RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-17-2009 01:14 PM

"Săgeată" frîntă

Niculae încă se resimte după leziunea de la aductorul stîng şi nu va forţa la Braşov. Se speră în recuperarea sa pentru meciul cu Galatasaray.

O lună şi jumătate au trecut de la ultimul meci al lui Marius Niculae pentru Dinamo, 1-0 contra Stelei, în Ghencea! Atacantul de 28 de ani a revenit la antrenamente în această săptămînă, însă nu este încă recuperat sută la sută, iar revenirea sa pe teren se va prelungi, urmînd să nu fie utilizat contra Braşovului.

Miercuri nu a evoluat deloc în jocul-şcoală disputat de "cîini" contra echipei secunde tocmai pentru a nu risca o recidivă. Ieri s-a antrenat normal în cantonamentul de la Săftica, dar nu va putea juca sub Tîmpa. "Leziunea nu a fost pe muşchi, ci pe os, ceea ce e mai grav din punctul de vedere al recuperări", explică medicii.

Marius ar putea să nu fie luat nici în lotul lărgit pentru partida cu "stegarii". Staff-ul medical al "cîinilor" speră ca atacantul să fie proaspăt în confruntarea dificilă de la Istanbul, de joia viitoare, cu Galatasaray, în grupele Europa League.

4 meciuri din nouă a bifat Marius Niculae în Liga I în acest sezon, reuşind să marcheze o dată, contra CFR-ului (1-0)

Scandal cu scoţienii

Inverness va face apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) pentru a nu-i plăti fostului său atacant, Marius Niculae, suma de 133.000 de lire sterline, aproximativ 142.000 de euro. Fotbalistul a pretins banii, ce reprezintă 30% din suma de transfer la Dinamo, din iunie 2008, conform unei clauze pe care o avea în contract. FIFA a dat dreptate jucătorului, însă Inverness a făcut recurs.

Îl aşteaptă pe Doman
Mijlocaşul lui FC Argeş, Cătălin Doman, a depus memoriu la FRF pentru a deveni liber de contract, întrucît nu a fost plătit de mai mult de două luni. Termenul de judecată este marţea viitoare, iar roş-albii aşteaptă verdictul. Dacă va deveni liber, Dinamo îi va oferi un contract pe trei sezoane, Doman (21 de ani) fiind pe lista "cîinilor" din vară. În aceeaşi situaţie se află şi Iulian Tameş (30 de ani), care ar putea reveni în Ştefan cel Mare.

Bonetti e antrenor!
Dario Bonetti încă nu a semnat actele divorţului de Dinamo, nemulţumit că nu i se dau despăgubiri de 120.000 de euro. "Juridic, Bonetti încă e angajatul lui Dinamo, dar nu vine la club. Nici n-are de ce, Ion Marin e «principal». I-am trimis un act scris care reflectă lucrurile discutate de noi. Cît îl priveşte pe Cristiano Bergodi, nu e o soluţie acum pentru noi", a declarat Badea.

Ultimele noutăţi
» Dinamoviştii au reînnoit ieri contractul cu Rin Grand Hotel. Fraţii Negoiţă s-au împăcat de mai multă vreme cu acţionarii din Ştefan cel Mare, după disputele dintre Ionuţ Negoiţă şi Vasile Turcu. "Cîştigăm peste un milion de euro din această afacere", a afirmat Nicolae Badea.
» Nicolae Badea a confirmat că va pleca în Emirate, dar spune că nu neapărat ca să negocieze cu Andone: "Am trei întîlniri de afaceri în zonă, printre care una şi cu şeicul Dubaiului, care e preşedintele lui Al Ahli. O să discutăm mai multe".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-17-2009 01:15 PM

Pleacă după Ando

Șefii din Ștefan cel Mare și-au programat în week-end o vizită fulger la Dubai pentru a discuta cu șeicul lui Al Ahli despre posibilitatea rezilierii contractului lui Ioan Andone!

Acționarii n-au renunțat la ideea aducerii rapide a tehnicianului de 49 de ani, totul depinzînd de intențiile Arabilor.

Oficialii “cîinilor” vor să discute și despre “cazul Adrian Cristea”, întrucît, spun ei, contractul dintre părți, în valoare de 850.000 de euro, era parafat, dar Al Ahli nu l-a mai respectat.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-17-2009 01:16 PM

Cristi Borcea: "Pregătiţi-vă de război!"

Şefii le-au transmis "cîinilor" înaintea plecării spre Braşov că merg la luptă şi să fie gata să joace şi împotriva unui arbitraj ostil.

"Cîinii" s-au fost pregătiţi ca de război înaintea deplasării sub Tîmpa. "Vreau neapărat să bateţi şi consideraţi că mergeţi la luptă! S-ar putea ca şi arbitrajul să ne fie ostil, fiţi gata să jucaţi şi împotriva cîtorva oameni în plus. Vreau să vă răzbunaţi" a fost mesajul pe care Cristi Borcea l-a transmis roş-albilor. Dacă vor bate, jucătorii ar putea fi chiar premiaţi cu un bonus total de echipă de 50.000 de euro, mai ales că n-au mai învins deloc de o lună, de la succesul de acasă cu Unirea Urziceni (2-1).

Echipă în funcţie de teren
Se iau în calcul şi condiţiile meteo, ce se anunţă potrivnice. "Ştim că a nins din belşug la Braşov", au spus ieri jucătorii dinamovişti. Tactica va fi făcută şi în funcţie de starea terenului. Chiar şi "11"-le de start ar putea fi decis de acest amănunt: dacă terenul va fi bun, va evolua din primul minut Claudiu Niculescu. Dacă gazonul va fi umed şi alunecos, o să joace Alexe!

"Au site-ul conectat la CCA"
Borcea a aruncat şi ieri săgeţi către "stegari": "Am văzut că site-ul lor e conectat la serverul CCA, ştie arbitrii mai devreme decît oricine în ţara asta! În lumea de azi, cine stăpîneşte internetul e cineva, nu? Incredibil, dar la ce presiuni face Braşovul asupra "fluieraşilor", mă mir că nu primim numele arbitrului care conduce partida direct de la sediul clubului ardelean. Se spune că eu fac mereu gălăgie cu arbitrii, dar să nu uităm că şi MM Stoica, şi alţii au atacat Braşovul cînd a venit vorba de acest subiect".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-17-2009 01:18 PM

Francisco Molinero: "Vreau o şansă!"

Nebăgat în seamă de Bonetti, Francisco Molinero speră să devină titular cu Ion Marin.

- Francisco, ai doar trei meciuri pentru Dinamo în acest sezon. Ce se întîmplă de eşti mereu rezervă?
- Nu ştiu... Ca orice fotbalist, îmi doresc să joc, dar nu depinde numai de mine. Eu îmi văd de treabă, mă antrenez cît pot de bine, am început să învăţ şi româneşte, deci nu cred că mi se poate reproşa ceva. E adevărat că am venit la Dinamo nepregătit fizic, însă acum sînt la sută la sută din capacitate. Campionatul e lung, sper să vină şi momentul meu.

- Sînt şanse să fii pe teren la Braşov?
- Asta depinde doar de antrenor. Eu mă antrenez la intensitate maximă zi de zi şi aştept. Importante sînt rezultatele echipei, nu dacă joacă sau nu Molinero ori alt fotbalist.

- Ai fost adus ca titular, vedetă din Primera Division, dar...
- Să ştii că am făcut un efort să vin în România. Ca să semnez cu Dinamo, am rupt contractul cu Atletico... Dacă nu îmi doream să fiu aici, puteam să rămîn pe bancă la Madrid. La Liberec, unde am fost titular, am demonstrat că pot face faţă la un nivel înalt, aşa că nu aştept decît încă o şansă. O merit!

120.000 de euro pe an e salariul lui Molinero

300 de minute a jucat Molinero pentru Dinamo, în 3 partide

Ghid pentru conaţionali

Molinero a încheiat ieri un contract de imagine cu firma de turism Apollo Tour. Fundaşul dreapta va fi imaginea companiei. Molinero a fost numit onorific "Ambasadorul turiştilor spanioli în România" şi este şi imaginea Brady Auto Center.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-19-2009 04:37 PM

Borcea: "Victoria cu Braşovul este foarte importantă, ne ţine în faţă în clasament"

Preşedintele executiv al lui Dinamo, Cristian Borcea, a declarat, duminică, după meciul cu FC Braşov, că victoria obţinută de roş-albi este una extrem de importantă, mai ales că menţine formaţia din Ştefan cel Mare în primele poziţii ale clasamentului.

"E o victorie extraordinar de importantă, care ne ţine în faţă în clasament. Un meci de egalitate nu ne avantaja, doar victoria ne mulţumea. Mă aşteptam să învingem, chiar dacă aveam mulţi jucători indisponibili. Vroiam să răzbunăm eşecurile din campionatul trecut, prin care am şi pierdut titlul. Dacă vor reveni Bratu, Niculae, vom fi o echipă greu de bătut de acum înainte", a spus Borcea, la Digi Sport.

Oficialul dinamovist a contestat prestaţia centralului Cristian Balaj, pe care îl acuză că nu l-a avertizat pe Ezequias în urma unui fault asupra lui Torje: "Ştiu că au fost probleme la o fază la Torje, a fost lovit în faţă şi a necesitat pe toată durata reprizei secunde intervenţia medicului. Când am fost arbitraţi de români, am fost dezavantajaţi, este incredibil. Nu mai trebuie să fim arbitraţi de români în niciun meci".

Echipa pregătită de Ion Marin, Dinamo, a învins, duminică, în deplasare, pe FC Braşov, scor 1-0, şi astfel echipa de sub Tâmpa a înregistrat primul eşec pe teren propriu de la revenirea în primul eşalon, care s-a produs anul trecut. În urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 17 puncte şi a urcat momentan pe locul 5, iar FC Braşov a rămas cu 16 puncte şi a căzut pe locul 6.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-19-2009 04:37 PM

Ion Marin: "Am obţinut o victorie muncită, băieţii au arătat ca o adevărată echipă"

Antrenorul lui Dinamo, Ion Marin, a declarat, duminică, după meciul cu FC Braşov, că elevii săi au arătat ca o echipă în adevăratul sens al cuvântului şi au obţinut o victorie muncită

"O victorie muncită, chiar i-am felicitat pe băieţi că au arătat ca o adevărată echipă. Meciul putea fi încheiat la ratarea lui Andrei Cristea, la două minute după gol. Gazdele au dominat repriza a doua, dar s-au bazat doar pe lovitura de cap al lui Zaharia. Cele trei puncte sunt importante, pentru că ne menţin în plutonul fruntaş. Am avut probleme pe părţile laterale, unde Braşovul are jucători foarte buni", a spus Marin.

Tehnicianul roş-albilor are încredere că echipa din Ştefan cel Mare este capabilă să obţină un rezultat bun în meciul cu Galatasaray, în grupele Ligii Europa: "Urmează Galatasaray, sper să ne recuperăm fizic şi să obţinem un rezultat pozitiv în Turcia".

Echipa pregătită de Ion Marin, Dinamo, a învins, duminică, în deplasare, pe FC Braşov, scor 1-0, şi astfel formaţia de sub Tâmpa a înregistrat primul eşec pe teren propriu de la revenirea în primul eşalon, care s-a produs anul trecut. În urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 17 puncte şi a urcat momentan pe locul 5, iar FC Braşov a rămas cu 16 puncte şi a căzut pe locul 6.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-19-2009 05:33 PM

Andrei Cristea: "Am bătut Steaua, Urziceni, Braşov. E bine că scăpăm de complexe"

Andrei Cristea, autorul golului cu care Dinamo a cîştigat la Braşov, era fericit că echipa sa şi-a luat revanşa în faţa lui FC Braşov, după ce ardelenii îi opriseră pe "cîini" din cursa spre titlu în sezonul trecut.

"Sînt bucuros că am reuşit să învingem azi, ne dorim să avem continuitate. Am sărbătorit alături de suporteri, îi aştept şi acasă. Nu au fost şefii la meci? Probabil s-au uitat la TV. Am bătut Braşovul, după ce am învins şi în Ghencea şi am învins Unirea Urziceni. E bine că dărîmăm mituri şi complexe. Am jucat cu răutate azi, dar nu m-am gîndit la ceea ce a fost în sezonul trecut. Nu cred că trebuie să ne fie ridicate statui mie şi lui Ema Dolha, trebuie să sărbătorim împreună acest succes. Va fi o luptă aprigă pentru primul loc, dar noi nu ne propunem altceva", a spus Andrei Cristea.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-19-2009 05:33 PM

Dolha: "Aş fi preferat să cîştigăm în faţa Braşovului în sezonul trecut şi să fim campioni"

Portarul dinamovist Emilian Dolha şi-a păstrat modestia în ciuda evoluţiei fără greşeală din meciul cu FC Braşov, felicitîndu-şi în schimb coechipierii. Goalkeeperul a mărturisit apoi că ar fi dat succesul din această seară pe o victorie în meciul din returul sezonului trecut.

"Eroii sînt în războaie, stelele sînt sus pe cer. Eu doar încerc să fiu un jucător de fotbal cît mai bun. Colegii mei au fost impresionanţi astăzi. Azi am avut mai mult noroc ca de obicei. Ştiam că va fi dificil la Braşov, dar am cîştigat datorită coechipierilor mei, care merită toate felicitările. Nu pot spune că a fost o răzbunare, aş fi preferat să cîştigăm meciurile cu Braşov din sezonul trecut şi să fim campioni. E cea mai mare onoare să fiu căpitanul lui Dinamo. Sper să mă ridic la măcar 15 la sută din valoarea celor care au purtat banderola de-a lungul timpului. Nu mă aşteptam, sînt alţi 3-4 jucători care chiar au făcut ceva pentru acest club şi ar merita banderola mai mult ca mine", a spus Emilian Dolha.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-19-2009 05:34 PM

Vasile Turcu: "Mergem înainte cu Ion Marin, echipa se descurcă bine"

Acţionarul echipei Dinamo, Vasile Turcu, a comentat victoria echipei sale în meciul cu Dinamo, spunînd că tehnicianul Ion Marin a pregătit foarte bine partida.

"Am avut o discuţie cu domnul Ioan Andone, dar echipa nu îi dă drumul. Mergem înainte cu Ion Marin, echipa se descurcă destul de bine. Pentru noi cele trei puncte au conatt foarte mult. Braşovenii au ratat mult iar Dolha a fost într-o zi mare, dar asta contează mai puţin. Arbitrul de centru a condus meciul bine şi nu are rost să mai discutăm despre greşeli", a spus Vasile Turcu la Recursul Etapei, pe GSPTV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-19-2009 05:35 PM

Mihali: "Galata are echipă de internaţionali! A atacat din toate poziţiile"

Secundul Gică Mihali a urmărit aseară din tribună meciul Galatasaray-Trabzon 4-3 şi a identificat punctele slabe, dar şi cele bune ale turcilor, pe care le-a explicat într-un interviu acordat dinamovisti.ro. Într-o şedinţă video înainte partida de joi, "cîinii" vor urmări pe DVD meciul Galatei şi vor analiza jocul echipei lui Rijkaard.

- Domnule Mihali, cum vi s-a părut Galatasaray în partida de aseară?
-Galatasaray e o formaţie de internaţionali, asta s-a văzut clar. Vă daţi seama cam ce echipă au dacă îşi permit să ţină un jucător ca Elano pe banca de rezerve! Au atacat din toate poziţiile, şi-au creat ocazii peste ocazii.

- Va fi o problemă pentru Dinamo şi presiunea publicului pe Ali Sami Yen?
- Au un stadion în care fanii creează o presiune imensă asupra adversarului. Suporterii influenţează foarte mult cursul partidei, dacă nu eşti puternic, îţi tremură picioarele cînd intri pe teren.

- Au şi puncte slabe turcii?
- Le-am văzut, le-am notat, le voi spune lui Ion Marin şi jucătorilor, le-am adus şi DVD-ul cu meciul.

- Dinamo va avea un plus de încredere avînd în vedere că s-a descurcat bine în deplasare?
- Ei au făcut spectacol acasă, dar Dinamo joacă bine în deplasare.Este cel mai puternic adversar pe care îl întîlnim în acest sezon.