Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manchester United
12-25-2009, 08:40 AM
Mesaj: #21
RE: Manchester United
Alex Ferguson critică demiterea lui Mark Hughes de la Manchester City

Alex Ferguson a criticat dur demiterea antrenorului Mark Hughes de la Manchester City, calificînd-o drept "inacceptabilă". Galezul a fost concediat imediat după victoria de sîmbătă cu Sunderland (4-3), iar înlocuitorul său a fost la fel de rapid anunţat, în persoana lui Roberto Mancini.

"E un comportament inacceptabil. Nu ştiu care e motivul, dar se pare că sărbătoarea Crăciunului scoate afară ce e mai rău în conducători. Nu contează dacă ai pierdut 20 de meciuri sau 2, există un mod de a trata oamenii. Nu ştiu cum poţi să faci aşa ceva. Am vorbit cu Mark a doua zi şi mi-am dat seama că suferă. Sîmbătă deja bursa zvonurilor o luase razna, iar Mark şi-a dat seama că era ultimul lui meci. Numai în locul lui să nu fii", a declarat Sir Alex Ferguson.

Acesta l-a avut elev pe Hughes la United, transferîndu-l în 1988 de la Barcelona pentru 1,8 milioane lire sterline, sumă record la acea dată pentru clubul englez. Hughes a jucat 256 de partide în cei şapte ani petrecuţi la Manchester United. După ce a renunţat la cariera de jucător, Hughes a trecut la antrenorat, fiind selecţioner al Ţării Galilor, manager la Blackburn Rovers şi apoi la Manchester City, din iunie 2008. Deşi nu a pierdut decît două partide în acest sezon şi ocupă locul al şaselea în Premier League, Hughes a fost demis de ambiţiosul patron, Sheikh Mansour.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-27-2009, 12:12 PM
Mesaj: #22
RE: Manchester United
Rio Ferdinand îşi va amâna revenirea din cauza problemelor medicale

Fundaşul lui Manchester United, Rio Ferdinand, care a jucat ultimul meci în luna octombrie, a făcut mai multe injecţii pentru a reduce durerile pe care le are la spate, iar Sir Alex Ferguson afirmă că nu ştie când va reveni acesta pe teren, informează ediţia online a BBC.

Ferdinand, în vârstă de 31 de ani, a jucat în 8 partide în acest sezon şi a ratat alte 13. "Acum nu văd nicio lumină la capătul tunelului. Este greu de stabilit o dată când el va reveni, dar sper să nu fie una prea îndepărtată", a afirmat Sir Alex Ferguson.

Fundaşul lui Manchester United nu a putut evolua nici în amicalul Angliei cu Brazilia, dar jucătorul a dat asigurări că va fi complet apt pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud.

"Rio a făcut o injecţie acum două săptămâni, el a trebuit să se odihnească, apoi va reveni în sala de gimnastică. Sper ca durerile pe care le are să dispară. Rio este un jucător foarte puternic din punct de vedere psihic şi sunt sigur că va evolua foarte bine, deşi nu îi va fi atât de uşor să revină", a adăugat tehnicianul lui Manchester United.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-27-2009, 01:03 PM
Mesaj: #23
RE: Manchester United
Christian Stuani, surpriza de pe lista lui Sir Alex Ferguson

Uruguaianul lui Albacete a fost intens monitorizat atît de "diavolii roşii" cît şi de alte grupări din prima ligă spaniolă. Specialiştii anunţă că bătălia se va da între Manchester United şi Real Zaragoza.

Împrumutat de Reggina În liga secundă din Spania, Christian Stuani, în vrstă de 23 de ani, ar putea ajunge în această iarnă pe Old Trafford, dar tînărul uruguaian este tentat să accepte ofertele din Spania, pentru a avea o şansă la primul "11".

Stuani are contract cu Reginna pînă în vara lui 2012, iar oficialii italieni au anunţat că va reveni la echipă dacă nu se va ajunge la nici un acord de transfer definitv.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 06:19 PM
Mesaj: #24
RE: Manchester United
Rooney show

United nu a refuzat cadoul făcut de "Boxing Day" de Chelsea şi s-a apropiat la două puncte de londonezi. Dar triumful de ieri, 3-1 cu Hull, s-a conturat destul de greu.

olul lui Rooney (al 13-lea în campionat) în prelungirile dinaintea pauzei n-a fost suficient. Pentru că Fagan (59) a egalat din penaltyul acordat la faultul comis de Rafael la Altidore. Tot Rooney a dres-o.

El a centrat pentru autogolul lui Dawson şi apoi la reuşita decisivă a lui Berbatov.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 06:20 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-28-2009 06:20 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #25
RE: Manchester United
Ferguson şi cei 40 de pitici

Managerul scoţian supervizează munca unui numeros staff, care-l ajută să gestioneze 100 de jucători, de la prima echipă pînă la Academie.

Sir Alex Ferguson se pregăteşte de încă o aniversare la United. Din 1986, de cînd o antrenează pe Manchester, managerul scoţian a ajuns la a 24-a. Probabil că nu l-ar fi prins pe Old Trafford 68 de ani, cît va împlini joi, dacă nu ar fi dispus de o armată de colaboratori.

"Trebuie să fie 40 de oameni care îmi dau zilnic raportul, şi aici nu i-am inclus pe jucători". Şi nici scouterii clubului. În total, două echipe, cu rezerve şi tehnicieni, îl ajută permanent pe Ferguson să controleze o sută de fotbalişti, întreg stafful tehnic şi un patrimoniu evaluat la peste un miliard de euro.

"Mi-ar fi imposibil să lucrez ca în 1986. Acum e o treabă complet diferită şi a trebuit să controlez schimbările şi să mă schimb eu însumi. «Bestia» a devenit mult prea mare ca să mă pot ocupa singur de toate. Esenţial e să împarţi sarcinile. La acest nivel am învăţat că ai nevoie de oameni buni în jurul tău. Am încredere şi mă bazez pe ei. Dacă nu aş avea, s-ar produce un dezastru. Ei pleacă şi rămîn în urmă singur să curăţ mizeria", explică Sir Alex.

Aşa a reuşit Ferguson să devină cel mai longeviv manager din fotbalul britanic, care încearcă să cîştige cu United al patrulea titlu consecutiv în Premier League şi al 12-lea în ultimii 18 ani.

33 este numărul trofeelor cîştigate din 1986 de Alex Ferguson la cîrma lui Manchester United

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-28-2009, 06:20 PM
Mesaj: #26
RE: Manchester United
United vrea să scape de Tosici şi îi caută echipă!

Ironizat de mass-media în momentul în care mijlocaşul sîrb Zoran Tosici a fost cumpărat de Manchester United, Marian Iancu pare să nu se fi înşelat în privinţa aptitudinilor de care dispune jucătorul.

Cum Poli Timişoara îl refuzase cu numai un an înainte ca internaţionalul sîrb să ajungă pe Old Trafford, Iancu a fost ţinta unor atacuri subtile, însă s-a apărat spunînd că Tosici nu are potenţialul necesar pentru a face faţă la o echipă de talia lui Manchester United.

La numai 12 luni de cînd transferul său a fost perfectat, Zoran este considerat de Sir Alex Ferguson un transfer ratat şi le-a cerut agenţilor alături de care lucrează clubul englez să caute un cumpărător pentru elevul său.

Tosici, 22 de ani, pentru care "diavolii" i-au plătit 8 milioane de euro lui Partizan, a avut prestaţii slabe în tricoul lui United, fiind folosit mai mult în jocurile din FA Cup şi Cupa Ligii Angliei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-29-2009, 07:46 PM
Mesaj: #27
RE: Manchester United
Manchester United l-a învoit pe Van der Sar pentru a fi alături de soţia sa bolnavă

Managerul lui Manchester United, Sir Alex Ferguson, i-a permis portarului olandez Edwin van der Sar să rămână în ţara natală pentru a sta alături de soţia sa, care se află înternată în spital după ce a suferit o hemoragie cerebrală, informează The Telegraph.

Annemarie van Kesteren a leşinat în locuinţa cuplului pe data de 23 decembrie, iar de atunci se află internată într-o clinică privată. În consecinţă, oficialii campioanei Angliei i-au dat acceptul fostului internaţional batav de a rămâne alături de soţia sa "cât timp este nevoie".

"Annemarie este bolnavă şi i-am spus lui Edwin să-i fie alături, deoarece nu are niciun rost să vină la Manchester. Acum se află la locul potrivit şi cu toţii sperăm într-o recuperare rapidă", a spus Ferguson.

Goalkeeperul în vârstă de 39 de ani este indisponibil de mai multă vreme ca urmare a problemelor medicale cu care se confruntă la genunchi.

După 20 de etape în Premier League, Manchester United ocupă poziţia secundă în clasament, la cinci puncte în spatele liderului Chelsea, faţă de care are un meci mai puţin disputat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-31-2009, 02:05 AM
Mesaj: #28
RE: Manchester United
Manchester United, echipa cu cei mai mulţi huligani

Deşi în sezonul 2008-09 în arestul poliţei engleze au ajuns mai puţini suporteri faţă de anii trecuţi, fanii lui Manchester United au vrut să-şi păstreze renumele de "hooligans".

Manchester United este echipa din Anglia care are cei mai mulţi fani arestaţi în timpul meciurilor, 185 în total, în sezonul 2008-2009. Retrogradata Newcastle este a doua cu 144 de arestări, în timp ce 139 de fani ai lui Everton au ajuns şi ei după gratii. La polul opus este Fulham, care a avut cei mai puţini fani arestaţi, 13.

Conform ultimului raport făcut public de poliţia britanică numărul arestărilor făcute pe stadioanele din Anglia a scăzut faţă de anul trecut cu 2 %. În 2008-09 în arestul poliţiei au ajuns 3.752 de suporteri din cei 37 de milioane care au participat la meciuri în toate competiţiile.

Englezii se comportă bine şi în deplasările din alte ţări: din cei 105.000 de fanii care au călătorilt cu echipele la meciurile din competiţiile europene, doar 30 au fost arestaţi.

"Înainte huliganii erau o etichetă a fotbalului englez, însă acum comportamentul fanilor noştri poate reprezenta un exemplu de educaţie pentru restul lumii", a spus ministrul Home Office, David Hanson.

Arestări în Premier League
Manchester United 185
Newcastle United 144
Everton 139
Sunderland 138
Arsenal 133
Stoke City 118
Chelsea 102
Liverpool 100
Manchester City 82
Aston Villa 77
Middlesbrough 75
Tottenham 71
West Ham 65
Hull City 61
Bolton 50
Blackburn 31
Portsmouth 31
West Brom 26
Wigan 23
Fulham 13

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-05-2010, 06:48 PM
Mesaj: #29
RE: Manchester United
David Beckham afirmă că nu ar fi vrut să plece de la Manchester United

Fostul căpitan al echipei naţionale a Angliei, David Beckham, a spus într-un interviu pentru BBC Radio 5 că dorinţa lui ar fi fost să-şi încheie cariera la formaţia de pe Old Trafford, dar că acest lucru nu a putut fi posibil.

"Antrenorii precum Capello şi Ferguson sunt cu adevărat respectaţi de jucători. Sir Alex a fost precum un tată pentru mine. Ei nu doar pregătesc o echipă, ci iubesc fotbalul, acesta este motivul pentru care au avut succes", a adăugat Beckham, care este împrumutat la AC Milan, formaţie care va întâlni pe Manchester United în Liga Campionilor.

"Sunt sigur că foştii mei colegi vor face tot posibilul să mă oprească pe teren. Nu ar juca la United dacă nu erau oameni şi jucători speciali. Mi-ar fi plăcut să rămân toată cariera la Manchester United şi să nu plec în altă parte, dar nu a fost să fie. Întâlnirea cu Manchester va fi un moment foarte emoţionant pentru mine. Vreau ca Milan să câştige, deşi mereu ţin cu Manchester, dar nu şi în acest meci", a explicat Beckham.

Beckham a mai spus că selecţionerul naţionalei Angliei, Fabio Capello, a fost cel care a redat primei reprezentative o aroganţă pozitivă. "Jucătorii intră pe teren cu multă încredere, vor să câştige fiecare meci. Acum în lot există multă seriozitate şi profesionalism", a spus mijlocaşul englez. El s-a referit şi la viitorul său după ce se va retrage din activitate: "Nu voi ajunge antrenor, nu mă interesează, deşi îmi face plăcere să-i pregătesc pe copii, este cea mai mare pasiune a mea. Vom vedea, poate în viitor mă voi răzgândi".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-05-2010, 06:48 PM
Mesaj: #30
RE: Manchester United
Manchester United a fost eliminată din Cupă de Leeds United

Formaţia din liga a treia Leeds United s-a calificat mai departe în Cupa Angliei după ce duminică a învins cu 1-0 pe Manchester United, în turul 3 al competiţiei, informează ediţia online a The Guardian.

Golul victoriei lui Leeds a fost reuşit de Jermaine Beckford, în minutul 19 al întâlnirii disputate pe stadionul Old Trafford.

Este pentru prima dată când echipa pregătită de Sir Alex Ferguson pierde în turul 3 al Cupei şi prima înfrângere a lui Manchester United, după 1984, în faţa unei echipe de ligă inferioară.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut