Chestionar: Ce se va întâmpla la acest meci?
Bate Franţa
Egal
Bate România
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
09-08-2009, 01:18 PM
Mesaj: #191
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Bogdan Stelea: "Din punct de vedere al atitudinii şi al angajamentului nu avem ce să ne reproşăm"

Secundul lui Răzvan Lucescu la echipa naţională a vorbit despre meciul pe care "tricolorii" l-au încheiat la egalitate, scor 1-1, cu Franţa. Bogdan Stelea i-a lăudat pe jucători pentru modul cum au respectat sarcinile tactice.

"Am crezut foarte mult că vom putea cîştiga în Franţa, dar pregătirea nu s-a referit numai la acest meci. Am încercat să le insuflăm jucătorilor încrederea că pot cîştiga orice meci. Ştiam că ei sunt foarte buni de la mijloc în sus şi ştiam că au carenţe pe plan defensiv. Noi am încercat să punem presiunea dar valoarea adversarului a fost foarte ridicată şi încă din primul minut ne-au pus probleme. Ne-am adaptat cu timpul şi cred că am avut o atitudine bună. Am avut multă încredere şi tot timpul ne-am gîndit că putem cîştiga. Cu Franţa am dat tot ce am avut mai bun. Din punct de vedere al atitudini şi al angajamentului, nu avem prea multe de reproşat", a spus Bogdan Stelea la "Zona Verde", pe GSPTV.

"Ne-am bucurat la final, dar asta nu înseamnă că ne mulţumim cu puţin"
Antrenorul secund al naţionalei României Bogdan Stelea, s-a declarat mulţumit de jocul echipei sale din meciul cu Franţa, spunînd că jucătorii au muncit foarte mult înaintea acestei partide. Cu toate acestea, fostul internaţional a spus că "tricolorii" ar fi putut obţine chiar maxim de puncte.

"Oamenii pot să ne critice, îi obişnuisem cu un anumit nivel, dar nu avem ce să facem. Trebuie să acceptăm criticile, să analizăm jocul şi să încercăm să revenim unde am fost. Ne-am bucurat enorm la final pentru că am muncit foarte mult pentru acest meci şi pentru că am obţinut un rezultat pozitiv. Nu ne-a interesat foarte mult de ce se vorbşte în ţară vizavi de evoluţia noastră. Nu înseamnă că noi ne mulţumim cu acest egal, oricînd vrem să neîmbunătăţim jocul şi încercăm să ne impunem un mod propriu de a disputa un meci. Vrem să fim respectaţi", a spus Bogdan Stelea la "Zona Verde", pe GSPTV.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 01:21 PM
Mesaj: #192
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Sandu: "Dinamo riscă să fie suspendată dacă nu lasă jucătorii la naţională"

Mircea Sandu, preşedintele FRF, crede că jucătorii naţionalei României au fost crispaţi încă de la poza de grup înaintea meciului cu Franţa.

"Ai noştri erau crispaţi încă de la poza de grup. Ei nu voiau să se despartă şi să le facă loc la francezi pentru poză din cauza emoţiilor. Primele 30 de minute noi nu am reuşit să ne organizăm jocul. Ne-am revenit pe parcurs şi am reuşit să obţinem un rezultat foarte bun", a spus Mircea Sandu la Fanatik Show la Digi Sport.

» ...despre egalul cu Franţa: "Poate aduce o nouă echipă mare la naţională. Poate fi începutul pentru o nouă generaţie foarte bună"

» ... despre Adrian Cristea: "Cred că Răzvan îi va da o nouă şansă la meciul cu Austria. Eu cred că dacă nu apărea Cristi Borcea cu acele declaraţii Adrian Cristea ar fi jucat"

» ...despre atacurile lui Cristi Borcea la adresa lui Răzvan Lucescu: "Cred că Borcea îl atacă pe Răzvan Lucescu pentru că regretă că acesta nu a semnat cu Dinamo. Poate din cauza asta. Totuşi, nu înţeleg de ce face acest lucru înaintea meciurilor"

» ...despre viitoarele alegeri: "Voi cîştiga alegerile pentru că ştiu ce proiecte am. Eu nu i-am păcălit niciodată pe oamenii de fotbal. Am făcut peste 80% din ce am promis"

» ...despre suporterii naţionalei: "Eu n-am nevoie de suporterii lui Dinamo, Rapid sau Steaua! Cînd joacă naţionala ei trebuie să fie suporterii României"

» ...despre ratarea calificării la CM 2010: "Calificarea s-a pierdut la meciu tur cu Austria. Atunci îi bătea orice echipă care stătea pe picioare! Noi nu am putut să stăm pe picioare. Acum eram în cărţi la calificare"

» ...despre refuzul lui Borcea de a trimite jucători la naţională: "Dinamo poate fi sancţionată dacă refuză să mai trimită jucători la naţională. Suspendare sau neprogramare!"


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 01:23 PM
Mesaj: #193
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Iuliu Mureşan: "Eu îi dau credit lui Răzvan, a pregătit bine meciul cu Franţa"

Preşedintele echipei CFR Cluj a vorbit despre meciul României din Franţa, spunînd că rezultatul este unul foarte bun şi nu înţelege pe ce se bazează contestatarii selecţionerului Răzvan Lucescu.

"A fost un rezultat foarte bun cu Franţa şi nu se poate spune că Răzvan şi jucătorii nu şi-au dorit victoria. Contra Franţei nu poţi să rişti. Echipa noastră a început foarte bine meciul. Eu unul sunt mulţumit de modul cum Răzvan a pregătit meciul. Nu înţeleg de unde vin aceste critici. Antrenorul are o viziunea asupra primului "11" înaintea unui meci. Un selecţioner trebuie să monitorizeze toţi jucătorii şi nu e uşor să îi alegi pe cei mai buni. Eu cred că Răzvan a început cu dreptul. Trebuie să îi dăm credit lui Răzvan, o să se descurce din ce în ce mai bine. Fiecare are dreptul să îşi dea cu părerea, dar să nu uităm că nu Răzvan a pierdut calificarea, ci era pierdută dinainte. Pe mine nu mă miră în nici un fel reacţia unor patroni din fotbal", a spus Iuliu Mureşan la GSPTV.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 02:08 PM
Mesaj: #194
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Trică: "N-am cîştigat cu Franţa fiindcă n-am avut pe teren un Costea"

Mijlocaşul Craiovei, Eugen Trică (33 de ani), a comentat lotul convocat de Răzvan Lucescu pentru „dubla” cu Franţa (1-1) şi Austria (miercuri de la ora 20:45, Antena 1).

"M-a surprins neconvocarea lui Florin Costea. Băiatul ăsta e cel mai talentat din ce avem în Liga I, n-ar trebui să lipsească din primul "11" al României! Nu ştiu ce are Răzvan cu el, dar n-am cîştigat cu Franţa fiindcă n-am avut pe teren un Costea", a spus Eugen Trică pentru Gazeta Sporturilor.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut