RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-03-2009 07:56 PM

Claudiu Niculescu: "Ne-a mai rămas orgoliul"

Cu şanse minime de a se mai califica în "16"-imile Europa League, roş-albii anunţă că vor să-i învingă pe austrieci pentru moral şi onoare

"Bateţi cu oricît, 1-0, 2-1, 3-1, 3-2, dar numa' bateţi! Jucaţi pentru voi, pentru numele vostru, pentru suporteri, ca să-i aduceţi în viitor la stadion!" a fost mesajul pe care l-a transmis ieri Cristi Borcea jucătorilor. Aceştia par să fi înţeles discursul preşedintelui executiv. "Ne-a mai rămas orgoliul, meciul cu Sturm Graz este ultimul tren ca să mai putem spera la primăvara europeană", a declarat Claudiu Niculescu. Cu gîndul încă la "minunea de la Liberec", Marius Niculae l-a completat: "Trebuie să-i batem pe austrieci ca să mai păstrăm şanse pentru întîlnirea de la Atena. Încă mai putem face miracole, trebuie să muncim pentru ele".

Pentru calificare, roş-albii trebuie s-o bată diseară pe Sturm, Pao să piardă la Istanbul, pentru ca în ultimul meci, la Atena, "cîinii" să învingă la două goluri diferenţă. "Intrăm să jucăm fotbal, sperăm să şi învingem. Vom juca pentru onoarea noastră şi a clubului", a anunţat Adrian Cristea.

360.000 de euro e prima totală pe care dinamoviştii o au promisă, în caz de calificare în primăvara europeană



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-03-2009 07:58 PM

Andrei Mărgăritescu: "Am rămas "cîine rău"!"

Andrei Mărgăritescu a semnat ieri pe doi ani şi jumătate cu Dinamo

Mercato de iarnă a demarat deja în Ştefan cel Mare. Primul transfer, prima repatriere. Numele? Andrei Mărgăritescu, care a parafat un angajament pînă în iunie 2012. Mijlocaşul de 30 de ani spune că s-a lăsat uşor convins să joace iar în alb şi roşu, urmînd a îmbrăca tot tricoul cu numărul 6, care momentan îi aparţine lui Rus!

- Andrei, cum ţi se pare Dinamo, după un an şi jumătate de "exil" în Rusia?
- N-a fost chiar un exil, în Rusia e un campionat puternic, cu echipe precum Rubin, Zenit, Spartak, ce evoluează an de an în Champions League. A fost o experienţă utilă, atît din punct de vedere fotbalistic, cît şi financiar. Tot timpul am fost cu gîndul la Dinamo, deci ştiu foarte bine ce se petrece aici.

- Acum sînt tensiuni mereu în vestiar. Aşa era şi pînă să pleci?
- E urît că tot ce se petrece în vestiar apare în presă. Sînt oameni din jurul echipei care spun tot ce se întîmplă, dar acest lucru se poate remedia. Atmosfera dintr-un lot depinde foarte mult şi de performanţele obţinute, scandalurile vor înceta cînd vor veni şi rezultatele.

- La ce să se aştepte fani de la "noul" Mărgăritescu?
- Ştiu că nu am şut, nu am dribling, nu ridic tribunele în picioare cu vreo fentă extraordinară, însă sufletul şi răutatea în joc nu mi le ia nimeni. Sînt şi voi rămîne "cîine rău" toată viaţa mea. Revenirea e o provocare pentru mine. Nu mă văd titular pentru că există concurenţă serioasă. Ştiu că toţi care s-au întors au avut probleme de reacomodare, dar eu voi lupta cu toate forţele pentru a nu-i dezamăgi pe cei care au avut şi au încredere în mine.

10.000 de euro pe lună va fi salariul lui Mărgăritescu în Ştefan cel Mare



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-03-2009 07:59 PM

500 de bilete!

Atît au vîndut "cîinii" pînă aseară. Şefii pun dezinteresul pe seama orei tîrzii la care se joacă meciul şi ar dori ca Metrorex să prelungească programul

Stadionul Dinamo va fi şi în această seară, cu Sturm, aproape gol, chiar dacă este prima partidă din grupele Europa League cu spectatori. Pînă aseară, se vînduseră circa 500 de tichete, iar conducătorii se aşteaptă ca nici azi să nu fie luate cu asalt casele de bilete.

"Meciul începe la 22:05 şi se termină aproape de miezul nopţii. Mulţi suporteri ne-au sunat la club să se plîngă că nu au cu ce ajunge acasă, că e foarte frig la ora aia şi că mai dau bani şi pe taxi, iar echipa nu joacă nimic", a explicat unul dintre şefi. Pentru ca oamenii să aibă cu ce ajunge acasă, conducătorii au încercat să prelungească programul Metrorex pînă la 1:00 noaptea. O decizie finală se va lua azi, după ce se va afla exact cîte bilete.

Tamaş titular
Fundaşul Gabriel Tamaş urmează să joace din primul minut contra austriecilor. Apărătorul de 26 de ani n-a evoluat deloc în ultima etapă după escapada de săptămîna trecută. În tentativa de a obţine bani dintr-un eventual transfer, Tamaş va fi forţat pe final de sezon. Gabi rămîne în atenţia lui West Bromwich Albion.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-03-2009 08:01 PM

Ionel Dănciulescu: "La Dinamo se vrea linişte, nu titlul"

Fostul atacant dinamovist Ionel Dănciulescu spune că obiectivul principal al conducerii din Ştefan cel Mare este obţinerea unui climat propice performanţei şi nu a performanţei în sine.

"În momentul acesta, în Ştefan cel Mare se vrea linişte, atmosferă bună în vestiar, nu titlul este primordial. Important este ca lucrurile să meargă bine la Dinamo, cu lider, fără lider. Acum sînt alte vremuri, alte obiceiuri. Ar trebui ca atmosfera să fie una bună şi lucrurile să se desfăşoare profesionist. Cu lotul pe care îl are Dinamo, ei trebuiau să fie pe primul loc şi cu cîteva puncte avans. Ioan Andone la Dinamo? Dînsul este o soluţie foarte bună, dar venirea lui acolo mai depinde şi de alţi factori" , a spus Ionel Dănciulescu la GSPTV.

Actualul atacant al grupării Hercules Alicante din liga secundă spaniolă, spune că nu ar fi plecat de la Dinamo dacă ar fi fost dorit în continuare de italianul Dario Bonetti: "Eu am vrut să plec, nu m-a îndepărtat nimeni de la Dinamo. Cu toate acestea, dacă o anumită persoană mi-ar fi spus să rămîn după meciul cu Steaua, aş fi rupt imediat contractul cu Hercules. Eu nu am avut nimic cu Bonetti, nu ştiu ce a avut el cu mine. Asta nu înseamnă că îmi pare rău că am ajuns în Spania, am aici tot ce mi-am dorit".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-03-2009 08:51 PM

300 de jandarmi la Dinamo – Sturm Graz!

La partidă vor asista şi aproximativ 360 de suporteri ai oaspeţilor, supravegheaţi de doi ofiţeri de poliţie detaşaţi special din Austria. Totodată, securitatea în incinta stadionului "Dinamo" va fi asigurată de 100 de agenţi ai unei firme de protecţie şi pază.

Jandarmeria română va asigura ordinea la meciul pe care echipa din "Ştefan Cel Mare" îl va disputa în compania austriecilor de la Sturm Graz, în această seară de la ora 22.05, pe arena din cartierul "Ştefan cel Mare".

Oaspeţii vor fi sprijiniţi din tribune de un contingent de circa 360 de suporteri, care, în baza unui acord de sprijin operaţional, vor fi supravegheaţi de doi poliţişti austrieci.

În total, în jurul stadionului, 300 de jandarmi vor asigura condiţiile de securitate înainte, în timpul şi după terminarea meciului, în timp ce 100 de agenţi ai unei firme de pază se vor ocupa de desfăşurarea în condiţii optime a partidei în interiorul arenei dinamoviste.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-03-2009 08:52 PM

Kiriţă: «Petreceţi în grup»

Giani Kiriţă (32 de ani), fostul căpitan al dinamoviştilor, în prezent jucător la Bursaspor, în Turcia, ştie cum pot fi îndreptate problemele de comportament ale "câinilor roşii": "Dinamo ar trebui să urmeze exemplul Unirii Urziceni, unde seriozitatea, unitatea de grup şi modestia sunt la ele acasă. Din păcate, la Dinamo nu există aşa ceva".

Giani a comentat şi escapadele nocturne ale dinamoviştilor: "Problema lor este că nu ştiu să petreacă. Ar trebui ca jucătorii să iasă în grup organizat în club, eventual şi cu iubitele lor, şi numai după victorii importante, când nu urmează un meci la un interval scurt. Sunt foarte multe bisericuţe la Dinamo şi asta se simte şi în vestiar, şi pe teren".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-04-2009 06:55 PM

Ţălnar: "Jucătorii au avut o atitudine superbă, acum sper să învingem şi pe Panathinaikos"

Antrenorul echipei Dinamo, Cornel Ţălnar, a declarat, joi, după victoria cu Sturm Graz, scor 2-1, că este foarte mulţumit de evoluţia elevilor săi şi speră ca aceştia să repete prestaţia şi în ultimul joc din grupă, cel cu Panathinaikos Atena, decisiv pentru calificare.

"Am făcut un joc bun şi cred că prima repriză a fost excelentă, cu excepţia erorilor lui Laurenţiu Rus. Pe fondul evoluţiei, rezultatul este meritat. Mă bucur că echipa s-a sacrificat pentru acest succes şi că băieţii au înţeles mesajul pe care l-am transmis înaintea meciului. Ei au avut o atitudine superbă şi s-au dăruit exemplar, deşi am evoluat mult timp în inferioritate numerică. Deşi mai avem şanse mici de calificare, la Atena vom da totul pentru victorie. Avem nevoie de două goluri pentru a spera la calificare şi ne va fi greu, dar sunt sigur că echipa se va mobiliza din nou foarte bine", a spus Ţălnar.

Tehnicianul a spus că după eliminarea lui Laurenţiu Rus a ales să continue tot cu doi atacanţi în teren, pentru că "un egal nu ar fi fost bun de nimic". Ţălnar l-a lăudat pe Marius Niculae, despre care a spus că "a fost un exemplu de dăruire pentru colegii săi şi i-a mobilizat pe toţi", dar şi pe Emilian Dolha, care a reuşit să pareze un penalty în startul partidei.

Echipa antrenată de Cornel Ţălnar a trecut, joi, pe teren propriu, de Sturm Graz, scor 2-1, într-un meci în care roş-albii au evoluat cu un om mai puţin pe teren din minutul 43, după eliminarea lui Rus, iar austriecii au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 4. În celălalt meci al grupei, Galatasaray a reuşit să treacă, pe teren propriu, de Panathinaikos, scor 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat de Mustafa Sarp (50).

Clasamentul Grupei F după disputarea a cinci etape: 1. Galatasaray 13p (calificată), 2. Panathinaikos Atena 9p, 3. Dinamo 6p, 4. Sturm Graz 1p. Pentru a accede în 16-imile de finală ale Ligii Europa, Dinamo trebuie să îi învingă pe grecii de la Panathinaikos, în ultimul joc al grupei, dar să marcheze cel puţin două goluri.

În ultima etapă, care va avea loc la data de 16 decembrie, sunt programate partidele Panathinaikos-Dinamo şi Sturm Graz-Galatasaray.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-04-2009 06:56 PM

Turcu: "Cred în calificare pentru că mai avem şanse matematice"

Vicepreşedintele CA al lui Dinamo, Vasile Turcu, a menţionat că nu a avut emoţii înainte de acest joc şi speră ca jucătorii lui Ţălnar să reuşească o calificare în 16-imi, după jocul cu Panathinaikos: "Cred în calificare pentru că mai avem şanse matematice. Aşa cum am pierdut acasă, putem câştiga la Panathinaikos. Ne vom mobiliza şi vom juca până la final. Pentru România înseamnă foarte mult aceste trei puncte. Suntem în grafic în toate competiţiile şi putea fi mai bine, dacă Niculescu nu rata acel penalty în meciul cu grecii".

Echipa antrenată de Cornel Ţălnar a trecut, joi, pe teren propriu, de Sturm Graz, scor 2-1, într-un meci în care roş-albii au evoluat cu un om mai puţin pe teren din minutul 43, după eliminarea lui Rus, iar austriecii au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 4. În celălalt meci al grupei, Galatasaray a reuşit să treacă, pe teren propriu, de Panathinaikos, scor 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat de Mustafa Sarp (50).

Clasamentul Grupei F după disputarea a cinci etape: 1. Galatasaray 13p (calificată), 2. Panathinaikos Atena 9p, 3. Dinamo 6p, 4. Sturm Graz 1p. Pentru a accede în 16-imile de finală ale Ligii Europa, Dinamo trebuie să îi învingă pe grecii de la Panathinaikos, în ultimul joc al grupei, dar să marcheze cel puţin două goluri.

În ultima etapă, care va avea loc la data de 16 decembrie, sunt programate partidele Panathinaikos-Dinamo şi Sturm Graz-Galatasaray.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-04-2009 07:48 PM

Moţi: "Am început cu un miracol, vrem să terminăm tot cu un miracol"

Fundaşul dinamovist Cosmin Moţi, care a împlinit joi 25 de ani, a declarat că a avut o aniversare fericită graţie victoriei cu Sturm Graz şi îşi doreşte ca echipa sa să termine cu o minune meciurile din Grupa F a Ligii Europa, printr-o victorie pe terenul lui Panathinaikos Atena.

"Este una din cele mai frumoase zile de naştere din viaţa mea. A fost greu, dar e bine că am câştigat. Pentru Dinamo şi pentru România aveam nevoie de aceste trei puncte, indiferent de ce se întâmpla la Istanbul. Sperăm să facem o surpriză la Atena. Am început cu un miracol şi vrem să terminăm tot cu un miracol. Este posibil şi vrem calificarea", a spus Cosmin Moţi.

Echipa antrenată de Cornel Ţălnar a trecut, joi, pe teren propriu, de Sturm Graz, scor 2-1, şi păstrează şanse de calificare în 16-imile Ligii Europa, după ce Panathinasikos a fost învinsă de Galatasaray în celălalt meci al grupei. Cele două goluri ale dinamoviştilor au fost reuşite de Marius Niculae (41 şi 57), în timp ce austriecii au înscris prin Sonnleinter (5).

Clasamentul Grupei F după disputarea a cinci etape: 1. Galatasaray 13p (calificată), 2. Panathinaikos Atena 9p, 3. Dinamo 6p, 4. Sturm Graz 1p. Pentru a accede în 16-imile de finală ale Ligii Europa, Dinamo trebuie să îi învingă pe grecii de la Panathinaikos, în ultimul joc al grupei, dar să marcheze cel puţin două goluri.

În ultima etapă, care va avea loc la data de 16 decembrie, sunt programate partidele Panathinaikos-Dinamo şi Sturm Graz-Galatasaray.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-04-2009 07:49 PM

Torje: "Am învins în zece şi am demonstrat că suntem o echipă valoroasă"

Mijlocaşul Gabriel Torje a spus că la acest meci a venit Moş Niculae la Dinamo, aluzie la reuşitele colegului său Marius Niculae.

"Am învins în zece şi am demonstrat că suntem o echipă valoroasă. Azi a venit Moş Niculae cu două goluri şi sper să vină şi în celelalte meciuri", a spus Torje, în timp ce Niculae a declarat: "Îi mulţumesc echipei pentru ajutorul pe care mi l-a dat. Mai avem timp de încă o minune şi trebuie să credem în ea. Suporterii nu au fost alături de noi, dar nici nu ştiu ce au pierdut. Dacă Galatasaray a bătut la Atena, de ce nu am reuşi şi noi? Avem nevoie de mult noroc. Avem meciuri grele în final de sezon, dar pentru asta jucăm, să învingem".

Clasamentul Grupei F după disputarea a cinci etape: 1. Galatasaray 13p (calificată), 2. Panathinaikos Atena 9p, 3. Dinamo 6p, 4. Sturm Graz 1p. Pentru a accede în 16-imile de finală ale Ligii Europa, Dinamo trebuie să îi învingă pe grecii de la Panathinaikos, în ultimul joc al grupei, dar să marcheze cel puţin două goluri.

În ultima etapă, care va avea loc la data de 16 decembrie, sunt programate partidele Panathinaikos-Dinamo şi Sturm Graz-Galatasaray.