RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-08-2009 06:13 PM

Ze Kalanga are dosar penal şi riscă puşcăria

Fotbalistul angolez al lui Dinamo, Ze Kalanga, a fost surprins sâmbătă, în jurul orei 14:50, de ofiţerii de poliţie rutieră, la volanul unui autoturism neînmatriculat, marca Audi, pe şoseaua Ştefan cel Mare.

Scandalurile se ţin lanţ la Dinamo. Fotbalistul angolez Nsimba Paulo Baptista Zé Kalanga este cercetat de poliţişti pentru că a condus un autoturism neîmatriculat.

Ze Kalanga (26 de ani) a fost surprins, sâmbătă, în jurul orei 15:00 conducând un autoturism Audi pe strada Ştefan cel Mare din Bucureşti, a precizat sursa citată. Fotbalistul circula dinspre Obor către strada Lizeanu.

La control, poliţiştii au constatat faptul că autoturismul nu era înmatriculat motiv pentru care au deschis dosar de cercetare.

Anchetatorii au deschis imediat un dosar penal pe numele său, iar jucătorul care vroia să părăsească România în această iarnă, riscă acum puşcăria.

Mijlocaşul african al "câinilor" nu este în relaţii bune cu clubul Dinamo, el evoluând foarte puţin în ultima perioadă.

Acesta a declarat în mai multe rânduri că vrea să părăsească echipa.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-08-2009 06:54 PM

Vezi ce surprize le pregătesc 'câinii' rivalilor!

Fostul portar al Farului va fi pentru prima oară titular în campionat, chiar în derby-ul cu Rapid.

Meciul cu Galatasaray a făcut mai multe victime în primul "11" al lui Dinamo pentru partida cu Rapid. Cea mai importantă schimbare va avea loc
între buturi, căpitanul Emilian Dolha urmând să fie lăsat pe bancă.

În locul său va intra George Curcă, practic un debutant în Liga I în tricoul "câinilor". Lui Dolha i se reproşează golurile doi şi trei din meciul cu turcii, dar şi evoluţiile mai puţin bune din ultimul timp. Un alt vizat pentru a lua loc pe bancă este Adrian Cristea. Dinu şi Ţălnar au fost din nou dezamăgiţi de prestaţia "Prinţului" şi vor lua măsuri, aşa că este foarte posibil ca mijlocaşul să rămână pe bancă la derby. Gabi Boştină ar putea fi titularizat în locul lui ca mijlocaş stânga, iar tânărul Rus îl va scoate din echipă pe Djakaridja Kone.

Niculescu sare din schemă
Şi în atac vor fi modificări, pentru că Ţălnar speră să-l aibă în echipă pe Andrei Cristea, golgheterul la zi al dinamoviştilor nefiind folosit deloc cu Galatasaray din cauza unei răceli puternice. În acest caz, urmează ca Niculescu să sară din schemă, antrenorii dându-i credit în continuare tânărului Marius Alexe în linia de atac.

Curcă, spaima rapidiştilor
George Curcă a făcut mai multe meciuri mari împotriva celor de la Rapid. Cel mai bun joc al său în faţa giuleştenilor a fost chiar sub Podul Grant, la o partidă Rapid - Farul, 0-0, în returul ediţiei 2005-2006. Antrenaţi pe atunci de către Răzvan Lucescu, vişiniii au făcut doar o remiză cu "marinarii" şi au pierdut două puncte care i-au costat titlul, după o prestaţie senzaţională a lui Curcă.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-08-2009 07:17 PM

Ţălnar: "Matache a apărat bine azi, dar nu puteai să ai siguranţa că ar fi apărat la fel cu Galata"

Antrenorul dinamovist a explicat de ce nu i-a dat şansa lui Matache să apere deloc chiar dacă şi-a revenit după accidentarea suferită la un antremament, trimiţîndu-l să joace la Dinamo II, unde nu a primit nici un gol azi în victoria cu Săgeata Stejaru, 2-0.

"Matache, Grigore şi Diabate au făcut un joc bun, îi felicit pentru că au venit şi nu au făcut figuraţie la echipa a doua ca alţii. Din contră, au jucat ce le-am cerut. Mulţi nu veneau cu sufletul, ci doar ca să bifeze încă un joc. Ei şi-au făcut datoria. Matache a apărat bine azi, dar nu puteai să ai siguranţa că într-un meci cu Galatasaray ar fi apărat la fel", a zis Ţălnar.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-08-2009 07:18 PM

Mircea Rednic: "Dinu să demonstreze cît de antrenor e!"

Fostul antrenor nu uită că a plecat pe uşa din dos atît de la Dinamo, cît şi de la Rapid, deşi a cîştigat ultimul titlu din vitrina ambelor echipe.

Antrenorul care a cîştigat ultimul titlu atît pentru Dinamo, cît şi pentru Rapid se află la cîteva mii de kilometri depărtare de Bucureşti, dar aşteaptă cu mare interes meciul de duminică seară, din Groapă. În ultimele zile, după ce a încheiat campionatul cu Alania, numele lui Rednic a fost vehiculat şi în Grant, şi în Ştefan cel Mare, dar antrenorul neagă orice contact. El spune că singura ofertă pe care o are este aceea de a rămîne la Vladikavkaz. Chiar dacă a ratat în ultima etapă promovarea, antrenorul susţine că ruşii i-au făcut o nouă propunere, extrem de tentantă.

- Bună ziua, domnule Rednic! Dinamo şi Rapid se pregătesc de derby. Cu cine o să ţineţi?
- Ah, ăsta este un meci pe care mi-aş fi dorit tare mult să-l văd. Păcat că vin abia săptămîna viitoare în ţară. Pentru mine este un meci cu adevărat special!

- Ştiţi că acum e moda să stai în galerie. În care dintre ele aţi fi mers?
- Nu aş fi mers deloc pe stadion. Ce, eu sînt ca alţii, să pun presiune aiurea pe antrenori? Ştiu că voi abia aţi aştepta, dar, deşi ar merita şi unii, şi ceilalţi să fac asta, n-ar fi frumos din partea mea.

- Atunci de ce vă interesează în mod special meciul ăsta?
- Păi, am nişte clienţi şi într-o parte, şi în cealaltă. Mă bucur că nea Cornel Dinu a revenit în iarbă, pentru că acum va avea posibilitatea să demonstreze cît de antrenor e. Îşi va pune în practică ideile, ce-mi reproşa mie că fac prost acum va face el bine, nu?!

- Bine, dar…
- Cine a avut dreptate în vară, cînd eu am facut o listă cu cîţiva jucători, puţini, de care era bine să ne despărţim, iar ei au făcut acum una mult mai lungă? Mă enervez şi nu vreau asta!

- Cu acţionarii lui Dinamo aţi discutat?
- Nu. Cred că avocatul ştie mai multe despre ei decît mine în acest moment.

- Vă mai judecaţi pentru restanţe?
- Nuuu! Puteam să le cer banii pentru un an de contract, dar m-am gîndit că e criză şi am renunţat. E adevărat însă că mai au ceva datorii la mine. Pe care sînt sigur că le vor achita imediat ce pot.

- S-a scris că e vorba de 30.000 din 60.000 de euro. Corect?
- Chiar nu ştiu. Avocatul are socotelile făcute.

- Şi "clienţii" de dincolo?
- Cei din Giuleşti trebuie să ţină minte un lucru: o băteau pe Dinamo numai cînd pe bancă stătea unul pe care îl tot acuzau că e dinamovist! Dinamo cred că nu m-a învins niciodată cît am fost la Rapid şi nu au fost meciuri puţine. Nici Răzvan nu a avut atîtea rezultate bune contra lui Dinamo. Dar ştiţi cum e cu recunoştinţa în România! Nu cumva sînt cel mai titrat antrenor din Giuleşti? Ba da, nu mai căutaţi prin statistici!

- Dumneavoastră ce o să faceţi în continuare?
- Încă nu ştiu. Am ofertă de la Alania pentru un an cu opţiune pentru încă unul, dar răspunsul am să-l dau peste ceva timp. Am condiţii senzaţionale aici. Chiar dacă e echipă de ligă secundă, în România nimeni nu are aşa ceva! Nici în Europa nu sînt foarte multe cluburi. Rusia a luat-o înaintea multora.

- Concret, despre ce este vorba?
- Păi, avem două terenuri gazonate şi unul sintetic de antrenament mai bune ca oricare din ţară, piscină olimpică, sală de antrenament. Cred că clubul ar primi fără probleme omologare pentru Liga Campionilor. Şi dacă vă spun că în liga secundă sînt prime şi de 30.000 de dolari la un meci, cred că nu mai e nimic de adăugat! Păcat că e departe de casă. De familie. O să văd. Deocamdată vin la Bucureşti pentru că mi-a expirat viza şi apoi decid.

- Măcar un pronostic pentru Dinamo-Rapid?
- Aş putea spune cine vreau să bată, căci nu am amănunte despre ce e pe la echipe, dar iar nu ar fi fair-play. Aşa că o dau p-aia cu «să învingă cel mai bun».



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-08-2009 07:19 PM

Cornel Dinu: "Nu staţi cu nasul în batistă!"

Cornel Dinu îi îndeamnă pe jucători să uite eşecul cu Galatasaray: "Bateţi Rapidul, Dinamo merită să rămînă în fruntea clasamentului!"

- Domnule Dinu, jucătorii spun că derby-ul cu Rapid este decisiv pentru liniştea la club. Ce părere aveţi?
- Niciodată nu mi-au plăcut aceste declaraţii de a fi sau a nu fi. Reacţii shakespeariene care nu au nimic în comun cu realitatea din Româna. Partida cu Rapid este una foarte importantă şi sper să vină ca o revanşă după ultimul joc, cu Galatasaray, care a semănat mai mult a expectativă din partea unora. Dinamo trebuie să învingă pentru că merită să rămînă în plutonul fruntaş din Liga I.

- Fotbaliştii sînt şi ei afectaţi după înfrîngerea cu Galatasaray, cît de mult va conta acest lucru?
- Cînd eşti afectat, trebuie să răspunzi pe teren cu atitudine pozitivă, nu să stai cu nasul în batistă. Asta cu afectatul nu e nici de adormit femeile mai în vîrstă. Ca fotbalist, după un eşec, nu trebuie să te plîngi, ci să reacţionezi în timpul jocului.

- Şi credeţi că jucătorii au tăria de caracter să uite eşecul cu turcii?
- Asta ţine de mentalitate. Mai aud de psiholog. Nu are ce căuta un psiholog în fotbal! Să fii puternic, profesionist şi să te antrenezi la capacitate maximă, asta înseamnă psihic puternic, atunci cînd îţi vezi de treabă. Ţine de mentalitate, iar dacă ţi-ai ales meseria de fotbalist, automat trebuie să fii profesionist, altfel nu reuşeşti!

- Se anunţă restructurări din iarnă, există o listă a disponibilizărilor?
- Mai este de jucat o lună şi ceva, este timp pentru a trage concluzii. Mai sînt jocuri şi şanse de evaluat. Nu trebuie să ne pronunţăm prematur, trebuie trase nişte concluzii reale. Chestia cu despărţirea de cutare şi cutare mi se pare puerilă pentru că jucătorii, vrem, nu vrem, au nişte contracte ferme semnate, de care trebuie ţinut cont.

- De Rapid ce părere aveţi? Şi în Giuleşti au fost frămîntări...
- Rapidul e o echipă care la ora actuală stă mai bine din punct de vedere moral şi al concentrării jocului decît Dinamo. Giuleştenii au riscat pozitiv, aruncînd în luptă tineri plini de talent, care au reuşit să confirme. Mă refer la Ioniţă, Răduţă, Marinescu şi alţii.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-08-2009 07:20 PM

Jean Vlădoiu: "Dinamo e obosită, dar în derby nu există favorite"

Fost jucător atît la Dinamo, cît şi la Rapid, Jean Vlădoiu prefaţează derby-ul de azi şi mărturiseşte că se aşteaptă la un joc spectaculos, care poate fi decis de un moment de inspiraţie al unuia dintre jucătorii celor două grupări.

"La asemenea meciuri nu există favorite. Poate că Dinamo e puţin mai obosită pentru că a disputat mai multe jocuri în ultimul timp, dar în derby-uri găseşti întotdeauna resurse. După rezultatul slab din Europa League nu cred că Dinamo are o presiune în plus, dar dorinţa lor de a demonstra că nu aceea e valoarea lor va fi mai mare. Eşecurile nu pot fi uitate atît de repede, nu ai cum să ştergi din memorie un episod neplăcut. Probabil că nici publicul nu îi va susţine aşa cum ar fi făcut-o dacă veneau după un scor pozitiv, dar meciul cred că va fi unul spectaculos. Va conta şi modul în care cei doi antrenori au pregătit partida, însă asemenea dueluri pot fi decise de un singur moment de inspiraţie al oamenilor tăi sau ai adversarului. Acum pot să apară jucătorii mari, cei care fructifică oportunităţile care se ivesc pot să devină fotbalişti urmăriţi cu foarte mare atenţie din toate părţile. Văd un meci echilibrat, mi-e frică să dau un pronostic pentru că te poţi aştepta la absolut orice", a spus Vlădoiu pentru gsp.ro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-08-2009 07:20 PM

Dănuţ Lupu: "Duel între Manea şi Ţălnar? Ce duel, pot să fie schimbaţi pînă începe meciul"

Fostul mijlocaş al Rapidului şi al lui Dinamo, Dănuţ Lupu, consideră că derby-ul de astăzi nu se va ridica la pretenţiile tehnice ale unei partide de înalt nivel şi acuză lipsa de implicare a jucătorilor în jocurile de asemenea factură.

"Dinamo are un avantaj doar prin faptul că joacă pe teren propriu, în rest nu văd diferenţe prea mari între cele două echipe. Ca loturi, Dinamo şi Rapid nu mai impresionează, chiar dacă alb-roşii au un oarecare avantaj. Cred că va fi un derby al galeriilor, din ce-au arătat cele două formaţii în ultimul timp nu mă aştept la prea multe din partea lor. Sînt probleme şi în Ştefan cel Mare, unii cer vacanţe, concedii, dar rămîn datori cu fotbalul. Ce duel al antrenorilor să fie? Manea şi Ţălnar pot să fie schimbaţi şi înainte de meci, nu sînt siguri de nimic. Doar o tresărire de orgoliu să fie în cazul jucătorilor, deşi nu văd nici măcar mîndria de a juca la fotbaliştii de la Dinamo şi Rapid", a explicat Lupu pentru gsp.ro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-08-2009 08:12 PM

Giani Kiriţă: "Sînt jucători care nu merită să joace la Dinamo, dar nu vreau să dau nume"

Fostul jucător dinamovist, Giani Kiriţă, a declarat că există jucători care nu merită să îmbrace tricoul lui Dinamo.

"Dacă nu intră pe teren cu determinare, nu o să bată niciodată. Clar sînt jucători care nu merită să joace în această echipă. Nu vreau să dau nume. Cînd am început fotbalul la Dinamo, Mister ne educa şi ne spunea că atunci cînd intri pe teren trebuie să mori pentru echipă, să dai totul pe teren", a spus Kiriţă la televiziunea sportro.

"Eu zic că e vorba de motivaţie, valoare au dacă au ajuns la Dinamo. Au mai gresit şi cu viaţa extrasportivă , toţi greşim, toţi facem prostii, la toţi ne place viaţa, dar lucrurile astea trebuie să le faci cu cap", a mai spus fotbalistul de la Bursaspor.

"Pe orice dinamovist afectează ce se întîmplă la echipă. Din păcate, nu numai Dinamo, toate echipele merg prost anul ăsta, în afară de Urziceni", a adăugat Kiriţă.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-08-2009 08:12 PM

Vasile Turcu: "Fotbaliştii nu au respect faţă de tricoul pe care îl îmbracă, nu iau nici o primă dacă bat azi"

Acţionarul dinamovist Vasile Turcu a prefaţat derby-ul din Ştefan cel Mare şi spune că este de datoria jucătorilor să demonstreze că rezultatul din partida cu Galatasaray nu reprezintă măsura valorii lor.

"Jucătorii trebuie să-şi facă treaba, acum e datoria lor să joace din orgoliu. Sînt convins că domnul Cornel Dinu şi-a făcut treaba aşa cum a ştiut mai bine, am trăit clipe de coşmar sezonul trecut şi nu mai vreau să mă implic.Nu mai înţeleg ce se întîmplă, fotbaliştii nu au respect nici faţă de tricoul pe care îl îmbracă, nici faţă de valoarea lor. Directorul tehnic decide cînd vom avea prime şi dacă vom avea, au trecut vremurile în care banii se dădeau în vestiar", a spus Turcu la GSP TV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-08-2009 08:15 PM

Curcă va fi titular contra Rapidului

Greşelile din partida cu Galatasaray l-au costat pe Emilian Dolha, titularul de drept al postului de portar. Banca tehnică a roş-albilor a decis să nu-l oprească pe goalkeeper-ul de 30 de ani în lotul de 18 pentru meciul din această seară

În poarta "cîinilor" va fi titularizat George Curcă, portarul adus în această vară de la Farul Constanţa, iar rezervă va fi Florin Matache.