Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stiri despre arbitrajul romanesc si nu numai
10-21-2009, 06:24 PM
Mesaj: #31
RE: Stiri despre arbitrajul romanesc si nu numai
Partida Universitatea Craiova-FC Vaslui va fi arbitrată de spaniolul Antonio Rubinos Perez

Meciul dintre Universitatea Craiova şi FC Vaslui, din etapa a 11-a a Ligii I, va fi arbitrat de o brigadă din Spania, care îl va avea la centru pe Antonio Rubinoz Perez, informează site-ul oficial al CCA.

Perez va fi ajutat la cele două tuşe de asistenţii Roberto Alonso Fernando şi Marcos Alvarez Moreno. Rezerva de arbitru va fi Andrei Chivulete, în timp ce observatori vor fi Nicolae Grigorescu şi Octavian Goga.

Antonio Rubinoz Perez are 40 de ani, este purtător al ecusonului FIFA din anul 2007, iar meseria sa este de inginer chimist. Centralul nu a mai condus până acum niciun joc în care a fost implicată vreo echipă din România.

Perez a fost implicat într-un scandal la finalul acestei săptămâni, atunci când la finalul partidei dintre Xerez şi Villarreal, scor 2-1, francezul Robert Pires de la oaspeţi l-ar fi jignit grav. Jucătorul a negat aceste acuzaţii, dar federaţia a declanşat totuşi o anchetă.

Partida dintre Universitatea Craiova şi FC Vaslui, din etapa a 11-a a Ligii I, se va disputa sâmbătă, de la ora 18:15, pe stadionul Ion Oblemenco.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 08:10 PM
Mesaj: #32
RE: Stiri despre arbitrajul romanesc si nu numai
Arbitrii şi observatorii partidelor de sâmbătă şi duminică din etapa a 11-a

Marius Avram a fost desemnat să conducă disputa dintre CFR Cluj şi FC Timişoara, ocupantele primelor două locuri din prima ligă, care va avea loc duminică şi va conta pentru etapa a 11-a, informează site-ul oficial al CCA.

Arbitrii şi observatorii partidelor de sâmbătă şi duminică din etapa a 11-a:

Sâmbătă, 24 octombrie:

CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ - UNIREA ALBA IULIA; ora 16:00

Arbitri: Radu Petrescu - Cătălin Savu, Mihai Artene

Observatori: Tudor Constantinescu, Paul Costaş

UNIVERSITATEA CRAIOVA - FC VASLUI, ora 18:15

Arbitri: Antonio Rubinos Perez - Roberto Alonso Fernandez, Marcos Alvarez Moreno (toţi din Spania)

Observatori: Nicolae Grigorescu, Octavian Goga

PANDURII TG. JIU - UNIREA URZICENI, ora 20:00

Arbitri: Augustus Constantin - Aurel Oniţa, Ionel Popa

Observatori: Cornel Sorescu, Alexandru Popescu

Duminică, 25 octombrie:

INTERNAŢIONAL CURTEA DE ARGEŞ - ASTRA PLOIEŞTI, ora 16:00

Arbitri: Marian Balaci - Gero Szabo, Florin Păunescu

Observatori: Ioan Igna, Rodion Cămătaru

DINAMO - GLORIA BISTRIŢA, ora 18:00

Arbitri: Ciprian Danşa - Cristian Nica, Octavian Şovre

Observatori: Costin Toma, Mircea Călin

STEAUA - RAPID, ora 20:00

Arbitri: Stefan Messner - Markus Mayr, Gerd Adanitsch (toţi din Austria)

Observatori: Stan Prodan, Alexandru Boc

CFR CLUJ - FC TIMIŞOARA, ora 21:45

Arbitri: Marius Avram - Ioan Onicaş, Mircea Orbuleţ

Observatori: Octavian Ştreng, Adrian Ionescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-28-2009, 08:13 PM
Mesaj: #33
RE: Stiri despre arbitrajul romanesc si nu numai
Avram spune că Danşa trebuie "să se pregătească mai bine şi să fie concentrat până în minutul 90"

Preşedintele CCA, Vasile Avram, a declarat, marţi, că arbitrul Ciprian Danşa a primit calificativul "foarte slab" după jocul Dinamo-Gloria Bistriţa, dar o decizie în cazul său va fi luată în şedinţa de marţi a forului pe care îl conduce.

"Danşa a fost notat atât de observatorul de arbitri, cât şi de supervizor cu 'foarte slab', dar încă nu s-a luat o decizie în cazul său. Marţi, CCA va avea o şedinţă, iar atunci, după analizarea probelor, se va decide ce sancţiune se va lua împotriva sa. Este adevărat că în ultimele etape Dinamo a avut ceva probleme cu arbitrii, în sensul să aceştia au mai greşit împotriva lor, dar vreau să cred că au fost doar greşeli şi nimic altceva. Aceste erori nu arată faptul că arbitrajele au fost comandate în cazul lui Dinamo, dar dacă cineva are probe în acest sens, îl rog să mi le arate şi voi lua măsuri drastice", a spus Avram.

Din punctul său de vedere, prestaţia lui Ciprian Danşa a fost greşită, iar Vasile Avram crede că la mijloc ar putea fi vorba de o relaxare: "Îi recomand să se pregătească mai bine şi să fie concentrat din minutul 0 până în 90. O fi zis că a dat prelungiri, că s-a terminat totul, dar iată că nu a fost aşa. Cei de la Dinamo au incriminat două faze, iar în ceea ce o priveşte pe prima, când s-a cerut penalty la căderea lui Alexe, reluările TV nu ajută. Arbitrul era aproape de fază şi cred că ar trebui să i se dea credit. La faza din ultimul minut de joc însă, e o greşeală clară, iar el s-a înşelat pentru că era prea departe, pentru că nu era plasat bine, dar şi pentru că în acele condiţii nu a putut fi ajutat de asistenţi".

Preşedintele CCA a adăugat că ştie de memoriul celor de la Dinamo, care cer excluderea lui Ciprian Danşa din arbitraj, dar nu poate comenta pe marginea acestui subiect: "Ştiu de această scrisoare deschisă, în sensul că a fost primită de CCA, dar nu am idee de conţinutul său. La fel ca şi prestaţia lui Danşa, o să fie analizată temeinic în şedinţa de marţi a CCA".

Vasile Avram a mai spus că restul prestaţiilor din etapa a 11-a a Ligii I au fost bune, cu mici excepţii, dar consideră că nu au fost făcute greşeli grave. Astfel, asitentul Cătălin Savu de la partida Ceahlăul-Unirea Alba Iulia a primit un calificativ de "satisfăcător spre bine", în timp ce arbitrul Marian Bordean, de la jocul Pandurii-Unirea Urziceni, nu s-a achitat bine de sarcinile sale. În cazul ultimului vor fi dictate şi sancţiuni în cazul aceleiaşi şedinţe de marţi.

În altă ordine de idei, oficialul Comisiei Centrale a Arbitrilor a dezvăluit că miercuri şi joi va avea loc un examen de promovare în rândul arbitrilor, iar până acum s-au înscris aproximativ 596 de candidaţi. Astfel, au fost scoase la concurs 3 locuri de central şi 5 de asistenţi în Liga I, 5 de central şi 8 de asistenţi în Liga a II-a, respectiv 10 de central şi 15 de asietenţi pentru Liga a III-a. Concursul va fi format dintr-o probă fizică şi una teoretică şi, pentru a elimina suspiciunile de orice fel, în cazul primei probe a fost angajată o firmă specializată care va contabiliza rezultatele, în timp ce în cazul celei teoretice întrebările vor fi trase la sorţi. În cazul probei teoretice, a fost creată şi o comisie de examinare, formată din 5 membri, după cum urmează: Constantin Gheorghe (preşedinte), Nicolae Grigorescu, Costin Toma, Cornel Fecioru şi Cornel Sorescu.

Referitor la informaţiile conform cărora unii membrii ai CCA, respectiv Cornel Sorescu, Constantin Ştefan şi Vasile Avram, ar fi vrut să vândă subiectele de la proba teoretică, cel din urmă a răspuns acid. "Toate întrebările au fost făcute publice în cartea pe care am editat-o, dar au fost afişate şi pe site-ul oficial al CCA. Cât de imbecil trebuie să fii să spui că Avram şi încă doi cer 10.000 de euro pentru a truca testele? În plus, întrebările vor fi trase la sorţi. Deci, ce putem face noi?", a spus Avram, care a confirmat informaţia că fiul său Valentin va concura pentru un post de asistent în Lotul A.

În ceea ce priveşte partidele din etapa a 12, Avram a menţionat că derby-ul FC Timişoara-Steaua va fi condus de o brigadă din Spania, în timp ce partida dintre Unirea Urziceni şi Universitatea Craiova va fi arbitrată de o brigadă din Ucraina.

Vasile Avram a mai precizat că responsabilul UEFA pe probleme de arbitraj în cazul României, germanul Wilfried Heideman, a făcut o vizită în ţară pentru a vedea care este stadiul de implementare a circularei UEFA pe probleme de arbitraj şi a înţeles că "suntem pe drumul cel bun". Germanul va mai veni o dată în România în luna noiembrie, atunci când va avea loc o nouă testare a arbitrilor din Lotul A.

Preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor a ţinut să precizeze că forul pe care îl conduce nu îşi va mai desfăşura actvitatea la Mogoşoaia, "pentru că nu sunt condiţii optime de lucru", şi se va muta într-un nou sediu, pe Bulevardul Basarabia din Bucureşti, şi speră că în două săptămâni acesta să fie gata pentru a prelua activitatea CCA.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-28-2009, 08:23 PM
Mesaj: #34
RE: Stiri despre arbitrajul romanesc si nu numai
Danşa şi Bordean au fost trimişi să arbitreze la judeţ şi vor fi retrogradaţi definitiv din lotul A

Comisia Centrală a Arbitrilor a decis, marţi, ca arbitrii Ciprian Danşa şi Marian Bordean să fie puşi la dispoziţia AJF-urilor până la 31 decembrie, în urma greşelilor comise în acest sezon, iar din ianuarie 2010 vor fi retrogradaţi definitiv din lotul A, au declarat, surse din CCA.

"Atunci când ai atâtea reţineri de la delegări în numai 11 etape şi când faci asemenea greşeli, e clar că e ceva în neregulă. În cazul amândurora a fost vorba de decizii care au viciat rezultatele. Ei ar fi putut excluşi din arbitraj pe viaţă, dar Comisia a fost mai blândă şi a decis doar o retrogradare", a afirmat sursa citată.

Astfel, Danşa şi Bordean vor conduce meciurile din campionatul judeţean Bihor, respectiv Sibiu, iar după 1 ianuarie 2010, AJF-urile vor hotărî dacă vor fi retrogradaţi în lotul B sau lotul C. În cazul amândurora, ţinând cont că sunt recidivişti şi au mai fost retrogradaţi o dată în carieră, nu va mai fi luată niciodată în discuţie promovarea în lotul de elită.

Ciprian Danşa (Oradea) a condus partida Dinamo-Gloria Bistriţa, scor 1-1, în care nu a acordat un penalty clar în favoarea gazdelor, în prelungiri, în timp ce Marian Bordean (Sibiu) a fost sancţionat pentru prestaţia slabă de pe parcursul acestui sezon.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-28-2009, 10:29 PM
Mesaj: #35
RE: Stiri despre arbitrajul romanesc si nu numai
Marian Bordean: "Am muncit 12 ani să ajung în Liga I, iar acum mi s-a tăiat capul"

Centralul sibian Marian Bordean a declarat, miercuri, că i se pare dură decizia Comisiei Centrale a Arbitrilor de a-l retograda fără a mai putea avea posibilitatea de a conduce partide în Liga I, însă susţine că nu se va lăsa de arbitraj.

"Am greşit, ar fi stupid să nu recunosc asta, însă decizia mi se pare dură. Au fost greşeli, poate mai mari ca ale mele, care nu au fost taxate cu aceeaşi măsură. Mă aşteptam să fiu retrogradat doar la liga a doua, dar în niciun caz la judeţ. Credeam că mai pot conduce meciuri la liga a doua fără să mai dau concurs de promovare, pentru că la aceste teste am şanse infime să mai revin în eşalonul secund. Am muncit 12 ani să ajung aici, iar acum mi s-a tăiat capul. În Liga I e foarte greu, dacă mi se întâmpla asta în liga a doua nu era aşa de grav", a spus Bordean.

Centralul susţine că în ciuda a ceea ce i s-a întâmplat, nu se va lăsa de arbitraj, şi va încerca din greu să revină în eşalonul al doilea: "Îmi e foarte greu în momentul de faţă, însă nu mă voi lăsa de arbitraj. Îmi place prea mult să arbitrez ca să renunţ. O să lupt din greu să revin în liga a II-a, oricare ar fi sacrificiile, pentru că am mai fost în trecut retrogradat şi am avut puterea să revin. Vreau ca în zilele următoare să am o discuţie lămuritoare cu domnul Vasile Avram, şi i-aş fi recunoscător dacă ar dori să vorbim".

Marian Bordean a condus 3 partide în acest sezon în Liga I, iar în două dintre ele, Unirea Alba Iulia-FC Braşov şi FC Timişoara-Universitatea Craiova, a comis greşeli şi a fost reţinut de la delegări. În meciul Pandurii Târgu Jiu-Unirea Urziceni, din etapa a 11-a a Ligii I, Bordean a fost rezervă şi a primit un calificativ foarte slab din partea observatorului, deoarece nu s-a achitat corespunzător de sarcini.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-28-2009, 10:48 PM
Mesaj: #36
RE: Stiri despre arbitrajul romanesc si nu numai
Ciprian Danşa: "Respect decizia conducerii, însă nu mă voi lăsa de arbitraj"

Centralul Ciprian Danşa a declarat, miercuri, că respectă decizia Comisiei Centrale a Arbitrilor de a-l retrograda, fără posibilitatea de a mai conduce partide în primul eşalon, dar cu toate acestea nu va renunţa la arbitraj deoarece face acest lucru din plăcere.

"Am recunoscut că am greşit la acea fază din finalul meciul Dinamo-Gloria Bistriţa şi am spus că voi suporta consecinţele. De aceea, respect decizia Comisiei Centrale a Arbitrilor. De arbitraj nu am cum să mă las, deoarece conduc meciuri din plăcere, nu pentru banii pe care îi iau din baremurile de arbitraj", a spus Danşa.

Comisia Centrală a Arbitrilor a decis, marţi, ca arbitrul Ciprian Danşa să fie pus la dispoziţia AJF Bihor până la 31 decembrie, în urma greşelilor comise în acest sezon, iar din ianuarie 2010 va fi retrogradat definitiv din lotul A.

Ciprian Danşa (Oradea) a condus partida Dinamo-Gloria Bistriţa, scor 1-1, din etapa a 11-a a Ligii I, în care nu a acordat un penalty clar în favoarea gazdelor, în prelungiri, la un fault al lui Mădălin Ciucă asupra lui Andrei Cristea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 07:36 PM
Mesaj: #37
RE: Stiri despre arbitrajul romanesc si nu numai
Mugurel Drăgănescu a fost înlocuit cu Alexandru Tudor la meciul FC Braşov-Pandurii

Centralul Alexandru Tudor va arbitra partida dintre FC Braşov şi Pandurii Tg. Jiu, din etapa a 12-a a Ligii, la care iniţial fusese delegat Mugurel Drăgănescu, care are simptome de gripă şi i-a cerut preşedintelui CCA, Vasile Avram, să fie schimbat.

"Am vorbit cu Mugurel Drăgănescu şi mi-a spus că după meciul din Cupa României, dintre Dinamo şi Oţelul Galaţi, nu se simte foarte bine, are simptome de răceală şi se teme că ar putea fi un început de gripă. M-a anunţat dinainte şi mi-a spus că s-ar putea face bine până luni, dar ar fi mai bine să îl schimb, aşa că l-am pus pe Tudor în locul lui. Alexandru Tudor e în regulă şi, mai mult, el ne-a adus certificat medical care susţine că este sănătos şi nu a avut varicelă, cum s-a vehiculat", a declarat, vineri, preşedintele CCA, Vasile Avram.

La partida dintre FC Braşov şi Pandurii, care va avea loc luni, de la ora 20:00, asistenţii vor rămâne aceiaşi, Mircea Orbuleţ şi Daniel Hulubei.

Alexandru Tudor a fost oprit de la delegări după jocul dintre Rapid şi CFR Cluj, scor 1-4, până la clarificarea situaţiei sale medicale, după ce s-a spus că a suferit de varicelă. Alexandru Tudor a susţinut că nu a fost în niciun moment bolnav de varicelă, iar preşedintele CCA, Vasile Avram, i-a cerut să demonstreze acest lucru cu un certificat medical, lucru pe care centralul l-a făcut în urmă cu 4 zile, când a dus un act de la Institutul Naţional de Medicină Sportivă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-31-2009, 09:18 PM
Mesaj: #38
RE: Stiri despre arbitrajul romanesc si nu numai
Ion Craciunescu: "Nu credeam ca o sa traiesc asemenea vremuri in arbitraj"

Fostul arbitru international roman si presedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor, Ion Craciunescu, nu agreaza aducerea arbitrilor straini la partide din Liga I, sugerandu-le echipelor din Romania sa evolueze in alte campionate.

"Nu inteleg de ce nu incearca si formatiile din Romania sa se inscrie in alte campionate, daca tot chemam straini sa arbitreze in Romania. In ceea ce-i priveste pe arbitri, sunt luxemburghezi care arbitreaza in campionatul francez. Asadar, un inceput s-a facut cu arbitrii, poate o sa se continue si cu echipele. Nu credeam ca o sa ajung sa traiesc asemenea vremuri in arbitraj. Acum au venit in fruntea arbitrajului oameni care n-au meciuri internationale. Ce sa le explice lui Balaj, Tudor cand ei n-au ajuns la nivelul acesta? Activitatea de arbitraj nu este una placuta, nu sunt foarte iubiti de oameni, iar in contextul acesta trebuie sa existe persoane care sa fie capabile sa faca in aceasta directie", a declarat Ion Craciunescu pentru Sport Total FM.

Referitor la arbitrii retrogradati, fara drept de promovare, Dansa si Bordeianu, fostul presedinte al CCA a comentat: "In 2003 ne gandeam sa pregatim o noua generatie de arbitri si am facut o selectie din toata tara. Pe Ciprian Dansa mi l-a semnalat Ioan Igna, dar nu l-am promovat direct. Toate aceste nume care au aparut din 2005 sunt din acea selectie, oameni pe care i-am promovat atunci. Bordeianu mi-a fost recomandat de catre Aron Huzu, dar l-am retrogradat din cauza unor greseli impardonabile. Atunci huzu mi-a spus sa nu iau decizia pana nu vede si el caseta. Dupa vizionare mi-a spus ca merita sa-l scoatem. Cum a ajuns din nou in lotul A, asta nu stiu?"

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 03:38 PM
Mesaj: #39
RE: Stiri despre arbitrajul romanesc si nu numai
Comitetul Executiv a decis să nu mai fie aduşi arbitri străini din returul campionatului

Comitetul Executiv al Federaţiei Române de Fotbal a decis, marţi, ca din returul sezonului curent să nu mai fie delegaţi arbitri străini la meciurile din Liga I, ca urmare a faptului că forul condus de Mircea Sandu a semnat Convenţia UEFA în domeniul arbitrajului, anunţă FRF.

În convenţia UEFA se prevede ca în cazul în care o Federaţie solicită brigăzi din străinătate la fiecare etapă, atunci nu va mai încasa 375.000 de franci elveţieni anuali din partea forului european. De asemenea, în corpul de observatori de arbitri trebuie să fie doar foşti arbitri.

Hotărârea Comitetului Executiv vine la numai două luni după ce s-a decis ca la toate meciurile din Liga I, în care ambele formaţii implicate în jocul respectiv solicită, să fie delegate brigăzi din străinătate.

Este a treia oară când se modifică o decizie în cazul arbitrilor străini după ce în primăvară s-a decis aducerea mai multor brigăzi din alte ţări pentru finalul campionatului, iar în iunie se hotărâse ca toate meciurile să fie conduse doar de români.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 03:53 PM
Mesaj: #40
RE: Stiri despre arbitrajul romanesc si nu numai
Huzu consideră că fosta conducere trebuie rechemată după interzicerea arbitrilor străini

Fostul preşedinte al CCA, Aron Huzu, a declarat, marţi, că, în urma deciziei CEx de a interzice arbitrii străini din retur, fosta conducere a arbitrajului ar trebui reinstalată, deoarece s-a dovedit că a avut dreptate când le-a luat apărarea arbitrilor români.

"Sunt mâhnit şi mă doare faptul că am plecat tocmai din cauza faptului că s-au dorit arbitri străini, iar acum s-a ajuns la ceea ce doream noi. Acum îmi accept condiţia, nu am ce face, dar în mod normal, fosta echipă de la CCA ar trebui chemată înapoi. Noi tocmai pentru asta am militat şi am demisionat, pentru că voiam să avem arbitri români în Liga I, pentru că doar aşa poate creşte în valoare fotbalul nostru. Totuşi, am mulţumirea că s-a ajuns acolo unde am dorit noi. A fost sacrificată o echipă atunci, dar avem satisfacţia că am ajuns unde trebuie cu arbitrajul", a spus Huzu.

Comitetul Executiv al Federaţiei Române de Fotbal a decis, marţi, ca din returul sezonului curent să nu mai fie delegaţi arbitri străini la meciurile din Liga I, ca urmare a faptului că forul condus de Mircea Sandu a semnat Convenţia UEFA în domeniul arbitrajului.

Aron Huzu, împreună cu restul echipei sale, a demisionat pe 19 august din funcţia de preşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor ca urmare a faptului că membrii Comitetului Executiv au decis ca meciurile din primul eşalon să poată fi arbitrate de brigăzi din străinătate.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut