RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-02-2009 03:31 PM

Andrei Cristea: "Un gest din suflet"

Andrei Cristea explică de ce nu a jubilat după cele două goluri de ieri şi spune că formula Cornel Ţălnar - Cornel Dinu e perfectă pentru Dinamo.

- Andrei, de ce nu te-ai bucurat după ce ai marcat cele două goluri?
- A fost un gest pe care l-am făcut, acela de a sta liniştit şi a nu mă bucura, pentru că aşa am simţit din inimă. Nu puteam să jubilez pentru că tocmai ce înscrisesem împotriva echipei unde am jucat şi m-am simţit extraordinar.

- Nici pentru victorie nu te bucuri?
- Ba da, foarte mult chiar. Sînt 3 puncte extrem de importante pentru noi. În acelaşi timp, sper ca Poli Iaşi să nu retrogradeze la finalul sezonului.

- Cu cuplul Ţălnar - Dinu aţi reuşit prima victorie în campionat, după ce v-aţi calificat şi în sferturile de finală ale Cupei României.
- Da, aşa este şi o spun răspicat că ne merge foarte bine în această formulă.

- Au fost două dintre cele mai uşoare goluri pe care le-ai marcat?
- Sînt momente cînd dai foarte bine în minge, dar ratezi, uneori chiar cu poarta goală. Trebuie să fii de multe ori exact acolo unde trebuie, unde vine mingea, şi în această seară eu am fost în această ultimă postură.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-02-2009 03:32 PM

Adrian Cristea: "Dau gol şi din concediu"

Adrian Cristea a fost la fel de spumos în declaraţii ca şi în jocul practicat aseară în Copou.

- Adrian, cum...
- Eu sînt în concediu şi venisem acasă, că eu sînt din Iaşi. Dacă tot eram pe-aici, m-au luat să şi joc. Glumesc, dar chiar s-a exagerat cu acea ştire de presă. Oricum, nu bag în seamă aşa ceva, că altfel aş înnebuni. Nu pun la suflet, chiar mă amuză.

- Te-ai fi aşteptat să fii contestat în oraşul tău?
- M-a înjurat lumea şi aici, aşa e. Nu sînt eu iubit, asta e viaţa. Eu trebuie să joc cît pot de bine şi nu mă interesează dacă lumea mă aclamă pe mine, ci să cîştige echipa meci de meci.

- Ce se întîmplă cu Dinamo de nu mai reuşeşte să aducă fanii la stadion?
- Chiar nu ştiu. În debutul sezonului le-am bătut pe Steaua, pe CFR, pe Urziceni, am întors calificarea cu Liberec de la 0-3 şi apoi, după toate acestea, la primul meci acasă am avut 2.000 de suporteri. Mai multe ce putem face?



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-03-2009 04:12 PM

Ioan Andone a fost demis de la Al-Ahli Dubai şi înlocuit cu Mehdi Ali

Tehnicianul român Ioan Andone a fost demis, luni seară, din funcţia de antrenor principal al campioanei din Emiratele Arabe Unite, Al-Ahli Dubai, şi a fost înlocuit cu Mehdi Ali, selecţionerul echipei naţionale U20 a statului din peninsula Arabică, anunţă Al Jazeera Sport.

Conducătorii clubului au anunţat că singurul motiv pentru care au renunţat la serviciile lui Andone este faptul că rezultatele au întârziat să apară, iar obiectivul echipei este câştigarea titlului.

Andone, care mai avea contract până în vară cu Al-Ahli şi câştiga aproximativ un milion de dolari anual, a ajuns la un acord şi în ceea ce priveşte rezilierea înţelegerii pe cale amiabilă.

După cinci etape disputate în campionat, Al-Ahli se află pe locul 10, din 12 echipe, cu doar patru puncte acumulate, la 9 distanţă de liderul Al-Ain.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-03-2009 04:13 PM

Andone: "Voi prelua din iarnă o echipă, însă nu văd niciun motiv ca Dinamo să renunţe la Ţălnar"

Fostul antrenor al lui Al Ahli Dubai, Ioan Andone, a declarat, marţi, că nu se pune problema să preia imediat banca tehnică a altei echipe, şi spune că oficialii din Ştefan cel Mare nu trebui să renunţe la serviciile lui Cornel Ţălnar, deoarece formaţia alb-roşie are rezultate.

"Nu văd niciun motiv ca Dinamo să renunţe la Cornel Ţălnar. Echipa merge bine şi are rezultate. E cam peste mână să vin eu. În orice caz, eu m-am înţeles foarte bine cu domnul Cornel Dinu, am vorbit mereu aceeaşi limbă. Când voi avea toate actele semnate cu Al Ahli şi ştiu că sunt antrenor liber de contract, voi discuta ofertele pe care le am. Pe lângă discuţiile cu Dinamo, mai am şi o altă ofertă din Ucraina, însă doar din decembrie voi prelua o echipă. Să vedem ce planuri de viitor au formaţiile care se interesează de mine", a spus Andone.

Tehnicianul susţine că s-a despărţit în condiţii amiabile de conducătorii grupării arabe: "Am avut o discuţie civilizată cu preşedintele lui Al Ahli şi am încheiat înţelegerea. Asta e viaţa antrenorilor, e legată strict de rezultate. În ultima etapă am avut nouă jucători indisponibili din 23, aşa a fost să fie. Echipa a strâns doar 4 puncte în clasament şi era nevoie de o schimbare. În câteva zile, maxim o săptămână, voi încheia toate socotelile pe care le am aici".

Tehnicianul român Ioan Andone a fost demis, luni seară, din funcţia de antrenor principal al campioanei din Emiratele Arabe Unite, Al-Ahli Dubai, şi a fost înlocuit cu Mehdi Ali, selecţionerul echipei naţionale U20 a statului din peninsula Arabică.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-03-2009 04:41 PM

"Un atacant trebuie să alerge 90 de minute"

Cornel Dinu a explicat la GSPTV de ce l-a schimbat pe Claudiu Niculescu cu Alexe în meciul cîştigat pe terenul lui Poli Iaşi (3-1), spunînd că supărarea lui "Clau-gol" nu este justificată.

"Nu comentez supărări, ci pot să spun doar că schimbarea lui Niculescu s-a dovedit foarte inspirată. Claudiu nu mai este în cea mai bună condiţie fizică de ceva vreme, iar un atacant, în concepţia actuală despre jocul de fotbal, trebuie să alerge timp de 90 de minute. Intrarea lui Alexe nu a reprezentat altceva decît o preluare de sarcini şi s-a dovedit că a fost o alegere bună, întrucît el dat pass-ul acela pentru Andrei Cristea la golul 3, care a contat atît de mult", a spus Cornel Dinu la GSPTV.

"Procurorul" s-a ferit să vorbească despre posibilitatea ca Ioan Andone să vină la Dinamo după ce şi-a reziliat în această seară contractul cu Al Ahli Dubai: "Nu doresc să comentez mai multe, pentru că nu cunosc exact detaliile".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-03-2009 04:42 PM

Vezi ce mai fac Niculae şi Bratu şi cînd se estimează că vor reveni pe gazon!

Cei doi atacanţi ai "cîinilor" sînt în prezent în recuperare după accidentări şi nu vor putea ajuta echipa nici în marele meci de joi, cu Galatasaray, nici în partida cu Rapid, de duminică

Marius Niculae, 28 de ani, a efectuat ieri ultimul examen medical la Lisabona şi aşteaptă răspunsul final vizavi de revenirea pe gazon. Atacantul a pierdut ultimele două luni din cauza problemelor la aductorul stîng. Sînt şanse minime ca fotbalistul să revină mai devreme de două săptămîni.

Florin Bratu, 29 de ani, va reveni vineri de la Roma, unde se reface sub îndrumarea terapeutului cu care a lucrat şi Lobonţ. Atacantul se simte bine după operaţia la genunchiul drept, însă nu se ştie dacă se va mai risca folosirea lui pe final de sezon.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-03-2009 04:43 PM

Dinamo a intrat în cantonament cu două zile înainte de meciul cu Galata

Marele meci cu Galatasaray de joi seară este tratat cu mare importanţă de dinamovişti, care trebuie să scoată un rezultat bun cu turcii pentru a spera în continuare la primăvara europeană.

Cornel Ţălnar i-a băgat deja pe jucători în cantonament, în această dimineaţă tot lotul fiind prezent la Săftica, unde singurul antrenament al zilei va avea loc la ora 19:00. Dinamo nu are suspendaţi pentru această partidă, singurii absenţi fiind accidentaţii Niculae şi Bratu. Dinamo - Galatasaray, din etapa a treia a grupei F, se va juca joi de la ora 20:00, pe stadionul din Ştefan cel Mare.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-03-2009 04:44 PM

Borcea: "Am mai auzit că Andone a plecat de la Al Ahli şi nu era adevărat. Dinu decide cine vine la Dinamo!"

Preşedintele executiv al "cîinilor" îi pasează responsabilitatea aducerii lui Andone în Ştefan cel Mare directorului tehnic Cornel Dinu, care are mînă liberă în alegerea antrenorului.

"Numai Dinu decide cine vine şi cine pleacă de la Dinamo. Am mai spus-o, doi ani de zile de acum înainte conducerea tehnică, medicală, lotul de jucători de la echipa mare şi de la echipa a doua numai Cornel Dinu poate să le decidă de unul singur. Am auzit şi acum trei săptămîni că Andone a plecat de la Al Ahli şi nu era adevărat. Nu ştiu despre ce e vorba. În momentul de faţă nu sînt persoana autorizată să-mi dau cu părerea dacă Andone vine la Dinamo", a zis Borcea la Telesport.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-03-2009 04:47 PM

Pregătiri pentru marele meci: Dinamo la Săftica, Galata în Ştefan cel Mare

Dinamo şi Galatasaray se pregătesc de meciul din Europa League de joi, ora 20:00, din Ştefan cel Mare. Dinamo va face toate antrenamentele pînă la meci în cantonamentul de la Săftica, iar turcii vor sosi în România miercuri la prînz, iar seara se vor antrena pe stadionul "cîinilor".

Iată programul celor două formaţii:

Dinamo

Marti

• ora 19.00, antrenament Saftica
Miercuri
• ora 18.00, stadion Dinamo, conferinta de presa
• ora 19.00, antrenament Saftica

Galatasaray

Miercuri

• ora 12.15, aeroport Henri Coanda, sosire
• ora 13.30, Hotel Marriott, cazare
• ora 18.30, stadion Dinamo, conferinta de presa
• ora 19.00, antrenament oficial, deschis DOAR in primele 15 minute



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-03-2009 04:47 PM

Torje a dat tricoul unui fan, dar acesta l-a refuzat. Niculescu, pus şi el într-o situaţie amuzantă

După victoria de la Iaşi, 3-1, dinamoviştii au mers la galerie să-şi salute fanii, iar Gabriel Torje, care a avut o evoluţie foarte bună cu moldovenii, reuşind două pase de gol, a aruncat tricoul său fanilor

Suporterul care l-a prins i l-a aruncat însă înapoi mijlocaşului dinamovist, reproşîndu-i scandalurile în care a fost implicat şi escapadele în care a fost surprins de fani prin Capitală. Tricoul a ajuns pînă la urmă la un alt suporter, mai puţin înverşunat la adresa lui Torje.

Spre deosebire de mijlocaş, Claudiu Niculescu a fost convins de un fan ieşean să renunţe la tricoul de joc imediat după ce fusese schimbat. Deşi iniţial nu a părut că aude strigătele suporterului, Niculescu a fost sensibilizat în momentul în care moldoveanul i-a spus că va marca împotriva lui Galatasaray.