RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-14-2009 12:11 PM

Adios, Molinero!

Despărţirea dintre Dinamo şi Molinero se va produce după ultima etapă a turului.

Roş-albii îl pierd astfel după doar o jumătate de sezon pe fotbalistul considerat cel mai important transfer reuşit în acest an de către oficialii clubului. S-a ajuns la această stare de lucruri deoarece ibericul, nemulţumit de statutul permanentizat de rezervă, le-a transmis un ultimatum în acest sens acţionarilor. Cum titularizarea fostului jucător al lui Atletico Madrid nu pare o prioritate, fotbalistul şi-a făcut planurile pentru anul viitor.

La fel ca Julio Cesar
Iar ele nu presupun o continuare a înţelegerii cu Dinamo, situaţie în care roş-albii vor trebui să caute din nou un fundaş dreapta, post acoperit doar de Adrian Scarlatache. Coincidenţă sau nu, scenariul "divorţului" este acelaşi cu cel brevetat în urmă cu un an de Julio Cesar. Fostul stoper al lui Real Madrid a fost transferat cu mare fast de către "câini", dar după doar câteva luni sud-americanul a preferat să plece din "Ştefan cel Mare", fiind nemulţumit de condiţiile găsite la formaţia din "Groapă".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-15-2009 05:08 PM

Kiriţă, ambiţia lui Borcea

Preşedintele executiv al "câinilor" îşi doreşte să reconstruiască echipa lui Dinamo în jurul finului său. Mijlocaşul lui Bursaspor ar urma să revină în Ştefan cel Mare din această iarnă. "Tu şi N’Doye veţi face cel mai bun cuplu de închizători din campionat. Nu ne mai stă nimeni în cale", a fost mesajul lui Borcea către Kiriţă.

Aflat în aceste zile în Bucureşti, Giani Kiriţă s-a întâlnit cu Borcea pentru a negocia întoarcerea sa sub tricoul alb-roşu.

Fotbalistul de 32 de ani ar fi tentat să dea curs ofertei mai ales că şi-a pierdut locul de titular la Bursaspor, după ce a suferit o accidentare.

În plus, fostul căpitan al "câinilor" ar agrea să evolueze în România pentru a fi mai aproape de copiii săi, care au rămas în grija soţiei după divorţ.

Există însă un impediment, contractul său expiră în vara anului viitor şi pentru a veni din iarnă, Dinamo ar trebui să plătească o sumă de bani către Bursaspor. Dacă afacerea nu se va concretiza, atunci tratativele vor fi reluate la vară, însă Borcea nu vrea să aştepte până atunci.

"Giani dacă vii acum, alături de N’Doye veţi face cel mai bun cuplu de mijlocaşi din Liga I", a fost discursul şefului dinamovist, care este şi naşul său. Kiriţă nu a dat încă un răspuns şi aşteaptă să-şi rezolve problema cu cei de la Bursaspor.

Dacă, în continuare, nu va mai prinde primul „11“, atunci îi va părăsi pe turci. Pe lângă interesul lui Dinamo, Kiriţă mai are două oferte din campionatul turcesc.

"Eu nu mai stau mult aici. Am fost accidentat şi, din păcate, nu mai sunt titular. M-am gândit bine, joc de o grămadă de ani în Turcia şi poate am nevoie de o schimbare", a spus jucătorul.

Şi în ultimii doi ani, şi tot la insistenţele naşului Borcea, Kiriţă a fost aproape de a semna cu roş-albii, însă ofertele venite din Turcia au făcut ca transferul să nu se materializeze.

Bratu revine pe teren cu Astra
Dinamoviştii au disputat ieri un joc de verificare pe terenul "Florea Dumitrache", iar Florin Bratu, care a purtat un puls-tester pentru ca stafful medical să-i monitorizeze parametrii fizici, a evoluat tot meciul şi chiar a înscris un gol.

După ce a efectuat perioada de recuperare în Italia, "Bratone" a intrat în programul normal de pregătire şi cuplul Ţălnar – Dinu speră că-l va putea folosi joi în partida din Cupa României contra Astrei Ploieşti. Atacantul ar putea intra pe teren în ultimul sfert de oră al meciului.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-15-2009 05:14 PM

Gabriel Torje: "Bănățenii mă regretă"

Torje vorbește despre relația sa încordată cu publicul timișorean și spune că vrea să-și țină familia departe de orice scandal.

Gabriel Torje (19 ani) încă mai trage ponoasele scandalului în care a fost implicat acum un an, cînd a fost filmat la o petrecere cîntînd manele pro-Steaua alături de Ropotan. "Toată povestea asta cu maneaua m-a făcut mai cunoscut, dar nu neapărat în sensul bun. O să mă urmărească toată viaţa!", a zis Torje ieri, la B1 TV.

O altă problemă care-l macină e derbyul de la Timişoara, programat etapa viitoare. Mijlocaşul vîndut de Poli la Dinamo acum aproape 2 ani e încă într-o relaţie proastă cu fanii de pe Bega, care-l acuză de trădare. "Sper ca tata să nu vină la meci. După turul cu Liberec, cînd au intrat suporterii pe teren şi i s-a făcut rău, se uită la meciuri doar cu pastilele lîngă el. La Timişoara publicul e mereu împotriva mea, dar asta înseamnă că mă regretă. Cînd îţi pare rău după cineva, uneori încerci să-i faci rău".

Vine Mara?
Mijlocaşul lui CFR Cluj, Bogdan Mara, ar putea ajunge în Ştefan cel Mare din iarnă. Fotbalistul de 32 de ani este aproape de o despărţire de ardeleni şi e posibil să semneze cu Dinamo, el fiind dorit de Cristi Borcea şi acum un an. Mara a mai jucat pentru "cîini" 12 meciuri în '98 şi în 2000.

Bratu, 20 de minute cu Astra!
Atacantul Florin Bratu zîmbeşte din nou. Tratamentul la care a fost supus la Roma pare să fi dat rezultate. Fotbalistul de 29 de ani se pregăteşte normal, iar la antrenamentul de ieri a fost în formă maximă. Staff-ul tehnic plănuieşte să-l utilizeze în ultimele 20 de minute ale partide cu Astra Ploieşti, de joi, din Cupa României. Dar numai dacă gazonul nu va fi greu, pentru a nu risca o recidivă.

Ultimele noutăţi:
- George Blay, fostul fundaş dreapta al "cîinilor", a sosit în România, iar azi se va vedea cu şefii pentru a-şi cere drepturile contractuale. Ghanezul de 29 de ani mai are de primit în jur de 20.000 de euro.
- Marius Niculae va reveni săptămîna viitoare în ţară şi i-a asigurat pe dinamovişti că este apt sută la sută, putînd intra ca titular în partida cu Poli Timişoara, de pe 23 noiembrie.
- La antrenamentul de ieri, Laurenţiu Rus a fost ţinta preferată a lui Ţălnar: "Mă, fii mai atent! N-are voie să treacă adversarul aşa pe lîngă tine!". Antrenorul s-a enervat apoi din cauza greşelilor şi l-a penalizat: "Jos, 50 de flotări, acum!"



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-15-2009 05:15 PM

Florin Bratu: "V-am lipsit?"

Bratu a jucat toate minutele meciului-şcoală disputat ieri de "cîini", marcînd şi un gol

Florin Bratu a revenit cu gol la Dinamo! Nu într-o partidă oficială, nu încă, ci doar într-o partidă-şcoală pe care elevii lui Ţălnar au susţinut-o ieri dimineaţă. Vîrful de 29 de ani speră să revină oficial, joi, în "sferturile" Cupei, contra Astrei. A lăsat în spate absenţa îndelungată şi, chiar dacă e în urmă cu pregătirea fizică, n-a ezitat să pună piciorul serios la contre şi să se bată pentru fiecare minge. A pasat, a driblat, iar în final a reuşit să şi înscrie!

"Mi-a fost dor de minge, de fotbal. Sper că le-am lipsit colegilor. A fost greu pentru mine, foarte greu să stau departe de teren, atîta amar de vreme, dar sînt un caracter puternic şi am trecut peste tot", a spus "Bratone" după joc. Atacantul speră să revină cît mai repede pe teren: "Admit că jucătorii care evoluează pe acelaşi post cu mine au un avantaj în faţa mea, dar pe parcurs sper să îmi revin". Contracandidaţii săi sînt Andrei Cristea (5 goluri), Niculescu (3 goluri) şi Niculae (3 goluri), ultimul urmînd să revină şi el la antrenamente de poimîine.

27 de goluri în 61 de meciuri a marcat Bratu pentru "cîini", în Liga I

"Danciule", hai la Dinamo!"
Claudiu Niculescu îl aşteaptă înapoi pe Ionel Dănciulescu: "Mi-aş dori să mai joc cîţiva ani alături de "Danciu", dacă se poate. Vreau să-mi închei cariera în Ştefan cel Mare. Alături de "Danciu" am început, alături de el vreau să închei. E prietenul meu cel mai bun, am trăit împreună multe satisfacţii în carieră, am marcat goluri multe amîndoi, am cîştigat trofee, ar fi extraordinar să mai jucăm împreună. Îi aştept şi pe el, şi pe Lobby". Într-un sondaj pe dinamovisti.ro, 89% dintre fani au votat pentru a-i vedea din nou împreună pe teren pe cei ce formează cuplul N&D.

Avertisment
Dinamo vrea să-l ia pe Cătălin Doman, mijlocaşul de 21 de ani al Argeşului, de aceea şefii din Ştefan cel Mare au avut în ultimul timp mai multe discuţii atît cu fotbalistul, cît şi cu părinţii lui. Întrucît fotbalistul este recunoscut în Piteşti ca un petrecăreţ, oficialii roş-albilor l-au avertizat pe mijlocaş: "Ţi se oferă o oportunitate, nu-ţi bate joc de ea şi de cariera ta! Concentrează-te pe fotbal şi pe nimic altceva". Doman ar putea fi declarat liber de contract în curînd, fiind în litigiu cu gruparea piteşteană.

Ultimele noutăţi
- Torje va reveni la antrenamente de mîine, sperîndu-se recuperarea lui la timp pentru meciul de lunea viitoare, de la Timişoara. A suferit o leziune musculară la coapsa stîngă. Vrea să joace neapărat: "Pe Bega, publicul e mereu împotriva mea, asta înseamnă că mă regretă".
- Alexe a început de ieri alergările uşoare după o leziune la genunchiul stîng şi va putea fi luat în calcule pentru meciul de Cupă contra Astrei, de joi.
- Laurenţiu Rus va evolua mijlocaş dreapta la Ploieşti, contra Astrei, aceasta întrucît Torje nu va putea fi apt de joc.
- George Curcă urmează să mai primească o şansă joi, în meciul de Cupă. Va fi titular, din nou, după derby-ul cu Rapid.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-15-2009 05:16 PM

Bratu a jucat 90 de minute şi a marcat un gol într-un joc şcoală disputat ieri

Elevii lui Cornel Ţălnar au făcut astăzi o partida de antrenament pe terenul "Florea Dumitrache". Revenit din Italia, acolo unde a fost la recuperare, atacantul Florin Bratu a rămas în teren pe toată durata meciului, reuşind să înscrie şi un gol. Cornel Ţălnar a chemat pentru acest antrenament mai mulţi jucători de la grupele de copii şi juniori ale roş-albilor

Antrenorul Cornel Ţălnar a împărţit lotul în două echipe de 11, iar după pauză au intrat mai mulţi juniori

Dinamo 1: Dolha - Molinero, D. Grigore, Moţi, Pulhac - L. Rus, D. Kone, Boştină, Ad. Cristea - Zicu, Cl. Niculescu

Dinamo 2: Curcă - Scarlatache, L. Goian, Tamaş, Zie Diabate - Covaciu, N'Doye, Manu, Moise - Bratu, Kanda



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-15-2009 05:16 PM

Claudiu Niculescu atacă arbitrajele din Liga 1

Claudiu Niculescu, atacantul echipei Dinamo, a criticat dur arbitrajele de care se "bucură" echipa sa, declarînd că pasa proastă prin care trece echipa este cauzată în mare parte greşelilor cavalerilor fluierului.

"Dinamo a fost dezavantajată de arbitri români. De multe ori, arbitrii români dau dovadă de lipsă de valoare sau de răutate pentru că au fost faze foarte-foarte clare, care se vedeau şi din avion. Sper să-şi revizuiască şi ei comportamentul pentru că am pierdut foarte multe puncte pe mîna lor. Sper să avem parte doar de arbitraje corecte de acum încolo", a declarat jucătrul dinamovist pentru GSPTV.

"A fost o săptămînă caldă, alta rece... am reuşit meciuri foarte bune cu echipele mari şi ne-am împiedicat de echipele mici", a continuat Claudiu Niculescu.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-15-2009 05:17 PM

Ion Pîrcălab: "Dinamo e sat fără cîini"

Ion Pîrcălab critică libertatea nelimitată de care se bucură jucătorii şi spune că Dinu ar trebui să coboare de pe bancă.

- Domnule Pîrcălab, s-a mai liniştit situaţia la echipă? Săptămîna asta n-a vorbit nimeni de vreo schimbare de antrenor.
- Cred că rămîn pînă la iarnă. Şi Ţălnar, şi Dinu. Ar fi o eroare să-i schimbe acum, imediat. În afara de partida cu Galatasaray în care am jucat ţonţoriul, adică nimic, se pare că Dinamo este pe drumul cel bun.

- Reprezintă Ţălnar şi Dinu o soluţie pentru viitorul lui Dinamo?
- Nu vreau să jignesc pe nimeni, dar Ţălnar - Dinu este un cuplu de avarie. Probabil, în iarnă, acţionarii vor face modificări.

- De ce credeţi că nu s-ar continua cu cei doi?
- Ţălnar stă pe bancă alături de "Sensei" Niculae, campion la judo, respect pentru asta, dar ce poate să-i zică antrenorului vizavi de tactică? Iar Dinu e în tribună. Ar trebuie să stea şi Mister pe bancă, să-i mai spună una-alta, să discute. D-aia zic: pînă la iarnă sînt buni cei doi, după care să aducă antrenor de Champions League, dacă tot zic că vor acolo.

"Pe Mister îl respectă, pe Ţălnar nu prea"
- Şi dacă Dinamo bate tot pînă în iarnă, ce să facă acţionarii?

- Să-i ţină pe Ţălnar şi pe Dinu. Înseamnă că au găsit chichiţa ce nu mergea bine la echipă şi atunci merită o şansă. Oricum, Mister nu are cum să se impună atît timp cît nu stă cu jucătorii în cantonament, nu stă pe bancă, vine şi nu vine la antrenamente. E doar consultant la echipă. Lui Dinu îi trebuie o sarcină precisă. Dacă el e şeful, atunci să stea pe bancă. Altfel, dacă iese bine, e datorită lui. Dacă nu, e vina lui Ţălnar. De aceea la Dinamo s-a ajuns să fie sat fără cîini!

- De ce credeţi asta?
- Fiecare face ce vrea. Jucătorii se antrenează şi nu prea. Cînd au chef de joacă, bat, cînd nu, ajung să-i facă mari pe nişte băieţi necunoscuţi de la echipe aflate la retrogradare. Se vorbeşte de Tamaş că iese, că bea, că face. N'Doye la fel. Păi, dacă nu-i pune nimeni la respect? Cine să-i pună?

- N-ar trebui să fie şi fotbalistul mai responsabil?
- Hai, domne, parcă vorbim de academicieni şi de profesori! Dacă Dinu s-ar implica serios la echipă, dacă ar fi mînă de fier, atunci ar fi disciplină. Pe Mister îl respectă toţi, pe Ţălnar nu prea. Uitaţi-vă la Rijkaard cum arată... "Ţînţarul" e atît de dolofan, de nu încape pe bancă! Jucătorul trebuie ţinut din scurt, altfel se suie în capul antrenorului şi face ce vrea la echipă.

53 de goluri a marcat Pîrcălab pentru "cîini", în Liga I. Mai are 5 goluri în 38 de selecţii la prima reprezentativă



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-16-2009 07:29 PM

Cristi Pulhac, forţat pentru export

Şefii vor să-l vîndă pe fundaşul stînga Cristi Pulhac în Rusia şi de accea îl vor titular pînă la finalul turului

Cristi Pulhac este în atenţia a două cluburi din Rusia. Se pare că ar fi vorba de Dinamo Moscova, echipa prietenului său Adrian Ropotan, şi de Terek Groznîi, care în iarnă, în funcţie de situaţia sportivă şi medicală a fundaşului stînga, vor să înceapă negocierile în privinţa transferului. Roş-albii cer 1,5 milioane de euro în schimbul fotbalistului în vîrstă de 25 de ani. Chiar dacă, într-o primă fază, ar putea fi vorba de un împrumut temporar, urmat apoi de un transfer definitiv.

Din acest motiv, moldoveanul este forţat de către şefi să joace la prima echipă. În afară de faptul că i-a luat faţa ivorianului Diabate, se caută şi o îmbunătăţire a cotei fundaşului. În urmă cu doi-trei ani, "cîinii" afirmau că jucătorul, care cocheta şi cu echipa naţională, costă 3 milioane de euro. Au fost refuzate oportunităţi de transfer de la Espanol Barcelona şi Feyenoord, care ar fi adus 1,5 milioane de euro, în speranţa unei afaceri consistente.

13 meciuri din tot atîtea posibile a bifat Cristi Pulhac în Liga I în acest sezon, fiind integralist în 12 dintre ele

Accidentarea l-a ţinut pe loc

Cristi Pulhac nu ar mai fi fost acum la Dinamo dacă nu s-ar fi accidentat grav la genunchiul stîng la finele lui 2008. "A avut oferta clară din Rusia în vara lui 2008, dar nu s-a concretizat întrucît Dinamo nu a reuşit să găsească repede un înlocuitor. A rămas cu promisiunea că va fi cedat din iarnă, dar marele lui ghinion a fost că s-a accidentat grav", a povestit unul dintre şefii "cîinilor".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-16-2009 07:52 PM

Adios, Francisco Molinero!

Şefii vor să scape în iarnă de fundaşul spaniol Francisco Molinero pentru că are un salariu mare şi prea multe bonusuri trecute în contract

Pentru Francisco Molinero experienţa în România este departe de ceea ce i s-a promis în vară, cînd a fost adus cu mare tam-tam de şefi şi a fost anunţat ca titularul postului de fundaş dreapta.

Spaniolul s-a acomodat în Ştefan cel Mare, este pregătit fizic sută la sută, iar colegii îl laudă: "E băiat cuminte, la locul lui. Nu supără pe nimeni, dar săracul nu prinde echipa". Însă nu e de ajuns pentru a juca mai des, deşi cînd a intrat a avut evoluţii apreciate.

Plafon salarial
Problema o reprezintă contractul său. Un salariu anual de 180.000 de euro şi multe bonusuri de performanţă şi de prezenţă în teren. De exemplu, spaniolul de 24 de ani are trecută în contract o primă specială de 30.000 pentru calificarea în grupele Europa League, Însă şefii nu au de gînd să-i achite prea curînd aceşti bani pentru că din iarnă se doreşte o întinerire a echipei şi înlăturarea fotbaliştilor care au contracte mai mari de 120.000 de euro.

5 partide din 21 posibile a bifat Francisco Molinero pentru Dinamo, în acest sezon, în toate competiţiile



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-16-2009 07:53 PM

"Valorează două-trei milioane, a fost cel mai bun de la Dinamo"

Impresarul lui Gabriel Torje, Cristea Opria, dezvăluie că mai multe grupări importante din vest s-au arătat interesate de serviciile clientului său şi consideră că suma de transfer a mijlocaşului va depăşi două milioane de euro.

"Nu am dat nimănui DVD-uri cu Torje, i-am făcut cîteva înregistrări pe care i le-am dat doar lui. Au existat contacte pentru el, două sau trei cluburi importante din vest m-au întrebat în ce condiţii ar putea să-l ia, dar mai multe pot să vă spună cei de la club. E normal ca Gabi să fie căutat, eu le-am transmis celor interesaţi ce contract are şi alte detalii care mi-au fost solicitate. Am fost sunat şi de către un turc după meciul tur cu Galata din Europa League şi respectivul mi-a spus că i se pare un fotbalist interesant, dar nu am mai aflat ulterior absolut nimic. Cred că suma în cazul unui eventual transfer se ridică la două - trei milioane de euro, Torje a fost cel mai bun jucător al roş-albilor în acest sezon, peste toţi din echipă şi nu uitaţi că nu a împlinit încă 20 de ani", a spus Opria pentru gsp.ro.