Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gloria Buzău
09-27-2009, 04:05 PM
Mesaj: #21
RE: Ştiri Gloria Buzău
Gloria a defilat în Crâng

Preocupată de zestre şi de meciurile care urmează Gloria Buzău şi-a făcut încălzirea defilând (4-1) acasă în derby-ul judeţului cu CSM Rm.Sărat, codaşa seriei I. Elevii lui Anton au reuşit asta în ciuda faptului că începutul confruntării a fost unul nefavorabil oaspeţii deschizând scorul după numai şapte minute de joc când Rentea se desprinde dintr-un buchet de jucători reluând cu o lovitură de cap în poartă mingea centrată de Drăgan. Un simplu foc de paie care nu a făcut altceva decât să-i întărâte pe buzoieni. Aceştia au depăşit imediat momentul critic şi mai mult decât atât au taxat obrăznicia adversarei cu două goluri consecutive.

Tonul a fost dat de Lorincz ('29) care cu o execuţie de mare clasă, şut cu efect din afara careului, a trimis balonul acolo unde păianjenii îşi fac de cap. Nici nu s-a reluat bine jocul şi râmnicenii se vedeau nevoiţi să repună din nou mingea la centrul terenului. La o fază de atac creată de Toma, acesta îi pasează lui Boghiţoi, aflat în suprafaţa de pedeapsă, care trimte la Dias ('30) portughezul înscriind ca la antrenament.

Suficient ca echipa din Crâmg să se dezlănţuie precum furtuna. După câteva ocazii, Toma ('40) dă ordin tabelei de marcaj să continue numărătoarea. Mijlocaşul Gloriei este punctual la întâlnirea cu mingea centrată de Radu şi o trimite la plimbare în poarta nefericitului Toader. A fost ultima fază notabilă a mitanului întâi, astfel că jucătorii lui Anton plecau la cabine cu zâmbetul pe buze şi ochii la tabelă iar râmnicenii resemnaţi cu gândul ca liga secundă este o căciulă mult prea mare pentru ei.

La revenirea pe teren gazdele turează din nou motoarele la maximum luând cu asalt careul oaspeţilor pentru a-şi rotunji golaverajul. Noul intrat Priescu marchează şi el un gol însă unul turcesc mingea şutată de la zece metri ducându-se în plasa laterală. Puţin mai târziu juniorul grupării din Crâng, Lazăr scoate un penalty dupa ce l-a forţat pe Puşcă să comită henţ. Executa Boghiţoi ('70) care cu mult calm îl trimite pe portar după seminţe iar balonul se rostogoleşte cuminte în poartă ridicând scorul la 4-1. CSM are o tresărire când balonul expediat de Schwartz "muşcă" din bara transversală.

"Trebuie să recunosc faptul că a fost mult mai uşor decât mă aşteptam. Rezultatul este însă unul mincinos deoarece trebuia să fie 8-1 după ocaziile avute" Nicolae Anton, antrenor Gloria Buzău

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 09:35 PM
Mesaj: #22
RE: Ştiri Gloria Buzău
Săgeata Stejaru - Gloria Buzău 2-1 (0-0)

"Hoţie cu arbitrii. Nici prin judeţ n-am avut parte de asemenea furtişag", a tunat după meci antrenorul Gloriei, Nicolae Anton.

"Am marcat două goluri perfect valabile. Unul în prima repriză prin R. Radu, unul în a doua prin Toma. Gazdele s-au consolat că au luat gol, dar de fiecare dată s-a trezit tuşierul să semnalizeze offsaid. La final şi conducerea clubului din Stejaru a recunoscut că au fost două goluri corecte. Cred că a fost ceva premeditat, intenţionat. Înseamnă că au putere mare tare de tot ăştia de la Stejaru. Miercuri ar fi trebuit să joace restanţa cu Steaua II, dar şi-au amînat meciul ca să fie proaspeţi cu noi", a spus necăjit Anton. La Gloria n-a jucat portughezul L. Dias, suspendat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 09:35 PM
Mesaj: #23
RE: Ştiri Gloria Buzău
"Tuşierii au fost criminali şi ne-au măcelărit"

Conducerea clubului din Crâng este hotărâtă să facă memoriu împotriva arbitrilor care au oficiat la meciul de sâmbătă din deplasare cu Săgeata Stejaru, considerând că deciziile celor trei au influenţat rezultatul.

Preşedintele Gloriei Buzău, Mihai Marin spune că încă este şocat de arbitraj, considerând că a fost unul tendenţios, mai ales că oaspeţii au marcat două goluri perfect valabile însă anulate pentru of-said imaginar.Dealtfel, unul dintre oficialii echipei gazdă a recunoscut că tuşierul a ridicat eronat fanionul la faza din minutul 30 când atacantul oaspeţilor, Radu, a reuşit să înscrie.

"Aşa ceva nu mi-am putut imagina. Pur şi simplu tuşierii au fost şi ne-au măcelărit. Nici nu încape discuţie! Am fost furaţi ca în codru de nişte tuşieri renumiţi pentru manevrele lor. Sunt nişte indivizi fără scrupule şi puşi pe japcă pentru a-şi obţine interesele personale. Aştia şi-au bătut joc de munca băieţilor care au dat totul pe teren să obţină un rezultat bun, însă degeaba. Când unii arbitri ca aceştia sunt puşi pe hoţie chiar nu ai ce să faci. Vom depune, însă, un memoriu la Federaţie pentru maniera în care am fost furaţi de arbitri la Stejaru", a declarat Mihai Marin.

Meciul dintre Săgeata Stejaru şi Gloria Buzău s-a terminat cu 2-1, jocul fiind arbitrat de Victor Berbecaru şi asistenţii Dănuţ Dumitru şi Cătălin Savu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 09:36 PM
Mesaj: #24
RE: Ştiri Gloria Buzău
Si-au platit datoriile

Presedintele Gloriei Buzau, Dan Tulpan, a dezvaluit faptul ca echipa sa si-a platit datoriile catre LPF si CCA pentru arbitrajele din sezonul trecut si o parte din primele catre jucatori.

"Am reusit sa platim cu ajutorul municipalitatii 450 de milioane datoria fata de arbitrajele din sezonul trecut. Vineri am achitat jucatorilor o parte din primele restante", a declarat Tulpan la Sport Total FM.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 09:54 PM
Mesaj: #25
RE: Ştiri Gloria Buzău
Juniorul Gloriei, ajutat de Lupescu după ce a rămas paralizat

Este cunoscut faptul că foarte mulţi copii sunt atraşi de sport. Unii aleg să-l practice în cadru organizat la diferite cluburi. Alţii, în schimb, fac mişcare la şcoală în orele de educaţie fizică şi sport sau în timpul liber. Evident că în topul preferinţelor se află fotbalul, băieţii visând să ajungă şi ei cândva precum cei pe care îi idolatrizează.

Asta şi-a dorit şi buzoianul Ginel Guiu (13 ani) atunci când a decis să meargă la una dintre grupele Centrului de copii şi juniori al Clubului Gloria. Acest lucru se întâmpla în 2006, însă cel sus-amintit nu avea de unde să ştie că visul de a deveni un portar de valoare se va destrăma peste trei ani.

Din nefericire, soarta a fost nemiloasă cu acest copil plin de entuzism care avea rezultate remarcabile şi la şcoala unde învăţa (Şcoala numărul 6 din Buzău), fiind premiant. Astă vară Ginel, împreună cu prietenii juca tenis cu piciorul în incinta unei pieţe din Micro V, unde se efectuau nişte lucrări de modernizare. La un moment dat, băiatul s-a băgat într-un tub de ciment pentru canalizare, iar ceilalţi l-au împins din joacă. În timp ce se rostogolea, tubul cu pricina s-a lovit de altele, spărgându-se apoi. Una dintre bucăţi a căzut peste Ginel, provocându-i leziuni grave inclusiv la coloana vertebrală.

Imediat, la faţa locului au sosit cei de la SMURD, care au constatat că băiatul se află în stop cardio-respirator, fiindu-i afectate mai multe organe. Transportat de urgenţă la Spitalul Judeţean, Ginel, Guiu a fost supus unei intervenţii chirurgicale în urma căreia i s-a extirpat splina şi o parte din ficat. La examenul tomograf s-a stabilit că inelele trei şi patru de la coloana vertebrală erau grav afectate, motiv pentru care a fost trimis la Spitalul "Floreasca" din Capitală.

După trei săptămâni petrecute la terapie intensivă, suferind între timp o operaţie şi la plămâni, părinţii băiatului au primit o veste cumplită. Diagnosticul pus de medici era paralizie completă! Aşadar, micuţul fotbalist rămăsese paralizat, visul său fiind spulberat.

Într-una din zile, conform celor declarate de unchiul său, Gheorghe Guiu, Ginel a avut parte de o surpriză plăcută. A fost vizitat de fostul dinamovist Ionuţ Lupescu. Acesta venise la spital unde era internat tatăl său, iar în momentul în care l-au văzut, şi ştiind că băiatul lor este fan Dinamo, l-au abordat pe Lupescu, rugându-l să-l susţină moral pe Ginel. Lucru care de altfel s-a şi întâmplat, a doua zi oficialul FRF oferindu-i o minge cu autograf. Astfel, suferinţa unui copil ţintuit într-un cărucior cu rotile a mai fost puţin alinată de gestul "Kaiserului".

Între timp, băiatul a ajuns în sanatoriul din Mangalia, unde face recuperare, dar familia sa a ţinut legătura cu Ionuţ Lupescu, acesta din urmă interesându-se de starea lui Ginel. Copilului i-a fost prescris un tratament, Însă două dintre medicamente nu erau de găsit în ţară. Atunci, părinţii băiatului au apelat la fostul dinamovist, care a promis că le va aduce medicamentele din Germania.

Zis şi făcut. Ionuţ Lupescu a primit reţeta prin intermediul preşedintelui Asociaţiei Judeţene de Fotbal Buzău, Pompiliu Coşconea, iar cu câteva zile înaintea meciului cu Serbia, directorul FRF a anunţat familia lui Ginel că s-a rezolvat problema, urmând ca medicamentele, dar şi un echipament sportiv, să fie luate de la tatăl său, Nicolae Lupescu. Când a intrat în posesia lor, Ginel Guiu s-a bucurat şi ţine să-i mulţumească încă o dată fostului dinamovist Ionuţ Lupescu. La fel şi părinţii băiatului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 09:58 PM
Mesaj: #26
RE: Ştiri Gloria Buzău
"Plecăm de la Giurgiu cu părere de rău"

După înfrângerea usturătoare de acum două luni şi jumătate, 1-4, Nicolae Anton a venit cu lecţia învăţată la Giurgiu, tactica din partida de astăzi nefiind neapărat rodul unei analize a ultimelor meciuri susţinute de giurgiuveni, ci mai degrabă experienţa "amicalului" din vară.

"Noi am încercat să îi aşteptăm; ştiam că pasează foarte mult, le ştiam jocul, dinamica şi aşezarea. Am insistat să îi blocăm pe benzile laterale, să recuperăm şi să plecăm rapid pe contraatac" a declarat Nicolae Anton, tehnicianul buzoienilor.

În opinia "principalului" Gloriei, echipa pe care o pregăteşte merita să câştige astăzi: "Plecăm de la Giurgiu cu părere de rău, după aspectul jocului eram îndrepăţiţi să câştigăm. Am avut patru sau cinci ocazii clare, în timp ce gazdele, să mă ierte Dumnezeu, nu au avut niciuna" a mai spus Nicolae Anton, "uitând" să aducă în discuţie şi ratările monumentale ale giurgiuvenilor (bara lui Ivaşcă, momentul de inspiraţie al fundaşului buzoian Toma care a respins de pe linia porţii în minutul 43 sau şutul complet aiurea din câţiva metri a lui Iordache din ultimele minute de joc).

Chestionat cu privire la obiectivul formaţiei pe care o antrenează dar şi la "favoritele sale" pentru promovare şi retrogradare din acest sezon, acelaşi Nicolae Anton a răspuns: "Obiectivul nostru este clasarea între locul 1 şi locul 12. Cred că favorite în acest moment la promovare sunt Farul Constanţa şi Petrolul Ploieşti. Victoria Brăneşti şi altele asemeni ei sunt ca meteoritul. La retrogradare este luptă mare. Cred că cine va avea mai multă stabilitate pecuniară se va salva".

Referitor la arbitraj, deşi a protestat în permanenţă la deciziile "centralului" Stănescu, antrenorul Gloriei a părut mult mai calm "la rece": "E normal ca atunci, în febra meciului să ai anumite ieşiri. Nu am ce să reproşez arbitrajului Sunt alţii care trebuie să se ocupe de acest aspect".

Deşi mulţumit de jocul elevilor săi, Nicolae Anton a declarat că s-a ratat cu prea multă seninătate, în contraexemplu cu ceea ce s-a întâmplat în etapa precedentă, la Stejaru, când buzoienii au fructificat de câte ori au avut ocazia, însă brigada de arbitri a considerat, eronat, că doar un gol din cele trei a fost valabil.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 09:59 PM
Mesaj: #27
RE: Ştiri Gloria Buzău
Dan Tulpan: "Brăneştiul, Tulcea şi Stejaru nu au condiţii de liga I"

Preşedintele Gloriei Buzău, Dan Tulpan, le atacă pe contracandidatele la promovare, despre care afirmă că nu au condiţii de liga I şi deplînge soarta stadionului din Parcul cu Platani.

"De ce să ne mai întrebăm unde e fotbalul românesc, dacă noi ajungem să ne disputăm întîietatea la nivelul Diviziei B cu Victoria Brăneşti, o echipă care are un stadion făcut în pripă, cu Delta Tulcea, care nu îndeplineşte condiţiile pentru licenţiere, cu Săgeata Stejaru, care nu are un stadion omologat? Este inadmisibil ca stadionul Progresul să fie în conservare, să fie închis pentru că în liga a II-a avem atît de puţine stadioane omologate pentru liga I", a declarat Tulpan la Sport Total FM.

El se plînge de maniera de arbitraj din etapa trecută, la înfrîngerea de la Stejaru (1-2): "Sincopa din etapa trecută a venit datorită manierei de arbitraj. M-am întors cu 25-30 de ani în urmă".

Tulpan consideră că meciul de la Giurgiu este dificil şi este convins că, dacă echipa sa nu era penalizată cu 8 puncte, era pe loc promovabil: "Ne aşteaptă nişte jocuri grele. Meciul de la Giurgiu este dificil. Marin Barbu are o echipă disciplinată, care pune osul. Dacă nu aveam penalizarea de 8 puncte şi un meci pe care nu l-am putut disputa, eram pe locurile 2-3. Trebuie să ţinem echipa pe linia de plutire."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 10:01 PM
Mesaj: #28
RE: Ştiri Gloria Buzău
Băhăian "bate" în retragere?

Ca de altfel multe echipe şi Gloria Buzău se confruntă cu o mare problemă. Evident una de natură financiară. Asta, în ciuda faptului că după plecarea lui Bucur "ştafeta" a fost preluată de un alt om de afaceri. Unul însă destul de controversat, fiind vorba despre Sergiu Băhăian.

O perioadă totul a fost ţinut în secret în ceea ce priveşte adevăratul patron al grupării din Crâng, la înaintare fiind băgată o firmă de lacuri şi vopseluri din Mediaş. Până la urmă, Băhăian s-a arătat la faţă la meciurile Gloriei, aflându-se că el este stăpânul clubului buzoian. În acte figurează ca împuternicit al firmei T.K. Invest SRL în AGA, conform unei procuri semnate pe 5 octombrie a.c.

Numai că acum, conform unor surse din cadrul clubului, care din motive lesne de înţeles au ţinut să îşi păstreze anonimatul, se pare că noul patron ar cam bate în retragere. Asta, din cauza banilor. Dacă lucrurile stau aşa, atunci acele zvonuri care au circulat în vară şi potrivit cărora ar fi vrut să pună mâna pe Gloria pentru a o vinde în iarnă, încep parcă să prindă contur.

Este adevărat că Băhăian a achitat o parte din datorii însă trebuie să mai "decarteze" serios. Deşi la ultima întrevedere cu jucătorii le promisese acestora că până pe 20 octombrie vor fi cu banii la zi (salarii şi prime de joc) nu s-a întâmplat aşa. Patronul nu a mai apărut, motivul fiind, conform celor declarate de un oficial al clubului, că este internat în spital.

Totuşi, băieţii lui Anton au încasat ceva bănuţi înaintea meciului cu Săgeata Stejaru. Despre provenienţa sumei respective persoane din conducerea Gloriei s-au rezumat doar la a spune "nu contează de unde sunt, ci important este că ne-am zbătut să găsim bani pentru a achita o parte din drepturile financiare ale jucătorilor". Cârcotaşii spun însă că clubul ar fi apelat la un împrumut. Repetatele încercări ale conducerii grupării buzoiene de a lua legătura cu patronul au fost sortite eşecului. Asta, deoarece Băhăian nu mai răspunde la telefon, lucru ce dă apă la moară acelor guri rele care spun că "s-ar da lovit". Oficialii Gloriei susţin că omul s-ar afla în spital.

Preşedintele clubului din Crâng, Mihai Marin, nu confirmă dar nici nu infirmă zvonul referitor la aşa-zisa retragere a patronului. "Referitor la această problemă, chiar nu pot spune deocamdată nimic, nici oficial şi nici neoficial. Pot circula tot felul de zvonuri, fiindcă aşa se întâmplă de obicei. Singurul lucru cert sau semnal, să mă exprim aşa, este că de ceva timp nu am mai putut comunica cu patronul echipei. Dacă este vorba de vreo problemă medicală, fiindcă am înţeles că ar fi în spital pentru tratament, bani sau renunţarea la Gloria Buzău, nu am de unde să ştiu. Părerea mea este să mai avem răbdare câteva zile pentru a şti exact cum stau lucrurile", ne-a declarat Mihai Marin.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-08-2009, 07:39 PM
Mesaj: #29
RE: Ştiri Gloria Buzău
Dan Tulpan: "Avem datorii către doi jucători şi Dunărea Galaţi"

Preşedintele Gloriei Buzău, Dan Tulpan, susţine că Primaria este singura care ajută echipa şi anunţă că Gloria are datorii la doi jucători şi la Dunărea Galaţi.

"În afară de Primărie, nimeni nu e alături de noi. La început a fost un investitor care a dat o sumă de bani şi care s-a speriat de cîţi bani trebuie să investeşti în fotbal şi s-a retras. Este posibilă reîntoarcerea fostului sponsor. Important e ca echipa să-şi primească banii. Avem datorii la doi jucători şi către Dunărea Galaţi", a declarat Tulpan la Sport Total FM.

El susţine că Victoria Brăneşti nu poate evolua în liga I pe propriul stadion. "Suprafaţa de joc a Victoriei Brăneşti este foarte bună. Stadionul este bun pentru liga a II-a, dar nu se poate juca în liga I pe acest stadion", a încheiat Tulpan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 10:27 PM
Mesaj: #30
RE: Ştiri Gloria Buzău
"Cei de la Brăneşti au fost cu nasul pe sus"

Oficialul clubului din Crâng, Marin Mihai consideră că numai ghinionul a frustrat echipa buzoiană de o victorie pe terenul liderului seriei.

Preşedintele Gloriei spune că Victoria Brăneşti nu este o formaţie de speriat aşa cum o cataloghează unii. Mai mult Marin este convins că trupa lui Stan nu va rezista pe prima poziţie, iar unele victorii au fost de conjunctură.

"Baieţii noştri au jucat cu multă dăruire şi doar ghinionul a făcut să nu plecăm cu toate cele trei puncte puse în joc. Am avut câteva ocazii incredibile aşa că dacă nu ratam şi jucătorii erau mai atenţi la faza din prelungiri puteam câştiga şi asta meritat. Cei de la Brăneşti spuneau înaintea meciului că ne vor da 3-4 goluri, însă aşa se întâmplă când eşti cu nasul pe sus. Oricum nu este o echipă extraordinară şi am suficiente motive să cred că nu va rezista acolo sus. Este o comună şi chiar nu văd cum să aiba echipă în prima ligă. Acolo totul este politic şi deja au început să apară problemele financiare aşa că le va fi greu", a declarat Mihai Marin.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut