Chestionar: Va reuşi Dinamo să treaca de grupe?
Da
Nu
[Arată rezultate]
Notă: Acesta este un chestionar public, alţi utilizatori vor putea vedea ce aţi votat.
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grupa F (Grupa Dinamoviştilor): Panathinaikos, Galatasaray, Dinamo, Sturm Graz
11-05-2009, 05:42 PM
Mesaj: #91
RE: Grupa F (Grupa Dinamoviştilor): Panathinaikos, Galatasaray, Dinamo, Sturm Graz
Frank Rijkaard: "Am venit să câştigăm meciul cu Dinamo"

Antrenorul lui Galatasaray, Frank Rijkaard, a declarat miercuri, la Bucureşti, că obiectivul echipei sale este o nouă victorie cu Dinamo, pentru a termina Grupa F în poziţia de lider.

"O respectăm pe Dinamo, dar vom încerca să obţinem un rezultat foarte bun în meciul de mâine. Am venit aici să câştigăm, pentru că vrem să terminăm pe locul întâi această grupă, mai ales că ne aflăm într-o situaţie bună", a declarat Frank Rijkaard miercuri, într-o conferinţă de presă susţinută la Stadionul Dinamo.

Antrenorul olandez a apreciat că în meciul tur i-au plăcut de la Dinamo în special atacanţii şi mijlocaşii laterali şi a pronosticat că la Bucureşti "va fi cu totul alt meci decât în tur".

Tehnicianul a anunţat că va folosi şi în meciul de joi sistemul 4-3-3 şi a dat asigurări că are suficiente variante pe banca de rezerve pentru înlocuirea lui Milan Baros.

Rijkaard s-a declarat mâhnit că meciul se va juca fără public şi a comentat: "Este o situaţie ciudată. Îmi pare foarte rău că iubitorii fotbalului şi, în special fanii lui Dinamo, nu vor putea urmări acest meci".

În acelaşi asentiment în această privinţă a fost şi mijlocaşul Mehmet Topal, care a afirmat: "Se spune că publicul este al 12-lea jucător. Fără public e ca şi cum ar fi o ciorbă fără sare. Mâine vom avea un avantaj din punctul ăsta de vedere".

Topal a evitat să facă o comparaţie între Steaua, foasta adversară de anul trecut al lui Galatasaray, şi Dinamo, însă a apreciat că duelurile cu roş-albaştrii i-au ajutat să acumuleze experienţă.

Partida Dinamo-Galatasaray, din cadrul Grupei F a Ligii Europa, se va disputa joi, de la ora 20:00 pe stadionul din Ştefan cel Mare şi se va juca cu porţile închise.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-05-2009, 08:34 PM
Mesaj: #92
RE: Grupa F (Grupa Dinamoviştilor): Panathinaikos, Galatasaray, Dinamo, Sturm Graz
"Mergem la Bucureşti să câştigăm!"

Preşedintele clubului Galatasaray, Adnan Polat, a declarat, marţi, pentru postul de televiziune al grupării din Istanbul, că echipa antrenată de Frank Rijkaard vrea să câştige meciul de la Bucureşti cu Dinamo şi să termine grupa F a Ligii Europa pe primul loc, informează ajansspor.com.

"Mergem la Bucureşti să câştigăm. Dacă am termina faza grupelor pe primul loc, am avea de câştigat din punct de vedere financiar. De asemenea, ca lider al grupei am avea în faza următoare un adversar mai facil. Echipa se pregăteşte bine. Sper să revenim de la Bucureşti cu o victorie", a spus Polat.

Adnan Polat a prezentat şi un bilanţ al meciurilor jucate de Galatasaray în acest sezon, calificând drept o mare pierdere cele două înfrângeri şi rezultatul de egalitate înregistrate de echipa din Istanbul în campionatul Turciei. "Noi am jucat 9 meciuri în cupele europene, 11 în campionatul intern şi o partidă în Cupa Turciei. Adică în Turcia am jucat 12 meciuri în campionat şi în cupă. În aceste partide am înregistrat două înfrângeri şi un rezultat de egalitate. Acestea sunt o mare pierdere pentru Galatasaray. Nu ne aşteptam", a afirmat Polat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-05-2009, 08:44 PM
Mesaj: #93
RE: Grupa F (Grupa Dinamoviştilor): Panathinaikos, Galatasaray, Dinamo, Sturm Graz
Vitejii mei "cainii" vor avea o misiune foarte grea cu Galatasaray acasa si in deplasare la Atena. Sa speram ca ne calificam. Pana atunci, "Gitmek Dinamo" Big Grin si " πάω Dinamo" Tongue

CATALIN HILDAN, UNICUL CAPITAN!!! TE VOM IUBI MEREU!!!Angel
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 05:26 PM
Mesaj: #94
RE: Grupa F (Grupa Dinamoviştilor): Panathinaikos, Galatasaray, Dinamo, Sturm Graz
Am facut fotbalul de ras aseara. Cu 2 nesimtiti ca Tamas si Moti in aparare nici nu se putea altfel. Astia dupa ce ca au salarii enorme isi bat joc si de culorile noastre. Deaia nu prindea Moti lotul prin Serie A. Iar Tamas daca era bun era pastrat de Auxerre.

CATALIN HILDAN, UNICUL CAPITAN!!! TE VOM IUBI MEREU!!!Angel
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 06:27 PM
Mesaj: #95
RE: Grupa F (Grupa Dinamoviştilor): Panathinaikos, Galatasaray, Dinamo, Sturm Graz
Sturm Graz-Panathinaikos 0-1, în Grupa F

Echipa austriacă Sturm Graz a fost învinsă, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de scor 1-0, de gruparea elenă Panathinaikos Atena, în al patrulea meci al celor două formaţii în Grupa F a Ligii Europa, din care face parte şi Dinamo, informează site-ul UEFA.

Singura reuşită a întâlnirii i-a aparţinut mijlocaşului Kostas Katsouranis (70).

Sturm Graz: Gratzei - Ehrenreich (Bukva 80), Sonnleiter, Schildenfeld, Kandelaki - Holzl, Foda (Weinbenger 83), Weber, Jantscher - Muratovic, Beichler (Lavric 60). Antrenor: Franco Foda.

Panathinaikos: Tzorvas - Gabriel, Vintra, Sarriegi, Spiropoulos - Katsouranis, Simao, Gilberto - Karagounis (Ninis 41) - Cisse (Rukavina 90+2), Salpingidis (Leto 67). Antrenor: Henk ten Kate.

În urma acestui rezultat, formaţia din capitala Greciei a acumulat nouă puncte şi se menţine pe locul 2 în clasament, în timp ce învinsa sa, Sturm Graz, rămâne pe ultima poziţie, cu un singur punct acumulat după patru runde.

În celălalt joc al Grupei F, Dinamo a pierdut, acasă, scor 0-3, meciul cu Galatasaray, care a obţinut astfel calificarea în 16-imile competiţiei.

Clasament: 1. Galatasaray 10p, 2. Panathinaikos 9p, 3. Dinamo 3p, Sturm Graz 1p.

Etapa a 5-a va avea loc la data de 3 decembrie şi programează partidele Galatasaray-Panathinaikos şi Dinamo-Sturm Graz.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 06:35 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-06-2009 06:35 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #96
RE: Grupa F (Grupa Dinamoviştilor): Panathinaikos, Galatasaray, Dinamo, Sturm Graz
Rijkaard: "Prin victoria cu Dinamo, am făcut un mic pas către finala competiţiei"

Tehnicianul lui Galatasaray, Frank Rijkaard, a declarat, joi, după victoria cu Dinamo, scor 3-0, că este mulţumit de jocul elevilor săi, în urma căruia echipa sa şi-a asigurat calificarea în următoarea fază a competiţiei, însă îşi doreşte să şi câştige Grupa F.

"Am făcut un meci inteligent, e o victorie mare pentru noi chiar dacă nu am beneficiat de aportul spectatorilor. Chiar dacă se spune că Dinamo a jucat slab, acest joc a depins şi de noi. Am început în forţă şi ne-a ajutat mult faptul că am înscris rapid. Oricum, Dinamo a avut un mare handicap că nu a avut alături propriii fani. Prin victoria cu Dinamo, am făcut un mic pas către finala competiţiei. Sper ca în ultimele două meciuri să obţinem punctele necesare pentru a câştiga grupa", a spus Rijkaard.

Dinamo a pierdut, joi, pe teren propriu, scor 0-3, în faţa formaţiei turce Galatasaray Istanbul, într-un meci din etapa a 4-a a Grupei F a Ligii Europa şi mai are doar şanse teoretice pentru a se califica în 16-imile competiţiei.

În celălalt meci din etapa a 4-a a Grupei F, Panathinaikos s-a impus în deplasarea de la Sturm Graz, scor 1-0, astfel că formaţia din Ştefan cel Mare rămâne pe locul 3 în grupă, cu 3 puncte acumulate. Lider este Galatasaray, cu 10 puncte, urmată de Panathinaikos, cu 9 puncte, în timp ce Sturm Graz este lanterna roşie, cu un singur punct. Formaţia turcă este deja calificată în 16-imi.

Următoarea etapă se va disputa la 2 decembrie şi programează meciurile Dinamo-Sturm Graz şi Galatasaray-Panathinaikos.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 06:36 PM
Mesaj: #97
RE: Grupa F (Grupa Dinamoviştilor): Panathinaikos, Galatasaray, Dinamo, Sturm Graz
Adnan Polat: "Îmi pare rău pentru fanii lui Dinamo, fiindcă nu şi-au putut vedea echipa"

Conducătorul grupării din Istanbul, Adnan Polat, a afirmat că singurul regret al său este că jocul s-a disputat fără spectatori.

"Îmi pare rău pentru fanii lui Dinamo, fiindcă nu şi-au putut vedea echipa. Oricum, Steaua, pe care am întâlnit-o anul trecut, a fost mai bună decât Dinamo, cu siguranţă", a afirmat Polat.

Dinamo a pierdut, joi, pe teren propriu, scor 0-3, în faţa formaţiei turce Galatasaray Istanbul, într-un meci din etapa a 4-a a Grupei F a Ligii Europa şi mai are doar şanse teoretice pentru a se califica în 16-imile competiţiei.

În celălalt meci din etapa a 4-a a Grupei F, Panathinaikos s-a impus în deplasarea de la Sturm Graz, scor 1-0, astfel că formaţia din Ştefan cel Mare rămâne pe locul 3 în grupă, cu 3 puncte acumulate. Lider este Galatasaray, cu 10 puncte, urmată de Panathinaikos, cu 9 puncte, în timp ce Sturm Graz este lanterna roşie, cu un singur punct. Formaţia turcă este deja calificată în 16-imi.

Următoarea etapă se va disputa la 2 decembrie şi programează meciurile Dinamo-Sturm Graz şi Galatasaray-Panathinaikos.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 07:53 PM
Mesaj: #98
RE: Grupa F (Grupa Dinamoviştilor): Panathinaikos, Galatasaray, Dinamo, Sturm Graz
"Dinamo este o echipă slabă! La singura ocazie, jucătorii au rătăcit mingea printre picioare"

Cotidianul turc Fanatik a scris, astăzi, după înfrângerea echipei Dinamo, scor 0-3 cu Galatasaray, că bucureştenii formează o echipă slabă, o adversară facilă pentru echipa antrenată de Frank Rijkaard, informează Mediafax.

"Conducerea, staff-ul tehnic, suporterii... Toţi de la Cim Bom vorbesc despre finala Ligii Europa, iar jucătorii se îndreaptă către realizarea acestui obiectiv. Galatasaray a câştigat meciul jucând lejer şi a acumulat 10 puncte, însă adevărul este că fotbalul românesc este în cădere. Dinamo este o echipă slabă, a fost o adversară facilă pentru reprezentanta noastră. Punctele obţinute în faţa unor echipe atât de slabe vor fi de folos atât formaţiei Galatasaray, cât şi celorlalte grupări din Turcia care vor participa în cupele europene, în anii ce urmează", notează Fanatik.

"Câinii" au primit în acelaşi cotidian, în mare parte, câte o stea în urma prestaţiei de joi, singurii care au primit două stele fiind Cristea, Torje şi Alexe. La Galatasaray, Sabri, Mehmet Topal, Kewell şi Arda au fost notaţi cu trei stele. Aceleaşi calificative le-au fost acordate jucătorilor şi din partea cotidianului Hurriyet.

În minutul 24 al partidei de ieri, Shabani Nonda a marcat în minutul 24 al 12-lea său gol pentru Galatasaray în cupele europene. Prin această reuşită, Nonda a devenit cel mai bun marcator străin al echipei turce în cupele europene, devansându-l pe Mario Jardel (11 goluri). Pe locul trei în topul marcatorilor străini se află Gheorghe Hagi şi Milan Baros, cu câte 10 reuşite. Adrian Ilie se află pe poziţia a patra, cu 5 goluri marcate în cupele europene.

"Leul a sfâşiat-o pe Dinamo astfel!", a titrat Milliyet. "Ultima victimă, Dinamo. Echipa galben-roşie a început bine jocul cu slaba reprezentantă a României, Dinamo Bucureşti. Golurile lui Kewell şi Nonda i-au adus linişte. Cu minunatul gol al lui Mehmet Topal, s-a mărit diferenţa de pe tabela de marcaj, iar acest rezultat a calificat-o pe Cim Bom în următoarea fază a Ligii Europa. Însă nu trebuie să uităm că Dinamo Bucureşti este o echipă mai slabă decât Sivasspor. Pe toată durata meciului, dinamoviştii au avut o singură ocazie şi atunci de emoţie li s-a rătăcit mingea printre picioare. Cim Bom a arătat că are capacitatea să joace finala de la Hamburg", menţionează Milliyet.

Şi cotidianul Star notează că Galatasaray s-a impus cu uşurinţă în faţa lui Dinamo. O replică dintr-un dialog purtat pe teren de către jucătorii lui Frank Rijkaard şi redat în Star arată că echipa turcă nu a fost superioară doar ca joc lui Dinamo, ci şi ca mentalitate. "Aleargă băiete. Îi mănânci pe românii ăştia", i-a spus, la un moment dat, Ayhan lui Sabri.

Dinamo a fost "extrem de ineficientă", iar jocul Galatei a fost mult mai bun decât jocul lui Dinamo.

"Galatasaray a învins cu uşurinţă în România", scrie şi site-ul UEFA.

Echipa Dinamo Bucureşti a pierdut, joi, pe teren propriu, cu scorul de 0-3 (0-2), meciul susţinut în compania formaţiei turce Galatasaray Istanbul, contând pentru etapa a IV-a a grupei F a Ligii Europa.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 07:54 PM
Mesaj: #99
RE: Grupa F (Grupa Dinamoviştilor): Panathinaikos, Galatasaray, Dinamo, Sturm Graz
"Dinamo a fost mâncată cu fulgi cu tot la Bucureşti!"

Cotidianul turc Radikal a notat, joi seară, după victoria, cu scorul de 3-0, înregistrată de Galatasaray în meciul cu Dinamo, că echipa din Istanbul "a mâncat cu fulgi cu tot" formaţia bucureşteană.

"Galatasaray s-a bucurat în Liga Europa cu golurile lui Kewell, Nonda şi Mehmet Topal. Cu această victorie, Cim Bom a trecut de grupe şi fără să se obosească", menţionează Radikal, în ediţia electronică.

"Spectacol al «leului» la Bucureşti", a titrat jurnalul Vatan, în timp ce ajansspor.com a notat că "Europa este treaba «Leului»". "Galatasaray, care a copleşit-o cu goluri pe Dinamo pe Ali Sami Yen, a umilit-o şi în deplasare", precizează ajansspor.com.

"Operaţiunea a fost finalizată: 0-3" este titlul unui articol din cotidianul Fanatik.

"Au fost trei goluri în România", a titrat Milliyet, iar Sabah a notat: "Cimbom cu mare uşurinţă...".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2009, 08:00 PM
Mesaj: #100
RE: Grupa F (Grupa Dinamoviştilor): Panathinaikos, Galatasaray, Dinamo, Sturm Graz
"Dinamo a obţinut un rezultat bun în campionat, dar fotbalul european e complet diferit"

Atacantul formaţiei Galatasaray Istanbul, Harry Kewell, a declarat că Dinamo este o echipă bună, care a obţinut un rezultat bun în etapa trecută a Ligii I, însă fotbalul european e complet diferit de campionatul intern.

"Dinamo este o echipă bună, am auzit că au obţinut un rezultat bun în campionat, dar fotbalul european e complet diferit şi multe echipe trebuie să înţelegă că sunt diferenţe între campionatul intern şi cupele europene. Suntem calificaţi deja în primăvara europeană, e perfect asta, dar mai avem două meciuri şi trebuie să le concentrăm şi să le câştigăm", a spus Kewell.

Herry Kewell a precizat că este mulţumit de rezultatul obţinut la Bucureşti, unde Galatasaray a învins-o pe Dinamo, cu scorul de 3-0. "Cred că am jucat bine în seara asta, am lăsat mingea să circule, ne-am fructificat şansele şi sunt mulţumit de acest rezultat", a menţionat fotbalistul.

Atacantul australian a explicat că echipa sa a marcat şapte goluri în cele două manşe ale confruntării cu Dinamo, pentru că jucătorilor de la Galatasaraye le place să înscrie. "Venim de la o vreme frumoasă în Istanbul, iar acum vremea a fost rece. Joc de 14 ani în Europa şi sunt obişnuit cu astfel de schimbări. Am marcat şapte goluri în două meciuri contra acestei echipe, dar am făcut-o pentru că ne place să înscriem, iar al treilea gol a fost dintr-un şut frumos", a mai spus Kewell.

Referinduse la Gheorghe Hagi, cel mai apreciat fotbalist român care a evoluat la Galatasaray, Kewell a spus: "Hagi este un jucător foarte special, este o legendă nu doar aici, ci şi la Galatasaray. E fantastic să evoluez la clubul la care a jucat şi el".

Dinamo Bucureşti a pierdut, joi, pe teren propriu, cu scorul de 0-3, meciul susţinut în compania formaţiei turce Galatasaray Istanbul, contând pentru etapa a IV-a a grupei F a Ligii Europa.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut