RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-30-2009 05:30 PM

Alexe, noul Zicu

Marius Alexe îşi câştigă locul de titular la Dinamo, prima victimă a atacantului fiind fostul idol al tribunei, Ianis Zicu

Ianis Zicu nu a folosit nici în meciul cu Oţelul una dintre ultimele şanse pe care le primeşte de la echipa sa, Dinamo. Machidonul a avut din nou o evoluţie ştearsă, fiind înlocuit în apauzele ironice ale fanilor de către Marius Alexe, noua mare speranţă a roş-albilor.

Atacantul care a fost rechemat de la Astra numai după ce a închenuncheat prin două goluri Rapidul, a arătat exact calităţile pe care şefii le-au tot aşteptat oficialii de la Zicu.

A salvat echipa
Decizia cuplului de antrenori Dinu - Ţălnar de a-l introduce pe Alexe a fost mutarea câştigătoare a meciului, atacantul de 19 ani contribuind cu pasa decisivă la golul care i-a calificat pe "câini" în sferturile Cupei României. Puştiul devine favorit în cursa pentru umplerea golului lăsat la echipă de lipsa de formă a lui Zicu din mai multe motive.

A jucat excelent, chiar dacă era răcit
Determinarea şi dorinţa de a juca în orice condiţii este argumentul forte al jucătorului crescut de Ţălnar la Dinamo II, Alexe intrând pe teren deşi era răcit, chiar dacă prezenţa sa pe teren a fost incertă până cu puţine momente înaintea startului.

Schimbarea de look la Dinamo este exclusiv datorată cuplului Dinu - Ţălnar, adepţii promovării jucătorilor formaţi de pepiniera clubului. Alexe devine astfel ultimul pe o listă ilustră, ce cuprinde nume grele promovate de cei doi tehnicieni la prima echipă, precum Florentin Petre, Mihai Tararache, Cezar Dinu, Marius Coporan sau Cătălin Hîldan.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-30-2009 05:31 PM

Ion Marin : "Cu mine, Al-Ettifaq o să joace ca Barcelona!"

Ion Marin a bătut palma cu preşedintele lui Al-Ettifaq, Abdulaziz Al-Dossary pentru un salariu de 200.000 de dolari.

"Săpăligă" a ajuns de doar câteva zile în Orientul Mijlociu, însă s-a prins repede că arabilor le plac vorbele mari.

Ion Marin a aterizat duminică la Dammam şi şi-a petrecut primele zile în Arabia Saudită într-o misiune de cercetare.

Luni a fost la antrenament, unde a făcut cunoştinţă cu jucătorii, iar marţi a urmărit din tribune un meci al noii sale echipe în Cupa Golfului Persic.

Abia miercuri seară, "Săpăligă" a semnat contractul cu penultima clasată din campionat.

Dacă în momentul în care a plecat din România, tehnicianul se înţelesese cu şefii clubului pentru o şedere de şapte luni la Dammam, la faţa locului, părţile au bătut palma pentru un contract valabil pentru un sezon şi jumătate.

Actele au fost semnate în prezenţa jurnaliştilor, după care românul a ţinut o conferinţă de presă.

"Ştiu că Al-Ettifaq a avut un start slab de sezon, dar sunt convins că pot redresa situaţia, mai ales că au trecut doar patru etape din campionat. Vom lua totul de la zero. Le cer trei lucruri de la jucători: profesionalism, seriozitate, si respectarea regulilor. Dacă ei fac ceea ce le cer eu, vă promit că Al-Ettifaq va juca la fel de spectaculos ca Barcelona", a fost discursul cu care Ion Marin i-a impresionat pe ziarişti.

"Săpăligă" le-a spus arabilor că până acum a refuzat nenumărate oferte din zona Golfului Persic: "În ultimii ani, am avut mai multe propuneri din Orient. Le-am declinat, întrucât din cauza unor probleme de familie nu puteam să părăsesc România".

22 noiembrie: duel Ion Marin - Rădoi
Având în vedere că în meciul cu Al-Oruba de marţi, din Cupa Golfului Persic, antrenorul echipei de tineret a condus echipa, Ion Marin îşi va face debutul la Al-Ettifaq, luni, în campionat, contra celor de la Al-Shabab.

Duelul românilor din Arabia Saudită va avea loc la 22 noiembrie, atunci când "Săpăligă" va întâlni Al-Hilal, acolo unde evoluează Mirel Rădoi.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-30-2009 07:11 PM

Andrei Cristea: "Trebuie să fim atenţi, Poli Iaşi va face tot posibilul să ne încurce"

Atacantul lui Dinamo, Andrei Cristea, a declarat, vineri, că echipa sa va avea un meci dificil cu Politehnica Iaşi, în etapa a 12-a a Ligii I, deoarece moldovenii au evoluat mereu cu ambiţie împotriva formaţiilor mari.

"Vom avea un meci foarte greu la Iaşi, împotriva unei echipe pe care o cunosc destul de bine. Trebuie să fim atenţi, Poli a jucat întotdeauna cu ambiţie împotriva echipelor mari din Liga I. Sunt convins că vor face tot posibilul să ne încurce. Chiar dacă se confruntă cu unele probleme medicale, Poli rămâne o echipă foarte bună, cu un antrenor valoros. Mergem să batem, pentru că dacă vrei să-ţi îndeplineşti obiectivele, trebuie să ai continuitate în rezultate", a spus Cristea.

Atacantul susţine că s-a simţit foarte bine în perioada în care a fost împrumutat la Iaşi şi speră ca înaintea partidei de duminică să nu încurce vestiarele: "Am petrecut la Iaşi o perioadă foarte bună a carierei mele, Poli îmi va rămâne în suflet. Sper ca înainte de meci să nu încurc vestiarele şi să nu intru în cel al gazdelor. Aş vrea ca Dinamo să câştige la Iaşi, să luăm titlul, iar Poli să se salveze de la retrogradare".

Partida Poli Iaşi-Dinamo, din cadrul etapei a 12-a a Ligii I, se va disputa duminică, de la ora 20:00, pe stadionul Emil Alexandrescu.

Cristea a vorbit şi despre meciul pe care Dinamo l-a câştigat în faţa Oţelului, în optimile de finală ale Cupei României: "A fost o partidă destul de grea, însă bine că ne-am calificat până la urmă şi suntem în sferturile de finală ale Cupei României. Mă bucur mult pentru Claudiu Niculescu, a marcat un gol foarte frumos, este golul de care avea nevoie să se descătuşeze. Acum, sper să înscrie şi în campionat".

Dinamo s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a dispus, joi, pe teren propriu, scor 1-0, de Oţelul Galaţi, în optimile competiţiei, graţie reuşitei lui Claudiu Niculescu din minutul 75.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-31-2009 11:38 AM

În pericol!

N’Doye nu a dorit să iasă la încălzire în prima repriză a meciului din Cupă cu Oțelul, iar Dinu și Țălnar au luat foc.

La Dinamo apele nu s-au liniștit nici după ce echipa s-a calificat în “sferturile” de finală ale Cupei, în urma victoriei cu Oțelul (1- 0). Scos la încălzire la mijlocul primei reprize de către antrenorul Cornel Țălnar, Ousmane N’Doye a refuzat să meargă alături de coechipierii săi care se pregăteau pe marginea terenul lucru care l-a șocat pe tehnicianul dinamovist.

În partea a doua însă, senegalezul a ieșit la încălzire, iar Țălnar l-a introdus în ultimele șapte minute în locul lui Adrian Cristea. Tehnicianul a dorit astfel să-i demonstreze lui N’Doye că el este șeful în vestiar.

Apropiații mijlocașului de 31 de ani au marturisit ieri: "Ousmane ar fi dorit să fie menajat în meciul de Cupă, mai ales că resimte o durere musculară mai veche și a pus osul frecvent pentru echipă". N’Doye s-a antrenat aseară cu echipa și va face parte din lotul cîinilor pentru partida de duminică seară de la Iași, împotriva celor de la Poli.

Comportamentul rebel al fotbalistului venit de la Vaslui îl poate aduce pe lista neagră a conducerii dinamoviste. "Nu bea, nu fumează, dar ale altele", spun cei din Ștefan cel Mare.

NU E LA PRIMA IEȘIRE
În urmă cu o lună, senegalezul în vîrstă de 31 de ani i-a șocat pe cei din staff -ul tehnic după ce într-o seară a fugit din cantonament. Se întîmpla imediat după eșecul din ștefan cel Mare cu Oțelul (0-1). Antrenorul de atunci al cîinilor, Dario Bonetti, nu a luat atunci nici o măsură mai ales că Dinamo a învins la doar cîteva zile pe Strum Graz în Europa League.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-31-2009 11:39 AM

Titularizare ştiinţifică

Cornel Dinu se bazează pe cifrele furnizate de o firmă specializată în monitorizarea jucătorilor înaintea de a anunţa primul "11".

La Dinamo nu va mai exista un prim "11" bătut în cuie indiferent de numele jucătorilor. Cornel Dinu şi Cornel Ţălnar au dat milităria jos din pod şi i-au anunţat pe fotbalişti că de acum încolo doar cine dă randament va fi utilizat. Şi pentru a nu auzi plîngeri din vestiar, Dinamo se bazează pe cifrele furnizate de o firmă specializată în monitorizarea evoluţiei fotbaliştilor în fiecare partidă. "Li se va explica matematic de ce nu evoluează, cifrele nu mint niciodată", a spus unul dintre şefi.

Prima măsură a venit joi seară, la partida din Cupă, cînd Francisco Molinero a fost titularizat în faţa lui Scarlatache pe baza evoluţiilor din partida precedentă, cu Gloria Bistriţa (1-1). Spaniolul de 24 de ani a fost lăudat de staff-ul tehnic şi de colegi pentru prestaţia din meciurile cu ardelenii şi are şanse mari să fie titularizat şi duminică, la Iaşi. "Dă o mai mare siguranţă pe banda dreaptă şi ajută şi atacul, iar centrările sale sînt mai precise decît ale lui Scarlatache", explică dinamoviştii.

5 meciuri a bifat Molinero pentru Dinamo în acest sezon, în toate competiţiile, din 18 posibile

Cifrele lui Molinero cu Gloria Bistriţa:
3 ocazii de gol a creat Francisco, dintre care una a fost concretizată de Andrei Cristea
25 de recuperări a reuşit Molinero, doar Moţi fiind mai util decît el, cu 31
83 de mingi au trecut pe la Molinero, el pierzînd doar 15

Rămîne Claudiu, titular?

Golul victoriei marcat de Claudiu Niculescu în Cupa României, cu Oţelul Galaţi (1-0), l-ar putea readuce în prima echipă pe atacantul de 33 de ani. "Sper ca golul marcat de Claudiu să însemne revenirea lui, să capete mai multă încredere. A făcut o partidă bună cu Oţelul", a apreciat Cornel Ţălnar. Cornel Dinu se gîndeşte chiar să înceapă cu Clau-gol din primul minut la Iaşi.

Ultimele noutăţi:
- Presa din Anglia a relatat ultimele escapade ale lui Tamaş, iar fanii lui WBA au cerut conducerii să nu fie transferat în iarnă: "Nu este genul de comportament pe care ni-l dorim la echipă!".
- Florin Matache nu a fost oprit în lot, fiind trimis la echipa secundă pentru o etapă după accidentarea suferită la genunchiul stîng. Dinamo II întîlneşte azi, acasă, pe Cetatea Suceava.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-31-2009 11:41 AM

Carantină

Răciţi, Diabate şi Kone au fost trimişi acasă pentru a nu răspîndi virusul în vestiar, iar "cîinii" şi-au luat măsuri de precauţie la Iaşi, acolo unde gripa porcină s-a răspîndit.

După accidentări, Dinamo a fost lovită şi de gripă înaintea partidei de la Iaşi, de duminică, ora 20:00, în direct la Antena 1. Cu Marius Niculae şi Florin Bratu accidentaţi, iar Tamaş suspendat, "cîinii" nu se vor putea baza nici pe Zie Diabate şi Djakaridja Kone, ambii gripaţi de cîteva zile. Cei doi au fost trimişi acasă pentru a fi izolaţi de vestiar, în ultimele zile contractînd virusul şi Niculescu, Alexe şi N'Doye.

Ultimii trei însă se simt mai bine, ei evoluînd şi în Cupă, şi pot juca duminică, la Iaşi. Azi, delegaţia dinamovistă va pleca spre Moldova, urmînd să se cazeze la hotel Ramada. Roş-albii au solicitat conducerii hotelului ca fiecare cameră să fie dezinfectată, după ce au auzit că în Iaşi a izbucnit un focar de gripă porcină!



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-31-2009 03:29 PM

Adrian Cristea: "Visul meu e sa joc in Liga Campionilor cu Dinamo!"

Mijlocasul dinamovist a vorbit pentru site-ul oficial al clubului din Stefan cel Mare despre obiectivele sale in tricoul "cainilor", aratand ca inca vede viitorul in alb si rosu.

- Adrian, hai sa lamurim lucrurile in ceea ce te priveste pentru ca in ultimele zile au aparut foarte multe dezinformari. A existat, macar in gluma, o cerere de concediu ?
- Au fost doar niste cronici ale carcotasilor din fotbal. Cand nu mai ai placerea de a juca, mai bine agati ghetele in cui! Pentru mine nu exista o bucurie mai mare decat placerea de a juca, de a face un dribling, de a da o pasa buna unui coleg. Nici de gluma nu e buna cererea de concediu!

- Te-au afectat criticile din ultimele zile ?
- Am incercat sa ma concentrez doar la ce am de facut. La antrenamente, la jocul meu, la evolutiile echipei. Jurnalistii cauta scandalurile pentru a iesi in evidenta, pentru un tiraj sau un rating mai mare, asa cum incercam si noi sa ne indeplinim obiectivele. Presa exagereaza de foarte multe ori, asa cum ratam si noi in fata portii. E simplu, nu?

- Ai amintit de obiectivele echipei...
- Ma bucur ca ne luptam pentru toate obiectivele stabilite de conducerea clubului. Suntem destul de aproape de primul loc in Liga I, ne-am calificat mai departe in Cupa Romaniei, iar pe plan european nu este totul pierdut. Suntem abia la jumatatea parcursului in Europa League si orice se poate intampla. E important sa fim optimisti si increzatori in evolutia noastra.

- Ce crezi ca-ti lipseste?
- Sunt de 5 ani la Dinamo si-mi doresc enorm sa joc in Champions League! E visul meu!



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-31-2009 03:48 PM

Alexe vrea să joace la Inter

Cea mai inspirată schimbare pentru roş-albi în meciul de joi seara cu Oţelul a fost introducerea lui Alexe în locul renegatului Zicu.

Mutarea a fost decisivă pentru că din gheata puştiului de 19 ani a plecat pasa prin care Niculescu i-a dus pe "câini" mai departe în optimile Cupei. Alexe povesteşte faza: "Am intrat pe teren, vedeam că trece timpul, şi, normal, mă gândeam să înscriem cât mai repede, să decidem partida. Nu voiam să ajungem la prelungiri. Mă bucur că am reuşit să ajut echipa şi să pasez decisiv la golul victoriei".

Înainte de meci, din cauza unei puternice viroze respiratorii, stafful medical era sceptic în privinţa şanselor puştiului de a putea evolua contra Oţelului. Totuşi, Alexe a jucat, deşi nici la ora actuală nu este apt în totalitate. "Încă sunt puţin răcit, dar urmez un tratament şi voi putea evolua la meciul cu Poli Iaşi", ne-a explicat fotbalistul.

Atacantul a dezvăluit că, dacă va putea activa în străinătate, şi-ar dori să ajungă la Inter Milano. Dacă visul său se va îndeplini, va avea acelaşi traseu ca Zicu, omul pe care l-a înlocuit în meciul cu Oţelul. Asemănările cu machidonul nu se opresc aici, pentru că Alexe poate juca atât în atac, cât şi mijlocaş stânga, posturi preferate şi de Ianis. "Mi-aş dori ca într-o zi să joc în Serie A, la Inter", a spus noua vedetă a "câinilor".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-31-2009 03:49 PM

Dănciulescu: "I-aş da afară pe cheflii"

Internaţionalul Ionel Dănciulescu, de la Hercules Alicante, spune că jucătorii obişnuiţi cu escapadele trebuie eliminaţi.

Ionel DănciulescuIonel Dănciulescu (32 ani) a marcat la mijlocul săptămânii un nou gol pentru Hercules Alicante, în victoria cu 2-1 obţinută în faţa Almeriei în Cupa Spaniei, fostul atacant dinamovist aflându-se la a doua reuşită pentru echipa din Segunda Division.

Libertatea: "Danciule", felicitări pentru golul marcat cu Almeria. Cum a fost?
Ionel Dănciulescu: Mulţumesc frumos. Mă bucur foarte mult că am început să joc şi să îmi ajut echipa. Am întâlnit o formaţie tare, cu care şi Barcelona s-a chinuit. Ei au jucat mai bine în prima repriză, însă noi am reuşit să revenim şi să plecăm cu avantaj pentru partida retur.

Este a doua ta experienţă peste hotare şi se pare că de data aceasta te-ai acomodat mult mai bine.
Este adevărat, însă prima dată am fost în China, şi acolo este cu totul altă cultură, altă mentalitate. Aici mi-a fost mult mai uşor. Toţi se comportă foarte frumos cu mine şi atunci mi-a fost uşor să mă adaptez.

A contat faptul că ai mai lucrat cu antrenorul Esteban?
Nu are nici o legătură. De altfel, eu vorbesc destul de puţin cu antrenorul. Treaba mea este să mă pregătesc şi încerc să mă concentrez pe acest aspect. Avem ca obiectiv promovarea şi trebuie să tragem din greu pentru acest obiectiv.

De la selecţionerul Răzvan Lucescu ai mai primit vreun semn?
Pentru moment, eu dau totul la echipa de club şi sunt bucuros că mi-am revenit după problemele de sănătate pe care le-am avut. Eu oricum îi rămân recunoscător lui Răzvan că m-a readus la echipa naţională după atât timp.

Apropo de naţională, ce părere ai despre actele de indisciplină de la meciul cu Serbia?
Am înţeles că se va face un regulament în care va fi stipulat că nu ai voie să mai stai în oraş după ora 23.00. Fotbaliştii sunt oameni şi nu trebuie închişi în cantonamente. Spre exemplu, aici, dacă avem meci la ora 20.00, ne vedem la 18.30 la stadion. Important nu e ce faci în afara arenei, ci la antrenamente şi la meciuri să îţi faci treaba. Eu cred că şi românii pot fi profesionişti.

Dar la Dinamo sunt ziua şi scandalul!
V-am spus, eu nu sunt genul care să iasă în oraş după meciuri, dar nici nu îi condamn pe cei care o fac. Şi antrenorii sunt de vină. Dacă i-ar lăsa în afara lotului pe jucătorii care în urma escapadelor nocturne nu dau randament la antrenament, atunci aceştia ar fi mai atenţi la viaţa extrasportivă.

Cu ochii pe Liga I
Săptămâna aceasta, fostul atacant al lui Dinamo a reuşit să-şi instaleze DigiTV în locuinţa de la Alicante, astfel că poate urmări posturile românesti.

"Meciurile României nu le-am văzut pentru că nu aveam antenă de satelit şi s-a nimerit şi să joc în aceeaşi zi. Săptămâna aceasta am reuşit însă să-mi instalez DigiTV şi abia aştept să urmăresc meciurile din campionatul românesc", ne-a declarat Danciu.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 10-31-2009 03:50 PM

"Am vrut să rup plasa"

Claudiu Niculescu povesteşte despre golul pe care l-a marcat în meciul din Cupă cu Oţelul (1-0).

După golul reuşit în optimile Cupei cu Oţelul, Claudiu Niculescu (33 de ani) pare să fi redevenit omul care ţine în mână vestiarul dinamovist. Căsătorit cu vedeta Diana Munteanu, care i-a dăruit un băieţel, David Cristian, acum în vârstă de patru luni, "Claugol" a devenit cel mai "cuminte" fotbalist din lotul "câinilor".

Claudiu Niculescu (stânga), în duel cu gălăţeanul Sârghi, vrea să spargă ghinionul şi în campionat, unde nu a marcat în acest sezon

Libertatea: Claudiu, felicitări pentru gol. Cu această calificare, s-au liniştit apele la Dinamo?
Claudiu Niculescu: Să sperăm că da. Este o perioadă mai grea acum. Momentan, ne gândim la meciul de duminică de la Iaşi, după care urmează Galatasaray.

Ai reuşit, în sfârşit, să marchezi....
Da, s-a spart ghinionul! Am închis ochii şi am şutat. Am zis că ori rup plasa, ori o dau în tribună.

Cum priveşti escapadele unora dintre colegii tăi?
Presa exagerează mereu. Pentru că există nişte antecedente, orice mică scăpare se exagerează.

Deşi nu e cel mai bun sezon al tău, nu te tentează ieşirile nocturne?
Nicidecum. De mult nu mai sunt ispitit de astfel de ieşiri. Sunt un om serios.

Tandemul Dinu - ţălnar sau Bonetti. Ce preferi?
Mi-e indiferent. Eu vreau să-mi fac datoria cât mai bine, atât pot să zic. Dacă voi fi antrenor, nu aş vrea ca jucătorii mei să spună că le place mai mult cel anterior.

Dacă ai fi totuşi antrenor la Dinamo, ce măsuri ai lua pentru ieşirile fotbaliştilor?
Sincer, nu vreau să mă gândesc la asta. Abia în iarnă o să încep cursurile şcolii de antrenori (râde). Mai e până atunci, iar acum vreau să joc fotbal, nu să dau amenzi.

Dinu nu vrea «maimuţe» în Ştefan cel Mare
Noul director tehnic al "alb-roşilor", Cornel Dinu, e dezamăgit de evoluţia lui Ze Kalanga: "Dinamo a crescut jucători în ultimii ani şi a trăit din asta. Au existat şi importuri, dar de la Animal Planet sau de la emisiuni cu maimuţe. Eu de asta am acceptat să fiu director tehnic, ca să readuc fotbaliştii împrumutaţi, să creştem tineri".