RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-21-2009 04:31 PM

Bratu: "Sper să îmi recapăt forma şi să revin la naţională"

Astăzi, după mai bine de 13 luni de absenţă, Florin Bratu va reveni pe gazon! Atacantul de 29 de ani urmează să joace o repriză întreagă în partida pe care Dinamo II o va disputa contra Dunării Galaţi.

S-a decis ca readaptarea la efort să se facă gradual, apoi "Bratone" să revină la prima echipă. Fotbalistul a făcut două operaţii la genunchiul drept, urmate de multe luni de recuperare.

O altă veste bună pentru dinamovişti este aceea că meciul de la Timişoara va consemna reapariţia lui Marius Niculae la prima formaţie după o absenţă de 11 săptămîni din cauza unor complicaţii la aductorul stîng.

Atacantul de 28 de ani va juca, însă nu se ştie dacă de la început, întrucît Ţălnar ar miza în ofensivă tot pe Andrei Cristea şi Niculescu. "Eu sînt gata de luptă, cînd se apelează la mine răspund: Prezent!", a declarat "Săgeată".

Florin Bratu a început ca titular partida cu Dunărea Galaţi, deşi iniţial era prevăzut ca el să intre pe parcursul meciului. Evoluţia atacantului dinamovist din prima repriză nu a fost însă una convingătoare, absenţa îndelungată de pe teren spunîndu-şi cuvîntul.

Atacantul a fost schimbat de Costel Orac în pauza meciului, după o evoluţie slabă.

"E greu să revii după o asemenea perioadă, uşor-uşor însă îmi voi recăpăta forma. Mi-era dor de un meci oficial. Sper să nu dezamăgesc fanii, pentru ei vroiam să revin de mai demult. Sper să intru din tur la echipa mare, vreau să-mi fac treaba bine aici şi după aceea să prind chiar şi naţionala. O dată cu revenirea mea şi a lui Marius Niculae, vor creşte atît Dinamo, cît şi prima reprezentativă", a declarat Florin Bratu după meci.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-21-2009 04:32 PM

Dolha, out

Ema Dolha, 30 de ani, nu prinde nici de această dată lotul pentru deplasarea de la Timişoara. Şefii au transmis public că Dolha nu este vînat, că va avea şanse să revină ca titular, dar ratează din nou o partidă.

Ar fi a treia după meciul cu Galatasaray (0-3), în urma căruia Dolha a fost certat de către acţionari. Titular pe Bega va fi George Curcă, iar rezervă Matache.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-21-2009 04:32 PM

"Nu sînt un erou"

Deşi şi-a dus echipa în semifinalele Cupei României cu "dubla" din meciul cu Astra (2-1) şi a reuşit alte cîteva goluri importante în acest sezon, dinamovistul Andrei Cristea rămîne modest şi spune că meritul reuşitelor sale trebuie împărţit cu restul coechipierilor:

"Nu sînt un erou. Pur şi simplu a fost rândul meu să ajut echipa, aşa cum în alte dăţi au ajutat-o alţi colegi. Mă bucur că îmi merge bine şi sper să o ţin tot aşa. Ne dorim foarte mult să câştigăm Cupa României, este unul dintre obiectivele noastre. I-am mulţumit lui Claudiu Niculescu pentru pasa pe care mi-a dat-o la golul doi, dar în acelaşi timp mi-a mulţumit şi el mie după ce am marcat", ne-a declarat fotbalistul.

Andrei Cristea evită să-l compare pe fostul tehnician Dario Bonetti cu Cornel Ţălnar, actualul "principal": "Sînt antrenori cu stiluri diferite, dar eu m-am înţeles bine cu amândoi".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-21-2009 04:36 PM

"Prinţ" pe bară?

Adrian Cristea îşi caută un alt loc de muncă la mica publicitate, însă este foarte aproape să fie trecut în şomaj tehnic la Dinamo.

Imediat după meciul cu Astra, "Prinţul" a oferit declaraţia serii: " 26 de ani, 1,80 m, tehnic, clarviziune în joc, forţă, caut echipă, preţ negociabil". Acestea au fost vorbele dinamovistului, în fapt o metodă inedită de a mai transmite încă o dată că vrea să plece din "Ştefan cel Mare". Reacţia şefilor nu s-a lăsat aşteptată, Borcea spunându-i fotbalistului să renunţe la gândurile de despărţire pentru că nu îl va lăsa să plece. "Şi eu o vreau pe Kournikova sau mai ştiu eu pe ce altă actriţă, dar nu pot să ajung la ea", a declarat preşedintele executiv.

Va fi pedepsit
Spusele fotbalistului nu au picat foarte bine, atât staff-ul tehnic, cât şi acţionarii dorind să-l penalizeze pe Cristea. Cea mai bună metodă? Banca de rezerve. "Dacă tot nu are chef de Dinamo, atunci să lustruiască banca! Să vedem dacă o să-i vină pofta", a spus ieri unul dintre şefi. Este posibil chiar ca meciul cu Poli Timişoara, partidă care va avea loc luni, să-l prindă pe Adrian Cristea pe banca de rezerve.

În plus, la supărarea oamenilor care conduc clubul s-a mai adăugat şi forma slabă în care se află fotbalistul. La meciul de Cupă, "Prinţul" a fost inexistent, iar de la revenirea din Dubai evoluţiile acestuia sunt mai mult decât mediocre.

Molinero şi-a câştigat locul de titular
Spaniolul Francisco Molinero a fost integralist în meciul de Cupă cu Astra Ploieşti. Evoluția spaniolului a fost apreciată, iar la derby-ul cu Poli Timişoara acesta va fi folosit din nou din primul minut. Fundaşul dreapta a câştigat pentru moment lupta cu Scarlatache, fostul fotbalist de la Pandurii jucând mai mult decât concurentul său în acest sezon.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-21-2009 04:37 PM

Inima care bate altfel

Peste 25.000 de oameni sunt aşteptaţi pe "Dan Păltinişanu" luni seara. Pentru majoritatea, e meciul aşteaptat de o viaţă, meciul în care ai lor trebuie să câştige neapărat. Există însă şi excepţii.

Printre ei ar putea fi şi un om care în piept ţine o inimă zdrobită de emoţii pentru fiul său. Băiatul care cu siguranţă va strânge tot ecoul fluierăturilor, "puştiul- tradător" care a fugit în "Ştefan cel Mare": Gabriel Torje.

"Cea mai mare bucurie"
Vasile Torje îşi doreşte să‑şi vadă fiul din tribună printre înjurături, huiduieli şi probabil blesteme microbiste, împotriva dorinţei familiei şi a doctorilor. Toţi încearcă să-l convingă să nu meargă la stadion, însă tatăl jucătorului încearcă să-i convingă de faptul că pentru el ar fi cea mai mare bucurie. O fericire care ultima oară a costat un infarct, iar mai apoi o operaţie. Pentru el, decontul dorinţei de a-şi susţine copilul nu se face nici măcar cu preţul propriei sănătăţi. Sănătate care, chiar şi aşa, a cochetat cu falimentul în trecut.

Meciul cu Liberec l-a dus la urgenţă
Ultima oară când a fost pe un stadion, Vasile Torje a ajuns la Spitalul de Urgenţă. S-a întâmplat la partida cu Slovan Liberec din "Ştefan cel Mare". Momentul în care fanii au rupt gardul şi au intrat pe teren a fost prea mult pentru tatăl mijlocaşului, acesta fiind îngenuncheat de emoţii. A doua zi, fiul şi-a vizitat părintele la spital, iar mai apoi Torje senior a avut nevoie de o intervenţie chirurgicală deloc uşoară. De atunci, medicii au interzis un ingredient foarte important din viaţa lui Vasile Torje: fotbalul.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-21-2009 04:38 PM

"Dacă înscriu, nu ştiu dacă mă bucur!"

Fotbalistul adus pe bani grei de la Timişoara salută gestul făcut de Andrei Cristea la Iaşi, unde atacantul nu s-a bucurat când a marcat împotriva fostei echipe. În schimb, Torje nu ştie cum va reacţiona dacă va marca luni pe "Dan Păltinişanu".

Gabi, cum te simţi după accidentarea din meciul cu Rapid?
Ieri am făcut primul antrenament normal şi mă simt bine. Sper să nu intervină alte probleme şi să fiu sănătos pentru meciul cu Timişoara.

Mâine va fi ziua ta. Ce dorinţe ai?
În primul rând să fiu sănătos, iar după aceea este o victorie foarte necesară la Timişoara.

Cum e un meci pe "Dan Păltinişanu" ca jucător al lui Poli şi unul ca adversar?
Ca fotbalist al lui Poli, e frumos să joci cu un aşa public în spate. Ca adversar, chiar dacă pare mai greu, e la fel de frumos... Simţi că joci cu adevărat fotbal.

Dacă vei marca, te vei bucura, sau vei face ca Andrei la Iaşi?
Nu mă gândesc dinainte. Sper să evoluez, iar după aceea voi vedea. Nu voi copia pe nimeni, dar gestul lui Cristea este unul de urmat.

"Cei de la Timişoara puteau să mă păstreze"
Au renunţat prea uşor cei de la Timişoara la tine? Domnul Iancu spunea atunci că nu aveai oricum loc în echipă!

Nu mă interesează acele declaraţii. Dacă voiau să mă ţină, o făceau... M-au vândut, iar acum îmi e foarte bine unde sunt.

O parte din colegii tăi vor să plece în iarnă. Tu ce ai de gând?
Sunt la Dinamo şi mă gândesc numai la Dinamo. Ce va fi din iarnă vom vedea. Sunt lucruri care mă depăşesc şi care nu ţin de mine.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-21-2009 04:38 PM

"Dolha are probleme psihice"

Cornel Ţălnar vrea să învingă pe Bega şi să respecte tradiţia. Premisele sunt favorabile, Torje fiind recuperat 100%. Bratu şi Marius Niculae pot, de asemenea, să fie utili în ofensiva condusă de Andrei Cristea.

"Sperăm la o victorie la Timişoara. Torje şi-a revenit după accidentare şi o să fie titular. Bratu şi Marius Niculae şi-au revenit, sunt bine, sper să mă pot baza măcar pe unul dintre ei.", a spus tehnicianul.

După partida cu Galata, Dolha şi-a pierdut locul de titular în poarta 'câinilor'. 'Tânţarul' explică de ce a luat această decizie şi demontează zvonurile conform cărora Ema nu ar mai fi fost oprit în lot ca urmare a gafelor comise cu turcii. "Dolha mi-a spus că are probleme psihice şi m-a rugat să îl menajez." Nici la partida de pe Bega, goalkeeper-ul nu va fi inclus în lot.

Ando, aşteptat cu braţele deschise
Aşa cum Prosport v-a anunţat, la partida de azi a 'câinilor' mici a fost prezent şi Ioan Andone, care s-a întreţinut minute bune cu Ţălnar: "Am vorbit cu Andone şi i-am zis că îl aştept cu braţele deschise. Cu câţi mai mulţi"



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-21-2009 05:05 PM

Marius Niculae: "Poli e favorită"

Marius Niculae a prefaţat derby-ul cu Timişoara. Atacantul dinamovist, care nu ştie încă dacă va evolua în partida de luni, crede că FC Timişoara pleacă ca favorită, însă doar pentru că evoluează pe teren propriu. Niculae vrea însă ca Dinamo să-şi păstreze palmaresul în faţa grupării de pe Bega, care nu a mai câştigat de 13 ani în faţa roş-albilor, în campionat.

"Nu ştiu dacă o să joc la Timişoara, din punct de vedere medical sunt apt, dar fizic mai am de recuperat. Antrenorul va decide dacă e nevoie de mine în disputa cu Poli. Nici eu, nici Bratu, nu suntem la 100% din potenţial, când vom intra în echipă vom vedea cât de mult va creşte forţa noastră ofensivă. Poli e favorită pentru că joacă acasă, dar, din câte ştiu eu, nu ne-au bătut de mult. Vrem să păstrăm tradiţia", a spus Niculae.

Partida FC Timişoara-Dinamo, din etapa a 14-a a Ligii I, se va disputa luni, de la 20.45.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-21-2009 10:22 PM

Ţălnar: "Vrem să obţinem un rezultat bun care să ne menţină în lupta pentru câştigarea titlului"

Tehnicianul dinamoviştilor, Cornel Ţălnar, a vorbit despre importanţa meciului cu FC Timişoara: "Vrem să obţinem un rezultat bun care să ne menţină în lupta pentru câştigarea titlului. Este un meci important, sper ca istoria întâlnirilor directe din ultimii ani să se menţină şi în continuare. Este important pentru Dinamo că Bratu şi Niculae au revenit, iar unul dintre ei va juca la Timişoara, la fel şi Torje, care şi-a revenit şi va juca din primul minut. O victorie la Timişoara l-ar face pe Borcea să revină la sentimente mai bune faţă de echipă şi să fie preşedintele de care avem nevoie".

În ceea ce priveşte forma sportivă a lui Bratu şi Dolha, Ţălnar a precizat: "La Bratu se vede că are o anumită reţinere, însă e foarte important că vrea să revină la forma sa maximă. După meciul cu Galata, Dolha mi-a spus că este dărâmat din punct de vedere fizic şi psihic. L-am lăsat să-şi revină, nu se pune problema să plece de la Dinamo. Matache şi Curcă au făcut meciuri bune şi mă bucur că am trei portari de aceeaşi valoare"

Ultima victorie a grupării FC Timişoara împotriva echipei Dinamo datează de la 12 aprilie 1997, când gruparea de pe Bega se impunea cu un scor categoric, 3-0. Dinamo va întâlni FC Timişoara, luni, în deplasare, de la ora 20:45, într-un meci din etapa a 14-a a Ligii I.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-21-2009 10:23 PM

Torje: "Dacă nu vom câştiga la Timişoara, vom pierde plutonul fruntaş"

Fostul mijlocaş al formaţiei FC Timişoara, Gabriel Torje, a rememorat momentele în care evolua împotriva grupării Dinamo, actuala sa echipă: "Dacă nu vom câştiga la Timişoara, vom pierde plutonul fruntaş. Când jucam la Timişoara era o presiune foarte mare înaintea meciurilor cu Dinamo, toată lumea de acolo aşteapta să câştigăm. Sunt nerăbdător să revin în acest meci foarte important, sper să fiu la forma la care eram înaintea accidentării".

Ultima victorie a grupării FC Timişoara împotriva echipei Dinamo datează de la 12 aprilie 1997, când gruparea de pe Bega se impunea cu un scor categoric, 3-0. Dinamo va întâlni FC Timişoara, luni, în deplasare, de la ora 20:45, într-un meci din etapa a 14-a a Ligii I.