Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Rapid Bucureşti
10-23-2009, 06:12 PM
Mesaj: #221
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Iată cine a cumpărat Rapidul

Dacă George Copos are cofetării şi patiserii, Lutz Stache patronează o gelaterie la Cottbus.

Lutz Stache a bătut palma cu Copos
Fac ce fac şi tot de dulciuri dau! Jucătorii Rapidului sunt pe cale să „scape" de George Copos, patronul lanţului de cofetării şi patiserii „Ana", şi să ajungă pe mâna unui om de afaceri german, Lutz Stache, proprietar, printre altele, al unei gelaterii în Cottbus!

Stache a ajuns în atenţia opiniei publice din România după ce şi-a anunţat intenţia de a prelua pachetul majoritar de acţiuni de la George Copos.

Cunoscut în mediul afacerilor ca un investitor extrem de prudent, neamţul a cerut un audit pentru a vedea exact pe ce anume urmează să "arunce" milioane de euro.

Dincolo de afacerile cu materiale de construcţii sau cu firma de medicamente, Stache are şi un bussiness, ţinut relativ departe de ochii curioşilor. Click! a aflat faptul că omul care intenţionează să cumpere Rapidul este proprietarul unei gelaterii în Cottbus.

Lutz Stache nu se ocupă personal decât foarte rar de această afacere, care mai cuprinde o cafenea şi o terasă, toate purtând numele "Eiscafe Da Capo". Consoarta lui Stache este cea care are grijă de bunul mers al banilor la "Da Capo".

De altfel firma apare şi pe stadionul echipei Energie Cottbus, unde se spune că Lutz investeşte anual sume cu cinci zerouri. Interesant este însă faptul că fotbaliştii nu prea l-au văzut la faţă pe Stache la meciurile de pe teren propriu, fiind o prezenţă extrem de discretă.

Cunoscuţi ai lui Stache îl laudă pe neamţ pentru modul în care ştie să speculeze momentele pe piaţa afacerilor. Anul trecut, chiar înainte de explozia crizei financiare, omul care se vrea patron la Rapid a vândut o firmă de ciment cu nu mai puţin de 53 de milioane de euro!

Copos a bătut palma cu Stache
George Copos a declarat pentru Click! că va renunţa la fotbal în luna noiembrie. Boss-ul de la Ana Pan a primit o ofertă tentantă de a vinde Rapidul de la Lutz Stache, însă şi-ar dori să mai păstreze nişte acţiuni la club.

Preţul cerut de Copos pentru 90% din clubul Rapid este de un leu, iar neamţul se obligă să achite nişte datorii în valoare de 6 milioane de euro către diverşi creditori.

700 de milioane, cifra de afaceri a firmei
Stache este CEO al AHG Industry, grup care are o cifră de afaceri de peste 700 milioane euro la nivel regional.

Germanul a cumpărat anul acesta acţiuni la distribuitorul de medicamente Remeia, a preluat afacerea cu var de la Arcelor Mittal Galaţi, unde intenţionează să construiască o noua capacitate de producţie a varului, având un buget pentru această investiţie de 40 de milioane de euro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-23-2009, 06:13 PM
Mesaj: #222
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
"Vreau să înscriu şi cu Steaua"

Cel mai bun marcator al Rapidului în acest început de sezon, Ovidiu Herea, promite un gol şi în derbiul cu Steaua, care va avea loc duminică pe stadionul din Ghencea.

"Îmi pare rău că am ratat câteva ocazii clare cu CFR-ul, când eram conduşi. Nu a vrut mingea să intre, ce să fac. Am fost ghinionişti. Sunt pregătit foarte bine şi sper să mă revanşez cu Steaua. Vreau să înscriu şi să învingem pentru că urmează alte meciuri grele pentru noi", susţine decarul vişiniilor.

5 goluri a marcat Ovidiu Herea în cele 10 etape ale campionatului intern

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-23-2009, 06:35 PM
Mesaj: #223
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Bornescu: "Rapid e tot ce am vrut!"

După ce a stat aproape şase luni pe tuşă, Mircea Bornescu este fericit că a reuşit să se transfere în Giuleşti şi se pregăteşte să închidă poarta la
derby-ul cu Steaua.

-De ce Rapid?
-Din motive personale am ales să joc la Rapid. Toată familia mea este rapidistă, mai puţin mama, care ţine cu Universitatea Craiova. Important este că voi juca pentru Rapid, este ceea ce mi-am dorit. Faptul că am renunţat la bani are mai puţină importanţă în acest moment.

-Vei debuta într-o partidă pe Ghencea.
-Mă simt onorat că voi debuta într-un meci cu Steaua, însă am încredere în mine, ştiu că nu va fi o partidă uşoară, dar sper să câştigăm şi să ne menţinem în lupta pentru titlu.

"Nu doar Marinescu a greşit!"
-Cum ţi s-a părut meciul cu CFR Cluj?

-Rapid joacă cel mai spectaculos şi frumos fotbal din Liga I, iar rezultatul din jocul cu CFR Cluj este unul mincinos. Pentru că, dacă la 1-1 se dădea penalty la Herea şi se marca, atunci se schimba istoria jocului.

-A pierdut Rapid meciul cu CFR din cauza portarului?
-Nu, oricine poate greşi. Doar cine nu munceşte nu greşeşte. Marinescu este tânăr şi a reuşit să treacă peste momentul greu.

-Ai mai jucat fără spectatori?
-Am mai jucat meciuri cu tribunele goale la Craiova, eu sunt obişnuit, însă fotbalul este urât fără fani.

-Cum te înţelegi cu Viorel Hizo?
-Este un antrenor foarte bun, care tot timpul ştie să ţină jucătorii în priză. Din punctul meu de vedere, este un om corect, care ştie tot timpul ce să ceară de la un fotbalist.

"Copos e un om de onoare"
-Cu George Copos cum te înţelegi?

-Este un om de onoare. S-a ţinut de cuvânt cu ceea ce mi-a promis. Nu este problema mea dacă vinde clubul sau nu. Important este ca noi să ne facem treaba şi să câştigăm cât mai multe meciuri pentru Rapid.

-Nicu Gheară te-a îndemnat să vii la Rapid?
-Naşul meu m-a sfătuit să fac ceea ce este mai bine pentru mine, mi-a dat numai sfaturi pozitive. Rapid este o echipă mare, care în fiecare an îşi propune să câştige Cupa şi campionatul, iar eu am ales să vin să joc pentru acest club.

50 de mii de euro este suma la care a renunţat portarul pentru a-şi încheia conturile cu Craiova

120 de mii de euro câştigă Bornescu pe an la Rapid

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-24-2009, 06:16 PM
Mesaj: #224
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Viorel Hizo: "Bornescu va fi titular cu Steaua"

Antrenorul Rapidului, Viorel Hizo a anunţat titularizarea lui Bornescu în poartă giuleştenilor, într-o partidă în care crede că orice rezultat este posibil.

"Steaua a crescut cu cel puţin o viteză de la venirea lui Stoichiţă şi joacă mai mult pe atac. Se vede mîna lui Mihai la echipă. Meciul de duminică este unul greu. Orice rezultat e posibil într-o aşa partidă şi ne dezavantajează faptul că jucăm fără suporteri, pentru că evoluăm altfel cu fanii alături. Ar fi fost mai bine dacă ambele echipe ar fi avut susţinere din tribune. Legitimarea lui Bornescu este un plus pentru noi şi sper să facă o partidă bună. Va fi titular", a declarat Viorel Hizo la Fanatik Show, la DigiSport.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-24-2009, 06:17 PM
Mesaj: #225
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Viorel Hizo: "Duminică redevenim lideri!"

Giulestenii nu au mai pierdut pe terenul Stelei din 2002, 1-2. Hizo e sigur că Rapid va cîştiga în Ghencea, dar se plînge de absenţa publicului.

- Domnule Hizo, e bine sau e rău că Steaua a pierdut cu Fenerbahce?
- Eu am făcut abstracţie de jocul lor din Europa în pregătirea derby-ului. Dar vreau să zic altceva: am văzut acum persoane care spun despre Stoichiţă că nu e antrenor. Asta e culmea! Păi, existau fotbalişti care nu jucau nimic pînă să vină el şi într-un timp scurt i-a pus pe picioare. E absurd să-l critici pe Mihai.

- E mai greu să pregăteşti un meci cu Steaua după ce ai pierdut acasă cu 1-4?
- Înfrîngerea cu CFR a fost nemeritată, mincinoasă. Am stabilit cu jucătorii că duminică trebuie să revenim pe primul loc în clasament tocmai ca să reparăm ce s-a stricat, nu numai din vina noastră, în partida din etapa trecută.

- Aţi luat în calcul şi faptul că se va juca fără spectatori?
- Da, o să fie aiurea rău! E ca şi cum te-ai duce la teatru şi te trezeşti că eşti singurul spectator din sală. O să mă aud ţipînd, va trebui să mă cenzurez şi n-o să-mi fie uşor deloc (rîde). După partida cu CFR, toţi şefii fotbalului i-au lăudat pe fanii noştri pentru atmosfera pe care au creat-o. Drept recompensă, duminică nu au voie să intre pe stadion!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-24-2009, 06:19 PM
Mesaj: #226
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
George Copos: "O să vedeţi ce meci va face «grădiniţa» lui Hizo"

George Copos, patronul Rapidului, spune că echipa sa va reuşi să provoace surpriza în derby-ul contra Stelei.

"Am fost si am discutat cu baietii, sunt mai montati ca oricand sa faca un meci mare. Sa vedeti ce meci va face «gradinita» lui Hizo! Steaua va avea o mare surpriza! Suntem mai buni si vom castiga. Nu ne este frica de ei. Prime? Avem un regulament de ordine interioara in care sunt stipulate premierile pentru derby-uri si acesta va fi respectat", a spus George Copos pentru cancan.ro

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-24-2009, 06:20 PM
Mesaj: #227
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Îl torturează

Marinescu (24 de ani) a fost titular in 7 partide din acest sezon al Ligii I
Marinescu nu mai are loc în poartă nici la antrenamente, din cauza greşelilor din meciul cu CFR.

Andrei Marinescu a fost iertat doar în declaraţii. "E tînăr, nu are rost să-l acuzăm pe el pentru eşec, toţi sîntem de vină", au zis şi jucătorii, şi şefii după înfrîngerea cu CFR (1-4), în care goalkeeperul a greşit decisiv la trei goluri ale ardelenilor.

Tratamentul de care a avut parte portarul săptămîna asta nu a ţinut seama de afirmaţiile oficiale ale rapidiştilor. "Marin nu mai prinde echipa nici la antrenamente!", a povestit o sursă din lot. Hizo a programat joi un amical cu echipa-satelit. La seniori au jucat Bornescu, o repriză, şi Straton, în partea a doua, în timp ce poarta celor de la Rapid II a fost apărată de Drăghia. "Cînd lotul e împărţit în două, Marinescu rămîne pe dinafară, doar se uită!", zic coechipierii.

Ultimele noutăţi:
» Hizo nu e îngrijorat de intenţia Stelei de a contesta dreptul de joc al lui Bornescu: "Mircea a fost legitimat conform regulamentului şi sînt convins că va face un meci mare pe Ghencea!".
» Spadacio îi avertizează pe stelişti: "Să nu mizeze pe faptul că sîntem trişti în urma dezastrului din jocul cu CFR Cluj! Vom merge pe terenul Stelei ca să batem, orice alt rezultat ar fi nesatisfăcător!".
» Cesinha nu e în lot, fiindcă s-a accidentat iar şi a fost trimis în Portugalia ca să se trateze.
» "Dulăul" are de ales între Mardare şi Ricardo Fernandes ca pereche a lui Adrian Iordache în centrul apărării. L-ar alege pe lusitan, dar se teme, fiindcă Ricardo a lipsit în ultima vreme, din cauza unei accidentări.
» Copos a vizitat echipa la Pro Rapid ieri după-amiază şi s-a întreţinut cu Viorel Hizo. "Nu ne-a zis nimic de vreo primă. Poate se hotărăşte sîmbătă sau duminică şi ne face o surpriză", zic fotbaliştii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-24-2009, 06:21 PM
Mesaj: #228
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Spadacio: "Batem pe Steaua şi devenim din nou lideri!"

Juliano Spadacio, rapidistul care a marcat doua goluri in Ghencea sezonul trecut, spune ca giulestenii au trecut peste esecul cu CFR si vor sa bata Steaua pentru a reveni pe primul loc in Liga I.

"Rapid e o echipa buna si stim cit de important e acest meci. Avem nevoie de o victorie pentru a deveni din nou liderii campionatului. Stim ca nu va fi usor pentru ca stelistii au o echipa puternica si vor da totul pentru a scoate un rezultat pozitiv. Joaca acasa, chiar daca nu au fanii alaturi, sunt pe terenul lor si vor da totul de la inceput pana la sfarsit sa obtina victoria. De noi depinde sa facem un joc bun si sa obtinem un rezultat mare. Nu mai conteaza ce s-a intamplat sezonul trecut, cand am batut cu 2-1 si eu am marcat ambele goluri. Fiecare partida e diferita. Nici noi nu putem sa-i judecam pe ei dupa meciul cu Fenerbahce. Daca ar fi sa ne luam doar dupa un meci si stelistii ar putea sa-si schimbe parerea despre noi. Poate ei cred ca suntem abatuti dupa esecu din fata CFR-ului. Am fost suparati, dar am uitat acea infringere si vrem sa batem Steaua!", a zis Spadacio la GSP TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-24-2009, 06:21 PM
Mesaj: #229
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Nicolae Manea: "Fără spectatori, derby-ul Steaua-Rapid va fi ca un antrenament"

Directorul tehnic al Rapidului, Nicolae Manea, regretă că partida din Ghencea se va disputa fără suporteri şi crede că sancţiunea primită de Steaua din partea Comisiei de Disciplină nu este corectă.

"Un meci Steaua-Rapid atrage foarte multe lume, dar, din pacate, acest lucru nu va fi posibil pentru ca adversarii nostri au terenul suspendat. Asta nu ne impiedica sa mergem acolo si sa tintim o victorie. Ambele echipe vin dupa infrangeri, noi cu CFR, iar ei cu Fenerbahce si cred ca jucatorii vor face tot ce le sta in putinta sa castige. Un derby isi pierde din importanta si frumusete atunci cand se joaca fara public si il face sa para un antrenament. Ambele echipe au declarat ca vor locurile fruntase si ar fi trebuit sa se gaseasca o alta masura de pedepsire a Stelei, nu sa interzica accesul spectatorilor la o astfel de partida", a declarat Nicolae Manea pentru Sport Total FM.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-24-2009, 06:22 PM
Mesaj: #230
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Pancu: "Cu Ioniţă şi Răduţă în atac, viitorul Rapidului este asigurat"

Fostul fotbalist al Rapidului Daniel Pancu nu concepe alt rezultat în Ghencea decît victoria. Pancone se declară impresionat de tinerii Lucian Răduţă şi Alexandru Ioniţă şi mărturiseşte, în Cancan, că îi e dor de o partidă cu Steaua.

- Pancone, duminică e meci mare pentru Rapid.
- Ah, ce dor îmi este de un meci cu Steaua! Păcat că partida se va juca fără spectatori, numai în România este posibil aşa ceva. Îmi doresc din tot sufletul ca Rapid să învingă şi să revină pe primul loc. Dacă îmi aduc bine aminte, în ultimii zece ani, cred că ne-au bătut de maximum trei ori. În rest, i-am cam ars.

- Au aparut mulţi tineri în prima echipă.
- Cu Ioniţă şi Răduţă în atac, viitorul Rapidului este asigurat. Acum, ei trebuie să aibă continuitate şi să rămînă modeşti. M-a impresionat foarte mult cînd am aflat că Ioniţă vine cu metroul la antrenamente. Un copil bun care, cu siguranţă, va ajunge mare jucător.

- Ce părere ai de jocul giuleştenilor?
- Îmi pare nespus de bine că Rapid nu mai este echipa din sezoanele trecute care pierdea puncte cu echipele mici. Acesta este un mare avantaj. Jucătorii trebuie să fie mai concentraţi în derby-uri, să aibă mai mult tupeu, şi să nu mai piardă cu echipele din vîrf.

- Pe ce loc termină Rapidul?
- Am văzut doar două meciuri ale giuleştenilor în campionat şi am rămas foarte impresionat. După părerea mea, vor termina lejer în primele trei. Este mare păcat că pînă acum Rapid nu a profitat de punctele aduse pentru România, de care au beneficiat alte echipe. Mare păcat! Sper ca acest an să fie al Rapidului!

- Vinde Copos clubul?
- Eu de doi ani spun acelaşi lucru: numai nişte naivi pot să creadă că patronii de la Steaua, Dinamo sau Rapid vor renunţa la echipele lor. Sînt leşinaţi fără ele, asta este părerea mea. Eu spun că domnul Copos nu va vinde clubul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
7 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut