RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-21-2009 10:03 PM

"Fără 'miracolul de la Liberec' poate că nu mai câştigam aceste meciuri importante!"

Andrei Cristea, atacantul lui Dinamo, a declarat că rezultatul meciului retur de la Liberec, atunci când "câinii" au întors scorul de 0-3 în faţa lui Slovan, a acţionat pe post de catalizator pentru jucătorii antrenaţi de Dario Bonetti. Atacantul admite că în lipsa acelei reveniri spectaculoase poate că nu ar mai fi urmat şi rezultatele bune din campionat.

"Nu ştiu dacă e vreun secret al lui Bonetti. Noi ne înţelegem foarte bine şi ascultăm toate indicaţiile antrenorului. A contat mult faptul că ni s-a dat multă răbdare. Cred că a contat mult meciul de la Liberec. Poate că dacă nu întorceam scorul atunci, nu mai veneau nici rezultatele astea bune din ultima perioadă", a explicat Cristea, într-o intervenţie telefonică la Sport.ro.

Atacantul dinamovist a fost marcatorul golului egalizator din meciul cu Unirea Urziceni, de aseară, meci în care Dinamo s-a impus cu scorul de 2-1 în ultimele secunde ale partidei, graţie reuşitei lui Torje.

"Ne bucurăm de revenirea lui Cristea"
Referitor la eşecul mutării lui Adrian Cristea de la Dinamo la Al Ahli, jucătorul a spus că se bucură foarte mult pentru revenirea acestuia, deoarece echipa are nevoie de experienţa şi valoarea sa. "Pentru noi este o veste extraordinară. Avem nevoie oricând de jucători cu valoarea lui. Ne bucurăm nespus pentru revenirea sa", a mai spus Andrei Cristea.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-21-2009 10:14 PM

Torje: "Vreau să joc la Barcelona"

Bănăţeanul, care aseară a adus victoria echipei Dinamo în derby-ul cu Unirea Urziceni, scor 2-1, spune că vrea să joace cu gruparea din Ştefan cel Mare în Liga Campionilor şi că visează să devină "extraterestru" pe Camp Nou.

În noiembrie anul trecut, Gabriel Torje era scuipat de fanii dinamovişti şi invitat să părăsească gruparea din Ştefan cel Mare după scandalul în care fusese implicat alături de alţi trei coechipieri, Pulhac, Ropotan şi Lucian Goian. Cei patru fuseseră înregistraţi cu telefonul mobil în timp ce fredonau melodia "Steaua e numai una", o manea compusă în cinstea marii rivale a dinamoviştilor.

"Mă bucur pentru mine"
Aseară, în meciul cu Unirea Urziceni, Torje a purtat, în premieră, banderola de căpitan al "câinilor" şi a tras în permanenţă echipa după el. Mai mult, ex-timişoreanul a fost cel care a adus prima victorie din istorie a grupării din Ştefan cel Mare în faţa ialomiţenilor, printr-un gol marcat la ultima fază a meciului.

"Cel mai important e faptul că echipa a câştigat. Mă bucur însă şi pentru mine", a declarat, pentru Evenimentul zilei, Gabriel Torje. Fotbalistul în vârstă de 19 ani a mărturisit că vrea să joace la anul cu Dinamo în Liga Campionilor şi că, dacă va pleca din Ştefan cel Mare, i-ar plăcea să o ajungă la FC Barcelona.

"E bine când suntem lăsaţi în pace"
Evz: Gabriel, a fost greu cu Unirea?

Gabriel Torje: Greu, dar important e că am câştigat cele trei puncte. Ele erau importante. Mă bucur pentru echipă, dar mă bucur şi pentru mine. Vreau să dedic această victorie mamei, tatălui şi surorii mele. Nu a fost vorba de niciun complex numit Unirea Urziceni. A fost doar o chestie de noroc. E singura explicaţie. Unirea a fost până acum mai pragmatică. Noi atacam, iar ei stăteau la cutie şi plecau pe contraatac.

Ce îţi doreşti de la acest sezon?
Îmi doresc să luăm campionatul şi să joc foarte bine la naţionala de tineret. Vreau să batem tot cu naţionala mică şi să ne calificăm la turneul final. Cu Dinamo, îmi place actuala conjunctură. E bine când suntem lăsaţi în pace. Parcă jucăm mai bine. În Bucureşti, ca nicăieri în altă parte, e o presiune teribilă. La început mi-a fost greu. Poate şi acesta a fost un motiv din cauza căruia m-am acomodat mai greu. În Bucureşti e altfel decât la Timişoara.

Cine se va bate pentru titlu?
Dinamo, Timişoara, Rapid, Steaua, CFR Cluj şi Unirea Urziceni. După începutul de sezon mai puţin strălucit, nimeni nu ne mai dădea şanse la câştigarea campionatului. Ne simţim mai bine din această poziţie, de outsideri. Aş vrea ca, la finalul campionatului, să dovedim tuturor că merităm să jucăm în Liga Campionilor. Nu e adevărat că Liga Campionilor e o pălărie prea mare pentru Dinamo.

"Mai am mult de muncă"
Ce veţi face în Liga Europa?

Suntem în grupe şi vrem să ne jucăm şansa. Obiectivul nostru e acela de a trece de faza grupelor. Eu unul aş vrea chiar să cucerim trofeul. Pentru asta, însă, trebuie să muncim, să ne dorim să câştigăm.

Eşti un jucător determinant pentru Dinamo?
Am făcut doar câteva meciuri bune în tricoul lui Dinamo. Mai am multe de învăţat. Mai am foarte mult de muncă.

La ce echipă ai vrea să joci după ce vei pleca de la Dinamo?
La FC Barcelona. Acum însă nu îmi stă gândul decât la Dinamo. Trebuie să tragem tare. Liga I a crescut în valoare faţă de anul trecut, aşa că avem treabă. Avem de muncă.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-22-2009 02:04 PM

Adrian Cristea: "Am fost într-o minivacanţă la Al-Ahli, acum vreau să îmi recâştig locul la Dinamo"

Mijlocaşul Adrian Cristea a revenit, marţi dimineaţă, în România, după ce transferul său la Al-Ahli a eşuat, şi a declarat că nu este dezamăgit, deşi îşi dăduse acordul scris să evolueze pentru formaţia pregătită de Ioan Andone.

"M-am plimbat, am stat două zile pe acolo, am mai şi ieşit, am fost într-o minivacanţă la Dubai. Nu am timp şi nici nu are rost să fiu dezamăgit, mă gândesc doar la prezent şi viitor. Am făcut vizita medicală acolo, totul era ok, dar am înţeles că nu au mai ajuns la un acord pentru bani. Am vorbit cu domnul Andone, era dezamăgit că transferul a căzut pentru că mă dorea mult la Al-Ahli. Acum important e să joc şi vreau să îmi recâştig locul de titular la Dinamo", a spus Cristea.

Internaţionalul român susţine că semnase deja actele de transfer, dar nu ştie motivul pentru care nu s-a mai realizat: "S-au semnat actele, am semnat şi eu, dar apoi s-a schimbat totul, nu ştiu".

Transferul sub formă de împrumut al lui Adrian Cristea la gruparea din Emiratele Arabe United, Al-Ahli Dubai, nu s-a mai realizat deoarece, conform declaraţiilor oficialilor dinamovişti, arabii nu au mai fost de acord cu suma stabilită iniţial. "A fost o negociere, dar când să semnăm actele, au început că nu vor să plătească TVA-ul şi multe altele. Al-Ahli a vrut să ne păcălească, Adrian Cristea va reveni la Dinamo", a spus vicepreşedintele Vasile Turcu.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-22-2009 02:55 PM

"Veniţi iar lîngă noi!"

Jucătorii dinamovişti au încheiat o convenţie pentru a le arăta fanilor devotamentul faţă de club şi a-i readuce în tribune: pupă stema după fiecare reuşită.

Făcuţi "mercenari" de către conducători, dar şi de unii suporteri, roş-albii s-au vorbit între ei şi au decis să sărute sigla clubului dinamovist în fiecare meci, în faţa fanilor, de cîte ori unul dintre jucători are o reuşită personală deosebită sau marchează un gol! "Poate nu toţi am ţinut cu Dinamo cînd eram mici, însă interesul fiecăruia dintre noi este ca Dinamo să învingă. Să arătăm că ne pasă, cu toate că am fost făcuţi în toate felurile cînd am avut eşecuri", au explicat fotbaliştii din Ştefan cel Mare. "Nu ne-a silit nimeni de sus, de la club, este o idee a noastră, de a ne arăta devotamentul, iubirea faţă de Dinamo", s-au confesat "cîinii".

Şi înainte de această decizie existau jucători care-şi manifestau bucuria golului sărutînd stema, dar acum ca aceasta să devină literă de lege în vestiarul roş-albilor. Duminică seară, după reuşitele personale, şi Andrei Cristea, şi Torje au pupat sigla. În emoţiile de după gol, atacantul şi-a apropiat mai întîi bucata de tricou cu semnul sponsorului tehnic, după care, realizînd confuzia, a luat stema lui Dinamo şi a sărutat-o cu patimă.

Matache a scăpat de cuţit
Florin Matache a suferit la antrenamentul de vineri o entorsă la genunchiul stîng. Portarul de 27 de ani a efectuat ieri un RMN, care a relevat că are afectat ligamentul colateral intern, însă nu necesită operaţie. Matache va sta două săptămîni cu o atelă gipsată, după care va relua antrenamentele, revenirea sa pe gazon estimîndu-se peste trei săptămîni. "Sînt bucuros că am scăpat de operaţie şi fericit că am bătut Unirea. Băieţii au fost magnifici, mi-au mai alinat din durere", a zis eroul de la Liberec.

Dinamo, lider de audienţă
Derby-ul etapei, Dinamo - Urziceni, scor 2-1, transmis în direct duminică seara de Antena 1, a înregistrat 9 puncte de rating, fiind lider de audienţă. Pe poziţia secundă se clasează la egalitate partidele Steaua - Pandurii şi CFR Cluj - FC Braşov, ambele înregistrînd 2,1 puncte de rating. Emisiunea care a încheiat etapa a 7-a, Recursul etapei, transmisă duminică seara la GSP TV, a adunat 0,9 puncte de rating.

Pleacă "Săgeată"?
Un club din Emiratele Arabe Unite face presiuni pentru a-l cumpăra pe Marius Niculae. Dinamoviştii spun că arabii oferă două milioane de euro ca să-l ia pe atacantul de 28 de ani. În plus, roş-albii ar scăpa şi de salariul de 450.000 de euro al fotbalistului. Asiaticii au solicitat un răspuns final pînă joi. Într-o şedinţă oficială, "cîinii" vor decide dacă afacerea se face, cu toată că Borcea declară zilnic că nu-i dă drumul lui Niculae.

Borcea: "Îl vînd pe Zicu"
Cristi Borcea spune că de acum încolo va vinde orice fotbalist care nu va fi pe placul suporterilor. "Ianis a fost huiduit de fani cu Urziceni, m-a deranjat enorm că l-au fluierat. De acum, clar, gata, îl vînd, înseamnă că nu-l vor, nu? De acum, cine e huiduit pleacă la iarnă!".

Zlatna acuză
Cei de la Zlatna acuză faptul că meciul de joi de Cupă se joacă în Ştefan cel Mare. "Arena noastră întruneşte toate condiţiile, inclusiv instalaţia de nocturnă şi măsurile de securitate. Chiar pe nimeni nu interesează că suporterii noştri merită să vadă pe viu un astfel de meci?!", a declarat preşedintele onorific şi primarul localităţii, Silviu Ponoran.

Ultimele noutăţi
- Roş-albii au primit "darul" de la Cristi Borcea imediat în vestiar: 50.000 de euro pentru întreaga echipă că au bătut campioana.
- Dănciulescu a început antrenamentele normale cu Hercules şi i-a felicitat ieri pe foştii colegi: "Am văzut meciul pe net şi sînt mîndru de dinamovişti. Ne-au răzbunat pe toţi, s-o ţină tot aşa pînă iau titlul!".
- Dinamoviştii au avut ieri zi liberă, urmînd să reînceapă de azi antrenamentele la Săftica. Totuşi, Bonetti nu i-a lăsat duminică noapte pe jucători să plece acasă după meci pînă cînd n-au făcut cu toţii o şedinţă de alergare.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-22-2009 02:56 PM

Andrei Cristea: "Am dat cu furie"

Andrei Cristea a explicat ieri cum a marcat golul egalizator, dar şi faza spectaculoasă de la reuşita victoriei.

Andrei Cristea a fost eroul "răzbunării anului", cum au numit dinamoviştii victoria cu 2-1 în faţa Unirii. Notat cu 9 de Gazeta Sporturilor, atacantul de 25 de ani, unul dintre preferaţii tribunei, a marcat golul egalizator, a şutat excelent la faza care a dus la marea ratare a lui Torje, apoi a dat pasa ce a dus la reuşita senzaţională a micuţului mijlocaş din ultimele secunde ale partidei. "Eram sigur că o să dăm cel puţin golul de egalare. Adversarul se tot apăra, trebuia să vină descătuşarea", a explicat moldoveanul aseară şi la Zona Verde, unde a fost invitatul lui Andrei Vochin. Ieri, Andrei a explicat pentru Gazetă cele trei faze importante în care a fost implicat:

Golul de la 25 de metri din minutul 50
"Mi-am dat seama că doar de la distanţă îi putem surprinde, că se apărau şi nu puteam intra cu buldozerul în careu. Mi-a dat N'Doye o pasă, am ieşit din margine spre centru să-mi fac mingea pentru şut şi am dat-o din scurt. Am văzut un culoar de zbor şi am dat-o! Balonul s-a dus cu furie".

Faza din minutul 80 ce a dus la ratarea lui Torje
"Mi-am făcut bine balonul şi am tras din unghi, la "scurt", dar a respins portarul în faţă, iar «Torjinio» a dat peste. După meci chiar glumeam cu Gabi şi cu ceilalţi colegi. "Na, rîdeaţi de mine că am ratat cu poarta goală cu Galaţiul! Se mai întîmplă, cînd nu te aştepţi".

Pasa de gol la reuşita lui Torje
"După intarea lui Niculescu, Mister Bonetti mi-a zis să cobor, să stau la Paraschiv, care le făcea lor jocul. Mi-a dat N'Doye mingea şi mi-am zis s-o dau în spatele lui Fernandes de la ei, ca să cadă între fundaşii centrali şi portar. De fapt, toată faza am tot exersat-o la antrenamente, e specifică pentru mijlocaşii centrali. Surpriză! Simţeam că fundaşii lor nu stau bine, aşa că am luftat puţin mingea, am băgat piciorul sub ea şi am dat să nu se ducă tare. Torjinio a dat din prima, pentru gol, dacă făcea preluare nu mai vorbeam de fază acum"



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-22-2009 02:57 PM

Gabriel Torje: "Am dat-o din instinct!"

Gabriel Torje povesteşte cum a adus bucuria în sufletele dinamoviştilor cu acel lob splendid: "Am trăit periculos, am ratat din doi metri, apoi am marcat!"

- Gabi, ai ratat cu poarta goală, apoi ai marcat un gol splendid. Cum a fost?
- De la agonie la extaz este doar un fir de aţă, aşa a fost să fie, să ratez incredibil, apoi să înscriu spectaculos. Sînt bucuros că s-a terminat cu bine şi am luat cele trei puncte. La gol am fost la locul potrivit, am dat din instinct. Am gîndit repede. Dacă făceam preluare, nu mai aveam timp să dau la poartă, aşa că am dat din prima şi mi-a ieşit perfect.

- Ce a însemnat pentru tine să fii căpitanul lui Dinamo la 19 ani?
- O responsabilitate mult mai mare, o mîndrie să porţi banderola de căpitan al lui Dinamo, cu atît mai mult la o vîrstă fragedă. Chiar dacă am fost doar de conjunctură, m-a făcut să mă simt mai motivat, mai matur.

- De ce de conjuctură, nu mai speri să fii căpitan?
- Marius este căpitan, dar el a fost accidentat. S-a făcut prea mare tam-tam cu banderola! Probabil se va da la fiecare jucător, dar mai tîrziu, cine ştie?, poate o voi lua din nou.

- Aţi bătut Unirea abia la a şaptea confruntare, a fost vorba de un complex pînă acum?
- Nu cred, doar că ei au fost mai pragmatici, iar noi nu am avut şansă. Au zis că nu meritam victoria acum? Credeţi că ei au meritat să învingă în toate meciurile? Contează cine o bagă în poartă, atît!

- Ai trăit evenimente grele la Dinamo, ai fost hulit de fani, apoi s-a întîmplat acea nenorocire cu tatăl tău. Ai reuşit să treci peste?
- Nu mă mai gîndesc la ce a fost, acum a ieşit soarele pe strada mea şi vreau să trăiesc clipa.

"Ne dorim să nu mai facem paşi greşiţi cu echipele mici, pentru că aşa putem pierde un campionat. Acest tip de formaţii se ambiţionează şi joacă tare, de aceea apar mereu surprize" - Gabriel Torje, mijlocaş Dinamo

"Avem şanse să ajungem în primăvara europeană, trebuie să fim concentraţi sută la sută la fiecare meci. Cu zece puncte sîntem calificaţi sută la sută" - Gabriel Torje, mijlocaş Dinamo



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-22-2009 02:59 PM

Andrei Cristea: "Antrenorii italieni ştiu să fie mai prieteni cu jucătorii"

Atacantul dinamovist Andrei Cristea s-a arătat şi el surprins de faptul că perioadele cele mai bune ale carierei sale le-a traversat sub comanda antrenorilor italieni.

"M-am întrebat şi eu de ce am avut evoluţii bune sub antrenori străini. Cred că este vorba despre faptul că ei sînt mai prieteni cu jucătorii, nu că românii nu ar fi, dar au şi alte metode de comunicare. Contează foarte mult cînd un antrenor caută să scoată maximum din ceea ce poţi da. La fel cum vorbeşte cu mine, o face şi cu alţii, nu face diferenţe între fotbalişti. Nu pot să divulg din secretele lui acum, pentru că mai avem multe meciuri de jucat. Îmi place mult postul pe care sînt folosit în acest sistem de joc, deoarece mă descurc mai bine în duel cu fundaşii laterali. Pot să joc atît în 4-4-2, cît şi în 4-3-3", a spus Andrei Cristea la Zona Verde, pe GSPTV.

Cristea a explicat şi felul cum a ajuns în poziţia de pasator pentru Torje în finalul partidei: "După intrarea lui Claudiu Niculescu, eu am urcat ca vîrf împins, dar domnul Bonetti mi-a atras atenţia să cobor la mijloc, de unde să creăm superioritate şi să-l blocăm pe Paraschiv. Nu a fost o pasă întîmplătoare, ci l-am văzut pe Torje venind dinspre dreapta. Restul a fost execuţia de maestru a Piticului".

"În România, cel mai greu este să joci împotriva Unirii Urziceni"
Autorul unui gol şi al unei pase de gol în partida Dinamo - Unirea Urziceni (2-1), atacantul Andrei Cristea susţine că ialomiţenii formează cea mai solidă echipă din Liga I.

"În România, este cel mai greu să joci împotriva Unirii Urziceni. Nu ştii cum să-i ataci, cum să te aperi împotriva lor. Domnul Dan Petrescu i-a a aşezat foarte bine pe teren o echipă foarte masivă, solidă din punct de vedere fizic", a spus Andrei Cristea la Zona Verde, pe GSPTV.

"Un gol şi o pasă de gol şi Zicu va depăşi perioada grea pe care o traversează"
Atacantul dinamovist Andrei Cristea a povestit la Zona Verde felul cum a reuşit să intre în inimile suporterilor dinamovişti, în ciuda trecutului roş-albastru şi spune că Ianis Zicu, huiduit la meciul cu Unirea Urziceni, va reuşi să alunge ostilitatea fanilor după prima evoluţie reuşită:

"Am jucat la Steaua, nu regret niciodată acest lucru, dar acum dau totul pentru Dinamo. Mă bucur foarte mult că fanii dinamovişti mă apreciază. Jucători precum Ianis Zicu au nevoie de evoluţii bune, de moral. Un gol sau o pasă de gol şi va depăşi şi el perioada mai proastă pe care o traversează", a spus Andrei Cristea la Zona Verde.


RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-22-2009 06:58 PM

Cătălin Hîldan joacă din nou la Dinamo!

Nepotul «unicului căpitan», în vârstă de şase ani şi care poartă numele unchiului său, va începe zilele acestea fotbalul în Ştefan cel Mare.

Suporterii dinamovişti au un motiv de bucurie. De astăzi, tricoul lui Dinamo va fi purtat din nou de Cătălin Hîldan. Băiatul lui Cristi Hîldan, fratele simbolului "câinilor" se va prezenta la grupa 2002-2003 de copii din Ştefan cel Mare.

De o săptămână, în "Groapă", se dezbate un subiect "incendiar": cine merită să joace rolul de căpitan?

Mutată de pe un braţ pe altul, banderola, devenită o simplă eşarfă pentru unii, a căzut în derizoriu. Ceea ce nici nu e greu de crezut, având în vedere că spiritul ei a murit în urmă cu nouă ani, pe 5 octombrie 2000.

Iar cel care i-a dat suflet a trecut în legendă. De astăzi, legenda prinde viaţă. Personificarea banderolei nu putea fi decât tot Cătălin Hîldan.

Care există, trăieşte, şi joacă fotbal. Tot la Dinamo. Cătălin George Hîldan, numele complet al fostului fotbalist de la Dinamo, este puştiul care, de astăzi, va începe fotbalul în "Ştefan cel Mare", la vârsta de şase ani şi jumătate.

Nu e copilul niciunui suporter fanatic, nu e nicio coincidenţă de nume, e nepotul "unicului căpitan", fiul fratelui Cristi. Se joacă liniştit în casa bunicilor din partea tatălui, chiar în camera care a devenit sanctuarul jucătorului decedat pe teren la 24 de ani.

Tot acolo, se uită la meciurile lui Dinamo. Şi se miră când aude: "Unicul căpitan, Cătălin Hîldan!". "Tati, de ce îmi strigă numele oamenii aceia?", întreabă micuţul.

"O să înţelegi altă dată", vine răspunsul. Ştie că a avut un unchi care a jucat fotbal, dar nu este conştient de moştenirea lăsată de acesta în rândurile fanilor.

Şi nici de greutatea numelui pe care îl poartă. Tot ce ştie este că vrea să joace la Dinamo, să dea goluri pentru clubul pe care l-a iubit unchiul său, fără să poarte pe umeri încărcătura emoţională a unei tragedii care afectează şi acum familia Hîldan.

Lui Cătălin Hîldan cel mic i-a fost scris să joace la Dinamo. Şi acolo unde forţa destinului nu poate face nimic, intervine liberul arbitru.

Calităţile puştiului au fost remarcate înainte ca el să înceapă fotbalul. Se afla în parc cu tatăl său. Se juca şi alerga.

Un trecător întreabă: "În ce an e născut micuţul?". "În 2003, de ce?", a replicat mirat tatăl lui Cătălin.

"E înăltuţ, are calităţi fizice, nu vreţi să-l daţi la fotbal?", şi-a motivat străinul curiozitatea.

"Ba da, la ce club?", s-a interesat Cristi Hîldan. "La Steaua, acolo sunt eu antrenor", a fost răspunsul care l-a făcut pe fratele "unicului căpitan" să născocească o minciună: "Lăsaţi, mai bine îl dau la karate".

Se gândea să-şi înscrie băiatul la secţiile de copii de la Dinamo.

Ceea ce se va întâmpla astăzi, la grupa celor născuţi în perioada 2002-2003, condusă de Cornel Mirea.

A călcat deja pe arena mare
Preşcolarul care de astăzi intră „în iarbă" a călcat deja pe gazonul pe care joacă echipa mare a lui Dinamo. Şi chiar a dat cu şutul în minge.

"Nu ştiu dacă iese fotbalist, dar lider de galerie cu siguranţă va fi. A mers la Dinamo în galerie, i-au pus băieţii un steag în mână şi l-a fluturat tot meciul. Le mulţumesc băieţilor din peluză pentru tot ce fac în memeoria fratelui meu", a transmis Cristi Hîldan, legat şi el de clubul roş-alb, fiind antrenor la echipa de rugby.

Stadionul îi poartă numele
Alături de Parcul Sportiv din "Ştefan cel Mare", Brăneşti este localitatea care păstrează vie amintirea primului "câine" adevărat din epoca modernă.

Totodată, este locul în care s-au stabilit părinţii fostului jucător. Autorităţile locale au denumit stadionul urbei chiar "Cătălin Hîldan".

Unde poate fi găsit? Pe strada "Cătălin Hîldan". Fostul primar din Brăneşti, dinamovist de fel, a montat chiar şi scaune în culorile roşu şi alb pe arena locală.

Echipa, Victoria, merge ceas în Liga a II-a, unde este lider autoritar, deci, trage la promovare. Puştiul de şase ani nu înţelege nici asta.

De ce au pus numele stadionului şi al străzii după al lui. E convins că despre el este vorba. Şi îi spune asta şi unchiului său, care se uită spre micuţul Cătălin Goerge în fiecare zi, din posterul uriaş fixat în sanctuar: "Stadionul ăla e pentru mine. După mine l-au numit, nu după tine".

Mândria familiei Hîldan şi-a întâlnit deja viitorul preşedinte. Şi a încasat şi primul bonus de victorie.

S-a văzut, într-o zi, întâmplător, cu Borcea, care l-a întrebat: "Cu ce echipă ţii?". "Cu Dinamo, normal", a fost răspunsul de milioane. De cinci milioane de lei, primite de la şeful "câinilor".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-23-2009 04:59 PM

Căpitanul fără banderolă

Gabriel Tamaş le-a dat din nou o palmă tuturor contestatarilor săi, săptămâna trecută, în meciul Sturm Graz – Dinamo. Cu doar două zile înainte de jocul din Austria, oficialii "alb-roşilor" i-au luat lui Tamaş banderola de căpitan, dar internaţionalul român nu comentat şi a hotărât să vorbească doar pe teren. Iar la Graz, fundaşul în vârstă de 25 de ani a vorbit pe teren. A marcat singurul gol al meciului şi a trimis toate cele trei puncte la Bucureşti, la debutul "câinilor" în Europa League

SportM: Gabi, ce ai simţit când ai văzutmingea şutată de tine în plasă?
Gabriel Tamaş: M-am bucurat pentru că mi-am dat seama că reuşita mea ar putea aduce victoria noastră la meciul de debut în grupele Europa League. Mai erau doar vreo zece minute pânâ la final şi ştiam că suntem aproape de un succes important, în special pentru moralul nostru.

SportM: Aveţi trei puncte şi mai jucaţi cinci meciuri în grupe. Cum staţi cu şansele de calificare?
Tamaş: Mai e mult până departe, dar e bine că am început cu dreptul, mai ales că am jucat în deplasare. Urmează partide foarte grele cu Panathinaikos şi Galatasaray, dar şi returul cu Sturm Graz şi ar fi bine să nu-i subestimăm pe austrieci, doar aţi văzut ce ocazii au avut.

SportM: Ai marcat două goluri foarte importante şi-ţi merge bine la Dinamo, dar la naţională nu te gândeşti şi tu?
Tamaş: Eu vreau să joc şi mai bine la echipa de club, iar dacă selecţionerul e mulţumit de prestaţia mea şi are nevoie de mine eu voi veni cu foarte mare plăcere la lot.

SportM: Vă merge bine până acum cu Bonetti pe bancă, deşi antrenorul vostru era foarte contestat înainte de startul sezonului. Care este explicaţia?
Tamaş: Aţi ajuns toţi la vorbele mele. Chiar la voi în revistă am declarat că noi ne-am pregătit ca să câştigăm meciurile oficiale şi nu amicalele. Atunci, toţi vorbeau despre noi şi ne luau la mişto, dar iată că s-a întors roata şi o să vedeţi că se poate şi mai bine. Abia a început toamna şi sper să surprindem plăcut pe toată lumea în continuare. Mă bucur mult că le-am dat peste nas tuturor care l-au contestat pe antrenorul nostru şi îmi doresc să câştigăm campionatul că să jucăm şi noi în grupele Ligii Campionilor.

SportM: Odată cu golurile marcate de tine a venit şi prima reuşită a prietenului tău Daniel Niculae după o pauză lungă.
Tamaş: Sunt extrem de bucuros pentru Nico. Când am aflat că a marcat acum o săptămână şi ceva am avut un sentiment de nedescris, parcă am marcat eu. Acum că a spart gheaţa trebuie să dea goluri pe bandă rulantă pentru că e fotbalist bun şi prea l-au catalogat unii drept terminat. O să vedeţi că şi-a revenit şi mai are foarte multe de spus în fotbalul european. Chiar îmi doresc mult pentru el să prindă o echipă mult mai mare decât Auxerre, doar peste opt nouă luni va deveni liber de contract.

SportM: Dar tu la vară trebuie să te întorci la Auxerre, nu-ţi va fi greu singur în Franţa dacă pleacă Nico?
Tamaş: Se pot întâmpla multe până atunci, nu are sens să vorbim. Eu sunt la Dinamo acum şi nu mă gândesc decât la asta. Trebuie să câştigăm neapărat titlul şi să ajungem cât mai departe în cupele europene. După aceea vom vedea ce va fi.

SportM: Te văd foarte hotărât, dar eşti convins că se pot realiza aceste lucruri?
Tamaş: Eu împlinesc 26 de ani peste mai puţin de două luni şi chiar îmi doresc din tot sufletul să joc în Champions League cu Dinamo. Sezonul trecut am comis-o cu toţii, iar acum nu ne mai permitem să mai repetăm greşelile din trecut.

Primul gol încupele europene
Săptămâna trecută, în minutul 81 al meciului Sturm Graz – Dinamo din grupele Europa League, Gabriel Tamaş a şutat perfect din afara careului de 16 metri şi tabela de marcaj de pe UPC Arena s-a modificat pentru prima şi ultima oară. Pentru Gabi a fost al doilea gol consecutiv marcat în deplasare după cel din derby-ul cu Steaua, câştigat de "câini" tot cu 1-0. "Sincer, recunosc că a fost mult mai importantă, atât pentru mine, cât şi pentru suporteri reuşita din Ghencea pentru că a dus la o victorie mare, dar mă bucur mult că mi-am ajutat echipa să câştige la Graz. Am mai spus-o, noi trebuie să ne calificăm în primăvara europeană, iar aceste trei puncte luate în meciul de debut ne dau mari speranţe în acest sens.", a declarat internaţionalul român, care se află la primul gol în cupele europene în 16 meciuri jucate.

Acasă la Arnold
La 10 kilometri de Graz, printre dealuri se ajunge în satul Thal. Micuţa localitate este cunoscută în toată lumea pentru că aici se năştea în urmă cu 62 de ani Arnold Schwarzenegger. Cunoscutul actor şi-a petrecut aici copilăria până să devină faimos graţie culturismului (a fost desemnat Mister Olympia şi Mister Univers de opt ori). Arnold a câştigat tot ce se putea câştiga în acest sport, pe care l-a practicat de la vârsta de 14 ani, când a renunţat să mai joace fotbal la echipa din comună. De atunci, cariera sa a intrat pe o pantă ascendentă, iar contul să a explodat pur şi simplu după apariţia în zeci de filme de succes, precum Terminator, Comando, Predator sau Batman şi Robin. Din toamna lui 2003, Arnold Schwarzenegger a devenit Guvernator de California. Cu toate acestea, actorul nu şi-a uitat originile şi, de fiecare dată când are ocazia, îşi vizitează localitatea natală Thal.

"Trebuie să câştigăm neapărat titlul şi să ajungem cât mai departe în cupele europene. După aceea vom vedea ce va fi" - Gabriel Tamaş

"Chiar la voi în revistă am declarat că noi ne-am pregătit ca să câştigăm meciurile oficiale şi nu amicalele" - Gabriel Tamaş



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-23-2009 05:03 PM

Ianis Zicu la pămînt

Zicu vrea să plece de la Dinamo! Nu mai suportă ostilitatea fanilor, e aproape de divorţ, iar mama lui e grav bolnavă.

"Plec. La iarnă plec". Cuvintele lui Zicu i-au lăsat mască pe acţionari. "Ianis, hai să nu ne grăbim. Ce ţi-a venit?". "Nu mai suport!", a venit răspunsul.

Din mărturiile colegilor şi ale apropiaţilor lui Zicu, gsp a reconstituit tabloul dramei prin care trece mijlocaşul în vîrstă de 26 de ani. "E terminat psihic, îi venea să plîngă de nervi pe bancă după ce-a fost schimbat în meciul cu Urziceniul, iar spectatorii l-au fluierat copios. Nici după ce-am terminat partida nu se simţea prea bine, chiar a refuzat prima de victorie!", a povestit unul dintre jucătorii dinamovişti.

Probleme şi acasă
Surse din anturajul lui Zicu spun că "el i-a zis lui Borcea: "Nu vezi că sînt înjurat mereu? Mă simt în plus pe-aici, suporterii nu mă înghit, ei vor să mă vadă plecat... Cum să mai joci fotbal în asemenea condiţii? Mai bine îmi căutaţi echipă, poate prezenţa mea dăunează clubului şi colegilor". Ianis e foarte sensibil, pune repede la suflet, prestaţiile lui modeste de acum sînt cauzate foarte mult de înjurăturile venite din tribune".

În club s-a aflat şi despre alte două probleme care-l macină pe machedon. Prima ţine de mama lui, Zoe, care are o stare medicală precară. Apoi, mariajul lui Ianis cu Mihaela stă să se destrame, ea fiind cea care a intentat procesul de divorţ. Cazul nu s-a soluţionat încă întrucît judecătorii sînt în grevă, dar mijlocaşul este dărîmat de despărţirea iminentă, după 5 ani alături de Mihaela.

"M-a durut enorm cînd am văzut cum un întreg stadion îl huiduie pe Ianis. Nu merită asta! E de mic copil la Dinamo, de fapt este" - Cristi Borcea, preşedinte executiv Dinamo

Susţinut pe net, huiduit pe stadion
La fel ca în cazul lui Adrian Cristea, Zicu e susţinut pe forumuri şi pe site-urile dedicate fanilor dinamovişti. În schimb, amîndoi sînt contestaţi vehement atunci cînd roş-albii joacă pe teren propriu, în Ştefan cel Mare.
sondaj dinamovisti.ro.

Răzvan l-a ridicat
Vîrful de formă al lui Zicu a fost atins în sezonul 2006-2007, cînd Inter Milano l-a împrumutat la Rapid. În 30 de meciuri, Ianis a dat 12 goluri, cucerind şi Cupa României. "Răzvan Lucescu, antrenor în Giuleşti la vremea aia, i-a fost ca un tată. Vorbea mult cu el, aşa a reuşit să-l înţeleagă şi să-l fortifice psihic", povestesc amicii lui Ianis. Ei îşi amintesc că Zicu a fost şi atunci la un pas să se despartă de Mihaela, dar Răzvan i-a invitat pe amîndoi în oraş şi a reuşit să-i împace după o seară întreagă de discuţii.

Ruptura
Conflictul dintre suporteri şi Zicu a luat amploare o dată cu ultima etapă a sezonului trecut, cînd Dinamo a pierdut la Piteşti, 2-5. Roş-albii pierduseră campionatul, situaţia era explozivă la club. Înainte de pauză, Ianis a egalat la 1, moment în care cîţiva fani dinamovişti au intrat pe teren şi au vrut să-l agreseze pe machedon, susţinînd că el i-ar fi înjurat. Suporterii au cerut apoi vehement ca Zicu să plece de la Dinamo, dar fotbalistul a rămas, la insistenţele lui Borcea. Şefii susţin că el a acceptat înjumătăţirea salariului de 500.000 de euro.