RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 12:52 PM

Mircea Rădulescu: "Dacă a avut rezultate slabe în Italia, de ce l-au mai adus pe Bonetti?"

Directorul Şcolii Federale de Antrenori, Mircea Rădulescu, a comentat şi situaţia antrenorului italian al lui Dinamo, Dario Bonetti, demis şi reinstalat după meciul cu Panathinaikos, din Europa League (0-1).

"După felul cum este numit un antrenor la Dinamo, îţi poţi da seama şi cum va decurge activitatea lui acolo şi cum se va încheia. El nu a fost numit de majoritatea acţionarilor, iar cei care au fost contra lui ori s-au abţinut au început să se revolte acum, cînd s-au înregistrat cîteva rezultate mai slabe. Este clar că sînt două tabere la Dinamo, dar nu ştiu care sînt interesele lor. Din punct de vedere tehnic, nu se întruneau condiţiile demiterii lui Bonetti, ar fi trebuit să i se acorde credit în continuare şi răbdare. Asta se întîmplă cînd aduci tehnicieni străini. Bonetti, ca şi Zenga, Landi sau Bergodi, nu avea un trecut foarte important ca antrenor, dar unii au reuşit în meseria asta, alţii nu, precum Giannini. Totuşi, nu înţeleg de ce şefii lui Dinamo l-au luat pe Bonetti, de vreme ce el avusese rezultate proaste la formaţii slabe din Italia. Sfatul meu este să se mizeze pe antrenori români. Există un Gheorghe Hagi sau Gabi Balint, tehnicieni care cunosc bine fenomenul şi care nu cer decît să fie respectaţi şi să fie patroni pe teren", a spus Mircea Rădulescu pentru gsp.ro.

"Bergodi nu mai poate fi angajat în nici o funcţie de vreun club din Liga I"
Directorul Şcolii Federale de Antrenori, Mircea Rădulescu, spune că varianta vehiculată de şefii dinamovişti cu Bergodi ca posibil înlocuitor al lui Bonetti, ar fi avut şanse nule de realizare, întrucît regulamentul a fost modificat astfel încît nici un antrenor să nu mai poată fi angajat la mai mult de o formaţie pe durata unui sezon.

"Bergodi nu ar fi putut în nici un caz s-o antreneze pe Dinamo sau altă formaţie din Liga I. Regulamentul a fost modificat după episodul Uhrin şi după ce ne-am consultat cu peste 100 de antrenori profesionişti din România. În Comitetul executiv, 65 la sută dintre ei au fost de acord cu modificarea, consimţind că este în avantajul lor, iar aici enumăr tehnicieni cu nume, precum Răzvan Lucescu sau Ioan Ovidiu Sabău. Drept urmare, Bergodi nu mai poate fi angajat de nici un club, în nici o funcţie, pe durata unui sezon. Renzo Rossi nu a antrenat nicăieri, aşa că, dacă un club doreşte să-l angajeze ca tehnician, va trebui să solicite federaţiei italiene dovada că acesta posedă licenţă", a spus Mircea Rădulescu pentru gsp.ro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 12:52 PM

Victor Becali: "Interviurile date de Bonetti parcă sînt redări ale textelor lui Cornel Dinu"

Agentul FIFA Victor Becali a comentat conflictul dintre Dario Bonetti şi conducerea lui Dinamo, fiind de părere că omul care se află în spatele declaraţiilor date de antrenorul italian este administratorul delegat al alb-roşiilor, Cornel Dinu.

"Textele din interviurile lui Bonetti sînt ale lui Cornel Dinu. Am văzut că mai e şi ironic, nu înţelege ce spune Borcea. Mie aşa mi se pare, că sînt vorbele lui Mister. Această situaţie nu poate continua. Observ că nu-l recunoaşte pe Borcea în nici un fel, probabil Cristi udă terenul, tunde iarba, nu ştiu. Dacă nu voia Borcea, Bonetti nu ajungea niciodată la Dinamo. Să nu uite că tot acest "acţionar" pe care nu-l cunoaşte a făcut atîtea sacrificii pentru el, l-a reconfirmat în funcţie de atîtea ori, iar acum nu mai ştie nimic despre el", a spus Victor Becali la sportro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 12:53 PM

Bratu s-a intors de la Roma, dar se va pregati tot separat

Atacantul Florin Bratu a revenit de la Roma, acolo unde a efectuat recuperarea alaturi de un renumit kinoterapeut italian. Fotbalistul de 29 de ani este acum in cantonamentul de la Saftica, insa nu a luat parte la sedinta de pregatire

De luni, Bratu va incepe antrenamentele, insa va face separat de echipa.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 12:54 PM

Ionuţ Lupescu: "Bonetti are dreptate!"

Ionuţ Lupescu vorbeşte despre situaţia de la Dinamo, dar şi de atacurile la adresa lui Răzvan Lucescu.

- Domnule Lupescu, cum comentaţi ceea ce se întîmplă la Dinamo?
- Nu mă miră nimic. Vorbesc serios, de zece ani merg într-o direcţie greşită şi aştept să schimbe ceva, însă nu fac nimic.
Spirit de observaţie

- Dario Bonetti a lansat un atac fără precedent la adresa lui Borcea.
- Nu a spus nimic nou. Şi mă miră că aceste lucruri pe care le-a pomenit în declaraţiile sale vin de la un străin, un tip venit de curînd în România. Aşadar, i-a trebuit un timp foarte scurt să le observe.

- Vi se pare normală schimbarea lui Bonetti sau trebuie păstrat?
- La Dinamo cred că vorbesc prea mulţi, inclusiv despre antrenor. Orice antrenor trebuie lăsat o perioadă, ştiu eu, şase luni, să îşi impună stilul, să vezi cu adevărat ce poate.

"De unde are Dinamo atîtea fluctuaţii în rezultate? Nu a făcut Borcea prea bine echipa" - Ionuţ Lupescu, director general FRF

- Ce părere aveţi despre accesele patronilor? E corect să vină la vestiar peste antrenor?

- Vreau să vă spun că aceşti oameni mă determină să fac comparaţii cu foştii conducători din perioada comunistă, numai că aceia erau mult mai decenţi! Şi educaţi! Şi aveau o cultură fotbalistică mai mult decît specială.

"Conducătorii comunişti din fotbal, precum generalul Diaconescu, erau mult mai decenţi şi ştiau mai mult fotbal decît mulţi dintre patronii de astăzi" - Ionuţ Lupescu, director general FRF

- Aţi fost aproape de a deveni managerul lui Dinamo, e adevărat?

- Nu a existat pentru mine această perspectivă.

"Pe Răzvan îl judecăm noi, nu Becali sau Borcea!"
- Urmează ultimele două meciuri ale echipei naţionale în aceste preliminarii. La ce vă aşteptaţi?

- Obiectivele echipei din momentul în care a fost numit Răzvan Lucescu au fost clare. În actuala campanie să adunăm puncte pentru urna valorică. Apoi, să conturăm o echipă pentru campania Euro 2012.

"Răzvan Lucescu are acum şansa să verifice nişte jucători în condiţii de meci oficial. Nu mulţi antrenori beneficiază de o astfel de şansă" - Ionuţ Lupescu, director general FRF

- Vă îngrijorează că jucătorii noştri care se transferă afară nu se impun la echipele de club? Ultimul este Goian, după ce Neşu şi Săpunaru s-au abonat în ultima perioadă la banca de rezerve.

- Normal, nu e bine cînd nu se pot impune acolo unde se cere valoare. Apoi vin acasă şi încearcă să joace aici.
Conspiraţia patronilor

- Dar despre atacul patronilor la adresa lui Răzvan Lucescu, înaintea şi după meciul cu Franţa, ce spuneţi?
- Şi Piţurcă era criticat pe seama selecţiei. Cînd oamenii fac decent comentariile e în regulă. Altfel, nu.

- Nu v-a mirat că apare cîte unul pe zi? A fost Borcea, apoi Gigi Becali, pe urmă Porumboiu, Mititelu, Iancu!
- Eu cred că Răzvan nu trebuie să le răspundă, deoarece îşi pierde concentrarea de la ce are de făcut.

"Patronii care l-au atacat pe Răzvan erau vorbiţi între ei. Dacă nu am spus nimic atunci nu înseamnă şi că nu ne-am dat seama" - Ionuţ Lupescu, director general FRF



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 12:58 PM

Claudiu Niculescu: "Nu pot rupe norii la cît joc!"

Claudiu Niculescu a explicat ieri de ce nu mai marchează ca altădată.

Atacantul de 33 de ani a dorit ieri să lămurească în mod special nişte aspecte care, afirmă el, îi denigrează imaginea şi-i pune la îndoială corectitudinea. Clau-gol era foarte nervos, precizînd că vorbeşte în nume propriu, nu ca reprezentant al echipei.

- Claudiu, există vreun conflict între tine şi Dario Bonetti?
- Nu. Cel puţin din punctul meu de vedere. Nu mă interesează cine e antrenor la Dinamo, nu m-a interesat niciodată, pentru mine tot ceea ce contează este ca echipa să cîştige.

"Se bagă fitile despre mine"
- Se tot vorbeşte că eşti folosit de naşul tău, Cristi Borcea, că eşti băgat de el în echipă. Cum comentezi?

- Gata, m-am săturat de astea! Tocmai de aceea am ţinut să vorbesc, fiindcă este pătată imaginea mea, una pe care mi-am făcut-o în ani de performanţă în Ştefan cel Mare. Claudiu Niculescu n-a ajuns bătaia de joc a nimănui! Nu mai accept jigniri şi umilinţe. Eu nu vorbesc cu Cristi Borcea să mă bage în echipă, dacă merit, joc, dacă nu, nu! N-am făcut figuri că n-am jucat sau că am fost folosit prea puţin. Nu joc, asta e viaţa, dar să nu se bage fitile de către cei care vor răul lui Dinamo.

- Te mai bîntuie penalty-ul ratat cu PAO?
- Mă bîntuie faptul că sînt folosit într-un război între conducători şi antrenor. Sau că sînt oameni de nimic care se gîndesc că am ratat special acea lovitură. O tîmpenie, o pată de noroi aruncată în faţa mea! Eu am renunţat la bani şi am plătit din buzunarul meu ca să mă întorc la Dinamo, tot timpul am încercat să fac totul ca Dinamo să învingă, doar cine nu se pricepe la fotbal poate să spună ce spune acum. Lucrurile sînt astfel: cînd n-ai continuitate în jocuri, nu poţi da goluri pe bandă rulantă.

"Nu vreau eu să mă las de fotbal"
- Se poate înţelege că ai ceva cu Bonetti.

- Eu nu-l acuz pe el că nu joc titular sau joc puţin. Însă nu-mi cereţi să rup norii cînd joc 3- 4-9 minute pe meci!

- Te-ai gîndit să te retragi la cei 33 de ani ai tăi?
- Văd că tot sînt împins spre asta, dar eu nu vreau să mă las. Nu vreau! De ce? Fiindcă mai pot! Mă simt extraordinar fizic, simt că mai pot oferi ceva lui Dinamo şi fotbalului, nu mă las cînd vor unii sau alţii.

"Nu am făcut fiţe nici cînd m-am antrenat o oră ca să fiu băgat cîteva minute cu nişte semiamatori în amicalele din Franţa! Vreau să joc fotbal, nu să fiu folosit în războaie la nivel înalt" - Claudiu Niculescu, atacant Dinamo

"Nu stau să dau jucătorilor explicaţii de ce nu sînt în lot sau în prima echipă, sînt deciziile mele tactice. Nu cred că Niculescu a ratat intenţionat acel penalty, dar cred că trebuia să bată Andrei Cristea" - Dario Bonetti, ex-antrenor Dinamo



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 08:28 PM

Moldovan: "E confuzie la Dinamo"

Tehnicianul formatiei FC Brasov, Viorel Moldovan, nu stie daca este un avantaj pentru echipa sa faptul ca Dinamo Bucuresti isi schimba antrenorul cu o etapa inainte de meciul direct. "Moldo-Gol" a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca in Soseaua Stefan cel Mare domina un sentiment de confuzie si ca numai oamenii de acolo stiu ce se intampla in cadrul clubului.

Fostul international roman a spus ca si Steaua si-a schimbat tehnicianul cu cateva inaintea meciului cu "stegarii", insa nu poate sa isi dea seama daca Brasovul a fost avantajat sau nu de aceasta mutare.

"Nu vreau sa comentez ce se intampla la Dinamo, nu e treaba mea. Acolo este confuzie. Ei stiu mai bine ce se intampla acolo. O sa fie un meci greu in etapa urmatoare, cu Dinamo, pentru ca nu e usor cand joci cu echipe care isi propun an de an sa castige campionatul, care au pretentii. Pe de alta parte, nici nu stiu ce sa spun vizavi de schimbarea antrenorului. Steaua a schimbat antrenorul inainte sa vina la Brasov, acum Dinamo e pe cale sa faca acest lucru, nici nu stiu cum e mai bine. O sa ne pregatim in aceasta pauza de doua saptamani si vom incerca sa facem un meci bun", a declarat Viorel Moldovan, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

"Am obtinut un punct meritat, ma asteptam ca dupa doua meciuri grele, cu CFR si Steaua, in care am avut un consum mare de energie si presiune mare asupra noastra, nu o sa avem un tonus bun si acea agresivitate din ultimele doua partide. Cred ca am facut un meci normal, corect. Am avut o prima repriza mai buna, da in a doua am suferit si am suferit de confuzie. Este un punct meritat, care conteaza enorm in calculul acestui campionat. Am discutat cu Dorinel Munteanu, am vorbit, pentru ca ne stim foarte bine. Saptamana viitoare, Otelul se deplaseaza la Brasov si o sa avem un meci amical duminica", a mai spus antrenorul echipei FC Brasov.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 08:35 PM

Dănuţ Lupu: "Acum 2 ani Dinamo a jucat pentru Steaua, acum 3 pentru CFR. Nu Bonetti i-a bătut pe clujeni în acest campionat"

Fostul mijlocaş dinamovist Dănuţ Lupu spune că Dario Bonetti ar fi meritat să continue la club dacă s-ar fi luat în calcul doar rezultatele obţinute de italian pe banca echipei din Ştefan cel Mare.

"Ion Marin e un antrenor puţin mai strict, dar eu am încredere în el. Va face mult mai mult decît a făcut Bonetti, chiar dacă italianul merita să rămînă la Dinamo din punctul de vedere al rezultatelor. Nu a făcut el mare lucru la echipă, nu s-a văzut o tactică de joc, un lucru care să te surprindă. Succesul lui Ion Marin nu depinde de jucători, ci de conducători. Dacă te susţin ei, atunci ai şi echipa aproape, vă spun eu. Nu datorită lui Bonetti a fost învins CFR-ul, cred că anul trecut s-a pierdut titlul pentru că în urmă cu doi ani au jucat pentru Steaua, acum 3 pentru CFR..", a spus enigmatic Lupu la GSP TV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 08:36 PM

"Am fost la un pas să-i facem memoriu la Coverciano lui Bonetti pentru jignirile aduse acţionarilor"

Directorul Şcolii Federale a Antrenorilor din cadrul FRF, Mircea Rădulescu, a comentat demiterea lui Dario Bonetti de la Dinamo şi dezvăluie că a luat în calcul chiar informarea centrului tehnic de la Coverciano cu privire la atitudinea pe care italianul a avut-o faţă de conducătorii grupării din Ştefan cel Mare.

"Bonetti e al 6-lea antrenor demis de la începutul campionatului, FRF a primit în această dimineaţă o înştiinţare oficială din partea lui Dinamo asupra componenţei noii bănci tehnice, cu Ion Marin antrenor principal. Cu siguranţă, în momentul în care a fost ales italianul s-a greşit. Aveau nevoie de o mînă forte, de un om care să le garanteze că titlul nu va mai fi ratat. Au încercat un experiment care s-a dovedit a nu fi unul reuşit. Cea mai mare eroare a fost numirea lui, a plecat din start cu o lipsă de credibilitate care nu a putut fi compensată ulterior. Comportamentul pe care Bonetti l-a avut în ultimele zile lasă o umbră urîtă asupra muncii pe care a depus-o aici, a jignit crezînd că aşa se apără şi a dat dovadă de lipsă de diplomaţie. Am fost la un pas să facem o informare la Centrul Tehnic de la Coverciano în ceea ce priveşte modul în care Dario Bonetti s-a comportat, dar ne-am gîndit mai bine şi nu are rost să-i facem rău", a spus Mircea Rădulescu pentru gsp.ro.

"Rednic nu vine la Dinamo. Are bani cîţi nici nu ştie să numere la Alanya"
Directorul Şcolii Federale de Antrenori, Mircea Rădulescu, spune că Mircea Rednic nu intenţionează să accepte propunerea lui Dinamo în cazul în care va fi ofertat.

"Am discutat la telefon cu Mircea şi mi-a spus că nu vrea să plece de la Alanya, e foarte mulţumit de condiţiile de acolo. Are bani de nici nu-i poate număra! E foarte bine situat în cursa pentru promovare, iar dacă obiectivul este atins nu are nici un motiv să lase munca de acolo pentru a reveni în Liga I. E bine că tehnicienii noştri sînt apreciaţi în străinătate, e normal să fie interesat şi de aspectul financiar", a spus Mircea Rădulescu pentru gsp.ro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 08:37 PM

"Cum îmi reziliez contractul, cum vin!"

Oficialii dinamovişti l-au sunat pe Ioan Andone pentru a se interesa de soarta acestuia la Al Ahli Dubai, după trei înfrîngeri consecutive, ultima vineri, în campionat, cu Al Ain (1-5).

"Cum îmi reziliez contractul cu arabii, vin la Dinamo", le-a transmis Ando. Acesta are un contract de un milion de euro pe sezon la Dubai şi nu poate pleca decît dacă este demis de şeici. Un eventual insucces în etapa următoare l-ar aduce mai aproape de Ştefan cel Mare.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 08:37 PM

Badea, Turcu şi Ioan Becali au mers azi la Săftica pentru a discuta cu jucătorii

Conducătorii dinamovişti, însoţiţi de impresarul Ioan Becali, i-au vizitat azi pe jucători în cantonamentul de la Săftica, pentru a-i încuraja în vederea meciului de diseară cu Pandurii, mai ales după ultimele evenimente de la echipă.

Nicolae Badea şi Vasile Turcu, alături de impresarul Ioan Becali, au discutat cu fotbaliştii şi i-au asigurat de încrederea lor, indiferent cine va sta pe banca tehnică. La meciul de diseară, Ion Marin va fi principalul "cîinilor", urmînd ca săptămîna viitoare să se ia o decizie legată de viitorul lui Dinamo.

Bonetti a părăsit aseară cantonamentul, după discuţia cu Nicolae Badea în care a fost demis, fără a-şi lua la revedere de la fotbalişti, pentru a nu-i tulbura înainte de partida de azi.