RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-07-2009 05:38 PM

Niculescu: "Nu cred ca pot sa-l mai astept pe Mutu sa jucam impreuna la Dinamo"

Claudiu Niculescu spune ca vrea sa mai joace in Stefan cel Mare si ca nu se gandeste sa plece, dorind sa se retraga de la formatia unde evolueaza, cu doi ani de pauza, din 2001. Mutu a anuntat ca isi va face si el retragerea tot de la Dinamo, dar peste 5-6 ani, dar Niculescu, 33 de ani, nu crede ca vor juca impreuna.

"Imi doresc sa ma retrag de la Dinamo peste 2-3 ani. Mutu e mai mic ca mine, as vrea sa-l astept sa jucam impreuna dar nu cred ca o sa pot", a zis Niculescu.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-07-2009 07:32 PM

Borcea spune că nu îi va mai lăsa pe dinamovişti la naţională până în luna decembrie

Preşedintele executiv al lui Dinamo, Cristian Borcea, a declarat luni că nu vrea ca jucătorii săi să mai fie convocaţi la naţională până în luna decembrie, pentru a fi odihniţi în perspectiva meciurilor din Europa League, şi l-a atacat din nou dur pe selecţionerul Răzvan Lucescu.

"Dacă nu mai avem nicio şansă de calificare, nu văd de ce jucătorii de la Dinamo să mai fie convocaţi la naţională. Până în decembrie, cât echipele sunt angrenate în cupele europene şi avem meciuri din trei în trei zile, nu văd de ce să mai fie convocaţi. Nu vreau să mai ia niciunul de la mine. Avem campionat, avem Europa League. Să ia de la Braşov, de la Rapid", a declarat luni, la GSP TV, Cristi Borcea, care a găsit şi un scenariu în cazul în care dinamoviştii vor fi totuşi chemaţi la naţională: "Când o să-i convoace, or să fie accidentaţi, de la echipa de club îşi iau banii, nu de la naţională".

Totodată, Borcea a lansat un nou atac la adresa selecţionerului, spunând că acesta nu va face performanţă la naţională, dar, în ciuda acestui fapt, a precizat că îl doreşte pe banca tehnică a lui Dinamo. "Răzvan deocamdată n-a obţinut nimic şi voi, presa, îl faceţi erou naţional. Dacă naţionala juca aşa cu Iordănescu sau Piţurcă erau desfiinţaţi de dimineaţă până seara. E un foarte bun antrenor de club şi sunt sigur că o să lucrez cu el în viitorul apropiat. Din punctul de vedere al selecţionerului dă dovadă de slăbiciuni care îl apasă. Nu cred că va obţine rezultate. O să vedeţi, timpul va demonstra, nu va face nimic la naţională", a declarat Borcea, care a mai adăugat: "Nu vreau să-l mai critic, să-l am antrenor la un club rival".

Cristian Borcea a fost unul dintre primii contestatari ai selecţionerului după ce acesta a anunţat lotul pentru meciurile cu Franţa şi Austria, criticând în special selecţia făcută de acesta.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Marius_Black - 09-07-2009 07:43 PM

Ca de obicei...asta si jiji duc lipsa totala de creier.


RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-08-2009 12:25 AM

Niculescu, sărit din schemă!

Cândva un idol al tribunelor în"Ştefan cel Mare", Claudiu Niculescu a ajuns într-o situaţie destul de dificilă în mandatul lui Bonetti.

Tehnicianul este un fan al sistemului de rotaţie a jucătorilor, numai că Niculescu nu prea intră în calculele sale. Deşi italianul a demonstrat în meciurile cu Slovan şi cu Steaua că e foarte hotărât în ceea ce priveşte folosirea tuturor jucătorilor, Claudiu a fost lăsat mereu deoparte. Se poate spune chiar că vârful de 33 de ani a fost trecut pe linie moartă, având în vedere că în cinci meciuri de campionat a bifat doar două apariţii, ambele din postura de rezervă. Nici "dubla" cu Slovan din Europa League nu a adus nimic nou pentru acesta, doar finalurile de meci prinzându-l pe teren. Situaţia prin care trece Claudiu, completată de plecarea lui Ionel Dănciulescu la Hercules Alicante, înseamnă practic sfârşitul celebrului cuplu "N&D" care făcea senzaţie nu cu mult timp în urmă.

"Îmi aştept rândul"
Niculescu speră ca, în curând, situaţia să se schimbe. "N-am vorbit cu domnul Bonetti despre asta. E alegerea lui, iar eu o respect. La Dinamo nu e loc de supărare acum, mai ales că echipa merge bine", spune "Clau-gol", care nu vede decât o singură soluţie pentru remedierea problemei: "Trebuie să trag şi mai tare la antrenamente şi o să aştept. Cu siguranţă mi se va acorda o şansă".

75 de minute a jucat Niculescu pentru Dinamo dintr-un total de 660 posibile în acest sezon



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-08-2009 11:48 AM

"Vrem gălăgie!"

La partidele care se vor disputa cu tribunele închise în Europa, dinamoviştii vor să instaleze un ecran imens chiar la intrarea în arenă pentru ca fanii să facă atmosferă.

"Cîinii" au fost puşi în încurcătură de vestea vestea venită de la UEFA, conform căreia la meciurile cu Panathinaikos şi Galatasaray, programate să joace cu porţile-nchise în Ştefan cel Mare, adversarii vor putea aduce cîte 200 de fani.

Conducerea roş-albilor ia în calcul o idee venită chiar din peluză, care poate fi pusă în practică pînă pe 1 octombrie, cînd este programată partida cu PAO.

"Fanii şi-ar dori instalarea unui ecran-gigant lîngă stadion pentru ca strigătele lor să se audă şi pe teren! Să discutăm şi noi, apoi să vedem dacă este posibil acest lucru", zic oficialii. "Cîinii" intenţionează să aducă un proiector chiar lîngă magazinul clubului, în zona caselor de bilete: "E la o sută de metri de peluza sud, iar suporterii noştri ar putea face gălăgie pentru a-i acoperi pe cei 200 de fani ai adversarilor".

Suporterii au luat în calcul şi varianta a doua: să urce pe acoperişurile clădirilor din zona arenei, dar şi a Spitalului Floreasca. "Am avea nevoie de fani, mai ales că grecii şi turcii sînt tare gălăgioşi. Dacă nu intrau în teren, acum nu mai eram puşi în situaţia de a improviza", spun acţionarii.

75 de bilete primeşte Dinamo de la UEFA pentru fiecare din cele două meciuri. Aici intră jucătorii, staff-ul tehnic, copiii de mingi, acţionarii şi cîţiva invitaţi

"Îl urmărim pe Roman"
Vasile Turcu admite că Dinamo e interesată de un transfer al mijlocaşului lui FC Braşov, Mihai Roman (25 de ani): "Este un jucător foarte valoros, însă nu ne putem entuziasma de evoluţia lui după un singur meci. Într-adevăr, a marcat de două ori şi împotriva noastră, dar tot mai trebuie urmărit. Să vedem întîi dacă se potriveşte cu stilul lui Dinamo. Nu acţionarii sînt cei care decid de ce jucători are nevoie echipa, noi hotărîm doar dacă dăm banii. Antrenorul e responsabil pentru rezultate".

Englezii mai speră la Tamaş
West Bromwich Albion, locul 2 în liga secundă din Anglia, îl vrea în continuare pe Gabriel Tamaş. Ziarele din Anglia susţin că WBA va face o nouă ofertă în mercato din iarnă pentru fundaşul de 25 de ani. Cum Tamaş este împrumutat de Dinamo de la Auxerre pînă în vară, "cîinii" au prima opţiune de transfer, iar pentru a renunţa la serviciile sale solicită 500.000 de euro. Francezii vor încasa 1,5 milioane de euro dacă afacerea se va perfecta.

Ultimele noutăţi:
- Andrei Cristea: "Sînt bucuros că am ajuns să joc meci de meci, dar nu o să mă supăr dacă o să mai stau şi pe bancă. Se va simţi absenţa lui Ionel Dănciulescu, era un jucător foarte important, un simbol pentru Dinamo".
- Claudiu Niculescu: "Îmi doresc să mă retrag de la Dinamo peste 2-3 ani. Mutu e mai mic decît mine, mai are de jucat în străinătate. Aş vrea să-l aştept să jucăm împreună, dar nu cred că o să pot!".
- Florin Bratu a început de ieri antrenamentele cu echipa şi este aşteptat să revină pe teren etapa următoare, cu Unirea Urziceni, după 11 luni de inactivitate.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-08-2009 11:50 AM

Ori transfer, ori salariu mic

Dacă Marius Niculae nu va pleca la Al Ahli Dubai, şefii intenţionează să-i înjumătăţească leafa, cifrată acum la 400.000 de euro pe sezon.

Dinamo aşteaptă în aceste zile sosirea la Bucureşti a unuia dintre şeicii lui Al Ahli Dubai pentru a negocia transferurile lui Marius Niculae şi Adrian Cristea.

În cazul în care afacerea va pica, acţionarii vor să caute alte soluţii de echilibrare a bugetului. Una dintre ele e renegocierea contractului lui "Săgeată". "La Adrian Cristea nu e cazul, are 70.000 de euro pe an. Dar salariul lui Marius este destul de mare avînd în vedere situaţia financiară actuală a clubului", se justifică şefii. Niculae are acum un salariu anual de 400.000 de euro.

Au datorii mari
Surse din Ştefan cel Mare spun că datoriile roş-albilor către băncile de unde au luat diverse credite se învîrt în jurul sumei de 5 milioane de euro. Iar reţeta europeană le-a adus surprize neplăcute "cîinilor": "Ne aşteptam să primim vreo 3-4 milioane de la UEFA, dar în realitate vom avea numai un milion. Cu banii ăştia plătim doar salariile pe două luni".

Dacă va accepta renegocierea, Marius nu va ieşi în pierdere, susţin şefii clubului. Ei au de gînd să-i ofere un salariu fix de cel mult 200.000 de euro, plus bonusuri în funcţie de golurile marcate, de selecţiile la echipa naţională, dar şi de performanţele echipei. Calificarea în primăvara europeană şi cîştigarea titlului i-ar putea aduce atacantului de 28 de ani un cîştig total de 500.000 de euro în vara lui 2010.

3 goluri în 6 partide a marcat Marius Niculae pentru Dinamo în acest sezon, în Liga I şi Europa League



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-08-2009 12:15 PM

"Cadou" de despărţire!

Ionel Dănciulescu a plecat în Spania, la Hercules Alicante, dar despărţirea de Dinamo îşi consumă încă efectele secundare.

Mărul discordiei este o restanţă financiară pe care atacantul mai trebuie să o încaseze de la club şi pe care "câinii" n-ar prea vrea să o mai restituie. Datoria se ridică la 40.000 de euro şi datează din sezonul trecut, iar roş-albii au omis să o mai achite, spre nemulţumirea fotbalistului. Interesant este că oficialii din "Ştefan cel Mare" au folosit aceeaşi stratagemă patentată deja la Steaua, metodă care şi-a dovedit eficacitatea la despărţirile de Neşu sau Lovin. Imediat după demararea negocierilor cu Hercules, lui "Danciu" i s-a pus în vedere că ar fi bine să-şi ia gândul de la cei 40.000 de euro, reprezentând două rate din contract. Ieri, fostul dinamovist a primit totuși câteva promisiuni cum că banii ar putea să intre până la urmă în cont, așa că s-a decis să mai aştepte şi să nu facă publică chestiunea.

I s-a retras banderola din aceleaşi cauze
Problemele financiare dintre Dinamo şi fostul ei golgheter nu sunt chiar noi. În pauza competiţională, atacantul chiar a avut de pătimit din această cauză. Pentru că a cerut, în numele său şi al celorlalţi jucători cu restanţe, plata imediată a datoriilor, atacantului i s-a retras banderola de căpitan! Au urmat noi alegeri în vestiarul dinamovist, "Corbul" nu a mai întrunit majoritatea sufragiilor, iar nervii unuia dintre cei mai adulaţi fotbalişti din "Ştefan cel Mare" au început să cedeze. Toate acestea au condus practic la despărţirea dintre "Danciu" şi Dinamo, atacantul alegând să plece la Hercules Alicante.

Practică obişnuită la Steaua
Ceea ce i s-a întâmplat lui Dănciulescu la despărţirea de Dinamo e similar cu păţaniile ex-steliştilor Neşu, Lovin, Rădoi şi Goian. Rând pe rând, fiecare dintre cei enumeraţi mai sus au fost anunţaşi, într-un fel sau altul, de conducere să îşi ia adio de la banii pe care îi mai aveau de primit, restanţele ridicându-se la peste 100.000 de euro.

"Dacă el se plânge că mai are de primit bani, să îşi aducă aminte şi că Dinamo a renunţat la 200.000 de euro pentru ca transferul lui să se facă. Pe Dănciulescu îl văd în stare să ia bani şi de la noi, şi de la Alicante" - Cristi Borcea, preşedinte Dinamo



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-08-2009 05:08 PM

Liderul galeriei Dinamo: Nu ne interesează să fie selecţionaţi jucătorii noştri, asta e mentalitate comunistă

Mihnea Ionescu, unul dintre şefii din peluza "câinilor", nu e de acord cu atitudinea lui Cristi Borcea faţă de Răzvan Lucescu şi a declarat pentru REALITATEA.NET că în momentul în care preşedinţii de cluburi acuză că jocul naţionalei, trebuie să aibă o propunere alternativă.

Liderul galeriei Dinamo: Nu ne interesează să fie selecţionaţi jucătorii noştri, asta e mentalitate comunistă Vezi Galerie Articol

Opiniile detractorilor lui Răzvan Lucescu nu sunt împărtăşite în totalitate nici măcar de cluburile pe care le reprezintă. Că Borcea greşeşte când îl judecă pe Răzvan Lucescu o spune chiar unul dintre liderii galeriei Dinamo, Mihnea Ionescu.

Acesta a declarat pentru REALITATEA.NET că atacurile împotriva selecţionerului sunt lipsite de motivaţie şi e de părere că în momentul în care preşedinţii de cluburi acuză că jocul nu merge, trebuie să aibă o altă propunere. "Declaraţiile de genul că e fricos, că-şi bagă finii sunt nişte prostii, comentarii făcute de oameni care nu au ce să vorbească, gen Gigi Becali şi Borcea, care nu au dat niciodată cu piciorul în minge", susţine Ionescu.

"Criteriile de selecţie sunt aşa cum a crezut antrenorul de cuviinţă, au ieşit la rampă nişte nume, cum e Roman, Ghioane, este clar că nu se poate fără subiectivism. Nu ne interesează să fie selecţionaţi jucători de la Dinamo sau Rapid, aceasta e o mentalitate comunistă, antrenorul îşi asumă o răspundere şi nu ar trebui să fie criticat pentru asta, cum e Răzvan, care e criticat gratuit. Suporterii sunt cei care vin la meciuri şi au dreptul să-i dea o bilă albă", ne-a declarat Mihnea Ionescu.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-08-2009 05:23 PM

Dănciulescu: "Eu mi-am făcut întodeauna treaba pentru Dinamo, iar conducătorii clubului s-au achitat faţă de mine!"

Vîrful de 32 de ani spune că s-a despărţit în condiţii amiabile de "cîini" şi că relaţia sa cu Dinamo şi cu oamenii de la club e una specială, care nu poate fi pusă la îndoială de nimeni

"Eu nu am nici o datorie către Dinamo şi nici Dinamo către mine. Eu mi-am făcut mereu datoria pentru club, iar conducătorii s-au achitat faţă de mine. Cred că m-am despărţit prieten cu oficialii din Ştefan cel Mare şi relaţia noastră nu poate fi pusă la îndoială de nimeni", a declarat fotbalistul transferat săptămîna trecută la Hercules.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 09-09-2009 01:22 PM

"Săgeată" în deșert

Insistenţa lui Dinamo pentru Cristian Bud înseamnă automat apropierea momentului în care roş-albii se vor despărţi de tricoul cu numărul nouă, Marius Niculae. Atacantul are deja o hârtie de la club prin care poate pleca în schimbul sumei de 1,5 milioane de euro.

Ofertele cu şansele cele mai mari de materializare pentru "Săgeată" sunt din Orientul Mijlociu, Al - Wahda şi Al-Ahli Dubai fiind cele mai interesate. Perioada de mercato din aceea zonă se încheie la finalul lunii septembrie, termenul limită al înregistrării transferului. Tot până atunci se poate efectua şi transferul lui Adrian Cristea la Al-Ahli Dubai, echipa lui Ioan Andone, de asemenea mutare ca şi făcută de către şefii din "Ştefan cel Mare".