RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-29-2009 04:36 PM

Bonetti vrea să îl forţeze pe Marius Niculae cu PAO

Deşi nu este sută la sută refăcut după problemele medicale la aductori, "Săgeată" va fi forţat joi, cu grecii de la Panathinaikos, de către antrenorul Dario Bonetti.

Bonetti a găsit soluţia pentru a revitaliza atacul roş-albilor: joi seară, contra lui Panathinaikos, îl va titulariza pe Marius Niculae, alături de Andrei Cristea! Fără meci oficial jucat de o lună, atacantul de 28 de ani intră de azi în programul normal de pregătire al echipei, staff-ul medical dînd asigurări că el poate fi apt la ora partidei cu grecii. Tehnicianul italian îl vrea neapărat pe Niculae în primul "11", mai ales după ce s-a întîmplat la Mediaş, unde din 5 ocazii de gol "cîinii" n-au fructificat nici una.

Căpitan şi în poze
Ieri, dinamoviştii au efectuat poze de grup pentru noul sezon, iar "Săgeată" a apărut cu banderola pe braţ atît în imaginea cu echipa, cît şi în cea individuală. Instantaneele pentru postere au fost făcute atît în echipamentul tradiţional, alb-roşu, cît şi în cel galben-negru, cu care s-a cîştigat la Liberec şi la Graz.

Dacă veştile în ceea ce-l priveşte pe Marius sînt bune, întinderea suferită în confruntarea cu Gaz Metan îl va scoate din joc pe N'Doye timp de două săptămîni. Senegalezul va rata astfel întîlnirile cu Panathinaikos şi cu Pandurii Tîrgu Jiu.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-29-2009 06:16 PM

Ilie Iordache spune că Dinamo poate specula slăbiciunile din apărarea lui Panathinaikos

Mijlocaşul lui AEK Atena, Ilie Iordache, a declarat, marţi, că Dinamo poate profita de faptul că Panathinaikos va veni la Bucureşti să atace, dar are probleme în defensivă, astfel că formaţia din capitala Greciei ar putea fi surprinsă pe contraatac.

"E un meci în care se poate întâmpla orice, şansele sunt egale. Panathinaikos va veni la Bucureşti să atace pentru că înfrângerea cu Galatasaray a durut, iar dacă va pierde, atunci va fi rău pentru ei. De la mijloc în sus, grecii stau foarte bine, au jucători extraordinari, Leto şi Salpingidis sunt în formă foarte bună. În schimb, în apărare sunt slabi, mai ales la fundaşii centrali, Dinamo poate să speculeze asta. Grecii vor ataca pentru că au mare nevoie de cele trei puncte, aşa că Dinamo îi poate surprinde pe contraatac", a spus Iordache.

Fostul jucător al lui Dinamo afirmă că elevii lui Ten Cate au obţinut rezultate slabe în deplasare în cupele europene, însă, chiar şi aşa, roş-albii nu trebuie să îi subestimeze. "Ei se mobilizează foarte bine în meciurile din Europa, însă în deplasare nu joacă aşa bine, au pierdut şi cu Sparta Praga şi cu Atletico Madrid în preliminariile Ligii Campionilor. Acum va fi altfel pentru că au mare nevoie de puncte, iar dacă vor pierde, mai au şanse mici să treacă mai departe".

Iordache nu crede că absenţa lui Djibril Cisse din lot nu va fi simţită de Panathinaikos. "Cisse nu cred că e o pierdere prea mare pentru ei. De când a venit nu a făcut prea multe meciuri bune. A dat un singur gol, probabil nu s-a acomodat încă aici. Noi am jucat duminică împotriva lui Panathinaikos, dar Cisse nu a făcut un joc strălucit", a opinat fotbalistul român.

Partida Dinamo-Panathinaikos Atena, din etapa a doua a Grupei F a Ligii Europa, se va disputa joi, de la ora 22:05, pe stadionul din Ştefan cel Mare. În prima rundă, elevii lui Bonetti s-au impus pe terenul lui Sturm Graz, scor 1-0, în timp ce Panathinaikos a fost învinsă pe teren propriu de Galatasaray, scor 1-3.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-29-2009 06:48 PM

Nicolae Badea: "Nu are sens să vorbim despre înlocuirea actualei conduceri a CCA"

Preşedintele CA al lui Dinamo, Nicolae Badea, a declarat, marţi, că schimbarea lui Vasile Avram din fruntea CCA nu este o soluţie pentru ca arbitrajul românesc să crească, aşa cum solicitase patronul Universităţii, Adrian Mititelu.

"Nu are sens să vorbim despre înlocuirea actualei conduceri a CCA. Era altceva dacă avea la dispoziţie doi sau trei ani, iar rezultatele erau sub aşteptări. Lipsa continuităţii la nivelul conducerii CCA nu e deloc o soluţie, şi aşa au fost prea multe schimbări acolo. Dacă ar fi arbitrat Avram meciurile, am fi putut spune că trebuie să-l schimbăm, dar aşa... Arbitrii sunt cei care fac treaba proastă, dar şi cei care îi deleagă sunt responsabili până la urmă", a spus Nicolae Badea.

Oficialul dinamovist a vorbit şi despre decizia lui Avram de a-l suspenda pe termen nelimitat pe Istvan Kovacs pentru greşelile comise la meciul Gaz Metan-Dinamo. "Sper ca suspendare lui să fie pe termen nelimitat lung, nu pe termen nelimitat cât mai scurt. Să arbitreze în ligile inferioare până când va avea din nou calitatea necesară de a conduce jocuri în prima divizie. Trecerea lui pe lista FIFA este o mare eroare făcută de CCA. M-a mirat mult la el că nu a avut curajul să îşi recunoască greşelile".

Patronul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, i-a cerut demisia preşedintelui Comisiei Centrale a Arbitrilor, Vasile Avram, la numai o lună de la numirea acestuia în funcţie, deoarece îl consideră principalul vinovat pentru erorile arbitrilor din ultimele etape.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-29-2009 07:09 PM

Moţi a fost suspendat o etapă şi nu va evolua în partida cu Pandurii Târgu Jiu

Fudaşul lui Dinamo, Cosmin Moţi, a fost suspendat, marţi, de Comisia de Disciplină a LPF, în urma eliminării de la finalul meciului de la Mediaş, şi astfel fundaşul nu va evolua în partida din etapa viitoare, cu Pandurii Târgu Jiu, informează site-ul oficial al LPF.

Jucătorul lui Dinamo a primit pe lângă suspendare şi o penalitate de 740 de lei.

Cosmin Moţi a fost eliminat de Istvan Kovacs după finalul meciului de sâmbătă cu Gaz Metan Mediaş pentru proteste, după ce în drum spre vestiare jucătorul dinamovist i-a reproşat centralului maniera de arbitraj.

Aceeaşi sancţiune au primit-o şi jucătorii Constantin Grecu (Pandurii Târgu Jiu), Diarrassouba Vieira (Internaţional Curtea de Argeş ) şi Gabriel Mureşan (CFR Cluj).

Comisia de Disciplină a LPF i-a suspendat două meciuri şi le-a aplicat o penalitate de 900 lei următorilor jucători: Ionuţ Bădescu (Ceahlaul Piatra Neamţ) şi Ioan Mera (FC Timişoara).

Comisia l-a sancţionat şi pe preparatorul fizic al Stelei, Ionel Colonel, cu suspendare pentru două jocuri şi o penalitate sportivă de 4.500 lei, în urma eliminării acestuia de la finalul meciului cu FC Braşov, pentru proteste.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-29-2009 07:15 PM

"Scorul corect: 2-1 pentru noi!"

Dănuţ Lupu este o figură aparte. A fost unul dintre artizanii victoriei zdrobitoare a dinamoviştilor împotriva grecilor de la Panathinaikos în ultima confruntare, 2-0 la Atena şi 6-1 la Bucureşti, în turul II al Cupei Cupelor ediţia 1989-1990.

Fost jucător la ambele echipe, "Marele blond" prefaţează meciul de joi, din Grupa F a Europa League, partidă despre care spune că va fi mult mai echilibrată decât cea de acum două decenii, dar în care estimează că victoria le va reveni tot "câinilor roşii" .

"Semnasem deja cu Pisa, nu am vrut să plec la greci"
-Dănuţ, ai fost pe teren la ultimele meciuri directe. I-aţi spulberat pe greci, 8-1 la general…

-I-am bătut fără probleme. Eram prea puternici pentru ei atunci... Nu a fost o istorie deosebită în jurul acestei partide. I-am bătut şi gata! Acum s-au cam inversat rolurile, Dinamo nu mai e ce-a fost, pe atunci puteam juca lejer împotriva oricui în Europa. Panathinaikos este acum în creştere. Din 1998 a început să aibă rezultate!

-La scurt timp după aceea ai ajuns chiar la Panathinaikos…
-…iar eu nu am vrut să plec. Voiam să plec la Pisa, să joc la nea Mircea Lucescu... Semnasem deja cu italienii. Dar apoi s-au băgat mai mulţi pe fir. Ianul, ministere, oameni din politic... Şi a trebuit să plec la greci. De voie, de nevoie.

-Nu ai jucat prea mult.
-Da… Am jucat la ei vreo şase luni, până în iarnă, apoi am fost dat la "satelit", apoi la echipa fratelui lui Vardinoianis, OFI Creta.

"Grecii mi-au înscenat furtul"
-În acea perioadă ai fost acuzat de furt de către greci…
-O pată negativă pentru cariera mea. Mi-au înscenat acel lucru ca să nu mai dea banii pe mine către Dinamo. Plătiseră 1,2 milioane de dolari, bani despre care nu se ştie prea bine ce s-a întâmplat cu ei. Mai aveau de dat 3 milioane, dar nu mai voiau să plătească.

-Joi e meciul direct dintre cele două echipe.
-Cred că Panathinaikos este echipa mai bună, dar asta nu înseamnă că Dinamo nu poate învinge. Chiar mi-aş dori să bată. Cred că vom câştiga noi. Cu 2-1, ca să vă dau şi scorul corect. Dinamo a demonstrat că are forţa necesară pentru a învinge. Dar acesta este cel mai dificil duel european de până acum în acest sezon. Dinamo a jucat doar cu Liberec şi cu Sturm, două echipe care au cam dormit. Să vedem cum ne vom descurca acum cu grecii.

Iese N'doye, intră "Săgeată"
Accidentat sâmbătă, la Mediaș, în meciul Gaz Metan - Dinamo (1-0), N'Doye nu va juca joi, cu Panathinaikos. Senegalezul a fost certat ieri de șefii clubului pentru că nu se antrenează corespunzător. Sunt, în schimb, șanse mari ca împotriva grecilor să reintre Marius Niculae.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-29-2009 07:58 PM

N'Doye: "Am vrut să plec de la Dinamo, dar familia m-a oprit"

Mijlocaşul echipei Dinamo, Ousmane N'Doye, a vorbit despre perioada grea pe care a avut-o la echipa din Ştefan cel Mare, atunci cînd Mircea Rednic a fost demis.

"Am vrut să plec de la Dinamo dar am vorbit cu agentul meu şi cu familia şi am hotărît să mai rămîn. Rednic m-a adus la Dinamo şi am vrut să plec odată cu el. Nu ştiu ce va fi din vara viitoare. Voi rămîne la Dinamo dacă vor fi condiţii bune. Eu mă gîndesc deocamdată numai la Dinamo şi prima mea opţiune va fi Ştefan cel Mare. Îmi place să joc acolo unde suporterii mă susţin, iar suporterii lui Dinamo îmi plac", a spus Ousmane N'Doye la Fanatik Show la DigiSport.

"Eu sînt jucător cu personalitate, de aceea nu o să joc la Steaua"
Mijlocaşul senegalez al echipei Dinamo, Ousmane N'Doye, a dezvăluit că îl atrage personalitatea agresivă a lui Gigi Becali, dar nu va juca niciodată la echipa din Ghencea din cauza presiunii la care sunt supuşi jucătorii şi din cauza concesiilor pe care ar trebui să le facă.

"Îmi place personalitatea agresivă lui Gigi Becali, dar nu o să mă duc niciodată la Steaua. Îmi voi pierde caracterul dacă voi merge în Ghencea. Pentru mine nu e bine acolo, deşi îmi place clubul. Steaua e un club foarte interesant, dar jucătorii care merg acolo îşi pierd personalitatea. Noi ne dorim campionatul. Am avut un început mai greu, dar mai e mult pînă la final. Visum meu e să joc în Liga Campionilor cu Dinamo. Acum nu mă gîndesc la altă echipă, vreau să rămîn la Dinamo", a spus Ousmane N'Doye la Fanatik Show, pe DigiSport.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-29-2009 10:07 PM

Ousmane N'Doye: "Vom cîştiga cu Panathinaikos"

Jucătorul echipei Dinamo, Ousmane N'Doye, a prefaţat meciul echipei sale împotriva grecilor de la Panathinaikos, din grupele Europa League. Mijlocaşul senegalez s-a declarat încrezător în şansele echipei sale.

"O să cîştigăm cu Panathinaikos, sunt convins. Am încredere în colegii mei. Chiar dacă nu o să joc cu grecii, ceilalţi jucători vor da totul pentru a se impune. Eu sunt polivalent, pot să joc în orice poziţie la mijloc. La echipa naţională a Senegalului joc pe acelaşi post cu Andrei Cristea. Îmi place campionatul românesc, este foarte puternic, se joacă cu angajament. Campionatul portughez e mai tehnic, în România fotbalul e mai tactic şi mai dur. Mi-a plăcut de Dan Petrescu ca jucător şi de Viorel Hizo ca antrenor", a spus Ousmane N'Doye la Fanatik Show, pe DigiSport.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-30-2009 02:13 PM

Francisco Molinero: "Ori titular, ori adio!"

Molinero e dezamăgit că nu e utilizat mai des şi se gîndeşte să plece la iarnă dacă situaţia sa nu se schimbă.

Adus ca titular pe postul de fundaş dreapta, Francisco Molinero nu-şi găseşte locul în Ştefan cel Mare. Din 12 partide disputate în acest sezon de Dinamo, în toate competiţiile, spaniolul a fost utilizat doar de trei ori. O dată în campionat, o dată în Cupa României şi o dată în Europa League.

Fundaşul de 24 de ani nu mai rezistă să lustruiască banca. "Din rezervă la Atletico Madrid am ajuns rezevă la Dinamo! Am venit aici să joc, aşa, pe tuşă puteam sta şi în Spania, mai ales că acolo aveam un salariu mai mare", s-a destăinuit Molinero apropiaţilor.

Ibericul, care a trecut pe la toate loturile de tineret ale Spaniei, e încă răbdător. "Dacă nici joi, cu Panathinaikos, nu o să joace, e decis să ceară rezilierea contractului. E pregătit fizic, dar nu primeşte şanse. S-a săturat să vadă toate meciurile de pe bancă", zic colegii fotbalistului. Molinero e decis chiar să aibă o discuţie cu şefii pe această temă în cazul în care în continuare nu va primi tricoul de titular.

"E prea defensiv"
Staff-ul tehnic are şi o explicaţie în privinţa neutilizării lui Molinero. "Este puţin cam fricos, nu urcă în atac deloc, se opreşte la mijlocul terenului. Un fundaş dreapta modern trebuie să ajute şi ofensiva. Încă nu s-a acomodat, dar sigur va primi o şansă, trebuie doar să aibă răbdare", zic oamenii de pe lîngă echipă. Scarlatache este preferat de Bonetti întrucît este polivalent, poate evolua pe mai multe posturi şi loveşte mingea cu ambele picioare.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-30-2009 02:13 PM

Vezi ce program au Dinamo si PAO azi!

Dinamovistii au intrat de ieri dimineata in cantonament la Saftica, de unde vor iesi pentru meciul cu Panathinaikos si apoi pentru partida cu Pandurii, urmand sa stea in cantonament nu mai putin de 6 zile. De cealalta parte, grecii vor sosi azi in Romania

Program Dinamo
• ora 17.30, stadion Dinamo, conferinta de presa
• ora 20.00, antrenament Saftica

Program Panathinaikos
• ora 12.35, aeroport Henri Coanda, sosire
• ora 13.30, Hotel Crowne Plaza, cazare
• ora 18.30, stadion Dinamo, conferinta de presa
• ora 19.00, antrenament oficial, deschis DOAR in primele 15 minute



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-30-2009 02:14 PM

Ciocu' mic!

Cei 125 de fani greci vor sta în lojă, dar vor avea geamurile închise pentru a nu putea cînta.

Chiar dacă Dinamo - Panathinaikos se va disputa cu porţile închise, cele două cluburi pot introduce pe stadion 75, respectiv 200 de persoane. În acest număr sînt incluşi jucătorii, staff-ul tehnic şi cel administrativ, plus suporterii, doar în cazul oaspeţilor.

Fanii greci vor fi reprezentaţi în majoritate de oameni de afaceri, care şi-au permis să achite costul călătoriei cu avionul, alături de echipă. Ei au solicitat să fie "cazaţi" la lojă, iar oficialii lui Dinamo le-au acceptat doleanţa. Doar că, pentru a le contracara manisfestările gălăgioase de-a lungul partidei, le vor închide geamurile!