RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:06 PM

Cristi Borcea: "Dacă nu pleca Bonetti, miercuri mă retrăgeam de la Dinamo"

Preşedintele executiv dinamovist Cristi Borcea, s-a arătat deranjat de faptul că echipa continuă să rateze foarte mult.

"Am ratat foarte multe ocazii şi, din nou am luat gol la singurul şut pe poartă al adversarului. Am avut şi neşansa accidentărilor lui N'Doye şi Niculae, cu ei va arăta altfel echipa. Mă deranjează acest rezultat, Pandurii nu au avut nici o ocazie", a spus Cristi Borcea la Fanatik Show, pe Digisport.

Şeful dinamovist s-a referit şi la fostul antrenor, Dario Bonetti: "Dinamo nu juca nimic cu Dario Bonetti pe bancă, el a pierdut toate meciurile cu echipele mici. Cu Liberec a cîştigat cu noroc, cu Steaua la fel, că i-am prins morţi, cu CFR a fost execuţia senzaţională a lui Marius Niculae. Nu i-am impus niciodată jucători, cum zicea el, altfel Claudiu Niculescu ar fi jucat mai des. A mai făcut o greşeală atunci cînd l-a trimis în tribună pe Pulhac şi l-a păstrat în lot pe Ze Kalanga. De ce să faci asta cu un jucător al nostru, în favoarea unuia care a plecat de atîtea ori din cantonament şi care este extrem de indisciplinat".

Borcea a comentat şi atitudinea fanilor faţă de el: "E normal să-şi verse nervii pe mine, ştiu cum e în rîndul lor. Ăsta e trendul în România, ceea ce s-a întîmplat la Steaua se petrece şi la Dinamo, asta este rivalitatea dintre suporteri, care sînt mai tari".

Cristi Borcea a mai spus şi că Ion Marin va rămîne cel puţin pînă la iarnă pe banca tehnică a echipei: "Nu pot să spun nimic despre Ioan Andone, atîta timp cît el are contract cu arabii. Ion Marin este antrenorul lui Dinamo, cu el pe bancă echipa a avut cele mai multe ocazii din ultima vreme. Totuşi pregătirea a făcut-o Bonetti, dacă era victorie era şi meritul lui, dar Ion Marin a pregătit echipa mai ofensiv. Oricum, Bonetti nu mai putea să rămînă la echipă după declaraţiile pe care le-a făcut, împotriva unor oameni care l-au apărat".

Borcea a dezvăluit că s-ar fi retras de la Dinamo miercuri în cazul în care Bonetti nu ar fi fost demis: "Eu îl plăteam pe Bonetti din buzunarul meu. Dacă domnul Badea nu ar fi fost de acord cu demiterea lui, atunci eu m-aş fi retras de la Dinamo în Adunarea Generală de miercuri. Sută la sută!".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:07 PM

Vasile Turcu: "Ce putea să facă Ion Marin mai mult decît a făcut?! Se vede că Bonetti nu a lucrat mult cu jucătorii"

Acţionarul dinamoviştilor Vasile Turcu a comentat rezultatul obţinut de "cîini" în meciul cu Pandurii. Acesta crede că cele două săptămîni de pauză vor fi benefice echipei din Ştefan cel Mare, pentru că problemele din lotul dinamovist sînt foarte mari şi trebuie rezolvate.

"E greu la Dinamo, dar ghinioanele se ţin de capul nostru pentru că am ratat foarte mult. Ne-a lipsit şansa şi concentrarea. În această două săptămîni de pauză care urmează, oamenii din jurul echipei vor avea mult de muncă pentru a schimba mentalitatea jucătorilor. Am pierdut cu toate echipele mici din cauza lipsei de concentrare. S-a văzut o dorinţă de schimbare a jocului, o construcţie a fazelor, dar avem mult de muncă. Ce putea să facă Ion Marin în 16 ore? Ce putea să facă antrenorul astăzi? Să intre, să le dea sfaturi? Ce să facă? Ei nu vorbesc între ei, se vede că nu s-a lucrat mult cu ei. Am avut foarte multe schimbări la fiecare meci. La meciul de azi juca cu o echipă, etapa viitoare cu altă echipă. Nu au o relaţie între ei, nu se corelează", a spus Turcu la sportro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:07 PM

Cornel Dinu: "Dinamo merita să cîştige"

Cornel Dinu a comentat situaţia actuală de la Dinamo, spunînd că echipa lui Ion Marin ar fi meritat victoria contra Pandurilor.

"Sunt probleme care sunt uşor de observat, e o stare de spirit dificilă Apostrofările sunt demne de amatorism. Sunt multe probleme ce nu vor fi uşor de rezolvat, cer timp şi răbdare, competenţă. Jocul de posesie şi cel de atac sunt foarte importante, iar Dinamo a suferit în această seară la acest capitol. Dinamo putea să cîştige şi merita să cîştige în această seară", a spus Cornel Dinu la GSP TV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:08 PM

Hîldan, comemorat: "Sînt 9 ani de cînd ne doare, de 9 ani strigăm mai tare"

Astăzi, 5 octombrie, se împlinesc 9 ani de cînd Dinamo şi-a pierdut unul dintre cei mai reprezentativi jucători, pe Cătălin Hîldan. Fotbaliştii dinamovişti au ieşit pe teren, înainte de startul partidei de ieri cu Pandurii, cu o pînză imensă care îl înfăţişa pe Hîldan ridicînd cupa în sezonul 1999-2000, cînd "cîinii" au realizat eventul.

Jucătorii lui Dinamo au aşezat pînza în faţa galeriei. Fanii care au luat loc la peluza care îi poartă numele fostului căpitan dinamovist au afişat un banner pe care scria: "Cătălin Hîldan înseamnă Dinamo". Numele fostului număr 11 din Ştefan cel Mare a fost scandat minute bune.

Fanii au mai afişat încă 3 mesaje: "Sînt 9 ani de cînd ne doare, de 9 ani strigăm mai tare", "De 9 ani de zile ne gîndim la tine" şi "Cu emblema la piept pînă la ultima suflare, dragostea noastră pentru tine niciodată nu moare".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:09 PM

Andone 90 %, Rednic 5 %, Bakero 5 %

Ioan Andone este antrenorul pe care îl doresc cei mai mulţi dintre şefii dinamovişti, "Fălcosul" primind termen o săptămînă să dea un răspuns ferm.

Ion Marin (55 de ani) a stat aseară pe bancă, el fiind interimar după demiterea lui Bonetti, însă şefii nu se gîndesc să-l ţină în funcţie decît pînă cel tîrziu în iarnă. Ei speră să rezolve chiar mai repede aducerea unui "principal" şi poartă negocieri cu Andone şi cu Rednic, în timp ce fraţii Becali ar agrea mai degrabă aducerea spaniolului Bakero.

Aşteaptă "demiterea" lui Ando
"Pînă miercuri aşteptăm un răspuns clar!", i-au transmis şefii din Ştefan cel Mare lui Ioan Andone, principala ţintă a roş-albilor în acest moment. "Nu cred că pot aşa de repede", a venit replica. "OK, ai toată săptămîna la dispoziţie să-ţi lămureşti problemele cu arabii". "Fălcosul" are zilele numărate la Al Ahli Dubai, după 3 înfrîngeri din tot atîtea meciuri.

"Ne-a transmis că nu vrea să demisioneze de-acolo, aşteaptă să-l cheme şeicii la discuţii, să-i spună dacă îl mai vor sau nu. Ando încearcă să-şi nu plece cu mîna goală, ar vrea să ia cît mai mult din milionul de euro pe care îl are ca salariu pînă la finalul sezonului", a povestit ieri o sursă din club. Şefii "cîinilor" sînt convinşi: "Cum încheie conturile cu Al Ahli, a doua zi, semnează cu Dinamo".

Rednic, blocat de ruşi
Şefii l-au întrebat pe Mircea Rednic, sosit de sîmbătă în ţară, dacă e tentat să revină ca antrenor! "Puriul" a refuzat, pentru că are contract cu Alania Vladikavkaz pînă luna viitoare, obiectivul fiind promovarea în prima ligă rusă. Acum, echipa e pe locul 3.

"Nu m-aţi dat voi afară ca să îl aduceţi pe Bonetti? Nu spuneau specialiştii din Ştefan cel Mare că italianul face antrenamente ştiinţifice?", a parat Rednic. El nu e prea tentat de o întoarcere la Dinamo. "Cîştigă bine acolo. În plus, e convins că fraţii Becali, care acum au mare influenţă în conducere, l-au lucrat în finalul campionatului trecut. Ar avea iar de-a face cu ei dacă s-ar întoarce", spun apropiaţii tehnicianului.

Bakero al fraţilor
Spaniolul Jose Maria Bakero, fost căpitan al Barcelonei, e varianta sugerată de fraţii Becali, prieteni cu Borcea şi Turcu şi reprezentanţi ai majorităţii fotbaliştilor dinamovişti. Bakero a fost în 2006 "principal" la Santander, apoi a făcut parte din staff-ul lui Koeman la Valencia, pînă în primăvara lui 2008. De-atunci e liber. "În cîteva ore îl convingem să vină la Bucureşti! Şi e o variantă ieftină", promit impresarii. Numai că soluţia nu e, momentan, nici pe placul lui Badea, nici al lui Borcea.

Jucătorii nu-l plac pe "Săpăligă"
Fotbaliştii nu-l aveau foarte mult la inimă pe Bonetti, dar au primit o lovitură în momentul în care au fost înştiinţaţi că Ion Marin va fi noul antrenor principal. "Are metode învechite de pregătire, o să ne ţină în cantonamente cu săptămînile", spun ei. Nicolae Badea, apoi Turcu, însoţit de Ioan Becali, au fost ieri la Săftica pentru a discuta cu jucătorii. "E o soluţie de moment, sîntem aproape să-l aducem pe Andone", i-au liniştit şefii.

14 schimbări de antrenor a adunat Dinamo din 2002 pînă acum



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:10 PM

Cornel Dinu: "La Dinamo sînt mereu interese în legătură cu folosirea unui sau a altuia dintre jucători"

Administratorul delegat al lui Dinamo, Cornel Dinu, a povestit aseară la Fanatik Show, pe Digisport, anumite episoade petrecute în ultimele două sezoane în interiorul clubului, care ilustrează perfect starea de haos din Ştefan cel Mare.

"La Dinamo sînt mereu interese în legătură cu folosirea unui sau a altuia dintre jucători. Ţin minte că, după meciul cîştigat în 2008 în faţa Stelei, am plecat la o cîrciumă cu Niţu, cu Ţălnar, cu Tyson şi cu Tică Dănilescu să mîncăm ceva. La un moment dat, Borcea l-a sunat pe Ţălnar şi i-a spus: «Felicitări pentru victorie, îţi mulţumesc foarte mult, m-ai făcut fericit. Totuşi, nu pot să-ţi dau primă, pentru că nu ai folosit jucătorii pe care ţi i-am cerut» . Am rămas mască cu toţii. Un alt episod care ilustrează lipsa de unitate de la Dinamo s-a petrecut la Săftica, înainte de meciul cîştigat în Ghencea. Cristi Borcea a venit în cantonament şi i-a spus lui Bonetti să rămînă în bucătărie, că el vrea să vorbească ceva cu jucătorii în sala de consiliu. A mers acolo şi l-a întrebat pe căpitan, pe Tamaş, ce primă vrea pentru echipă în cazul unui succes cu Steaua. Atunci, el a răspuns în numele colegilor: «Vrem două miliarde de lei, numai noi, fără antrenor». Atunci vă întreb, unde e unitatea la Dinamo?", a spus Cornel Dinu la Fanatik Show, pe Digisport.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:11 PM

Ganea: "N-am avut de impartit nimic cu Bonetti!"

Ionel Ganea a declarat azi pentru dinamovisti.ro ca nu a avut nici un diferend cu fostul antrenor al ros-albilor, Dario Bonetti.

"Eu nu am avut niciodata nimic de impartit cu Dario Bonetti. Nici macar o vorba in contradictoriu, daramite sa mai fie si altceva. Eu imi vad de treaba mea la Dinamo si sper ca rezultatele mult dorite sa apare in cel mai scurt timp", a declarat managerul sportiv al ros-albilor.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:12 PM

Gheorghe Niţu: "Am avut o primă destul de consistentă pentru meciul cu Steaua, toată lumea şi-a luat banii!"

Fostul antrenor de portari din Ştefan cel Mare confirmă şi el spusele lui Cornel Ţălnar în privinţa evenimentelor de la partida cu Steaua din 2008.

"Am avut o primă destul de consistentă. Toată lumea şi-a luat banii, eu chiar îmi aduc aminte că «Ţînţarul» a anunţat primul «11» cu 20 de minute înainte de începerea partidei. Oricum erau multe discuţii în jurul acelui meci de foc, discuţii de fotbal şi politice. Ţălnar n-a spus echipa de start nimănui, nu ne-a spus-o nici nouă, nici şefilor şi nici jucătorilor, tocmai pentru că existau acele speculaţii", a spus Niţu pentru dinamovisti.ro.

"Şi eu ştiu că Mister trebuia să vină director tehnic în vară, dar n-a mai venit" - Gheorghe Niţu, fost antrenor de portari la Dinamo



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:12 PM

Talnar: "Am fost platiti cu totii dupa victoria cu Steaua!"

Cornel Talnar il contrazice pe Cornel Dinu cu privire la un episod petrecut in primavara anului trecut.

Daca Procuroru' a afirmat intr-o emisiune televizata ca Borcea a refuzat sa-i mai dea lui Talnar prima de victorie cu Steaua (2-1), in mai 2008, pentru ca nu a folosit jucatorii doriti de sef, "Tantarul" a reactionat pentru dinamovisti.ro: "Eu va spun varianta reala, asa cum s-a intamplat. A fost o prima de victorie de 400.000 de dolari. Banii s-au impartit la toata lumea, jucatori si antrenori. Eu cu nea Tica Danilescu am fost insarcinati sa impartim sumele asa ca stiu sigur ca toti au primit ce aveau de primit. Titularii au primit cite 21.000 de dolari, eu mi-am luat banii care am convenit sa-i iau, rezervele au luat si ele ceva, foarte consistent. Stiu ca dupa indepartarea lui Mircea Rednic, Cornel Dinu a fost pus director tehnic si trebuia sa-si faca propria sa echipa de antrenori la Dinamo. Nu stiu daca ma includea si pe mine aceasta formula, ideea e ca Mister n-a mai dat curs ofertei din vara"



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:15 PM

Cristea: "E regretabil că antrenorul pleacă, e şi vina noastră"

Andrei Cristea a declarat că se putea obţine mai mult din această confruntare cu Pandurii şi afirmă că este şi vina jucătorilor pentru că Bonetti a fost schimbat. Jucătorul dinamovist îi urează succes în continuare antrenorului italian punctând că fotbaliştii trebuie să conitnue să joace fără a comenta prea mult schimbările de la nivelul băncii tehnice.

"Se putea mai mult, normal, sunt nişte puncte pierdute acasă. E regretabil că antrenorul pleacă, e şi vina noastră, dar ce să mai zicem? Vom continua aşa...Nu mă puneţi să comentez despre antrenori, trebuie să ne facem treaba pe teren noi. Îi urez multă baftă domnului Bonetti, unde se duce", a declarat Andrei Cristea.