RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-27-2009 07:59 PM

N'Doye: "În fiecare seară mă duc în acel club"

Mijlocaşul senegalez al lui Dinamo a dezvăluit că îi place să petreacă seară de seară în clubul unde a fost surprins de paparazzi alături de Gabi Tamaş, dar neagă că s-ar fi întîlnit cu colegul său.

"Eu nu am minţit în viaţa mea. În primul rînd, nu am fost la aniversarea lui Torje, nu am fost cu Tamaş în acel club. Nu am nici o treabă cu nimeni. Vă jur că nici nu am numărul lui Gabi. Eu sînt toată noaptea în acel club, nu e o glumă. Eu nu am am fost niciodată la poliţie. Eu sînt un băiat simplu, nu am băut alcool şi niciodată nu am fost la poţie, asta ar trebui să scrie presa din România. Eu vreau să rămîn la Dinamo, nu am nici o problemă cu conducerea. Dacă şefii nu mă mai vor, foarte bine. Ne vom spune la revedere", a spus Ousmane N'Doye la televiziunea Sportro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-27-2009 08:00 PM

"Andone e ca fata morgana"

Cristi Borcea, Nicolae Badea şi Victor Becali au descins miercuri în vestiarul "câinilor". Motivul? Cei doi acţionari şi impresarul majorităţii fotbaliştilor din lot au vrut să-l reconfirme pe Cornel Ţălnar în funcţia de antrenor, chiar în faţa elevilor săi.

Asta după ce, atât înainte, cât şi după meciul cu Poli Timişoara, Ioan Andone a fost văzut în hotelul în care erau cazaţi "câinii". Primul care a luat cuvântul a fost procuratorul. "Să fie clar! Nu o să vină niciun Andone la Dinamo. E doar o «fata morgana». Aveţi antrenor, aşa că ascultaţi de el. A anunţat cineva că o să vină Andone? Dacă da, atunci cine a făcut-o?"

Borcea: "Nu l-a chemat nimeni la hotel"
Pentru ca mesajul să fie şi mai clar, acţionarii au luat la rândul lor cuvântul, mingea fiind ridicată la fileu chiar de către Victor Becali: "Cristi, spune tu dacă l-ai chemat pe Andone. Domnule Badea, dumneavoastră aţi făcut vreo invitaţie?". Imediat, preşedintele executiv a luat cuvântul. "Vă spun clar că nu noi i-am spus să vină. Dacă el a trecut să ne salute, ce era să facem, să-l dăm afară? Nu am negociat cu el?", s-a dezis Borcea. Altfel, "Fălcosul" a declarat şi ieri pentru GSP TV că aşteaptă până în iarnă o ofertă din partea celor de la Dinamo, iar săptămâna viitoare a invitat mai mulţi oameni care lucrează la clubul din "Ştefan cel Mare" la o masă.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-27-2009 08:45 PM

Turcu: "In iarna se va trage linie"

Vicepresedintele echipei Dinamo Bucuresti, Vasile Turcu, evita sa ii critice public pe jucatorii din propria curte.

Oficialul a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca masurile vor fi facute cunoscute dupa o ancheta interna, pentru ca nu se doreste ca eventualele probleme sa fie "bagate sub pres".

"O sa facem o ancheta interna si apoi vom da publicitatii masurile care se impun in cazurile jucatorilor. Mai avem trei etape din acest campionat si meciurile din Europa League. In iarna vom trage concluziile. Domnul Cornel Dinu raspunde pe linie sportiva de fiecare jucator si in iarna se va trage, probabil, o linie. Normal ca nu ma multumeste rezultatul de la Timisoara. I-am scuzat public, insa, pentru ca am avut incidentele cu ceata, am ajuns la ora doua la Timisoara a doua zi si ne-am dat seama ca s-ar putea sa avem probleme. Masuri se vor lua cu siguranta impotriva jucatorilor care sunt vinovati de acte de indisciplina, va asigur. Dar familia nu ti-o critici in public. Nu vrem sa ascundem sau sa bagam sub pres daca s-a intamplat ceva si de indata ce se va lua o hotarare, o vom face publica", a declarat Vasile Turcu, in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta".

Actionarul dinamovist i-a urat "la multi ani" lui Ivan Patzaichin si a punctat faptul ca ii poarta un respect deosebit fostului campion mondial si olimpic la kaiac-canoe: "Talentele se nasc, mai ales valorile, numai ca domnul Patzaichin, o mare valoare, a reusit si prin munca. Am inteles ca acum isi construieste academia si va incerca sa scoata sportivi valorosi. E posibil sa scoata un al doilea Patzaichin, dar e greu. Tot respectul si toata stima maestrului Ivan Patzaichin. Tot respectul pentru acest minunat om. imi pare ca s-a despartit de el consducerea clubului Dinamo, dar din partea mea are tot respectul. Ii doresc la multi ani si multa sanatate".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-27-2009 08:47 PM

Turcu: "Rednic are sa imi dea 10.000 de euro si 10.000 de dolari"

Actionarul dinamovist Vasile Turcu sustine ca Mircea Rednic a plecat de la Dinamo dupa ce i s-au platit toate drepturile salariale si a ramas chiar cu datorii la el si la Giovani Becali.

Oficialul "cainilor rosii" a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca l-a imprumutat pe tehnician cu 10.000 de dolari si 20.000 de euro, insa acesta i-a inapoiat numai 10.000 de euro inainte de a pleca din tara.

"Cand am citit declaratia lui Mircea Rednic am ramas fara cuvinte. Nu vreau sa intru in polemici cu el, pentru ca a fost antrenorul nostru si am luat si un titlu cu el si nu doresc raul nimanui care a fost la Dinamo, ori ca antrenor, ori ca jucator. Nu il inteleg de ce ataca asa Dinamo. A plecat cu toate drepturile si chiar a ramas dator si la mine cu niste bani si la Giovani. Mie are sa imi dea 10.000 de dolari, pe care mi i-a cerut atunci cand a fost donatia pentru copilul lui Pascovici, dar a uitat sa mi-i dea. I-am mai dat 20.000 de euro cand avea niste probleme imobiliare. 10.000 mi-a dat dupa cateva saptamani si de 10.000 a uitat. Daca avea ceva sa spuna, trebuia sa o faca la momentul acela. Sa fereasca Dumnezeu sa iasa altcineva cu declaratii sa intervina si alte organe", a declarat Vasile Turcu, in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Larissa - 11-28-2009 02:16 PM

Matache a fugit din cantonament



Aseară, imediat după antrenament, Cornel Ţălnar a anunţat echipa pentru partida cu Unirea Alba Iulia. Titular în poartă urmează să fie Emilian Dolha, iar Matache ar fi trebuit să fie rezervă.

Numai că ultimului nu i-a picat bine decizia şi a plecat din cantonament. “S-a dovedit încă o dată că sînt de umplutură la Dinamo. M-am săturat să fiu tratat mizerabil an de an. Decît rezervă, prefer să mă duc să apăr la echipa a doua”, a zis aseară Matache.


RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 11-29-2009 10:32 AM

Ţălnar: "Suntem obligaţi să câştigăm şi cu Astra şi FC Vaslui şi să rămânem în fruntea clasamentului"

Antrenorul grupării Dinamo, Cornel Ţălnar, a declarat, sâmbătă, că victoria cu Unirea Alba Iulia trebuie să fie urmată de alte două succese, cu Astra Ploieşti şi FC Vaslui, pentru a fi aproape de îndeplinirea obiectivului impus de conducere, câştigarea campionatului.

"A fost un joc cu o echipă mică, am început bine acest meci, am marcat repede şi am avut acea bară a lui Andrei Cristea. Ceea ce a urmat până la finalul primei părţi m-a dezamăgit, am fost nemulţumit de jocul nostru pentru că nu am mai construit şi am abuzat de multe baloane lungi. În a doua repriză, lucrurile s-au schimbat din toate punctele de vedere. Ultimele două etape din campionat sunt foarte importante pentru noi, suntem obligaţi să rămânem în fruntea clasamentului. Vom avea meciuri grele cu Astra şi FC Vaslui, dar trebuie să le câştigăm. Probabil că în Liga Europa vor evolua cei care au jucat mai puţin", a spus Cornel Ţălnar, la conferinţa de presă de la finalul meciului cu Unirea Alba Iulia.

Tehnicianul s-a referit şi asistenţa redusă de la meciurile de pe teren propriu ale grupării din Ştefan cel Mare: "Regret absenţa publicului, însă adevărul e că rezultatele echipei au lăsat de dorit în ultima vreme. Spectatorii lui Dinamo cunosc foarte bine fenomenul, sunt mai pretenţioşi şi astfel ei îşi exprimă nemulţumirea legată de prestaţia echipei".

Ţălnar a vorbit şi despre absenţele lui Tamaş, N'Doye şi Adrian Cristea din primul 11 cu care a început meciul cu Alba Iulia: "Nu i-am introdus pentru că au greşit în săptămâna dinaintea jocului. Asta este tot ce pot face, alte măsuri nu am cum să iau. Adrian Cristea a fost rezervă din cauza randamentului mai scăzut pe care l-a avut în ultimele etape".

Dinamo a învins, sâmbătă, gruparea Unirea Alba Iulia, scor 2-0, şi a obţinut astfel prima victorie pe teren propriu în Liga I după 7 etape, ultimul succes în Ştefan cel Mare fiind consemnat împotriva Unirii Urziceni, scor 2-1, în etapa a 7-a.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - avid - 11-29-2009 07:12 PM

(11-29-2009 10:32 AM)Jean Scris:  
Ţălnar: "Suntem obligaţi să câştigăm şi cu Astra şi FC Vaslui şi să rămânem în fruntea clasamentului"

Antrenorul grupării Dinamo, Cornel Ţălnar, a declarat, sâmbătă, că victoria cu Unirea Alba Iulia trebuie să fie urmată de alte două succese, cu Astra Ploieşti şi FC Vaslui, pentru a fi aproape de îndeplinirea obiectivului impus de conducere, câştigarea campionatului.

"A fost un joc cu o echipă mică, am început bine acest meci, am marcat repede şi am avut acea bară a lui Andrei Cristea. Ceea ce a urmat până la finalul primei părţi m-a dezamăgit, am fost nemulţumit de jocul nostru pentru că nu am mai construit şi am abuzat de multe baloane lungi. În a doua repriză, lucrurile s-au schimbat din toate punctele de vedere. Ultimele două etape din campionat sunt foarte importante pentru noi, suntem obligaţi să rămânem în fruntea clasamentului. Vom avea meciuri grele cu Astra şi FC Vaslui, dar trebuie să le câştigăm. Probabil că în Liga Europa vor evolua cei care au jucat mai puţin", a spus Cornel Ţălnar, la conferinţa de presă de la finalul meciului cu Unirea Alba Iulia.

Tehnicianul s-a referit şi asistenţa redusă de la meciurile de pe teren propriu ale grupării din Ştefan cel Mare: "Regret absenţa publicului, însă adevărul e că rezultatele echipei au lăsat de dorit în ultima vreme. Spectatorii lui Dinamo cunosc foarte bine fenomenul, sunt mai pretenţioşi şi astfel ei îşi exprimă nemulţumirea legată de prestaţia echipei".

Ţălnar a vorbit şi despre absenţele lui Tamaş, N'Doye şi Adrian Cristea din primul 11 cu care a început meciul cu Alba Iulia: "Nu i-am introdus pentru că au greşit în săptămâna dinaintea jocului. Asta este tot ce pot face, alte măsuri nu am cum să iau. Adrian Cristea a fost rezervă din cauza randamentului mai scăzut pe care l-a avut în ultimele etape".

Dinamo a învins, sâmbătă, gruparea Unirea Alba Iulia, scor 2-0, şi a obţinut astfel prima victorie pe teren propriu în Liga I după 7 etape, ultimul succes în Ştefan cel Mare fiind consemnat împotriva Unirii Urziceni, scor 2-1, în etapa a 7-a.

Pana la urma e o victorie


RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Larissa - 11-30-2009 12:44 PM

Ruptura definitiva intre Marius Niculae si Tamas

Cateva episoade din ultimul an au deteriorat la maximum relatia dintre cei doi fotbalisti ai lui Dinamo.



Din cauza unora, am ajuns sa fim toti etichetati ca petrecareti, declara Marius Niculae in urma scandalului in care au fost implicati, saptamana trecuta, Ndoye, Tamas si Moti. Surse din anturajul gruparii din Stefan cel Mare sustin ca atacul lansat de Sageata nu provenea insa dintr-o revolta fata de un comportament neprofesionist, ci mai degraba dintr-o dorinta de razbunare fata de Gabriel Tamas. Conform acestor surse, varful si aparatorul cainilor au o relatie foarte rece, generata de mai multe momente tensionate care i-au gasit pe pozitii total opuse. Primul episod s-a consemnat in vara, in momentul in care Tamas a primit o oferta de a se transfera la Standard Liege. Atunci, antrenorul Ladislau Boloni l-a sunat pe Niculae, cu care a lucrat la Sporting Lisabona, sa ii ceara referinte despre aparator. Raspunsul lui Sageata a fost unul negativ pentru fundas: Ca fotbalist e bunicel, dar duce o viata extrasportiva dezastruoasa. Iese mereu prin discoteci. Transferul in Belgia nu s-a mai perfectat pana la urma din motive financiare, dar se pare ca Tamas a aflat de vorba buna pe care i-o pusese coechipierul sau. Al doilea episod s-a consumat in clipa in care Sageata a fost la un pas de a ajunge la Terek Groznii. Niculae era capitanul echipei in clipa in care a plecat la negocieri in Cecenia. Pentru ca Moti si Adrian Cristea au refuzat banderola, s-au facut alegeri in vestiar si Tamas a iesit castigator. Niculae nu s-a inteles insa cu cecenii si s-a intors la Dinamo dupa cateva zile. Vazand ca si-a pierdut statutul de lider, el a luat foc: Nu se poate sa fie asta capitanul lui Dinamo. Am ajuns in ultimul hal, ar fi fost auzit spunand varful. Referitor la aceste aspecte, Gabriel Tamas a declarat: Sunt amic cu Marius Niculae si nu cred ca ar fi in stare de asa ceva. Mai mult nu am ce sa comentez, in vreme ce Sageata nu a putut fi contactat telefonic.
Răducioiu sau Ando?

Şefii se gîndesc să-l aducă pe bancă pe "Marele blond" dacă negocierile cu Ioan Andone nu se concretizează


Suporterii dinamovişti ar putea avea parte în această iarnă de o surpriză de proporţii. Florin Radu Răducioiu ar putea reveni în Ştefan cel Mare, de data aceasta ca antrenor! Fostul mare atacant al lui Dinamo a sosit în România şi a fost prezent la partida cu Unirea Alba Iulia. Răducioiu a venit în ţară pentru a-şi rezolva cîteva probleme personale, dar acţionarii iau în calcul chiar să-i propună postul de antrenor. "Răducioiu reprezintă o soluţie pentru banca tehnică, plus că am înţeles că şi-a luat carnetul de antrenor. Apoi, e dinamovist pursînge şi ar lucra cu drag, ar pune suflet. Este un model şi pentru fotbalişti", a zis unul dintre acţionari.

Surse din cadrul clubului au altă variantă: "E o diversiune a şefilor pentru a pune presiune pe Andone să mai lase din pretenţiile financiare. Vor să-i arate "pisica" şi să accepte mai repede să semneze". Răducioiu ar fi tentat de o revenire, mai ales că în urmă cu cîteva luni declarase: "M-aş mai întoarce în Ştefan cel Mare, dar numai pe banca tehnică. E visul meu să antrenez Dinamo!".


2 luni a rezistat Răducioiu la Dinamo în funcţia de manager sportiv, în perioada decembrie 2006 - februarie 2007


RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 11:35 AM

Cristi Borcea: "N'Doye nu pleacă pînă în vară, astea sînt prostii"

Cristi Borcea a declarat la "Recursul Etapei" că zvonurile privind plecarea lui N'Doye de la Dinamo sînt prostii.

"N'Doye are contract cu Dinamo pînă în vară şi nu se pune problema să plece, astea sînt prostii. El este fotbalistul lui Dinamo şi nu are rost să discutăm de transfer. Pînă în vară e jucătorul lui Dinamo. Chiar dacă îl contactează vreo echipă, el joacă la Dinamo pînă în vară", a spus Borcea.

"Pentru noi contează foarte mult meciurile cu Astra şi Vaslui, vrem să le cîştigăm", a adăugat Borcea, care ar fi vrut un egal între Steaua şi Vaslui. "Era mai bun un egal", a spus oficialul dinamovist.

Borcea a comentat şi lupta din campionat: "Dacă n-ar fi fost banii de la drepturile de televizare nu erau 7-8 echipe care se luptau pentru titlu acum".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 07:11 PM

Eroul de la Liberec, ignorat şi neplătit

Portarul lui Dinamo, Florin Matache, nu a avut niciun motiv de bucurie după ce a făcut meciul vieţii în preliminariile Ligii Europa. Ceea ce pentru goalkeeperul de 27 de ani ar fi trebuit să însemne momentul de cotitură al carierei nu a fost decât un simplu foc de paie.

Cariera unui fotbalist întâlneşte dese urcuşuri şi coborâşuri, însă pentru Matache prăpastia este fără fund. Cronologic, Florin a dat ochii cu marea performanţă în sezonul 2006-2007, când, promovat de Mircea Rednic, contribuia la performanţa "câinilor" de a aduna 13 victorii consecutive. Dar asta nu a fost îndeajuns pentru ca tânărul portar să rămână între buturi. S-a bătut pentru şansa lui cu Gaev şi Moss şi a pierdut aproape de fiecare dată.

Apoi, câteva luni mai târziu, a început coşmarul. Dinamo l-a transferat pe Bogdan Lobonţ, care a acaparat poarta. Lui Florin nu-i mai rămăsese decât să-i păzească "spatele" actualului jucător de la AS Roma.

Lucrurile s-au agravat odată cu venirea lui Dolha. Matache a fost nevoit să ia "în primire" poarta de la echipa secundă. Când a mai venit şi Curcă, goalkeeperul de 27 de ani a înţeles că nimeni nu are încredere în el. Cu excepţia lui Bonetti. Italianul a mizat pe el în returul cu Slovan Liberec, iar Matache a făcut meciul vieţii. Cu atât a rămas.

A mai jucat doar un meci
Evoluţia senzaţională a portarului din meciul Slovan-Dinamo, 0-3, 8-9 la penalty-uri, pare că nu a reprezentat mare lucru pentru antrenorii şi şefii din "Ştefan cel Mare". La trei luni de la acea partidă, Florin nu a mai prins echipa mare decât o singură dată, cu Astra, în Cupă (2-1). În rest, este trimis la Dinamo II.

Ignorat de stafful echipei, portarul nici nu este plătit pe măsura contribuţiei aduse la rezultatele "câinilor". Prima pentru calificarea în grupele Ligii Europa nu a văzut-o nici până azi, iar salariul, pe care nu-l încasează la timp, este unul dintre cele mai mici în "Groapă", 35.000 de euro.

Răducioiu s-ar întoarce la Dinamo
Fostul mare atacant al lui Dinamo cochetează cu meseria de antrenor şi ar dori să înceapă cu trupa din "Ştefan cel Mare". Florin Răducioiu a fost la meciul cu Unirea Alba Iulia şi a mers şi ieri la birourile clubului, unde s-a întâlnit cu Cristi Borcea.

Cei doi au discutat probleme de afaceri, dar şi o eventuală cooptare a "Marelui Blond" în stafful tehnic al echipei. Totuşi, favorit pentru postul de antrenor al lui Dinamo, din iarnă, rămâne Ioan Andone. "Răducioiu are entuziasm, poate fi antrenor", a opinat Ienei.

Florin Matache s-a obişnuit cu viaţa grea de la Dinamo: "Nu pot să mă autopropun în poarta echipei mari. Dacă sunt trimis la echipa secundă, asta e. Întrebaţi antrenorii de ce nu sunt reţinut în lot". Matache evoluează des pentru "câinii mici", unde este lăudat pentru paradele sale.