RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-19-2009 03:24 PM

Bonetti: "Meciul cu Unirea Urziceni este cel mai greu de până acum"

Tehnicianul grupării Dinamo, Dario Bonetti, a declarat, sâmbătă, că meciul cu Unirea Urziceni va fi cel mai dificil de până acum, întrucât formaţia pregătită de Dan Petrescu este bine aşezată în teren, dar va încerca să obţină victoria "în orice mod".

"Va fi un meci dificil, Unirea are calităţi pe care nu multe echipe le au, este o formaţie concentrată şi bine aşezată în teren, tocmai de aceea pot spune că e un meci mai greu decât cu celelalte formaţii. Venim după un rezultat bun obţinut la Graz, aveam mare nevoie de el. Vom încerca să câştigăm cu Urziceni în orice mod şi suntem pregătiţi pentru acest lucru", a spus Dario Bonetti.

"Le mulţumesc suporterilor care au fos în Austria, au fost foarte importanţi pentru noi, iar la meciul cu Urziceni îi aştept în număr cât mai mare, pentru că avem nevoie de ei. Jucătorii nu au emoţii, mai ales că fanii au fost mereu apropiaţi de ei", a fost mesajul italianului pentru fani.

Tehnicianul a dat de înţeles că jucătorii săi trebuie să depăşească momentul euforic datorat victoriei cu Sturm Graz: "Fotbaliştii trebuie să înţeleagă că orice meci este ca o finală, la orice partidă trebuie să fie motivaţi la maximum, un jucător de înalt nivel trebuie să fie puternic în orice moment, atât fizic, cât şi mental. Jucătorii trebuie să aibă continuitate mentală bună, ştiu că după orice victorie ei se simt împliniţi, însă trebuie să ai mereu foame de rezultate".

De asemenea, Dario Bonetti a precizat că fiecare jucător al grupării din Ştefan cel Mare se află în vederile sale şi va avea şansa să arate ce calităţi are: "Toţi jucătorii mei trebuie să înţeleagă că pentru mine sunt importanţi în acelaşi mod şi, dacă vor înţelege asta, vom deveni o echipă mult mai bună decât suntem acum, atât în campionat, dar şi în cupele europene".

Antrenorul alb-roşiilor nu a fost de acord cu declaraţia lui Cristian Borcea care, după înfrângerea cu Oţelul Galaţi, îşi acuzase jucătorii că sunt interesaţi doar de bani: "Jucătorii nu sunt mercenari, îi place fiecăruia să câştige bani, însă eu am pierdut Cupa Campionilor când erau mulţi bani la mijloc. Puterea banilor are valoare până la un moment dat".

În ceea ce priveşte purtătorul baderolei de căpitan, Bonetti a opinat că oricine poate avea această onoare: "Alexe poate să fie căpitan pe viitor, însă fiecare jucător ar trebui să fie căpitan pe rând, pentru a-i responsabiliza cât mai mult".

Tehnicianul dinamoviştilor s-a referit şi la plecarea lui Adrian Cristea, dar şi la un posibil transfer al lui Marius Niculae: "Mă bucur pentru Adrian Cristea că că a ajuns la Al Ahli-Dubai, a fost dorinţa sa, dar îmi pare puţin rău, pentru că era un băiat bun şi un jucător bun. Toţi sunt jucători utili, dar niciunul indispensabil. Marius Niculae este unul dintre căpitanii noştri adevăraţi, avem şi alţii, dar Niculae este reprezentativ pentru suporteri, a crescut şi a jucat aici. Dacă ar pleca, echipa ar fi mai slabă, eu însă sper să rămână".

Bonetti a arătat că apreciază revenirea de formă a lui Gabriel Tamaş, jucător care a marcat singurul gol al dinamovuâiştilor în partida cu Sturm Graz: "Tamaş este un jucător foarte puternic, atât fizic, cât şi tactic, ar putea evolua la o formaţie mult mai puternică decât Dinamo, dar trebuie s-o facă ca la Graz, cu siguranţă şi simplitate. El poate fi determinant la orice partidă".

Antrenorul alb-roşiilor nu înţelege de ce formaţia sa nu a mai câştigat ultimele meciuri disputate pe teren propriu, dar este de acord cu fluctuaţiile de formă ale fotbalişţtilor săi: "Nu găsesc nicio explicaţie pentru faptul că nu am reuşit să câştigăm acasă în ultimele partide, până acum am pierdut doar pe erori individuale, nu şi colective. Aşa este în fotbal, nu orice echipă joacă bine mereu, după victoria de la Graz ne-am bucurat foarte mult, pentru că am reuşit să ne mişcăm aşa cum ne-o doream de mult timp".

Întrebat ce părere are despre demiterea lui Bergodi din cauză că acesta nu i-a permis lui Gigi Becali să intre în vestiar la pauza meciului cu Şerif Tiraspol, Dario Bonetti a răspuns: "A intrat patronul în vestiar şi atunci când eram eu jucător, însă nu s-a întâmplat nimic. Se poate face asta, dar depinde cum o faci, fiecare are modul lui de a vedea lucrurile. Nu pot să am o părere despre ce s-a întâmplat recent la Steaua, dar am o părere foarte bună despre cum a lucrat Bergodi la acea echipă. Cert este că Steaua va fi mai slabă după acest episod".

Bonetti a făcut un exerciţiu de imaginaţie şi a precizat cum s-ar comporta în cazul în care preşedintele executiv al dinamoviştilor, Cristian Borcea, ar imita gestul lui Becali: "Borcea poate să intre în vestiar, e normal, trebuie însă să fie constructiv. Există nişte ierarhii şi trebuie acceptat lucrul acesta, asta denotă demnitate, nu slăbiciune. Borcea s-a comportat mereu bine în vestiar. Cel care intră la cabine, trebuie să ştie că atunci când o face este un moment greu şi nu trebuie să mai agraveze şi el lucrurile".

În încheiere, tehnicianul a dat de înţeles că nu crede în superstiţii legate de echipamentul galben-negru în care Dinamo a reuşit să întoarcă scorul cu Slovan Liberec şi să se califice astfel în grupele Ligii Europa: "Munca ne răplăteşte, cu acele tricouri am câştigat două meciuri, însă doar cu alb-roşu am făcut istorie".

Dinamo va întâlni Unirea Urziceni, duminică, la ora 20:00, în ultima partidă a etapei a 7-a a Ligii I.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-19-2009 03:53 PM

Florin Matache s-a accidentat!

Portarul dinamovist Florin Matache, unul dintre jucătorii decisivi în returul cu Slovan Liberec din Europa League, s-a accidentat la antrenamentul de astăzi al "câinilor". Jucătorul a plecat de la baza din Săftica fără să mai stea mult pe gânduri.

Florin Matache este în acest moment a doua variantă pentru postul de portar, după ex-rapidistul Emilian Dolha, dar tehnicianul italian Dario Bonetti mai dispune şi de serviciile lui George Curcă, transferat astă-vară de la Farul Constanţa.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-19-2009 07:26 PM

Cristi Borcea: "Mizez pe dorinţa de revanşă a dinamoviştilor"

Directorul executiv al lui Dinamo, Cristi Borcea, este convins că echipa din Ştefan cel Mare va învinge Unirea Urziceni, jucătorii fiind dornici de revanşă.

"Mizez pe determinarea lor şi pe dorinţa imensă de revanşă. Nu mi-e frică de meciul cu Urziceni. Dacă vom avea stadionul plin îi vom bate, chiar dacă avem două absenţe importante", a spus Borcea la GSPTV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-19-2009 07:37 PM

"După meciul cu Urziceni, i-au părăsit şi prietenele!"

Cristi Borcea îl avertizează pe Bonetti că şi el ar fi făcut la fel ca Becali dacă nu l-ar fi lăsat la vestiar, Bonetti promite în schimb că va face din Dinamo cea mai tare echipă din România, iar Tamaş se gândeste la răzbunare. Borcea e sigur că Dinamo va câştiga meciul de Ligă cu Urziceni.

Dinamo a pierdut campionatul în meciul cu Urziceni de anul trecut. După victoriile cu CFR şi Steaua, Borcea e sigur că Dinamo se va mobiliza sută la sută cu campionii de la Unirea.

Borcea nu mai are nevoie să îi motiveze pe jucători! "Şi-au pierdut şi prietenele după înfrângerea de anul trecut", spune şeful lui Dinamo. Suficient pentru "câini" ca să nu repete "bomba" cu Oţelul?

"Pe jucători trebuie să-i motiveze faptul că munca de un an de zile s-a dus într-un meci, cel de la Urziceni. Au pierdut şi o grămadă de bani atunci, i-au părăsit şi prietenele. Totul se învârte în jurul "caşcavalului". Mizez în primul rând pe dorinţa imensă de revanşă, care nu se poate măsura în bani, în nimic", a declarat Borcea la gsptv.

Borcea cere şi sprijinul fanilor. "Vă spun sincer că, dacă vom avea un stadion plin, 100% îi batem pe cei de la Urziceni", a mai spus Borcea.

Dinamo speră să profite de oboseala celor de la Unirea după meciul cu Sevilla, pierdut cu 0-2.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-19-2009 07:38 PM

Andone: "Am nevoie de el miercuri"

Adrian Cristea este deja în pâine la arabi. Andone vrea să îl folosească încă de miercuri, în cel mai important meci al sezonului. Deşi transferul ar putea fi blocat de cei de la Iaşi, Andone spune că are mare nevoie de fostul mijlocaş al lui Dinamo.

"Sper să fie o experienţă utilă pentru Cristea şi să îmi folosească şi mie. Nu ştiam că cei de la Iaşi vor să blocheze împrumutul său, e problema lor şi a lui Dinamo. Ar fi păcat, pentru că eu voiam să îl folosesc pe Adrian miercuri, în Supercupă. A făcut vizita medicală, a trecut foarte bine de ea şi ne vom întâlni diseară la antrenament. Miercuri e cel mai important meci al începutului de sezon şi aici se pune mare bază pe Supercupă. Sper să se acomodeze după primele 2-3 antrenamente", a declarat Ioan Andone la GSP TV.

Cristea s-a înţeles cu Al Ahli, iar Dinmao va încasa 850 de mii de euro pentru împrumut. Dacă arabii îl vor în continuare, trebuie să mai achite restul de 2,5 milioane pentru jucător.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-20-2009 11:40 AM

Dario Bonetti: "Orice, dar să batem!"

Dario Bonetti a fost franc: "Vom încerca să ne impunem contra Urziceniului cum om putea mai bine". Italianul le-a cerut suporterilor să fie al 12-lea jucător al echipei sale.

Dario Bonetti pregăteşte "răzbunarea anului", cum au numit dinamoviştii confruntarea de diseară cu Unirea Urziceni, formaţia ce le-a suflat acum 4 luni titlul şi premiera de a fi în grupele Champions League. Italianul de 48 de ani are aura antrenorului care a cîştigat meciurile tari din actualul sezon, 1-0 şi cu CFR Cluj, şi cu Steaua, iar ieri a dezvăluit cum va încerca să treacă şi de Urziceni, echipă pe care "cîinii" n-au înfrînt-o niciodată în prima ligă.

- Domnule Bonetti, cum vi se pare Unirea Urziceni?
- Unirea e o echipă de calitate, aşa cum nu sînt multe formaţii în Liga I, iar jucătorii de acolo au mereu capacitatea de a se concentra la maximum.

- Ofensiv sau defensiv duminică seară?
- Secret profesional. Aşteptaţi puţin şi veţi vedea. Jucătorii să conştientizeze că trebuie să dea totul pe teren. Şi atunci ne vom impune. De fapt, vom încerca să ne impunem cum putem, în orice mod posibil!

- Aţi făcut vreo pregătire specială?
- Fiecare meci e o finală, are o poveste a lui. Ne-am încărcat cu energie pentru această confruntare. Un jucător trebuie să fie puternic psihic şi fizic şi trebuie să fie la fel de concentrat în fiecare meci.

"În timpul jocului sînt la mîna fotbaliştilor"
- Jucaţi acasă, unde suporterii sînt foarte critici cu echipa, mai ales că nici rezultatele pe teren propriu nu sînt extraordinare.

- Rolul suporterilor a fost foarte important la Graz, ne-au susţinut fantastic şi aşa ar trebui să fie şi pe teren propriu. Haideţi să vorbim aceeaşi limbă şi o să fie bine!

"Eu l-aş lăsa pe Cristi Borcea să intre în vestiar, dacă dialogul ar fi unul constructiv pentru echipă" - Dario Bonetti, antrenor Dinamo

- Vă e teamă de meciurile de acasă?

- Eu nu am niciodată emoţii cînd jucăm acasă! Emoţii am doar în timpul săptămînii, cînd pregătesc meciul. Apoi, în timpul jocului sînt la mîna fotbaliştilor. Atunci cînd am pierdut acasă am făcut-o în urma unor conflicte sau mari greşeli personale. Nici din cauza suporterilor nu am emoţii, ei au fost mereu aproape de echipă. Jucătorii trebuie să realizeze că dimensiunile terenului nu se schimbă, sînt la fel. Aşadar, n-au de ce să se teamă atunci cînd jucăm acasă!

"Să digerăm repede, apoi să mîncăm din nou"
- De ce au fotbaliştii sincope în rezultate, bat la Liberec şi la Steaua, după care pierd acasă cu Galaţiul, pentru ca apoi să învingă la Graz?
- Şi cele mai mari echipe au oscilaţii de formă. La Graz am început să ne mişcăm aşa cum vorbim de cîteva luni că ar trebui să o facem. Eu ştiu doar că jucătorii mei trebuie să aibă mereu foame de performanţă, de victorii. După o cină copioasă trebuie să digeri repede mîncarea ca să îţi reiei apetitul.

- Sînt dinamoviştii mercenari?
- Nu cred asta, nu în sensul urît al cuvîntului. Cui nu-i place să cîştige bani? Eu am pierdut o finală de Liga Campionilor cînd erau în joc bani foarte mulţi. Se mai întîmplă. Nu totul se rezumă la bani, ăştia se duc, păstrăm amintirile şi toţi vor să rămînă cu gloria.

"Banderola să fie purtată de toţi, pe rînd"
- Cine va fi căpitan cu Unirea Urziceni? Tînărul Alexe e o variantă?

- Din punctul meu de vedere, Alexe poate fi pregătit să fie căpitan. Dar eu aş propune altceva: banderola să fie purtată pe rînd de toţi jucătorii! Astfel, fiecare fotbalist ar fi motivat şi responsabilizat la maximum.

- Aţi insistat ca Marius Niculae să rămînă. De ce?
- Cred că Marius Niculae este unul dintre căpitanii adevăraţi ai echipei. Este un model din punct de vedere profesional şi înseamnă foarte mult şi pentru suporteri. E crescut aici, s-a consacrat la Dinamo şi ştie foarte bine ce înseamnă această echipă. Dacă el ar pleca, formaţia de acum ar deveni mai puţin competitivă.

- Dar pe Adrian Cristea nu-l regretaţi?
- Mă bucur pentru el, şi-a dorit să ajungă acolo. Dacă e indispensabil? Eu sînt de părere că toţi fotbaliştii sînt utili, dar nu indispensabili. Oricum, văd că nu întrebaţi ceea ce aştept de la prima întrebare!

- Ce anume?
- (rîde, pentru prima oară) Despre cît mai stau la Dinamo! E întrebarea pe care am primit-o mereu, din prima zi a apariţiei mele aici. Oricum, nu ştiu răspunsul. Şi nici nu l-am ştiut vreodată. Dar se pare că orice ar fi, duminica asta ne-o vom petrece împreună.

"Dinamo poate fi o poveste frumoasă anul ăsta, dar cu condiţia să nu mai aibă sincope şi rezultate-şoc precum cele cu Internaţional Curtea de Argeş şi Oţelul Galaţi" - Dario Bonetti, antrenor Dinamo

"Noi venim după un rezultat bun în Europa League, de care aveam nevoie. Va fi o partidă delicată, care poate fi cîştigată doar dacă jucătorii sînt implicaţi sută la sută" - Dario Bonetti, antrenor Dinamo



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-20-2009 11:42 AM

Claudiu Niculescu: "Să-i mîncăm de vii!"

"Cîinii" vor revanşa după pierderea campionatului. Pentru a-i motiva, Borcea le-a pus imagini video cu declaraţiile ironice ale celor de la Unirea din finalul ediţiei trecute.

"Nu o să uităm prea curînd cum am pierdut campionatul trecut", a spus Claudiu Niculescu. "Vreau să ne revanşăm duminică, să batem Unirea, fiindcă rămîne o contracandidată la titlu şi-n acest sezon. A cam venit vremea să alungăm acest coşmar", a comentat şi Tamaş. "Şi insomniile, care nu trec", a completat Dolha. Toţi jucătorii au aproximativ aceleaşi gînduri: să cîştige, şi puncte, şi bani, să se revanşezAtitudinea noastră va fi: "Intrăm pe teren şi-i mîncăm de vii!". Vom juca pentru a învinge. Urziceniul are o formaţie foarte puternică, motivaţia noastră trebuie să fie completată şi de atitudine"".

Dopaţi psihic cu imagini
Borcea a fost aseară în cantonamentul echipei. N-a anunţat încă nici o primă, doar i-a motivat verbal pe fotbalişti. Aceştia au urmărit împreună cu şeful lor la televizorul din cantonament înregistrări video cu bucuria lui MM Stoica, Dan Petrescu, Sorin Frunză şi alţi jucători ai Unirii după victoria din primăvară, dar şi declaraţiile ironice ale acestora la adresa "cîinilor". "Cînd intraţi pe teren, vreau să vă gîndiţi la feţele lor care rînjeau atunci. Şi să vă răzbunaţi din plin!", le-a zis Borcea înainte de plecare.

“Cîinii” ar putea juca azi pe o primă de 100.000 de dolari de echipă. Vor fi anunțați de bonus diseară chiar înainte de meci.

0 victorii are Dinamo cu Urziceniul în prima ligă. Sînt 6 meciuri directe, dintre care 3 remize şi 3 înfrîngeri, anul trecut ialomiţenii impunîndu-se de două ori cu acelaşi scor, 1-0

Marius stă două săptămîni
După ce a pierdut deja ultimele 3 săptămîni din cauza tendinitei la aductorul stîng, Marius Niculae, 28 de ani, mai ratează cel puţin 10 zile şi se estimează că va fi apt de joc abia pe 1 octombrie, contra lui Panathinaikos Atena, acasă, în grupele Europa League. "Săgeată" nu va fi folosit nici în partida de Cupa României, cu Zlatna, nici în deplasarea de la Mediaş.

Eroul de la Liberec s-a accidentat grav
Seara de vineri a fost tristă pentru Florin Matache, portarul pe care suporterii îl numesc "eroul de la Liberec". La o contră cu Rus, la antrenament, i s-a răsucit genunchiul stîng, după care i s-a aplicat de către doctori o atelă ghipsată pînă mîine, cînd va efectua un RMN. Este suspect de entorsă şi chiar de o posibilă afectare a ligamentelor! "Este incredibil cît ghinion pot avea! Cel puţin două săptămîni stau pe tuşă", a declarat ieri Matache.

"Poate nu mă mai întorc"
Adrian Cristea s-a despărţit vineri seară de "cîini", care urmează să încaseze 800.000 de euro pentru împrumutul său pe 8 luni la Al Ahli Dubai. "Poate n-o să mă mai întorc, oricum nu sînt dorit de mulţi la Dinamo! Baftă şi să luaţi campionatul!", le-a transmis "Prinţul" colegilor. Ieşenii, care au 50 la sută din transferul extern al jucătorului, au solicitat FRF să blocheze "cartea verde" a jucătorului pe motiv că n-au fost consultaţi la afacere. "E doar un împrumut, dacă se face transferul definitiv, moldovenii vor fi prezenţi în ecuaţie", au transmis acţionarii dinamovişti.

Ultimele noutăţi
- Tehnicianul Unirii, Dan Petrescu, a spus: "Dinamo e o echipă greu de studiat, pierde acasă cu Internaţional şi cu Oţelul, apoi cîştigă la Liberec şi la Graz. Sperăm ca împotriva noastră să prindă o zi slabă".
- Cristi Borcea s-a relaxat ieri alături de familie: "Şi aşa o să stau cu pastilele lîngă mine la meci, măcar sîmbăta să o am liniştită", a spus şeful "cîinilor".
- Pînă aseară se vînduseră doar 840 de bilete din cele 9.000 puse la vînzare pentru derby. "Veniţi la stadion, avem nevoie de voi!", au făcut Borcea, Bonetti şi jucătorii apel către fani.
- Bonetti are dileme în apărare, toți sînt în formă. Ar putea să-l menajeze pe Tamaș, ușor accidentat, iar stoperii să fie Goian și Moți.
- Meciul de Cupă de joi dintre Zlatna şi Dinamo se va desfăşura în Bucureşti, chiar în Ştefan cel Mare! Aşa au hotărît FRF şi televiziunea ce transmite meciul de joi seară de la ora 20:30.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-20-2009 01:47 PM

Scandal pentru Cristea

"Prinţul" a ajuns deja în Dubai, dar s-ar putea să revină în România mai repede decât s-a aşteptat. Motivul? Şefii lui Poli Iaşi, echipă ce deţine jumătate din drepturile federative ale jucătorului, vor să blocheze cartea verde a fotbalistului întrucât roş-albii nu i-au anunţat de mutare.ââ

Mai mult, moldovenii solicită bani de pe urma împrumutului mijlocaşului la Al-Ahli."Câinii" vor primi un milion de dolari în schimbul cedării "Prinţului". Din această sumă, 300.000 ar trebui viraţi în conturile celor de la Poli Iaşi.

Mâine, ultima zi de transferuri în Emirate
"Conform contractului de transfer al lui Adrian Cristea, încheiat între Politehnica şi Dinamo în vara lui 2004, noi trebuie să primim 50 la sută dintr-un transfer ulterior al fotbalistului. De aici se scad 200.000 de dolari cât au plătit ei atunci, deci rămân 300.000", a declarat ieri preşedintele echipei moldave, Sorin Boca.

Cum dinamoviştii nu au ţinut cont de înţelegere, acum ieşenii vor să blocheze mutarea. "Orice transfer al lui Cristea de la Dinamo la un alt club nu se poate face decât cu acordul nostru scris. Acum am solicitat FRF să nu-i emită cartea verde a jucătorului. Dacă Dinamo nu ne contactează pentru a ne obţine acordul, transferul lui Cristea la Al-Ahli nu se poate realiza", a ameninţat Boca. Directorul general al federaţiei, Ionuţ Lupescu, a explicat ieri poziţia FRF în ceea ce priveşte acest caz.

"Dacă Iaşiul face o cerere oficială, vom analiza situaţia începând de săptămâna viitoare", ne-a spus "Kaiserul". Atenţionat că mâine e ultima zi în care se pot face transferuri în Emirate, Lupescu a răspuns: "Luni se încheie perioada de transferuri? Asta e"!



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-20-2009 01:53 PM

N’Doye vrea să mănânce urzici diseară

Scăpat de postul Ramadanului, senegalezul vrea să se "înfrupte" din Urziceni. Simpatic şi în afara terenului, unde atrage toţi ochii datorită vestimentaţiei, N’Doye se închină lui Allah. Crescut într-un mediu religios, el tocmai a ieşit din postul Ramadanului.

Adevărul: Ai fost şi la Graz, alături de Tamaş, cel mai bun dinamovist de pe teren. Cum reuşeşti să te concentrezi?
Ousmane N’Doye: Păi, n-am vreun secret anume. Mă antrenez bine, încerc să-mi fac treaba pentru care sunt plătit şi, dacă totul iese aşa cum trebuie pe teren, îi mulţumesc şi lui Allah.

Eşti foarte credincios?
Încerc să respect tradiţiile în care am fost crescut.

Acum te afli în postul Ramadanului?
Da, este o sărbătoare importantă pentru mine, de la care nu vreau să mă abat. Chiar dacă sunt fotbalist şi am antrenamente şi trebuie să fiu într-o formă fizică bună, eu tot ţin post.

Care sunt ritualurile, mai exact?
Păi, trebuie să mă trezesc la cinci dimineaţa şi să fac rugăciunea. Mă rog până la 5.45, apoi încerc să adorm la loc. Nu mănânc nimic toată ziua, nu beau apă, asta până la opt seara.

Şi acest regim nu-ţi influenţează forma?
Nu. Cât timp antrenorul mă bagă în teren, înseamnă că totul merge bine. De fapt, nici nu cred că ei ştiu că eu ţin post de Ramadan.

O să ţii post şi în ziua meciului cu Unirea Urziceni?
Nu mai trebuie pentru că duminică (n.r. - azi) se termină Ramadanul. Mă bucur, fiindcă voi fi în formă maximă.

Apropo de meciurile de acasă, conducerea vrea să aducă un psiholog la echipă pentru că nu bateţi în "Ştefan cel Mare"...
Psiholog? Doamne, de ce? Eu nu am nevoie de aşa ceva. Nu merg la psiholog.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-20-2009 07:43 PM

2.000 de bilete vîndute pentru partida din această seară

Conducătorii şi jucătorii lui Dinamo au făcut un apel către suporteri pentru a umple tribunele duminica seară. În ciuda mesajului trimis de dinamovişti, suporterii nu s-au înghesuit la casele de bilete

În cele patru zile de cînd au fost puse în vînzare tichetele, fanii şi-au procurat doar 2.000 de bilete. Casele de bilete vor fi deschise pînă la ora 19:30