RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-27-2009 09:17 PM

Dinu: "După minutul 55, 5-6 jucători n-au mai contat. Nu se poate să ne domine o echipa ca Bistriţa"

Directorul tehnic al roş-albilor a analizat prestaţia dinamoviştilor din această seară şi a subliniat faptul că jucătorii lui Dinamo au cedat fizic în a doua repriză. Mister s-a luat şi de arbitrul Ciprian Danşa, despre care crede că nu mai are ce căuta în arbitraj.

"În prima repriză s-a jucat bine, acceptabil. Nenorocirea s-a produs după minutul 55, cînd 5-6 jucători n-au mai contat. Cînd o echipa ca Bistriţa te controlează, nu mai ai nici posesie şi mai faci şi gafe, ajungi să suferi. Sînt dezamăgit să constat posibilităţile actuale ale echipei, mai ales că Bistriţa mi s-a părut mai capabilă decît noi în repriza a doua, mai proaspătă, chiar dacă meritam să cîştigăm şi aici mă refer la cele două penalty-uri pe care arbitrul nu ni le-a acordat", a declarat Cornel Dinu la Fanatik Show.

Mister e de părere că "centralul" Ciprian Danşa ar trebui exclus din arbitraj: "Este viciere de rezultat, dar m-am aşteptat la acest lucru. La pretenţiile lui Dinamo trebuia să învingem oricum. Acest Danşa nu mai are ce să caute în arbitraj, a stat 7 etape şi a intervenit acum la acest meci şi a făcut alte gafe mari".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-27-2009 09:19 PM

Andrei Cristea: "Bine că nu mi-a rupt piciorul!"

Andrei Cristea spune că a fost faultat clar de Mădălin Ciucă şi-l desfiinţează pe arbitrul Ciprian Danşa.

- Andrei, ce s-a întîmplat la ultima fază?
- Sînt frustrat, ăsta nu mai e ghinion, ne-a fost furată plăcerea de a juca fotbal. Vă jur că la ultima fază i-am mulţumit lui Dumnezeu că nu mi-a rupt piciorul. Nu ştiu cum am scăpat întreg, a fost un atac brutal, nici măcar la copii şi juniori nu mi s-a întîmplat aşa ceva.

- Şi totuşi nu aţi primit penalty, cum comentezi?
- Dacă săracu' arbitru nu a văzut acel fault, înseamnă că nu e pregătit fizic şi că e incompetent! Cei care vor lua decizii să fie atenţi în privinţa arbitrului pentru că nu se poate ca după ce a fost suspendat şapte etape să nu vadă un asemenea penalty!

- Continuă seria neagră cu echipele mici, vă trebuie psiholog?
- Psiholog le-ar trebui arbitrilor.

0-5 este raportul greşelilor de arbitraj pro-contra Dinamo în acest sezon



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-27-2009 09:20 PM

Ultima şansă

Andone ar putea deveni al patrulea antrenor al lui Dinamo in acest sezon
Andone a pierdut cel de-al patrulea meci cu Al Ahli Dubai şi e aproape demis. Acţionarii îl aşteaptă la Dinamo săptămîna aceasta.

Cuplul de antrenori Cornel Dinu şi Cornel Ţălnar au fost înregistraţi ieri la FRF. Mister ca director tehnic, iar "Ţînţarul" ca antrenor, fără a se specifica dacă este "principal" sau secund.

Componenţa băncii tehnice ar putea rămîne aceeaşi pînă în iarnă dacă revenirea lui Ioan Andone nu se concretizează în zilele următoare. Echipa "Fălcosului", Al Ahli Dubai, a ajuns la a patra înfrîngere din acest sezon, 0-1, cu nou-promovata Banni Yas, şi au apărut semne în Arabia că Ando urmează să fie demis de şeici! "Îl aşteptăm pe Andone să-şi rezolve odată problemele. Luni are o întrevedere cu preşedintele clubului şi şi-ar putea rezilia contractul", speră şefii.

Tehnicianul în vîrstă de 49 de ani spune că încă nu a fost dat afară de la Al Ahli: "Am pierdut cu o nou-promovată şi orice decizie va lua clubul, mă voi supune. Sarcina mea e să redresez situaţia. N-am clauză la Al Ahli ca să pot pleca oricînd. Vom vedea ce va fi zilele următoare, nu pot forţa lucrurile pentru că oamenii ăştia s-au comportat extraordinar cu mine".

Borcea e antrenor cu acte în regulă?
Apropiaţi ai clubului din Ştefan cel Mare afirmă că Borcea ar avea şi carnet de antrenor! Luat în urmă cu mai bine de un deceniu, la începutul carierei sale la Dinamo, Cristi Borcea, 39 de ani, ar avea "categoria a II-a". "De aceea îşi dă el cu părerea la diverşi antrenori. În plus, e un maestru al strategiilor. Cel mai bine s-ar pune pe el antrenor, aşa s-ar simplifica lucrurile, măcar pe el însuşi probabil că se ascultă", au declarat surse din cadrul grupării. Categoria a II-a, obţinută înainte de 2000, ar echivala cu licenţa A UEFA din prezent, cum are şi Ţălnar, spre exemplu, dar nu i-ar da dreptul să profeseze singur.

Bergodi blocat de lege
"Comitetul Executiv şi conducerea FRF şi LPF nu sînt de acord cu modificarea regulamentului prin care se interzice ca un antrenor să conducă două echipe din acelaşi sezon într-un singur sezon", a precizat ieri Mircea Rădulescu, şeful şcolii de antrenori. De aceea, este imposibilă angajarea pe moment a lui Cristiano Bergodi, dinamoviştii renunţînd la ideea aducerii italianului. Mai ales că li s-a transmis "cîinilor" că nu pot funcţiona nici subterfugii ca Bergodi să fie trecut pe un alt post în cadrul grupării.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-27-2009 09:24 PM

Cristi Borcea are calificare de antrenor identică celei deţinute de Ţălnar

Apropiaţi ai clubului din Ştefan cel Mare afirmă că Borcea ar avea şi carnet de antrenor! Luat în urmă cu mai bine de un deceniu, la începutul carierei sale la Dinamo, Cristi Borcea, 39 de ani, ar avea "categoria a II-a".

"De aceea îşi dă el cu părerea la diverşi antrenori. În plus, e un maestru al strategiilor. Cel mai bine s-ar pune pe el antrenor, aşa s-ar simplifica lucrurile, măcar pe el însuşi probabil că se ascultă", au declarat surse din cadrul grupării. Categoria a II-a, obţinută înainte de 2000, ar echivala cu licenţa A UEFA din prezent, cum are şi Ţălnar, spre exemplu, dar nu i-ar da dreptul să profeseze singur.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-27-2009 09:25 PM

Borcea: "Dupa meci am vrut sa ma duc in cabina arbitrilor sa sparg usa, dar m-au oprit niste prieteni!"

Presedintele executiv al "cainilor" s-a declarat socat de arbitrajul lui Ciprian Dansa de aseara, cand nu a acordat doua penaltyuri clare pentru dinamovisti in meciul cu Gloria Bistrita, 1-1, si spune ca a vrut sa-l infrunte pe acesta.

"Pentru prima data din '94-'95 mi-a venit sa ma duc dupa meci in cabina arbitrilor, sa sparg usa si sa-i dau doi pumni arbitrului si sa plec si sa termin cu tot balamucul asta. M-au oprit niste prieteni. Eu zic ca am avut 3 penalty-uri, dar problema e ca in minutul 93 a fost langa arbitru, la reluare se vede ca daca Andrei Cristea nu stia sa cada ii rupea piciorul! La Craiova, cu International, cu Otelul, cu Gaz Metan, cu toate am avut probleme cu arbitrajul. Ce sa facem? Cred ca domnul Avram a venit la Comisie ca sa-si promoveze fiul. Cu straini si cu arbitri FIFA am castigat toate jocurile. Ni s-au luat atatea puncte, minimum 7-8 de la inceputul campionatului!", a zis Borcea la Recursul Etapei pe GSP TV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-27-2009 09:27 PM

Danşa: "Am greşit că nu am acordat penalty la Cristea"

Arbitrul întâlnirii Dinamo-Gloria Bistriţa, Ciprian Danşa, a declarat, luni, că a greşit când nu a acordat un penalty gazdelor în prelungirile partidei, la un contact între Ciucă şi Andrei Cristea, şi a adăugat că va suporta deciziile care vor fi luate de CCA împotriva sa.

"Am greşit la acea fază şi voi suporta consecinţele. Nu am revăzut faza la televizor, însă toată lumea cu care am vorbit mi-a zis că am greşit. Suntem oameni şi suntem expuşi greşelilor. Îmi pare rău că nu am avut mai mult noroc. Dacă eram şmecher, ţineam jocul la mijlocul terenului şi nu se mai întâmpla această fază, dar eu am vrut să dau cursivitate meciului. Asta este, mergem mai departe, trebuie să învăţăm din greşeli, iar dacă nu vom face asta, nu avem cum să progresăm niciodată", a spus Danşa.

Centralul din Oradea a explicat faza controversată din ultimul minut al prelungirilor: "Jocul m-a prins departe de acea fază. A fost o degajare a portarului, apoi pasa de la mijlocul terenului şi am fost prins la 25-30 de metri de acea fază. Iniţial, am văzut că mingea a mers în lateral din acel contact şi am crezut că fundaşul a lovit balonul. Era ultimul minut şi am considerat că nu este o fază clară şi am lăsat jocul să continue".

Ciprian Danşa a comentat şi zvonurile potrivit cărora, la finalul întâlnirii, jucătorii dinamovişti ar fi intrat în cabină arbitrilor: "Nu am fost bruscat de jucătorii sau oficialii echipei gazdă după fluierul final. Au fost discuţii normale, ca după fiecare meci. Uşa cabinei noastre a fost deschisă mereu, nu a intrat nimeni peste noi. S-au auzit strigăte la vestiare, însă nu ne-a reproşat nimeni nimic".

În minutul 90+4 al partidei Dinamo-Gloria Bistriţa, scor 1-1, roş-albii au solicitat o lovitură de pedeapsă în urma unui duel între Andrei Cristea şi Mădălin Ciucă, dar centralul Ciprian Danşa a lăsat jocul să continue. Reluările TV au relevat că intervenţia fundaşului Gloriei a fost neregulamentară.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-27-2009 09:36 PM

Gigi Neţoiu: "Din iarnă aş putea reveni la Dinamo"

Fostul acţionar al lui Dinamo a dezvăluit că ar putea reveni la echipa din Ştefan cel Mare, din iarnă. Gigi Neţoiu spune că vrea ca echipa să se trezească din pasa proastă şi acţionarii să nu se mai certe atît de mult.

"Cînd eram la Dinamo, ceilalţi acţionari nu se ţineau deloc de cuvînt. De aceea am şi plecat. Trebuie să fie ceva clar la nivel administrativ. Oricum, un club, pentru a avea succes în România, pentru a face performanţă, trebuie să aibă un buget anual de 15-20 de milioane de euro. Eu vreau să fie linişte la Dinamo şi din iarnă mai stăm de vorbă dacă mă voi mai implica la echipă. Din punctul meu de vedere, orice om care investeşte în fotbal trebui să fie primit bine", a spus Gigi Neţoiu la televiziunea Sportro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-27-2009 09:37 PM

Dinamo cere oficial excluderea lui Ciprian Danşa din arbitraj

Preşedintele CA al lui Dinamo, Nicolae Badea, a trimis o scrisoare deschisă către preşedintele CCA, Vasile Avram, prin care cere excluderea din arbitraj a centralului partidei cu Gloria Bistriţa, Ciprian Danşa, deoarece consideră că arbitrul din Oradea a viciat rezultatul întâlnirii.

"Considerăm că rezultatul partidei din cadrul etapei a 11-a a Ligii I, dintre echipele Dinamo Bucureşti şi Gloria Bistriţa, a fost viciat într-o manieră flagrantă de prestaţia descalificantă a brigăzii de arbitri. Ca urmare, solicităm Comisiei Centrale a Arbitrilor excluderea arbitrului Ciprian Danşa, care a probat că nu are calităţile minime pentru exercitarea profesiei de arbitru", a spus Badea, care enumără şi cele două faze incriminate: "În minutul 31, Marius Alexe a fost tras de mână în careu de Mădălin Ciucă, iar în minutul 94, Andrei Cristea a fost faultat clar în careu de acelaşi Mădălin Ciucă".

Arbitrul întâlnirii Dinamo-Gloria Bistriţa, scor 1-1, Ciprian Danşa, a declarat luni că a greşit când nu a acordat un penalty gazdelor în prelungirile partidei, la un contact între Ciucă şi Andrei Cristea, şi a adăugat că va suporta deciziile care vor fi luate de CCA împotriva sa.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-27-2009 09:37 PM

Turcu: "Dinu răspunde de jucători"

Acţionarul echipei Dinamo, Vasile Turcu, a comentat ultima escapadă nocturnă a lui Gabriel Tamaş şi îi predă responsabilitatea lui Cornel Dinu şi băncii tehnice. Turcu speră ca acţiunile jucătorilor să nu rămîne nepedepsite şi îi acordă mînă liberă administratorului delegat.

"Domnul Cornel Dinu, împreună cu echipa, trebuie să-i urmărească pe jucători şi să ia măsuri. Trebuie să le facă un program şi un regim de viaţă. De problemele de pregătire şi de rezultate răspunde domnul Cornel Dinu. Unii jucători mai sunt şi vânaţi, se duc şi iau cina seara în oraş şi a doua seară apare că au băut. Trebuie să se ia măsuri ca să nu se mai întâmple asemenea lucruri. La cum îl cunoscu eu pe domnul Dinu, va lua măsuri", a spus Vasile Turcu la televiziunea Sportro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-27-2009 09:38 PM

Cornel Dinu: "În perioada mea, ajungeai la arest pentru escapadele nocturne"

Directorul tehnic al clubului Dinamo, Cornel Dinu, a vorbit despre situaţia actuală la echipa din Ştefan cel Mare.

"Consider că fotbalul este un joc de echipă, indiferent de cei care intră pe teren. Nu aş vrea să comentez lucrurile care au apărut în diferite ziare în legătură cu Tamaş. Poate există un sîmbure de adevăr, poate că nu. Din datele noastre, ni se pare că este o exagerare a presei. Este o problemă mai veche. În actuala formulă în care ne aflăm, le-am preluat cu bune şi cu rele. Ne trebuie timp să le rezolvăm. Nimic nu se poate face peste noapte şi la Dinamo s-a discutat şi despre un plan pe termen lung, ca să readucem profesionalismul. Sperăm să existe şi înţelegerea necesară. Mi se pare că este şi o urmărire excesivă a jucătorilor. Este vorba şi de profesionalismul conducătorilor de a interveni şi de a lua măsuri în astfel de situaţii. La Dinamo, toţi jucătorii au şansa să joace şi se practică un rulaj. Totul depinde de comportamentul lor, de randamentul dat în antrenamente şi de contracte. Pe vremea mea, acest gen de comportament era pedepsit cu arestul. Eu, din fericire, am scăpat, dar au fost mulţi colegi de generaţie care au păţit-o. La Dinamo este un regulament care se aplică de foarte multe ori şi pedepsele sunt respectate. Nu există un lider în vestiar", a declarat Cornel Dinu la Fanatik Show, la televiziunea DigiSport.