RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-29-2009 05:27 PM

Ianis Zicu: "Nu se termină fotbalul cu Dinamo"

Zicu este rebel, tupeist şi cere să nu mai fie băgat în seamă de suporteri.

- Ianis, chiar vrei să pleci şi tu din Ştefan cel Mare?
- Acum sînt la Dinamo, altceva nu pot comenta. Dar să vă spun un lucru: fotbalul nu a început şi nu se termină la Dinamo!

- Ce vrei să spui cu asta?
- Nu e plăcut să fii în permanenţă înjurat. Eu nu vreau nici să fiu aplaudat, nici înjurat. Să nu mă bage nimeni în seamă! Fiincă la «tratamentul» de acum nu am cum să dau randament niciodată. O să încerc să nu mă mai gîndesc.

- Ai încercat să vorbeşti cu fanii?
- Ce să vorbesc?!

- Tu eşti băiat cuminte sau eşti trecut la «bad boys»?
- Eu ies aproape în fiecare seară să mănînc în oraş, dar la ora 22:00 sînt în casă. Nu apar în ziare. Eu cred că şi ceilalţi colegi ai mei fac la fel. Jucătorii lui Dinamo sînt vînaţi de paparazzi. Tamaş, de exemplu, trebuie analizat după ceea ce face pe teren. El a dat gol la Graz, cu Steaua, cu Pandurii, e fotbalist.

- Îţi vine să crezi că Adrian Cristea a cerut concediu două luni?
- Hai că astea sînt poveşti... Sîntem jucători profesionişti, nu cerem concediu.

- Vă simţiţi vînaţi de arbitri?
- Ne afectează erorile lor, am pierdut puncte importante, dar trebuie să jucăm în aşa fel încît să cîştigăm cu tot cu greşelile lor.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-30-2009 04:38 PM

Cornel Dinu afirmă că Dinamo a avut "o ocazie şi jumătate cu Oţelul" şi e obligată să progreseze

Directorul tehnic al lui Dinamo, Cornel Dinu, a declarat, joi, după calificarea în sferturile Cupei României, în dauna Oţelului, că formaţia din Ştefan cel Mare a practicat un joc anost, fără multe ocazii, dar chiar şi aşa, a făcut un progre la acest capitol faţă ultima perioadă.

"Sunt destul de bătrân şi sper să mai apuc o dată ca Dinamo să facă performanţă la nivel înalt. A fost un meci dificil în faţa unei echipe de tineri, iar adversarul a fost de admirat. Sper să găsim timp şi înţelegere pentru a forma o echipă competitivă. Nu cred că Dinamo a controlat jocul cu Oţelul pentru că a avut doar o ocazie şi jumătate, trebuie ca pe viitor să arate mai mult. Oricum, suntem în progres ca joc", a spus Dinu.

Acesta l-a lăudat pe Claudiu Niculescu pentru golul înscris şi afirmă că îşi doreşte ca Dinamo să aibă în lot numai jucători din pepiniera proprie. "Claudiu avea multă nevoie de acest gol pentru că nu mai înscrisese de multă vreme. E bine pentru că azi am avut mari probleme de lot şi nu am avut decât două-trei variante ofensive. În ceea ce priveşte transferurile, pot să vă spun că Dinamo a crescut jucători în ultimii 10-12 ani, a importat mult, cei care au confirmat, sunt cei de la centrul nostru. Chiar voi propune să readucem la echipă jucătorii împrumutaţi. Să nu mai transferăm jucători luaţi de pe Animal Planet, nişte ciudăţenii", a opinat oficialul dinamovist.

Dinamo s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a dispus, joi, pe teren propriu, scor 1-0, de Oţelul Galaţi, în optimile competiţiei, graţie reuşitei lui Claudiu Niculescu din minutul 75.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-30-2009 04:40 PM

Borcea: "Nu-mi este frică de niciun adversar, ci doar de accidentările din lotul nostru"

Preşedintele executiv al roş-albilor, Cristian Borcea, susţine că Niculescu va deveni unul dintre golgheterii echipei deoarece reuşita cu Oţelul l-a "descătuşat" şi crede că Ianis Zicu are la rândul său nevoie să înscrie o dată: "Mă bucur mult pentru Niculescu, era golul de care avea nevoie. Va fi o descătuşare pentru el şi de acum încolo va marca multe goluri. Zicu trebuie să facă acelaşi lucru ca şi Claudiu, să marcheze un gol. După acest succes, pot spune că e bine că suntem în grafic cu toate cele trei competiţii. Nu-mi este frică de niciun adversar, ci doar de accidentările din lotul nostru".

Dinamo s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a dispus, joi, pe teren propriu, scor 1-0, de Oţelul Galaţi, în optimile competiţiei, graţie reuşitei lui Claudiu Niculescu din minutul 75.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-30-2009 04:41 PM

Niculescu: "Dinamo e principala favorită la câştigarea trofeului"

Declarat cel mai bun jucător al partidei, Claudiu Niculescu, consideră că Dinamo a devenit principala candidată la câştigarea Cupei României.

"M-am nimerit şi eu la acea fază în careu, am închis ochii şi am tras tare. Mă bucur că am marcat şi sunt foarte fericit că am mers mai departe în cupă, mai ales că multe dintre favorite au fost eliminate. Pot spune că acum Dinamo e principala favorită la câştigarea trofeului", a afirmat şi atacantul în vârstă de 33 de ani.

Dinamo s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a dispus, joi, pe teren propriu, scor 1-0, de Oţelul Galaţi, în optimile competiţiei, graţie reuşitei lui Claudiu Niculescu din minutul 75.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-30-2009 05:21 PM

Cornel Ţălnar: "Mă bucur că a înscris Niculescu şi că ne-am luat revanşa în faţa Oţelului"

Antrenorul dinamovist Cornel Ţălnar a mărturisit că se bucură de reuşita lui Claudiu Niculescu, lăsînd să se înţeleagă faptul că atacantul s-ar putea număra printre titulari şi în meciurile viitoare.

"Mă bucur că Niculescu a marcat şi că ne-am revanşat pentru înfrângerea suferită în campionat în faţa Oţelului. Am folosit mai multe rezerve pentru că nu le-am văzut decît la televizor în acest sezon şi am dorit să-i observ la lucru. Nu ştiu dacă Niculescu va deveni titular, dar mi-aş dori foarte mult, mai ales că a făcut o partidă foarte bună în această seară. Ne dorim Cupa, e printre obiectivele noastre, dar vom vedea ce va fi în continuare. La Iaşi nu ne temem de gripa porcină, ci mai mult de starea gazonului, care se prezintă într-o stare deplorabilă", a spus Cornel Ţălnar la televiziunea sportro.


RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-30-2009 05:23 PM

Marius Niculae: "Dacă aş reveni în Scoţia? Mi-ar face plăcere"

Atacantul dinamovist Marius Niculae a mărturisit într-un interviu acordat persei scoţiene că ar fi încîntat de o revenire în fotbalul din Marea Britanie, în ciuda litigiului financiar pe care îl are cu fostul său club, Inverness.

"Am spus-o de mai multe ori, mi-a plăcut foarte mult perioada şi oamenii pe care i-am întîlnit aici, în Scoţia. Şi asta în ciuda neînţelegerilor privind restanţele pe care le au cei de la Inverness faţă de mine. Nu cer nimic din ceea ce nu mi se cuvine. Sînt încrezător în proporţie de sută al sută că voi avea cîştig de cauză, după tot ce am discutat cu avocaţii mei. Dacă voi mai juca în Scoţia? Cine ştie, poate în viitor voi reveni", a spus Marius Niculae, acre susţine că are de încasat 130.000 de lire sterline de la clubul scoţian.

"Săgeată" a vorbit şi despre situaţia actuală de la Dinamo: "Sezonul nostru nu a fost unul foarte bun pînă acum, deoarece am pierdut multe puncte. Cu toate acestea, încă ne aflăm la numai 3 puncte de lider".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-30-2009 05:24 PM

Vacanţă activă pentru Adrian Cristea

Adrian Cristea, 26 de ani, a avut şi ieri o discuţie cu şefii clubului, transmiţînd că vorbele sale au fost înţelese greşit şi că nu doreşte o pauză de două luni din partea staff-ului tehnic.

Antrenorii chiar i-au transmis pe un ton amuzant: "Ne-am gîndit să-ţi oferim un concediu, dar activ. Vei fi titular contra Galaţiului, ai grijă cum joci! Să nu înţelegi că trebuie să te plimbi pe teren, ci trebuie să ajuţi echipa să iasă din pasa asta proastă".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-30-2009 05:24 PM

"Săgeată" portugheză

Marius Niculae se află la Lisabona pentru tratament, însă îşi negociază şi un transfer din iarnă la o echipă de primă ligă.

Dinamo ar putea avea din iarnă un atacant în minus. Marius Niculae se află de două săptămîni la Lisabona, acolo unde urmează un program de recuperare sub supravegherea doctorului lui Sporting după accidentarea suferită la aductori. "Săgeată" ar fi trebuit să revină în ţară la începutul acestei săptămîni, însă surse autorizate susţin că şi-a prelungit şederea în Portugalia întrucît este curtat de o echipă de primă ligă, unde ar putea ajunge din iarnă.

Marius ar agrea o revenire în Portugalia, acolo unde a evoluat pentru Sporting în perioada 2001-2005, mai ales că are şi casă în Cascais, la 30 de kilometri de Lisabona. Atacantul de 28 de ani este urmărit de Sporting Braga, ocupanta locului secund în prima ligă, formaţie care l-a dorit pe Marius şi în urmă cu un sezon. Şi Nacional de Madeira şi-a manifestat interesul pentru "Săgeată", care poate pleca de la Dinamo în schimbul a 800.000 de euro. Conducerea dinamovistă nu s-ar împotrivi, mai ales că atacantul are un salariu mult prea mare pentru condiţiile financiare din prezent ale clubului: 400.000 de euro pe sezon.

Varianta de rezervă: Liviu Ganea
În cazul în care Marius Niculae se va transfera din iarnă în Portugalia, Dinamo ar rămîne cu patru atacanţi: Andrei Cristea, Marius Alexe, Florin Bratu şi Claudiu Niculescu. Cum Bratu are încă probleme medicale, iar Niculescu evoluează foarte rar, roş-albii ar putea apela la Liviu Ganea, atacantul de 21 de ani împrumutat de "cîini" la Astra Ploieşti.

Mesaj către Mediaş
Şefii din Ştefan cel Mare le-au transmis omologilor de la Mediaş să-şi reamintească acordul la care s-a ajuns înaintea meciului direct, conform căruia Dinamo are prima opţiune de transfer la iarnă în privinţa mijlocaşului stînga Paul Pîrvulescu (21 de ani). Roş-albii ar plăti aproximativ 500.000 de euro ca să-şi asigure serviciile fotbalistului. În plus, şi stoperul Zarko Markovici (22 de ani), cel mai înalt fotbalist din Liga I (2,04 metri), este pe lista roş-albilor, tot pentru 500.000 de euro. Sîrbul ar urma să acopere eventuala plecare a lui Tamaş la West Bromwich Albion.

Bonetti ameninţă cu FIFA
Dinamo şi Dario Bonetti nu au reuşit încă să închidă conturile, italianul de 48 de ani fiind în continuare sub contract cu clubul din Ştefan cel Mare. Roş-albii au făcut un calcul şi i-au propus italianului în jur de 50.000 de euro pentru a înceta acordul, însă Bonetti susţine că trebuie să mai primească dublu, întrucît a calificat echipa în grupele Europa League. Italianul le-a transmis şefilor că va depune memoriu la FIFA pentru a-şi recupera restanţele financiare.

Bratu se întoarce
Atacantul Florin Bratu, care stă pe tuşă de 13 luni din cauza operaţiei la genunchiul drept, se va întoarce săptămîna următoare de la Roma, acolo unde se află pentru un program special de recuperare. Medicii italieni i-au făcut un consult amănunţit fotbalistului de 29 de ani şi i-au transmis că în acest moment este refăcut din punct de vedere fizic şi ar putea reveni pe gazon în finalul turului.

14 goluri a marcat Marius Niculae pentru Sporting Lisabona în 59 de partide în perioada 2001-2005

6 partide a disputat Marius Niculae în acest sezon pentru Dinamo, el reuşind să marcheze de trei ori

60 de zile au trecut de la ultimul meci al lui "Săgeată" pentru Dinamo, contra Stelei (1-0), pe 30 septembrie



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-30-2009 05:26 PM

Mister Ganezu'

Managerul sportiv ar putea deveni antrenor secund în noua organigramă a staff-ului tehnic.

Ionel Ganea, 36 de ani, este dorit de acţionari pe banca tehnică, ca antrenor secund, mai ales că în actuala organigramă nu există nimeni care să ocupe această funcţie! Ganezu' are carnet de antrenor, iar Cristi Borcea ar vrea ca fostul internaţional să fie, prin noul post, şi mai aproape de fotbalişti. "Ganea trebuie să-i înveţe disciplina pe jucători, că sînt prea hai-hui. Este mai apropiat de vîrstă ca ei, se poate impune mai lejer, ştie cum să-i ia", susţin şefii. Ultimul cuvînt îl va avea Cornel Dinu, şeful staff-ului tehnic, însărcinat de acţionari să se ocupe de tot ce mişcă la echipă.

În condiţiile în care Ganea va opta pentru treningul de antrenor, Constantin Dănilescu, 62 de ani, ar putea reveni ca director sportiv. "Nea Tică" a rămas la club, ocupîndu-se în continuare de litigiile şi de documentele clubului.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-30-2009 05:27 PM

Claudiu Niculescu: "Am dat să rup plasa!"

Niculescu povesteşte faza golului şi explică de ce se bucură mai mult acum la reuşite decît o făcea în urmă cu cîţiva ani.

- Claudiu, v-aţi calificat şi aţi scăpat şi de rivalele Steaua şi Rapid. E mai convenabil pentru voi fără ele?
- Avem un drum facil pînă în finală, dar nu mă bucur de necazul altora.

- Cum ai marcat?
- Am primit mingea în careu, am închis ochii şi am şutat. M-am gîndit: "Ori rup plasa, ori dau de mă înjură lumea de pe stadion!".

- Ce înseamnă golul ăsta pentru tine, după perioada proastă pe care ai traversat-o?
- Am ajuns la o vîrstă la care mă bucur şi dacă marchez cu urechea sau cu poarta goală. M-am bucurat pentru mine şi pentru Dinamo, nu m-am răzbunat pe nimeni, fiindcă răzbunarea e arma prostului. Îi dedic golul băieţelului meu, David Cristian.

- Te apuci de antrenorat?
- Deocamdată mă mai ţin picioarele să joc. Cu şcoala de antrenori sînt abia la început.

- Etapa viitoare jucaţi la Iaşi, unde în primăvară aţi avut emoţii din cauza unor probleme pe care le-a avut avionul cu care aţi zburat. Îţi dă fiori deplasarea asta?
- Dacă se mai întîmplă ce am păţit atunci cu avionul, gata, nu mai zbor în viaţa mea!