RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-21-2009 04:54 PM

"Am învins cele mai importante candidate la titlu!"

Administratorul delegat al lui Dinamo, Cornel Dinu, a comentat meciul echipei bucureştene din această seară spunând că victoria a fost meritată. însă aceasta nu poate schimba ce s-a întâmplat în stagiunea trecută. În opinia lui Dinu Unirea este cea mai importantă contracandidată la titlu, iar Cristea a reuşit cel mai bun joc al său de la venirea la Dinamo.

În ceea ce-l priveşte pe Zicu, Dinu afirmă că acesta mai are nevoie de timp pentru a-şi reveni complet după accidentare şi este de acord cu reacţia suporterilor care l-au apostrofat pe mijlocaş la ieşirea de pe teren.

"Cristea a făcut cel mai bun meci al său de la venirea la Dinamo. Dinamo a învins cele mai importante candidate la titlu, Steaua, CFR şi Unirea. Unirea este principalul nostru adversar în lupta pentru titlu. Este o victorie meritată care nu schimbă datele trecutului. Marii oameni de fotbal au fost lângă echipe atunci când acestea mergeau prost. Zicu este un jucător de reacţie, are nevoie de timp pentru a-şi reveni 100%. Reacţia suporterilor este identică cu cea a cunoscătorilor de fotbal" , a declarat Cornel Dinu la sport.ro



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-21-2009 04:55 PM

Căpitan la 19 ani

Dario Bonetti anunţase că, dacă ar fi după el, ar schimba căpitanul de la un meci la altul. Şi iată că a şi început să-şi pună teoria în aplicare!

După ce la Graz banderola a stat pe braţul lui Adrian Cristea, acesta plecând la o zi după partidă către Emiratele Arabe pentru a semna cu Al-Ahli Dubai, aseară cel desemnat să o poarte a fost Gabriel Torje. Mijlocaşul de 19 ani a fost pentru prima oară căpitan la Dinamo, iar pe parcursul meciului nu a părut incomodat de noul statut. Fostul timişorean avusese timp să se acomodeze cu purtarea banderolei la ultima partidă a naţionalei de tineret, cea împotriva Moldovei, atunci când primise de la Emil Săndoi responsabilitatea de a fi căpitanul tricolorilor mici. Inițial, banderola trebuia să ajungă la tânărul Alexe, dar, cum acesta a fost doar rezervă, onoarea i-a revenit lui Gabi Torje.

"Banderola este norocoasă"
Torje a dat lovitura chiar la ultima fază, când l-a lobat pe Arlauskis pentru victoria în fața Urziceniului. La final, mijlocașul era în culmea fericirii: "Banderola a purtat noroc întregii echipe. Se întâmplă să ratezi şi să dai gol în minutul 94, de-aia e frumos fotbalul. Nu a fost un complex cu Urziceniul, acum am fost mai buni şi am câştigat. Nu ne-am gândit la revanşă, a fost un meci cu echipa campioană."



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-21-2009 04:55 PM

Galeria lui Dinamo: "Lumea bună visează doar bani, maşini sau case, noi sîntem fericiţi cu duminicile noastre frumoase!"

Suporterii din PCH au afişat un banner în repriza secundă cu trimitere la elevii lui Dario Bonetti, cei care au fost catalogaţi drept mercenari de oficialii clubului

"Lumea bună visează doar bani, maşini sau case, noi sîntem fericiţi cu duminicile noastre frumoase", e scris pe banner-ul galeriei.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-21-2009 04:56 PM

Dolha: "La golul lui Torje am urlat de bucurie, îmi venea să sar în tribună!"

Portarul dinamovist a avut o evoluţie excelentă în partida de aseară cu Unirea şi spune că a răguşit de cît a urlat de bucurie la golul lui Torje din ultima secundă a meciului

"La golul lui Torje am urlat de bucurie. Îmi venea să sar în tribună! Urziceniul e o echipă foarte bună şi sunt sigur că vor face jocuri bune în Liga Campionilor. Aş fi ipocrit să spun că aş fi vrut să cîştigăm meciul din sezonul trecut în locul celui de azi. Sînt fericit pentru victorie, pentru puncte, ce complex să avem în faţa Unirii Urziceni? Poate complex comercial! E o echipă foarte bună, agresivă cu jucători rapizi. Dinamo e Dinamo, întotdeauna e presiune, dar important este să ştim să o gestionăm. Am cîştigat cu CFR, cu Steaua în Ghencea, cu Unirea şi am pierdut cu Oţelul şi Curtea de Argeş. Sperăm să nu mai repetăm aceste greşeli", a zis Dolha.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-21-2009 04:58 PM

Matache va lipsi 10 zile după entorsa suferită la genunchi

Portarul lui Dinamo, Florin Matache, va lipsi 10 zile de pe gazon, în urma entorsei de la genunchi suferite la sfârşitul săptămânii, după ce rezonanţa magnetică efectuată luni nu a relevat nimic grav, a declarat medicul echipei, Liviu Bătineanu.

"Matache a efectuat luni dimineaţă o rezonanţă magnetică, care nu a relevat ceva grav. Are o entorsă de genunchi cu leziune parţială a ligamentului colateral intern, deci nimic grav, nu au fost afectate ligamentele încrucişate. Va lua o pauză de 10 zile apoi va reveni la antrenamente", a spus Bătineanu.

Florin Matache a suferit vineri o entorsă la genunchiul stâng şi a părăsit imediat cantonamentul echipei de la Săftica, iar în locul său, pentru partida cu Unirea Urziceni, Dario Bonetti l-a chemat în lot pe George Curcă.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-21-2009 05:40 PM

Ionel Ganea: "Cred că astăzi aşa a vrut Dumnezeu să câştigăm. Nu cred că Dinamo s-a gândit la răzbunare, e vorba doar despre un meci la începutul campionatului şi trebuie să o ţinem topt aşa. Jucătorii sunt conştienţi că avem o şansă foartre mare şi dacă o ţinem tot aşa, putem să câştigăm campionatul".


RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-21-2009 06:02 PM

"Prinţul" se întoarce la Dinamo

Adrian Cristea a ratat transferul la echipa de fotbal Al-Ahli, grupare pregătită de Ioan Andone, şi va reveni în Ştefan cel Mare.

Căpitan al dinamoviştilor în victoria de la Graz din Liga Europa, 1-0 cu Sturm, Adrian Cristea plecase, în urmă cu doar câteva zile, în Dubai, acolo unde spera să prindă un contract până la finalul acestui sezon cu echipa Al-Ahli.

Tranzacţia, ca şi făcută în momentul plecării celui poreclit "Prinţul", a căzut, se pare, din cauza unor neînţelegeri cu privire la modalităţile de plată ale arabilor către clubul Dinamo.

Este a doua oară în ultimele luni când gruparea din Ştefan cel Mare ratează un transfer din cauze asemănătoare. În vară, un alt căpitan al "câinilor", Marius Niculae, şi-a luat la revedere de la "haită" şi a plecat în Cecenia, la Tere Groznîi.

După doar câteva zile, Niculae a făcut cale întoarsă. Contractul a căzut tot din cauza neînţelegerilor financiare.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-21-2009 09:29 PM

Turcu: "Al-Ahli a vrut să ne păcălească, Adrian Cristea va reveni la echipă"

Mijlocaşul Adrian Cristea va reveni la Dinamo, deoarece împrumutul său la formaţia Al-Ahli, pregătită de Ioan Andone, nu se va mai realiza pentru că arabii nu au mai fost de acord cu suma de transfer stabilită iniţial, a anunţat, luni, vicepreşedintele Vasile Turcu.

"A fost o negociere, dar când să semnăm actele, au început că nu vor să plătească TVA-ul şi multe altele. Al-Ahli a vrut să ne păcălească, Adrian Cristea va reveni la Dinamo. Se negociase totul, dar au vrut să ne păcălească, deşi ne-am înţeles la un moment dat pentru tot. Totuşi, dacă ne vor plăti bani ceruţi, atunci poate transferul său se va perfecta", a spus Turcu.

Clubul Dinamo a anunţat în urmă cu patru zile că mijlocaşul Adrian Cristea a fost împrumutat pentru opt luni la formaţia din Emiratele Arabe Unite, Al-Ahli Dubai. Fotbalistul a plecat în cursul aceleiaşi zile spre Dubai, pentru a semna înţelegerea cu Al-Ahli. Preşedintele CA al lui Dinamo, Nicolae Badea, a spus că suma de transfer asupra căreia au convenit cele două cluburi este de 1,4 milioane de dolari.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-21-2009 09:53 PM

Cristi Borcea: "99 la sută vom juca şi meciul cu Graz cu porţile închise din cauza fanilor"

Preşedintele executiv dinamovist Cristi Borcea a dezvăluit că UEFA va sancţiona clubul cu încă o etapă cu porţile închise după ce fanii "cîinilor" au aprins torţe la meciul cu Sturm Graz.

"Riscăm să fim daţi afară definitiv din Europa şi să jucăm şi ultimul meci cu porţile închise, cel cu Graz. Nu înţeleg de ce oamenii de lîngă aceşti huligani nu iau măsuri împotriva lor. Aceştia nu sînt suporterii lui Dinamo, sub nici o formă. Nu se poate să aduci torţe atunci cînd ai fost avertizat clar de UEFA. Aceşti fani sînt de fapt animale, dacă au reuşit să facă 15.000 de oameni să sufere şi să nu îşi vadă echipa pe viu pe stadion. 90 la sută vom juca şi meciul cu Graz cu porţile închise", a spus Cristi Borcea la Fanatik Show, pe Digisport.

"Jucătorii care vor fi huiduiţi, vor fi vînduţi în iarnă"
Preşedintele executiv dinamovist Cristi Borcea şi-a exprimat şi regretul faţă de atitudinea fanilor la adresa jucătorilor şi a ameninţat cu vînzarea acestora în cazul în care vor fi huiduiţi.

"Îmi pare rău de ceea ce a păţit Zicu. El este un copil extraordinar, care se află la Dinamo de la 14 ani. Claudiu Niculescu m-a rugat să-l readuc la Dinamo, dar i-am spus că fanii vor uita tot ce a făcut el bun pentru echipă şi-l vor huidui. Aşa s-a şi întîmplat. Cristea era cel mai huiduit, iar acum, că a plecat, îl vor înapoi. De acum anunţ: jucătorii care vor mai fi huiduiţi, vor fi vînduţi fără discuţii în iarnă. Cristea va reveni, dar va fi primul huiduit. Şi Lupescu şi Răducioiu au fost huiduţi", a spus Cristi Borcea la Fanatik Show, pe Digisport.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-21-2009 10:01 PM

Gabriel Torje: "Am aflat că voi fi căpitan abia la intrarea pe teren"

Eroul lui Dinamo în meciul cu Unirea Urziceni, Gabriel Torje, a povestit cum a ajuns să poarte în premieră banderola de căpitan al "cîinilor".

"Am fost căpitan în meciul cu Unirea Urziceni, dar am, aflat acest lucru abia înainte de intrarea pe gazon. Nu ştiu dacă voi mai fi, dar nu asta e important pentru mine acum, ci să fiu sănătos şi să joc bine. Oricum, oricine îşi doreşte să poarte banderola de căpitan la Dinamo", a spus Gabriel Torje la televiziunea sportro.