RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-23-2009 05:23 PM

Ion Marin şi-a dat demisia de la Dinamo. Orac ar putea fi interimar!

Dinamovistii au ajuns la ora 4:00 in Bucuresti si au plecat direct in cantonamentul de la Saftica. In aceasta dimineata Ion Marin si-a facut bagajele si a plecat acasa dupa care a avut o intalnire cu reprezentantii clubului Al Ettifaq, din Arabia Saudita.

Surse autorizate sustin ca Ion Marin a semnat un contract pe 6 luni cu Al Ettifaq, unde in trecut a fost antrenor si Ioan Andone. La Al Ettifaq "Sapaliga" l-ar putea avea ca antrenor secund pe Gheorghe Mihali. Intrucat timpul pana la meciul cu Gloria Bistrita este foarte scurt, Costel Orac ar putea fi antrenor interimar.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-23-2009 05:23 PM

Emilian Dolha: "Scuze!"

Emilian Dolha îşi impută două dintre cele patru goluri şi se căieşte în faţa suporterilor.

- Ema, ai primit patru goluri, îţi reproşezi ceva?
- Am greşit la primul şi la al treilea, aici au avut mai puţină vină colegii. Mi-au lipsit vreo doi centimetri la două goluri. Eu aş fi putut face mai mult, mai ales la al patrulea. Îmi pare tare rău, îmi cer scuze suporterilor pentru ce s-a întîmplat la Istanbul.

- Te-au impresionat jucătorii Galatei?
- Au experienţă multă, se vede în jocul lor. Şi mai ales calitate, fotbalişti foarte buni. Ne-a costat orice mică ezitare, orice lucru greşit, orice decizie proastă. Eu am simţit că am făcut şi lucruri bune, şi mai puţin bune. Am fost taxaţi de fiecare dată cînd am făcut cîte o eroare. Iar golul al treilea ne-a tăiat definitiv.

- Şi presiunea pusă de suporteri v-a apăsat?
- Dacă aş spune că presiunea tribunelor nu m-a afectat, aş fi ipocrit. Dar n-a fost un infern, ceva care să mă influenţeze negativ. Aştept acum meciul cu Bistriţa, de duminică, şi sper ca fanii să fie alături de noi pentru că ştiu că vor exista acum critici la adresa mea!



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-23-2009 05:24 PM

Ionel Ganea: "E supărare mare de tot la club"

Directorul sportiv al lui Dinamo, Ionel Ganea, spune că atmosfera în cadrul clubului este apăsătoare după înfrîngerea suferită pe terenul lui Galatasaray, dar evită să comenteze schimbările de pe banca tehnică a vicecampioanei.

"Ce se mai poate spune după un asemenea meci? E supărare mare! Acţionariatul se ocupă cu problemele legate de componenţa băncii tehnice, nu ştiu mai mult în acest moment", s-a limitat să spună Ganea.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-23-2009 05:26 PM

Orac: "Sînt în autocar, merg cu echipa a doua la Botoşani"

Tehnicianul lui Dinamo II, Costel Orac, spune că nu a fost informat de conducere despre posibilitatea ca el să devină antrenorul primei echipe după ce Ion Marin a semnat cu Al Ettifaq.

"Sînt în drum spre Botoşani cu echipa secundă, nu ştiu despre nici o numire la prima echipă. Mă aflu în autocar, nu am primit nici o veste de la nimeni!", a spus Orac la GSP TV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-23-2009 05:27 PM

Ion Marin în atenţia lui Al Ettifaq!

Ion Marin a ajuns pe lista lui Al Ettifaq la sugestia lui Ioan Andone, tehnician care a pregătit gruparea din Arabia Saudită pînă în vara acestui an.

Lui Andone, care a fost plătit cu 300.000 de dolari pentru cele 4 luni pe care le-a petrecut pe banca lui Al Ettifaq, i-a fost propusă prelungirea, însă antrenorul român a preferat să accepte oferta lui Al Ahli Dubai. Totuşi, oficialii saudiţi nu au renunţat la ideea de a angaja un tehnician din ţara noastră. Arabii i-au oferit prima oară postul lui Mircea Rednic, liber în vară după despărţirea de Dinamo. Propunerea financiară era identică celei făcute lui Andone, 700.000 de dolari pentru un sezon, dar Rednic a cerut ca suma să fie exprimată în euro.

Negocierile au fost sistate, dar şeicii i-au cerut o nouă referinţă lui Andone, care de această dată l-a recomandat pe Ion Marin.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-23-2009 06:14 PM

"Vine Ion Marin"

Lovitură de teatru cu două ore înainte de meciul Galatasaray – Dinamo!

Atunci când la Istanbul, "câinii" se pregăteau pentru un meci capital în Liga Europa, la mii de kilometri distanţă, la Dammam, a explodat „bomba”!

"Ne-am înţeles cu un român pentru preluarea echipei. Numele său este Ion Marin. Dintre toţi antrenorii cu care am negociat CV-ul lui a fost cel mai impresionant. El are meci în această seară cu actuala lui echipă, dar vineri (n.r. – azi) va sosi aici", a anunţat preşedintele celor de la Al-Ettifagh.

Formaţia saudită este aceeaşi pe care a pregătit-o Ioan Andone în sezonul trecut şi cu care a trecut de grupele Ligii Campionilor Asiei.

Ţălnar şi Dinu vor asigura interimatul
În actuala stagiune însă,Al-Ettifagh a avut un start dezastruos de sezon: are două egaluri şi două înfrângeri în primele patru etape, e pe penultimul loc în campionat şi recent l-a concediat pe bulgarul Mladenov.

În cazul în care Ion Marin va prelua formaţia saudită, cuplul Cornel Ţălnar – Cornel Dinu ar putea asigura interimatul în "Ştefan cel Mare".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-23-2009 06:16 PM

Ion Marin: "Arabii m-au ofertat de acum o lună, aseară am decis să plec"

Fostul tehnician al roş-albilor a explicat pe site-ul oficial al clubului din Ştefan cel Mare de ce a ales să dea curs ofertei celor de la Al Ettifaq.

"În urmă cu o lună am primit oferta de a antrena în străinătate, iar azi-noapte, după meciul de la Istanbul, am hotărît să dau curs acestei propuneri. Rezilierea contractului cu Dinamo s-a făcut pe cale amiabilă, cu acordul ambelor părţi. Jucătorilor şi staff-ului tehnic le mulţumesc pentru gestionarea bună a acestei perioade şi mă refer la programul de pregătire, la organizarea jocului. Le doresc mai mult noroc decît am avut aseară. Sînt sigur că, uniţi, vor putea face faţă campionatului, Cupei României şi nu în ultimul rînd în a doua jumătate a parcursului din Europa League. Sînt convins că adevăraţii fani dinamovişti vor reveni alături de echipă", a declarat Ion Marin pentru fcdinamo.ro



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-23-2009 06:16 PM

"Am ofertă, dar Cristi Borcea decide dacă plec sau nu!"

Antrenorul secund al roş-albilor spune că va onora propunerea lui Ion Marin de a-l însoţi la Al Ettifaq, dacă preşedintele executiv Cristi Borcea îi va da "ok"-ul.

"E adevărat că am o propunere din partea arabilor, dar Cristi Borcea decide dacă plec sau nu. El m-a angajat şi dacă îmi va spune să rămîn la Dinamo voi rămîne la dispoziţia clubului, dacă îşi va da acordul sa plec, atunci voi da curs ofertei de la Al Ettifaq. M-am simţit bine să lucrez alături de băieţii de aici, chiar dacă a fost pentru o perioadă scurtă", a declarat Gheorghe Mihali pentru dinamovisti.ro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-24-2009 06:30 PM

Constantin Niculae: "Jucătorii erau mai supăraţi din cauza rezultatului de aseară, decît de plecarea lui Ion Marin"

"Sensei" a vorbit la GSPTV despre atmosfera din lotul "cîinilor" după plecarea lui Ion Marin. Preparatorul fizic al lui Dinamo spune că programul de pregătire al roş-albilor nu va suferi modificări.

"Nu m-a surprins plecarea lui Ion Marin, el se aştepta să fie schimbat din zi în zi, nu avea siguranţă şi a luat decizia care îi convenea mai mult. La cît de multe lucruri s-au întîmplat la club, jucătorii s-au obişnuit cu schimbările. Programul echipei e stabilit şi a fost respectat şi după plecarea lui Ion Marin. Sîntem în timpul competiţiei şi acest program nu poate suferi modificări. Jucătorii erau mai supăraţi din cauza rezultatului de aseară decît de plecarea lui Ion Marin", a declarat Constantin Niculae la GSPTV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-24-2009 06:31 PM

Cornel Dinu: "Căutăm un om din curtea proprie care să vină în 24 sau 36 de ore la club"

Administratorul delegat al lui Dinamo, Cornel Dinu, a vorbit despre despărţirea roş-albilor de Ion Marin şi spune că oficialii grupării din Ştefan cel Mare au fost luaţi prin surprindere de hotărîrea tehnicianului de a da curs ofertei primite de la Al Ettifaq.

"Mai mult decît comunicatul pe care îl are toată lumea, nu am ce să spun. Dacă am fi sau nu de acord cu anumite lucruri, probabil că am fi puţin mai fericiţi sau mai trişti. Singurul care poate da mai multe amănunte e cel care a luat decizia. Nu e nimic de analizat logic, trebuie să vedem ce posibilităţi de continuare avem la Dinamo. E nevoie de o reconsiderare a întregului climat de comportament fără neglijarea obiectivelor pe care le are un club de talia lui Dinamo an de an. De data aceasta nu a fost vorba decît de plecarea antrenorului, el a ales alt parcurs pentru viaţa lui, echipa a fost pusă în situaţia unei surprize după meciul ciudat de la Istanbul Căutăm o soluţie pentru trei luni, pentru un an, e greu să fie cineva în pielea noastră acum, e nevoie de un on din curtea proprie care să fie aici în 24 sau 36 de ore", a spus Dinu la GSP TV.