Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Poli Timişoara
09-04-2009, 08:21 PM
Mesaj: #11
RE: Ştiri Poli Timişoara
Secretele lui "Gattuso"

Bourceanu a povestit cum a devenit un maratonist al fotbalului şi ce a făcut cu primii bani cîştigaţi pe teren.

Şochează, alergînd tot meciul. Cînd UEFA a publicat distanţele parcurse de jucători în Şahtior - Poli 2-2, Bourceanu a impresionat, cu 12,5 kilometri alergaţi în acel meci.

Mijlocaşul Timişoarei a povestit ieri cum a început să joace fotbal şi cum s-a obişnuit să alerge un meci întreg. A început de copil, nefiind interesat de alte jocuri. A avut şi noroc. A fost folosit la o grupă de copii mai mari ca vîrstă, iar ambiţia de a nu fi mai prejos decît coechipierii săi l-a făcut să-şi depăşească limitele încă din copilărie.

N-a avut jucării
Aşa a ajuns să devină jucătorul determinant de azi, poreclit "Gattuso", care aleargă 90 de minute şi-şi hărţuieşte neîncetat adversarii. "Eu n-am avut maşinuţe şi alte prostii. Mingea de fotbal era jucăria mea. Nu-mi trebuiau decît adidaşi, minge şi la treabă! Smile La 12 ani mi-am dat seama că asta vreau să fac în viaţă şi l-am rugat pe tatăl meu să mă ducă la fotbal", şi-a amintit mijlocaşul. "La juniori, am fost folosit la o grupă de vîrstă cu trei ani mai mare. Cînd ne puneau să alergăm, nu suportam să îi văd pe băieţii cei mari în faţă şi tot timpul îmi dădeam sufletul ca să mă ţin de ei", a continuat Bourceanu.

"Jucam pe ... postul Paştelui"
Competiţia cu cei mari l-a călit. "M-a ajutat mult acest lucru, definindu-mă ca fotbalist, dar au fost şi aspecte negative: nu prea intram în echipă. Jucam pe postul de fundaş sau mijlocaş dreapta, dar cel mai des pe postul Paştelui. Smile Mă băgau doar cîte cinci minute pe final", rememorează, cu umor, Bourceanu, care îşi aduce aminte însă şi de primii bani cîştigaţi din fotbal. "De la 16 ani lucrurile au devenit mai serioase. Am jucat la un turneu de juniori şi am cîştigat 500 de mii de lei vechi. Eram în al nouălea cer! Două săptămîni am băut numai răcoritoare! M-am vitaminizat tot!" Smile)

4 meciuri a jucat Alex Bourceanu pentru Poli în acest sezon al Ligii 1, fiind integralist în toate

1 selecţie la naţională are Bourceanu, la meciul amical cu Croaţia, din februarie 2009, de la Bucureşti


Încurajat de tată
Alex Bourceanu s-a destăinuit şi a vorbit despre tatăl său

Mijlocaşul Timişoarei spune că a fost susţinut mereu de tatăl său, Virgil Bourceanu, care a jucat la rîndul său fotbal. "Tata a jucat la nivelul diviziei C, dar era foarte leneş. Smile De aceea a şi jucat libero. A făcut fotbal pînă pe la 24 de ani, iar apoi s-a gîndit că este mai bine să facă o facultate", a dezvăluit Bourceanu, care mai are un frate şi două surori. "Am avut o copilărie frumoasă. Am avut, înainte de '89, o situaţie financiară destul de bună. Apoi s-au mai complicat puţin lucrurile", a încheiat Alex.

Bourceanu: "Am fost debusolaţi"
Gatusso a încercat să găsească explicaţia eşecului de la Alba iulia.

Bourceanu a explicat ce s-a întîmplat în ultima deplasare de la Alba Iulia, scor 3-3. "Nu i-am luat peste picior. Dacă ne calificam în Champions League, poate ne lua puţin valul, dar aşa, nu a fost cazul. A fost o lipsă de reacţie din partea noastră. După ce ne-au dat gol, am intrat imediat la vestiare şi am fost puţin debusolaţi. A început repriza a doua şi am luat iar gol, iar de acolo s-au complicat lucrurile. Preferam să pierdem la Alba Iulia, dar să batem la Iaşi şi la Urziceni", a mai spus închizătorul lui Poli.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-05-2009, 05:35 PM
Mesaj: #12
RE: Ştiri Poli Timişoara
Elton din Banat

Prezentat drept "unul dintre cele mai mari talente" din Columbia, micuţul jongler al Timişoarei, Christian de Jesus Mejia Martinez (18 ani) vrea să impresioneze în Liga 1.

Şeful Timişoarei, Marian Iancu, s-a arătat deranjat cînd Mejia a fost comparat cu Elton. "Are 1,70, nu e atît de mic. Pentru el, va vorbi mingea, cînd o va atinge. Nu mă interesează că e comparat cu Elton. Ştiu ce poate, face parte din viitorul clubului", a spus Iancu. Mic, poate cu un deget sub 1,70, şi ingenuu, Mejia e considerat însă în Columbia un supertalent. E intranaţional de tineret, iar Sabău l-a caracterizat succint: "Dacă va juca aşa cum a făcut-o la CM de tineret, e un foarte bun jucător".

- Christian, cum a fost prima zi la Timişoara?
- Mă bucură faptul că am fost primit foarte bine. Pentru mine era foarte important ca primul contact să fie unul pozitiv. Toţi cei din jurul meu mă tratează foarte bine şi sper să mă acomodez cît mai bine, atît cu grupul cît şi individual. Nu va fi uşor la început.

- Cum se vede din Columbia diferenţa dintre fotbalul sud-american şi cel european?
- Fotbalul sud-american se joacă într-un ritm mai lent. Lucrurile se schimbă mult în Europa. Totul este mai rapid, mai dinamic, mai palpitant. Este o provocare să joci în Europa, dar eu sper să mă descurc cît mai bine. Chiar la primul antrenament m-am simţit deja foarte bine.

- Prima impresie despre colegi?
- Sincer, n-am apucat să discut cu ei prea mult, dar par băieţi de treabă. Zilele acestea voi ajunge să îi cunosc şi eu mai bine

Se teme de frig
- Care ar fi principalele calităţi?
- În primul rînd eu spun că am o ambiţie foarte mare de a demonstra ceva. Apoi am viteză şi îmi place fotbalul simplu şi rapid. În plus, cu cît voi juca mai multe meciuri voi acumula şi mai multă încredere şi atunci lucrurile vor sta altfel.

- Ai ceva temeri înaintea acestui nou început?
- Nu se pune aşa problema. Ştiu doar că în noiembrie şi decembrie în România este foarte frig şi va trebui să mă obişnuiesc cu acest lucru pentru a nu avea probleme. Mai este şi diferenţa de fus orar, dar într-o săptămînă nu cred că voi mai avea probleme. Oricum, sînt bucuros că antrenorul are încredere în capacităţile mele şi chiar îi sînt recunoscător pentru acest lucru.

Hagi nu, Adi Ilie
- Cînd spui Columbia românii se gîndesc la golul înscris de Hagi în 1994...
- Eu nu mi-l aduc aminte. Am doar 18 ani şi nu am prins acele momente. Îmi aduc aminte însă un meci dintre România şi Columbia cînd a înscris Adrian Ilie un gol extraordinar.

- Numele tău este şi Mejia şi Jesus. De ce?
- Părinţii mei îşi doreau foarte mult un copil, dar au fost anunţaţi de medic că le va fi imposibil să-l facă. Tatăl meu a început însă să meargă în fiecare zi la biserică, se ruga să aibă un băiat, iar cînd m-am născut, drept mulţumire, mi-au pus numele Jesus. Oricum simt că Dumnezeu a fost mereu aproape de mine, iar acum m-a adus aici.

5 ani este valabil contractul pe care l-a semnat Mejia cu Poli Timişoara

500.000 de euro a costat jucătorul, care a evoluat pînă acum la Deportes Tolima, în prima ligă din Columbia


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-06-2009, 12:53 PM
Mesaj: #13
RE: Ştiri Poli Timişoara
Hîrtia de turnesol

Bîntuit încă de semi-eşecul de la Alba Iulia, Dan Alexa spune că meciurile din Europa League sînt prilejul ideal pentru a demonstra adevărata valoare a Timişoarei.

Egalul de la Alba Iulia, şi acela obţinut in extremis, după ce Unirea întorsese scorul de la 0-2 la 3-2 i-a avertizat pe Alexa şi compania că o clipă de neatenţie poate distruge munca de luni de zile a unei echipe. "Sîntem încă foarte necăjiţi după meciul cu Unirea, pentru că am realizat de mult că un campionat se cîştigă împotriva aşa-ziselor echipe mici. Nu mai avem voie să facem asemenea greşeli, cu atît mai mult cu cît acuma avem o echipă mai experimentată ca anii trecuţi", a avertizat căpitanul formaţiei de pe Bega, care ţinteşte, la fel ca boss-ul Marian Iancu, titlul în Liga 1.

Pînă atunci, însă, Alexa aşteaptă cu nerăbdare partidele din grupele Europa League, unde Poli va întîlni trei adversari de calibru: Ajax, Anderlecht şi Dinamo Zagreb. "Sînt meciurile pentru care orice fotbalist se apucă de acest sport, atunci cînd este copil. E o mare presiune, pentru că unii jucători nu au parte de o asemenea şansă în toată cariera lor. Joci pe stadioane foarte mari, este altă trăire, totul este diferit. Pentru noi va fi un moment ideal să demonstrăm că sîntem o echipă în adevăratul sens al cuvîntului", a mai spus "Chirurgul".

Îndureraţi de moartea lui Iatan
Drama tînărului portar al Dunării Giurgiu, Alexandru Iatan, decedat după ce a primit o minge în piept, nu i-a lăsat indiferenţi pe elevii lui Neluţu Sabău. "E de nedescris. A fost o mare părere de rău pentru toţi. Era doar un copil care iubea fotbalul. Brusc, îţi dai seama că se poate întîmpla oricui şi oricînd, realizezi cît de periculos e de fapt ceea ce faci zi de zi. Ştiu, pentru că am vorbit cu oameni care-l cunoşteau pe Alexandru, că era cu adevărat un fotbalist de perspectivă", a dezvăluit, îndurerat, Dan Alexa.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-06-2009, 11:04 PM
Mesaj: #14
RE: Ştiri Poli Timişoara
FC Timişoara-Vojvodina Novi Sad 1-1, într-un meci amical

Formaţia FC Timişoara a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul amical jucat duminică, la Timişoara, în compania formaţiei Vojvodina Novi Sad, din Serbia.

Golul timişorenilor a fost marcat de Lukas Magera, în minutul 74, în timp ce pentru sârbi a înscris Stjepanovic, în prelungirile meciului (minutul 90+3).

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabău a folosit următorii jucători: Taborda - I. Matei, Mera, Borbely, Maxim (Chiţu 46) - Chiacu (Nicula 89), Magera, Vrsic (Poparadu 68), Curtean (F. Sandu 85) - Goga (Mejia 63), Parks (Rusic 60).

De partea cealaltă, mijlocaşul Alin Stoica a început meciul ca titular. Vojvodina Novi Sad este în acest moment liderul campionatului din Serbia.

La jocul care s-a disputat pe Terenul 1 din complexul de lângă stadionul Dan Păltinişanu au asistat aproximativ 2000 de spectatori.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
                   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 03:21 PM
Mesaj: #15
RE: Ştiri Poli Timişoara
Meciul FC Timişoara-Astra Ploieşti se va disputa pe stadionul Giuleşti

Partida dintre FC Timişoara şi Astra Ploieşti, din etapa a 6-a a Ligii I, se va disputa duminică, de la ora 21:45, pe stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu din Bucureşti, din cauza unor lucrări care se fac la gazonul stadionului Dan Păltinişanu, a declarat, luni, Gheorghe Chivorchian.

"A fost o chestiune de forţă majoră, arena noastră a suferit mai multe modificări pentru Liga Europa, am schimbat şi gazonul, care va arăta impecabil la următorul meci. Am primit deja acceptul tuturor părţilor, atât al LPF, cât şi al Astrei. De etapa viitoare, Timişoara va juca pe Dan Păltinişanu", a spus Chivorchian.

Partida FC Timişoara-Astra, din etapa a 6-a a Ligii I, se va disputa duminică de la ora 21:45.

În altă ordine de idei, LPF a anunţat, luni, că partida dintre Gaz Metan Mediaş şi Steaua a fost mutată duminică, la ora 20:00, deşi iniţial trebuia să se dispute sâmbătă.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 06:46 PM
Mesaj: #16
RE: Ştiri Poli Timişoara
Chivorchian: "Vom juca la Buzău cu Astra"!!!

Din cauza unei neînţelegeri cu cei de la Rapid, Poli va evolua la Buzău împotriva celor de la Astra!

Mihai Zaharia, directorul sportiv al celor de la Rapid a reacţionat dur la auzul veştii ca Poli va juca în Giuleşti împotriva Astrei: "Aşa ceva nu e posibil! După ce că nu şi-au plătit datoriile, cei de la clubul de fotbal mai aduc şi pe alţii să joace aici. Cu mine nu a discutat nimeni, iar Copos nu are dreptul să subînchirieze stadionul. Acesta aparţine Clubului Sportiv, nu celui de fotbal. Poate că timişorenii au primit acordul să joace la Pro Rapid, doar acolo e Copos şef. Pentru a juca aici trebuie să plătească chiria, adică 5.000 de euro, însă nici aşa nu ştiu dacă îi vom lăsa. Mai întîi trebuie să ne interesăm să vedem dacă gazonul va rezista la două meciuri într-o singură zi", a spus Zaharia.

Calm, directorul general al timişorenilor a anunţat că Poli va juca la Buzău! "Meciul cu Astra îl vom disputa la Buzău. Nu mai contează motivele şi nu vreau să comentez nimic de cei de la Rapid. Ne va lua o oră în plus să ajungem cu autocarul acolo, dar nu avem ce face", a spus Chivorchian!

Pleacă Dennis Trifunovici?
Atacantul suedez de origine sîrbă, Dennis Trifunovici (18 ani), nu i-a convins pe cei de la Timișoara

Venit în probe la Poli, Trifunovici nu a impresionat și acum este la un pas să părăsească gruparea violetă. Deși staff-ul tehnic al bănățenilor e de părere că ar trebui să i se mai dea puțin timp atacantului, pentru a convinge, părerea generală în cadrul clubului e că suedezul nu e peste jucătorii deja existenți la echipă.

Karamienii integralişti la nationala
Din jucătorii lui Poli convocați la echipele naționale, frații Karamian au fost integraliști, în partida pierdută de Armenia, pe teren propriu, cu Bosnia Herțegovina (0-2. Nibombe a jucat 90 de minute pentru Togo

Gigel Bucur a evoluat doar 13 minute pe finalul meciului cu Franța, iar Pantilimon a fost doar rezervă. Cisovsky și Vrsici nu au prins lotul din cauza unor accidentări mai vechi. Nibombe a fost integralist în partida de ieri seară cu Maroc.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 12:04 PM
Mesaj: #17
RE: Ştiri Poli Timişoara
Bădoi s-a despărţit amiabil de Poli!

Fundaşul dreapta a devenit, luni, jucător liber de contract, încheindu-şi pe cale amiabilă contractul cu Poli.

Vali Badoi l-a anuntat pe presedintele Gheorghe Chivorchian ca doreste rezilierea contractului cu Poli, spun surse din cadrul clubului. Badoi, 34 ani, a marturisit apropiatilor ca se simte in forma si doreste sa mai joace fotbal, fiind dezamagit ca nu intra in vederile lui Sabau. El mai avea contract 6 luni.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 12:05 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri Poli Timişoara
Sabău despre Bădoi: "Nu mă mai poate ajuta"

Antrenorul Timişoarei, Ioan Sabău, a ţinut să clarifice şi punctul său de vedere referitor la cazul Valentin Bădoi.

"Eu nu am ce să-i reproşez. Apreciez că nu a creat probleme, dar la ceea ce-mi doresc eu, de acum înainte nu mă mai poate ajuta. Probabil ne-ar mai fi putut ajuta, dar doar în unele meciuri din campionat. De multe ori trebuie luate şi asemenea decizii", a explicat Sabău.

Momentan, Bădoi a fost contactat de Rapid, U Craiova, FCM Bacău si "U" Cluj.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 12:08 PM
Mesaj: #19
RE: Ştiri Poli Timişoara
Marian Iancu: "S-a declanşat urmărirea penală împotriva lui Zambon! Va primi puşcăria pe care o merită!"

Patronul Timişoarei a dezvăluit că Zambon a fost pus sub urmărire penală pentru înşelăciune, fals şi uz de fals.

"S-a declanşat urmărirea penală împotriva lui Zambon! Am primit ordonanţă oficială în acest sens, iar acesta va fi judecat pentru înşelăciune, atenţie, înselăciune, fals şi uz de fals. De aceea am spus mereu că este un escroc, iar acum voi şi demonstra acest lucru. Mâine voi prezenta presei mai multe acte în acest sens. Vom ajunge în faţa unui judecător şi va primi puşcăria pe care merită să o primească!", a spus Marian Iancu la emisiunea "Fotbal Alb-Violet".

Iancu nu licitează pentru Mihai Roman contra granzilor bucureşteni
Deşi Braşovul a respins oferta Timişoarei, de un milion de euro, pentru mijlocaşul Mihai Roman (24 de ani), iar Dinamo şi Steaua au intrat şi ele pe fir, Marian Iancu nu supralicitează.

"E problema lor, oferta mea e aceeaşi, rămîne neschimbată şi rămîne valabilă pînă pe 10 septembrie, cînd se încheie perioada de transferuri. Apoi, devine nulă, la fel ca interesul nostru", a spus boss-ul viola. Dinamo oferă 500.000 euro pentru Roman, în timp ce Steaua e dispusă să dea 1,5 milioane de euro.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 12:13 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri Poli Timişoara
Globetrotters din Banat

Decizia de a juca meciul cu Astra pe un alt stadion decât "Dan Păltinişanu" înseamnă o corvoadă pentru echipa lui Neluţu Sabău, planificarea formând un lanţ de nu mai puţin de şase deplasări consecutive.

Pe 18 august cu VfB Stuttgart au văzut majoritatea fanilor timişoreni ultimul meci oficial al lui Poli, iar jocul cu Astra, programat "acasă" la bănăţeni, tocmai a fost planificat la Buzău, după ce Rapid a refuzat să îi găzduiască duminică pe timişoreni. Asta deoarece pe stadionul "Dan Păltinişanu" nu se poate juca deocamdată din cauza lucrărilor făcute în regim de urgenţă pentru îmbunătăţirea gazonului.

Dacă fanii sunt nemulţumiţi de această decizie, pentru fotbaliştii lui Sabău încă o deplasare înseamnă completarea unui tur de forţă care şi aşa afectase echipa prin numărul mare de jocuri şi distanţele mari de acoperit între oraşele în care au jucat.

Între primul meci oficial, deplasare la Şahtior (29 iulie) şi următorul joc pe teren propriu cu Universitatea Craiova (26 septembrie), Timişoara va aduna aproximativ 15.000 de kilometri parcurşi! Până la meciul cu oltenii, Poli va avea jucate numai trei jocuri la Timişoara şi nouă meciuri în afara oraşului.

Un asemenea program încărcat cu deplasări înseamnă sărirea peste anumite antrenamente specifice, obosirea jucătorilor, folosirea multor resurse financiare şi multe alte probleme care pot să apară pe parcurs.

24 de ore petrec, cu aproximaţie, timişorenii în avion între 28 iulie şi 26 septembrie

21 de ore petrec, cu aproximaţie, timişorenii în autocar între 28 iulie şi 26 septembrie

9 cazări la hotel de cel puţin o noapte au în această perioadă timişorenii


Ce înseamnă 15.000 km
- distanţa alergată de Poli Timişoara în aproximativ o sută de meciuri la nivelul cupelor europene

- 37,5 % din circumferinţa Pământului la Ecuator, nivelul paralelei de zero grade

- Distanţa aproximativă dintre Timişoara şi Sydney, capitala Australiei

- Dacă ar fugi cu viteza avută când a stabilit recordul mondial la 100m, Usain Bolt ar fugi distanţa parcursă de Timişoara în fix două săptămâni, două zile, 15 ore şi 10 minute


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut