RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 08:38 PM

Interes scăzut pentru meciul cu Pandurii

Cu aproximav o oră înainte de startul partidei, jucătorii celor două echipe au ieşit să inspecteze terenul.

În tribune, pînă la această oră, au luat loc în jur de 50 de fani ai "cîinilor". Partida Dinamo - Pandurii Tîrgu Jiu începe la ora 20:00, fiind transmisă în direct de Antena 1.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 08:39 PM

"'Săpăligă', nu accepta să fii slugă! Ando, rămâi la arabi!"

Şefii din Ştefan cel Mare şi-au pus din nou suporterii în cap după ce l-au demis pe Dario Bonetii. Fanii sunt revoltaţi pentru modul în care italianul a fost dat afară, fiind cunoscut faptul că acesta a fost executat la comanda lui Giovani Becali.

Situaţia seamănă izbitor de mult cu ce s-a întâmplat cu Bergodi la Steaua, iar dinamoviştii sunt decişi să ia atitudine. Ion Marin, cel care asigură interimatul la Dinamo, pare să aibă soarta lui Stoichiţă, care nu a fost acceptat de stelişti tocmai pentru că acesta a fost de acord să-i ia locul lui Bergodi.

Acesta este sfătuit de suporterii "câinilor" să stea deoparte pentru că nu va avea parte de susţinere. "Săpăligă, dacă eşti câine adevărat, nu accepta postul de antrenor principal la Dinamo după cum l-au demis pe Bonetti. Aici nu mai e vorba că "Dinamo nu se refuză niciodată", acum e vorba de cine sunt dinamovişti şi cine sunt bandiţi. Dacă te asociezi cu bandiţii, te vei compromite. Te-au făcut preş de multe ori, adu-ţi aminte când spuneai că a murit un dinamovist! Nu accepta, Săpăligă! Stai drept, nu mai fii sluga lor! Dacă accepţi, te vei compromite definitiv!" , este sugestia făcută de suporterii dinamovişti pe site-ul dinamomania.net

Nici Ioan Andone nu a scăpat. Fanii îi cer lui Andone să nu se mai întoarcă în "Groapă" până nu pleacă actuala conducere. De asemenea, suporterii fac apel la toţi jucătorii care au trecut pe la Dinamo să refuze orice fel de colaborarea cu actualii acţionari: "Ando, stai acolo la arabi! N-are rost să pupi mâna celor care te-au aruncat ca pe o zdreanţa când erai pe primul loc. Badea vorbeste multe, dar şi el e umil în faţa clanului! Din cauza lui te-au umilit pe tine, Ando, pe Mircea, pe Multescu, pe Ţălnar, pe Neluţu şi pe mulţi alţii. Nu mai acceptaţi umilirea! Nu mai veniti la Dinamo până cand nu dispare clanul! Nici un fost fotbalist la Dinamo n-ar trebui să accept postul de antrenor în condiţiile actuale"



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 08:40 PM

Secundul Bozzini rămîne la Dinamo

Deşi italianul Bonetti a părăsit Dinamo aseară, concediat de preşedintele Nicolae Badea după o şedinţă de aproximativ 2 ore la Săftica, antrenorul de portari Claudio Bozzini va rămîne în staff-ul tehnic al roş-albilor.

Colaboratorului lui Bonetti i s-a comunicat că poate fi în continuare antrenor de portari în Ştefan cel Mare, mai ales că s-a înţeles foarte bine cu cei trei goalkeeperi ai "cîinilor", care îi apreciază munca şi care şi-ar dori ca italianul să rămînă. Astfel, Bozzini a acceptat să continue la Dinamo.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 08:40 PM

"Cineva mi-a zis că îmi omoară familia şi că va deveni un idol printre dinamovişti!"

Fanii lui Dinamo nu glumesc! După ce suporterii i-au trimis foarte multe mesaje de susţinere lui Dario Bonetti, aceştia doresc să se răzbune şi pe cei care l-au îndepărtat pe italian de la Dinamo! Primul vizat este vicepreşedintele Vasile Turcu, care afirmă că a fost ameninţat cu moartea de ultraşi!

"Nişte indivizi mi-au blocat maşina şi m-au ameninţat cu moartea! Am bodyguarzii mei, dar nu vreau să se ajungă până acolo! Organele abilitate trebuie să îşi facă datoria şi să aibă grijă de aceşti derbedei. L-am rugat pe domnul Ciocan să trimită un efectiv mai mare la meciul cu Pandurii.", a declarat Turcu la Sport.ro.

Acţionarul şi-a continuat apoi dezvăluirile: "Sunt obişnuit cu astfel de mesaje, însă am fost sunat de către un individ care mi-a spus că vrea să îmi omoare familia, că suporterii îi vor aduce mâncare la puşcarie toată viaţa şi ca va deveni un idol printre suporteri", a spus Vasile Turcu la gsptv.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-04-2009 08:43 PM

Dario Bonetti: "Unde comanda banul nu este cultura"

Dario Bonetti iese la atac, dupa demiterea din functia de antrenor al echipei Dinamo Bucuresti. Printre cei vizati se numara Vasile Turcu, Cristian Borcea si fratii Becali, oameni despre care afirma cu tarie ca au fost in spatele destituirii sale.

Antrenorul italian a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca unii oameni din conducere au facut totul pentru a-l demite inainte ca jucatori precum Florin Bratu sau Marius Niculae sa revina dupa accidentarile care i-au tinut departe de gazon, pentru ca, astfel, echipa ar fi inregistrat rezultate bune, iar oficialii nu ar mai fi avut motive pe care sa le invoce.

"Ii multumesc domnului Badea, pentru ca mi s-a oferit ocazia sa cunosc acest club de traditie, cu suporteri exceptionali si sa descopar un oras minunat cu o mare istorie, asa cum este Bucurestiul. Dinamo este un club mare cu suporteri exceptionali. Mi-ar fi placut sa continui acest proiect, dar asa ceva nu s-a putut pentru ca, asa cum se stie, in cluburi sunt interese personale. Din pacate, aceste interese personale sunt gestionate de persoane din afara clubului. Aceasta a dus la ruptura de colaborare dintre mine si Dinamo. Conducatorilor le era era frica sa imi acorde mai mult timp. Si-au dat seama ce au facut in ultimele trei luni si ar fi fost foarte usor de inteles unde s-ar fi ajuns in scurt timp. Am incercat sa schimb mentalitatea care s-a creat in ultimul timp la Dinamo, care nu era propice schimbarii. Am vrut sa le transform mentalitatea intr-una de invingatori, sa ii fac spe jucatori sa simta inca din vestiar si sa transmita pe teren spiritul lui Dinamo: sacrificiu, respect, curaj, umilinta, pentru a ajunge la victorie. Acest spirit a adus pe Dinamo in permanenta spre succese, dar in ultima perioada, acest spirit nu a mai fost in ultima vreme la Dinamo. Nicolae Badea este o persoana pe care o respect mult. Este singura persoana care poate promova aceste valori la Dinamo. Este singur si de unul singur nu poti sa conduci aceste jocuri. Domnul Badea mi-a spus ce mi-am imaginat ca o sa spuna", a declarat Dario Bonetti, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

"Vom vedea ce va fi, pentru ca ei au inceput sa dea declaratii impotriva mea. Eu nu sunt aici pentru bani, dar voi face totul pentru a-i primi, pentru ca ii merit. Este un contract care prevede ca daca esti dat afara, sa primesti bani. Daca nu se va respecta, voi merge chiar si la FIFA", a mai spus fostul antrenor al lui Dinamo Bucuresti.

"Am fost insultat de persoane care nu au cultura si habar nu au de fotbal"
Italianul l-a atacat voalat si pe Vasile Turcu, spunand ca s-a simtit lezat din cauza ca a fost jignit de "oameni fara cultura si care habar nu au de fotbal": "E o inventie sa se spuna ca am fost demis dupa un interviu dat presei. De la inceput unii nu m-au vrut. Ma supara si mai mult faptul ca de trei luni am fost insultat de persoane care nu au cultura si care habar nu au de fotbal, pentru interesele de care vorbeam mai devreme. Cei care spun ca nu am avut un sistem de joc bine definit vorbesc doar sa se afle in treaba, nu stiu ce spun. Noi am jucat in acelasi sistem, mai ales in ultimele partide, iar ei nici macar nu si-au dat seama de asa ceva. Pe mine nu ma supara criticile tactice sau tehnice. Pe mine ma deranjeaza cand isi bat joc de un om din punct de vedere profesional si nu au respect din punct de vedere uman. Nu mai voiau sa fiu lasat sa antrenez Dinamo, pentru ca s-ar fi intors pe teren jucatori ca Marius Niculae, Florin Bratu si ar fi venit rezultatele, iar astfel nu ma mai puteau demite".

"Fratii Becali au o legatura cu demiterea mea"
Desi nu ii cunoaste personal pe fratii Becali, tehnicianul este sigur ca acestia au avut legatura cu demiterea sa: "Sigur ca fratii Becali au o legatura cu demiterea mea. Eu nu ii cunosc, dar mi-a fost de ajuns sa mi se traduca declaratiile lor din presa si de la televizor. Stiu ca azi (n.r. duminica) domnul Becali si Turcu erau la Saftica si e o mare demonstratie ca am dreptate in ceea ce vorbesc. Unul dintre fratii Becali - nu stiu care dintre ei era, pentru ca nu ii cunosc - era odata in birou la Borcea. Numai atunci l-am, vazut, o singura data. Pe domnul Turcu nu l-am intalnit, ne-am contrat numai de la distanta, prin presa. Cu domnul Borcea ma intalneam mereu, pentru ca era normal asa ceva. Am primit telefoane sa se faca echipa, sa pun anumiti jucatori, dar e un lucru normal intre un antrenor si un conducator, pentru ca asa se intampla si in alte parti".

"Nu vreau sa comentez ce spun conducatorii, cum ca victoria de al Liberec e o intamplare. Este foarte bine ca acesti oameni vorbesc mult, pentru ca suporterii isi dau seama de nivelul de cultura al oamenilor care vorbesc mult si prost. Bine, daca se spune ca am castigat cu noroc cu Unirea, si eu pot sa pun ca am pierdut cu ghinion cu Panathinaikos. Numai prostii pot spune ca bati intamplator cu 3-0, asa cum a fost la Liberec. In orice meci, cand orice echipa castiga, exista anumite momente de noroc, de sansa", a mai spus Bonetti.

"Unde comanda banul nu este cultura"
Fostul antrenor al lui Dinamo a fost dezamagit sa constate ca in Romania comanda banul si a precizat ca, acolo unde se intampla asa, cultura lipseste: "Singurul lucru care nu mi-a placut in Romania a fost ca am descoperit ca aici comanda banul si unde comanda banul nu este cultura. Banul trebuie sa il faca toata lumea,sa te respecti, nu pentru altceva. Banul pe unii ii ajuta doar sa creasca ei, dar nu e totul".

Bonetti sustine ca a intalnit in cadrul clubului Dinamo si o persoana laudabila, in persoana lui Cornel Dinu: "In Romania am intalnit o persoana laudabila. Este vorba de Cornel Dinu. Vreau sa ii multumesc public pentru modul in care m-a ajutat sa ma introduc in fotbalul din Romania. Are o mare dragoste pentru tara lui, pentru cultura. Daca unii vorbesc cu el pentru a se sfatui, eu vorbesc cu creierul meu, pentru ca, multumesc lui Dumnezeu, am un creier. Oamenii care fac cu dragoste ceea ce fac, e normal sa avem aceleasi idei".

Tehnicianul a plecat fara sa isi salute fostii elevi si nu va lua parte nici la meciul de duminica seara, cu Pandurii Targu Jiu, pentru ca nu vrea sa faca valva si isi doreste ca jucatorii sa isi revina dupa soc: "Am plecat fara sa ii salut pe jucatori, pentru a nu crea deranj inainte de meciul cu Pandurii. Am plecat inainte de meci, pentru ca nu vreau sa fac valva. Foarte multi jucatori nu sunt bucurosi de schimbare, dar cineva va fi bucuros. Nu voi fi la meciul cu Pandurii Targu Jiu, pentru ca trebuie sa stau separat pentru ca echipa sa fie conectata la meci. Jucatorilor nu le e usor sa treaca peste asta".

"Unde comanda banul nu este cultura"
Fostul antrenor al lui Dinamo a fost dezamagit sa constate ca in Romania comanda banul si a precizat ca, acolo unde se intampla asa, cultura lipseste: "Singurul lucru care nu mi-a placut in Romania a fost ca am descoperit ca aici comanda banul si unde comanda banul nu este cultura. Banul trebuie sa il faca toata lumea,sa te respecti, nu pentru altceva. Banul pe unii ii ajuta doar sa creasca ei, dar nu e totul."

Bonetti sustine ca a intalnit in cadrul clubului Dinamo si o persoana laudabila, in persoana lui Cornel Dinu: "In Romania am intalnit o persoana laudabila. Este vorba de Cornel Dinu. Vreau sa ii multumesc public pentru modul in care m-a ajutat sa ma introduc in fotbalul din Romania. Are o mare dragoste pentru tara lui, pentru cultura. Daca unii vorbesc cu el pentru a se sfatui, eu vorbesc cu creierul meu, pentru ca, multumesc lui Dumnezeu, am un creier. Oamenii care fac cu dragoste ceea ce fac, e normal sa avem aceleasi idei".

Tehnicianul a plecat fara sa isi salute fostii elevi si nu va lua parte nici la meciul de duminica seara, cu Pandurii Targu Jiu, pentru ca nu vrea sa faca valva si isi doreste ca jucatorii sa isi revina dupa soc: "Am plecat fara sa ii salut pe jucatori, pentru a nu crea deranj inainte de meciul cu Pandurii. Am plecat inainte de meci, pentru ca nu vreau sa fac valva. Foarte multi jucatori nu sunt bucurosi de schimbare, dar cineva va fi bucuros. Nu voi fi la meciul cu Pandurii Targu Jiu, pentru ca trebuie sa stau separat pentru ca echipa sa fie conectata la meci. Jucatorilor nu le e usor sa treaca peste asta".

"Noi, antrenorii, suntem in slujba jucatorilor, nu a noastra"
"Le multumesc suporterilor pentru sustinere. Sunt fericit ca sunt sustinut de ei, dar trebuie sa isi sustina intr-un mod civilizat echipa. Obiectivul principal nu este sa castig meciul. Eu mi-am indeplinit misiunea, pentru ca sportul este facut pentru spectatori. Totul e posibil in viata, nu am de ce sa spun ca nu as accepta o oferta de la alta echipa din Romania. Claudio Bozzini, asistentul meu, isi va pastra functia la Dinamo. Obiectivul principal al muncii unui antrenor este de a transmite cunostintele pe care le are si de a creste jucatori. Suntem in slujba jucatorilor, nu a noastra", a incheiat Dario Bonetti.

"Le multumesc suporterilor pentru sustinere. Sunt fericit ca sunt sustinut de ei, dar trebuie sa isi sustina intr-un mod civilizat echipa. Obiectivul principal nu este sa castig meciul. Eu mi-am indeplinit misiunea, pentru ca sportul este facut pentru spectatori. Totul e posibil in viata, nu am de ce sa spun ca nu as accepta o oferta de la alta echipa din Romania. Claudio Bozzini, asistentul meu, isi va pastra functia la Dinamo. Obiectivul principal al muncii unui antrenor este de a transmite cunostintele pe care le are si de a creste jucatori. Suntem in slujba jucatorilor, nu a noastra", a incheiat Dario Bonetti.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 03:29 PM

Ion Marin: "Nu ştiu ce va fi în viitor, nu am semnat nimic şi nu am nicio certitudine"

Antrenorul lui Dinamo, Ion Marin, a declarat, duminică, după remiza cu Pandurii, scor 1-1, că lipsa de concentrare a fost principalul adversar al elevilor săi şi a explicat că situaţia sa pe banca tehnică este incertă pentru viitoarele meciuri.

"A fost un joc bun, ne-am creat foarte multe ocazii, dar din păcate lipsa de concentrare ne-a privat de o victorie. Prin ceea ce a arătat Dinamo în această seară înseamnă că are potenţial", a declarat antrenorul dinamovist, care a recunoscut că nu ştie care va fi viitorul său la echipa din Ştefan cel Mare.

"Am asigurat banca tehnică pentru acest meci, dar în viitor nu ştiu ce va fi. Dacă vor fi propuneri vom analiza şi vom lua o decizie. O funcţie ca aceasta presupune multe obligaţii. Nu este nicio certitudine, nu am semnat nimic", a anunţat Ion Marin.

Tehnicianul a explicat că jucătorii au încercat să nu resimtă plecarea lui Bonetti şi în opinia sa "echipa este în regulă şi a arătat un apetit ofensiv foarte bun", iar la Dinamo nu este criză. "Fanii trebuie să vină alături de echipă, pentru că jucătorii au nevoie de ei. La Dinamo nu este nicio criză. În Liga Europa avem şanse mari de calificare, iar în campionat stăm destul de bine, la câteva puncte de primul loc", a fost de părere Ion Marin.

Dinamo a încheiat duminică la egalitate meciul jucat pe propriul teren cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1, în etapa a 9-a a Ligii I, partidă în care Ion Marin a revenit pe banca tehnică a echipei alb-roşii, după ce italianul Dario Bonetti a fost demis în urma atacurilor la adresa unor acţionari. Dinamoviştii au deschis scorul în minutul 8, după un penalty transformat de Tamaş, în timp ce Cardoso a adus egalarea pentru gorjeni în minutul 52.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 03:32 PM

Tamaş: "Suntem dezamăgiţi şi nu ştiu cui trebuie să-i mai cerem scuze. Ăsta este fotbalul şi mergem înainte"

În acelaşi ton cu antrenorul au fost şi jucătorii, dezamăgiţi de ratarea celor 3 puncte. "Suntem dezamăgiţi şi nu ştiu cui trebuie să-i mai cerem scuze. Ăsta este fotbalul şi mergem înainte", a spus căpitanul dinamoviştilor, Gabriel Tamaş, care a recunoscut că echipa regretă plecarea lui Bonetti. "Antrenorul pleacă primul în asemenea situaţii. Ne-a afectat un pic, dar eram afectaţi indiferent ce antrenor ar fi plecat. Ai o afecţiune pentru omul care stă pe banca tehnică, iar antrenorul pleacă din cauza jucătorilor. Dacă aveam rezultate nu pleca nici Mircea Rednic, nici Dario Bonetti. Cu Ion Marin trebuie să avem rezultate, iar dacă acestea vor veni va sta până la finalul sezonului", a mărturisit Tamaş.

Acesta a povestit că, la plecare, Bonetti le-a cerut foştilor săi jucători "să joace ca şi până acum şi să nu le fie frică de nimic" şi a admis că problemele din conducere îi afectează, pentru că fac parte din familia Dinamo.

Tamaş a mai spus că îşi doreşte să înscrie în fiecare meci şi a declarat că în situaţia în care ar fi fost pe teren, penalty-ul ar fi fost executat de Claudiu Niculescu, în ciuda faptului că a ratat în meciul cu Panathinaikos.

Dinamo a încheiat duminică la egalitate meciul jucat pe propriul teren cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1, în etapa a 9-a a Ligii I, partidă în care Ion Marin a revenit pe banca tehnică a echipei alb-roşii, după ce italianul Dario Bonetti a fost demis în urma atacurilor la adresa unor acţionari. Dinamoviştii au deschis scorul în minutul 8, după un penalty transformat de Tamaş, în timp ce Cardoso a adus egalarea pentru gorjeni în minutul 52.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 03:35 PM

Adrian Cristea: "Normal că se putea mai mult în acest meci şi suntem toţi supăraţi după acest rezultat"

Andrei Cristea, a declarat că alb-roşii trebuiau să câştige toate cele 3 puncte în acest meci.

"Normal că se putea mai mult în acest meci şi suntem toţi supăraţi după acest rezultat. Nu e criză la Dinamo, dar trebuie să învingem neapărat în următorul meci. A fost şi vina noastră pentru că au fost puţini suporteri. Îi doresc succes domnului Bonetti oriunde ar antrena", a declarat Andrei Cristea.

Dinamo a încheiat duminică la egalitate meciul jucat pe propriul teren cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1, în etapa a 9-a a Ligii I, partidă în care Ion Marin a revenit pe banca tehnică a echipei alb-roşii, după ce italianul Dario Bonetti a fost demis în urma atacurilor la adresa unor acţionari. Dinamoviştii au deschis scorul în minutul 8, după un penalty transformat de Tamaş, în timp ce Cardoso a adus egalarea pentru gorjeni în minutul 52.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 03:57 PM

Ion Marin: "Nu stiu daca voi fi pe banca la urmatorul meci. Nu am semnat nimic!"

Ion Marin nu stie daca va mai sta pe banca "cainilor" pe viitor meci din campionat.

Antrenorul Ion Marin, ce a declarat in exclusivitate pentru ascultatorii Sport Total FM, ca in momentul de fata nu a semnat nimic cu sefii din "Stefan cel Mare" si nu poate spune daca la urmatorul meci va mai fi pe banca echipei. Tehnicianul este de parere ca daca atmosfera din vestiat si din afar lui se va reglementa, Dinamo va lua campionatul cu foarte mare usurinta.

"Egalul s-a facut pentru ca la finalizare am avut o lipsa de concentrare si executii gresite. Am avut cel putin 4 ocazii clare de gol din pozitii extrem de bune. Asta este fotbalul! Nu stiu ce va fi maine si poimaine, insa sper ca lucrurile sa se reglementeze. In acest moment, nu am nimic semnat si nu sunt sigur de nimic. Nu stiu ce discutii vor fi si nu stiu daca voi fi pe banca si la urmatorul meci. Indiferent cine va fi antrenor jucat6orii trebuie sa-si vada de joc si sa nu-si piarda concentrarea. Sper ca suporterii sa vina la stadion si sa inteleaga ca trebuie sa fie langa jucatori. Stiu ce inseamna suportul spectatorului care isi sustine echipa si este chiar al 12-lea jucator. Am aflat de faptul ca voi fi banca echipei aseara, dupa ce Bonetti a fost demis. Dinamo are un lot bun si daca se imbunatateste atmosfera din vestiar si din afar lui, putem lua campionatul cu foarte mare usurinta.", a declarat Ion Marin.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:01 PM

N'Doye a venit să-şi susţină colegii

Mijlocaşul dinamovist Ousmane N'Doye a urmărit partida cu Pandurii din tribună, el nefiind apt pentru acest meci.

Senegalezul a ratat şi întîlnirea din Europa League, cu Panathinaikos, pierdută de "cîini" cu 0-1 din cauza unei accidentări suferite la partida cu Gaz Metan Mediaş. N'Doye a părăsit atunci terenul în minutul 65, acuzînd dureri la piciorul stîng.