RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 08:53 PM

"Pleacă toţi, el rămâne!"

Victoria din partida cu Unirea Alba Iulia, scor 2-0, nu l-a convins pe Cristi Borcea. Acţionarul dinamovist este în continuare supărat pe jucătorii pregătiţi de Cornel Ţălnar şi anunţă măsurile drastice ce vor fi luate în iarnă.

Borcea spune că că mulţi dintre componenţii echipei "nu au caracter" şi promite că îi va acorda mână liberă lui Ionel Ganea să "taie şi spânzure". "Dacă el va spune că cineva trebuie exclus, aşa se va întâmpla", spune ameninţător Borcea.

"Meciul nu mi-a plăcut. Nu este Dinamo pe care-l doream noi, dar cred că, odată cu revenirea accidentaţilor, lucrurile vor intra în normal. Suntem sigura echipă din România care poate alinia două echipe de start câştigătoare, dar accidentările şi "petrecăreţii" ne-au făcut să nu aliniem cea mai bună echipă. Anul trecut am pierdut campionatul tot pe asemenea derapaje. În iarnă vom trage linie şi vom încerca să mergem înainte doar cu jucători care vor să câştige trofee cu Dinamo. Nu am avut rezultate şi nu avem pentru că jucătorii nu se respectă între ei. Dacă s-a întrerupt lumina la Mogoşoaia şi în 10 minute sunau ziariştii, vă daţi seama ce maimuţe sunt. Eu le-am zis: 'dacă îl vedeţi pe vreunul că nu aleargă, puteţi să-l luaţi la bătaie pe teren! Eu răspund!'. Jucătorii trebuie să înţeleagă un lucru: pleacă toţi, Ganea rămâne! Asta e clar. Nu se pune problema să plece. Le-am spus în faţă. Orice raport de excludere făcut de Ganea se respectă! Dacă el spune că cineva trebuie trimis la echipa a doua, aşa o sa să facă! O să vedeţi numai internaţionali în Liga II! Nu au caracter!" , a spus Borcea la SPORT.RO.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 08:53 PM

"Am crezut că suntem suspendaţi!"

Marius Niculae spune că victoria obţinută de Dinamo cu Unirea Alba Iulia este extrem de importantă, mai ales în condiţiile în care "câinii" au obţinut rezultate slabe în partidele cu echipele din subsolul clasamentului.

Atacantul dinamovist s-a arătat dezamăgit de asistenţa redusă şi a afirmat că, pentru câteva momente, a crezut că meciul se va juca cu porţile închise.

"E bine că am reuşit să câştigăm. Până acum am avut mereu probleme cu echipele mici şi suntem bucuroşi că am obţinut cele trei puncte. Am crezut că suntem suspendaţi şi jucăm cu tribunele închise când am văzut câţi suporteri sunt pe stadion. Probabil că au preferat să urmărească meciul de acasă după ultimele rezultate. Ce dacă domnii Borcea şi Turcu nu au fost la meci. Poate au avut trebuiri mai importante de făcut", a spus Marius Niculae la finalul partidei.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 08:54 PM

"E bine că am câştigat, trebuie să ne bucurăm!"

Andrei Cristea este fericit că Dinamo a reuşit să obţină toate punctele puse în joc în disputa cu Unirea Alba Iulia şi spune că el şi colegii săi pot aştepta acum în linişte partidele din finalul sezonului. Vârful speră că formaţia pregătită de Cornel Ţălnar să obţină şase puncte din dispunele cu Astra Ploieşti şi FC Vaslui şi să termine turul de campionat cât mai aproape de primul loc.

"În sânul echipei era doar presiunea rezultatului. Nu poţi să faci şi spectacol şi sa ai şi rezultate de fiecare dată. E bine că am câştigat cu 2-0, e bine că suntem sus în clasament şi trebuie să câştigăm neapărat cu Astra şi Vaslui. Rămânem concentraţi pentru acest final de sezon. Acum trebuie să ne bucurăm de victoria noastră , vom merge la Săftica. N'Doye e un jucător valoros, care oricând ne poate ajuta", a declarat atacantul dinamovist.

Întrebat dacă o victorie a Stelei în partida de mâine cu FC Vaslui i-ar avantaja pe "câini", golgheterul "câinilor" din acest sezon a şocat spunând că nu ştie care e situaţia din clasament.

"Nu ştiu câte puncte au cei de la Steaua şi cei de la Vaslui, nu ştiu ce rezultat ne-ar avantaja", a spus Cristea la finalul partidei.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 08:54 PM

Turcu: "Le mulţumim celor 600 de fani care au fost la meci!"

Mai puţin de 1000 de spectatori au asistat la victoria obţinută de Dinamo pe teren propriu, scor 2-0, cu Unirea Alba Iulia, iar Vasile Turcu spune că situaţia actuală îi îngrijorează enorm pe acţionarii dinamovişti, în ciuda faptului că şi ei au urmărit meciul din faţa televizorului. Oficialul formaţiei din "Ştefan cel Mare" crede că inconstanţa din rezultate îi îndepărtează pe suporteri şi a ţinut să le mulţumească celor care au ales să încurajeze echipa la partida din această seară.

"Lipsa suporterilor ne îngrijoraeză, e normal. Dar aşa e la noi. Ai rezultatele, vin fanii, nu ai, nu vin. Eu le mulţumesc celor 600 de suporteri care au venit astăzi la meci", a spus Turcu la Sport.ro.

Rugat să comenteze prestaţia jucătorilor lui Cornel Ţălnar în partida cu trupa pregătită de Adrian Falub, Turcu a fost laconic. "Victorie şi atât", a spus acesta, lăsând să se înţeleagă că Niculescu şi Compania mai au mult de lucru pentru a-l mulţumi pe deplin.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 09:08 PM

"Are entuziasm şi ceva de dovedit!"

Florin Răducioiu ar putea reveni în Ştefan cel Mare, de această dată în calitate de antrenor, anunţă http://www.sport.ro.

Fostul atacant al "câinilor" şi al naţionalei româniei a asistat din tribuna oficială la partida Dinamo - Unirea Alba Iulia, scor 2-0, iar sursa citată anunţă că acesta şi-a făcut apariţia astăzi la sediul clubului pentru a discuta cu şefii dinamovişti.

Rugat să comenteze posibilitatea ca Răducioiu să preia banca tehnică a "roş-albilor", Emeric Ienei a vorbit despre calităţile acestuia.

"Dinamo a câştigat, există o circulaţie a balonului, dar joacă prea bătrâneşte. Nu mă întrebaţi pe mine de Răducioiu, că nu ştiu ce să zic. Îmi e drag, la fel cum îmi e şi Andone. Ambii mi-au fost elevi la echipa naţională. Andone a dovedit deja că e un antrenor bun, Răducioiu nu prea a avut ocazia să antreneze, dar probabil că are entuziasm. E tânăr şi probabil că are ceva de dovedit", a declarat Ienei la Sport.ro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 09:09 PM

Dinu nu mai iese din casă!

Cristi Borcea şi-a dorit foarte mult ca "Mister" Dinu să preia funcţia de director tehnic. "Procurorul" a acceptat, iar preşedintele a supralicitat: "Vreau să stai pe bancă, să fii lângă echipă, să te vadă jucătorii".

Din păcate pentru acţionar, cererea sa nu a avut ecoul scontat. Duminică seara, bossul din "Ştefan cel Mare" a declarat, dezamăgit, la gsp tv. "Prin aceste atribuţiuni pe care i le-am dat, am vrut să profităm de experienţa dânsului. Vreau să stau de vorbă cu el de trei săptămâni şi nu iese din casă. Trebuie să vină lîngă Ţălnar, trebuie să vină lângă echipă", a spus preşedintele executiv.

Vorbește la telefon cu Ţălnar
ProSport vă prezintă cauza pentru care Cornel Dinu a preferat să stea departe de echipă, motivul pentru care directorul tehnic s-a izolat fiind unul întemeiat. Acesta este legat de soţia sa, Silvia, care de ceva vreme are unele probleme de sănătate. De atunci, "Mister" a preferat să stea aproape de consoartă, iar legătura cu echipa a păstrat-o prin Cornel Ţălnar, cei doi discutând la telefon de mai multe ori pe zi. Nu a mai venit la meciuri, iar acest lucru i-a nemulţumit pe acţionari.

Fostul mare jucător al "câinilor" nu a vorbit prea mult despre această problemă, foarte puţine persoane din club şi din preajma sa fiind la curent cu necazul lui "Mister".

El însuşi este bolnav
Cornel Dinu nu se simte nici el prea bine din punctul de vedere al sănătăţii. Directorul tehnic s-a confesat apropiaţilor, spunându‑le acestora că are unele probleme medicale. Chiar fostul administrator delegat din "Ştefan cel Mare" a declarat în urmă cu ceva vreme că trebuie să-şi facă unele investigaţii medicale, la acel moment presa spunând că este vorba despre afecţiuni ale ficatului. Acum aproape două luni, Cristi Borcea a fost primul care a vorbit public despre problemele de sănătate ale lui "Mister", el afirmând că l-a rugat de multe ori pe acesta să se trateze şi chiar s-a oferit să-l ducă la tratament în străinătate.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 09:19 PM

În prag de revoltă

În "Ştefan cel Mare", criza financiară duce la decizii drastice din partea conducerii. Elevii lui Cornel Ţălnar au aflat cu surprindere că le-au fost reţinute sume importante din contracte pentru un motiv mai puţin obişnuit la o echipă de Liga I.

Mai exact, fotbaliştii au fost trecuţi la "buni de plată" pentru pierderile colaterale de la echipă. Astfel, jucătorii au aflat cu stupoare că au de dat bani pentru mingile pierdute la antrenamente, dar şi pentru tricourile lipsă! Imediat, aceştia au sunat la club, însă răspunsul care li s-a dat a fost că astea sunt regulile. Lista de preţuri? 100 de euro pentru baloane, iar cei care nu au returnat echipamentele au fost nevoiţi să renunţe la 200 de euro. Cu facturile telefonice cu tot, unii dintre fotbalişti a ajuns să decarteze chiar şi sume care au depăşit cu puţin 1.000 de euro!

Se opresc primele din salarii!
O altă supărare, însă doar pentru unii dintre fotbalişti, cei mai puţin influenţi din vestiar, a fost legată de neplata salariilor. Dinamoviştii aveau promisiunea că îşi vor primi restanţele, însă până pe seară, atunci când echipa a părăsit baza de la Săftica, acest lucru nu se întâmplase.

Există zvonuri cum că o parte dintre "câini" au banii achitaţi la zi, iar ieri fotbaliştii s-au plâns chiar lui Cornel Ţălnar. Aceştia au ameninţat că vor depune memorii pentru a deveni jucători liberi. Ieri, "câinii" au mai aflat o veste neplăcută. Se pare că acţionarii vor să le oprească primele achitate până acum din contracte, astfel că jucătorii cu salarii mici vor resimţi foarte dur această decizie, ei ajungând să câștige foarte puțini bani în acest tur de campionat.

Cum se califică Dinamo
Şansele de calificare ale dinamoviştilor în primăvara europeană sunt mici şi depind de nu mai puţin de trei rezultate. Astfel, pentru ca roş-albii să termine grupa pe locul al doilea, Panathinaikos trebuie să piardă meciul de la Istanbul cu Galatasaray. Dacă acest lucru se va întâmpla, Dinamo trebuie s-o bată apoi pe Sturm Graz la orice scor şi pe Panathinaikos chiar la Atena şi cu un scor mai mare de 1-0.

Răducioiu vine în practică
Florin Răducioiu a fost ieri la club, unde a avut o întrevedere cu Cristi Borcea. Subiectul discuţiei a fost posibilitatea cooptării pe viitor a "Marelui Blond" în staff-ul tehnic, dar nu ca antrenor principal. Răducioiu urmează cursurile Școlii de antrenori de la Coverciano şi, de la vară, ar putea chiar să-şi facă practica în "Ştefan cel Mare". "Mă bucur că a revenit în fenomen, trebuia să facă antrenoratul încă de acum patru-cinci ani. Răducioiu mai are o jumătate de an până va termina Coverciano şi sigur face parte din viitorul lui Dinamo", a explicat Borcea la Sport.ro.

Ovaţionaţi la Baloteşti
Lotul de jucători a revenit ieri la Săftica, pentru o nouă zi de antrenamente înaintea meciului din Europa League cu Sturm Graz. Şedinţa de pregătire propriu-zisă s-a desfăşurat însă la Baloteşti, în prezența a numeroși localnici care i-au aplaudat pe fotbaliștii lui Cornel Țălnar. Astăzi, roş-albii au programat un antrenament la stadionul Dinamo, după care toată echipa va intra în cantonament, unde va sta până în ziua meciului cu Sturm.

Ciorapii şi chiloţii costă!
Pe lângă decontul pentru mingi şi tricouri, jucătorii au avut surpriza neplăcută să afle că le-au fost opriţi bani şi pentru ciorapii lipsă. Unii dintre fotbalişti au avut puterea să mai şi glumească pe seama acestui subiect: "Senzaţional, am strâns sute de euro pentru mingi, tricouri şi ciorapi. Nu ştiam că aveau cristale Swarovski pe ei, că îi purtam de mai multe ori!".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 09:20 PM

Rocadă-şoc!

Dinamo plănuieşte să-l împrumute pînă în vară pe Dorin Goian, de la Palermo, pentru a acoperi iminenta plecare a lui Gabi Tamaş

Roş-albii plănuiesc restructurări masive în această iarnă şi caută să acopere eventualele posturi lăsate descoperite. Cristi Borcea se gîndeşte să-l aducă în Ştefan cel Mare pe Dorin Goian, transferat în vară la Palermo, în locul lui Gabi Tamaş, care fie va fi vîndut la WBA, fie se va întoarce la Auxerre, echipă de care aparţine.

S-a vorbit deja cu impresarii pentru a negocia cu Palermo un împrumut pînă în vară al lui Goian, iar Dinamo urmează să suporte o bună parte a contractului său anual în valoare de 550.000 de euro. Fostul stelist ar fi de acord cu mutarea, mai ales că ar reveni în circuitul echipei naţionale. El nu a reuşit să se impună la Palermo şi îi va fi şi mai greu de acum încolo întrucît Walter Zenga, cel care l-a adus în Serie A, a fost demis. Un atu pentru "cîini" îl reprezintă şi faptul că Lucian Goian, fratele apărătorului de 29 de ani, va face lobby pe lîngă acesta pentru a-l convinge să semneze cu Dinamo. Tratativele urmează a fi demarate imediat după terminarea returului, iar roş-albii speră să-l poată vinde pe Tamaş la WBA, iar cu banii primiţi să acopere salariul lui Goian pe 6 luni.

283 de minute a jucat Dorin Goian pentru Palermo în acest sezon, el bifînd doar patru partide în tricoul italienilor

Trebuia să vină în vară

Dinamo şi Steaua bătuseră palma în finalul sezonului trecut pentru trecerea lui Dorin Goian în Ştefan cel Mare. Singura condiţie a "cîinilor" fusese ca roş-albii să iasă campioni şi să intre în grupele Champions League, iar Steaua urma să încaseze două milioane de euro în urma tranzacţiei. Informaţia furnizată în Gazetă în vară a fost confirmată apoi de conducerea celor două cluburi.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 09:21 PM

Cristi Borcea: "Nu se pune problema ca Răducioiu să antreneze Dinamo acum, dar sigur în viitor"

Preşedintele executiv al lui Dinamo, Cristi Borcea, susţine că nu se pune problema schimbării băncii tehnice pînă cel puţin în vara anului viitor, mărturisind că atunci va lua în calcul varianta instalării lui Florin Răducioiu ca principal al "cîinilor":

"Se poate ca Răducioiu să vină în România şi eu să nu mă văd cu el? De fiecare dată cînd ajunge pe aici, eu mă întîlnesc cu Florin pentru că sîntem prieteni. Este exclus ca el să vină ca antrenor la Dinamo acum, pentru că mai are încă o jumătate de an de studiu la Coverciano. Pentru viitor luăm în calcul şi varianta Răducioiu pentru banca tehnică, pentru că a jucat la un nivel foarte înalt şi este un produs al clubului nostru. Va rezista mai mult decît a făcut-o ca manager, pentru că acum face ceea ce îi place, meseria de antrenor. Noi sîntem mulţumiţi de actuala conducere tehnică. Nu s-a pierdut decît un singur meci, la Timişoara, şi acela în condiţii care nu sînt relevante, avînd în vedere orele petrecute în avion şi pe aeroporturi", a spus Cristi Borcea la televiziunea sportro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 09:22 PM

20 de lei cel mai ieftin bilet cu Sturm Graz

S-au pus in vanzare biletele pentru ultimul meci pe teren propriu in grupele Europa League, Dinamo-Sturm Graz, programat joi, 3 decembrie, ora 22.05, pe stadionul din Soseaua Stefan cel Mare.

Preturi
Tribuna 0-VIP (sector 4, sector 5): 100 RON
Tribuna 0-I (sector 3, sector 4, sector 5, sector 6): 60 RON
Tribuna 0-II (sector 1, sector 2, sector 7, sector 8): 40 RON
Tribuna a II-a, sub copertina (sector 20, sector 21, sector 23, sector 24): 40 RON
Tribuna a II-a (sector 19, sector 25): 25 RON
Peluza Catalin Hildan: 20 RON
Peluza I: 20 RON

• Copiii pana la 14 ani au ACCES GRATUIT pe stadion numai insotiti de adulti. Accesul se va face pe baza de bilet cu valoare 0 in Peluza II, Sectorul 17, pe bilet fiind inscrisa mentiunea "MINOR CU INSOTITOR".
• Elevii peste 14 ani, studentii, femeile si pensionarii au REDUCERE 50% la Peluza I, Sector 35.
• Posesorii de abonamente beneficiaza de rezervarea locurilor de pe abonament si pot cumpara doua bilete cu reducere 10% (cel rezervat + unul in alta zona a stadionului).

In aceste conditii, iata preturile biletelor pentru abonatii clubului:
Tribuna 0-VIP (sector 4, sector 5): 90 RON
Tribuna 0-I (sector 3, sector 4, sector 5, sector 6): 54 RON
Tribuna 0-II (sector 1, sector 2, sector 7, sector 8): 36 RON
Tribuna a II-a, sub copertina (sector 20, sector 21, sector 23, sector 24): 36 RON
Tribuna a II-a (sector 19, sector 25): 22,5 RON
Peluza Catalin Hildan: 18 RON
Peluza I: 18 RON

Programul caselor de bilete
Luni, Sos. Stefan cel Mare: intre orele 10.00-18.00
Marti, Sos. Stefan cel Mare: intre orele 10.00-18.00
Miercuri, Sos. Stefan cel Mare: intre orele 10.00-18.00
Joi, Sos. Stefan cel Mare: intre orele 10.00-18.00
Joi, Bd. Barbu Vacarescu: intre orele 10.00-22.00

ATENTIE!
Joi, in ziua meciului, casele de bilete din Sos. Stefan cel Mare se vor INCHIDE la ora 18.00. Dupa ora 18.00 vor ramane DESCHISE doar casele de bilete din Bd. Barbu Vacarescu

Acces in stadion
Bilete Tribuna 0: porti de acces Calea Floreasca si Sos. Stefan cel Mare
Bilete Tribuna a II-a: porti de acces Bd. Barbu Vacarescu
Bilete Peluza Catalin Hildan: porti de acces Bd. Barbu Vacarescu
Bilete Peluza I: porti de acces Sos. Stefan cel Mare
Acreditari Masa Presei: porti de acces Bd. Barbu Vacarescu
Acreditari Foto: porti de acces Bd. Barbu Vacarescu

ATENTIE!
Accesul in stadion se va face incepand cu ORA 19.00!

In atentia spectatorilor
Pe stadionul "Dinamo" este interzis accesul persoanelor aflate in stare vadita de ebrietate sau se afla, in mod evident, sub influenta substantelor halucinogene. De asemenea, conform Legii 4, este interzis accesul persoanelor care au asupra lor bauturi alcoolice, arme si munitii de orice fel, faclii, torte, artificii, petarde, materiale explozive, incendiare sau fumigene, dispozitive pentru socuri electrice, substante toxice, halucinogene, iritant lacrimogene ori paralizante, recipiente, corpuri contondente, cutite, pumnale, sisuri ori alte asemenea obiecte fabricate sau confectionate anume pentru taiere, impungere ori lovire, manunchiuri mari de chei, parfumuri, etc