RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 09:23 PM

Adrian Cristea: "Mereu am făcut ce-am vrut!"

Adrian Cristea explică de ce a spus public că-şi doreşte să plece de la Dinamo şi cere linişte în vestiar.

- Adrian, în ultima vreme ai fost iarăşi în prim-plan, dar nu pentru prestaţiile de pe teren. Suporterii te contestă din ce în ce mai tare după ce ai declarat că vrei să pleci de la Dinamo.
- Nu-mi pare rău de ceea ce am zis. În viaţa mea am făcut doar ceea ce am vrut. Mi-am spus o opinie, nu regret. Am spus doar că vreau să plec. Ce, am omorît pe cineva? Sau am jignit?

- Ţii în continuare să pleci?
- Vedem ce va fi la iarnă. Cînd o să fie zăpadă.

- În ultimul meci, 2-0 cu Alba Iulia, n-ai intrat nici măcar un minut. De ce?
- Nu ştiu, dar nu m-am supărat, antrenorii decid. Eu m-am încălzit pe margine, 10 minute, 20, 30, cred că în total am ajuns la 50 de minute de pregătiri. M-am antrenat profesionist, cum trebuie, că doar e şi interesul meu.

- Crezi că nu le-a plăcut antrenorilor cum ai făcut-o, de nu te-au băgat deloc pe parcursul meciului?
- No comment. Nu pot să mă dau peste cap, să fac tumbe, ca să plac. Eu dădeam în clocot pe margine de cît mă încălzisem, dar nu am dreptul decît să mă pregătesc.

"Nu e normal să ne bănuim între noi"
- Cristi Borcea a spus că vă turnaţi între voi la conducere şi prin presă. Cum e atmosfera în vestiar după aceste declaraţii?

- Urîtă. Dar eu nu cred că există colegi de echipă care să sifoneze, să fie îmbîrligători şi să dea din casă. Nu e normal să ne bănuim între noi. Cel mai bine ar fi să ni se asculte telefoanele, să se vadă dacă dacă există cineva necurat în lot!

- Crezi că sînt colegi invidioşi pe tine?
- Nu cred, n-au de ce. N-am salariul lui Cristiano Ronaldo ca să îmi poarte cineva pică. Nici n-am făcut vreodată rău cuiva. Nici nu vorbesc pe la spate.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 09:23 PM

Primul transfer

Roş-albii vor să bată palma în această săptămînă cu Mărgăritescu (31 de ani), mijlocaşul care şi-a încheiat acordul cu Terek Groznîi.

Dinamo poate rezolva primul transfer al iernii chiar înainte de finalul turului! "Cîinii" vor deschide mîine negocierile cu Andrei Mărgăritescu şi speră să bată repede palma cu mijlocaşul defensiv care tocmai a încheiat conturile cu Terek Groznîi şi este liber de contract.

"China" a revenit în ţară de ieri, iar joi va fi în tribune, la meciul cu Sturm Graz. El e tentat de o revenire în trupa roş-albilor. "Aş vrea să vin, dar nu depinde doar de mine. Am revanşe de luat faţă de dinamovişti, care mi-au vrut binele în viaţă", s-a confesat fotbalistul apropiaţilor. Mărgăritescu este şi pe gustul şefilor, şi al jucătorilor, mai mulţi dintre liderii echipei punînd o vorbă bună pentru repatrierea mijlocaşului. "Şi "China", şi Petre sînt dinamovişti adevăraţi, am păstrat legătura, sînt bine veniţi la echipă", a zis Ţălnar.

Şi Daniel Pancu (32 de ani), colegul lui Mărgăritescu şi Fl. Petre de la Terek, a fost propus prin impresarii săi în Ştefan cel Mare, dar conducătorii dinamovişti n-au oferit nici un răspuns.

2 meciuri a jucat "China" la Terek în acest sezon. În cel precedent a evoluat de 31 de ori

350.000 de dolari era salariul anual al lui Mărgăritescu la Groznîi. El ar accepta la Dinamo să încaseze doar jumătate din această sumă



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 09:26 PM

Ioan Andone a refuzat oferta de la Dinamo!

Ioan Andone a decis să refuze oferta financiară făcută de Dinamo şi cel mai probabil va semna cu o formaţia din Orientul Mijlociu.

"Dinamo mi-a făcut o ofertă financiară, dar nu ne-am înţeles pentru că momentan am oferte mult mai bune de la echipe din Arabia. Mie îmi plac provocările, aşa că eu voi decide în ianuarie ce e de făcut. Probabil, viitorul meu e în zona Golfului", ne-a spus Andone, căruia Dinamo îi oferea un salariu anual în valoare de 200.000 de euro.

Andone este foarte apreciat în zona Arabiei, acolo unde a pregătit în ultimul an formaţiile Al-Ahli Dubai şi Al Ettifaq, deşi nu a avut cele mai bune rezultate.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 09:26 PM

Câinii revin în haită la Dinamo!

După ce Andrei Mărgaritescu şi-a reziliat contractul cu Terek Groznîi şi doreşte să se întoarcă la Dinamo, un alt "câine" este la un pas de revenirea la echipa din Ştefan cel Mare.

În vârstă de 34 de ani, Florentin Petre şi-a încheiat întelegerea cu formaţia rusă, şi va discuta cu acţionarii lui Dinamo o posibilă revenire în Groapă.

"Mi-am încheiat socotelile ci Terek Groznîi, sun liber de contract. Acum aştept ofertele! Voi negocia cu orice club care mă doreşte. Voi discuta în zilele care or urma cu cei de la Dinamo pentru o posibilă revenire", a spus fostul dinamovist.

Florenin Petre s-a transferat de la Dinamo la TSKA Sofia în 2006, unde a evoluat ână în 2008, când a semnat cu Terek Groznîi.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-01-2009 09:27 PM

Mărgăritescu şi-a reziliat contractul cu Terek Groznîi

Mijlocaşul român Andrei Mărgăritescu şi-a reziliat contractul cu formaţia rusă Terek Groznîi, cu un an înainte de expirarea lui, şi ar putea semna în următoarea perioadă cu Dinamo.

Fotbalistul a revenit deja în România şi chiar va urmări din tribună meciul cu Sturm Graz, din Liga Europa. La Terek nu mai prinsese echipa de aproape două luni şi a ajuns în cele din urmă la un acord pentru încetarea raporturilor contractuale.

Acesta a declarat în dese rânduri că şi-ar dori să evolueze din nou în Ştefan cel Mare, de unde a plecat din cauza unui conflict cu Mircea Rednic.

Mărgăritescu este şi pe placul conducerii care încearcă să restabiliească ordinea la lot şi să aducă doar jucători dedicaţi muncii lor.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - avid - 12-01-2009 09:59 PM

(12-01-2009 09:27 PM)Jean Scris:  
Mărgăritescu şi-a reziliat contractul cu Terek Groznîi

Mijlocaşul român Andrei Mărgăritescu şi-a reziliat contractul cu formaţia rusă Terek Groznîi, cu un an înainte de expirarea lui, şi ar putea semna în următoarea perioadă cu Dinamo.

Fotbalistul a revenit deja în România şi chiar va urmări din tribună meciul cu Sturm Graz, din Liga Europa. La Terek nu mai prinsese echipa de aproape două luni şi a ajuns în cele din urmă la un acord pentru încetarea raporturilor contractuale.

Acesta a declarat în dese rânduri că şi-ar dori să evolueze din nou în Ştefan cel Mare, de unde a plecat din cauza unui conflict cu Mircea Rednic.

Mărgăritescu este şi pe placul conducerii care încearcă să restabiliească ordinea la lot şi să aducă doar jucători dedicaţi muncii lor.

Ar fi o buna achizitie! Margaritescu n-ar fitrebuit sa plece nicicand de la Dinamo!!!


RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-02-2009 09:12 PM

Mărgăritescu a semnat un contract valabil până în 2012 cu formaţia din Ştefan cel Mare

Mijlocaşul Andrei Mărgăritescu a semnat, miercuri, un contract valabil până la finalul sezonului 2011-2012 cu Dinamo, formaţie la care revine după un an şi jumătate, timp în care a evoluat pentru Terek Groznîi, a declarat, agentul FIFA, Victor Becali.

"Mărgăritescu a semnat azi un contract cu Dinamo, pe doi ani şi jumătate. Este liber de contract şi va putea evolua începând din retur", a spus Becali.

În vârstă de 29 de ani, mijlocaşul a mai evoluat pentru gruparea din Ştefan cel Mare între 2004 şi 2008, adunând 106 de jocuri în prima ligă. Acesta are şi 3 selecţii la echipa naţională, iar în sezonul recent încheiat din Rusia a bifat numai 16 meciuri, ultimul în luna septembrie.

Antrenorul grupării din Ştefan cel Mare, Cornel Ţălnar, afirmase în timpul conferinţei de presă de miercuri, că nu ştie încă nimic despre venirea lui Mărgăritescu, dar a cerut conducerii să fie aduşi mai mulţi jucători, care activează sub formă de împrumut la alte echipe.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-02-2009 09:12 PM

"Sunt fericit că m-am întors acasă"

Mijlocaşul Andrei Mărgăritescu a declarat, miercuri, după ce a semnat un contract valabil până în 2012 cu Dinamo, că şi-a dorit mult să revină la formaţia la care s-a consacrat şi speră să reediteze performanţele realizate între 2004 şi 2008.

"Sunt fericit că m-am întors acasă. Mi-am dort foarte mult să revin la Dinamo, echipa la care m-am afirmat. Cunosc foarte bine ce înseamnă performanţa în Ştefan cel Mare", a spus Mărgăritescu, citat de site-ul oficial al clubului.

Mijlocaşul Andrei Mărgăritescu a semnat, miercuri, un contract valabil până la finalul sezonului 2011-2012 cu Dinamo, formaţie la care revine după un an şi jumătate, timp în care a evoluat pentru Terek Groznîi, a declarat, agentul FIFA, Victor Becali.

În vârstă de 29 de ani, mijlocaşul a mai evoluat pentru gruparea din Ştefan cel Mare între 2004 şi 2008, adunând 106 de jocuri în prima ligă. Acesta are şi 3 selecţii la echipa naţională, iar în sezonul recent încheiat din Rusia a bifat numai 16 meciuri, ultimul în luna septembrie.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-02-2009 09:16 PM

"N'Doye e numărul 1!"

Andrei Mărgăritescu a semnat astăzi un contract pe trei sezoane cu Dinamo şi spune că ştie ce-l aşteaptă în "Ştefan cel Mare". "Închizătorul" e gata să se lupte pentru un post de titular cu N'Doye, Rus sau Kone şi spune că valoarea ridicată a celor trei jucători îl motivează suplimentar.

"Aici voi avea parte de cea mai tare concurenţă pe post din toată cariera mea, dar asta nu poate decât să mă motiveze. N'Doye este cel mai bun transfer făcut de Dinamo în ultima perioadă. Rus îmi place foarte mult, când mă uitam la el mă vedeam pe mine în primul an la Dinamo. Numărul unu este N'Doye", a declarat ultima achiziţie a "câinilor" la gsptv.

Mesajul pentru petrecăreţi: "Dinamo joacă cu stadionul gol şi cred că unul din motive e constituit si de scandalurile dese. Jucătorii sunt văzuţi prea mult în locuri publice..." , a mai spus mijlocaşul.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-02-2009 09:16 PM

"Decât să joc la Steaua, mai bine mă las de fotbal"

N'Doye iese din tipar şi jură fidelitate lui Dinamo. În conflict cu şefii în ultima vreme după ultimul scandal din Ştefan cel Mare, senegalezul revine şi spune că nu va părăsi echipa lui Ţălnar! N'Doye se gândeşte la meciul cu Sturm Graz şi spune că tot ce contează este ca Dinamo să câştige!

"Nu contează dacă voi fi titular sau nu, contează ca echipa mea să câştige. În tur am câştigat şi sper să câştigăm şi acum. Ne trebuie determinare", a declarat N'DOye pentru Sport.ro

"Lumea poate să spună ce vrea, eu nu voi pleca de la echipă. Sunt jucătorul lui Dinamo. Dacă unii nu înţeleg când le spun în română că nu voi pleca, le spun şi în chineză. Poate aşa vor înţelege ceva", a spus N'Doye pentru Sport.ro

Mijlocaşul a declarat marţi că, şi în cazul în care Steaua va fi ultima echipă din Romania, nu va juca acolo.