RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-17-2009 05:26 PM

Kiriţă: "Aş reveni oricînd, dar nu depinde doar de mine!"

Giani Kiriţă a declarat pentru dinamovisti.ro că ar vrea să revină în Ştefan cel Mare, dar întoarcerea nu depinde doar de el. Fundaşul de 33 de ani a oferit un interviu pentru dinamovisti.ro, în care lămureşte şi situaţia cu suporterii "cîinilor"

- Giani, ce faci, te întorci în Ştefan cel Mare?
- Eu aş spune că mai degrabă sînt speculaţii. Eu mai am contract cu Bursaspor pîna în vară şi nu cred că se pune problema concret să ma întorc la Dinamo din această iarnă. Am mai avut o tentativă de a reveni, o ştiţi foarte bine, în vara anului trecut, şi nu vreau ca suporterii să creadă că ba vin, ba nu vin.

- Tu ai vrea?
- Mai intrebi? Eu aş vrea, aş dori să-mi închei cariera la Dinamo, clubul meu de suflet, dar nu e nimic concret. Respect prea mult suporterii şi nu vreau să le ofer iluzii. Să zic ca da, vreau să vin, apoi să se întample iar să nu se facă transferul. Am vorbit cu fanii şi ultima oară cînd am fost acasă, cu ocazia derby-ului cu Rapid, ei ştiu ce vreau eu. Mi-aş da sufletul pentru suporteri, dar nu vreau să le dau speranţe acum.

- Şi cînd o sa te intorci? S-a vorbit de atîtea ori de acest subiect. Ai plecat deja de mai bine de 6 ani de la Dinamo.
- Aş reveni oricînd, dar nu depinde doar de mine. Ci de multe alte lucruri, de cluburi etc. Dacă se rezolvă tot şi mai trebuie doar ca eu să-mi dau acordul, mă întorc în secunda doi! Pînă atunci, nu pot spune cu exactitate o zi, un an.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-17-2009 05:28 PM

Cristi Borcea: "100% se va termina meci nul dacă ne arbitrează germanii"

Cristi Borcea a declarat că Dinamo nu doreşte delegarea unor arbitri germani la meciul cu Timişoara.

"Am vorbit cu domnul Iancu pentru că nici eu nu sunt de acord cu arbitrii din Germania. Aţi văzut ce arbitraj am avut cu Galatasaray cu arbitrii germani. Vă spun acum că sută la sută se va termina meci nul dacă arbitrează germanii", a spus Borcea la Fanatik Show.

"Avem jucători la limita suspendării, iar arbitrii germani scot uşor cartonaşele", a adăugat Borcea.

Oficialul dinamovist a negat vehement teoria conform căreia Ionuţ Lupescu ar fi implicat în delegarea brigăzii germane. "Vă rog să nu pomeniţi numele lui Lupescu, de cînd e el la federaţie am avut numai probleme cu arbitrajul. Nu Lupescu se ocupă de CCA. El a spus tot timpul că este legat de Dinamo, dar ca să nu fie asociat numele lui cu Dinamo tot timpul am fost dezavantajaţi. De la venirea lui n-am luat nici un campionat", a mai spus Cristi Borcea.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-17-2009 06:06 PM

Niculae: "Suporterii pot sta liniştiţi pentru că nu mă gîndesc să plec!"

Atacantul de 28 de ani s-a întors azi noapte în ţară după o perioadă de recuperare la o clinică din Lisabona, cauzată de accidentarea la aductori suferită în meciul cu Steaua, 1-0, azi dimineaţă s-a antrenat separat şi este pregătit pentru a juca din nou în tricoul "cîinilor". "Săgeată" îi linişteşte pe fani, transmiţîndu-le că nu se gîndeşte să plece de la echipă

"Am avut un moment cînd nu mai ştiam ce să fac şi am apelat la medicii din Portugalia. Din fericire pentru mine, totul e bine şi din punct de vedere medical, sînt 100% apt. Ei au acolo şi aparatura necesară, şi oameni specializaţi ca să facă o recuperare specifică pentru afecţiunea de care sufăr eu. Suporterii pot sta liniştiţi pentru că perioada de transferuri se deschide în ianuarie şi nici nu mă gîndesc să plec deocamdată", a zis Niculae.

14 meciuri a ratat Marius Niculae în cele aproape 3 luni cît a fost accidentat

3 goluri în 6 meciuri marcase Niculae pînă să se accidenteze



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-17-2009 06:08 PM

"Nu înţeleg de ce l-a luat Roma pe Lobonţ!"

Fost portar al Romei din perioada 1989-1997, Giovanni Cervone a declarat pentru postul italian Radio Incontro că nu înţelege rostul transferului lui Bogdan Lobonţ la gruparea din capitala Italiei, mai ales că echipa avea în acea perioadă patru goalkeeperi.

"Nu am înţeles decizia oficialilor clubului AS Roma de a-l achiziţiona pe Lobonţ. Existau patru portari în lot şi era deja greu de gestionat situaţia lor. Julio Sergio a progresat mult, dar Doni are mai multă calitate. Recuperarea lui Doni este fundamentală pentru Roma. Când va fi apt de joc, brazilianul va redeveni numărul 1 în poarta Romei", a spus Cervone.

Lobonţ a fost împrumutat în vară de Dinamo la Roma pentru un sezon, cu opţiune de prelungire pentru încă trei ani, dacă va da randament.

Un singur meci are Lobby la Roma, cu Napoli, 2-1, la începutul lui octombrie, însă de atunci nu a mai jucat deloc. Portarul de 31 de ani a pierdut şi naţionala României, nemaifiind convocat de Răzvan Lucescu pentru că nu evoluează la echipa sa de club.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-17-2009 10:48 PM

"Prinţul", pe dreapta

Partida de joi din Cupă cu Astra le dă bătăi de cap dinamoviştilor, absenţele lui Alexe şi Gabi Torje urmând să aducă unele schimbări la mijlocul terenului. Cea mai importantă pare a fi mutarea lui Adrian Cristea (foto) din banda stângă în partea dreaptă, acolo unde "Prinţul" a mai evoluat, dar a făcut-o cu mult timp în urmă.

Iniţial, Laurenţiu Rus a fost încercat pe acest post, însă "experimentul" a eşuat, astfel că Adrian Cristea a rămas singura soluţie. Cele mai mari şanse pentru a juca în locul fostului fotbalist de la Poli Iaşi le are Ianis Zicu, machidonul fiind doar rezervă la ultimele două partide, cu Galatasaray şi Rapid. Diabate va reveni ca titular în locul lui Pulhac, iar Curcă va rămâne între buturi la fel cum se va întâmpla şi cu Poli Timişoara.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-18-2009 07:33 PM

Adrian Matei: "Tamas isi schimba atitudinea daca il tineau pe la Liga a II-a"

Fostul jucator Adrian Matei considera ca sefii echipei Dinamo Bucuresti au procedat incorect atunci cand i-au tolerat escapadele lui Gabriel Tamas.

Ex-internationalul a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca sefii ar fi trebuit sa il exileze un timp pe aparator la Liga a II-a si astfel, acesta si-ar fi schimbat atitudinea si comportamentul.

"Din punctul meu de vedere, nu este bine ca jucatorii sa petreaca noptile prin baruri. Acesta este un efect la cauza ca antrenorii nu au organizat o disciplina buna la echipa. Antrenorii ar trebui sa isi faca treaba, sa le faca referate si sa ii amendeze, pentru ca asa ii educa. Sa dam exemplul lui Tamas, care in timpul lui liber a iesit si si-a facut de cap. Conducerea a tolerat comportamentul lui , pentru ca nu cred ca antrenorul nu s-a dus sa il reclame. Probabil ca daca il tineau prin Liga a II-a sa se schimbe prin niste vestiare de prin provincie, unde nu sunt conditiile de la Liga I, atunci isi schimba atitudinea", a declarat Adrian Matei, in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta".

"La Dinamo nici nu am simtit ca am fost in sismemul comunist. Antrenorul Mircea Lucescu mergea foarte mult in strainatate si lua casete, faceam vizionari. Din punctul asta de vedere, a fost o experienta foarte utila. Ce am facut cu el in '89 am mai facut cu Olaroiu, prin '99 - 2000. Cu Mircea Lucescu a fost o experienta foarte utila pentur mine. EU veneam de la Rapid, o echipa care se batea mai mult la retrogradare, nu eram obisnuit cu performanta. Am avut foarte sansa sa lucrez cu dansul si sansa sa am un coleg pe post foarte altruist si care m-a ajutat foarte mult - Ioan Andone. Am facut cu domnul Mircea Lucescu lucruri pe care unii nici acum nu stiu sa le faca. Mircea Lucescu a adus la Dinamo la acel moment foarte mult tineret. Ii placea sa aduca tineri de valoare si tineri inteligenti. Ca sa lucrezi cu Mircea Lucescu trebuie sa fii inteligent, pentru ca altfel nu intelegi ce vrea sa iti ceara. M-a fascinat foarte mult tactica dinainte de meci, care era una personalizata, pentru fiecare jucator. In afara de discutia colectiva pe care o aveam, aveam studierea adversarului, dupa ce dansul se ducea la meci si statea doua zile la el in camera si lucra la tactica. Facea colaje de imagini pe intelesul jucatorilor, ca sa vada ce incerca sa faca echipa adversa. In strainatate deja nu se mai juca pe valoare, ci pe tactica. Antrenamentele erau personalizate, de un nivel foarte bun. Tuturor le placeau aceste antrenamente, mai ales ca jucatorii vedeau ca le folosesc si in meci aceste lucruri", a mai spus fostul fotbalist.

Matei a vorbit si despre metodele folosite de Jose Ramon Alessanco la FC National si despre vechile metode de pregatire: "Pe Alessanco nu l-am prins la FC National, dar nucleul pe care l-a format a ramas in proportie de 75% si la antrenorii care i-au urmat. Ei spuneau ca le dadea foarte multe zile libere si probabil ca el incerca sa aduca aici foarte mult din ce vazuse si facuse la Barcelona si incerca sa puna in practica si in Romania. La momentul acela, cand a fost el la FC National, a prins. As spune ca in proportie mare, antrenorii tineri sunt foarte bine pregatiti, prin faptul ca au jucat foarte mult timp in strainatate si lucrul acesta este benefic. Cei din strainatate au alta mentalitate, nu au stat in comunism atatia ani. In strainatate se inventeaza foarte multe lucruri noi pentru binele sportului pe care il practica. Antrenamentele personalizate in strainatate se faceau pe la inceputul anilor '90 si la noi au inceput prin '99 - 2000. Ma pufneste rasul cand ma gandesc ca noi mergeam pe la Forban, faceam alergari pe gheata si pe zapada si erau antrenori - nu dau nume - care ne dadeau si un timp anume de alergat. Asta dovedeste cat de inapoiati eram din punctul de vedere al pregatirilor. Dupa parerea mea, trebuie sa faci pregatirile pe un teren cat mai apropiat de cel pe care joci. A fost mult pana cand un antrenor a venit si a zis ca nu mai trebuie facuta sus pregatirea, ci jos".

Fostul international a facut o scurta analiza a antrenorilor straini care activeaza sau au activat in Liga I: "In momentul de fata mai sunt doar cativa antrenori straini in Liga I. Acum e Mandorlini la Cluj, sa vedem azi (n.r. marti) ce face. CFR-ul cu Conceicao mai mult s-a chinuit, avand in vedere ce jucatori are. Dupa mine, singurul antrenor care a facut treaba a fost Walter Zenga. Eu am lucrat foarte putin cu el. Daca ramaneam mai mult, poate avea un altfel de impact asupra mea, dar nu m-am inteles prea mult pe mine in acele momente. Mi-a mai placut si Napoli. Protasov a avut rezultate bune, dar sa ne gandim ca ne-a eliminat din Liga Campionilor o echipa care nu era mai valoroasa decat noi si Steaua avea o echipa mult mai valoroasa decat cea de acum. El nu deranja jucatorii. Steaua juca mai mult din valoarea fotbalistilor. Din ce am inteles, Protasov nu era un tip care sa lucreze foarte mult tactic. Singurul antrenor care a demonstrat ca e bun si ca are rezultat nu numai pe plan intern, ci si in competitiile internationale, este Dan Petrescu. Ceilalti sunt mai la inceput. Sabau acum este la momentul performantei internationale. Sper ca oamenii din conducerea clubului sa ii dea incredere si el sa ramana, pentru ca e greu sa treaca de la o echipa care se lupta la retrogradare la una care este in cupele europene. Deocamdata, el este in grafic. E greu sa mergi pe trei linii si a mai avut si jucatori chemati la echipa nationala. Intervine oboseala si e greu sa faci fata. Eu as spune ca e o surpriza faptul ca Lacatus a reusit sa castige atatea meciuri la Vaslui, Probabil ca el a inteles mai bine jucatorii, fata de antrenorii dinainte. Se stie ca sunt niste jucatori foarte buni la Vaslui, pe care s-au dat bani multi. E o surpriza placuta si spera ca Marius sa faca treaba buna si de acum inainte, sa faca ce si-a propus impreuna cu domnul Porumboiu. Sincer sa fiu, nu ma asteptam sa castige atatea meciuri la rand. S-a pliat mai bine ca ceilalti antrenori pe jucatorii pe care ii are. Inseamna ca si Dulca si-a facut treaba bine in perioada de dinainte, chiar daca nu s-a mai inteles cu domnul Porumboiu. Conteaza cam 90% relatia cu managerul clubului sau cu presedintele, in munca unui antrenor. Daca nu te intelegi foarte bine si din punct de vedere al amicitiei, probabil ca poti sa fii demis chiar la un joc mai slab, nu numai la niste rezultate slabe. Probabil ca multi manageri sau patroni isi pun antrenori pe care ii cunosc ei si nu din punct de vedere fotbalistic, ci din cel prietenesc. Sau sunt influentati sa puna antrenori pe care ii cunosc altii si el e prieten cu aia. Adica sunt adusi antrenori pe relatii, nu dupa CV sau dupa pregatirea pe care o au. Aici cred eu ca nu se procedeaza corect", a incheiat Adrian Matei.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-19-2009 08:57 PM

Marius Niculae: "Distracţia în exces nu se «pupă» cu fotbalul!"

Căpitanul lui Dinamo, absent de aproape trei luni din echipă din cauza accidentării la aductori ce i-a recidivat la meciul cu Steaua, spune că cel mai dificil pentru un fotbalist este să nu poată juca şi să fie nevoit să stea pe margine. Niculae a comentat şi escapadele colegilor săi, considerînd că acestea sînt mult prea mediatizate.

- Marius, cum a fost perioada asta pentru tine?
- E greu să stai pe margine să îi vezi pe ceilalţi cum joacă.

- Ai ratat 14 meciuri ale lui Dinamo, cum ţi s-au părut din afara terenului partidele cu Galata?
- Poate că noi ne speriem de echipe cu jucători mari, zicem «Mama, vine Galata!», pentru că îi vedem jucînd prin Ligă şi de acolo teama asta. Cu cît vom juca mai mult, cu atît vom acumula experienţă mai mare şi în anii următori vor fi mai multe succese. Românul are rezultate bune cînd evoluează cu cuţitul la os.

- Vă gîndiţi să fiţi campioni de toamnă?
- Nu vrem să ieşim campioni de toamnă, ci să luăm titlul la final şi să mergem în Liga Campionilor. Urziceniul e un model pentru echipele româneşti prin rezultatele obţinute, au jucat foarte bine, Dan Petrescu a format o echipă competitivă.

"Dacă schimbi prea mulţi antrenori nu mai înţelegi nimic"
- Petreceţi mai mult ca jucătorii altor echipe?

- Dinamo are publicitate mai mare şi de aceea iese în evidenţă. Şi ceilalţi jucători petrec la fel de mult, dar nu apar prin ziare. E bună şi distracţia, dar dacă e în exces nu se «pupă» cu fotbalul.

- Cînd te-ai accidentat era antrenor Bonetti, acum e Cornel Ţălnar.
- Nu e bine să faci prea multe schimbări de antrenor, ajungi să nu mai înţelegi nimic, fiecare bine cu tactica şi ideile lui. Sperăm să avem rezultate şi continuitate în formula asta.

- Din cauza accidentării ai ratat convocarea la naţională...
- Da, m-a scos din circuit, mi-a luat singura plăcere, aceea de a juca fotbal. Dacă voi mai fi chemat, vin cu plăcere.

14 meciuri a ratat Marius Niculae în cele aproape 3 luni cît a fost accidentat

3 goluri în 6 meciuri marcase Niculae pînă să se accidenteze



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-19-2009 08:57 PM

Kone, învoit pentru că va deveni tată

Djakaridja Kone nu va evolua la meciul cu Astra din Cupa României, fiind învoit de staff-ul tehnic pentru o ocazie specială.

Soţia mijlocaşului ivorian este programată mîine pentru operaţia de cezariană, la un spital din Bucureşti, iar mijlocaşul dinamovist vrea să fie alături de ea şi a cerut voie antrenorilor să absenteze două zile de la pregătiri pentru acest eveniment din viaţa sa.

Şefii "cîinilor" l-au înţeles pe jucător şi i-au acordat un mini-concediu pentru a fi alături de soţia sa şi de copilul lor.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-19-2009 08:59 PM

"Keep walking!"

Scandal la Săftica! Gabriel Tamaş şi Ionel Ganea s-au înjurat în cantonament
Un jucător va fi biciuit pentru consum de alcool în Sudan! Tamaş a fost lăudat!

Tamaş şi-a făcut tricou cu toate titlurile din ziare ce prezintă viaţa lui de noapte, dar el spune că merge mai departe

Bad-boy Gabriel Tamaş a găsit un mod inedit de protest, considerînd că viaţa sa nocturnă a fost prea intens şi nemeritat mediatizată. Fundaşul de 26 de ani şi-a imprimat un tricou pe care-l va purta pe sub echipamentul de joc, începînd cu meciul de la Timişoara. Pe bluza respectivă sînt prezentate cu alb pe fond negru titluri din ziare ce evocă escapade ale braşoveanului: "Bad boy Tamaş", "Tamaş a băut pînă în zori", "Tamaş a comis-o din nou" etc.

Pe una dintre mîneci a scris mesajul său pentru contestatari, "Keep Walking!" (n.r. "Mergi mai departe!"), un slogan celebru al mărcii de whisky Johnnie Walker. Pe spate, apărătorul "cîinilor" a imprimat un pumn cu degetul mijlociu ridicat. "Vrea să-l arate la un meci, după vreo reuşită, ca să le dea tuturor peste nas", au spus colegii.

Ando: "Vorbim în pauză"
Ioan Andone a vorbit ieri despre posibilitatea de a antrena din nou pe Dinamo: "Sînt la Dubai momentan, mai am cîteva probleme de rezolvat, dar săptămîna viitoare vin în ţară. Pînă nu vine pauza competiţională, nu voi semna cu nimeni. Unde să mă duc, toate echipele au antrenor?! Din iarnă vedem, discutăm ce şi cum. Le-am spus-o şi domnilor Borcea şi Badea că nu e bine să schimbe aşa des antrenorii, trebuie o continuitate".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-19-2009 09:00 PM

Vasile Turcu: "Lupescu vrea să se răzbune, de aceea sîntem furaţi"

Acţionarul echipei Dinamo, Vasile Turcu, a comentat arbitrajele tot mai proaste de care are parte echipa sa şi a spus că Ionuţ Lupescu, directorul general al Federaţiei, este vinovat pentru această situaţie.

"Haideţi să vă dau o bombă! Ionuţ Lupescu nu favorizează în nici un caz pe Dinamo, mai degrabă se răzbună pe echipă. De aceea avem arbitrajele acestea defavorabile. Înainte să ajungă la Federaţie, Lupescu a venit la Dinamo. De aceea încearcă să se răzbune acum, pentru că nu l-am primit", a spus Vasile Turcu la Fanatik Show, pe DigiSport

Acţionarul echipei Dinamo, Vasile Turcu, a prefaţat meciul cu Astra, din sferturile de finală ale Cupei României, declarînd că, anul acesta, Cupa este un obiectiv important pentru echipa sa şi de aceea vor fi luate măsuri extreme împotriva jucătorilor, dacă nu vor obţine calificarea în semifinale.

"Sper ca jucătorii să se exprime cum trebuie şi rezultatul să ne fie favorabil. Pînă la urmă sîntem favoriţi şi e normal să ne dorim victoria. jucătorii trebuie să demonstreze că merită să poarte tricoul lui Dinamo. Chiar şi cei care i-am trimis la Astra vor dori să demonstreze că nu meritau să ajungă acolo. De aceea e un meci foarte greu pentru noi. Noi avem obiectiv foarte clar cîştigarea Cupei şi dacă nu ne vom califica după meciul de mîine, vom lua măsuri extrem de grave", a spus Vasile Turcu la Fanatik Show, pe DigiSport.