RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-14-2009 03:14 PM

Mihali va fi secundul lui Ion Marin, iar Orac a preluat echipa a doua

Fostul internaţional Gheorghe Mihali a fost numit, marţi, antrenor secund la Dinamo, acolo unde îl va ajuta pe Ion Marin, în timp ce Costel Orac este noul tehnician al echipei a doua a clubului din Ştefan cel Mare.

"Am fost numit ca antrenor principal la Dinamo II şi trebuie să scot echipa din subsolul clasamentului ligii a doua. Poate părea o retrogradare, dar eu nu o iau aşa, pentru că întotdeauna mi-a plăcut să lucrez cu tinerii. Normal că voi încerca să promovez şi jucători la prima echipă, însă în momentul de faţă Dinamo II se află într-o situaţie dificilă. Lotul s-a format târziu şi nu are experienţă, nici măcar de liga a treia", a spus Costel Orac.

Gheorghe Mihali a fost numit la începutul sezonului antrenor secund la Dinamo II, pentru ca apoi, după ce Ion Marin a fost trecut la prima echipă pentru a-l ajuta pe Dario Bonetti, acesta a preluat banca tehnică a formaţiei a doua a clubului.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-14-2009 04:09 PM

Ioan Andone: "Fără critici"

Ioan Andone aşteaptă dezlegarea de la Dubai. Pînă atunci a stabilit detaliile viitorului contract, principala cerinţă fiind ca şefii să se abţină să mai certe public jucătorii.

Prezentul la Dinamo: Ion Marin va pregăti echipa, urmînd a fi ajutat de Cornel Dinu. Viitorul: Ioan Andone vine în Ştefan cel Mare imediat ce se va despărţi de Al Ahli Dubai.

"Şeicul mi-a spus clar că trebuie să-mi respect contractul. Nu ştiu cînd voi reveni, am acord pînă pe 15 mai şi nu ştiu care va fi situaţia pînă atunci", a anunţat Ando. Vasile Turcu asigură că Dinamo nu va căuta alt antrenor între timp: "Chiar dacă nu poate veni acum, el e bine primit oricînd la Dinamo. E un dinamovist adevărat şi un om de caracter de care avem nevoie". Andone a pus deja la punct, împreună cu acţionarii, detaliile viitorului contract.

1. "Nu criticaţi echipa după două-trei meciuri! Am nevoie de timp, de linişte pentru a crea o trupă competitivă. Şi nu mai certaţi public jucătorii, rufele se spală în familie" a fost dorinţa lui Ando, acceptată de şefi.

2. Durata acordului să se întindă pe minimum trei ani. "Fălcosul" a cerut şi mînă liberă la transferuri, urmînd să aibă atribuţiile unui manager general.

3. În relaţia cu conducerea să fie un singur om de legătură: preşedintele Nicolae Badea. Cu restul acţionarilor se va organiza o întîlnire săptămînală.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-14-2009 04:09 PM

Tamaş: "Sîntem cu banii la zi, Cristi Borcea are cuvînt"

Unul dintre liderii jucătorilor dinamovişti, Gabriel Tamaş, a declarat azi că roş-albii nu au probleme financiare şi jucătorii îşi văd de antrenamente.

"Sîntem cu banii la zi şi, cum a promis domnul Borcea, vom primi şi acele bonusuri din cupele europene. Cum vor veni banii la club, zilele acestea am înţeles, se vor face plăţile. Aşa că nimeni nu are nimic de reproşat nimănui. Nu cred că există vreun nemulţumit în echipă. Ne concentrăm exclusiv pe meciul de la Braşov, trebuie să-l cîştigăm ca să ne apropiem de prima poziţie", a declarat Tamaş pentru dinamovisti.ro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-14-2009 04:11 PM

Badea: "Nu-l mai astept pe Andone, ma duc eu in Emirate dupa el!"

Dinamovistii l-au confirmat ieri in functie pe Ion Marin, care va fi antrenor principal pana cand Ioan Andone va primi unda verde de la arabi sa revina in Romania si sa semneze cu ros-albii. Presedintele CA al "cainilor" spera ca acest lucru sa se intample cat mai repede, fiind gata de masuri extreme pentru a-l .

"Cu seicul e cel mai greu, fiindca e un om puternic. Stiu ca Andone si-ar fi dorit sa vina acum. Era bine sa aiba ceva timp sa pregateasca echipa si sa atace primavara europeana", a precizat Vasile Turcu. Presedintele CA al lui Dinamo, Nicolae Badea, a declarat ca in urma sedintei actionarilor s-a luat decizia de a-l instala pe Ion Marin ca antrenor principal, pana la sosirea lui Ando: "Nu-l mai astept pe Andone, ma duc eu in Emirate dupa el", a declarat Badea pentru cancan.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-14-2009 04:13 PM

Borcea: "Vrem arbitri straini cu Brasov!"

Satui sa mai fie dezavantajati de arbitraje, dinamovistii au facut deja o cerere la CCA, imediat dupa meciul cu Pandurii, in care au cerut ca urmatoarea partida sa fie arbitrata de o brigada din strainatate.

"Am cerut in termeni legali Comisiei Centrale a Arbitrilor ca la meciul de duminica de la Brasov sa fim arbitrati de straini! Nu ne-au dat inca raspunsul, asteptam decizia", a zis Cristi Borcea pentru dinamovisti.ro

"Avem incredere deplina in Ion Marin!"
Conducerea dinamovista l-a confirmat in functie pe interimarul Ion Marin, acordandu-i acestuia toata responsabilitatea unui antrenor principal

"Avem incredere deplina in Ion Marin, speram sa dovedeasca la Dinamo ca e unul dintre cei mai buni. Interesul nostru comun e ca Dinamo sa invinga", a zis Borcea pentru dinamovisti.ro.

"Am avut oferta de un milion pentru Alexe si nu l-am dat! Este numai al lui Dinamo!"
Presedintele executiv al clubului din Stefan cel Mare respinge orice discutie conform careia jucatorii lui Dinamo ar apartine altor persoane si nu clubului Dinamo.

"Jucatorii clubului nostru sunt exclusiv, 100%, proprietatea lui Dinamo, iar actele o pot dovedi. Marius Alexe este numai al lui Dinamo si pentru Dinamo! Chiar am avut de curand o oferta de un milion de dolari pentru el de la o echipa din prima liga si nu l-am dat!", a zis Cristi Borcea pentru dinamovisti.ro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-14-2009 04:13 PM

50 de lei biletul pentru suporterii dinamovisti la Brasov!

Fanilor echipei din Soseaua Stefan cel Mare le-au fost rezervate 500 de bilete pentru meciul FC Brasov-Dinamo, programat duminica, ora 18.00, pe stadionul "Tineretului".

Clubul FC Brasov a anuntat ca un bilet in sectoarele rezervate suporterilor dinamovisti, la peluza stadionului "Tineretului", costa 50 RON!
Sustinatorii dinamovisti din Bucuresti, din Brasov sau din alte orase apropiate vor avea la dispozitie o casa de bilete la intrarea in peluza stadionului "Tineretului" din Brasov.

Programul lui Dinamo:

MIERCURI
• Ora 17.00: antrenament, stadion Dinamo, DESCHIS publicului si reprezentantilor mass-media
JOI
• Ora 11.00: antrenament, Saftica
• Ora 12.00: conferinta de presa, Rin Grand Hotel, Sala Varsovia
• Ora 17.00: antrenament, Saftica
VINERI
• Ora 12.00: cantonament, Saftica
• Ora 17.00: antrenament, Saftica
SAMBATA
• Ora 13.00: cazare Hotel Brasov, Hotel "ARO PALACE"
• Ora 17.00: antrenament, Brasov, DESCHIS publicului si reprezentantilor mass-media
DUMINICA
• Ora 18.00: FC Brasov-Dinamo, Stadion "Tineretului"



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-14-2009 04:15 PM

Ion Marin schimbă sistemul de joc

Ion Marin va schimba sistemul de joc, urmînd să renunţe la un închizător pentru a întări ofensiva. Motivul? "Cîinii" au marcat doar 9 goluri în cele 9 meciuri din Liga I.

"Săpăligă" a avut iniţiativa să treacă la 4-4-2, iar şefii au salutat ideea. "Înnebuneam cînd îl vedeam pe Bonetti că băga doi mijlocaşi defensivi!", au zis în mai multe rînduri acţionarii din Ştefan cel Mare.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-15-2009 04:17 PM

Borcea spune că Ion Marin va rămâne antrenorul echipei până în luna mai a anului viitor

Preşedintele executiv al grupării din Ştefan cel Mare, Cristian Borcea, a declarat miercuri că are încredere în tehnicianul Ion Marin şi că acesta va rămâne antrenorul lui Dinamo până în luna mai a anului viitor, atunci când îi va expira contractul lui Andone cu Al Ahli.

"Dacă nu aveam încredere în Ion Marin, nu-l mai puneam antrenor principal. Pe Ioan Andone nu-l putem aduce până în mai şi până atunci va rămâne Ion Marin", a declarat preşedintele executiv al lui Dinamo, Cristian Borcea, care a ţinut să demonteze şi zvonurile care îl dădeau pe Bergodi drept viitorul antrenor al alb-roşilor.

Borcea a sărit în ajutorul decarului naţionalei, însă, în acelaşi timp, a admis că Mutu a făcut erori. "A greşit că nu şi-a luat la revedere când a plecat de la naţională, dar se uită prea repede câte lucruri bune a făcut Mutu pentru prima reprezentativă. Se uită de vremea când dădea goluri şi naţionala câştiga, iar toată lumea era fericită", a replicat Borcea.

Oficialul dinamovist l-a criticat şi pe Adrian Cristea, după ce escapada nocturnă a acestuia, petrecută înaintea meciului cu Serbia, a fost dezvăluită de presă. "E inadmisibil ce a făcut Adrian Cristea. L-am certat, dar nu îi punem la îndoială valoarea", a încheiat Borcea.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-15-2009 04:22 PM

Dinamo-Dinamo II 1-0, într-un meci de verificare

Dinamo a câştigat, miercuri, scor 1-0, partida amicală disputată în compania echipei satelit, pe terenul principal din cadrul Complexului Sportiv din Ştefan cel Mare.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Marius Alexe, în minutul 42.

Tehnicianul Ion Marin a început partida cu următorul 11: Dolha - Scarlatache, Tamaş, Moţi, Pulhac - Torje, N'Doye, Boştină, Alexe - Zicu, Cl. Niculescu. În partea secundă au mai intrat: Molinero, Goian, Grigore, Diabate, Predescu, L. Rus, D. Kone şi Mendy.

Atacanţii Marius Niculae şi Florin Bratu, reveniţi după accidentări, s-au pregătit pe marginea terenului, în timp ce Ze Kalanga, Adrian Cristea şi Andrei Cristea sunt convocaţi la echipele naţionale. De asemenea, portarul Florin Matache s-a antrenat singur, el având în continuare probleme medicale.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-16-2009 06:29 PM

Borcea: "Braşovul este echipa cea mai avantajată de arbitri, sper ca Balaj să nu greşească"

Preşedintele executiv al lui Dinamo, Cristian Borcea, a declarat, joi, că delegarea lui Cristian Balaj la meciul cu FC Braşov este una neinspirată şi consideră că în ultimul timp echipa pregătită de Viorel Moldovan este cea mai avantajată de brigăzile de arbitri.

"Ştiu foarte bine Braşovul. Atât anul trecut, cât şi anul acesta este echipa cea mai avantajată de arbitri, şi mă uit că am căzut tot cu Balaj. Cu el la centru am cedat cu 2-0 în sezonul trecut, atunci când am pierdut şi campionatul. Tot am cerut arbitri străini, asta e dovada că în arbitrii străini avem încredere. Nu vreau să mă gândesc că Balaj va greşi. Este în Liga Europa şi cred că nu va mai face erorile din campionatul trecut", a spus Borcea la Realitatea TV.

Oficialii lui Dinamo pretind că au făcut cerere căre Comisia Centrală a Arbitrilor pentru ca meciul cu FC Braşov, din etapa a 10-a, să fie condus de o brigadă din străinătate, însă preşedintele CCA, Vasile Avram, neagă că ar fi primit această solicitare. Mai mult, pentru ca disputa să fie condusă de arbitri din străinătate, şi FC Braşov ar fi trebuit să fie de acord cu aceast lucru.

Partida FC Braşov-Dinamo, din etapa a 10-a a Ligii I, se va disputa duminică, de la ora 18:00, pe stadionul Tineretului.