RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:16 PM

Rednic: "Cei de la Dinamo n-au caracter! Nu mă întorc acolo!"

Deşi numele său a fost vehiculat de Cristi Borcea, antrenorul Mircea Rednic nu se va întoarce la Dinamo. Tehnicianul ruşilor de la Alania a declarat că nu va reveni la Dinamo pentru că oamenii de-acolo nu s-au purtat frumos cu el, dând dovadă de lipsă de caracter. Fostul tehnician al Rapidului spune că va rămâne la Alania cu care vrea să promoveze şi să joace în Europa.

"Nu mă întorc la Dinamo, s-au purtat foarte urât cu mine. Au dat dovadă de lipsă de caracter atunci când mi-au reziliat contractul.Au pus ce sumă voiau ei şi nici până azi nu mi-au dat suma aia. Nu m-a căutat nimeni de la Dinamo şi, dacă mă caută, nu merg. Îmi pare rău de Dinamo, dar asta e viaţa. Am condiţii excelente la echipa mea şi vreau să promovez şi să joc în Europa", a declarat Rednic pentru http://www.sport.ro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:17 PM

"Dinamo m-a căutat"

Ioan Andone este favorit la preluarea funcţiei de principal la Dinamo, dar mai există şi variantele Bakero şi Ionuţ Badea. Interimar e Ion Marin. Andone o pregăteşte pe Al-Ahli Dubai, suferind o înfrângere grea acasă, în ultima etapă, 1-5 pe teren propriu, cu Al-Ain.

Domnule Andone, v-au sunat cei de la Dinamo?
Da, m-au sunat, am discutat cu ei, dar deocamdată situaţia mea aici nu e clarificată. Am pierdut meciurile din primele două etape şi era posibil ca şeicii să vină şi să-mi spună: "Gata, poţi să pleci!" N-au făcut-o până acum, deci mă gândesc că vor să continue cu mine!

Cum de aţi pierdut cu 5-1 acasă?
Nu e o scuză, dar am avut nouă absenţi! Cinci accidentaţi şi patru la naţionala de tineret, care e la turneul final al Campionatului Mondial. Sper să ne revenim când se vor întoarce cei patru.

Cum vi se pare echipa actuală a lui Dinamo?
Am văzut meciul de la Liberec. O echipă bună, cu dubluri pe posturi.

"Clauza de reziliere e imensă"
Aţi accepta să reveniţi la Dinamo?

Aş veni, dar am un contract în vigoare şi, dacă îmi dau demisia, am de plătit penalităţi foarte mari. Clauza de reziliere e imensă.

De Bonetti ce ziceţi?
Nu pot să comentez despre el. E antrenor ca şi mine, dar nu e uşor să ajungi în grupele Europa League, să baţi Steaua la ea acasă şi să învingi şi campioana (n.r. - Urziceni).

Cu fraţii Becali în ce relaţii mai sunteţi?
Nicio relaţie. Nu am mai avut nicio discuţie cu Giovani. Doar cu Victor m-am întâlnit întâmplător în vacanţă.

Veniţi sau nu la Dinamo?
Eu nu pot să mă duc să le spun celor de aici: "Vreau să plec!". Nu pot să facă asta după două înfrângeri consecutive. Eu sper să redresez situaţia, dar dacă şeicii vor fi nemulţumiţi în săptămânile următoare, sigur îmi vor spune în faţă.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:17 PM

"Dinu a fost folosit de clanul mafiot care conduce clubul!"

Mihnea Ionescu, unul din liderii suporterilor dinamovişti, a declarat că actuala conducere a echipei l-a folosit pe Cornel Dinu pentru a le gira managementul. Ionescu spune că Dinu şi-a dat seama că este folosit şi de aceea s-a dezlănţuit împotriva lui Cristi Borcea şi a restul conducerii.

"Domnul Dinu şi-a dat seama că a fost folosit de clanul mafiot care nu investeşte nimic, dar îşi arogă toate meritele. Domnul Dinu este un simbol al lui Dinamo. El a fost folosit ca să le gireze lor deciziile. Vrem nu vrem, suntem în aceeaşi situaţie cu steliştii. Câtă vreme fotbalul românesc e condus de Becali, Iancu, Borcea, Turcu sau Mititelu! Nu sunt credibili, nu ne pot păcăli la infinit!", a spus Mihnea Ionescu la videochatul ProSport.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 04:18 PM

"Nu suntem în silenzio stampa, suntem în no comment!"

Nicolae Badea spune că nu rezultatele l-au demis pe Dario Bonetti, ci comportamentul şi declaraţiile cu privire la acţionari. Badea a declarat că Ion Marin se va ocupa de Dinamo până la sfârşitul lunii.

"Claudio Bozzini va rămâne antrenor secund la Dinamo şi se va ocupa de pregătirea portarilor. Profesional, atât el, cât şi Dario Bonetti au muncit foarte bine. Nu există reproşuri profesionale. Lucrurile au fost de cu totul altă natură, în plan administrativ şi în planul raporturilor contractuale. Existau clauze contractule, de unde până unde se întinde discursul, cât de profund este şi în ce termeni se poate realiza. Până atunci sunt nişte paşi de parcurs împreună cu staff-ul administrativ. Nu putem trece peste nişte etape doar pentru că vrem să facem un by-pass. Suntem în epoca microtehnologiei nu a lipiturilor reci şi a ştraifurilor făcute pe circuite", a spus Badea pentru Mediafax.

Badea spune că Dinamo nu este în "silenzio stampa", ci în "no comment"!

"Ne-am impus un moratoriu în relaţia cu presa până la sfârşitul lunii octombrie. Ne-am consumat tot stocul de timp în cursul zilelor de vineri şi sâmbătă. Nu suntem în silenzio stampa, dar suntem «no comment». Domnul Ion Marin a spus după meciul cu Pandurii Târgu Jiu că în raportul lui contractual cu Dinamo avea alte atribuţii, ceea ce era adevărat la ora respectivă. Timpul avut la dispoziţie a fost scurt însă şi nu am avut timp de aşa ceva", a mai spus Badea.

Badea a dezvăluit că se va întâlni azi cu Dario Bonetti pentru rezilierea contractului.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 10:27 PM

Borcea: "O să bag bani la Dinamo pînă nu o să mai am nimic. Dacă plec, cine mai dă bani?"

Acţionarul echipei Dinamo, Cristi Borcea, a vorbit despre situaţia clubului din Ştefan cel Mare şi le-a răspuns celor care spun că greşeşte cînd îi premiază pe jucători după fiecare victorie. Oficialul alb-roşilor spune că nu se va schimba şi va continua să îi premieze pe fotbalişti.

"Primul meci al meu la Dinamo a fost în '95, de atunci am eu obişnuinţa asta de a premia jucătorii. Era un meci cu Rapid şi băieţii nu aveau nici o primă promisă. Nu i-am răsfăţat pe jucători, cu astfel de metode am luat 10 trofee şi am ajuns de 3 ori în Cupa UEFA. Eu o să susţin clubul pînă nu o să mai am bani. Nu există un alt club în România care să fie cu salariile la zi. Cînd nu o să mai am bani o să ridic mîna şi o să mă retrag", a spus Cristi Borcea la GSPTV.

Cornel Dinu i-a luat apărarea acţionarului dinamovist: "Domnul Borcea a adus mereu bani de acasă. Ideea e că în ziua de azi se plăteşte mult mai mult decît se produce. Cred că salariile ar trebui să fie de maxim 120.000 de euro, restul banilor să vină din prime de obiectiv".

Pe de altă parte, fostul acţionar al lui Dinamo, Gigi Neţoiu, îl critică pe Cristi Borcea. "Jucătorii au salarii foarte mari acum, nu mai e ca în trecut. Domnul Borcea greşeşte foarte mult cu aceste premieri"



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 10:27 PM

Gigi Neţoiu: "La Dinamo nu există o strategie clară. Acţionarii sînt de vină!"

Fostul acţionar al echipei Dinamo a comentat ultimele scandaluri din Ştefan cel Mare, spunînd că principalii vinovaţi pentru situaţia actuală a echipei sunt acţionarii.

"La Dinamo nu există o strategie. Dinamo e un club important, dar dacă nu sunt rezultate trebuie să pleci. De cînd nu am mai văzut tribune goale în Ştefan cel Mare! În momentul în care există discuţii între acţionari, unii critică antrenorul, alţii îi critică pe jucători, nu se poate face performaţă. Sunt supărat pe Cornel Dinu. Trebuia să tragă nişte semanle de alarmă mai devreme. El are cea mai mare putere la Dinamo, e un profesionist, dar lui i-a fost bine şi a preferat să tacă", a spus Gigi Neţoiu la GSPTV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 10:50 PM

Bonetti nu s-a înţeles cu conducerea în privinţa rezilierii contractului

Fostul antrenor al lui Dinamo, Dario Bonetti, s-a întâlnit, luni, cu preşedintele CA al clubului, Nicolae Badea, pentru a negocia rezilierea contractului, dar cei doi nu au ajuns la niciun acord şi vor mai avea o rundă de discuţii.

"Am discutat cu domnul Badea, dar nu ne-am înţeles. Urmează să ne mai întâlnim şi marţi pentru a pune la punct toate detaliile", a spus Bonetti, care a stat aproximativ o oră la sediul uneia dintre firmele lui Nicolae Badea pentru a discuta despre încetarea contractului.

Italianul le cere oficialilor formaţiei din Ştefan cel Mare restanţe financiare provenite din salariu şi prime de joc.

Tehnicianul italian Dario Bonetti a fost demis, sâmbătă, din funcţia de antrenor principal al lui Dinamo, iar locul său a fost luat de secundul Ion Marin. De altfel, acesta a debutat în partida cu Pandurii Tg. Jiu, scor 1-1, din etapa a 9-a a Ligii I.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 11:04 PM

Andone: "Banii nu contează! Inima şi sufletul îmi spun să revin la Dinamo!"

Ioan Andone pare gata de o revenire în Ştefan cel Mare. Deşi au trecut doar patru luni de când "Fălcosul" a semnat cu Al Ahli Dubai, acesta spune că ar răspunde pozitiv unei oferte de la Dinamo. Andone este varianta preferată de toţi oficialii dinamovişti, care văd în acesta înlocuitorul ideal pentru Dario Bonetti.

Omul care a adus titlul la Cluj în 2008 a mai antrenat formaţia roş-albă în perioada 2002-2005 şi a adus în vitrina clubului un titlu de campioană şi trei Cupe ale României.

"Sună foarte tentant pentru mine [n.r. oferta de la Dinamo]. Să vedem cum o să mă pot despărţi de cei de aici. Aş vrea să mă întorc. Cu sufletul aş vrea să mă întorc. Şi cu inima, Nu e problemă de bani!", a declarat Ioan Andone pentru ProTV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-05-2009 11:04 PM

"Serbia e mai bună ca România! Suntem flămânzi să ne calificăm"

Naţionala Serbiei s-a reunit, astăzi la prânz, pentru meciurile cu România şi Lituania din preliminariile CM 2010.

Mijlocaşul Milan Jovanovic (Standard Liege) este convins că naţionala lui Antic este mai valoroasă decât cea a României şi îi poate învinge pe "tricolori", sâmbătă, la Belgrad.

"Dacă băteam Franţa, meciul cu România nu mai avea nicio miză. Oricum, avem o nouă şansă şi cred că îi putem învinge pe vecinii noştri. Suntem mai buni decât ei, pregătiţi şi flămânzi să le oferim fanilor o nouă victorie şi calificarea la CM. Sper că nu vom fi cuprinşi de euforie până la finalul celor 90 de minute. Trebuie să intrăm pe teren cu capul limpede, să dăm maximum, apoi să sărbătorim. Nu vrem să amânăm verdictul pentru meciul cu Lituania", a spus Jovanovici pentru cotidianul Pravda.

Meciul dintre România şi Serbia va avea loc, sâmbătă, de la ora 21.30, la Belgrad.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-06-2009 03:05 PM

"Din cauza lui m-am lăsat de antrenorat!"

Cornel Dinu n-a retractat ieri acuzaţiile formulate la adresa lui Cristi Borcea. Mai mult, într-un interviu acordat "Evenimentului zilei", administratorul- delegat de la Dinamo a înăsprit tonul acuzaţiilor la adresa acestuia.

EVZ: Domnule Dinu, vă menţineţi acuzaţiile la adresa lui Cristi Borcea?
Cornel Dinu: Borcea e prea fanatic în tot ceea ce face. El nu se bagă peste antrenor din interes, ci din prea multă pasiune. El face mult rău lui Dinamo, dar nu intenţionat.

Când dumneavoastră antrenaţi pe Dinamo, Borcea căpătase aceste obiceiuri?
Din cauza lui m-am lăsat de antrenorat! Mi-a distrus plăcerea de a pregăti echipa! Când eram la Dinamo mă suna de o sută de ori pe zi: «Scoate-l p-ăla!», «Bagă-l p-ăla!», «Ce zici de ăla?».

În ce fel v-a făcut să renunţaţi la antrenorat? Vă suna întruna?
Borcea te termină psihic! Nu mai aveam linişte de creaţie.

Cum vă simţiţi când vedeţi aceste scandaluri interminabile?
Sunt dărâmat din cauza situaţiei în care a ajuns Dinamo. Nu mai pot nici măcar să scriu la volumul al treilea al memoriilor!

Când a venit la club, Borcea vă ducea pardesiul. Acum s-a transformat, nu mai e acel personaj umil?
Borcea nu era aşa la început. După 2000 s-a schimbat, de când a devenit finanţator, patron. Aşa e în capitalism, toţi sunt patroni.