RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-25-2009 03:50 PM

Borcea spune că echipa va juca un amical la Zlatna dacă va câştiga titlul

Preşedintele executiv al lui Dinamo, Cristian Borcea, a declarat vineri că, dacă echipa sa va câştiga campionatul în acest sezon, va organiza la Zlatna o partidă amicală, deoarece are o datorie morală faţă de fanii echipei din Liga a III-a.

"Respectăm echipa din Zlatna şi suporterii din Ardeal. Dacă vom câştiga campionatul, promitem să organizăm un meci amical la Zlatna. Avem o datorie morală faţă de suporterii echipei din Zlatna, faţa de susţinătorii dinamovişti din Ardeal", a spus Borcea pe site-ul oficial al clubului.

Iniţial, meciul din 16-imile Cupei României dintre CS Zlatna şi Dinamo trebuia să se dispute pe terenul echipei din eşalonul al treilea, însă acesta a fost mutat la Bucureşti deoarece arena din Zlatna nu întrunea condiţiile necesare de disputare a partidei în nocturnă.

Dinamo a învins, joi, pe teren propriu, formaţia CS Zlatna cu scorul de 5-0 şi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-25-2009 04:51 PM

Cosmin Moţi: "Cu multă muncă şi seriozitate, putem îndeplini toate cele 3 obiective ale sezonului"

Fundaşul dinamovist Cosmin Moţi crede că Dinamo este capabilă în acest sezon să cîştige titlul, Cupa României, dar să obţină şi o calificare în primăvara europeană.

"A fost un antrenament reuşit, dar noi am fost avertizaţi de la început să-i luăm în serios pe cei de la Zlatna. Noi am mai avut probleme cu echipele mici şi ne bucurăm că nu ne-am încurcat astăzi. Competiţia începe pentru noi abia din turul următor. Sperăm să avem noroc şi să nu picăm cu echipele foarte bune atît de devreme. Cu multă muncă şi seriozitate, avem şanse să ne îndeplinim toate cele 3 obiective ale sezonului", a spus Moţi la finalul partidei cu CS Zlatna, la sportro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-26-2009 12:06 AM

Cornel Dinu: "Avem o echipă mult mai puternică decît anul trecut"

Administratorul delegat al echipei Dinamo, Cornel Dinu, a comentat partida de mîine a echipei alb-roşie, spunînd că echipa s-a schimbat foarte mult faţă de anul trecut şi nu se gîndeşte decît la cele trei puncte.

"Sper să fim susţinuţi de 500-600 de oameni. Nu cred că vor fi incidente mîine, suporterii locali sunt foarte bine crescuţi. Ultima oară am pierdut la Mediaş, dar acum avem o echipă mai puternică. Meciul din Cupă ne-a oferit şansa de a testa nişte jucători tineri şi care ne vor ajuta pe viitor. Nu cred că Zicu va pleca la o echipă din campionatul intern, nici atît la Rapid. E doar un foc de artificii. El a stat pe bară un an de zile, şi-a mai pierdut din joc şi nici nu se poate recupera aşa de repede. Noi îl vom ajuta", a spus Cornel Dinu la Fanatik Show, pe DigiSport.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-26-2009 12:07 AM

Cristian Ciocan: "Poliţia a întocmit 35 de dosare penale după incidentele de ieri!"

Purtătorul de cuvînt al Poliţiei Capitalei, Cristian Ciocan, a comentat incidentele în care au fost implicaţi suporterii lui Dinamo ieri, la finalul partidei pe care "cîinii" au cîştigat-o în faţa lui FC Zlatna în Cupa României.

"Au fost reţinute 33 de persoane după incidentele de ieri, vom înainta dosarul Parchetului şi o soluţie va fi luată în cel mais curt timp. Alte două persoane, declarate ca lideri ai galeriei, au fost considerate ca purtătoare ilegale de arme albe şi li s-a întocmit, de asemenea, dosar penal. La fel s-a întîmplat şi cu cei 24 de indivizi reţinuţi după incidentele de la partida cu Slovan, astfel de incidente trebuie să dispară definitiv. Persoanele de la terasă au fost implicate în aceste incidente fără voia lor, nu ştiu ce intenţii aveau ultraşii, dar e regretabil că plătesc oameni total nevinovaţi", a spus Ciocan la GSP TV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-26-2009 12:08 AM

Vasile Turcu: "Măsuri drastice împotriva huliganilor! Nu se mai poate aşa"

Acţionarul dinamovist Vasile Turcu a comentat incidentele în care au fost implicaţi fanii "cîinilor" aseară, după victoria înregistrată de echipa lui Dario Bonetti în Cupa României, 5-0 cu FC Zlatna.

"Am vorbit cu purtătorul de cuvînt al Poliţiei Capitalei, Cristian Ciocan, acum o jumătate de oră, sper că cei vinovaţi de producerea acestor incidente vor plăti. Nu ştiu de ce s-a ajuns pînă aici, organele abilitate vor trebui să facă ordine. Sînt aproximav 60 de suporteri identificaţi după jocul cu Slovan din Europa League, trebuie să se facă ceva pentru ca incidentele ca acelea şi ca cele de ieri să nu se mai repete vreodată", a spus Turcu la GSP TV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-26-2009 12:09 AM

"Nu a gîndit cînd a zis că Zlatna e o echipă de desculţi!"

Presedintele executiv Cristi Borcea a ţinut să precizeze că declaraţia lui Vasile Turcu la adresa echipei FC Zlatna nu reprezintă punctul de vedere al clubului din Şoseaua Ştefan cel Mare.

"Zlatna nu este o echipa de desculţi! Este opinia lui Vasile Turcu şi sînt sigur că nu a gîndit cand a făcut această declaraţie. Respectăm echipa din Zlatna şi suporterii din Ardeal. Dacă vom cîştiga campionatul, promitem să organizăm un meci amical la Zlatna. Avem o datorie morală faţă de suporterii echipei din Zlatna, faţă de susţinătorii dinamovişti din Ardeal!", a zis Borcea pentru http://www.fcdinamo.ro.

"Am întîlnit o echipă de desculţi! Cei de la Zlatna s-au plimbat şi ei prin Bucureşti, pentru că mulţi dintre ei nu au văzut niciodată oraşul. Ne-au fost inferiori la toate capitolele, cum să am emoţii?", zisese Turcu la Telesport.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-26-2009 12:11 AM

Dinamo a ajuns la Mediaş. Adrian Cristea a fost cel mai solicitat pentru autografe

Dinamoviştii au ajuns în această seară la Mediaş, cu autocarul, după un drum de aproximativ 4 ore. "Cîinii" s-au cazat la hotelul Binder Bubi, unde au fost aşteptaţi de aproximativ 50 de fani.

Jucătorii au rămas 15 minute în parcarea hotelului pentru a acorda autografe, cel mai solicitat fiind Adrian Cristea, recent revenit din Emirate, unde a ratat un transfer la Al-Ahli.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-26-2009 12:11 AM

Borcea: "Este un atac în propria casă! Cineva trebuie să ia măsuri drastice"

Presedintele executiv al "cîinilor" a cerut măsuri imediate după scenele violente de aseară, din faţa stadionului din Şoseaua Ştefan cel Mare, dintre stelişti şi dinamovişti.

"Este inadmisibil ce s-a intamplat in fata stadionului Dinamo. S-a ajuns prea departe. Sunt scene violente, nu se mai poate continua cu jumatati de masura. Cand suporterii dinamovisti au gresit, am fost primul care a cerut sanctionarea lor. Este un atac in propria casa. Au fost loviti sportivi si suporteri ai clubului nostru si oameni nevinovati. Incredibil! Cineva trebuie sa ia masuri drastice! Sunt curios sa vad ce masuri se vor lua acum impotriva huliganilor implicati in aceste incidente!", a declarat Borcea pentru fcdinamo.ro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-26-2009 12:13 AM

Preşedintele lui Al-Ahli: "Cristea m-a trecut vizita medicală, de-asta nu a rămas la noi!"

Conducătorii grupării din Emirate susţin că cel mai important motiv pentru care a picat transferul lui Adrian Cristea la Al-Ahli este de ordin medical.

Şefii formaţiei lui Ioan Andone spun că mijlocaşul de 25 de ani nu a trecut vizita medicală la clubul arab, astfel că nu putea fi înregimentat. "Am renunţat la transferul lui Adrian Cristea din două motive. În primul rând, ne înţeleseserăm cu românii pentru suma de un milion de dolari, dar după ce fotbalistul a ajuns în Dubai, ei ne-au cerut 1.400.000. Dar, cea mai mare problemă a fost alta. În cele trei zile în care a stat în Dubai, Cristea a fost supus la mai multe teste fizice şi medicale, însă rezultatele au arătat că el nu poate juca la noi", a zis preşedintelui clubului, Khalifah Suleiman pentru ziarul "Al-Khaleej", citat de Adevărul.

"Ameninţarea clubului din Bucureşti e un balon de săpun. Transferul lui Cristea la noi s-ar fi perfectat numai dacă jucătorul ar fi primit OK-ul medicilor, ceea ce nu s-a întâmplat. Aşa este peste tot în lume. Orice transfer este condiţionat de rezultatele testelor medicale", a adăugat preşedintele formaţiei din Dubai.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-26-2009 12:14 AM

Un baschetbalist de la Dinamo a fost rănit uşor în urma incidentelor de aseară dintre fanii roş-albilor şi cei ai Stelei

Baschetbalistul dinamovist Tomco Sokolov a suferit o fractură de piramidă nazală în urma unor incidente care au avut loc, joi, între un grup de fani dinamovişti şi unul de stelişti la un local din faţa stadionului Dinamo, la finalul meciului dintre Dinamo şi FC Zlatna, din 16-imile Cupei României.

La aproximativ o jumătate de oră după terminarea meciului, aproximativ 20 de fani stelişti au pătruns pe terasa din faţa stadionului, unde se aflau mai mulţi suporteri ai rivalei, dar şi un grup de baschetbalişti ai clubului din Ştefan cel Mare. Steliştii şi dinamoviştii s-au luat bătaie, iar Sokolov a fost una dintre victimele colaterale ale incidentului.

Patronul terasei din faţa stadionului Dinamo a precizat că în momentul incidentului la mese se aflau aproximativ 30 de suporteri ai echipei dinamoviste. "Erau nişte suporteri care stăteau pe terasă, nu consumau băuturi alcoolice, pentru că este interzis să comercializăm astfel de produse, când au fost atacaţi de vreo 50 de alţi suporteri, care au început să spargă geamurile şi să arunce cu mesele în stradă. Am chemat imediat poliţia. Cred că sunt pagube de câteva mii de euro", a declarat patronul localului. Potrivit martorilor, cei 50 de atacatori ar fi fost susţinători ai echipei Steaua.