dacă ar vedea Gloria desfiinţată cred că s-ar bucura enorm. Au o atitudine care nu face deloc bine clubului şi de neînţeles, dat fiind faptul că echipa are rezultate foarte bune în acest moment. Chiar şi la Bacău au tot încercat unii să ne saboteze, iar toate astea îmi lasă un gust tare amar", ne-a declarat Mihai Marin.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 07:38 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri Gloria Buzău
Fostul mijlocaş al Gloriei va evolua la AS Stoicescu

Traseu sinusoidal pentru mijlocaşul Edy Şotrocan în această vară. S-a antrenat cu Gloria, a jucat în prima etapă pentru Berca, apoi a ajuns în Ardeal la Arieşul Turda. Dar vineri l-am găsit la Buzău.

"Una am discutat înainte prin telefon, alta mi-au pus în faţă cînd trebuia să semnez contractul. Erau bani puţini şi m-am întors la Buzău", ne-a spus Şotrocan care va juca în perioada următoare în liga a patra buzoiană la AS Stoicescu.

La aceeaşi echipă evoluează un alt jucător cu nume, Florin Kramer, fiul fostului jucător al Gloriei de la mijlocul anilor 80. În etapa de sîmbătă, AS Stoicescu a cîştigat cu 2-0 în deplasare la Florica.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut