Chestionar: Ce se va întâmpla la acest meci?
Bate Serbia
Egal
Bate România
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preliminarii Cupa Mondială: Serbia - România, 10 octombrie 2009, Belgrad
10-12-2009, 07:47 PM
Mesaj: #131
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Serbia - România, 10 octombrie 2009, Belgrad
Adrian Mutu: "Vreau să vin la echipa naţională, dar voi respecta decizia lui Răzvan"

Adrian Mutu a comentat la Recursul Etapei decizia selecţionerului de a renunţa la serviciile sale pentru următoarea campanie de calificare.

"Sînt foarte supărat după acest rezultat. Nu mă aşteptam la aşa ceva. Noi am mers acolo cu gîndul la victorie, dar sîrbii ne-au umilit. Trebuie să mergem acum mai departe, să construim o echipă importantă. E o prostie să spui că am luat cartonaş galben intenţionat. Chiar dacă meciul cu Feroe nu este atît de dificil, pentru mine e un obiectiv personal să marchez cît mai multe goluri. Eu vreau să vin la echipa naţională. Eu sunt un jucător profesionist şi voi accepta decizia selecţionerului. Dacă voi fi chemat, voi veni cu plăcere la naţională. Dacă nu, mă voi pregăti la echipa de club! Eu mi-am rupt genunchii pentru echipa reprezentativă şi mulţi uită asta. Echipa naţională are viitor, asta e clar, dar nu ştiu dacă viitorul ne va pregăti aceleaşi performanţe ca în trecut. E o concepţie greşită despre ieşirile mele. Ar fi normal să nu mai am prieteni, să mă bag într-o cuşcă? S-a supărat mai mult presa pentru acea masă decît soţia mea", a spus Adrian Mutu la Recursul Etapei, pe GSPTV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-12-2009, 07:47 PM
Mesaj: #132
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Serbia - România, 10 octombrie 2009, Belgrad
Marica: "Atît am putut, din păcate..."

Jucătorul lui Stuttgart, Ciprian Marica, îşi asumă responsabilitatea înfrîngerii cu Serbia şi speră ca naţionala să treacă peste aceste momente dificile.

"Ne aflăm într-o situaţie delicată. Nu trebuie să dăm vina pe Mutu şi pe Chivu. Ce e drept, sunt jucătorii cei mai reprezentativi, însă suntem 11 şi chiar 14 jucători pe teren, plus stafful tehnic. Toţi sutem responsabili pentru rezultat. Adrian trece printr-un moment delicat. Nu e uşor să ai problemele lui. Îmi e ruşine că am ajuns în situaţia asta, îmi doream să fac mai mult. Atît am putut, din păcate... E o situaţie dificilă, însă trebuie să trecem prin ea împreună, să fim uniţi şi să sperăm că ne vom reveni", a declarat Marica la emisiunea Fanatik Show, de la DigiSport.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-12-2009, 07:48 PM
Mesaj: #133
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Serbia - România, 10 octombrie 2009, Belgrad
Lupescu: "Mutu mi-a zis că e supărat, dar ăsta nu e un motiv să pleci fără să spui la revedere"

Directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu, nu este de acord cu modul în care Adrian Mutu a părăsit cantonamentul naţionalei şi spune că atacantul Fiorentinei va fi în continuare convocat dacă forma lui sportivă va fi cea potrivită.

"Vîrsta nu e un impediment pentru ca Mutu să continue şi în viitoarele preliminarii, atitudinea şi forma ar fi motive suficiente pentru convocare. Nu a fost normal să nu-ţi iei la revedere de la nimeni. Am vorbit cu el aseară, mi-a zis că e supărat, dar ăsta tot nu e un motiv să pleci fără să-ţi iei la revedere. Ca să spălăm ruşinea cu Serbia ar trebuie să mai jucăm o dată cu ei. Ar trebui să facem un joc bun, să mulţumim suporterii măcar la meciul cu Feroe", a spus Ionuţ Lupescu la plecarea spre Bacău.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-12-2009, 07:48 PM
Mesaj: #134
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Serbia - România, 10 octombrie 2009, Belgrad
Dănuţ Lupu: "Marin Condescu l-a făcut preşedinte pe Mircea Sandu, poate tot el îl dă jos"

Fostul internaţional Dănuţ Lupu nu crede că Mircea Sandu poate fi detronat din fruntea FRF la viitoarele alegeri, în ciuda rezultatelor dezastruoase înregistrate de echipele naţionale. Totuşi, Lupu crede că echilibrul poate fi înclinat în favoarea unui alt candidat de voturile lui Marin Condescu:

"Pentru situaţia actuală din fotbalul românesc sînt de vină în special FRF şi şefii fotbalului românesc. Mircea Sandu şi Ionuţ Lupescu nu fac nimic pentru ca noi să progresăm, ei stau degeaba şi salariul merge. Nu ştiu dacă se poate schimba conducerea FRF la viitoarele alegeri. Cine ştie, Marin Condescu l-a făcut preşedinte pe Mircea Sandu, poate tot el reuşeşte să-l dea jos. Totuşi, nu văd cine ar avea şanse să devină şeful FRF, se mai face vreun grătar la Tîrgu Jiu, o vizită pe la Timişoara şi gata. Gică Popescu a mai încercat, dar este prea ocupat ca să se ocupe de fotbal. Aş prefera să vină cineva cu mai puţini bani în fruntea FRF", a spus Dănuţ Lupu pentru gsp.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-12-2009, 07:49 PM
Mesaj: #135
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Serbia - România, 10 octombrie 2009, Belgrad
Eugen Trică: "Răzvan nu va mai putea ieşi pe stradă dacă nu-l mai cheamă pe Mutu!"

Eugen Trică este de părere că selecţionerul Răzvan Lucescu ar comite o eroare imensă dacă ar alege să nu îl mai convoace pe Adrian Mutu la viitoarele acţiuni ale reprezentativei. Trică spune că atacantul Fiorentinei este cel mai valoros fotbalist român al momentului şi că tricolorii se vor bucura de mult mai puţină popularitate în rîndul suporterilor dacă "Briliantul" nu va mai fi convocat.

"Adrian Mutu este cel mai valoros jucător român în acest moment. Ce facem, acum îl scoatem pe Adi vinovat pentru înfrîngerea cu Serbia? Nu el e responsabil de rezultatul catastrofal de la Belgrad, a încercat să joace şi să ridice nivelul echipei. Lucescu e un antrenor foarte bun, însă nu ştie să facă selecţia la naţională! Avem o grămadă de fotbalişti valoroşi, nu întîmplător am ajuns cu 4 echipe în grupele Europa League! Selecţia e la pămînt! Ar fi cea mai mare prostie să se renunţe la Mutu! Cine se mai uită la meciuri? Fără Mutu şi Chivu s-a terminat cu echipa naţională! Adrian are toate calităţile să fie decarul reprezentativei, cel mai bine stă pe el tricoul cu numărul 10. Dacă nu-l mai cheamă, Răzvan s-ar putea să nu mai poată ieşi pe stradă. Mutu e foarte iubit! Să nu mai dăm în el, e cel mai bun fobalist român! Nici nu mă mai uit la meciuri dacă nu vine la lot!", a spus Trică pentru gsp.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-12-2009, 07:50 PM
Mesaj: #136
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Serbia - România, 10 octombrie 2009, Belgrad
Cosmin Olăroiu: "Excluderea lui Mutu nu rezolvă problemele fotbalului românesc"

Fostul tehnician al Stelei a comentat situaţia echipei naţionalei, spunînd că înfrîngerea cu Serbia a fost foarte neplăcută, dar nu crede că excluderea lui Mutu ar rezolva problemele echipei reprezentative.

"Ceea ce s-a întîmplat este cauza unei probleme mai vechi. În ţară nu s-a făcut nimic pentru dezvoltarea fotbalului românesc. Nu avem stadioane, nu avem infrastructură, nu am investit în juniori, în jucători de valoare sau în antrenori. Eu am încercat să mă detaşez de problemele fotbalului românesc. Nu contează dacă Mutu a plecat sau nu din cantonament, dacă va fi chemat sau nu la naţională. Mutu trebuia sancţionat imediat după ce a petrecut acea noapte în oraş. De ce s-a aşteptat pînă la finalul meciului. Din păcate, nu avem un regulament. Oricum, excluderea lui Mutu nu rezolvă problemele fotbalului românesc", a spus Cosmin Olăroiu la GSPTV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-12-2009, 07:52 PM
Mesaj: #137
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Serbia - România, 10 octombrie 2009, Belgrad
"Mutu trebuie să vină cu altă mentalitate la naţională!"

Gabi Balint a vorbit la videochat-ul ProSport despre înfrângerea umilitoare a naţionalei României din Serbia (0-5) şi spune că atitudinea tricolorilor a fost de condamnat!

"După primirea celui de-al doilea gol totul s-a rupt. E de condamnat atitudinea jucătorilor, ei ar fi trebuit să lupte! Asta a fost mai dureros. Şi eu am avut momente în carieră cu înfrângeri ruşinoase, dar am încercat să dau totul pe teren!", a declarat Balint la videochat-ul ProSport.

Fostul internaţional s-a referit şi la situaţia lui Adrian Mutu, care nu va mai fi convocat la echipa naţională. "Cred că naţionala are nevoie de acel Mutu care a contribuit decisiv la calificarea la Euro 2008. La 31 de ani cât are el, nu e bătrân pentru fotbal şi echipa naţională are nevoie de el. El trebuie să vină cu altă mentalitate, nu aşa cum l-am văzut la ultimul meci. Lumea aşteaptă mai mult de la el decât de la Varga sau de la Bălan.",a încheiat Balint.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-12-2009, 07:53 PM
Mesaj: #138
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Serbia - România, 10 octombrie 2009, Belgrad
Răzvan: "Aroganţa se pedepseşte"

La o zi după dezastrul de la Belgrad, Răzvan Lucescu avea glasul unui om trist. Un astfel de rezultat nu e unul pentru care să poţi folosi sintagme gen "analize la cald" sau "la rece". E genul de înfrângere care te va urmări ca antrenor şi ca echipă mereu.

E un rezultat la care, ca antrenor, nu te gândeşti nici în cele mai negre vise...
Da. E un scor pe care nu mă gândeam vreodată că o echipă a mea îl poate înregistra. E dureros, e trist, dar din păcate e real.

Cum de a fost posibilă o asemenea evoluţie?
Greu, foarte greu de spus. Adică, mai corect spus, e greu să găseşti o explicaţie, mai ales după o perioadă bună în care eram convins că suntem pe drumul cel bun. Mă refer la precedentele patru întâlniri, la felul cum au fost jucătorii, la concentrare, la atitudine, aspecte pe care eu am insistat atât. Imediat după meci eram tentat să zic că s-a distrus tot ce se construise în perioada aceea, dar sunt conştient că nu am voie să gândesc aşa.

Categoric că e un context general, dar referindu-ne strict la meciul cu Serbia. Care sunt cauzele acestui dezastru din punctul de vedere al antrenorului?
Cel mai simplu de spus şi primul gând care îmi vine în minte e acela că am intrat în figuri pe teren şi am făcut pe vedetele! Şi în fotbal, sau mai ales în fotbal, aroganţa este cel mai drastic pedepsită. Vorbind strict de meciul cu Serbia, întâlneam o echipă hotărâtă şi care juca pentru calificare. Aveau o miză imensă, noi aveam să arătăm că avem caracter, şi am arătat că la momentul ăsta nu avem.

"La 2-0 m-am gândit că va fi dezastru"
Ce le poate spune un antrenor jucătorilor după un astfel de meci?

E o discuţie mai amplă şi ştiţi bine că nu sunt genul de antrenor care vorbeşte despre ce este în vestiar. Ne priveşte doar pe noi.

Totuşi, când aţi realizat dezastrul? La pauză era 1-0...
După cel de-al doilea gol. Nu am avut pregătirea mentală necesară să rezistăm într-un meci cu o asemenea încărcătură şi ne-am prăbuşit efectiv. Avuseserăm momente când am fost în meci, dar a fost prea puţin. După 3-0 şi eliminarea lui Cristi, am încercat să limităm proporţiile scorului, dar nici măcar asta nu am mai fost capabili. Parcă înnebunisem, în loc să ne apărăm, făceam presing cu fundaşii la linia de mijloc.

Diferenţa dintre felul cum am jucat în Franţa şi ce s-a întâmplat în Serbia e colosală, totuşi.
În Franţa am fost modeşti, umili, dornici să facem cât mai multe, să alergăm, să compensăm prin forţa grupului diferenţele individuale dintre jucători. Sârbii au, la rândul lor, fotbalişti de clasă, titulari la echipe mari din Europa. Noi am fost aceeaşi echipă cu aceiaşi jucători, mulţi dintre ei rezerve la formaţiile de club. În momentul în care ne-am pierdut voinţa şi atitudinea, am pierdut de maniera asta.

Mutu?
Nu e momentul să fac aprecieri individuale. Vom analiza în zilele viitoare ce a făcut fiecare.

"Normal că sunt nemulţumit de tot ce s-a întâmplat!"
Ce urmează? V-aţi gândit vreo clipă să renunţaţi?

Nu. Nici vorbă! Ştim unde suntem şi vedem ce putem face mai departe.

Veţi renunţa la jucători? Sunteţi supărat pe echipă?
Pe echipa naţională nu te poţi supăra... Cu atât mai puţin eu ca antrenor. Nu ştiu acum la cine voi renunţa. Asta se va vedea. E cert că mă nemulţumeşte ce s-a întâmplat, aşa cum e clar că am şi eu partea mea însemnată de vină.

Din păcate, fotbalul românesc a pierdut pe linie şi la scor şi la seniori, şi la Under 19, şi la Under 21...
Aşa este. Asta spune multe despre unde suntem acum, dar noi nu trebuie să ne lamentăm. Nu suntem puşi să căutăm explicaţii, ci să găsim soluţii.

Poate părea ciudată întrebarea, dar v-aţi gândit că într-un fel acest 0-5 vă va permite să luaţi măsuri pe care la 0-1 nu le-aţi fi luat? Că s-a spart într-un fel, oricât de urât sună, buboiul...
Nu e vorba de buboi sau nebuboi. Dar pot fi de acord că la 0-1 am fi adus în discuţie lucruri la care acum nu ne mai gândim: penalty la Marica, nu a fost ofsaid la Mutu sau mai ştiu eu ce... Măsuri vor fi, e clar, dar tot eu şi cu jucătorii trebuie să le găsim. Astfel de rezultate dor, categoric, dar trebuie depăşite. Asta ne propunem să facem de sâmbătă noaptea. Nu va fi uşor să uităm umilinţa asta, dar nu avem ce face.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut