RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-04-2009 07:53 PM

Cristea: "Suntem singura echipă din România cu şanse în Liga Europa"

Contestat la alte meciuri, Adrian Cristea a fost aplaudat la acest meci şi a afirmat la final: "Suntem singura echipă din România cu şanse în Liga Europa. Nimeni nu mai credea, dar jocul rezultatelor ne-a adus aici şi vrem să profităm. Cam rar să fie două minuni într-un timp atât de scurt, dar mergem la Atena să câştigăm", a spus Adrian Cristea, care a menţionat că au sosit multe oferte pe numele său la clubul din Ştefan cel Mare, după ce a anunţat că vrea să plece de la Dinamo: "Am primit multe oferte, am de unde alege. Vreau să plec, eu nu sunt omul care să se ascundă. Aşa sunt eu".

Clasamentul Grupei F după disputarea a cinci etape: 1. Galatasaray 13p (calificată), 2. Panathinaikos Atena 9p, 3. Dinamo 6p, 4. Sturm Graz 1p. Pentru a accede în 16-imile de finală ale Ligii Europa, Dinamo trebuie să îi învingă pe grecii de la Panathinaikos, în ultimul joc al grupei, dar să marcheze cel puţin două goluri.

În ultima etapă, care va avea loc la data de 16 decembrie, sunt programate partidele Panathinaikos-Dinamo şi Sturm Graz-Galatasaray.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-04-2009 07:58 PM

Cristea: "Vom avea un meci foarte dificil la Atena, însă până atunci avem meciuri grele în campiona"

Andrei Cristea a afirmat că suportul fanilor a fost un factor esenţial în obţinerea victoriei: "Mă bucur foarte mult pentru victorie. Toţi au zis că avem cea mai grea grupă şi trebuie să avem încredere. Vom avea un meci foarte dificil la Atena, însă până atunci avem meciuri grele în campionat. Suporterii ne-au încurajat şi asta s-a simţit".

Clasamentul Grupei F după disputarea a cinci etape: 1. Galatasaray 13p (calificată), 2. Panathinaikos Atena 9p, 3. Dinamo 6p, 4. Sturm Graz 1p. Pentru a accede în 16-imile de finală ale Ligii Europa, Dinamo trebuie să îi învingă pe grecii de la Panathinaikos, în ultimul joc al grupei, dar să marcheze cel puţin două goluri.

În ultima etapă, care va avea loc la data de 16 decembrie, sunt programate partidele Panathinaikos-Dinamo şi Sturm Graz-Galatasaray.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-04-2009 08:02 PM

Dolha: "Suporterii ne-au lipsit foarte mult în Liga Europa"

Emilian Dolha, cel care a apărat un penalty la începutul meciului, a spus: "Sper să câştigăm la Atena. Azi am fost ce ar fi trebuit să fim mereu. Suporterii ne-au lipsit foarte mult în Liga Europa. Altfel era situaţia noastră în această grupă dacă erau şi ei prezenţi".

Clasamentul Grupei F după disputarea a cinci etape: 1. Galatasaray 13p (calificată), 2. Panathinaikos Atena 9p, 3. Dinamo 6p, 4. Sturm Graz 1p. Pentru a accede în 16-imile de finală ale Ligii Europa, Dinamo trebuie să îi învingă pe grecii de la Panathinaikos, în ultimul joc al grupei, dar să marcheze cel puţin două goluri.

În ultima etapă, care va avea loc la data de 16 decembrie, sunt programate partidele Panathinaikos-Dinamo şi Sturm Graz-Galatasaray.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-04-2009 08:03 PM

Ropotan: "Mă bucur foarte mult că am câştigat, chiar dacă am jucat în zece"

Venit să îşi vadă foştii colegi, jucătorul lui Dinamo Moscova, Adrian Ropotan, a spus că roş-albii au demonstrat că sunt puternici. "Mă bucur foarte mult că am câştigat, chiar dacă am jucat în zece. Să o ţinem tot aşa, din victorie în victorie, pentru că am demonstrat că suntem puternici. Nu-i important să joci foarte bine, ci important e să câştigi", a declarat Ropotan, care nu s-a temut de perioada slabă prin care au trecut dinamoviştii. "La Dinamo au fost etape şi etape. Echipa să câştige şi moralul să fie din ce în ce mai bun. Trebuie să spere până la final, indiferent câte şanse mai au. Dinamo este o echipă puternică şi întotdeauna se va bate la titlu, indiferent de situaţie. Sunt convins că anul ăsta Dinamo va lua titlul", a mai afirmat Ropotan.

Echipa antrenată de Cornel Ţălnar a trecut, joi, pe teren propriu, de Sturm Graz, scor 2-1, şi păstrează şanse de calificare în 16-imile Ligii Europa, după ce Panathinasikos a fost învinsă de Galatasaray în celălalt meci al grupei. Cele două goluri ale dinamoviştilor au fost reuşite de Marius Niculae (41 şi 57), în timp ce austriecii au înscris prin Sonnleinter (5).

Clasamentul Grupei F după disputarea a cinci etape: 1. Galatasaray 13p (calificată), 2. Panathinaikos Atena 9p, 3. Dinamo 6p, 4. Sturm Graz 1p. Pentru a accede în 16-imile de finală ale Ligii Europa, Dinamo trebuie să îi învingă pe grecii de la Panathinaikos, în ultimul joc al grupei, dar să marcheze cel puţin două goluri.

În ultima etapă, care va avea loc la data de 16 decembrie, sunt programate partidele Panathinaikos-Dinamo şi Sturm Graz-Galatasaray.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-04-2009 10:52 PM

Andrei Mărgăritescu a efectuat primul antrenament sub comanda lui Cornel Ţălnar

Mijlocaşul Andrei Mărgăritescu a efectuat, vineri, primul antrenament alături de restul lotului dinamovist, după ce în urmă cu două zile a semnat un contract valabil până în 2012 cu formaţia din Ştefan cel Mare.

"Încă îmi fac curaj să intru în vestiar, nu am mai fost de când m-am transferat la Terek. Aş fi vrut să mai trec în toată această perioadă, dar am tot evitat, era cine era la echipă. Acum, sunt bucuros că m-am întors. Sper să găsesc şi eu un scaun liber, să nu dau pe cineva la o parte", a spus Mărgăritescu pentru Realitatea TV.

Fotbalistul s-a pregătit alături de restul elevilor lui Ţălnar, care au efectuat un antrenament de recuperare după jocul cu Sturm Graz. Acesta a fost aşteptat la vestiar de Cosmin Moţi şi de directorul sportiv Ionel Ganea.

Mărgăritescu a semnat, miercuri, un contract valabil până la finalul sezonului 2011-2012 cu Dinamo, formaţie la care revine după un an şi jumătate, timp în care a evoluat pentru Terek Groznîi. Contractul va deveni valabil începând cu 1 ianuarie 2010, urmând ca mijlocaşul să devină apt de joc din retur.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Larissa - 12-05-2009 02:12 PM

Tema alcoolului a devenit subiect de celebrare a golului în Ştefan cel Mare: Niculae s-a distrat cu Tamaş la golul doi cu Sturm, invitîndu-l pe fundaş la un păhărel

Dinamoviştii au ajuns să se invite la băutură din teren! Chiar dacă o fac pentru a celebra un gol şi cu zîmbetul pe buze. După ce a marcat a doua oară în poarta austriecilor, Marius Niculae a trăit bucuria golului alături de Gabi Tamaş. Atacantul i-a făcut semne sugestive stoperului, cu ambele mîini, ca şi cum l-ar invita să bea ceva împreună. Pentru a celebra victoria, bineînţeles. Cei doi s-au îmbrăţişat apoi. S-a dorit a fi un gest spontan, iar "Săgeată" l-a făcut zîmbitor, fără ca Tamaş, numărul 1 la petreceri, să se supere. Marius a vrut să arate şi că n-are nimic de împărţit cu coechipierul său, contrar informaţiilor apărute în tabloide.

Fini pînă la banderolă
Ca semn al unităţii dintre cei doi, în momentul în care a fost schimbat, în prelungiri, Marius i-a pus banderola pe braţ lui Gabi. Asta deşi pe teren intra Niculescu, care alături de Niculae împarte funcţia de căpitan.

La Dinamo se vorbeşte de o răceală între cei doi atacanţi. Deşi ambii sînt finii lui Cristi Borcea, relaţiile dintre ei nu merg mai departe de vestiar. La Timişoara, Claudiu a procedat la fel cu banderola. Deşi intra Marius, a preferat să i-o predea lui Adrian Cristea.

Vot pentru Ţălnar
Victoria cu Sturm Graz i-a mai adus un vot de încredere lui Cornel Ţălnar din partea conducerii. Borcea i-a transmis clar "Ţînţarului" că îl sprijină în continuare şi că nu are postul ameninţat. Totuşi, surse autorizate afirmă că acţionarii se vor întîlni în week-end cu Ioan Andone pentru a-i oferi un contract pe 6 luni, cu drept de prelungire.

Drama lui Molinero
Spaniolul Francisco Molinero a fost rugat de şefi să joace împotriva lui Sturm Graz, deşi soţia acestuia era bolnavă şi s-a operat chiar în ziua partidei. Intervenţia chirurgicală a fost un succes, iar fundaşul dreapta de 24 de ani a plecat ieri la Madrid, urmînd să revină azi în ţară. "Moli a făcut un efort excepţional. A dat un exemplu de profesionalism, punînd fotbalul pe primul plan", a spus Toni Curea, impresarul spaniolului.

Dezlegare la bani
Uite potul, nu e potul! Problema celor 750.000 de euro, bani pe care jucătorii ar fi trebuit să-i încaseze după "minunea de la Liberec" ce a parafat calificarea în grupele Europa League, a apărut iar în vestiar. Şefii le-au promis jucătorilor că îşi vor încasa banii în cazul în care vor învinge la Panathinaikos şi se vor califica în primăvara europeană.

Ultimele noutăţi

» Torje a suferit o contractură musculară la coapsa stîngă în partida cu Sturm Graz şi sînt şanse mici ca el să fie refăcut pînă la meciul cu Astra Ploieşti, de marţi.

» Directorul sportiv al lui FC Bruges şi-a anunţat prezenţa la partida cu Panathinaikos, din 16 decembrie. Acesta îi are în vizor pe Molinero, Tamaş şi Marius Niculae.

» "Panathinaikos e de bătut, dar problema e că sînt foarte interesaţi să ajungă în primăvara europeană, de aceea pe Dinamo o aşteaptă iadul la Atena", a spus Cosmin Bărcăuan, liber de contract după ce s-a despărţit de OFI Creta.

» Borcea despre Adrian Cristea: "Să-şi bage minţile în cap şi să joace pentru Dinamo! Să mai ia titlul aici, să ducă echipa în primăvara europeană, apoi să vedem dacă are atît de multe oferte pe cît spune".


RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-06-2009 05:05 PM

Danilescu: "Se cauta prea mult scandal la Dinamo"

Directorul sportiv al echipei Dinamo Bucuresti, Constantin Danilescu, a infirmat zvonurile cu privire la presupusul incident dintre el si jucatorul Gabriel Tamas.

Oficialul "cainilor rosii" a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca niciodata in cariera nu a avut nicio altercatie cu vreun jucator si considera ca se cauta prea multe scandaluri la formatia din Soseaua Stefan cel Mare. Danilescu a precizat ca fotbalistii lui Dinamo au fost pedepsiti atunci cand au gresit si a spus ca i-a si aratat lui Tamas ca a fost amendat pentru ultima escapada.

"E prima data cand vreau sa iau apararea unui jucator, pentru ca e o inventie vizavi de ce s-a intamplat ieri (n.r. vineri), cum ca ar fi sarit Gabriel Tamas sa ma bata. Am stat de vorba cu toata lumea, am analizat fisele de salariu. In atatia ani de cariera nu m-a injurat nimeni, nu m-am certat cu niciun jucator, cu atat mai mult sa sara un jucator la mine. Gabi Tamas nu a avut nicio atitudine impotriva mea. El a fost laudat de directorul general Cornel Dinu dupa meciul cu Sturm Graz, deci nu ar fi fost nicio problema. Nu inteleg de ce e el mereu acuzat de diferite lucruri. Atunci cand a gresit a fost pedepsit, i-am si aratat in fisa lui ieri ca a fost amendat la ultima esacapada. Este pacat sa te trezesti dimineata sa vezi intr-un ziar ca un jucator a sarit la tine, dupa atatia ani de munca. Trebuie sa tin cu clubul, dar trebuie sa tin si cu jucatorul. Este urat sa se scrie asa ceva. El nici macar verbal nu mi-a cerut sovcoteala vizavi de ce scria in acea foaie. Cred ca se cauta prea mult scandal la Dinamo. In aceasta toamna, Dinamo a fost pe prima pagina in toate ziarele. Atunci cand au gresit si au avut escapade, au fost pedepsiti. Cornel Talnar este cel care l-a promovat, ca junior, la Tractorul Brasov. Talnar vorbeste in permanenta cu familia lui. Nu mai spun cate intalniri a avut Tamas cu Cristi Borcea. Inainte de meciul cu Sturm Graz s-a intalnit cu domnul Nicolae Badea si cred ca toata lumea a vazut daruirea cu care au jucat toti fotbalistii in meciul cu Graz si faptul ca au avut o atitudine cu totul diferita fata de cea afisata inainte", a declarat Constantin Danilescu, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Larissa - 12-08-2009 12:39 PM

COMUNICAT DE PRESA


In ultimul an, intre FC Dinamo Bucuresti si Astra Ploiesti a existat o colaborare exclusiv in plan sportiv.

Istoric

Mai multi antrenori si jucatori, aflati sub contract cu FC Dinamo Bucuresti, au fost transferati temporar la Astra Ploiesti. Toti au contribuit la promovarea in Liga I si, ulterior, la rezultatele inregistrate in primul esalon de Astra Ploiesti. Concret, antrenori precum Ion Moldovan, Emil Ursu, Gheorghe Nitu, Constantin Niculae. Pe lista jucatorilor transferati temporar la Astra Ploiesti s-au regasit Eugen Craciun, Georgian Paun, Liviu Ganea, Cornel Predescu, Marius Alexe, Nicolae Musat, Osvaldo Miranda, Cristian Munteanu si Silviu Izvoranu. Din punct de vedere administrativ si sportiv, deciziile legate de programul de pregatire, jocuri, antrenamente, activitatea echipei, etc. au fost luate numai de conducerea executiva si de conducerea tehnica a clubului Astra Ploiesti.

Notificare

La inceputul lunii noiembrie, FC Dinamo a notificat clubul Astra Ploiesti, conform acordurilor de transfer, privind incetarea transferurilor temporare la finalul acestui tur de campionat in ceea ce-i priveste pe jucatorii Eugen Craciun, Georgian Paun, Liviu Ganea si Osvaldo Miranda.

Recomandari

Urmare a celor precizate mai sus, FC Dinamo Bucuresti considera, oficial, ca afirmatiile antrenorului Nicolo Napoli sunt dezgustatoare, neprofesionale si neconforme cu realitatea colaborarii dintre clubul nostru si Astra Ploiesti. Clubul din Soseaua Stefan cel Mare ii sugereaza antrenorului Nicolo Napoli sa revada inregistrarea meciului Astra Ploiesti-Dinamo (1-2, foto), din sferturile de finala ale Cupei Romaniei Timisoreana, daca jucatorii transferati temporar la clubul din Ploiesti si-au indeplinit sarcinile de joc. In decursul timpului, la solicitarea altor cluburi, FC Dinamo Bucuresti a transferat temporar si alti jucatori. Iata cateva exemple: Ianis Zicu, Alexandru Baltoi, Ionut Balan (toti la Farul Constanta), Andrei Cristea si Sergiu Homei (ambii la Politehnica Iasi), Ilie Iordache (la Pandurii Tg. Jiu). Interesul clubului nostru a fost, intotdeauna, ca jucatorii transferati temporar sa joace foarte bine, inclusiv in meciurile cu Dinamo. In urma cu 3 ani, intr-un meci din optimile de finala ale Cupei Romaniei, Dinamo a fost eliminata de Pandurii Tg. Jiu chiar printr-un gol al jucatorului Ilie Iordache.
In incheiere, FC Dinamo Bucuresti precizeaza prin intermediul acestui comunicat de presa ca nu este interesat de formulele de joc ale antrenorului Nicolo Napoli.
In ceea ce priveste colaborarea dintre FC Dinamo Bucuresti si Astra Ploiesti, verbele folosite la timpul trecut in acest comunicat de presa spun, de fapt, totul!

Biroul de Presa al FC Dinamo


RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-12-2009 02:24 AM

Ţălnar crede că o victorie în meciul cu FC Vaslui ar aduce liniştea la echipă

Tehnicianul lui Dinamo, Cornel Ţălnar, a declarat, vineri, că meciul cu FC Vaslui trebuie câştigat pentru ca echipa sa să menţină contactul cu formaţiile situate pe primele locuri ale clasamentului şi să aibă liniştea necesară obţinerii performanţelor.

"Meciul cu FC Vaslui este unul normal, foarte important în economia campionatului, deoarece o victorie ne-ar aduce la egalitate cu ei. Jucătorii trebuie să trateze foarte serios partida pentru a ne bucura cu toţii la final. Va fi o iarnă liniştită la Dinamo dacă vom câştiga, pentru că suntem în grafic, atât în campionat, cât şi în Cupa României şi, în plus, avem şi cele mai multe puncte în Liga Europa. O calificare în primăvara europeană ar spăla tot ce s-a întâmplat la noi în acest sezon", a spus Cornel Ţălnar la conferinţa de presă organizată înaintea partidei cu FC Vaslui.

Tehnicianul s-a referit şi la situaţia lui Pulhac, dar şi la restanţele financiare care trebuie achitate jucătorilor: "L-am rugat pe Pulhac să slăbească, şi până nu va reveni la greutatea optimă nu va prinde lotul. Sunt în relaţii bune cu jucătorii, iar cât voi fi la Dinamo, voi încerca să fiu corect faţă de ei, vor juca doar cei care merită. Fiecare fotbalist poate că este supărat pentru că nu şi-a primit toţi banii, însă le-am cerut să rămână concentraţi, pentru că mai avem doar două meciuri. Mai avem două jocuri foarte importante şi din iarnă vom vedea cine pleacă şi cine vine".

Ţălnar s-a arătat deranjat de criticile la adresa echipei în urma egalului înregistrat cu Astra Ploieşti: "Nu ştiu de ce s-a făcut atâta caz la egalul nostru, când Steaua şi Rapid au pierdut acolo. Moţi a greşit la Ploieşti şi cine va greşi, va plăti, dar nu am ce să-i fac mai mult decât să nu-l introduc pe teren în etapa viitoare. La Ploieşti am controlat meciul 70 de minute, dar am avut ghinion".

Dinamo va întâlni pe FC Vaslui, duminică, de la ora 20:00, într-un joc din etapa a 17-a, iar pe 16 decembrie, de la ora 20:00, va disputa la Atena ultima partidă din Grupa F a Ligii Europa, contra formaţiei Panathinaikos.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-12-2009 02:24 AM

Torje: "Avem nevoie de suporteri, pentru că s-a simţit când sunt alături de noi"

Mijlocaşul grupării Dinamo, Gabriel Torje, s-a referit la jocul cu FC Vaslui, dar şi la cel cu Panathinaikos Atena, din Liga Europa: "Nu am făcut antrenamente în ultimul timp, de asta încă nu ştiu dacă voi juca în meciul cu FC Vaslui. Ar fi bine să legăm mai multe victorii, pentru că ne vom îndepărta de titlu dacă nu vom câştiga nici cu FC Vaslui. La Atena mergem să câştigăm, pentru că acolo avem şanse. Dacă vom reuşi două victorii în aceste ultime două meciuri, înseamnă că am avut un sezon bun. Avem nevoie de suporteri, pentru că s-a simţit când sunt alături de noi".

Dinamo va întâlni pe FC Vaslui, duminică, de la ora 20:00, într-un joc din etapa a 17-a, iar pe 16 decembrie, de la ora 20:00, va disputa la Atena ultima partidă din Grupa F a Ligii Europa, contra formaţiei Panathinaikos.