Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Jiul Petroşani
09-22-2009, 08:11 PM
Mesaj: #21
RE: Ştiri Jiul Petroşani
Borcea şi Dinu i-au făcut urări de bine lui Vădrariu

Daniel Vădrariu, jucătorul care a semnat pe o perioadă de cinci ani de zile cu Dinamo, dar joacă sub formă de împrumut pentru un an de zile la Astra Ploieşti, a fost primit cu entuziasm de către oficialii dinamovişti.

"M-au impresionat şi pe mine cât de bine l-au primit pe jucător. Borcea şi Dinu i-au făcut urări de bine de parcă era de ani de zile acolo în "Ştefan Cel Mare". I-au spus că e tânăr şi din iarnă îl aşteaptă printre jucătorii lui Dinamo", a povestit directorul sportiv de la Jiul, George Boboc.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 08:12 PM
Mesaj: #22
RE: Ştiri Jiul Petroşani
Simota: "Cedăm prea uşor mijlocul terenului"

Patronul Jiului, Alin Simota, spune că obiectivul principal al echipei este să adune cât mai multe puncte. Dacă situaţia în clasament va fi favorabilă promovării şi dacă vor exista condiţiile financiare, atunci Jiul nu se va da la o parte.

Ultima victorie, 1 - 0 cu CSM Râmnicu Vâlcea, păstrează Jiul Petroşani în coasta echipelor care conduc plutonul, UTA şi U Cluj, la numai două lungimi în spate. "Săptămâna aceasta vom face o analiză a jocului pentru că am cedat prea uşor mijlocul terenului cu Vâlcea. Experienţa lui Luţu a fost decisivă, iar despre execuţia de la gol nu mai are rost să comentăm. Jiul are ca obiectiv să acumuleze cât mai multe puncte, dar pe undeva asta înseamnă că ne gândim şi la promovare. Va trebui să avem în vedere şi posibilităţile financiare. Este posibil să mai vină jucători cunoscuţi la Jiul", a declarat Alin Simota, imediat după etapa de sâmbătă.

La numai o zi, petroşănenii s-au mai întărit cu un fotbalist cu experienţă în prima ligă. Jucătorul de culoare, Salif Nogo, a ajuns, duminică seara, la Petroşani, pentru a-şi negocia contractul cu noua sa echipă, Jiul. Fotbalistul care a mai evoluat în Liga l la Oţelul Galaţi a fost dorit cu insistenţă de patronul Alin Simota. "În mare ne-am înţeles cu el, urmează să se semneze. Este o achiziţie importantă", au spus oficialii din Vale.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 06:58 PM
Mesaj: #23
RE: Ştiri Jiul Petroşani
Timofte: "Tratăm toate meciurile la victorie"

Invincibili de şase etape jucătorii lui Daniel Timofte vor să treacă neînvinşi şi de partida de sâmbătă, cu Drobeta Turnu Severin. "Noi abordăm toate meciurile la victorie. Referitor la jocul cu Drobeta va fi un meci greu. Este o echipă care şi-a mai revenit. Mă bucur că lumea a început din nou să vină la stadion şi să ne susţină", a spus tehnicianul.

Referitor la noile achiziţii ale "minerilor", Timofte a afirmat că Ionuţ Luţu şi Lucian Pârvu pot ajuta mult echipa. "E mult spus că au influenţat jocul echipei pentru că ei vin după o perioadă în care nu au jucat şi mai au de recuperat. Luţu şi Pârvu sunt doi jucători, două nume, care vin tare din urmă şi ne pot ajuta să rămânem acolo sus", a mai adăugat Timofte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 07:04 PM
Mesaj: #24
RE: Ştiri Jiul Petroşani
Boboc: "Jiul mai negociază cu doi jucători"

Oficialii echipei Jiul spun că nu se vor opri aici cu transferurile şi că sunt în negociere cu încă doi jucători din liga a doua.

"Nogo a venit la pregătiri, urmează să semneze zilele, acestea. Nu ne vom opri aici pentru că mai avem nevoie de un fundaş dreapta şi de aceea suntem în negocieri cu încă doi jucători pe care sperăm să-i aducem la Petroşani. În ceea ce priveşte echipa am avut trei meciuri mai uşoare, apoi mai grele cu Mioveniul şi Vâlcea, dar greul abia începem. Suntem acolo în cărţi", a declarat directorul sportiv George Boboc.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 07:05 PM
Mesaj: #25
RE: Ştiri Jiul Petroşani
"Nogo a slăbit 5 kilograme din cauza stresului"

Proaspăta achiziţie a echipei Jiul, Salif Nogo, va semna zilele acestea contractul cu echipa din Vale. "Nogo a slăbit 5 kilograme din cauza stresului. A fost în discuţii cu mai multe echipe. L-a vrut iar Oţelul, apoi nu s-a mai materializat transferul. A venit la Jiul pentru că oamenii de aici îşi doresc performanţă",a afirmat impresarul jucătorului Marian Tiugan.

"Nogo se antrenează cu Jiul, dar este în urmă cu pregătirea. Ştim că în ultima perioadă a fost prin Belgia şi Franţa şi nu a mai jucat",a declarat şi directorul sportiv George Boboc.

Salif Nogo 22 de ani, şi-a terminat în iarnă contractul cu Oţelul Galaţi, tot atunci plecând să negocieze o înţelegere cu Troyes, din liga a doua din Franţa. Internaţionalul din Burkina Faso nu a reuşit să ajungă la un acord cu echipa franceză şi a luat decizia să se întoarcă în ţara sa natală.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 07:15 PM
Mesaj: #26
RE: Ştiri Jiul Petroşani
Ionuţ Luţu a făcut show la antrenamente

Mijlocaşul echipei Jiul Ionuţ Luţu face spectacol şi la antrenamente nu numai la meciurile oficiale, unde a şi reuşit să marcheze la a doua apariţie a sa în tricoul "minerilor". Astfel la antrenamentul de miercuri, Luţu a făcut show. A dat recital la capitolul driblinguri şi a marcat fără număr.

"Mi-a rupt coloana astăzi",a sfârşit prin a spune portarul Jiului, Dumitru Hotoboc.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 07:16 PM
Mesaj: #27
RE: Ştiri Jiul Petroşani
"Vâlcea a avut un şut pe spaţiul porţii şi merge cu reclamaţii la Federaţie"

Oficialii echipei Jiul au reacţionat după ce omologii lor de la Vâlcea au declarat că au depus la FRF o casetă prin care scot în evidenţă cele 21 de greşeli făcute de arbitrul meciului, Jiul - Vâlcea, împotriva oaspeţilor.

"Ce să spun au dus caseta la Federaţie. Extraordinar. A greşi e omeneşte. Noi ce trebuia să facem când s-a greşit de atâtea ori decisiv în defavoarea noastră. A avut şi Vâlcea un şut pe spaţiul porţii şi gata fac gălăgie. Noi niciodată nu am făcut atâta tărăboi",a afirmat directorul sportiv George Boboc.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-27-2009, 02:23 PM
Mesaj: #28
RE: Ştiri Jiul Petroşani
Invincibilitatea continuă

Jiul Petroşani a răzbunat eşecul din Cupa României şi a reuşit să se impună la o diferenţă de două goluri în faţa unei formaţii ce şi-a trecut în cont două bare.

Începutul de meci le este favorabil oaspeţilor care au prima bară prin Iulian Gheorghe , la o nesincronizare a defensivei gazdelor. Jiul nu se sperie, începe să iasă la joc, dând naştere la primele ocazii. Astfel în minutul 25, jucătorul meciului, Pintilii, reia cu capul în poarta lui Zimmerman. După o primă repriză mai slabă de ambele părţi, cea de a doua repriză adduce mai multe faze de poartă. Oaspeţii ratează prin Eduard Stoica, ca apoi Mircea Ilie să-l imite. Introducerea lui Luţu aduce consistenţă gazdelor iar golul doi vine în minutul 86 la o pătrundere a lui Mihăiţă Gheorghe pe partea stângă.

Este cea de a cincea victorie a echipei din Vale, care rămâne invincibilă in acest început de campionat, luând o obţiune serioasă pentru promovare.

Patronul minerilor, Alin Simota a declarat la finalul meciului că la Petroşani vor mai veni câţiva jucători, este vorba despre un internaţional togolez de 18 ani şi un fundaş drepata de la Sportul Studenţesc. Un prim transfer este cel al lui Salif Nogo care a semnat un contract pe 3 ani, jucătorul a venit de la Oţelul Galaţi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-28-2009, 07:44 PM
Mesaj: #29
RE: Ştiri Jiul Petroşani
Ionuţ Luţu: "Vreau să fac afaceri cu Alin Simota"

Noua achiziţie a echipei Jiul, Ionuţ Luţu, îşi lasă colegii cu gura căscată la orele de antrenament. Un magician al balonului, Luţu spune că a venit la Petroşani cu un singur obiectiv: să-i ducă pe "mineri" în Liga l.

De ce ai ales să vii la Jiul, având în vedere că ai avut oferte tentante de la arabi?
Cei de aici m-au vrut mai mult, la arabi nu era nimic sigur. Balaci mă vroia, dar în cele din urmă nu s-a concretizat nimic şi am acceptat bucuros să vin la Petroşani şi, sincer, nu regret că am ales această echipă.

Consideri că e un pas înapoi faptul că ai venit la liga a doua?
Dacă voi pune umărul la promovarea echipei consider că va fi un pas înainte, dacă nu ne vom îndeplini acest obiectiv, atunci va fi un pas înapoi. Eu îmi doresc însă să am la activ prima promovare cu Jiul Petroşani.

Eşti obişnuit să joci în faţa unor tribune pline, la Petroşani deocamdată lumea vine în număr mic la stadion…
Am mai jucat în faţa unor tribune la fel de goale şi în Kazasthan. Dar asta nu e o problemă pentru că sunt convins că jocul bun al echipei va readuce publicul la stadion.

La antrenamente oferi un adevărat spectacol…
Ne cam întindem la antrenamente pentru că sunt de nivelul ligii l. Chiar e foarte frumos, lucrăm mult cu mingea şi asta îmi palce foarte mult.

Cum împaci fotbalul cu afacerile?
Foarte bine. Afacerile le mai fac şi prin telefon, vorbesc mult la telefon. Acum clubul de la mare l-am închis pentru că s-a terminat sezonul, dar mai am un magazin cu lustre în Craiova. Chiar vreau să-i propun patronului Alin Simota să facem afaceri împreună pentru că am înţeles că şi el are ceva asemănător cu iluminatul. Sper să mă ajute şi să colaborăm, să ne ajutăm reciproc până la urmă.

Până la ce vârstă îţi doreşti să joci? Antrenorul secund al Jiului Damian Militaru s-a lăsat la 40 de ani…
Eu vreau să-l întrec, vreau să joc atâta timp cât mă ţin picioarele şi mă ajută fizicul. Acum am două kilograme în plus dar voi scăpa repede de ele…am multe de făcut aici la Jiul.

Huza i-a rupt piciorul lui Luţu
Daniel Huza a jucat contra lui Luţu, când acesta din urmă evolua la Universitatea Craiova. "Luţu este unul dintre jucătorii care pot câştiga un meci de unul singur. Eu am jucat împotriva lui cu ani în urmă şi i-am rupt piciorul. Mi-a părut rău că din acuza mea nu a mai jucat aproape o lună. Este o achiziţie importantă pentru Jiul", spune fostul jucător al "minerilor" Daniel Huza.

Şi antrenorul secund Damian Militaru este mulţumit de evoluţia lui Luţu. "Eu am jucat cu el la Steaua şi ştiu că este un jucător valoros. Avem nevoie de el la echipă şi sperăm să dea cât mai multe goluri", a afirmat Militaru.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-28-2009, 07:45 PM
Mesaj: #30
RE: Ştiri Jiul Petroşani
"Sunt dezamăgit că lumea nu vine la meciurile noastre"

Antrenorul secund al echipei Jiul, Damian Militaru,a declarat că este dezamăgit de faptul că Jiul are foarte puţini suporteri care vin la meciurile de pe teren propriu.

"Dacă nici acum că suntem neînvinşi lumea nu vine să ne vadă, atunci când vor veni, Eu unul sunt foarte dezamăgit că jucăm cu aşa lume puţină. Degeaba echipa joacă şi câştigă, dacă publicul nu vine să ne vadă. Vreau şi eu să simt 10.000 de oameni că ne încurajează că îşi doresc ca echipa să revină în prima ligă. Eu vreau să vină să ne ajute, să ne susţină dacă îşi doresc să promovăm. Nu este normal să vină aşa de puţină lume. Au venit jucători valoroşi la Petroşani, jucătorii îşi dau sufletul, chiar suntem pe drumul cel bun", a spus Militaru.

La meciul din etapa trecută cu Drobeta, Jiul a stabilit un mic record în materie de bilete vândute. Astfel s-au vândut 400 de bilete, lucru nemaiîntâlnit în sezonul trecut când nu s-au vândut mai mult de 150 de bilete.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut